تحصیل مهندسی در پرتغال

18 دی 1401 3 نظر

تحصیل مهندسی در پرتغال، تحصیل مهندسی در دانشگاه های پرتغال، هزینه تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان و شرایط تحصیل مهندسی در کشور پرتغال در این مقاله مورد تحلیل و بررسی دقیق علمی قرار گرفته است. تحصیل مهندسی در پرتغال با چه هزینه ای امکان پذیر است؟ آیا تحصیل مهندسی در پرتغال به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟ آیا امکان کسب اقامت و تابعیت کشور پرتغال پس از تحصیل وجود دارد؟ در این مقاله سعی شده به این پرسش ها و اهم سوالات شما در مورد تحصیل مهندسی در پرتغال پاسخ داده شود. چنانچه شما عزیزان متقاضی تحصیل مهندسی در این کشور زیبای اروپایی هستید، در وهله نخست مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم. همچنین شما می توانید از طریق تماس تلفنی با موسسه ملک پور (mie اتریش)اطلاعات بیشتر و به روزتری در این زمینه دریافت کنید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

در این مقاله موضوعات زیر بررسی و تحلیل شده است:

 • شرایط عمومی تحصیل مهندسی در پرتغال
 • تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع کارشناسی
 • تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع دکتری
 • تحصیل مهندسی در پرتغال به همراه بورسیه تحصیلی
 • هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال
 • شرایط کار دانشجویی در پرتغال
 • دانشگاه های برتر مهندسی پرتغال
 • بررسی ویزای همراه دانشجویی در پرتغال
 • مدارک مورد نیاز تحصیل مهندسی در پرتغال
 • موقعیت کار پس از تحصیل مهندسی در پرتغال
 • وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل مهندسی در پرتغال
 • سوالات متداول راجع به تحصیل مهندسی در پرتغال
 • تحصیل مهندسی در پرتغال و سخن پایانی

تحصیل مهندسی در پرتغالشرایط عمومی تحصیل مهندسی در پرتغال

پرتغال نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی از سطح علمی بالایی برخوردار است، متقاضیان می توانند پس از تحصیل، از فرصت جستجوی کار استفاده کرده و با یافتن شغل مناسب اقامت این کشور زیبا را به دست آورند. با توجه به علاقه روز افزون متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپایی، در این مقاله بر آن شدیم تا تحصیل مهندسی در پرتغال را از تمام جهات بررسی نماییم. همانطور که می دانید رشته های مهندسی از جمله رشته های پرطرفدار و دارای درآمد مناسب در سراسر جهان می باشند که معمولاً بازار کار مناسبی نیز دارند. کسانی که قصد مهاجرت از طریق تحصیل به این کشور گرم اروپایی را دارند، می بایست از همان ابتدا هدف خود را از تحصیل به خوبی تعریف کنند و از سنوات اقامت خود در این کشور بهترین استفاده را ببرند.

کار در پرتغال

تحصیل در پرتغال

تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع کارشناسی

تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع کارشناسی در این قسمت نوشتار توضیح داده شده است. از سال 2000 میلادی بر اساس کنوانسیون بولونیا به منظور افزایش سطح تحصیلات عالی در کشور پرتغال، قرار شد دانشجویان بین المللی بیشتری برای تحصیل جذب این کشور شوند. آموزش عالی در رشته های مهندسی درکشور پرتغال در دانشگاه های پلی تکنیک، دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های دولتی انجام می شود. دانشگاه های پلی تکنیک این کشور در دوره های عملی در رشته های مهندسی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را ارائه می دهد. تحصیل در دانشگاه های پلی تکنیک به دلیل جذب راحت تر به بازار کار از محبوبیت خاصی برخوردار است. 15 دانشگاه پلی تکنیک در پرتغال وجود دارد. این نکته لازم به ذکر می باشد که مؤسسات آموزش دولتی و خصوصی زیر نظر دولت پرتغال است.

مقطع کارشناسی در پرتغال 4 سال است و کسانی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند باید دارای دیپلم 12 ساله باشند و لازم است که یک دوره پیش دانشگاهی را در پرتغال گذرانده باشند و تا حدودی بر زبان پرتغالی نیز مسلط شوند. تحصیل درمقطع کارشناسی نیازمند قبولی در آزمون ورودی است و تحصیل در این مقطع به زبان پرتغالی است. دوره کارشناسی از این جهت حائز اهمیت است که متقاضی برای کسب اقامت این کشور هم از جهت مدرک تحصیلی و هم سنوات تحصیل، به این دوره نیاز خواهد داشت. با توجه به شرایطی که گفته شد اخذ پذیرش در این مقطع کار چندان ساده ای نمی باشد.

تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد را در این بخش مطالعه می کنید. مقطع کارشناسی ارشد در کشور پرتغال دو سال است و بر اساس رشته تحصیلی 90 تا 120 واحد درسی ارائه می شود. در مقطع کارشناسی ارشد امکان تحصیل به زبان پرتغالی و انگلیسی وجود دارد. برای دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی هستند، شرایطی وجود دارد که از جمله آن شرایط داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 6 یا 6.5 است. برای دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان پرتغالی نیز این امکان وجود دارد که با گذراندن دوره های زبان پرتغالی وارد دانشگاه های دولتی این کشور شوند. هزینه های دوره های زبان پرتغالی بین 250 الی 400 یورو می باشد. این نکته شایان ذکر است که تحصیل در دانشگاه های دولتی هزینه ای به مراتب کمتر از تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین المللی دارد. این مقاله توسط موسسه ملک پور(موسسه mie اتریش)تهیه و تنظیم شده است. لذا هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر نام منبع مغایر با قانون بوده و بر خلاف اخلاق و شرع است.

تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع دکتری

تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع دکتری را در این قسمت مقاله شرح خواهیم داد. طول مقطع دکترا در پرتغال با توجه به رشته های مختلف بین 3 تا 5 است. مقطع دکترا بالاترین مقطع دانشگاهی است که مدرک دارد و اخذ مدرک دکترا در این کشور مستلزم ارائه پایان نامه می باشد. دانشجویان مقطع دکترا اجازه کار 30 ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوقی که دریافت می کنند حدود 15 یورو در ساعت است. همانطور که قبلا توضیح دادیم تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان پرتغالی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. متقاضی برای گرفتن پذیرش در این مقاطع نیاز به دانستن زبان پرتغالی ندارد. برای پذیرش در مقطع دکترا دانشجویان می باید با اساتید دانشگاه مکاتبه داشته و سوپروایزر(استاد راهنما)بیابند. زمان شروع پذیرش و تحصیل در پرتغال ماه های سپتامبر و ژانویه است. تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع دکترا، این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند که با اساتید مجرب در زمینه رشته خود ارتباط داشته باشند و به طور تخصصی آموزش ببینند. تحصیل در این مقطع کاملا رقابتی است و دانشجویانی که شرایط ایده آلی دارند مشمول دریافت بورسیه تحصیلی می شوند. با توجه به امکان تحصیل کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی در پرتغال به زبان انگلیسی، پیشنهاد می کنیم محصول آموزش زبان انگلیسی موسسه ملک پور را تهیه و مشاهده نمایید تا در مدت زمان کوتاهی قادر به دریافت مدرک زبان مورد نیاز باشید.

تحصیل مهندسی در پرتغال

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

تحصیل مهندسی در پرتغال به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل مهندسی در پرتغال به همراه بورسیه تحصیلی مبحث بسیار حائز اهمیت برای دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور است. یکی از ویژگی های مثبت تحصیل مهندسی در پرتغال این است که بورسیه های تحصیلی به طور مساوی به دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا ارائه می شود. برای دریافت بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی دانشجو باید واجد شرایط دریافت بورسیه باشد، اما به طور کلی دریافت بورسیه های تحصیلی در این کشور رقابتی است. اغلب بورسیه ها در مقطع کارشناسی ارشد است. از جمله این بورسیه ها می توان به بورسیه های زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی TEDS: این بورسیه مختص دانشجویانی است که خانواده آن ها منبع مالی کافی را ندارند. این بورسیه کمک هزینه سالیانه است.
 • بورسیه تحصیلی FCT: این بورسیه مختص دانشجویان مقطع دکتراست. کمک هزینه های مالی در مقطع دکترا با هدف ایجاد زیر ساخت های تحقیقاتی و ایجاد مشاغل جدید به اشکال مختلف ارائه می شود.

هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال

هزینه های تحصیل مهندسی در پرتغال و زندگی در این کشور را در این بخش بررسی خواهیم کرد. به طور کلی تحصیل در دانشگاه های دولتی هزینه های کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارد. اما دانشگاه های خصوصی نیز شرایطی را فراهم نموده اند که دانشجویان بتوانند از تخفیفات دانشگاه بهره مند شوند. یک نکته حائز اهمیت این است که شهریه های دانشگاه های خصوصی به صورت سالیانه دریافت می شوند. شهریه تحصیل مهندسی در پرتغال در مقاطع کارشناسی و کارشناسی در دانشگاه های دولتی بین 950 تا 1,250 یورو در سال و در مقطع دکترا حدود 2,500 تا 3,000 یورو در سال می باشد. دانشگاه هایی که رتبه پایین تری دارند، شهریه کمتری نیز دارند. هزینه های دانشگاه های خصوصی در پرتغال نیز حداقل از 3000 تا 4000 یورو در سال حسب رشته تحصیلی می باشد.

پایین بودن هزینه های زندگی در پرتغال یکی از مشخصات مثبت و بارز این کشور می باشد. میانگین هزینه های زندگی در پرتغال و به ویژه در لیسبون که پایتخت این کشور است، نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین است. هزینه های زندگی در پرتغال حدود 200 الی 300 یورو است البته بدون درنظر گرفتن اجاره بها. به طور کلی هزینه های زندگی در هر کشور با نحوه زندگی اشخاص ارتباط مستقیم دارد. اگر شخص در زندگی صرفه جویی داشته باشد، با 130 یورو در ماه هم می تواند در کشوری مثل پرتغال زندگی کند. برای اجاره خانه اگر به طور اشتراکی جایی را اجاره کنید هزینه اش به مراتب از اجاره خانه اختصاصی است. اجرا بهای اشتراکی حدود 200 الی 300 یورو و هزینه اجاره خانه خصوصی حدود 500 الی 800 یورو در ماه است.

شرایط کار دانشجویی در پرتغال

شرایط کار دانشجویی از مقوله های بسیار مهمی است که دانشجویان مهندسی و سایر رشته ها، خواهان کسب اطلاعاتی در مورد چگونگی آن هستند. دانشجویان در حال تحصیل مهندسی در پرتغال در کلیه مقاطع تحصیلی، اجازه کار پاره وقت خواهند داشت. در مقطع کارشناسی برای دانشجویان مجوز کار 10 ساعت در هفته صادر می شود که طبق تعرفه کار دانشجویی مبلغی معادل 8 الی 10 یورو در ساعت به دانشجویان حقوق داده می شود. در مقطع کارشناسی ارشد مجوز کار 20 ساعت در هفته و با حقوق 10 الی 12 یورو در ساعت است و درمقطع دکترا مجوز کاری 30 ساعت در هفته و درآمد 15یورو در ساعت تعیین می شود. دانشجویان برای اینکه بتوانند کار مناسبی برای خود به دست آورند، باید به زبان پرتغالی مسلط باشند و داشتن تجربه کاری در زمینه کاری نیز از عوامل مهم دیگر در یافتن شغل تلقی می شود. کار پاره وقت در کنار تحصیل برای دانشجویان بسیار مفید بوده و نوعی سابقه کار محسوب می شود و موجب می شود دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل این امکانم را داشته باشند که راحت تر و وسریعتر وارد بازار کار شوند.

دانشگاه های برتر مهندسی در پرتغال

تحصیل مهندسی در پرتغال و دانشگاه های برتر این کشور در زمینه مهندسی را در این قسمت مطالعه می نمایید. برای متقاضیان تحصیل مهندسی در پرتغال کیفیت آموزش و رنکینگ دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند. بسیار اهمیت دارد. در ادامه مطالب لیستی از برترین دانشگاه های این کشور را ارائه می دهیم.

 

