زندگی دانشجویی در آلمان

بدون نظر

زندگی دانشجویی در آلمان معمولاً برای بسیاری از دانشجویان جذاب است. آلمان برای افراد خارجی یک مقصد مناسب تلقی می گردد، چراکه هم هزینه های تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه می باشد و هم از بهترین دانشگاه ها دنیا بهره می برد. در زیر به برخی از جنبه‌های زندگی دانشجویی در آلمان اشاره میکنم:

  • هزینه‌های زندگی: تحصیل در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر می باشد.
  • تحصیلات: آلمان دارای دانشگاه‌های برتر جهان است و برنامه‌های تحصیلی متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار می ‌دهد. دانشجویان در بسیاری از دانشگاه های آلمان فقط هزینه ای در حدود 700 یورو در ترم را متقبل می شوند.
  • کار و پیشرفت شغلی: بسیاری از دانشجویان در طول تحصیلات خود در آلمان کار پاره وقت می‌کنند تا هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند و تجربه شغلی کسب کنند. فرصت های شغلی در این کشور بسیار متنوع می باشد.
  • فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی: آلمان فرهنگ غنی و چندفرهنگی دارد و به دانشجویان فرصت‌های زیادی برای شرکت در فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی می‌دهد.
  • امکان دریافت اقامت آلمان بعد از تحصیل: دانشجویان با داشتن فرصت 1.5 سال بعد از تحصیل، می توانند با پیدا کردن کار، اقامت خود را دریافت نمایند.

در این مقاله که با مدد از وکلای رسمی آلمان و با مراجعه به وبسایت های معتبر این کشور گردآوری شده است، شما را با شرایط زندگی دانشجویی در آلمان آشنا می سازیم. در صورتی که شما عزیزان در خصوص شرایط تحصیل یا هزینه های زندگی دانشجو در المان سوال یا ابهامی داشتید می توانید با مشاورین موسسه MIE تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه های زندگی دانشجویی بسته به سبک زندگی دانشجویان، مقطع تحصیلی، شهر و... متغیر می باشد ولی به صورت کلی در بخش های مختلف هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به شرح ذیل است:

  • اجاره مسکن: هزینه اجاره مسکن در آلمان بسته به شهر و نوع مسکن (اتاق خواب مشترک، آپارتمان یا خانه) متغیر است. معمولاً هزینه خوابگاه بین 300 تا 800 یورو در ماه قرار می‌گیرد.
  • هزینه‌های غذا: هزینه غذا نیز بسته به سبک زندگی شما متغیر است. برای مقایسه، شما بایستی بین 7 تا 15 یورو برای غذا در یک رستوران متوسط در آلمان هزینه کنید.
  • حمل و نقل: برای دانشجویان، بلیط‌های حمل و نقل عمومی با تخفیف در دسترس است. هزینه ماهیانه حمل و نقل عمومی در حدود 60 تا 100 یورو قرار میگیرد.
  • بیمه سلامت: بیمه سلامت در آلمان اجباری است و هزینه آن بسته به بیمه‌گر و نوع بیمه متغیر است. هزینه بیمه سلامت دانشجویی به صورت میانیگن در حدود 80 تا 200 یورو در ماه است.
  • هزینه‌های تفریحی: هزینه‌های تفریحی شامل فعالیت‌هایی مانند سینما، تئاتر، ورزش و سفرهاست.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل مجانی در آلمان


هزینه زندگی دانشجویی در شهر های مختلف آلمان

شهرهایی مانند برلین، فرانکفورت، هامبورگ، آخن و... از شهرهای دانشجویی آلمان قلمداد می گردند که در قسمت زیر به هزینه های دانشجویان برای تحصیل در آلمان و زندگی در این شهرها پرداخته ایم:

هزینه زندگی دانشجویی در برلین

برلین به عنوان پایتخت آلمان یک شهر بزرگ و پویا با فرهنگ غنی، میزبان بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی معتبر است. برخی از معروفترین دانشگاه‌های برلین عبارتند از Freie Universität Berlin، Humboldt-Universität zu Berlin و Technische Universität Berlin، این دانشگاه‌ها فرصت‌های بسیاری در رشته‌های مختلف به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند. هزینه زندگی دانشجویی در برلین در مقایسه با سایر پایتخت های کشورهای اروپایی مناسب تر است. در قسمت زیر به مخارج زندگی دانشجویی در آلمان و در شهر برلین پرداخته ایم:

عنوان

هزینه ها در ماه (یورو)

