تحصیل در پرتغال

14 نظر

تحصیل در پرتغال، شرایط پذیرش و تحصیل رایگان در پرتغال و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در پرتغال از جمله موضوعاتی هستند که در این مقاله به تفصیل مورد بحث و تحلیل علمی قرار داده می شوند. از جمله مهمترین شرایط تحصیل در پرتغال به چه مواردی می توان اشاره داشت؟ شرایط اخذ اقامت تحصیلی در پرتغال چیست؟ هزینه های تحصیل در کشور پرتغال به چه میزان می باشند؟ آیا پس از اتمام تحصیل امکان اشتغال به کار در پرتغال وجود دارد؟ "تحصیل در پرتغال ملک پور" یکی از عبارات کلیدی پرجستجو در مرورگرهای جستجوگر می باشد و به همین دلیل، سعی بر آن داریم تا پاسخ به سوالات یادشده و دیگر نکات مهم پیرامون موضوع را در این مقاله شرح دهیم. لازم به ذکر است این مقاله توسط موسسه mie و با جمع آوری اطلاعات از مشاوره وکلای محلی این کشور، تحقیق و بررسی سایتهای دولتی و استفاده از منابع معتبر به نگارش درآمده و ارائه این مطالب به منزله ارائه خدمات نمی باشد. در مقاله پیش رو سعی بر آن شده است که تمامی نکات مهم در خصوص تحصیل در کشور پرتغال بیان شده باشد تا نقطه ابهامی پس از این مطالعه برای شما باقی نماند اما چنانچه سوال دیگری داشتید تردیدی در تماس با موسسه ملک پور و بهره گیری از مشاوره های تلفنی رایگان به خود راه ندهید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال

پرتغال یکی از کشورهای زیبای واقع در بخش جنوب غربی اروپاست که در همسایگی کشور اسپانیا قرار گرفته است. آب و هوای کشور پرتغال، در بخش شمالی کشور، دارای آب و هوایی معتدل و در بخش جنوبی کشور، آب و هوایی گرم است. مساحت این کشور در حدود ۹۱۷۲۰ کیلومتر مربع و دارای جمعیتی بالغ بر ۱۱ میلیون نفر است. واحد رسمی پول رایج در کشور پرتغال، یورو می باشد. لیسبون پایتخت این کشور و دارای بیشترین بخش از جمعیت داخلی این کشور به شمار می رود. علاقه مندان و متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپا در دانشگاه های معتبر را دارند می دادند که تحصیل و اقامت پرتغال یکی از بهترین مقاصد می باشد. یکی از اصلی ترین مزایای تحصیل و اخذ ویزای پرتغال، هزینه های پایین زندگی و تحصیل در پرتغال (در حدود ۳ تا ۵ هزار یورو در سال) در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی است. فرهنگ مردم کشور پرتغال شباهت های بسیاری را به فرهنگ مردم ایران دارد. سال تحصیلی در پرتغال از ماه سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد.

بررسی قوانین سیستم و نظام آموزشی پرتغال

نظام آموزشی پرتغال شامل آموزش ابتدایی، متوسطه، دانشگاهی و حرفه ای است. آموزش ابتدایی و متوسطه اجباری بوده و کودکان از 6 سالگی ملزم به ثبت نام و حضور در مدرسه هستند. گفتنی است در کلاس هفتم و هشتم موضوعات به زبان پرتغالی و آموزش دو زبان خارجی، فیزیک، شیمی، علوم اجتماعی تربیت بدنی و... است. در کلاس نهم سیستم اموزشی تقسیم می شود و دانش آموزان می توانند ادامه تحصیل آکادمیک و یا کاربردی را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که اموزش حرفه ای سومین دوره اموزش متوسطه است و آموزش دانشگاهی شامل تحصیلات عالی توسط پلی تکنیک ها و دانشگاه ها است. جدول زیر اطلاعاتی در زمینه این نظام اموزشی به شما ارائه می دهد.

تحصیلات

سن

طول دوره

ابتدایی

6 تا 10 سالگی

4

متوسطه

10 تا 15 سالگی

5

فنی و حرفه ای

15 تا 18 سالگی

3 سال

دانشگاه

بالای 18 سال

لیسانس 3 سال

فوق لیسانس 2 سال

دکترا 3 سال

فوق دکترا یک سال

تقویم تحصیلی پرتغال

تقویم تحصیلی پرتغال نیز از دیگر مواردی است که هنگام توجه به شرایط تحصیل در پرتغال باید به آن توجه کرد. لازم به ذکر است تقویم تحصیلی مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است. بنابراین باید به این نگته اشاره کنیم که ممکن است تقویم آموزشی پرتغال در دانشگاه ها و موسسات آموزشی اندکی متفاوت باشد با این حال تقویم تحصیلی پرتغال همراه با تمام فعالیت های در طول تحصیل شامل شروع کلاس های ترم و زمان پایان کلاس ها در هر ترم، دوره امتحانات و جلسات عادی و تجدید نظر، وقفه های آموزشی نظیر تعطلات کریسمس، تعطبات کارناوال، رژه دانشگاهی، تعطلات عید پاک است. در جدول ذیل به بررسی عمومی این رویداد ها می پردازیم :

رویداد

زمان رویداد

ترم اول

سپتامبر تا ژانویه (یا فوریه)

ترم دوم

فوریه تا ژوئن (یا جولای)

کریسمس

25 دسامبر

کارناوال

1.5 ماه قبل از عید پاک

عید پاک

بین مارس و اوریل

تعطیلات تابستانی

جولای و اگوست

 

زمان ددلاین دانشگاه های پرتغال کاملا به تقویم اختصاصی ان دانشگاه بستگی دارد و جهت اطلاع از این زمان ها باید به سایت ان ها مراجعه فرمایید. در جدول زیر زمان های عمومی این رویداد ذکر شده است:

بازه ددلاین

 دوره زمانی

بازه اول

آوریل تا می

بازه دوم

ژوئن تا ژوئیه

بازه سوم

آگوست تا سپتامبر

زبان تحصیل در پرتغال

زبانی که به طور معمول و به شکل اصلی در دانشگاه های پرتغال توسط آن تدریس می شود، زبان پرتغالی است. این زبان ششمین زبان پرگفتار در جهان و سومین زبان اروپایی و اولین زبان نیم کره غربی است که توسط 250 میلیون نفر در 8 کشور جهان توسط آن صحبت می شود. با این حال چندین دانشگاه  در تعدادی از رشته های تحصیلی تدریس را  به زبان انگلیسی به دانشجویان خود ارائه می دهند و از این رو برای دانشجویان بین المللی تحصیل به زبان انگلیسی فراهم و امکان پذیر است.

تحصیل در پرتغال به زبان انگلیسی

علی رغم اینکه زبان اصلی در اموزش و تحصیل این کشور پرتغالی است، تحصیل در پرتغال به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. در سطح لیسانس، اکثر دانشگاه ها فقط دوره هایی به زبان پرتغالی ارائه می دهند و ازمون مهارت زبان پرتغالی معمولا شرط ورود به رشته های کارشناسی است. این شرط در مفاطع تحصیلی بالاتر نظیر کارشناسی ارشد و دکترا در پرتغال کمتر اعمال می شود زیرا این مقاطع اغلب برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته شده است. در صورتی که زبان اول دانشجوی بین المللی انگلیسی نباشد باید مهارت خود را در زبان انگلیسی ثابت کند. مدرک آزمون زبان تافل، ایلتس، CAE/CPE و PTE A. مدارکی مورد تایید از سوی دانشگاه های بین المللی پرتغال هستند.

تحصیل در مدارس پرتغال

مقاطع تحصیلی در مدارس کشور پرتغال، مقاطع تحصیلی دبستان و دبیرستان را در بر می گیرد. همانند کشور ایران، دانش آموزان در کشور پرتغال نیز می توانند هم در مدارس دولتی و هم در مدارس خصوصی بسته به شرایط مدنظر دانش آموزان و والدین آنها، به تحصیل خود ادامه بدهند. سن ۶ سالگی، سن آغاز تحصیل دانش آموزان در کشور پرتغال می باشد که تا پایان کسب مدرک دیپلم به ۳ سطح که در زیر به توصیف آنها پرداخته ایم، تقسیم می شود:

 • سطح اول: تحصیل در مدارس پرتغال برای دانش آموزان در سنین بین ۶ تا ۹ سالگی را شامل می شود که در بر دارنده فراگیری آموزش زبان پرتغالی، زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست شناسی، موسیقی و تربیت اصول دینی می باشد.
 • سطح دوم: تحصیل دانش آموزان در سنین بین ۱۰ الی ۱۵ سالگی را شامل می شود که تعلیم دروس ریاضیات، علوم، فیزیک، شیمی، تاریخ و جغرافیا، کامپیوتر، زبان انگلیسی، زبان پرتغالی و آموزه های اصول دینی را در بردارد.
 • سطح سوم: کسب مدرک تحصیلی دیپلم مربوط به این سطح می باشد که تا سن ۱۷ سالگی دانش آموزان ادامه دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال

مقطع کارشناسی تحصیل در پرتغال، دوره ای حدودا ۴ ساله است. یکی از پیش نیاز های اصلی اشتغال به تحصیل در این مقطع در کشور پرتغال، برخورداری دانش آموز از مدرک پیش دانشگاهی است. چنانچه بنا به هر دلیلی فرد متقاضی، مدرک پیش دانشگاهی را ندارد، باید ابتدا این دوره را بگذراند تا بتواند مجوز ورود به دانشگاه را داشته باشد. گذراندن مقطع کارشناسی در کشور پرتغال، مستلزم گذراندن با موفقیت ۲۴۰ واحد درسی است. زبان پرتغالی و یا اسپانیایی، زبان به کار رفته در دانشگاه های پرتغال در مقطع کارشناسی می باشد. در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی، به دانشجویان مجوز اشتغال به کار به میزان ۱۰ ساعت در هفته داده شده است. پس از آنکه افراد از مقطع کارشناسی در کشور پرتغال فارغ التحصیل شدند، به آنها اجازه داده می شود تا حداکثر به مدت ۱ سال در این کشور حضور داشته باشند و به دنبال شغل مدنظر خود بگردند. لازم به ذکر است که مدت زمان اشتغال به کار پاره وقت دانشجویی همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی، جزو سوابق کار متقاضی به حساب نمی آیند اما در پیدا کردن کار تمام وقت پس از فارغ التحصیلی دانشجویان در مقطع لیسانس به آنها کمک می کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد نیز شامل یک دوره دو ساله است. گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال، مستلزم گذراندن با موفقیت ۹۰ الی ۱۲۰ واحد درسی است. گرایش متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال این است که دروس دانشگاه در این مقطع، تماماً به صورت زبان انگلیسی در دانشگاه های معتبر این کشور ارائه شوند. یکی از پیش نیاز های اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های بین المللی کشور پرتغال، دارا بودن نمره ۶ یا ۶/۵ مدرک IELTS می باشد. علاوه بر این، امکان حضور در کلاس های دانشگاهی با زبان پرتغالی، پس از گذراندن دوره های مورد نیاز زبان پرتغالی وجود دارد. هزینه لازم برای فراگیری زبان پرتغالی بین ۲۵۰ الی ۴۰۰ یورو می باشد که می توان گفت فراگیری این زبان در نهایت منجر به کاهش هزینه های مربوط به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، می گردد.

شرایط تحصیل دکترا در پرتغال

مدت زمان تحصیل پرتغال در مقطع دکتری، بنا به رشته های انتخابی دانش آموزان بین حدود ۳ الی ۵ سال زمان می برد. ارائه پایان نامه یکی از الزامات اصلی و لازم جهت اخذ مدرک دکتری است. دانشجویان چنانچه متقاضی اشتغال به کار همزمان با مدت تحصیل در پرتغال در مقطع دکتری می باشند، به آنها مجوز ۳۰ ساعته کار در هفته داده می شود. همانند مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری نیز در این کشور می توانند بدون تسلط بر زبان پرتغالی، از کلاس های با پایه زبان انگلیسی، بهره جویند. متقاضی تحصیل دکترا در پرتغال باید پیش از اقدام به مهاجرت با اساتید مجرب دانشگاه مکاتباتی را داشته باشد و پس از اینکه یک سورپروایزر را پیدا کرد، برای مهاجرت برای تحصیل در این مقطع اقدام کند. اعطای بورسیه تحصیلی در پرتغال، نیازمند برخورداری دانشجو از شرایط مطلوب در مقطع رقابتی سطح دکتری می باشد. در صورتی که تمایل دارید برای ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی مهاجرت نمایید و قصد فراگیری زبان در مدت زمان کوتاه و بدون نیاز به حضور در کلاس های حضوری به دلایل مشغله کاری را دارید، محصول دوره فوق فشرده آموزش زبان انگلیسی می تواند کمک بسیاری به شما کند.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

شرایط سنی تحصیل در پرتغال در مقاطع مختلف

شرایط سنی تحصیل در پرتغال از دیگر مواردی است که برای اپلای و پذیرش تحصیلی در پرتغال به آن توجه می شود. شرایط سنی برای تحصیل در پرتغال برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است.

شرایط سنی تحصیل در پرتغال

ابتدایی

6 سال به بالا

دوزه های زبان

12 سال به بالا

متوسطه

10 سال به بالا

لیسانس

بالای 17 سال

فوق لیسانس

بالای 20 سال

دکترا

بالای 20 سال

بررسی شرایط تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشور های دیگر، بدنبال آشنایی با راه هایی هستند که نیاز به مدرک زبان نداشته باشد. از این رو در این بخش به بررسی شرایط تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان خواهیم پرداخت. برای اخذ پذیرش تحصیلی در پرتغال و پذیرش در موسسات آموزش عالی در این کشور، شما ملزم به ارائه مدرکی مبنی بر اشنایی با زبان پرتغالی یا انگلیسی یا هر دو (بسته به الزامات دانشگاه) هستید. برای زبان پرتغالی، شما باید سطوحB1/B2  بعنوان مدرک قابل قبول در این زبان را ارائه دهید. همچنین در مقاطع تکمیلی ارائه مدرک زبان نظیر ایلتس یا تافل ضروری خواهد بود. از این رو برای تحصیل لیسانس در پرتغال بدون مدرک زبان می بایست بتوانید اثبات کنید که 3 سال اخر تحصیل خود را به زبان های انگلیسی یا پرتغالی تحصیل کرده اید تا نسبت به ارائه مدرک درخواستی معافیت کسب نمایید. از ان جایی که داشتن مدرک انگلیسی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری ضروری است، شما شانس متقاعد کردن اساتید ذیربط در طول مصاحبه خود را خواهید داشت تا در صورت صلاح دید انها نیازی به مدرک زبان جهت اخذ پذیرش در دانشگاه را نداشته باشید.

مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به پرتغال چیست؟

یکی از سوالات اصلی در این مسیر این است که، مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به پرتغال چیست؟ اسناد مورد نیاز جهت پذیرش در دانشگاه های پرتغال، نسبت به دانشگاه و دوره مد نظر می تواند متفاوت باشد. در این جا به لیست مدارک عمومی، جهت تحصیل در پرتغال می پردازیم:

 • فرم درخواست پذیرش در دانشگاه
 • گواهی پایان تحصیلات متوسطه جهت تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا ... برای مقاطع بالاتر
 • ریز نمرات مدرک ارائه شده
 • مدارک مهارت های عملی یا نظری در صورت نیاز
 • کارت شناسایی یا پاسپورت
 • بیمه درمانی یا کارت بیمه سلامت اروپا
 • ویزا یا اجازه اقامت
 • ترجمه رسمی اسناد
 • رزومه فردی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه مدارک مهارت های زبانی (زبان پرتغالی و انگلیسی)
 • پیش نویس کوتاه برای پروژه پایان نامه دکترا (در صورت اقدم برای دکترا)

تحصیل رایگان در پرتغال

شاید کمتر دانشجویی به دنبال تحصیل رایگان در یکی از دانشگاه های سراسر جهان نباشد. متقاضیان تحصیل رایگان در پرتغال نیز از این دسته مستثنی نیستند. در این باره باید گفت، متاسفانه امکان تحصیل رایگان بصورت مستقیم در این کشور برای علاقه مندان خارجی میسر نیست، اما باید در نظر داشت که هزینه های دانشگاه های دولتی بسیار مقرون به صرفه است و راه هایی برای تحصیل بدون پرداخت شهریه وجود دارد. در گام اول و مهترین روش، شما می توانید با احراز شایستگی های خود در زمینه های علمی و داشتن سطح زبان مناسب، نسبت به اخذ بورسیه های تحصیلی در این کشور اقدام فرمایید، تا شرایط تحصیل رایگان در پرتغال برای شما مهیا شود. از راه های دیگر اشتغال به کار در طول دوره اموزش عالی در این کشور است. دانشجویان در حال تحصیل در پرتغال قادرند 20 ساعت در هفته به کار بپردازند و نسبت به پرداخت هزینه های موجود اقدام فرمایند.

رشته های تحصیلی دانشگاه های پرتغال

پرتغال کشوری با دانشگاه های برتر و معتبر است که در مقطع های مختلف تحصیلی رشته های متنوعی تدریس کرده و ارائه می دهند. برخی از رشته های تحصیلی دانشگاه های پرتغال تجارت بین الملل، طراحی صنعتی، گرافیک، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مدیریت گردشگری، رشته پرستاری در پرتغال و پزشکی و پیراپزشکی، علوم پایه و... است.

تحصیل پزشکی در پرتغال

یکی از پرطرفدارترن گزینه ها مهاجرت تحصیلی به پرتغال، تحصیل پزشکی در پرتغال است. برخی از برترین دانشگاه های پزشکی در پرتغال به ان ها اشاره شده است.

 • دانشکده پزشکی دانشگاه لیسبون
 • دانشکده پزشکی دانشگاه پورتو
 • گروه علوم زیست پزشکی و پزشکی دانشگاه آلگاروه
 • دانشگاه بیرا گروه داخلی علوم پزشکی
 • دانشکده پزشکی دانشگاه کویمبرا
 • دانشکده پزشکی دانشگاه مینهو
 • دانشگاه NOVA لیسبون – دانشکده پزشکی NOVA

در مقاله زیر در رابطه با تحصیل در رشته روانشناسی در پرتغال و بازار کار و درآمد آن در پرتغال مورد بررسی قرار گرفته است

رشته روانشناسی در پرتغال

تحصیل در پرتغال

جزئیات هزینه تحصیل در پرتغال و بررسی هزینه زندگی دانشجویی

مهاجرت تحصیلی به پرتغال مورد تقاضای افراد زیادی است که علاقه به تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور را دارند. علاوه بر این هزینه تحصیل در پرتغال از شرایط تحصیل است که معمولا به آن توجه ویژه ای می شود و حائز اهمیت است. گفتنی است که حتی سیستم های اموزشی با کیفیت بالا هزینه های خود را در سطح متوسط نگهداشته اند. هزینه تحصیل در پرتغال در دانشگاه ها و موسسات دولتی به صورت حدودی 1250 یورو تقریبا معادل 1400 دلار آمریکا در سال است و در موسسات و دانشگاه های غیر دولتی سالانه تا 4000 یورو معادل 4250 دلار می رسد. کمک هزینه ها  بورسیه های تحصیلی به اتباع اتحادیه اروپا و غیر اروپا  نیز وجود دارد.

شهریه دانشگاه های پرتغال

در کشور پرتغال  بیش از 55 هزار دانشجو بین المللی مشغول به تحصیل هستند. این کشور دارای 5 دانشکاه است که 12 دانشگاه آن در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان هستند. علاوه بر این شهریه دانشگاه های پرتغال همواره به صرفه و متوسط بوده به همین دلیل این کشور از گزینه های محبوب برای تحصیل دانشجویان بین الملل است. در این بخش اطلاعاتی در زمینه شهریه برخی از موسسات علمی و دانشگاه های پرتغال تقدیم حضورتان می شود.

شهریه دانشگاه های پرتغال

موسسه پلی تکنیک براگانسا

متوسط شهریه 1100 یورو در سال

دانشگاه کاتولیک پرتغال - پورتو

متوسط شهریه 650 یورو در سال

پلی تکنیک تومار

متوسط شهریه 1300 یورو در سال

موسسه پلی تکنیک لیریا

متوسط شهریه 1150 یورو در سال

دانشگاه لیسبون

متوسط شهریه 2400 یورو در سال

دانشگاه کویمبرا

متوسط شهریه 1600 یورو در سال

دانشگاه آویرو

متوسط شهریه 4850 یورو در سال

دانشگاه پورتو

متوسط شهریه 4000 یورو در سال

 

پاسپورت پرتغال

این مقاله را از دست ندهید: پاسپورت پرتغال

در این مقاله ما جوانب  پاسپورت پرتغال را به شما خواهیم آموخت.

هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال 

اروپا یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی است که ماهانه با هزینه ای 500 تا 800 یورو می توانید زندگی معمولی داشته باشید. البته دانشجویان می توانند از مسکن های مقرون به صرفه برای زندگی استقاده کنند و به این صورت از هزینه های زندگی در پرتغال خود بکاهند. ما در این بخش برخی از هزینه های زندگی دانشجویی در پرتغال در سال 2023 را به صورت جدول زیر برای شما ارائه می دهیم.

هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال

اقامت

سالن های دانشجویی

150 تا 250 یورو در ماه

اجاره استودیو/آپارتمان یک اتاقه

200 تا 800 یورو در ماه

اجاره یک ااتاق در اپارتمان مشترک

100 تا 550 یورو در ماه

خوراک

غذا و مواد غذایی

150 تا 200 یورو در ماه

حمل و نقل

حمل و نقل محلی یک طرفه

1.5یورو

کارت ترانزیت دانشجویی

20 تا55 یورو در ماه

کارت سفر مترو

25 یورو در ماه

سفر داخل کشور

25 یورو

شرایط بورسیه های تحصیلی در پرتغال

 شرایط برخورداری دانشجویان از بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های اعطایی تحصیلی در پرتغال، در بین متقاضیان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا، تحت شرایط یکسانی، ارائه می شود. امکان استفاده از امکانات رفاهی مخصوص دانشجویان از جمله امکانات خوابگاهی و غذایی، تمایل دانشجویان متقاضی مهاجرت را به شرایط تحصیل در پرتغال معطوف داشته است. کارشناسان موسسه ملک پور، در کلیه مراحل اخذ بورسیه تحصیل همراه شما خواهند بود تا مرحله به مرحله، شرایط را برای شما ساده تر سازند. اخذ بورسیه تحصیلی از یکی از دانشگاه های معتبر کشور پرتغال، یکی از راه های با تضمین جهت مهاجرت به پرتغال خواهد بود. نحوه اعطای بورسیه تحصیلی در کشورهای اروپایی که کشور پرتغال نیز یکی از آنها مستثنی نمی باشد، به دو صورت است:  

بورسیه تحصیلی که بر مبنای رزومه افراد، معدل و ریز نمرات بدست آمده آن هاست و شامل کلیه هزینه های تحصیلی فرد می شود و بورسیه زندگی که بدین صورت است که پس از ورود دانشجو به دانشگاه های پرتغال چنانچه معدل دروسش بالا باشد می تواند مجدداًً نسبت به درخواست بورسیه تحصیلی اقدام کند. این نوع بورسیه علاوه بر هزینه های تحصیلی، کلیه هزینه های زندگی فرد را نیز در بر می گیرد.

شرایط کار دانشجویی در پرتغال و محدودیت ساعات کاری

چنانچه متقاضی کار دانشجویی ضمن تحصیل در پرتغال می باشید، باید بدانید که نرخ بیکاری در این کشور در سال 2022 اندکی کمتر از 6 درصد برآورده شده است. قراردادهای کاری در پرتغال نیز همانند دیگر کشورهای اروپایی، شامل قراردادهای دائمی، ثابت و پاره وقت می باشند. دانشجویان در کشور پرتغال اکثراً در حدود حداقل ۲۰ ساعت در هفته را به کار اختصاص می دهند. که در البته در مقطع کارشناسی، دانشجویان مجوز مبادرت به اشتغال از ۱۰ تا ۱۵ ساعت در هفته و مقطع کارشناسی ارشد از ۱۵ الی ۲۰ ساعت را دارا می باشند. دانشجویان محصل در مقطع دکتری می توانند به صورت تمام وقت چنانچه ضربه ای به سطح تحصیل آنها وارد نشود، کار کنند. نمودار زیر نرخ بیکاری کشور پرتغال در چندین سال اخیر را نشان می دهد:

تحصیل در پرتغال

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در پرتغال

همراهان دانشجویانی که مشغول تحصیل در پرتغال می باشند، می توانند با توجه به قانون مصوب برای همراهان، در این کشور حضور داشته باشند البته همانطور به تصویب قوانین بین المللی رسیده است. همراه به همسر شخص متقاضی مهاجرت تحصیلی به پرتغال و فرزندان زیر ۱۸ سال وی عنوان می شود. چنانچه متقاضی تحصیل، بتواند پذیرش در دانشگاه های این کشور را به دست آورد، می تواند نسبت به درخواست ویزای همراه خانواده خود نیز اقدام کند. یکی از شروط اصلی برخورداری همراهان از ویزای همراه، اثبات تمکن مالی و توانایی تامین هزینه های زندگی مربوط به خانواده همراه می باشد. پس از ارائه مدارک اثبات تمکن مالی و مدارک مربوط به احراز هویت و رابطه بین زوجین، پرونده همراهان متقاضی مهاجرت تحصیلی به پرتغال مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت احراز شرایط مورد نیاز، مجوز ویزای همراه برای خانواده متقاضی تحصیل پرتغال نیز صادر می گردد. گواهی عدم سوء پیشینه یکی دیگر از الزامات مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه کشور پرتغال به شمار می رود.

معرفی دانشگاه های برتر برای تحصیل در پرتغال

بسیاری از متقاضیانی که درخواست پذیرش و ادامه تحصیل در پرتغال را دارند، پیش تر از اقدام، سطح کیفیت آموزشی و همینطور رتبه جهانی دانشگاه های پرتغال را مورد بررسی قرار داده اند. بنا بر آمار ارائه شده دانشگاه های برتر کشور پرتغال در سطح جهانی شامل موارد زیر می باشند:

دانشگاه

توضیحات

دانشگاه پورتو

 واقع در شهر پورتو و دارای رتبه جهانی ۴۰۰

دانشگاه لیسبون پرتغال

 بزرگترین دانشگاه پرتغال و دارای رتبه جهانی ۵۰۰

دانشگاه نووالیسائو

 بیش از 19500 دانشجو و دارای رتبه جهانی ۵۰۰

دانشگاه کوئیمبرا

قدیمی ترین دانشگاه پرتغال و دارای رتبه جهانی ۵۰۱

 دانشگاه مینهو

بیش از 20000 دانشجو

دانشگاه نوین لیسبون

 دارای تقریبا 20000 دانشجو و رتبه جهانی ۳۰۵

دانشگاه الگارو

 یکی از بهترین دانشگاه های دولتی جهان و دارای تقریباً ۱۰ هزار دانشجو

 

نام دانشگاه در پرتغال

رتبه کشوری

رتبه بین المللی و جهانی

Universidade do Porto

1

223

Universidade de Lisboa

2

233

Universidade de Coimbra

3

335

Universidade do Minho

4

427

Universidade Nova de Lisboa

5

444

Universidade de Aveiro

6

508

Universidade da Beira Interior

7

1011

Universidade de Tras os Montes e Alto Douro

8

1093

Instituto Politécnico do Porto

9

1150

Universidade do Algarve

10

1192

Universidade do Porto

1

223

Universidade de Lisboa

2

233

Universidade de Coimbra

3

335

Universidade do Minho

4

427

Universidade Nova de Lisboa

5

444

Universidade de Aveiro

6

508

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در پرتغال

عمده ترین شرایط داشتن مدارک مورد نیاز به جهت اخذ ویزای تحصیلی در پرتغال شامل موارد زیر می باشند:

تحصیل دکترا در اتریش

 • ارائه مدارک احراز هویتی معتبر
 • ارائه مدارک مربوط به محل سکونت متقاضیان و دانشجویان
 • ارائه مدارک بیمه نامه تاریخ دارو معتبر مسافرتی
 • ارائه مدارک مربوط به پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی حین تحصیل برای متقاضیان و خانواده همراه
 • ارائه درخواست نامه به جهت ادامه تحصیل از سوی دانشجویان و متقاضیان
 • ارائه مدارک مربوط به مدارک زبانی مورد نیاز هر مقطع تحصیلی
 • ارائه مدارک معتبر دال بر تایید پذیرش از سوی دانشگاه مورد نظر در پرتغال
 • حداقل نمرات مورد نیاز جهت گذراندن آزمون ورودی
 • تکمیل فرم مربوط به درخواست ادامه تحصیل در پرتغال
 • سوابق علمی معتبر در اثبات مهارت های لازم در رشته تحصیلی دانشگاهی شخص متقاضی
 • اصل و ترجمه انگلیسی مدارک قبلی مقاطع تحصیلی

 موقعیت کار پس از تحصیل در پرتغال

گردشگری یکی از اصلی ترین بازارهای کاری پر رونق در کشور پرتغال است اما هنوز هم باید مجدداً اعلام کرد که پیدا کردن شغل مناسب در کشور پرتغال به دلیل نرخ بالای بیکاری در این کشور، شرایط تقریبا سخت و رقابتی را در میان متقاضیان دارد. بخش فروش و بازاریابی در حدود ۱۵٪ از کل نرخ اشتغال این کشور را دارا می باشد. پس از تحصیل در پرتغال، چنانچه شخصی متقاضی حضور و کار در پرتغال باشد حداکثر ۱ سال فرصت تا شغل مناسب را بیابد. برای اینکار نیاز است که شخص فرم های مربوط به کار که مربوط به شرایط تحصیلی و‌سابقه کاری شخص می باشد را به صورت آنلاین پر کند. چنانچه برای مصاحبه فرا خوانده شد، باید کلیه مدارک مربوط به ادعاهای خود در رزومه کاری را ارائه دهد. بیش ترین نکته یاری رسان در استخدام شخص، تسلط و مهارت وی بر تجارب حرفه ای است. رشته مرتبط فارغ التحصیلان به شغل مورد نظر از دیگر اولویت های استخدامی کار پس از تحصیل به شمار می رود.  

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در پرتغال

یکی از اصلی ترین مزیت های تحصیل برای متقاضیان، مجوز اقامت ۱ ساله ای است که پس از تحصیل به فارغ التحصیل تعلق می گیرد تا در این مدت بتواند همزمان با یافتن شغل مورد نظر به تثبیت شرایط خود بپردازد و در نهایت پس از استخدام در شرکت های معتبر این کشور و گذراندن ۵ سال تحصیل و زندگی در پرتغال، چنانچه سوءپیشینه ای را نداشته باشند بتوانند نسبت به دریافت اقامت دائم کشور پرتغال اقدام کنند و سپس مجدداً پس از گذراندن ۵ سال از اقامت دائم، نسبت به دریافت مجوز تابعیت این کشور اقدام کنند. اقامت پس از تحصیل و فارغ التحصیلی در پرتغال به یکی از طرق اقامت از طریق کار، سرمایه گذاری، تابعیت پرتغال از طریق تولد و اقامت از طریق ازدواج امکان پذیر است. لازم به ذکر است که اخذ مجوز اقامت کشور پرتغال تا زمانی که شخص دانشجو می باشد، قابل پیگیری و دستیابی نمی باشد و لذا پس از اتمام تحصیل، متقاضی باید نسبت به تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در مدت زمان مقرر اقامت کوتاه مدت در این کشور اقدام نماید. از معایب تحصیل در پرتغال می توان به زبان رسمی این کشور و نیاز به یادگیری آن جهت کار در پرتغال اشاره کرد. گرچه تحصیل به زبان انگلیسی در پرتغال امکان پذیر است؛ اما از معایب تحصیل می توان به این موضوع اشاره کرد که متقاضیان برای ورود به بازار کار و توانایی برقراری ارتباط با کارفرما و ارباب رجوع، لازم است که تسلط کافی بر زبان پرتغالی نیز داشته باشند.

مزایا و معایب تحصیل در پرتغال

پرتغال کشور کوچکی است که در انتهای غربی اروپا قرار دارد که در مجاورت اقیانوس اطلس با اب و هوای مطلوب است. صحبت پیرامون مزایا و معایب تحصیل در پرتغال سیی می شود تا بتوانیم تصمیم بهتر و صحیح تری اتخاذ کنیم و شرایط تحصیلی مناسب برای خود فراهم سازیم

مزایای تحصیل در پرتغال

مزایای تحصیل در پرتغال سبب شده تا افراد زیادی از سراسر دنیا مهاجرت از طریق تحصیل به پرتغال را انتخاب کنند. این کشور دانشگاه هایی با سوابق و شهرت بالایی دارد. به طور مثال Universidade NOVA de Lisboa در رتبه بندی QS دارای رتبه 50 است.علاوه براین پرتغال کشوری مهمان نواز است که به عنوان دوستانه ترین مردم اروپایی برای مهاجران شناخته شده اند. از سوی دیگر این کشور جز کشور های ارزان و کم هزینه اروپای غربی است. بنابراین هزینه های پایین در کنار مردم مهربان و مهاجرپذیر به همراه داشنگاه های برتر و معتبر جهانی از مزایای تحصیل است که سبب شده پرتغال مقصدی محبوب برای مهاجرت تحصیلی باشد.

معایب تحصیل در پرتغال

در رابطه با معایب تحصیل در پرتغال شاید بتوانیم هزینه بالای اجاره مسکن، متوسط بودن سطح خدمات شهری اشاره کرد. از این رو این موارد احتمالا در افزایش هزینه های دانشجویان ممکن است اثر گذار بوده و از معایب تحصیل در این کشور باشند. زیرا در رابطه با شرایط تحصیلی پرتغال توجه به شرایط زندگی و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار مهم است. شما می توانید در رابطه با مهاجرت تحصیلی به پرتغال از موسسه  ام ای ای  مشاوره رایگان دریافت کنید.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در پرتغال هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول در زمینه مهاجرت تحصیلی به پرتغال

آیا تحصیل رایگان در پرتغال امکان پذیر است؟
خیر. برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال باید شهریه بپردازید.

آیا تحصیل بدون مدرک زبان در پرتغال امکان پذیر است؟
برای اینکه شانس دریافت ویزای تحصیلی پرتغال کاهش نیابد، توصیه می شود حتماً مدرک زبان داشته باشید.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در پرتغال چیست؟
بورسیه های تحصیلی در پرتغال معمولاً در مقطع دکترا ارائه می شوند و برای اخذ آن می بایست رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه داد.

شرایط کار پس از تحصیل در پرتغال چیست؟
پس از فارغ التحصیلی به دانشجو فرصت داده می شود تا در کشور پرتغال به جستجوی کار بپردازد و در صورتی موفقیت در یافتن شغل مناسب، نوع اقامت خود را به اقامت کاری تغییر دهد.

سخن پایانی

تحصیل در پرتغال، هزینه های مرتبط با تحصیل در کشور پرتغال، شرایط پذیرش و تحصیل رایگان در پرتغال و نحوه اقدام برای اخذ تابعیت پس از تحصیل از جمله موضوعات اصلی بودند که در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفتند. همانطور که در مقاله نیز ذکر شد، مهاجرت تحصیلی به پرتغال، یکی از امن ترین و مطمئن ترین و نتیجه بخش ترین راه های مهاجرت به کشور پرتغال به شمار می رود. با توجه به هزینه های پایین مورد نیاز جهت تحصیل و امکان اخذ پذیرش راحت تر نسبت به دیگر و عدم نیاز به مدرک زبانی با نمره بالا، مهاجرت از طریق تحصیل در پرتغال یکی از راه های پر متقاضی در بین متقاضی مهاجرت می باشد. البته شرایط هر فرد و روش زندگی متفاوت وی باعث شده تا به شمار پیشنهاد کنیم که پیش از هرگونه تصمیم گیری در باب تحصیل در پرتغال و مهاجرت، با مشاوران ما در موسسه ملک پور تماس گرفته و از مشاوره های رایگان تلفنی بهره بگیرید. همچنین می توانید سوالات و انتقادات خود را در بخش ثبت پرسش مطرح سازید و در کمتر از 12 ساعت پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

امتیاز 3.88 از 5 ( 16 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
کیوان پور احمد
سلام و عرض ادب و ارادت، ممنون از مقاله کاملتون دو تا سوال داشتم. اول اینکه آیا بعد از تحصیل در دانشگاه های این کشور اجازه به فرد داده می شود تا به دنبال کار بگردد؟ دوم اینکه آیا به همسر و فرزندان اجازه ورود داده می شود و همسر اجازه کار خواهد داشت؟ بسیار سپاسگزارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز همانطور که در متن مقاله نیز عنوان شده است کشور پرتغال پس از تحصیل تا یک سال به دانشجو اقامت میدهد که می تواند فرد به دنبال کار بگردد. درخصوص همراه هم با توجه به اینکه ریسک برای ما ایرانی ها وجود دارد بهتر است نفر اصلی که پذیرش گرفت بعد درخواست ویزای همراه بدهد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
سمانه
سلام وقت بخیر شهریه مقطع ارشد توی پرتغال به چه صورته و آیا از ابتدا امکانش هست که بورس به فرد تعلق بگیره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای خصوصی بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو می باشد . اگر رزومه خوبی داشته باشید بله بورسیه تعلق می گیرد.
مهران
با سلام و خسته نباشید با فرض گرفتن ویزای تحصیلی، مدت زمان 2سال تحصیل در مقطع ارشد جزو بازه ی زمانی گرفتن اقامت به حساب میاد؟ به صورت کلی کسی که ویزای تحصیلی داره از چه زمانی میتونه برای اقامت اقدام کنه؟ و چه مدت طول میکشه.؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست گرامی، مدت تحصیل شما در بازه گرفتن اقامت شما به طور کامل محسوب نمیشود و پس از اینکه شما شغلی پیدا کنید و اقامتتان را به اقامت کاری تبدیل نمایید و 5 سال را تکمیل کنید می توانید اقامت دائم و پس از آن پاسپورت دریافت کنید.
جهانمهر
با سلام. آیا با داشتن 44 سال سن و مدرک کارشناسی معتبر دولتی متناسب با سابقه کاری و البته مدرک زبان آیلتس 6.5 ( درحال حاضر اکسپایر شده) میتوان برای مقطع ارشد در کشور پرتقال اقدام کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شرایط شما مناسب است بهتر بود وضعیت تاهل و شرایط تمکن مالی را هم میفرمودین پیشنهاد میکنم با مشاوران موسسه تماس بگیرید تا شما را کامل راهنمایی کنند کشورهای مختلفی امکان اقدام برای شما وجود خواهد داشت
جهانمهر
با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما. متاهل هستم و با تمکن مالی حدود 300 میلیون تومان. در زمینه نفت و گاز سابقه کار دارم و اگر امکانش باشه توی همین زمینه ادامه تحصیل بدهم در کشور پرتغال. با احترام
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز تمکن مالی شما برای روش تحصیلی پایین است. پیشنهاد می شود برای دریافت مشاوره با شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید تا کارشناسان بصورت رایگان شرایط شما را بررسی نمایند.
جهانمهر
با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما. متاهل هستم و با تمکن مالی حدود 300 میلیون تومان. در زمینه نفت و گاز سابقه کار دارم و اگر امکانش باشه توی همین زمینه ادامه تحصیل بدهم در کشور پرتغال. با احترام
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز تمکن مالی شما برای روش تحصیلی پایین است. پیشنهاد می شود برای دریافت مشاوره با شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید تا کارشناسان بصورت رایگان شرایط شما را بررسی نمایند.
جهانمهر
آیا سفارت پرتغال برای صدور ویزای تحصیلی دانشجویان ایرانی همچنان شرط ارائه پشتیبانی مالی از طرف شخص ثالث در خارج از ایران وجود دارد ؟ یا اینکه این شرط کنسل شده است ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در حال حاضر شخص دانشجو بایستی تمکن مالی ارائه دهد.
Mina
بعد از تحصیل چقدر وقت میتونیم در پرتغال بمونیم و دنبال کار بگردیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام پس از تحصیل ۱ سال فرصت خواهید داشت که اقامت تحصیلی خود را به کاری تبدیل نمایید.
کوثر سواری
سلام من 26 سالمه و لیسانس پرستاری دارم زبان انگلیسیم در حد ایلتس 6 هست و کمی پرتغالی بلدم برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد پرستاری در این کشور شانس دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله شما شانس دریافت پذیرش در این کشور و کشورهای دیگری را دارید و همینطور اگر زبان پرتغالی را در سطح حداقل B2 بدانید می توانید برای کار در این کشور نیز اقدام داشته باشید.
علیرضا حسامی
سلام. من 16 سالم هست و سال 11 هستم. کشور پرتغال رو برای مهاجرت دوست دارم و خواستم بدونم اگر تا پایان دیپلمم بتونم زبان پرتغالی یاد بگیرم می تونم برای تحصیل رایگان در دانشگاه های این کشور اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله در صورتی که با زبان پرتغالی آشنایی داشته باشید می توانید برای تحصیل رایگان در این کشور اقدام نمایید.
جعفری
سلام. من با 28 سال سن و لیسانس شیمی میتونم برای تحصیل در پرتغال اقدام کنم و بعدش همونجا مشغول به کار بشم؟ زبان هم فقط انگلیسی بلدم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیز امکان اقدام وجود دارد پیشنهاد می‌شود برای دریافت مشاوره با موسسه تماس حاصل نمایید.
پری چهر سلطانی
سلام وقت بخیر اگه دو سال از لیسانسو ایران خونده باشیم، میشه بقیشو پرتغال بخونیم؟ یا اینکه برای تحصیل در پرتغال باید از اول شروع کنیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست عزیز، امکان ادامه دوره تحصیلی در کشور و دانشگاه پرتغال وجود ندارد مگر اینکه دانشگاه ها رشته ها و دروس هم را پذیرفته و با هم در ارتباط باشند و به همین دلیل باید از ابتدا دروس را بگذرانید.
سارا
سلام، برای درخواست ویزای پرتغال، باید به سفارت پرتغال در ایران مراجعه کنیم؟ پرتغال در ایران سفارت دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز، این کشور در ایران سفارت دارد و شما برای تایم سفارت باید از سفارت این کشور درخواست داشته باشید.
نژلا قصری زاده
درود در حال حاضر امکان گرفتن پذیرش برای مقطع ارشد در پرتغال با ۳۵ سال سن به همراه همسر وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شانس دریافت پذیرش دارید و در مورد ویزا باید شرایط با وکیل بررسی شود.
مشاوره رایگان