مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

13 نظر

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلمهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، شرایط تحصیل در نروژ و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ، در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرند. آیا دانشجویان همزمان با تحصیل در نروژ، اجازه کار خواهند داشت؟آیا هزینه های زندگی در نروژ بالاست؟آیا امکان اخذ تابعیت با مهاجرت به کشور نروژ از طریق تحصیل فراهم می باشد؟آیا امکان اخذ ویزای همراه پس از مهاجرت به نروژ وجود دارد؟در این مقاله سعی بر آن شده است که تمامی شرایط درخصوص مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل مورد بررسی قرار گرفته و به سوالاتی از قبیل موارد مطرح شده در فوق، پاسخ داده شود. از آنجایی که جاذبه های گردشگری کشور نروژ بسیار بالا بوده و دوره های آموزشی دانشگاه های این کشور از نظر کیفی در سطح بالایی قرار دارند، هر ساله این کشور، توجه بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در سطح بین المللی را به خود جلب می نماید؛ لذا تصمیم بر آن شد که مقاله ای درخصوص مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل به نگارش درآید. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در این زمینه، با مشاوران و کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل نمایید تا از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردید.

در ادامه با ما همراه باشید تا عناوین بررسی شده در این مقاله را مطالعه نماییم:

 • آشنایی با کشور نروژ و شرایط مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل
 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع مدارس
 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع دکترا
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در نروژ
 • هزینه زندگی در نروژ
 • شرایط کار دانشجویی در نروژ
 • شرایط اخذ ویزای همراه نروژ
 • برترین دانشگاه های نروژ برای تحصیل
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ
 • شرایط کار پس از تحصیل در نروژ
 • اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در نروژ
 • سخن پایانی درباره مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیلآشنایی با کشور نروژ و شرایط مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

کشور نروژ با جمعیتی بالغ بر 5 ملیون نفر، وسعتی معادل 385 هزار کیلومتر و زبان رسمی نروژی-سامی، یکی از مرفه ترین کشورهای اروپایی در جهان می باشد که دارای سیستم آموزشی بسیار مدرن و پیشرفته می باشد. با توجه به رایگان بودن تحصیل در این کشور، مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به تحصیل قرار گرفته است. کشور نروژ یک کشور دموکرات، با نرخ بیکاری معادل 4 درصد و مملو از ذخایر نفتی، گازی و مواد طبیعی است. نکته قابل توجه درخصوص نروژ، سطح بالای امنیت و وجود کمترین میزان جرائم است. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید بدانند که نروژ دارای آب و هوایی منحصر به فرد بوده و 6 ماه از سال در آن، روز و شش ماه دیگر، شب است. اما با این وجود، نظام آموزشی مدرن و پیشرفته و به خصوص شرایط تحصیل رایگان، وجود فرصت های شغلی فراوان و همچنین طبیعت زیبای این کشور، هر سال باعث جذب دانشجویان بسیاری می شود.

از آنجایی که امروزه صدور ویزا برای ایرانیان با ریسک بالایی همراه است، متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید با روند تحصیل در این کشور آشنا باشند؛ لذا متقاضیان در ابتدا لازم است که درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کرده و از آن دانشگاه، درخواست پذیرش نمایند و پس از قبولی، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز و برگه پذیرش، به سفارت مراجعه نموده و درخواست ویزا نمایند.

 

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد تحصیل در اسکاندیناوی

فایل تصویری موسسه ملک پور راجع به تحصیل در اسکاندیناوی

فایل صوتی موسسه ملک پور راجع به تحصیل در اسکاندیناوی

 

در این رابطه پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز مطالعه فرمایید:

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع مدارس

سیستم آموزشی کشور نروژ یکی از با کیفیت ترین و بهترین سیستم های آموزشی در سطح جهان محسوب می گردد. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید بدانند که با اخذ ویزای تحصیلی، امکان تحصیل در مدارس و دبیرستان های نروژ برای آنان امکانپذیر می باشد؛ اما لازم به ذکر است که افراد زیر 18 سال باید دارای قیم قانونی در این کشور باشند و فردی که ساکن نروژ است، سرپرستی فرد در حال تحصیل را برعهده گیرد. دوره تحصیلی در کشور نروژ، به سه دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تقسیم می گردد. سال تحصیلی در این کشور به دو نیم سال تقسیم شده و ماه آگوست، ماه شروع مدارس در کشور نروژ است. تحصیل در مقاطع ابتدایی و راهنمایی در کشور نروژ، اجباری بوده وتنها افرادی که تمایل ورود به دانشگاه دارند، دوره دبیرستان را طی می کنند. مدارس بین المللی بسیاری در کشور نروژ برای متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل وجود دارند که در جدول زیر، به برخی از آنها اشاره می نماییم:

 

تعدادی از مدارس بین المللی نروژ

مدرسه بین المللی برگن

مدرسه بین المللی نروژ

مدرسه بین المللی Biralee

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشگاه های کشور نروژ در مقطع کارشناسی، دارای برنامه های آموزشی بسیار پیشرفته و متنوعی می باشند که متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، به راحتی می توانند رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند. مقطع کارشناسی در نروژ، یک دوره 3 ساله است که در اکثر دانشگاه های دولتی، آموزش به زبان نروژی و در دانشگاه های خصوصی، به زبان انگلیسی برگزار می شود. تحصیل در دانشگاه های ارائه دهنده دروس به زبان نروژی، رایگان می باشد. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید بدانند که یکی از شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی در کشور نروژ، داشتن نمره 6 در آزمون آیلتس و یا حداقل دارای مدرک سطح 3 زبان نروژی می باشد. البته باید توجه داشت در صورتی که فرد متمایل به تحصیل به زبان نروژی باشد، قبل از شروع دانشگاه می تواند به مدت یک سال در کلاس های زبان نروژی که به صورت رایگان برگزار می گردند، شرکت نماید. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود درخواست پذیرش نموده و مدارک خود را از طریق ایمیل برای آنها ارسال نمایند، سپس در صورت پذیرفته شدن به سفارت نروژ مراجعه نموده و پروسه درخواست ویزای تحصیلی را طی نمایند. همانگونه که قبلاً ذکر شد هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور نروژ، رایگان است و تنها هر نیم سال، هزینه اندکی معادل 30 تا 70 یورو از دانشجویان دریافت می شود.

تحصیل در نروژ

تحصیل رایگان در نروژ

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

از آنجایی که دولت نروژ، آموزش با بالاترین میزان کیفیت را موضوع بسیار مهمی تلقی می نماید؛ لذا بودجه دانشگاه های این کشور توسط دولت تأمین می گردند. بنابراین امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل به صورت رایگان وجود دارد و تنها تحصیل در دانشگاه های خصوصی، نیازمند پرداخت شهریه می باشد. هزینه هر نیمسال تحصیل در این مقطع، بسته به نوع رشته و دانشگاه، از 7 الی 8 هزار یورو به بالا می باشد. با این وجود باید بدانیم که میزان هزینه زندگی در کشور نروژ، بالا بوده و دانشجویان باید دارای توانایی مالی کافی برای گذران زندگی در این کشور باشند. مقطع کارشناسی ارشد، یک دوره 1 الی 2 ساله است و متقاضی مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید حداقل نمره 6. 5 را در آزمون آیلتس کسب کرده باشد. تنوع رشته های کارشناسی ارشد بسیار بالاست؛ اما اگر متقاضی در همان رشته کارشناسی خود از دانشگاه های نروژ درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نماید، شانس پذیرش وی بیشتر خواهد بود. مقطع کارشناسی ارشد متشکل از مجموعه سخنرانی ها، سمینارها و و دوره های آموزشی است که در پایان دوره دانشجو باید از پایان نامه خود دفاع نماید.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع دکترا

متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل می توانند در رشته های تحصیلی مختلف در مقطع دکترا، در کشور نروژ به تحصیل بپردازند. لازم به ذکر است که شرط پذیرش در مقطع دکترا، داشتن نمره 7 آزمون آیلتس، مقاله های علمی و پژوهشی، و در کل رزومه علمی قدرتمند است. افرادی که به مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع دکترا علاقه مند می باشند، در ابتدا باید با دانشگاه مورد نظر خود مکاتبه نموده و بتوانند نظر مثبت استاد سوپروایزر را جلب نمایند. این استاد راهنما پس از پذیرفته شدن دانشجو نیز مسئولیت نظارت بر عملکرد پژوهشی دانشجو و پایان نامه وی را بر عهده دارد. این دوره تحصیلی، 3 تا 5 سال می باشد و در طول این مدت، دانشجو نه تنها هزینه ای بابت دانشگاه پرداخت نمی نماید، بلکه با انجام پروژه می تواند حقوقی معادل 400 الی 500 هزار کرون نروژ را نیز دریافت کند. علاوه بر انجام پروژه، امکان انجام کار پاره وقت نیز برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا وجود دارد. علاوه بر این، از دیگر امتیازات تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ برای متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل می توان به همکاری با محققین بین المللی، امکان اخذ اقامت، اخذ ویزای همراه و بیمه رایگان اشاره نمود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در نروژ

از آنجایی که میزان هزینه های زندگی در کشور نروژ در سطح بالایی قرار دارد؛ لذا اخذ بورسیه تحصیلی برای متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، بسیار سودمند می باشد. زیرا دانشجو با دریافت بورسیه تحصیلی نروژ، موفق به دریافت کمک هزینه جهت زندگی و تحصیل در کشور نروژ می گردد. هرچند همانگونه که قبلاً ذکر شد، تحصیل در دانشگاه های کشور نروژ رایگان می باشد؛ اما کمک های مالی تحت عنوان بورسیه تحصیلی، برای متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که این بورسیه اغلب به دانشجویان ژاپنی، کانادایی، آمریکایی، روسی و یا اروپایی تعلق می گیرد؛ اما دانشجویان ایرانی در مقطع دکترا قادر به دریافت بورسیه خواهند بود. اما دانشجویان باید بدانند که برای دریافت بورسیه تحصیلی، شرایطی نظیر بالا بودن معدل کارشناسی، داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی، داشتن مقاله های علمی و رزومه علمی و پژوهشی قدرتمند ضروری می باشد. در واقع می توان گفت که بورسیه تحصیلی با توجه به رزومه علمی و تحصیلی دانشجو، به وی تعلق می گیرد و نوعی مورد رقابتی تلقی می شود. در جدول موجود در زیر، برخی از بورسیه های تحصیلی کشور نروژ را مورد بررسی قرار می دهیم:

 

نام بورسیه

مبلغ تحت پوشش

Direct speech center Scholarship

۱۰۰۰ دلار

International Distinction Awards 2019-2020

۱۲٫۰۰۰ یورو در قالب چند بورسیه

The MyUS. com Global Perspectives Scholarship

۲۵۰۰ دلار آمریکا

Keto Scholarship 2020

۳۵۰۰ دلار آمریکا

Academic Scholarship for Online MBA at University of Essex

۶٫۰۰۰ یورو

هزینه زندگی در نروژ

کشور نروژ یکی از ثروتمندترین و در عین حال گرانترین کشورهای اروپایی می باشد که هزینه زندگی در آن، از کشورهایی نظیر اتریش، آلمان، مجارستان و ایتالیا نیز بالاتر است؛ لذا بررسی هزینه های زندگی و هزینه اجاره خانه در این کشور، از موارد دارای اهمیت برای علاقه مندان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل می باشد. همانگونه که قبلاً ذکر کردیم، تحصیل در کشور نروژ رایگان است؛ اما متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید دارای توانایی مالی کافی جهت پرداخت هزینه های زندگی نظیر حمل و نقل، مواد غذایی، اجاره خانه، قبوض و لوازم تحریر باشند. در جدول زیر، به بررسی برخی از هزینه های زندگی در نروژ می پردازیم:

 

اقلام ضروری

هزینه(کرون نروژ)

۱ کیلوگرم برنج سفید

2.52

500 گرم یک عدد نان

2.57

 یک کیلوگرم پنیر محلی

10.12

یک کیلوگرم سینۀ مرغ

11.46

یک کیلوگرم سیب

2.65

یک کیلوگرم پیاز

2.17

بطری 1.5 لیتری آب

1.93

یک لیتر بنزین

1.50

برق، آب، گاز

151.15

 

همچنین علاقه مندان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید بدانند که هزینه محل اقامت، بسته به محل انتخابی که در مرکز شهر و یا خارج از آن باشد، متفاوت است. در صورتی که دانشجو در خوابگاه دانشجویی اقامت نماید، حداکثر هزینه خوابگاه وی حدود 3000 کرون در ماه خواهد بود. در جدولی که در ادامه مشاهده می نمایید، به بررسی هزینه اجاره و خرید ملک در مرکز شهر (اسلو) و خارج از مرکز نروژ می پردازیم:

 

اجاره و خرید ملک

هزینه (یورو)

اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز

977.94

اجاره آپارتمان تک خوابه در خارج از مرکز

763.15

اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز

1،590.81

اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز

1،248.28

خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز

5،801.19

خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج از مرکز

3،999.73

شرایط کار دانشجویی در نروژ

یکی از موارد دارای اهمیت در زمینه مهاجرت به نروژ ازطریق تحصیل که ذهن بسیاری از دانشجویان را به خود مشغول می سازد، اجازه کار در حین تحصیل است. زیرا داشتن مجوز کار به طور همزمان با تحصیل، با توجه به بالا بودن هزینه ها در کشور نروژ، امکان پوشش دهی بخشی از هزینه ها را فراهم می نماید. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید بدانند که امکان کار نیمه وقت برای دانشجویان بین المللی در این کشور فراهم می باشد و در صورت تسلط دانشجو به زبان نروژی، شانس یافتن کار افزایش پیدا می کند. دانشجویان غیراروپایی و یا دانشجویان متعلق به مناطق اقتصادی اروپا در مقطع کارشناسی، حق 10 ساعت کار و در مقاطع کارشناسی ارشد، حق 20 ساعت و دانشجویان مقطع دکترا در کنار انجام کارهای تحقیقاتی خود، حق 30 ساعت کار در هفته را در سال اول تحصیل خود دارند. در صورتی که این ساعات کاری تأثیر منفی بر روی روند تحصیلی دانشجو نداشته باشد، مجوز کاری دانشجویان تمدید می گردد. حقوق پرداختی به ازای هر ساعت کار در کشور نروژ برای متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، 7 الی 9 یورو می باشد. دانشجویان در سه ماه اول پس از ورود به کشور نروژ نیازی به مجوز کار نخواهند داشت؛ اما پس از گذشت سه ماه باید از طریق اداره پلیس، مجوز کار دریافت نمایند.

شرایط اخذ ویزای همراه نروژ

یکی از از مواردی که همیشه ذهن متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، به ویژه ذهن افراد متأهل را به خود مشغول می نماید، امکان اخذ ویزای همراه است. بر اساس قوانین موجود در کشور نروژ، این امکان برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد که بتوانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود، ویزای همراه دریافت نمایند. در ابتدا متقاضی مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید خود وارد کشور نروژ شده و پس از دریافت کارت مرتبط با اقامت تحصیلی خود، برای خانواده خود درخواست ویزای همراه دهد. لازم به ذکر است که ویزای همراه، امکان کار در نروژ را برای همراه فراهم می نماید و همین مورد می تواند کمک بزرگی برای تأمین هزینه زندگی دانشجو و خانواده وی باشد. شرایطی برای دریافت ویزای همراه در کشور نروژ وجود دارد که شرایط عبارتند از: حداقل سن 24 سال برای متقاضی ویزای همراه، زندگی در یک مکان مشترک با همسر در حال تحصیل در کشور نروژ، ویزای همسر دانشجوی متقاضی حداقل یک سال اعتبار داشته باشد، توانایی پرداخت هزینه های زندگی حداقل معادل 265 هزار کرون در ماه، داشتن فرزندان زیر 18 سال.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای همراه برای خانواده های متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل شامل موارد زیر می گردد:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای همراه
 • پاسپورت دارای اعتبار همراه با کپی تمام صفحات
 • عکس جدید
 • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی
 • سند ازدواج
 • رسید پرداخت هزینه جهت صدور ویزا
 • مدرک نشان دهنده وجود منزل مشترک زوجین

برترین دانشگاه های نروژ برای تحصیل

امروزه دانشجویان بسیاری به علت کیفیت سطح بالای آموزش در دانشگاه های نروژ و تحصیلات رایگان در این کشور، متقاضی و علاقه مند به مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل می باشند. بر اساس آمار جهانی، دانشگاه های کشور نروژ در دو رده سطح بالا و متوسط قرار می گیرند. این کشور دارای 7 دانشگاه دولتی معتبر، چندین موسسه آموزش عالی خصوصی، 9 موسسه دارای رشته های تخصصی و 22 مجتمع دانشگاهی می باشد. در جدولی ذیل، به معرفی چندین دانشگاه برتر کشور نروژ پرداخته ایم:

 

رتبه دانشگاه در جهان

نام دانشگاه در نروژ

121

University of Oslo

241

University of Bergen        

401

UiT The Arctic University of Norway

500

Norwegian University of Life Sciences

110

Norwegian University of Science and Technology

2127

Oslo Metropolitan University

1248

University of Stavanger

1785

University of South-Eastern Norway

2562

Norwegian University of Life Sciences

3150

Western Norway University of Applied Sciences

 

متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل بهتر است که بدانند دروس مقطع کارشناسی در کشور نروژ، به زبان نروژی ارائه می شود؛ اما دروس مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می گردند. همچنین لازم به ذکر است که یادآوری نماییم، دانشگاه اسلو واقع در پایتخت نروژ در مقطع دکترا، اقدام به جذب دانشجویان با استعداد و برتر می نماید. دانشگاه برگن دارای رشته هایی نظیر حقوق، روانشناسی، علوم اجتماعی، دندانپزشکی، علوم اجتماعی و ریاضی است که هر یک از این رشته ها دارای دانشکده های مختص به خود می باشند. دانشگاه علوم و صنعت نروژ با بخش صنعت نفت در ارتباط است و به عنوان یکی از مهمترین دانشگاه های کشور نروژ تلقی می گردد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ

پروسه اخذ ویزای تحصیلی نروژ، یک پروسه 2 الی 3 ماهه می باشد؛ لذا متقاضی مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل باید با در نظر گرفتن این مدت زمان، قبل از شروع سال تحصیلی، اقدام به اخذ ویزا نماید. ویزای تحصیلی کشور نروژ فقط تا زمانی که دانشجو مشغول به تحصیل در این کشور می باشد، دارای اعتبار است. به منظور اخذ ویزای تحصیلی کشور نروژ، متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در ابتدا باید درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ایمیل نموده و پس از دریافت پذیرش، مدارک مورد نیاز را به سفارت کشور نروژ تحویل داده و درخواست ویزای تحصیلی نمایند. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور نروژ عبارتند از:

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • پرینت بانکی نشان دهنده تمکن مالی
 • 4 قطعه عکس رنگی
 • پذیرش نامه دانشگاه نروژ
 • مبلغ 10 هزار یورو به عنوان هزینه زندگی دانشجویی، که باید به حساب دانشگاه واریز گردد و دانشجو پس از ورود به کشور نروژ و افتتاح حساب می تواند آن را به حساب خود انتقال دهد.
 • بیمه نامه
 • انگیزش نامه

شرایط کار پس از تحصیل در نروژ

دانشجویانی که علاقه مند به مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل می باشند، به طور حتم پس از فارغ التحصیلی نیز تمایل دارند که در کشور نروژ اقامت نموده و به کار مشغول گردند؛ اما از آنجایی که آنان در حین تحصیل در نروژ فقط ویزای تحصیلی دریافت می نمایند، پس از پایان تحصیلات باید ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند. نروژ یک کشور اروپایی ثروتمند با نرخ بیکاری بسیارپایین است و دستمزد کارگران در این کشور در سطح بالایی قرار دارد. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل نیز پس از فارغ التحصیلی وکسب تخصص، شانس پیدا کردن کار پس از تحصیل در نروژ را خواهند داشت. این افراد، شش ماه پس از پایان تحصیلات خود مجاز به ماندن و یافتن کار در نروژ هستند. در کشور نروژ، دو نوع مجوز تحت عنوان مجوز جستجوی کار و مجوز کاری به فارغ التحصیلان داده می شود که اعتبار اولی یک سال و اعتبار دومی سه سال می باشد. مجوز کار نروژ، امکان 40 ساعت کار در هفته با حقوق معادل 3673 یورو در ماه را برای فرد فراهم می نماید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ مجوز کار نروژ عبارتند از: پاسپورت دارای اعتبار همراه با کپی، فرم درخواست کار، رزومه کاری، دو قطعه عکس و تطبیق دهی شغل مورد نظر با قوانین. همچنین باید توجه نمود از آنجایی که کشور نروژ، کشوری پردرآمد در میان کشورهای جهان بوده و مملو از معدن و منابع نفتی است؛ لذا نرخ بیکاری در این کشور در سطح پایینی قرار دارد. بر اساس آمار ارائه شده، نرخ بیکاری در کشور نروژ در اواخر سال 2020 برابر با 4.5 درصد بوده است. در نمودار موجود در زیر، نرخ بیکاری در کشور نروژ نشان داده شده است.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در نروژ

در واقع مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، به منظور دریافت تابعیت و اقامت در کشور نروژ صورت می گیرد. امکان اخذ تابعیت در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی غیر ممکن بوده و لازمه اخذ تابعیت، پرداخت بیمه و مالیات و اشتغال به کار در این کشور است. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل پس از فارغ التحصیلی، در ابتدا می توانند مجوز کار و اقامت سه سال در نروژ را دریافت نموده و پس از 7 سال زندگی مداوم در نروژ و فراگیری زبان نروژی، جهت دریافت پاسپورت این کشور اقدام نمایند. شما دوستان عزیز می توانید با فراهم نمودن محصول راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، اطلاعات سودمندی را درخصوص مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل و همچنین مهاجرت به سایر کشورها به دست آورید. لازم به ذکر است که کشور نروژ با قانون دو تابعیتی مشکلی نداشته و افراد می توانند در کنار تابعیت اصلی خود، تابعیت کشور نروژ را نیز دریافت نمایند. اخذ تابعیت کشور نروژ دارای شرایطی است که در زیر به آنها اشاره می نماییم:

 • داشتن اقامت دائم نروژ
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • تسلط به زبان و فرهنگ نروژی برای افراد سنین بین 18 تا 67 سال
 • عدم ارتکاب به جرم
 • 7 سال زندگی مداوم در نروژ

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

پاسپورت نروژ


سوالات متداول راجع به مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

✅هزینه تحصیل در نروژ چه مقدار است؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ، رایگان است؛ اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور، مستلزم پرداخت شهریه می باشد.

✅آیا تحصیل به زبان انگلیسی در کشور نروژ رایگان است؟

بله؛ متقاضیان تحصیل رایگان در مقطع لیسانس نروژ، ملزم به تحصیل به زبان نروژی می باشند. اما دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند به طور رایگان به تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی بپردازند.

✅آیا می توان با ویزای تحصیلی نروژ اقامت گرفت؟

اخذ اقامت دائم کشور نروژ با ویزای تحصیلی امکان پذیر نیست. برای این منظور لازم است که افراد، ویزای خود را در حین تحصیل و یا پایان آن، به ویزای کاری نروژ تبدیل نمایند.

✅مراحل دریافت ویزای تحصیلی نروژ چیست؟

به منظور دریافت ویزای تحصیلی نروژ، ابتدا باید از یکی از دانشگاه های این کشور، پذیرش تحصیلی دریافت کرده و سپس جهت دریافت ویزا از سفارت وقت گرفت. تهیه کامل مدارک و چیدمان دقیق آن ها در هنگام تحویل مدارک به سفارت، بسیار حائز اهمیت می باشد.


_____________________ سخن پایانی درباره مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل _____________________

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، چگونگی اخذ تابعیت کشور نروژ پس از فارغ التحصیلی و موقعیت کار پس از تحصیل در کشور نروژ در این مقاله مورد بررسی و تحلیلی علمی قرار گرفت. در این مقاله سعی بر آن شد که اطلاعات سودمندی در زمینه مهاجرت تحصیلی به نروژ در اختیار شما سروران گرامی قرار گیرد. سطح بالای آموزش و تحصیلات رایگان در کشور نروژ، باعث جلب توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل شده است؛ اما هزینه های زندگی در این کشور بالا بوده و متقاضیان می توانند با بررسی شرایط تحصیل و مهاجرت کشورهایی نظیر آلمان و یا اتریش که دارای تحصیلات رایگان می باشند، به انتخاب مناسب تری دست بزنند. متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، با موسسه ملک پورتماس حاصل نموده و یا با تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان مشاورین متخصص این موسسه بهره مند گردند. همچنین می توانید در قسمت پایانی مقاله در بخش "ثبت پرسش" سوالات خود را مطرح سازید تا مشاوران به آن ها پاسخ بدهند.

 

امتیاز 5 از 5 ( 7 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مهدی علیجانی
39 ساله با مدر فوق دیپلم برق صنعتی و18 سال سابقه کار با بیمه متاهل به همراه یک فرزند متقاضی مهاجرت تحصیلی به نروژ هستم چگونه اقدام کنم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما بصورت کلی برای مهاجرت تحصیلی باد مد نظر داشته باشید که کشورها روی دوفاکتور سن و گپ تحصیلی حساسیت خاصی نشان می دهند اما باتوجه بهسن و مدرک تحصیلی همچنان برای کشورهای اروپایی مثل اتریش شانس مهاجرت تحصیلی دارید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
Kazim zaki
سلام محترم وقت بخیر! من در افغانستان زنده گی میکنم صنف ۱۲ را تمام کردم چطور می توانم بدم نارویژ؟ ادامه تحصیل کنم از لطف شما قبلا سپاسگزارم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب با دیپلم 12 ساله امکان تحصیل میسر که البته به شرایط سنی شما نیز بستگی دارد. شما می توانید جهت دریافت مشاوره تلفنی رایگان با مؤسسه تماس حاصل فرمایید. شماره های تماس در قسمت "تماس با ما" موجود است و یا در صورت تمایل نسبت به تکمیل فرم تماس اقدام فرمایید تا کارشناسان با شما تماس گیرند. * مانا باشید *
Reza
سلام خسته نباشید خواستم بدونم نمرات برای تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ باید در چه حدی باشه و اینکه هزینه زندگی از ۷۰۰۰ کرون کمتر هم میشود؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب، در مورد تحصیل در نروژ باید گفت شما الزاماً باید دیپلم 12 ساله با معدل 14 داشته باشید. هزینه های زندگی بسته به شهر محل تحصیل کاملاً متفاوت می باشد و از بازه 800 برای شهرهای کوچک تا حداکثر مقدار 2000 یورو برای پایتخت؛ اسلو؛ در نظر گرفته می شود. * مانا باشید *
سامان میرحسینی
با سلام و خسته نباشید. ممنون بابت مقاله خوبتون. خواستم بدونم ایا تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ رایگان هست؟ و اینکه اگر رایگان هست برای ایرانی ها مشکلی برای پذیرش و ویزا وجود نداره. ممنون میشم راهنمایی کنید.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی تحصیل در کشور نروژ رایگان است و یک نکته مثبت دیگر اینکه تحصیل در مقطع ارشد به زبان انگلیسی هم تقریباً رایگان است و هزینه های بسیار پایینی دارد. از کشور ایران هم خیلی ها اقدام کردند و موفق شدند سخت گیری خاصی بخاطر پاسپورت ایران وجود ندارد. موفق باشید.
هلگا شاه بول
سلام من ۲۹ سالمه دانشجوی ترم ۴ کارشناسی رو تموم کردم مهر میشم ترم ۵ در رشته حقوق تحصیل می کنم.می خوام مهاجرت کنم به نروژ از طریق تحصیل.می خوام بدونم اگه بخوام اولا بدونم می‌دونم برای کارشناسی نمیشه اقدام کرد اگه برای ارشد اقدام کنم میشه با شرایط من؟و این که تمکن مالی چه قدر باید باشه؟و این که دانشگاه گفتین رایگان هست هزینه باید یعنی هزینه زندگی نروژ همراه با تمکن مالی و ۱۰۰۰۰ یورو به حساب دانشگاه داشته باشیم؟کلا هزینه اقامت از راه تحصیل چه بدره گفتین کلا باید فقط هزینه زندگی رو داشته باشیم ؟هزینه زندگی در آن جا چه قدره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز باید رزومه شما بصورت دقیق توسط کارشناسان ما بررسی شود تا ببینیم روی چه رشته هایی می توان اقدام کرد. هزینه های زندگی بصورت میانگین 1500 تا 2000 یورو متغییر می باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
Imen Taghvaei
درودمن لیسانس وسایقه کاردارم والان درتایلنردررشته دیگردردانشگاه معتبردوزبانه درس می خونم میتونم درنروژادامه تحصیل بدهم ونهاجرت کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما بصورت کلی با داشتن نمره زبان آیلتس 6.5 و لیسانس می توانید برای کارشناسی ارشد کشور نروژ اقدام نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
Imen Taghvaei
درودمجددممنون ازپاسخ من درایران نیستم وبه واتس أپ پیام فرستادم برای مشاوره رایگان ولی هنوزپیامم بازنشده ازتایلندپیام فرستادم من سال دورشته Hotel business management هستم ودانشگاه دوزبانه ولیسانس حسابداری دارم با۱۳ سال سابقه کارمیخواستم ببینم امکان مهاجرت به نروژاژطریق تحصیل رادارم ؟چطورمیتونم باموسسه تماس بگیرم ازطریق واتس أپ لطفامنوراهنمایی کنید من فرم درخواست هم پرکردم سپاس
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شرایط شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما اگر نمره زبان 6.5 ارائه بدهید می توانید برای فوق لیسانس کشور نروژ که رایگان است اقدام نمایید. با موسسه هم با یکی از طرق زیر می توانید تمای بگیرید. موفق باشید. https://officialmalekpour.com/contact
اریان بابایی
با سلام و خسته نباشید. سایت های شما واقعا عالی هستند. هیچ جای دنیا این اطلاعات رو رایگان در اختیار مردم نمیزارند. من یه سوال دارم: ایا کسایی که میخوان فوق لیسانس بخونن اگر زبان عالی داشته باشند میتونن برای هزینه ی زندگی بورس بگیرندو چجوری باید این کار رو انجام داد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان خیر بورسیه تحصیلی فقط وابسته به نمره زبان نیست و کاملاً بستگی به رزومه علمی شما اعم از زبان، معدل بالا، مقالات چاپ شده و از همه مهمتر داشتن یک سوپروایزر یا استاد راهنما می باشد. موفق باشید.
عبداله هادی
سلام ممنون بابت مقاله بسیار عالی که در مورد مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در اختیار ما قرار دادید. من مقاله خوبتون را خواندم یسری سوال واسم پیش اومد چطوری میتونم از طریق دوره زبان نروژی به این کشور وارد شوم؟ ایا امکان پذیر است ؟ من ۴۰ سالمه و لیسانس عمران دارم زبان انگلیسیم خوب نیست میخوام نروژی را داخل نروژ یاد بگیرم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان خیر کشور نروژ ویزای زبان به ایرانی ها نمی دهد و باتوجه به شرایطی که می فرمایید پرونده شما برای ویزاهای تحصیلی خیلی سخت است و نمی توان برای هر کشوری اقدام کرد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید و درخصوص تحصیل دوره های زبان در کشور اتریش مشاوره رایگان دریافت نمایید. موفق باشید.
ماهان علامه
سلام وقت بخیر در صورتی که من بتونم برای مقطع ارشد از دانشگاه انگلیسی زبان در نروژ پذیرش تحصیلی بگیرم ...همسرم چه مدت بعد می تونه به من ملحق بشه؟ یعنی فاصله زمانی رفتن بنده و همسرم به چه صورته؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب معمولا کشورهای اسکاندیناوی ویزا همزمان صادر می کنند اما نهایتاٌ فاصله الحاق 1 ماه می باشد.
کاظمی
سلام وقت بخیر بنده فوق دیپلم الکترونیک دارم و سال ۹۲فارق و تحصیل شدم خواستم ببینم چطور میتونم اقامت ادامه تحصیل بگیرم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب برای دیگر کشورهای اسکاندیناوی نظیر فنلاند و سوئد و دانمارک بعضی ایتلس نیاز دارند و بعضی خیر ، برای نروژ هم تحت شرایطی می توانید اقدام فرمایید برای دریافت اطلاعات دقیقتر و کامل تر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره رایگان استفاده فرمایید.
م. محمدی
با سلام، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شرط سن و گپ تحصیلی وجود دارد؟ با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام و احترام. بسته به شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد. برای بررسی شرایطتون با کارشناسان تماس بگیرید
امیر
سلام من ۱۶ سالمه و تازه وارد دبیرستان خواهم شد بعد از اینکه از مقطع دبیرستان فارغ التحصیل بشم .. امکانش وجود داره که از مقطع دیپلم وارد دانشگاه های نروژ بشم؟ زبان نروژی رو به قول گفتنی کم و بیش بلدم و زبان انگلیسی رو که کاملا تسلط دارم.. حداکثر تمکن مالی بنده هم ده هزار یورو میباشد..
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در صورت تسلط به زبان نروژی می توانید از دانشگاه های دولتی پذیرش بگیرید. البته تمکن مالیتان را نیز بایستی ارتقا دهید.
مشاوره رایگان