نام دانشگاه

  رتبه در کشور

رتبه در جهان

Universidade do Porto

1

223

Universidade de Lisboa

2

233

Universidade de Coimbra

3

335

Universidade do Minho

4

427

Universidade Nova de Lisboa

5

444

Universidade de Aveiro

6

508

Universidade da Beira Interior

7

1011

Universidade de Tras os Montes e Alto Douro

8

1093

Instituto Politécnico do Porto

9

1150

Universidade do Algarve

10

1192

بررسی ویزای همراه دانشجویی در پرتغال

تحصیل مهندسی در پرتغال و بررسی ویزای همراه این کشور برای کسانی که متقاضی تحصیل در این کشور هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به موجب قانون کشور پرتغال کسانی که مشغول تحصیل در این کشور هستند، می توانند خانواده را با خود همراه کنند. طبق قوانین بین المللی خانواده به همسر و فرزندان زیر 18 سال اطلاق می گردد. بنابراین متقاضیان تحصیل مهندسی در کشور پرتغال، پس از کسب پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود می توانند درخواست ویزای همراه برای الحاق شدن خانواده به خود را داشته باشند. باید این نکته مهم را در نظر داشت که شخص متقاضی لازم است تمکن مالی کافی برای اداره زندگی خود و خانواده و تأمین هزینه های موجود را داشته باشد و سایر مدارک مورد نیاز سفارت برای دریافت ویزای همراه را به صورت کامل ارائه دهد. در صورتیکه همه شرایط را دارا باشد، ویزای همراه برای خانواده شخص متقاضی صادر خواهد شد.  

مدارک مورد نیاز تحصیل مهندسی در پرتغال

مدارک نیاز برای اخذ پذیرش و تحصیل مهندسی در پرتغال را در این بخش توضیح می دهیم. برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه های پرتغال، پذیرش تحصیلی مورد نیاز است. پس از کسب پذیرش تحصیلی متقاضی می تواند برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کند. ویزای تحصیلی عموماً برای مدت معلوم برای تحصیل دانشجویان در کشور پرتغال صادر می شود. مدارک مورد نیاز برای کسب پذیرش تحصیلی کشور پرتغال عبارتند از:

 

در مقطع کارشناسی ارائه مدارک تحصیلی دیپلم و دانشنامه

در مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک کارشناسی و ریز نمرات

در مقطع دکتری ارائه مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، ریز نمرات

انگیزه نامه و پروپوزال

توصیه نامه از اساتید دانشگاه

ارائه مدرک زبان انگلیسی

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی کشور پرتغال عبارتند از:

 

ارائه پاسپورت معتبر

ارائه اصل و کپی شناسنامه

ارائه ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات

ارائه پذیرش تحصیلی معتبر

ارائه پرینت حساب بانکی و نامه تمکن مالی

گواهی عدم سوءپیشینه

دو قطعه عکس

ارائه مدرک زبان انگلیسی

موقعیت کار پس از تحصیل مهندسی در پرتغال

موقعیت کار پس از تحصیل مهندسی در پرتغال را در این قسمت بررسی خواهیم کرد. دانشجویانی که در کشور پرتغال تحصیل می کنند، پس از پایان تحصیلات خود می توانند در صورت تمایل در این کشور مشغول به کار شده و ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. طبق قوانین پرتغال دانشجویان فرصت دارند پس از اتمام تحصیلات خود به مدت 1 سال در این کشور اقامت داشته باشند و در پی یافتن شغل مناسب خود باشند. متقاضیان پس از یافتن کار مناسب با رشته تحصیلی خود می توانند اقامت کاری کشور پرتغال را دریافت نمایند و پس از گذشت 5 سال زندگی و کار در پرتغال تقاضای اقامت دائم داشته باشند. لازم به ذکر است متقاضیانی که قصد اقامت و کار در کشور پرتغال را دارند، قبل از هر اقدامی باید شرایط کاری این کشور را به خوبی بررسی کنند. اگرچه نرخ بیکاری در کشور پرتغال در سال های اخیر سیر نزولی داشته است، اما همچنان این کشور جزء کشورهایی است که نرخ بیکاری بالایی دارند و همین مسئله کاریابی در این کشور را با دشواری هایی مواجه می کند. نمودار زیر نرخ بیکاری در کشور پرتغال را مشاهده می نمایید:

تحصیل مهندسی در پرتغال

وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل مهندسی در پرتغال

وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل مهندسی در پرتغال، یکی از مباحثی است که اهمیت بسیاری برای دانشجویانی دارد که ادامه تحصیل در این کشور را انتخاب کرده اند. کسب اقامت و تابعیت کشور پرتغال در صورتی از طریق تحصیل امکان پذیر خواهد بود که شخص متقاضی پس از اتمام دوره تحصیلش بتواند کار مناسب با رشته تحصیلی خود را یافته و اقامتش را به اقامت کاری تبدیل کند. در غیر اینصورت تحصیل در پرتغال یا هر کشور دیگری نمی تواند منجر به اخذ اقامت یا تابعیت آن کشور شود. تحصیل در یک کشور کمک زیادی در زمینه یافتن کار و کارفرما به شخص می کند. متقاضیانی که قصد اقامت و اخذ تابعیت کشور پرتغال را دارند، می توانند از طریق تحصیل به این کشور وارد شده و در طول مدت دانشجویی و پس از آن در فرصت 1 ساله ای که دارند شغل مناسب خود را بیابند. در اینصورت با گذشت 5 سال می توانند درخواست اقامت دائم در کشور پرتغال را داشته باشند و در صورتیکه 5 سال در این کشور اقامت دائم داشته باشد و با فرهنگ و زبان پرتغالی را به خوبی آشنا شده باشد، می توانند درخواست اخذ پاسپورت و تابعیت این کشور را نماید. 