هزینه اجاره ملک یا خوابگاه

400 الی 1000 یورو

هزینه غذا

200 الی 300 یورو

هزینه خرید کتاب

40 الی 70 یورو

حمل و نقل عمومی یک ماهه

45 الی 75 یورو

هزینه اینترنت

40 الی 60 یورو

هزینه خدمات بهداشت و سلامت

45 الی 80 یورو

هزینه زندگی دانشجویی در آخن آلمان

زندگی دانشجویی در آخن به دانشجویان امکانات و فرصت های عالی در زمینه های آموزش، تحقیقات، فرهنگ و تفریح ارائه می نماید و با وجود جمعیت دانشجویی قابل ملاحظه، زندگی در این شهر باعث ایجاد تعامل با افراد و فرهنگ های مختلف می گردد. دانشگاه هایی مانند راین وستفالیک واپنگن و دانشگاه آخن از دانشگاه های مطرح این شهر است. در جدول زیر هزینه زندگی دانشجویی در آخن آلمان را می توانید مشاهده کنید.

عنوان

هزینه ها در ماه - یورو

هزینه خوابگاه و محل اقامت

در حدود 500 یورو

هزینه غذا

200 الی 250 یورو

حمل و نقل عمومی یک ماهه

60 الی 70 یورو

هزینه آب و برق گاز و...

در حدود 270 الی 300 یورو

هزینه اینترنت

30 الی 45 یورو

هزینه خریداری کتاب

60 الی 100 یورو

هزینه زندگی دانشجویی در هامبورگ

هامبورگ به علت برخورداری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معتبر، یک شهر جذاب برای دانشجویان بین المللی تلقی می گردد. هامبورگ یک شهر پر جمعیت و پر جنب و جوش است که دارای فرصت های شغلی متعددی برای فارغ التحصیلان جهت کاریابی می باشد. در جدول زیر شما عزیزان می توانید هزینه زندگی دانشجویی در هامبورگ را مشاهده فرمایید:

عنوان

هزینه ها در ماه - یورو

هزینه غذا

180 الی 250 یورو

حمل و نقل عمومی یک ماهه

60 الی 80 یورو

هزینه آب و برق گاز و...

حدود 250 یورو

هزینه اینترنت

30 الی 50 یورو

هزینه استفاد از باشگاه ورزشی

40 الی 60 یورو

اجاره آپارتمان یک خوابه

500 الی 800 یورو

در نمودار زیر هزینه زندگی یک دانشجو در المان را در شهرهای مختلف آلمان بررسی نموده ایم:

نمودار هزینه های زندگی ماهیانه برای یک نفر در بهترین شهرهای آلمان (یورو)

شهریه دانشگاه های آلمان

 کشور آلمان همچنان به عنوان یکی از کشورهایی که تحصیلات رایگان را برای دانشجویان بین المللی ارائه می نماید، شناخته می گردد. در حقیقت افرادی که تمایل دارند در دانشگاه های دولتی آلمان تحصیل نمایند، هزینه های بسیار کمی را برای تحصیل پرداخت می نمایند. البته در دانشگاه های خصوصی که برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می گردد دانشجویان بایستی هزینه تحصیل پرداخت نمایند. در جدول زیر به شهریه دانشگاه های آلمان را با هم مقایسه نموده ایم:

نام دانشگاه

هزینه های تحصیل (هر ترم)

دانشگاه فنی مونیخ

90 الی 138 یورو

دانشگاه هایدلبرگ

30760 یورو الی 31948 یور

دانشگاه LMU مونیخ

100 الی 200 یورو

دانشگاه پزشکی برلین

1100 تا 1200 یورو

دانشگاه آزاد برلین

3800 یورو

دانشگاه هوبولت برلین

315 یورو

دانشگاه توبینگن

بدون شهریه

دانشگاه آخن

بدون شهریه

دانشگاه فرایبرگ

1661 یورو

دانشگاه بن

بدون شهریه

هزینه خورد و خوراک دانشجویان در آلمان

هزینه خورد و خوراک دانشجویان در آلمان بسته به سبک زندگی و شهری که دانشجویان در آن مشغول به تحصیل و زندگی هستند بسیار متغیر است. به صورت میانگین میزان هر وعده غذایی بین 5 الی 15 یورو متفاوت می باشد. در جدول زیر شما عزیزان می توانید هزینه برخی از اقلام غذایی برای مهاجرت به آلمان را مشاهده نمایید:

اقلام

هزینه - یورو

غذا، رستوران ارزان

12

غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده، سه وعده

60

کوکاکولا/پپسی (بطری 0.33 لیتری)

2.6

آب (بطری 0.33 لیتری)

2.32

برنج (سفید)، (1 کیلوگرم)

2.16

تخم مرغ (معمولی) (12)

2.82

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

11.88

فیله مرغ (1 کیلوگرم)

8.50 یورو

گوشت گاو گرد (1 کیلوگرم)

14.95

سیب (1 کیلوگرم)

2.51

موز (1 کیلوگرم)

1.65

پرتقال (1 کیلوگرم)

2.18

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)

1.72

سیب زمینی (1 کیلوگرم)

1.61

پیاز (1 کیلوگرم)

1.21

کاهو (1 سر)

1.3

بیمه سلامت دانشجویی آلمان

سیستم بیمه سلامت دانشجویی آلمان به عنوان "بیمه سلامت دانشجویان" یا "Krankenversicher für  Studenten" شناخته می‌شود. این بیمه سلامت برای دانشجویانی که در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در آلمان تحصیل می‌کنند، الزامی است. در آلمان، دانشجویان دارای دو گزینه برای بیمه سلامت هستند: بیمه تکمیلی (Private Krankenversicherung) و بیمه اجباری (Gesetzliche Krankenversicherung) که بیمه اجباری برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند و سن آن‌ها کمتر از ۳۰ سال است، الزامی است. این بیمه توسط صندوق بیمه سلامت عمومی (Gesetzliche Krankenkasse) ارائه می‌شود. هزینه بیمه سلامت دانشجویی آلمان بین 100 الی 120 یورو در ماه متغییر است.

با بیمه سلامت، دانشجویان میتوانند از خدمات پزشکی اساسی، مانند ملاقات با پزشکان عمومی و متخصصان، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها استفاده کنند. همچنین، بیمه سلامت دانشجویان می‌تواند تعدادی از خدمات تکمیلی مانند دندانپزشکی و چشم پزشکی را نیز پوشش دهد.

هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان

هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان برای دانشگاه هایی که خوابگاه نیز ارائه می نمایند توسط دانشگاه مشخص می گردد و میزان هزینه بسته به نوع خدماتی که دانشجویان دریافت می نمایند و نوع اتاق برای محل اقامت تفاوت های زیادی دارد. خوابگاه های دانشجویی در آلمان امکاناتی نظیر؛ تهویه مطبوع، اینترنت، ماشین لباسشویی، آشپزخانه و... وجود دارد. در آلمان خوابگاه های خصوصی نیز وجود دارد که دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه بیشتر از خدمات آنها استفاده نمایند. به صورت میانگین هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان از مبلغ 200 الی 600 یورو در ماه می باشد.

هزینه خوابگاه در دانشگاه برلین

500 الی 800 یورو در ماه

هزینه خوابگاه در دانشگاه هامبورگ

277 یورو الی 350 یورو

هزینه خوابگاه در دانشگاه مونیخ

300 الی 370 یورو

هزینه خوابگاه در دانشگاه هایدلبرگ

350 یورو

هزینه خوابگاه در دانشگاه فایبورگ

500 الی 650 یورو

هزینه خوابگاه در دانشگاه آخن

به صورت میانگین 470 یورو

تمکن مالی لازم برای زندگی دانشجویی در آلمان

ارائه نامه تمکن مالی است که نشان دهنده توانایی مالی فرد برای پوشش هزینه های زندگی در آلمان می باشد از مدارک مهم برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور است. همانطور که ذکر نمودیم میانگین هزینه یک ماه زندگی دانشجویی در آلمان در حدود 800 الی 1200 یورو در ماه می باشد. دانشجویان بایستی تمکن لازم برای زندگی دانشجویی در آلمان را در یک حساب بانکی در آلمان اثبات نمایند که این مبلغ از ماه می 2023 به میزان 11208 یورو می باشد. این مبلغ در حساب بانکی دانشجویان مسدود می گردد و هر ماه امکان برداشت 934 یورو را خواهند داشت.

هزینه حمل و نقل دانشجویان در آلمان

به صورت کلی یکی از مزیت های زندگی در آلمان امکان بهره مندی از سیستم حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته و ارزان می باشد. به صورت کلی هزینه حمل و نقل دانشجویان در آلمان رایگان نیست، ولی دانشجویان می توانند با دریافت کارت سفر تخفیف زیادی در هزینه های حمل و نقل دریافت نمایند. به صورت میانگین دانشجویان ماهیانه بین 80 الی 100 یورو را برای هزینه حمل و نقل پرداخت می نمایند.

کار دانشجویی در آلمان

دانشجویانی که در آلمان مشغول به تحصیل هستند می توانند برای جبران هزینه های زندگی به کار دانشجویی بپردازند. در آلمان دانشجویان مجوز کار 20 ساعت در هفته را دارند، البته در تعطیلات مانند تعطیلات ترم تابستان دانشجویان تا 40 ساعت در هفته را نیز می توانند کار کنند. البته دانشجویان می توانند با دریافت پروژه از استاد یا مشارکت در پروژه های تحقیقات و آزمایشگاهی و... نیز درآمد کسب نمایند. به صورت میانگین میزان درآمد کار دانشجویی در آلمان در حدود 550 یورو می باشد که تقریبا حدود 70 درصد از هزینه های زندگی را پوشش می دهد.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

از 16 ایالت در آلمان، 11 ایالت هیچ شهریه ای برای تحصیل دریافت نمی کنند. سایر ایالت ها حداکثر 500 یورو برای یک ترم دریافت می کنند. در کنار آن، دولت آلمان نیز برنامه های حمایت مالی متعددی را برای دانشجویان بین المللی اجرا می کند. همانطور که بیان داشتیم در بسیاری از دانشگاه های دولتی دانشجویان می توانند تا 700 یورو در سال برای هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان پرداخت نمایند. در برخی از دانشگاه های خصوصی نیز این هزینه بین 6 تا 12 هزار یورو در سال متغیر است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

کارشناسی ارشد در آلمان شامل یک دوره تحصیلی یک ساله یا 2 ساله می باشد. دانشجویان برای ورود به این مقطع بایستی از معدل و سطح زبان انگلیسی یا آلمانی مناسبی برخوردار باشند. تحصیل در این مقطع برای دانشجویانی که در دانشگاه های خصوصی تحصیل می نمایند حدودا 5 الی 15 هزار یورو در سال و برای دانشگاه های دولتی حدودا 700 یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل دکترا در آلمان

دانشجویان در مقطع دکترا بین 3 الی 5 سال در آلمان مشغول به تحصیل می گردند. شهریه تحصیل دکترا در آلمان در اکثر دانشگاه های این کشور رایگان و بدون دریافت هزینه می باشد ولی به صورت میانگین دانشجویان بایستی 250 یورو در هر ترم برای هزینه های تحصیل پرداخت نمایند. دانشگاه هایی مانند مونیخ، دانشگاه هامبولت، دانشگاه بن، دانشگاه گوتینگن، فرایبورگ و... برنامه های تحصیلی مختلفی را در مقطع دکترا به دانشجویان بین المللی ارائه می نمایند.


سوالات متداول

✔️ هزینه ماهانه زندگی دانشجویی در آلمان چقدر است؟

دانشجویان به صورت میانگین 800 تا 1200 یورو را برای هزینه های زندگی پرداخت می کنند.

✔️ تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی در سال 2023 چقدر است؟

مبلغ تمکن مالی در سال 2023 به میزان 11208 یورو می باشد.

✔️ ایا دانشجویان در آلمان اجازه کار دارند؟

بلی، دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت تا 20 ساعت در هفته و به صورت تمام وقت در ایام تعطیلات مشغول به کار شوند.

✔️ با کار دانشجویی در آلمان چند درصد هزینه های زندگی دانشجویان پوشش داده می شود؟

با کار دانشجویی دانشجویان می توانند به صورت میانگین 70 درصد هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

سخن پایانی

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان، هزینه های تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف و هزینه ماهانه زندگی دانشجویی در آلمان از جمله موارد مهمی بودند که در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند. آلمان به دلیل بهره بندی از باکیفیت ترین دانشگاه های دنیا و همچنین مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها همواره یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان تلقی می گردد. هزینه زندگی یک دانشجو در المان تقریبا بین 800 الی 1200 یورو در ماه می باشد که البته دانشجویان می توانند با اجازه کار پاره وقتی که در آلمان دارند این هزینه را پوشش دهند، اما به صورت کلی دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی بایستی مبلغ 11208 یورو را در حساب بانکی خود در آلمان مسدود نمایند. امیدواریم از طریق این مقاله در خصوص میانگین مخارج زندگی دانشجویی در آلمان اطلاعات مفیدی را کسب نموده باشید. شما از می توانید با تماس با کارشناسان موسسه MIE اطلاعات رایگان مهاجرتی دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان