زندگی در پرتغال - بررسی شرایط و هزینه های زندگی 2024

29 بهمن 1402 17 نظر

برای زندگی در پرتغال باید از شرایط کلی آن مطلع باشید:

 • زبان: زبان رسمی مردم پرتغالی است.
 • کیفیت زندگی: شاخص کیفیت زندگی در پرتغال بالاست (162.5) و رتبه یازدهم جهانی را به خود اختصاص داده است.
 • هزینه: هزینه زندگی در پرتغال برای یک خانواده 4 نفره 2300 یورو و برای یک فرد مجرد 650 الی 700 یورو در ماه است که شامل هزینه های خورد و خوراک، قبوض، حمل و نقل، پوشاک، بهداشت و درمان و... می باشد.
 • مزایا: امکان زندگی در پرتغال با کیفیت آموزش مناسب و امید به زندگی بالا وجود دارد.
 • مشکلات زندگی در پرتغال: فرهنگ ضعیف رانندگی در پرتغال وجود دارد.

این مقاله به کمک وکلای محلی کشور پرتغال و کمک مشاوران موسسه ملک پور به نگارش در آمده است اما لازم به ذکر است که ارائه این اطلاعات به معنی ارائه خدمات به شما عزیزان نمی باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات درباره روش های مهاجرت و سرمایه ­گذاری در پرتغال با کارشناسان مجرب ما در امر مهاجرت در موسسه ملک پور تماس تلفنی رایگان حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.در این مقاله به بررسی عناوین زیر می پردازیم:

توضیحات موسسه ملک پور در مورد اقامت آسان اروپا


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

زندگی در پرتغال

معرفی کشور پرتغال برای زندگی

پرتغال، یک کشور واقع در جنوب غرب اروپا، است که جمعیت پرتغال در حدود ۱۰٫۳ میلیون نفر است.

 • آب و هوا: آب و هوای پرتغال متنوع است، از سواحل خیره‌ کننده گرفته تا مناطق کوهستانی. تأثیر دریای اطلس و دریای مدیترانه باعث تشکیل آب و هوای ملایم و گرم در تابستان و زمستان‌های معتدل می‌شود. این ویژگی‌ها زمینه را برای گردشگری طبیعی و فعالیت‌های خارج از منزل فراهم می‌کند.
 • دین و مذهب: مذهب اکثریت مردم پرتغال کاتولیک رومی است و مقام کلیسای کاتولیک در فرهنگ و زندگی روزمره آن‌ها تأثیرگذار است. اما، کشور تا حد زیادی به تحریف مذاهب و آئین‌های مختلف هم باز است.
 • شهر های مهم: لیسبون و پورتو به عنوان دو شهر اصلی پرتغال شناخته می‌شوند. لیسبون، پایتخت با معابد تاریخی، خیابان‌های پر از انرژی، و فرهنگ شبانه‌روز پویا، یکی از دوستانه‌ترین مقاصد گردشگری اروپا است. پورتو نیز با کلیساها و پل‌های زیبا، معماری قدیمی و ناوگان رودخانه دورو، جذب بسیاری از گردشگران را دارد.
 • فرهنگ مردم پرتغال: مردم پرتغال مهمان‌نواز، دوستانه، و به زندگی خانوادگی اهمیت می‌دهند. موسیقی فادو، رقص‌های محلی، و جشنواره‌های مذهبی و ملی به زندگی روزمره و فرهنگ پویای مردم افزوده‌اند.
 • اقتصاد پرتغال: اقتصاد پرتغال در سال‌های اخیر بهبود یافته است. صنعت گردشگری، کشاورزی، و خدمات به عنوان بخش‌های اصلی اقتصادی شناخته می‌شوند. همچنین، وضعیت کار در کشور بهبود یافته و این امکان را فراهم کرده است که مهاجران به دنبال فرصت‌های شغلی در پرتغال باشند.

در کل، پرتغال با تنوع فرهنگی، آب و هوای معتدل، و گردشگری فراوان، یک مقصد جذاب برای زندگی و مهاجرت است.

کیفیت زندگی در پرتغال

پرتغال یکی از کشورهای جهان است که به صلح و دوستی مشهور است و مکان بسیار امنی برای زندگی می‌باشد. بر اساس شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۲۱ کشور پرتغال چهارمین کشور امن جهان است در این کشور میزان جرم و جنایت نسبت به سایر کشورهای اروپا بسیار پایین است. در سال 2023 نیز پرتغال رتبه 11 را از نظر کیفیت زندگی به خود اختصاص داده است.

شاخص کیفیت زندگی

162.5

شاخص قدرت خرید

46.8

شاخص ایمنی

69.4

شاخص مراقبت های بهداشتی

72

شاخص هزینه زندگی

47.9

نسبت قیمت ملک به درآمد

12.2

شاخص زمان رفت و آمد ترافیک

29.9

شاخص آلودگی

30.5

شاخص آب و هوا

97.8

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه های زندگی در پرتغال بدون در نظر گرفتن هزینه اسکان برای یک نفر تقریبا کمتر از 1000 یورو در ماه است و برای یک خانواده 4 نفره تقریبا 2600 یورو در ماه می باشد. برای بررسی شرایط مهاجرت به پرتغال و هزینه های زندگی در پرتغال، اطلاع از هزینه های خورد و خوراک، پوشاک، اجاره یا خرید مسکن، حمل و نقل، و هزینه های جانبی مثل هزینه تفریحات و... ضروری است که در زیر عنوان های بعدی به بررسی کلیه موارد خواهیم پرداخت.

هزینه ماهانه زندگی در پرتغال

هزینه زندگی در پرتغال 40% و اجاره خانه 56% از امریکا ارزان تر است. هرچند زندگی در شهر های کوچک بسیار مقرون به صرفه تر از لیسبون است. در جدول زیر بخشی میانگین هزینه ماهانه زندگی در پرتغال برای یک زندگی متوسط دو نفره به دور از تجملات را برایتان گرداوری کرده ایم.

هزینه ها

مبلغ ماهیانه به یورو

غذا و خوراک

270 - 340

پوشاک

200 - 320

اجاره اپارتمان کوچک در شهر های کوچک

300 - 380

اجاره اپارتمان عادی در شهر های کوچک

500 - 600

اجاره اپارتمان عادی در محله شیک لیسبون

2000 - 2400

هزینه قبوض

60 - 80

سرگرمی(هفته ای یکبار رستوران و ماهانه دوبار سینما)

290 - 350

هزینه حمل و نقل

80 - 100

هزینه های درمانی

100 - 150

هزینه خورد و خوراک در پرتغال

مسلماً پرتغال کمترین هزینه زندگی در اروپای غربی را ارائه می دهد. تقریباً همه چیز، از محل اقامت گرفته تا مواد غذایی، مقرون به صرفه است. با احتساب اجاره، یک زوج می توانند از حدود 1700 دلار در ماه در داخل کشور پرتغال یا در شهرهای کوچک به راحتی زندگی کنند. هزینه زندگی در پرتغال برای یک زوج در لیسبون از حدود 2100 یا 2200 دلار در ماه شروع می شود. البته می توانید هزینه های بیشتری نیز داشته باشید. مجردها باید با بودجه ای در حدود دو سوم بودجه یک زوج برنامه ریزی کنند.به عنوان مقایسه می توان گفت هزینه زندگی در پرتغال 25.07٪ کمتر از انگلستان است واجاره در پرتغال به طور متوسط 28.66٪ کمتر از پادشاهی متحده است. اما بسیاری از چیزهایی که در پرتغال باعث می شود بیشتر لذت ببرید، مردم صمیمی، سبک زندگی اوقات فراغت، هوای مطبوع، حومه زیبا و سواحل فراوان رایگان است. در این جدول می توانید هزینه های روزمره زندگی در پرتغال را مشاهده نمایید.

 خدمات و کالا   

قیمت

غذا، رستوران ارزان قیمت

8.00 یورو

غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده، سه دوره

30.00 یورو

آب (بطری 0.33 لیتری)

0.95 یورو

شیر (معمولی)، (1 لیتر)

0.63 یورو

قرص نان سفید تازه (500 گرم)

1.09 یورو

برنج (سفید)، (1 کیلوگرم)

0.90 یورو

تخم مرغ (منظم) (12)

1.77 یورو

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

6.80 یورو

فیله مرغ (1 کیلوگرم)

5.06 €

گوشت گاو دور (1 کیلوگرم) (یا گوشت قرمز پای عقب)

9.29 یورو

سیب (1 کیلوگرم)

1.54 یورو

موز (1 کیلوگرم)

1.11 یورو

پرتقال (1 کیلوگرم)

1.22 یورو

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)

1.40 یورو

سیب زمینی (1 کیلوگرم)

0.91 یورو

پیاز (1 کیلوگرم)

1.02 یورو

کاهو (1 راس)

0.95 یورو

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

1.60 یورو

شروع تاکسی (تعرفه عادی)

3.45 یورو

تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه عادی)

0.50 یورو

تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی)

15.00 یورو

بنزین (1 لیتر)

1.52 یورو

پایه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) برای آپارتمان 85 متر مربع

100.60 یورو

دبستان بین المللی، سالانه برای 1 کودک

7،266.54 €

1 جفت شلوار جین (Levis 501 یا مشابه)

78.35 یورو

لباس تابستانی در فروشگاه های زنجیره ای

28.89 یورو

1 جفت کفش مخصوص دویدن نایک (میان رده)

68.16 یورو

1 جفت کفش چرمی مردانه تجاری

79.50 یورو

هزینه مسکن در پرتغال

بر اساس تحقیقات، قیمت مسکن پرتغال به تولید ناخالص داخلی سرانه یکی از پایین ترین در اروپا است باز هم از نظر قیمت متر مربع، طبق تحقیقات راهنمای املاک جهانی، پرتغال کمترین قیمت را برای املاک مرکز شهر در اروپا دارد.درپرتغال هیچ محدودیتی در مورد مالکیت املاک خارجی وجود ندارد و هزینه ها و مالیات معاملات ملکی به طور کلی کم است. قیمت مسکن پرتغال با افزایش نرخ بهره پایین و همچنین بهبود شرایط اقتصادی همچنان به شدت در حال افزایش است. قیمت خانه در پرتغال از سال 2014 شروع به بهبودی کرد و از آن زمان تاکنون رو به افزایش است. قیمت در کلانشهر لیسبون، قیمت املاک در نوامبر 2019 نسبت به سال گذشته 9.5 درصد (در شرایط واقعی 9.2 درصد) افزایش داشت و به طور متوسط ​​1631 یورو (1816 دلار آمریکا) در هر متر مربع بود.

طبق تحقیق راهنمای جهانی املاک، آپارتمانهای لیسبون بازده خوبی را برای اجاره به دست می آورند، از 4.5 تا 6.7 درصد. برای یادآوری، بازده اجاره درصدی است که در هنگام اجاره ملک خود به عنوان صاحبخانه کسب می کنید. آپارتمانهای کوچک بیشتر سودآور هستند.

از دید خریدار خارجی، املاک پرتغالی به طرز حیرت انگیزی ارزش خوبی دارند. آلگاروه، که به سواحل مدیترانه و استراحتگاه های گلف شهرت دارد، گرانترین مسکن را در پرتغال داشت، با متوسط قیمت خانه در هر متر مربع 1736 یورو (1938 دلار آمریکا). در نوامبر 2019. پس از آن منطقه لیسبون و مادیرا قرار گرفتند، با متوسط قیمت خانه برای هر متر مربع 1631 یورو (1820 دلار آمریکا).

اجاره ماهانه

 قیمت

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر

704.82 دلار

آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز

551.53 دلار

آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر

1،259.23 دلار

آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز

898.78 دلار

خرید قیمت آپارتمان

قیمت

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

284.91 دلار

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز

178.35 دلار

هزینه حمل و نقل در پرتغال 

در اینجا قصد داریم به بررسی سیستم و قیمت حمل و نقل در پرتغال پرداخته و مواردی که لازم به ذکر است را به اطلاع شما برسانیم. مثل هر کشور توسعه یافته دیگری در پرتغال نیز شرایط حمل و نقل عمومی، برای شهروندان بهینه است، به شکلی که بدون داشتن خودرو نیز قادر خواهید بود از طریق مترو، اتوبوس و تاکسی به مقصد خود برسید. هر شهروند در لیسبون بطور میانگین در طول روز 45 دقیقه صرف جابجایی در شهر با وسایل نقلیه عمومی می کند. در عین حال هزینه ای که صرف این سبک از جابجایی می شود، نسبت به هزینه های دیگر در طول زندگی در پرتغال، بسیار مقرون به صرفه است.

از طرف دیگر، شبکه حمل و نقل بین شهری نیز بقدری گسترده و مطمئن و از لحاظ بهداشتی عالی است که شما بدون دغدغه، می توانید به تمام نقاط کشور سفر کنید. در طول سال فقط از طریق مسیر های ریلی، بیش از 86 میلیون مسافر جابجا می شوند. در ادامه لیستی از هزینه زندگی در پرتغال برای بخش حمل و نقل خواهیم داشت:

هزینه ها

مبلغ به یورو

اتوبوس شهری در لیسبون (بلیط یک روزه)

20

اتوبوس شهری در لیسبون (بلیط یک ماه)

60

اتوبوس شهری در پورتو (بلیط یک روزه)

13

اتوبوس شهری در پورتو (بلیط یک ماه)

40

مترو (بلیط یک ماه)

25 - 40

تراموا (بلیط یک روزه)

9.5

اتوبوس بین شهری لیسبون - پورتو

8 تا 25

قطار لیسبون - پورتو

9 - 40

هواپیما لیسبون - پورتو

55 تا 280

دوچرخه معمولی (45 دقیقه)

0.1

دوچرخه الکتریکی (45 دقیقه)

0.2

هزینه انرژی های مصرفی در پرتغال

از هزینه های دیگری که مهاجران مانند شهروندان دیگر، به صورت دوره ای باید پرداخت کنند، هزینه انرژی های مصرفی در پرتغال است. بطور کلی در کشور های اروپایی، هزینه زندگی در پرتغال برای اب شرب بالاتر از کشور های توسعه نیافته است. از دیگر اختلافات هزینه، می توان به هزینه های انرژی اشاره کرد. پرتغال علی رغم این که یک کشور توسعه یافته است، مانند بسیاری از کشور های دیگر از داشتم منابع سوخت های فسیلی محروم است. از این رو علاوه بر سوخت های فسیلی، بالا بودن قیمت برق هم دور از انتظار نیست. علاوه بر این شما بطور میانگین باید 23 درصد مالیات برای استفاده عادی از برق بپردازید. این نوع مالیات ها در منابع مصرفی دیگر نیز مرسوم است. اما در صورتی که استفاده نرمال و بهینه ای داشته باشید، این میزان هزینه، در برابر سایر مخارج، رقم هنگفتی را شامل نمی شود. در ادامه و در جدولی این هزینه ها را برای شما عزیزان مرقوم کرده ایم.

هزینه

مبلغ به یورو

آب

2 یورو برای هر متر مکعب

برق

237 یورو برای هر مگاوات

بنزین

1.9 یورو برای هر لیتر

گازوئیل

2 یورو برای هر لیتر

اینترنت

33

هزینه پوشاک در پرتغال

برای کسانی که در این کشور زندگی می کنند، هزینه های پوشاک و کفش در پرتغال، جز مخارج اجتناب ناپذیر است. به جهت اگاهی شما، در یک جدول هزینه های مرسوم در این باره را گردآوری کردیم، در نظر داشته باشید که این هزینه ها بصورت میانگین می باشند :

اقلام

مبلغ به یورو

شلوار جین

87

کفش نایک

80

کفش چرمی

70

تیشرت

15

کاپشن

160

لباس زنانه

30

هزینه های ورزش و تفریحات در پرتغال

بعد از یک هفته کار در پرتغال و تحمل فشار های متعدد، مهیا شدن برای سرگرمی و لذت بردن از لحظات در کنار خانواده و دوستان، موضوعی بدیهی است؛ از این رو هزینه تفریح و ورزش در پرتغال نیز برای مهاجرین موضوع قابل توجهی است. خبر خوبی که در این باره می توان به ان شاره کرد این است که، هزینه های توریستی برای ویزای پرتغال در این کشور بسیار مناسب تر از کشور های دیگر است، بنابر این طبیعی است که این هزینه ها برای شهروندان نیز مناسب باشد. اسب سواری، اسکی، گلف، سینما ها با اکران هماهنگ جهانی، مراکز تفریحی، رویداد های تفریحی و فرهنگی متعدد، فقط بخش کوچکی از این رشته های ورزشی و سرگرمی های موجود است. در ذیل جدولی از هزینه زندگی در پرتغال برای بخش تفریحات آورده ایم.

اقلام

مبلغ به یورو

باشگاه بدنسازی (ماهانه)

35

تنیس (یک ساعت)

11

رستوران عادی در لیسبون (یک نفر)

15

رستوران شیک در لیسبون (یک نفر)

40

بلیط سینما

7

بهترین شهر های پرتغال برای زندگی

انتخاب بهترین شهر برای مهاجرت وابسته به ترجیحات شخصی شما، نیازهای حیاتی، و شغف‌های شغلی می‌باشد. در اینجا چند شهر پرطرفدار در پرتغال برای مهاجرت ذکر شده‌اند:

 • لیسبون (Lisbon): پایتخت پرتغال، لیسبون، یک شهر فرهنگی و تاریخی با زندگی شبانه‌روز پویا و فرهنگ متنوع است. با ساحل‌های زیبا، معماری تاریخی، و امکانات فرهنگی، لیسبون یکی از جذاب‌ترین شهرهای اروپا است.
 • پورتو (Porto): شهر پورتو در شمال پرتغال واقع شده و با پل‌های زیبا، ناوگان قدیمی رودخانه دورو و آب و هوای خوب خود مشهور است. این شهر همچنین به عنوان مرکز صنعتی و فرهنگی شناخته می‌شود.
 • فارو (Faro): فارو در جنوب پرتغال، در منطقه الگارو واقع شده و یک شهر ساحلی زیبا با آب و هوای معتدل است. فارو معمولاً توسط افرادی که به دنبال زندگی در نزدیکی ساحل هستند، انتخاب می‌شود.
 • براگا (Braga): براگا یک شهر تاریخی با معابد و کلیساهای زیبا و فضاهای سبز است. این شهر به عنوان یک مرکز دینی مهم در پرتغال معروف است.
 • کویمبرا (Coimbra): کویمبرا یک شهر دانشگاهی با تاریخ طولانی است و میزبان دانشگاه کویمبرا، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا می‌باشد.
 • اووریرو (Aveiro): معروف به "ونیز پرتغال"، اووریرو یک شهر زیبا با سیستم کانال‌هایی است که از مرکز شهر عبور می‌کنند.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف پرتغال

هزینه زندگی در پرتغال به صورت کلی 967 دلار است که 1.31 برابر متوسط جهانی است. پرتغال از نظر هزینه های زندگی از بین 197 کشور دررتبه 65 قرار دارد وهمچنین دارای رتبه 35 برای بهترین کشور برای زندگی قرار دارد. متوسط حقوق پس از کسر مالیات در پرتغال 958 دلار است که برای تأمین هزینه های زندگی 1 ماه کافی است. هزینه زندگی در شهرهای مختلف پرتغال براساس بزرگ بودن و جمعیت آن متفاوت است. در این قسمت می توانید برخی جزییات را مربوط به هزینه زندگی در شهرهای پرتغال مشاهده نمایید.

 • هزینه زندگی در لیسبون

متوسط ​​هزینه زندگی در لیسبون 1252 دلار است که در 37٪ بالاترین شهرهای گران قیمت جهان قراردارد و در فهرست جهانی ما از 9294 در رتبه 3399 و از پرتغال در رتبه 4 از 124 قرار دارد. متوسط ​​حقوق پس از کسر مالیات 1117 دلار است که تقربیا برای تأمین هزینه های زندگی 90 درصد یک ماه کافی است. در 336 امین رتبه در لیست بهترین مکانها برای زندگی در جهان و اولین شهر برای زندگی در پرتغال قرار دارد. با تخمین 507 هزار نفر جمعیت، لیسبون اولین شهر بزرگ پرتغال است.

 • هزینه زندگی در کاسکای

متوسط ​​هزینه زندگی در کاسکایس 1268 دلار است که در 36٪ بالاترین شهرهای گران جهان قرار دارد و در فهرست جهانی ما از 9294 در رتبه 3317 و در پرتغال در رتبه 2 از 124 قرار دارد.متوسط ​​حقوق پس از کسر مالیات 1012 دلار است که برای تأمین هزینه های زندگی 80 درصد یک ماه کافی است. در 626 امین رتبه در لیست بهترین مکانها برای زندگی در جهان و چهارمین شهر برای زندگی در پرتغال قرار دارد. با تخمین 206 هزار نفر جمعیت، كاسكای پنجمین شهر بزرگ پرتغال است.

در جدول زیر هزینه زندگی در 10 شهر پرتغال به ترتیب جمعیت را مشاهده می نمایید.

نام شهر

جمعیت

هزینه زندگی دلار

لیسبون

507000

1252

سینترا

378000

977

ویلانوادوگایا

302000

997

پورتو

238000

1111

کاسکای

206000

1268

لورس

205000

799

براگا

181000

941

ماتوسینوس

175000

1154

آمادورا

175000

1149

آلمادا

174000

1059

 

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال

تحصیل در پرتغال و به طبع آن زندگی در این کشور، دغدغه های خاص خود را بدنبال دارد. این موضوع که شما در چه میزانی توانایی تحمل هزینه ها را دارید و چه میزان از رفاه و آسایش را در طول زندگی در پرتغال، مد نظر دارید، می تواند متفاوت باشد. برای مثال زندگی در یک اتاق با چند هم اتاقی هزینه زندگی در پرتغال بسیار کمتری نسبت به یک خانه تک خوابه، که فقط شما در ان سکونت دارید، دارد. همچنین متوسط هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال بسته به این که شما در یک دانشگاه دولتی یا خصوصی مشغول به تحصیل هستید، متفاوت است. شهریه دانشگاه های دولتی برای کارشناسی حدودا از 500 تا 1500 و متفاوت است. اما همین شهریه در دانشگاه مادیرا برای مقطع کارشناسی می تواند 4000 یورو باشد. در ادامه به بررسی یک سری هزینه ها روتین در طول تحصیل در این کشور می پردازیم:

هزینه ها

مبلغ ماهیانه به یورو

شهریه دانشگاه دولتی (کارشناسی)

500 -1500

شهریه دانشگاه دولتی (کارشناسی ارشد)

500 - 2500

شهریه دانشگاه خصوصی (کارشناسی)

4000 – 7000+

 شهریه دانشگاه خصوصی (کارشناسی ارشد)

4500 – 8000+

مسکن (پانسیون)

150 - 300

مسکن (اجاره یک اپارتمان اشتراکی)

100 - 600

مسکن (اجاره یک اپارتمان تک خوابه)

200 – 900+

خوراک

150 - 200

یک وعده غذا (در دانشگاه)

2 - 5

یک وعده غذا (در رستوران کوچک در لیسبون)

7-15

هزینه حمل و نقل (سرویس دانشگاه)

25 - 50

کارت مترو

حدودا 25

درآمد شغل های مختلف در پرتغال

حداقل دستمزد ملی در پرتغال در سال 700 یورو در ماه است. حداقل دستمزد سالانه براساس هزینه زندگی در پرتغال، بهره وری ملی و سیاست قیمت ها و درآمد دولت به روز می شود.معمولا حداقل حقوق با احتساب مزایا در حدود 960 یورو می باشد. در حالی که حداقل دستمزد در پرتغال کم است، مجازات های سنگینی برای افرادی که به آن پایبند نباشند، تعیین شده است و کارفرمایانی که نتوانند آن را رعایت کنند طبق ماده 273 قانون کار جریمه می شوند.

حداقل دستمزد در پرتغال به طور قابل توجهی کمتر از برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، مانند اسپانیا، انگلیس، آلمان، فرانسه، بلژیک، هلند، ایرلند و لوکزامبورگ است، در این کشورها حداقل حقوق ملی بیش از 1000 یورو در ماه است. حداقل دستمزد پرتغال با کشورهایی مانند اسلوونی، یونان و مالت مطابقت دارد.کلیه کارگران تمام وقت، کارگران کشاورزی و کارگران خانگی بالای 18 سال از حداقل دستمزد پرتغال برخوردار هستند، هرچند کارفرمایان می توانند برای کارآموزان 20٪ از حقوق کامل را کمتر پرداخت کنند.طبق داده های تجارت اقتصادی، متوسط ​​حقوق در پرتغال 1.148 یورو بوده است، این امر پرتغال را به یکی از کشورهای کم درآمد در اتحادیه اروپا تبدیل می کند. بیشترین درصد کارگران دریافت کننده حداقل حقوق در پرتغال مربوط به بخشهای تولید، مبلمان و مواد غذایی، آشامیدنی و دخانیات بود، در حالی که کمترین آمار مربوط به بخشهای انرژی، خدمات مالی و بیمه بود که معمولاً بالاتر از متوسط ​​درآمد پرتغال هست.

در جدول زیر می توانید حقوق برخی مشاغل مختلف را مشاهده نمایید.

محدوده شغلی

متوسط ​​حقوق ماهانه براساس یورو

مدیریت فروش

1440

کشاورزی صنایع غذایی

1350

هنر و فرهنگ

1500

بانکی

2165

ساخت وساز املاک و مستغلات

1938

مهندسی برق قدرت

1824

کارگر معمولی

960

حمل ونقل وتدارکات

1479

صنعت داروسازی

2000

صنایع خدماتی

1305

مزایا و معایب زندگی در پرتغال

مهم ترین مواردی که برای مزایا و معایب زندگی در پرتغال باید بررسی کرد کیفیت زندگی، هزینه های زندگی، امکانات و میزان مهاجر پذیری افراد جامعه می باشد که در این بخش به بررسی این موارد پرداختیم.

مزایای زندگی در پرتغال

 • مزایای زندگی در پرتغال می‌توان موارد زیر را نام برد:
 •  آب و هوای گرم و معتدل
 • وجود سرگرمی‌های متعدد برای زندگی ر
 • واج فعالیت‌های ورزشی در بین ساکنین پرتغال
 • استانداردهای بالای زندگی
 • هزینه نسبتا پایین زندگی
 • اکثریت مردم انگلیسی صحبت می‌کنند
 • فرهنگ مهاجر پذیره در بین عوام
 • طرح بخشودگی های مالیاتی برای مهاجران خارجی در شرایط خاص
 • وجود کیفیت آموزشی بالا در پرتغال
 • هزینه تحصیل پایین در پرتغال نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا
 • کیفیت دارو و بهداشت و درمان بالا می‌باشد و در بحث مراقبت‌های بهداشتی کشور پرتغال رتبه ۳۶ را به خود اختصاص داده است.

معایب زندگی در پرتغال

از معایب زندگی ر پرتغال می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تعداد گردشگرانی که به پرتغال سفر می‌کنند بیش از حد می‌باشد.
 • سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی آزاد است.
 • بخش هایی از پرتغال که به اقیانوس نزدیک است بسیار سرد است.
 • زمستان‌های پرتغال بسیار سرد
 • سرعت رانندگی در پرتغال بالاست و رانندگی غیر ایمن دارند. است خدمت رسانی به مشتریان در پرتغال ضعیف است.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه های زندگی در پرتغال هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ گرانترین مناطق پرتغال برای خرید و اجاره ملک کدامند؟

آلگاروه، لیسبون و مادیرا.

✔️ میانگین هزینه زندگی در پرتغال چقدر است؟

هزینه زندگی یک زوج در شهرهای کوچک پرتغال، 1700 یورو در ماه است؛ اما حداقل هزینه زندگی در پایتخت پرتغال، 2100 یورو در ماه است.

✔️ حداقل حقوق در پرتغال چقدر است؟

حداقل حقوق در پرتغال به همراه مزایا 960 یورو در ماه است.


_____________ سخن پایانی_____________

هزینه زندگی در پرتغال، میزان اجاره و خرید ملک در پرتغال ، تجربه زندگی در پرتغال، میزان حقوق شغل های مختلف در پرتغال و موارد دیگر مرتبط با هزینه زندگی در پرتغال در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به مطالب فوق به این مشاهده نمودیم هزینه های زندگی در پرتغال نسبت به کشور های دیگر اروپایی ارزانتر می باشد. ما در این مقاله سعی نمودیم هزینه زندگی در پرتغال را تفکیک نماییم تا شما بطور کامل و جامع با شرایط و چگونگی هزینه زندگی در پرتغال آشنا شوید، تا بتوانید راه درست را در مسیرمهاجرت اتخاذ فرمایید.از بهترین روش های اخذ اقامت پرتغال می توان به روش خود حمایتی پرتغال و روش خرید ملک در پرتغال اشاره نمود.شما همراهان عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های مهاجرت به پرتغال با مشاوران مجرب در امر مهاجرت در موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید تا بتوانید از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید. همچنین با مطرح کردن سوالات خود در قسمت "ثبت پرسش" پاسخ آن ها را توسط مشاورین متخصص دریافت خواهید کرد.

امتیاز 4.76 از 5 ( 12 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
Shiron
سلام هزینه اجاره خونه اونجا تقریبی چنده؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام، اجاره ملک بسته به منطقه اجاره آن متفاوت است اما به طور میانگین هزینه اجاره ملک 1 خوابه در مرکز شهر حدود 700 یورو و در خارج شهر حدود 550 یورو است.
کوثر سواری
سلام ممنون از سایت خوبتون هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال بصورت ماهانه چقدر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست گرامی. به طور معمول هزینه های زندگی دانشجویی در پرتغال حدود 800 الی 1000 یورو در ماه است.
بنی سعید
سلام. من دانشجو هستم و برای تحصیل میخوام به پرتغال برم، خواستم بپرسم با حدود 1000 یورو می تونم تو این کشور زندگی کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز هزینه زندگی شما در ماه کمتر از ۱۰۰۰ یورو می باشد.
میثم مجیدی
سلام وقت بخیر ببخشید من قصد مهاجرت به پرتغال رو دارم متاهل هستم و خودم ۳۳ ساله و همسرم ۳۰ ساله هست و هردو فوق لیسانس معماری هستیم امکان اینکه بتونیم تو پرتغال کار پیدا کنیم هست ؟ و با کار هزینه های زنذگی در پرتغال تامین میشه ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شرایط شما بایستی با جزییات بیشتری بررسی گردد. پیشنهاد می شود برای دریافت مشاوره با موسسه تماس بگیرید
محمد
با سلام. روز بخیر. میخواستم بدونم حقوق در پرتغال نسبت به مخارج چقدره؟ رفاه به چه صورت است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در صورت کار در این کشور می توانید هزینه های زندگیتان را تامین کنید. حداقل حقوق در پرتغال ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد. رفاه زندگی در این کشور بالا می باشد.
دارا
سلام و عرض ادب من از طریق تحصیل میخوام اقامت این کشور رو بگیرم و سوالم اینه اگر مشغول به کار بشیم برای یک خانواده 4 نفره حدود هزینه ها به چه صورته؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. حدود هزینه های یک خانواده 4 نفره را می توان حدود 2500 یورو در نظر گرفت ولی این مبلغ بسته به سبک زندگی افراد می تواند متفاوت باشد.
آقای مهدوی
سلام خداقوت بنده میخوام برای کار و تحصیل به این کشور بیام هزینه زندگی برای خانواده 2 نفره به صورت متوسط چقدر هست ممنون میشم راهنمایی کنین
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز هزینه زندگی در این کشور برای دو نفر حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو در ماه می باشد.
مرادی
سلام برای زندگی دانشجویی متوسط هزینه های مورد نیاز چقدر هست من یک خانواده 3 نفره دارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. به طور میانگین حدود 2 هزار یورو در ماه هزینه زندگی خواهید داشت.
dr.esfandiayari
سلام و وقت بخیر من متوجه شدم که برای سرمایه گذاری در ترکیه و دریافت پاسپورت باید 400 هزار دلار سرمایه گذاری کنم. آیا با این مبلغ میشه تو اروپا ملک خرید و پاسپورت یا اقامت گرفت؟ شما کدوم را پیشنهاد می دید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز، امکان خرید ملک با حداقل 250 هزار یورو در یونان را خواهید داشت که پس از 7 سال منجر به دریافت پاسپورت می شود و که قطعا از نظر ارزش پاسپورت گزینه بهتری نسبت به ترکیه است.
نیلوفر
سلام وقتتون بخیر من ۲۹ سالمه همسرم ۳۹ سالشون هست. یه کوچولوی ۴ ساله هم داریم من لیسانس روانشناسی دارم. همسرم ارشد مهندسی مکانیک هستن و یک کارگاه مکانیکی دارن. حدودا ۲۰ ۳۰ میلیارد دارایی قابل استفاده داریم. با توجه به شرایط ما چه روشی برای مهاجرت به این کشور قابل اقدام هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شما می توانید از روش های خرید ملک، استارت اپ و خودحمایتی اقامت این کشور را دریافت نمایید.
پریا دریایی
سلام و عرض ادب آیا میشه برای خودحمایتی پرتغال اقدام کرد و کار هم همزمان کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله شما در این روش اجازه کار تمام وقت خواهید داشت.
گلاره
سلام وقت بخیر هزینه زندگی در پرتغال برای شخصی ک بخواد ب تنهایی مهاجرت کنه چقدر میشه؟من می‌خوام تحصیلی برم بیشتر هزینه اجاره و ایاب و‌ ذهاب مدنظرمه برای لیسبون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. هزینه های زندگی یک نفر در پرتغال معمولا کمتر از 1000 یورو در ماه می باشد.
روشا طهماسبی
سلام وقت بخیر من حسابداری خوندم و کارمند بانکم با توجه به اینکه نظام مالی ایران رو خوندم و کار کردم اگه اقامت پرتقال رو بگیرم می تونم تو کشور پرتقال هم کار کنم ؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله امکان کار کردن وجود دارد اما ممکن است لازم باشد دوره های اموزشی را طی کنید.
صمدی
سلام و عرض ادب. من یک خانواده 4 نفره هستیم و میخوایم برای اقامت پرتغال اقدام کنیم. حدود هزینه های ما برای زندگی در این کشور چقدر میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شرایط شما برای مهاجرت بایستی بررسی گردد. حدود ۲ تا ۳۰۰۰ یورو هزینه زندگی را باید در نظر بگیرید.
سارا
سلام، آیا کشور پرتغال به نسبت دیگر کشورهای اروپایی، کشور گرونی هست یا ارزون؟ راهنمایی میکنید لطفا.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز هزینه‌های زندگی در پرتغال به نسبت پایین می‌باشد
حسینی
سلام، آیا کشور پرتغال به نسبت دیگر کشورهای اروپایی، امکان ایجاد بیزنس هست ؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بسته به نوع اقامت خود ممکن است بتوانید بیزنس هم ایجاد نمایید.
رزیتا
سلام و درود بنده 39 سال دارم و شغلم ازده همسرم 33سال داره و کارمند بیمه هست ویه فرزند 12ساله داریم کل سرمایه ما 2.5 میلیارد هست ایا بااین پول میشه اقامت پرتغال رو گرفت و اگر من وهمسرم هردوسرکارباشیم ایا میشه از پس خرج و مخارج اون کشور بربیاییم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شرایط شما بایستی با جزئیات بیشتری بررسی گردد.ممکن است بتوانید از طریق کار یا تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی اقدام نمایید. پیشمهاد می شود برای دریافت مشاوره با موسسه تماس حاصل نمایید.
مشاوره رایگان