کار در پرتغال

اقامت پرتغال


سوالات متداول راجع به تحصیل مهندسی در پرتغال

تحصیل مهندسی در پرتغال در چه مقاطعی امکان پذیر است؟

تحصیل این گروه درسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است.

شرایط تحصیل مهندسی در دوره کارشناسی پرتغال چیست؟

تحصیل در این دوره چهار ساله به زبان پرتغالی می باشد و نیاز به قبولی در آزمون ورودی دارد.

تحصیل مهندسی در پرتغال به زبان انگلیسی در چه مقاطعی امکان پذیر است؟

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا.

شهریه تحصیل مهندسی در پرتغال چقدر است؟

در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی بین 950 تا 1250 یورو و در مقطع دکترا حدود 2500 تا 3000 یورو در سال است. حداقل هزینه تحصیل مهندسی در دانشگاه های خصوصی نیز بین 3 تا 4 هزار یورو در سال می باشد.


_____________تحصیل مهنسی در پرتغال و سخن پایانی____________

تحصیل مهندسی در پرتغال، شرایط تحصیل مهندسی در پرتغال در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا، هزینه تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان و بازار کار رشته مهندسی در پرتغال در این مقاله مورد بررسی و تحلیل دقیق علمی قرار گرفت. کشور پرتغال به جهت هزینه های پایین تحصیل و زندگی برای بسیاری از متقاضیان کشور محبوب و ایده آلی محسوب می شود. در صورتیکه متقاضی موفق به کسب پذیرش از دانشگاه های این کشور شود، می تواند در صورت یافتن کار مناسب پس از اتمام تحصیلات اقامت خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کرده و پس از 5 سال برای اقامت دائم اقدام نماید و با گذشت 5 سال از اقامت دائم درخواست پاسپورت این کشور را نماید. نکته مهم در مورد مهاجرت به پرتغال نرخ بالای بیکاری در این کشور است که باعث می شود ما مهاجرت تحصیلی به این کشور را به شما پیشنهاد نکنیم. گرچه پرتغال کشور خوبی است اما قطعاً شما گزینه های بهتر و مناسب تری از کشورهای اروپایی برای تحصیل و اقامت کاری پس از آن پیش رو دارید. کشورهایی مانند آلمان، اتریش و هلند می توانند انتخاب مناسب تری برای شما باشند. در صورتیکه نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل مهندسی در پرتغال یا سایر کشورهای مدرن اروپایی داشتید، می توانید با مشاوران ما در موسسه ملک پور تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین شما عزیزان می توانید سوالات خود را در پای همین مقاله یا در وب سایت اصلی موسسه درج نمایید تا در اولین فرصت به آن ها پاسخ داده شود.

امتیاز 3.67 از 5 ( 14 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مریم کریمی
ایا با گپ تحصیلی میشه برای مقطع ارشد پذیرش گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله گپ تا حدی قابل جبران است برای دریافت مشاوره باتوجه به شرایطتون با مشاورین تماس بگیرید
نسترن احمدی
سلام وقت بخیر من 35 سالم هست و دخترم 10 سالشه می تونم برای کار در رشته های مهندسی مثل مکانیک اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شرایط سنی شما برای برخی کشورها مناسب است اما شاید برای کشور پرتغال مقداری ریسک داشته باشد. پیشنهاد میکنیم برای بررسی دقیق شرایط خود از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نمایید.
حسینی
سلام وقت بخیر خانوادم می‌خوان برای خودحمایتی پرتغال اقدام کنند، الان با توجه به نوع ویزا تحصیل من در پرتغال شامل هزینه خواهد بود یا خیر؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز شما با دریافت اقامت خودحمایتی در پرتغال می توانید از تحصیل رایگان در این کشور بهره ببرید.
مشاوره رایگان