مهاجرت دندانپزشکان به اتریش

بدون نظر

با افزایش درخواست ها برای مهاجرت افراد با مشاغل گوناگون تصمیم به مهاجرت دارند و کشور های مختلفی را هم مقصد خود قرار داده اند اما موضوعی که مهم به نظر می رسد وضعیت و بازار هر شغل و رشته در کشور های مختلف است. موسسه مشاوره MIE به منظور بررسی مهاجرت دندانپزشکان به اتریش به واکاوی جزئیات این موضوع پرداخته است چرا که عدم آگاهی و اطلاع از وضعیت اشتغال و یا تحصیل در یک رشته خاص در کشوری خارجی ممکن است متقاضی را با دشواری هایی رو به رو کند. مادامی که خواهان کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت دندانپزشکان به اتریش هستید می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار کنید و از مشاوره رایگان استفاده کنید و سوالات احتمالی خود را مطرح کنید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
مهاجرت دندان پزشک به اتریش

شرایط اقامت دندانپزشکان در اتریش از طریق کار

اتریش از آن دسته از کشور هایی است که کار دندانپزشکی در آن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و همه ساله دندانپزشکان و علاقه مندان به فعالیت در این رشته در پی اخذ مجوز خاص کار خود برای ورود به اتریش هستند. از این رو می توان نخستین گام برای رسیدن به مهاجرت دندانپزشکان به اتریش را اخذ مجوز کار دانست زیرا جدای از پروسه معادل سازی و استخدام نیروی خارجی، تنها بواسطه این مجوز دندانپزشک می تواند به اتریش ورود کند و کار و شغل خود را در این کشور ادامه دهد. پروسه معادل سازی در این فرایند که در اکثر کشورها هنگام مهاجرت پزشکان این پروسه جریان می یابد. پزشک و دندانپزشکی که قصد مهاجرت به اتریش را دارد از نظر پتانسیل های علمی و ارتباطی مورد ارزیابی دقیق و تخصصی قرار می گیرد. دندانپزشکان به دلیل ماهیت شغل خود که بر پایه ارتباط و صحبت با مریض است می بایست به زبان رسمی و رایج کشور هدف که اتریش است تسلط کامل داشته باشند و یادگیری زبان آلمانی برای یک دندانپزشک که قصد ورود به اتریش را دارد نخستین گام فرایند اخذ مجوز کار محسوب می شود. در گام بعد نوبت به معادل سازی و کارآموزی می رسد؛ مادامی که دندانپزشک مدرک تحصیلی خود را از اتریش یا کشور های عضو اتحادیه اروپا اخذ کرده باشد نیازی به بعضی دوره های کارآموزی و معادلسازی نخواهد داشت و می بایست به دوره های پیشرفته تر ورود کند. فرد متقاضی لازم است در امتحانات و تست های مربوطه شرکت کند و قبول شود آنگاه مدرک فرد تحت عنوان دکتری پزشکی شناخته می شود که مورد تایید اتحادیه اروپا خواهد بود؛ در این صورت امکان ادامه تحصیل و اخذ تخصص هم برای فرد وجود خواهد داشت و علاوه بر آن می تواند به عنوان دندانپزشک مجوز فعالیت در اتریش را دریافت کنند. مدارکی که جهت اخذ پذیرش مورد نیاز است شامل موارد زیر است:

 • مدارک شناسایی و هویتی که به زبان آلمانی ترجمه شده باشند
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات سال های تحصیل با ترجمه به زبان آلمانی
 • ارائه مدارک و اسناد مالی جهت اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت فرد
 • مدارک اثبات سوء پیشینه

نحوه ورود به بازار کار دندانپزشکی در اتریش

همانگونه که پیش از این هم ذکر شد اتریش مقصد مناسبی برای دندانپزشکان است زیرا این کشور نه تنها در زمینه دندانپزشکی بلکه در اکثر زمینه ها پذیرای نیروی کار است و ظرفیت بالایی هم در این زمینه دارد. دندانپزشکی از جمله شغل هایی است که در ارتباط مستقیم با جامعه است بنابرین اولین قدم در راه ورود به بازار کار در اتریش به عنوان یک دندانپزشک تسلط کامل به زبان آلمانی است. مجوز فعالیت و ورود به شبکه بهداشت این کشور هم برای افراد خارجی در این زمینه تنها با مدرک معتبر و تسلط به زبان آلمانی در سطح بالایی میسر می شود. پس از مهاجرت دندانپزشکان به اتریش سطح علمی و مهارت حرفه ای فرد دندانپزشک تنها با معادل سازی مدرک و سنجش صلاحیت مشخص خواهد شد و پس از آن در صورت تایید و اخذ مجوز کار می توانند به بازار کار ورود کنند.

معادلسازی مدرک دندانپزشکی در اتریش

در بحث مهاجرت دندانپزشکان به اتریش باید فرد متقاضی بررسی کند که مدرک وی در مراجع مربوطه این کشور معادل سازی می شود یا خیر. سپس در صورت معادلسازی مدرک تحصیلی در این راه قدم بردارند. همانطور که قبلا هم اشاره شد برای پروسه معادلسازی تسلط کامل به زبان آلمانی بسیار مهم است زیرا تست ها و آزمون هایی که به منظور معادلسازی از فرد متقاضی بعمل می آید به زبان آلمانی است. شرایط و قوانین معادل سازی برای همه افراد خارجی یکسان نیست علاوه بر ارزیابی مدرک و کارآموزی و دانش پزشکی افراد اجباری بوده و استخدام به کار افرادی که این مرحله را سپری نکرده اند جرم محسوب می شود. دندانپزشکانی که مدرک تحصیلی خود را از کشوری در اتحادیه اروپا کسب کرده اند نیازی به معادل سازی آن ندارند و بدون معادل سازی هم می توانند دراتریش مشغول بکار شوند زیرا در سراسر اروپا پزشکان بر اساس استاندارهای یکسان آموزش پزشکی را دریافت می کنند. در نتیجه متقاضیانی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ایران می بایست مدرک خود را معادل سازی کنند و صلاحیت آنها سنجیده شود. دوره های کارآموزی و تست های متعددی از دندانپزشکانی که قصد اشتغال به کار در اتریش را دارند گرفته می شود. آموزش هایی که پس از مهاجرت دندانپزشکان به اتریش ارائه می شود و نام آنها در لیست اتاق دندانپزشکان اتریش قرار گیرد؛ نیاز به مدارکی دارند که باید توسط فرد دندانپزشک ارائه شوند:

 • درخواست و ثبت نام برای ورود به لیست دندانپزشکان
 • شناسنامه و مدارک هویتی
 • اثبات ملیت با ارائه گذرنامه یا مدارک شناسایی دیگر
 • اثبات صلاحیت دندان پزشکی
 • اثبات اینکه فرد در کشور خود از فعالیت در این زمینه منع نشده باشد
 • عکس فرد
 • بیمه
 • تاییدیه کارفرما و یا محل اشتغال قبلی

مهاجرت پرستاران به اتریش

این مقاله را از دست ندهید: مهاجرت پرستاران به اتریش

در این مقاله ما تمام راه های مهاجرت پرستاران به اتریش را به شما خواهیم آموخت.

درآمد دندانپزشکان در اتریش

پس از مهاجرت دندانپزشکان به اتریش و اشتغال به کار آنها با توجه به مهارت و تحصیلات و پارامتر های دیگ برای آنها حقوق در نظر گرفته می شود. محدوده حقوق دندانپزشکان دست کم از 4750 یورو در ماه و بیشترین میزان حقوق تا 14000 یورو در ماه است. در تفسیر تصویر زیر لازم به ذکر است که 50% از دندانپزشکان به طور متوسط درآمدی کمتر از 8760 یورو در ماه دارند این در حالی است که 50% بقیه درآمدی بیش از 8760 یورو در ماه را دریافت می کنند و دو درصد 25% و 75% با میانگین درآمد در ارتباط نزدیکی هستند بدین معنی که 25٪ از این قشر پایین تر از 6080 یورو حقوق می گیرند؛ این در حالی است که 75٪ از آنها بیشتر از 6080 یورو درآمد کسب می کنند. همچنین نمودار نمایش می دهد که 75 درصد از دندانپزشکان کمتر از 10900 یورو حقوق می گیرند در حالی که 25 درصد بیش از 10900 یورو درآمد دارند.

نمودار دندانپزشکی اتریش

مدارک مورد نیاز برای ویزای اتریش

مهاجرت دندانپزشکان به اتریش با توجه به اینکه از چه طریقی قصد مهاجرت به اتریش را دارند مستلزم شرایط و مدارک خاصی است. در اینجا ابتدا مدارک عمومی برای اخذ ویزای اتریش را بررسی می کنیم:

 • گذرنامه در سال گذشته صادر شده باشد و اعتبار آن بیش از شش ماه باشد
 • فرم درخواست ویزای اتریش
 • عکس
 • اثبات پرداخت هزینه ویزا
 • بیمه سفر
 • اثبات تمکن مالی
 • دعوت نامه (در صورت وجود)

هزینه ویزا برای بزرگسالان 80 یورو است و هزینه بیمه 30 هزار یورو است.

