تحصیل دکتری در پرتغال

1 نظر

تحصیل دکتری در پرتغال، دانشگاه های برتر در این کشور، معایب و شرایط تحصیل در پرتغال ، راه و روش پیدا کردن سوپروایزر یا استاد راهنما، بررسی ویزای همراه در پرتغال، نکات مهم در اخذ پذیرش، مدت زمان تحصیل دکتری در پرتغال، مدارک لازم در این روش و تمامی مواردی که به موضوع تحصیل پزشکی در پرتغال ارتباط دارند را در این مقاله مورد بررسی دقیق و علمی قرار خواهیم داد. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دکتری در پرتغال چیست؟ اخذ پذیرش از دانشگاه های پرتغال از چه روش هایی امکان پذیر است؟ مدت زمان تحصیل دکترا در پرتغال چه مدت است؟ موسسه ملک پور  با سال ها تجربه در امر مهاجرت آماده است که به تمامی سوالات ذکر شده در بالا و همچنین دیگر سوالات شما عزیزان در ارتباط با امر مهاجرت پاسخ دهد و شما را در این امر مهم راهنمایی و همراهی نماید. همچنین می توانید با موسسه تماس رایگان برقرار کنید و از اطلاعات مشاورین با تجربه ما در این زمینه بهره مند شوید. در ادامه مقاله با جزئیات به بررسی موضوع دکترا در کشور پرتغال خواهیم پرداخت و امیدوار خواهیم بود شما عزیزان با مطالعه این مطالب به جواب تمامی سوالات و ابهامات خود در این زمینه دست یابید.

تماس با ما

تحصیل دکتری در پرتغال

شرایط تحصیل دکتری در پرتغال

کشور پرتغال در جنوب غربی قاره اروپا قرار گرفته است. زبان رسمی و ملی مردم در این کشور پرتغالی می باشد. لیبسون بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور پرتغال است. جمعیت مردم پرتغال طبق سرشماری که در سال 2019 انجام شد حدود 10 میلیون نفر است و تقریبا 86 درصد از مردم پرتغال دین مسیحیت را پرستش می کنند. یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان در پرتغال وجود دارد. دانشجویان خارجی بسیاری در کشور پرتغال تدریس می کنند. 78% از محصلان در این کشور دو یا چند زبان را یاد می گیرند. طول تحصیل دکتری در پرتغال حدود 3 تا 4 سال است. سال تحصیلی از ماه سپتامبر آغاز می گردد. چند شهر در پرتغال دارای دانشگاه هایی می باشند که مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار دارند. این چند شهر عبارت اند از: لیبسون، پورتو، آویرو، براگا، کویمبرا، اوورا، فارو و مینهو. مؤسسات آموزش عالی در پرتغال به دو گروه اصی تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی بیشتر تمامی موارد مربوط به تحصیل دکتری در پرتغال خواهیم پرداخت.

جزئیات کلیدی تحصیل دکترا در پرتغال

108

دانشگاه ها

2

جوایز نوبل

دانشگاه کویمبرا (1290)

قدیمی ترین دانشگاه

35755

دانشجویان بین المللی

3-4 سال

طول دوره دکتری

1500-3000 یورو در سال

هزینه های نمایندگی

سپتامبر تا جولای

سال تحصیلی

هزینه تحصیل دکتری در پرتغال در دانشگاه های مختلف

 یکی از مواردی که برای دانشجویان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، هزینه تحصیل دکترا در پرتغال در دانشگاه های مختلف می باشد. واضح است که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی نسبت به دانشگاه های خصوصی پایین تر می باشد. در دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل به صورت سالانه بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال می باشد، که البته بستگی به نوع دانشگاه و رشته شما خواهد داشت. در بعضی از دانشگاه ها ممکن است هزینه شما تا سالی 7 هزار یورو نیز پیش می رود. اما هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر خصوصی در مقطع دکترا به طور میانگین بین ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو در سال خواهد بود.

هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال چقدر است

اینکه بتوان یک رقم مشخص را برای هزینه زندگی دانشجویی تعیین کرد امکان پذیر نیست زیرا هزینه زندگی هر شخص بسته به نوع زندگی، نوع خورد و خوراک، و در حالت کلی بستگی به سبک زندگی فردی شخص دارد. برای اینکه بدانیم هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال چقدر است؟ نیاز است بدانیم فرد به طور میانگین چقدر از روزهای سال در بیرون غذا میخورد؟ و چه روز هایی غذا در منزل تهیه می کند؟ هزینه رفت و آمد چگونه است؟ هزینه تحصیل فرد به چه صورت است؟ و.... جدول زیر بخشی از هزینه های زندگی یک دانشجو را در اختیار شما می گذارد.

هزینه های زندگی دانشجویی ( یورو)

هزینه خوابگاه

250 الی 140

کرایه یک خانه یک خوابه

350 الی 500

هزینه حمل و نقل (هر کورس تاکسی)

3.5

هزینه خورد و خوراک در ماه

400 الی 500

باشگاه (در ماه)

36

سینما

6

تحصیل دکتری در پرتغال با بورس کامل (فاند)

متقاضیانی که تمایل به تحصیل دکتری در پرتغال را دارند می توانند از بورسیه تحصیلی پرتغال یا فاند استفاده نمایند. پایین بودن هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در پرتغال یکی از دلایل علاقه دانشجوین بین المللی برای تحصیل در مقطع دکتری در این کشور می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی در مقطع دکتری سالیانه 2500 تا 3000 یورو و در دانشگاه های خصوصی کمی بالاتر و به صورت متوسط بین 3500 تا 4000 یورو می باشد. متقاضیان برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری باید از شرایط مناسب تحصیلی برخوردار باشند، بالا بودن معدل و ریز نمرات دانشجو، سطح زبان بالا، ارائه رزومه عالی، داشتن مقالات از مهم ترین موارد برای اخذ بورسیه تحصیلی می باشد. با توجه به این موضوع که هزینه های تحصیل در دکتری در پرتغال پایین می باشد اما دانشجویان در این مقطع امکان اخذ بورسیه و فاند نیز خواهد داشت. در ادامه برای شما عزیزان نام تعدادی از بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری را قرار داده ایم:

 

بورسیه تحصیلی CMU در مقطع دکتری

رشته های مهندسی/علوم کامپیوتر/ ریاضیات کاربردی

بورسیه تحصیلی MIT بری مقطع دکتری

رشته مهندسی هوا فضا

بورسیه تحصیلی تکمیلی در دانشگاه پورتو در مقطع دکتری

برای رشته مهندسی عمران

بورسیه های تحقیقاتی بنیاد Calouste Gulbenkian پرتغال

برای تمامی رشته ها

بهترین دانشگاه های پرتغال برای دوره PHD

در کشور پرتغال پنج دانشگاه وجود دارد که بین تمام دانشگاه های این کشور رتبه بالاتری را کسب کرده اند. بالاترین ورودی ها در دانشگاه پورتو بوده اند. همچنین پرتغال دارای تعدادی پلی تکنیک (دانشکده های فنی) می باشد که دانشگاه ها و پلی تکنیک ها تفاوت ساده ای با یکدیگر دارند. تفاوت اصلی این دو در این است که تمرکز دانشگاه ها بیشتر بر تحقیقات دانشگاهی است، در حالی که پلی تکنیک ها بیشتر بر روی آماده سازی دانشجویان برای یک مسیر شغلی خاص متمرکز هستند. برخی از موضوعات فقط در دانشگاه یا پلی تکنیک ارائه می شود. اما هم در دانشگاه ها هم در پلی تکنیک ها تحصیل مهندسی در پرتغال، مدیریت و علوم انسانی ارائه می گردد. علاوه بر این، پرتغال دارای یک دانشگاه آزاد (Universidade Aberta) است که از طریق آموزش از راه دور مدرک ارائه می دهد. یکی از مسائلی که اهمیت فراوانی برای متقاضیان تحصیل دکتری در پرتغال دارد، دانشگاه های برتر و رتبه و رنک جهانی آن ها می باشد. در این قسمت از مقاله جدولی تهیه نموده ایم که تعدادی از دانشگاه های برتر پرتغال و رنک جهانی آن ها آورده شده است.

رتبه جهانی

دانشگاه

2

Universidade de Lisboa

29

Universidade Portucalense Infante D. Henrique

42

Instituto Português de Administração de Marketing

43

Escola Superior de Artes e Design

70

Instituto Superior de Administração e Línguas

72

Instituto Politécnico de Gestão e Tecnologia

79

Instituto Superior de Tecnologias Avançadas de Lisboa

90

Instituto Superior de Línguas e Administração de Leiria

مدارک لازم برای تحصیل دکتری در پرتغال

از دیگر مسائل مهم جهت تحصیل دکتری در پرتغال و پذیرش در این کشور تهیه مدارک می باشد. لازم به ذکر است که تهیه مدارک یکی از مهم ترین مراحل در این امر می باشد. حتی اگر تمامی شرایط تحصیل دکتری در پرتغال را دارا باشید در صورت ناقص بودن هر یک از مدارک مورد نیاز و ارائه مدارک اشتباه به سفارت پرتغال احتمال ریجکت شدن متقاضی نیز وجود دارد. ورود به دانشگاه های بین المللی می تواند یک چشم انداز طاقت فرسا یا حتی دلهره آور باشد اما با تهیه مدارک صحیح و مورد نیاز این امر می تواند مسیر را برای شما عزیزان هموار تر سازد. برای تحصیل دکترا در این کشور متقاضی باید مدرک کارشناسی ارشد مربوطه را داشته باشد. به صورت کلی اسناد و مدارک مورد نیاز برای ورود به هر مقطع تحصیلی در کشور پرتغال به شرح زیر می باشد که این مدارک ممکن در هر دانشگاه کم یا زیادتر شوند.

 • گذرنامه
 • سوابق تحصیلی شخص متقاضی
 • آخرین مدرک تحصیلی شخص
 • لیست ریز نمرات
 • انگیزه نامه
 • عکس متقاضی
 • ارائه برگه عدم سوء پیشینه
 • مدارک هویتی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (تافل، آیلتس، CAE/CPE و PTE A) (جهت ورود به دانشگاه ها نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست اما این مدرک جهت اخذ ویزای تحصیلی پرتغال به شما کمک خواهد کرد.)
 • نشان دادن تمکن مالی
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر

شرایط خاص ورود و معیارهای صلاحیت توسط دانشگاه های مختلف جداگانه تعیین می شود و می تواند بسته به مؤسسات و رشته های دانشگاهی متفاوت باشد. همچنین ممکن است از شما درخواست شود که سایر موارد کاربردی مانند پیشنهاد تحقیق، بیانیه شخصی، منابع و یا مشارکت در مصاحبه را ارائه دهید.

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل دکترا در پرتغال

دکترا در کشور پرتغال به زبان انگلیسی تدریس می شود اما بسیاری از مباحث آنها هنوز به زبان پرتغالی ارائه می شود. در هر صورت افرادی که بومی این کشور نمی باشد باید نمرات آزمون های زبان انگلیسی مناسب با مقطع دکترا در پرتغال را ارائه کنند. همچنین حتی اگر برای هدف تحصیل دکترا نیازی به زبان پرتغالی نداشته باشید، بهتر است تا با یادگیری زبان پرتغالی که چهارمین زبان رایج دنیا می باشد. برای کار پس از تحصیل در این کشور این زبان را فرا بگیرید. تا موقعیت های شغلی بیشتر و بهتری در اختیار شما قرار گیرد. چندین آزمون زبان انگلیسی برای دانشجویان دکترا وجود دارد که میتوان به آزمون های

 • تافل
 • آیلتس
 • گواهی های انگلیسی کمبریج (CAE)

از جمله آزمون های زبانی می باشد که برای درخواست دکترا نیاز است در این آزمون های زبان انگلیسی شرکت کنید و حداقل نمرات را کسب نمایید و مدارک مربوطه را به دانشگاه مربوطه ارائه دهید. لازم است بدانیم برای پذیرش دکترا نیاز است نمره آیلتس دانشجویان دکتری حدود 6.5 باشد، نمره تافل آنها حدود ۸۵ الی ۹۰ و نمره کمبریج آنها C2 باشد تا برای پذیرش در مقطع دکترا دچار مشکل نشوند.

نقش سوپروایزر برای تحصیل دکترا (PHD) در پرتغال

از آن جایی که مراحل اخذ پذیرش تحصیل دکترا در پرتغال کار راحت و آسانی برای اشخاص عادی نخواهد بود، متقاضی نیاز دارد شخصی در این مسیر او را راهنمایی کند. تحصیل در مقطع دکترا در پرتغال یک موفقیت چشمگیر است و می تواند شما را برای طیف وسیعی از چشم اندازهای شغلی آماده کند. استاد راهنما یا سوپروایزر شخصی است که پل ارتباطی میان شخص متقاضی و دانشگاه مورد نظر می باشد. استاد راهنما به شما کمک خواهد کرد که مسیر مهاجرت به پرتغال و یا هر کشور دیگر را در مقطع دکتری راحت تر طی کنید. نظر و تاییدیه سوپروایزر در پذیرش شما از سمت دانشگاه مورد نظرتان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.. دانشجو باید درخواست خود را برای چندین استاد راهنما ارسال کند تا در نهایت استاد راهنمای مورد نظر خود را پیدا کند. لازم به ذکر است بسیار حائز اهمیت می باشد که این شخص را قانع و راضی کنید که شما صلاحیت تحصیل در کشور پرتغال و دانشگاه مورد نظر را در مقطع دکترا دارا می باشید.

مدت زمان تحصیل دکتری در پرتغال

سال تحصیلی در کشور پرتغال در ماه های ژانویه و سپتامبر آغاز می گردد. طول دوره کارشناسی در این کشور حدود سه تا چهار سال است و طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد در پرتغال تقریبا دو سال خواهد بود. پرتغال نیز مانند بعضی از کشورهای اروپایی دیگر دو بار در سال را به ثبت نام دانشجویان می پردازد. دکترا (دوتورامنتو) بالاترین مدرک تحصیلی موجود در پرتغال است. تمام کردن دوره های پزشکی در کشور پرتغال به طور معمول سه یا چهار سال زمان می برد. این مدت زمان تحصیلی در رشته های مختلف و برای دانشجو های مختلف متفاوت است. گاهی برخی از دانشجویان قادر به اتمام دوره های پزشکی طی 4 سال نخواهند بود و مدت زمان بیشتری را صرف تحصیل در این مقطع خواهند کرد. در برخی از شرایط ممکن است دوره دکتری تا پنج سال هم به طول انجامد.

ویزای همراه دانشجویان دکترا در پرتغال

متقاضیانی که قصد تحصیل در پرتغال را دارند طبق پیروی از قانون بین الملل اجازه دارند که خانواده شان را با خود به این کشور ببرند. تحصیل دکتری در پرتغال نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد. خانواده یا همراه در واقع به معنی همسر و فرزندان وابسته زیر 18 سال می باشد. اگر قصد انجام این امر را دارید باید بدانید که همراهان شما نمی توانند به صورت هم زمان با خود شما به کشور پرتغال وارد شوند. شخص متقاضی پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر و ثبت نام در این دانشگاه می تواند درخواستویزای همراه را به سفارت کشور پرتغال ارائه دهد. یکی از مسائل مورد اهمیت جهت درخواست ویزای پرتغال برای همراه تمکن مالی شخص متقاضی می باشد. شخص اصلی باید نشان دهد که توانایی پرداخت هزینه های زندگی همراهان خود را در کشور پرتغال دارد. هزینه های زندگی در پرتغال تقریبا پایین است اما هزینه های تحصیل در پرتغال متوسط و در برخی دانشگاه ها زیاد می باشد. متقاضی پس از ثبت نام در دانشگاه، درخواست ویزا همراه و نشان دادن تمکن مالی باید مدارک مورد نیاز مربوط به خود و همراهانش را به سفارت کشور پرتغال ارائه دهد. در صورت کامل بودن مدارک و دارا بودن شرایطی که نام برده شد همراهان شخص اصلی اجازه ورود به کشور پرتغال را دریافت خواهند کرد.

تحصیل دکتری در پرتغال

نکات مهم پذیرش دکتری در پرتغال چیست؟

یکی از موارد مهم در اخذ پذیرش دکتری در پرتغال دانستن زبان است. با توجه به این که در اکثر دانشگاه های پرتغال به زبان پرتغالی تدریس می شود، در صورتی که شخص متقاضی دارای مدرک زبان پرتغالی در سطح B1 , B2 باشد این امر به روند بهتر پذیرش وی در دانشگاه های پرتغالی کمک بسیار خواهد کرد. بسیاری از دانشگاه هایی که به زبان پرتغالی تدریس می کنند از دانشجویان شهریه دریافت نخواهند کرد. انتخاب سوپروایزر و درنهایت تاییدیه وی یکی دیگر از نکات مهم در پذیرش شخص می باشد. به صورت کلی متقاضی باید درخواست پذیرش را ابتدا برای چندین استاد راهنما ایمیل کند تا درنهایت توسط یکی از آن ها انتخاب شود. همانطور که گفته شد استاد راهنما یک پل ارتباطی بین شخص متقاضی و دانشگاه مورد نظر می باشد. حدود 8 دانشگاه برتر در کشور پرتغال وجود دارد که در مطالب قبل نام و رنک جهانی آن ها را نشان داده ایم.

شرایط کار بعد از تحصیل دکتری در پرتغال

یکی از راه های اخذ اقامت در اکثر کشورهای اروپایی، کار در آن کشور و در نهایت درخواست اخذ اقامت پرتغال است. بسیاری از افرادی که برای تحصیل دکتری در پرتغال به این کشور مهاجرت کرده اند، پس از اتمام دوره تحصیل خود به جستجوی کار در پرتغال می پردازند. در این کشور دانشجویان حتی زمانی که در حال تحصیلی می باشند اجازه دارند که حدود 20 ساعت و دربرخی شرایط 30 ساعت در هفته را کار کنند. برای کسانی که دوره تحصیلشان به اتمام رسیده است حدود 6 تا 8 ماه در نظر گرفته شده است که در صورت تمایل در کشور پرتغال بمانند و کار مورد نظر و مربوط به رشته خود را پیدا کنند. متقاضی که در پرتغال به دنبال کار می گردد در ابتدا باید نرخ بیکاری این کشور را بررسی و تجزیه و تحلیل کند. نرخ بیکاری در پرتغال بالا می باشد یعنی افراد زیادی در این کشور بدون شغل هستند. بنابراین برای یافتن کار در این کشور رقابت زیادی وجود دارد. در صورتی که شما قصد کار در خارج از کشور را دارید و در انتخاب کشور مناسب جهت کار به مشکل خورده اید، پیشنهاد ما به شما همراهان گرامی مشاهده و تهیه ویدیو گام به گام تا کار در خارج از کشور است. این محصول را می توانید در سایت اصلی موسسه MIE تهیه نمایید. این ویدیو به شما عزیزان کمک خواهد کرد که بهترین و مناسب ترین راه را برای کار در کشورهای خارجی انتخاب نمایید.

تحصیل دکتری در پرتغال

در این قسمت برای اطلاعات بیشتر خواننده مقاله در ارتباط با نرخ بیکاری در کشور پرتغال، نموداری را تهیه نموده ایم که به شرح زیر است.

کار در پرتغال

اگر علاقه مند به کار در زمان تحصیل خود هستید لینک زیر را مطالعه کنید:

کار ضمن تحصیل در پرتغال

سوالات متداول

✅ آیا برای تحصیل دکترا نیاز به مدرک زبان است؟

بله، زیرا تدریس دکترا در پرتغال به زبان انگلیسی می باشد. بنابراین برای تحصیل در مقطه دکترا نیاز به داشتن مدرک زبان است.

✅ هزینه تحصیل دکترا در دانشگاه های دولتی (غیرخصوصی) به چه صورت است؟

هزینه دکترا بین ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو در سال خواهد بود.

✅ هزینه تحصیل دکترا در دانشگاه های خصوصی پرتغال چقدر است؟

بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد دارد، اما هزینه بین 3500 الی 7000 یورو متغیر است.

✅ هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال برای مقطع دکترا چقدر است؟

اینکه هزینه زندگی چقدر می شود بستگی به دانشگاه محل تحصیل و سبک زندگی فرد دارد و می تواند بین 600 الی 1700 یورو در ماه متغیر باشد.

 

_____________تحصیل دکتری در پرتغال و سخن پایانی____________

تحصیل دکتری در پرتغال، مدارک مورد نیاز، نکات مهم در اخذ پذیرش تحصیلی در پرتغال، معایب و شرایط تحصیل در دانشگاه پرتغال، بررسی ویزای همراه در این کشور، بررسی دانشگاه های برتر پرتغال، مدت زمان تحصیل دکتری در پرتغال و مابقی مواردی که به تحصیل دکتری در این کشور مربوط می بود را مورد بررسی علمی و دقیق قرار دادیم. پرتغال کشوری است واقع در قاره اروپا که سالیانه افراد بسیاری به این کشور جهت تحصیل مهاجرت می کنند. همان طور که در مطالب قبل گفته شد نرخ بیکاری در این کشور بالا می باشد و دانشجو پس از اتمام دوره تحصیل خود قادر به جستجوی کار نخواهد بود. در واقع می توان گفت یافتن کار در پرتغال امری دشوار است. همچنین در صورت یافتن شغل در حین تحصیل خود مجاز به 20 ساعت کار در طول هفته خواهید بود. در این مقاله سعی داشتیم که تمامی اطلاعات مرتبط با تحصیل دکتری در پرتغال را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر پس از مطالعه این مطالب سوالی در زمینه مهاجرت در ذهن شما به وجود آمد این امکان برای شما همراهان فراهم شده است که با موسسه تماس برقرار کنید و با اعلام شرایط مالی، موقعیت اجتماعی، سطح زبان و تحصیلات خود از مشاورین با تجربه موسسه مشاوره رایگان بگیرید. مطمعنا پس از دریافت مشاوره از سمت موسسه شما می توانید بهترین مسیر را جهت مهاجرت خود انتخاب نمایید. همچنین در صورت تمایل می توانید در قسمت پرسش و پاسخ مقاله سوالات و ابهامات خود را مطرح کنید و مشاورین ما در اسرع وقت و در اولین فرصت به آن ها پاسخ خواهند داد. در صورت رضایت از متن مقاله لطفا پنج ستاره به آن بدهید.

امتیاز 3.93 از 5 ( 14 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
امینی
سلام آیا برای تحصیل دکتری در پرتغال میتوان با مدرک آیلتس و نمرات بالا و پروپزال 10 صفحه ای برای پیدا کردن سوپروایزر اقدام کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شما شرایط خوبی برای پذیرش دکتری دارید اما به طور کلی پذیرش شما منوط به تایید سوپروایزر است و بسته به رشته تحصیلی خود و شرایط آن می توانید سوپروایز پیدا کنید و برای دریافت پذیرش از وی کمک دریافت نمایید.
مشاوره رایگان