اگر برای ویزای کار درخواست می کنید، به موارد زیر نیز داشته باشید:

 • مدرک کار (قرارداد کار از اتریش)
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک تحصیلی

شرایط ویزای همراه برای مهاجرت دندانپزشکان به اتریش

متقاضیان مهاجرت دندانپزشکان به اتریش در صورت کسب اقامت بلند مدت می توانند برای همراه بردن خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال می شوند. ویزای همراه اتریش به دارندگان ویزای کار تعلق می گیرد و فرد موازی با اخذ ویزای کار می تواند برای ویزای الحاق یا همراه جهت همراهی خانواده با فرد اقدام کند. باید محلی مناسب برای اقامت خانواده فرد وجود داشته باشد.

افرادی که ویزای کار اتریش را دارا هستند و به عنوان نیروی کار اتریش شناخته می شوند می توانند درخواست همراه بردن خانواده خود بواسطه ویزای همراه نماید تنها در صورتی که ثابت کنند که تمکن مالی پرداخت هزینه های زندگی خانواده خود در اتریش را دارد.

هزینه زندگی در اتریش

هزینه زندگی در شهرهای مختلف اتریش برای مهاجرت دندانپزشکان به اتریش می تواند متفاوت باشد. شهر وین به نسبت شهر های دیگر اتریش هزینه زندگی بالاتری را دارد. هزینه ها برای افرادی که به عنوان محصل در کشور اتریش زندگی می کنند به طبع با افرادی که قصد کار و زندگی خانوادگی در این کشور را دارند اختلاف دارد. اینگونه که هزینه های تخمینی ماهانه خانواده چهار نفره 3369.28 دلار (2914.33 یورو) بدون پرداخت اجاره مسکن احتساب شده است؛ این درحالی است که هزینه های ماهانه یک نفر بدون پرداخت اجاره 965.29 دلار مسکن و اقامتگاه (834.95 یورو) محاسبه شده است. در جدول زیر شماری از هزینه زندگی در اتریش به طور معمول آمده است:

هزینه ها (واحد)

قیمت ها

یک وعده غذا، در رستوران ارزان قیمت

12.00 یورو

شیر

1.12 یورو

تخم مرغ

3.01 یورو

سیب

2.20 یورو

گوجه فرنگی

2.56 یورو

تاکسی 1 کیلومتر

1.80 یورو

اجاره آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر

706.63 یورو

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

5,187.80 یورو

باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال

33.22 یورو

شرایط اقامت و تابعیت دندانپزشکان در اتریش

مهاجرت دندانپزشکان به اتریش به منظور کار یا تحصیل مستلزم اخذ ویزای خاص هر یک از این دو هدف است. دندانپزشکان پس از سپری کردن پروسه معادل سازی و ارزیابی صلاحیت مجوز کار در اتریش را دریافت می کنند که پس از آن در صورت داشتن شرایط می توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند. در صورت اخذ ویزای تحصیلی متقاضی تا پایان تحصیلات خود می تواند در اتریش بماند و حتی امکان تمدید اقامت خود و تبدیل آن به ویزای کاری هم وجود دارد؛ در هر صورت فرد پس از سپری شده پنج سال می توانند اقامت و تابعیت دائم این کشور را کسب کنند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت دندانپزشکان به اتریش هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

در مهاجرت دندانپزشکان به اتریش در صورت اشتغال به کار افراد چه مقدار درآمد خواهند داشت؟

محدوده حقوق دندانپزشکان دست کم از 4750 یورو در ماه و بیشترین میزان حقوق تا 14000 یورو در ماه است.

در مهاجرت دندانپزشکان به اتریش هزینه زندگی برای خانواده 4 نفره چقدر است؟

هزینه های تخمینی ماهانه خانواده چهار نفره 3369.28 دلار (2914.33 یورو) بدون پرداخت اجاره مسکن احتساب شده است.

در مهاجرت دندانپزشکان به اتریش آیا دندانپزشکی که مدرک خود را از کشوری در اتحادیه اروپا گرفته است نیاز به معادل سازی مدرک دارد؟

خیر، در این مورد نیاز به معادلسازی مدرک نیست زیرا استاندارهای آموزش پزشکی در اروپا یکسان است.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مهاجرت دندانپزشکان به اتریش پرداختیم. دانستیم که دندانپزشکانی که مدرک خود را از کشوردی که عضو اتحادیه اروپا است گرفته باشد نیازی به معادل سازی مدرک پزشکی خود ندارد ولی سایر افراد باید مدارک خود را معادل سازی کنند. درآمد و حقوق دندانپزشکان در اتریش دست کم از 4750 یورو در ماه و بیشترین میزان حقوق تا 14000 یورو در ماه است. در این مقاله اطلاعات مفیدی منعکس شد مادامی که سوالی برای شما مخاطب گرامی پیش آمده می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس بگیرید و از مشاوره رایگان استفاده کنید و سوالات خود را هم بپرسید.


مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان