خوابگاه دانشجویی در آلمان

بدون نظر

دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند بعد از بررسی شرایط تحصیل در این کشور قطعاً باید از شرایط اسکان خود در آلمان نیز مطلع شوند که امیدواریم در این مقاله با بررسی موضوعات مربوط به خوابگاه دانشجویی در آلمان به این عزیزان کمک نماییم. ما قصد داریم تا در این نوشتار در خصوص خوابگاه دانشجویی در آلمان و موضوعاتی از قبیل انواع خوابگاه دانشجویی در آلمان، نحوه یافتن خوابگاه و درخواست خوابگاه در دانشگاه های آلمان، انواع اقامتگاه خصوصی در آلمان، شرایط اجاره آپارتمان برای دانشجویان و مبالغ مورد نیاز برای اجاره آپارتمان، هزینه اقامت در سالن های اقامتی و خوابگاه دانشجویی در آلمان، سایت اجازه خانه دانشجویی در آلمان، امکانات خوابگاه ها، مزایای اسکان در خوابگاه و... بحث نموده و اطلاعات مناسبی را تقدیم شما نماییم. در واقع این مقاله توسط تیم تحقیقاتی موسسه مشاوره ای MIE اتریش به نگارش در آمده است تا به سوالات شما در خصوص خوابگاه دانشجویی در آلمان پاسخ دهد. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله پرسشی در خصوص خوابگاه دانشجویی و موضوعات مربوط به آن داشتید و یا تمایل به بررسی شرایط خود داشته باشید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و اطلاعات کاملی را دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
آپارتمان اشتراکی دانشجویی در آلمان

انواع خوابگاه دانشجویی در آلمان

به طور معمول بسیاری از دانشجویان تمایل دارند تا از خوابگاه دانشجویی در آلمان استفاده نمایند اما با توجه به محدودیت ظرفیتی که این خوابگاه ها دارند، افراد باید انواع آن را بشناسند و بتوانند خوابگاه متناسب با شرایط خود را رزرو نموده و بتوانند از آن استفاده کنند. خوابگاه ها بر اساس شرایط دانشجو به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند و هر کدام از این انواع از خوابگاه ها بر اساس شرایط و امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار می دهند هزینه متفاوتی برای دانشجو به همراه خواهند داشت. در تقسیم بندی ها ممکن است دانشجو تمایل داشته باشد از اتاق خصوصی با تمام امکانات استفاده کند و یا با اینکه فردی را به عنوان هم اتاقی داشته باشد مشکلی نداشته باشد یا در شیوه ای دیگر تجرد و یا تاهل دانشجویان می تواند ملاک دریافت خوابگاه باشد و یا انواع دیگری که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت. به طور کلی برخی دسته بندی خوابگاه ها در آلمان به صورت زیر می باشد.

 • خوابگاه تک اتاق
 • آپارتمان های اشتراکی
 • خوابگاه مجردی
 • خوابگاه متاهلین

 

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در المان

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در آلمان

نحوه یافتن خوابگاه دانشجویی در آلمان

شاید یکی از اولین سوالاتی که در خصوص خوابگاه دانشجویی در آلمان برای دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان به وجود آید این است که چطور خوابگاه مناسبی را برای اقامت در طی دوره تحصیلی خود یافته و در آنجا زندگی کنند. در بسیاری از موارد دانشجویان پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های دولتی آلمان، در سایت دانشگاه وارد قسمت اقامتگاه دانشجویی شده و ثبت نام کرده و جایی را برای خود رزرو می کنند و یا شخصی از این واحد به دانشجو ایمیل ارسال می کند و نیاز متقاضی برای استفاده از خوابگاه را بررسی می کند. در صورتی که دانشگاهی که انتخاب می کنید فاقد خوابگاه دانشجویی باشد و یا ظرفیت خوابگاه دانشجویی تکمیل شده باشد شما می توانید از خوابگاه های خصوصی و سایت های رزرو خوابگاه در این کشور استفاده نمایید که سایت www.studentweke.de یکی از سایت هایی است که می تواند به دانشجویان کمک کند. البته در ادامه به صورت اختصاصی تر در خصوص سایت های اجاره خانه در آلمان نیز صحبت خواهیم نمود.

چگونگی درخواست خوابگاه دانشگاه های آلمان

یکی از اولین سوالاتی که برای متقاضیان تحصیل در آلمان و استفاده از خوابگاه دانشجویی در آلمان به وجود می آید این است که چطور می توانند درخواست خوابگاه دانشجویی کنند؟ به طور کلی باید بگوییم که معمولاً دانشجویان ابتدا به دنبال خوابگاه های دولتی و پس از آن خوابگاه های خصوصی خواهند بود و در اولین مرحله دانشجو با دانشگاه محل تحصیل خود ارتباط برقرار می کند تا در صورت امکان از خوابگاه دانشگاه استفاده نماید. در صورتی که دانشگاه ظرفیت کافی برای خوابگاه نداشت احتمالاً شما را برای درخواست خوابگاه های خصوصی و یا اجاره آپارتمان راهنمایی خواهد نمود. ضمن اینکه دانشجویان می توانند از طریق سایت های اجاره خوابگاه دانشجویی در آلمان نیز می توانند خوابگاه اجاره کنند و دغدغه ای بابت اسکان خود در آلمان نداشته باشند.

تمکن مالی ویزای تحصیلی المان

این مقاله را از دست ندهید: تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

در این مقاله ما جوانب تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان را به شما خواهیم آموخت.

انواع اقامتگاه خصوصی در آلمان برای دانشجویان

همانطور که در مطالب قبل ذکر شد دانشجویان متعددی پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان را دریافت می کنند اما دانشگاه ها امکان در نظر گرفتن خوابگاه دولتی برای تمام این ظرفیت را ندارند و نهایتاً می توانند به کمتر از نیمی از این پذیرفته شدگان خوابگاه اختصاص دهند و به همین دلیل دانشجویان می توانند از اقامتگاه های خصوصی برای اسکان در آلمان استفاده کنند. این اقامتگاه ها به صورت خوابگاه و یا منازل اجاره ای دارای امکانات متعددی هستند که اسباب رفاه دانشجویان را فراهم می کنند. دانشجویان می توانند این اقامتگاه های خصوصی را نیز به صورت آنلاین و یا با هماهنگی واحد آموزشی خود رزرو کنند تا به محض ورود به آلمان بتوانند در آن مقیم شوند. این اقامتگاه ها نیز مانند سایر موارد بسته به اینکه در چه مکانی واقع شده است و یا چه امکاناتی در اختیار دانشجو قرار می دهند هزینه متفاوتی نیز خواهند داشت.

شرایط اجاره آپارتمان مشترک دانشجویی در آلمان

هر ساله دانشجویان زیادی موفق به استفاده از خوابگاه دانشجویی دولتی در آلمان نمی شوند و در سال اول مجبور به استفاده از خوابگاه های خصوصی، آپارتمان های اجاره ای یا سایر اقامتگاه های کوتاه مدت برای اسکان خود می شوند. بعد از اینکه دانشجویان وارد دانشگاه می شوند و ارتباطات آنها با سایر دانشجویان شکل می گیرد اغلب برای کاهش هزینه ها و تقویت روابط آپارتمان مشترک دانشجویی اجاره می کنند تا ضمن صرفه جویی بیشتر در هزینه ها، همراهی نیز در منزل داشته باشند. در این موارد اغلب دانشجویان یک آپارتمان مسکونی را در نزدیکی دانشگاه انتخاب می کنند تا دسترسی راحت تری نیز به محل تحصیل داشته باشند. توجه داشته باشید که گاهی حتی ممکن است که هزینه زندگی در آلمان در آپارتمان برای دانشجویان بیشتر شود اما قاعدتاً رفاه بیشتری را برای دانشجویان به همراه خواهد داشت.

آپارتمان مستقل دانشجویی در آلمان

یکی دیگر از انواع خوابگاهی دانشجویی در آلمان که دانشجویان برای اسکان می توانند از آن استفاده نمایند آپارتمان مستقل دانشجویی است. این نوع اقامتگاه ها معمولاً طرفداران خاص خود را دارند و عمدتاً توسط افرادی که متاهل هستند و فرزند دارند و از توان مالی مناسبی نیز برخوردار هستند اجاره می شود. همانطور که از نام این اقامتگاه ها پیداست شخص مانند منزل شخصی از تمام امکانات واحد مسکونی برخوردار است و به تنهایی در آن واحد ساکن است. این آپارتمان ها به طور معمول با تمام امکانات در اختیار دانشجو و خانواده او قرار می گیرد و دانشجو نیازی به خرید لوازم منزل برای تجهیز آن ندارند و باید پس از اتمام زمان قرارداد خود منزل را با امکانات دریافتی به مالک تحویل نمایند.

مبلغ مورد نیاز اجاره آپارتمان مستقل دانشجویی در آلمان

آپارتمان های مستقل بسته به امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار می دهند و محل قرارگیری آنها با هم تفاوت قیمت دارند. به طور معمول آپارتمان های اجاره ای در داخل شهر اجاره بیشتری نسبت به آپارتمان های خارج از شهر خواهند داشت و هرچه تعداد اتاق های خانه و متراژ آن بیشتر باشد نیز در میزان اجاره پرداختی تاثیرگذار است. بر اساس میانگینی که بدست آمده میانگینی از قیمت برخی از آپارتمان های مستقل در آلمان را به صورت زیر می توانیم نمایش دهیم.

محل آپارتمان

تعداد اتاق

حداقل اجاره ماهیانه (یورو)

حداکثر اجاره ماهیانه (یورو)

داخل شهر

1 خوابه

500

1.308

خارج از شهر

3 خوابه

350

992

داخل شهر

1 خوابه

900

2.350

خارج از شهر

3 خوابه

700

1.780

شرایط و هزینه اقامت در سالن های اقامتی در آلمان برای دانشجویان

سالن های اقامتی در آلمان یکی از بهترین گزینه ها برای اقامت دانشجویان و بخصوص برای دانشجویان متاهل است که می توانند در کنار چند خانواده دیگر زندگی نمایند. این سالن های اقامتی با نام WG یا وگ شناخته می شوند و خانه هایی هستند که به طور معمول شامل سه الی چهار اتاق برای اقامت سه یا چهار خانواده هستند و یک سری امکانات از قبیل سرویس بهداشتی و آشپزخانه در آنها مشترک می باشد. این اقامتگاه ها نیز بسیار مورد پسند دانشجویان هستند و باعث تقویت ارتباط و ارتقای زبان آلمانی دانشجو می شود و ضمن آن با فرهنگ سایر کشورها آشنا می گردد. هزینه ای که دانشجویان برای این سالن های اقامتی پرداخت می کنند به طور معمول از حدود 200 الی 450 یورو بسته به متراژ و محل قرار گیری خوابگاه متفاوت است.

امکانات اسکان دانشجویی در آلمان

هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان

با توجه به اینکه هزینه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی تقریباً رایگان است، عمده هزینه های دانشجویان شامل هزینه های زندگی آنها خواهد شد که بخش زیادی از این هزینه ها هزینه محل سکونت یا خوابگاه دانشجویی در آلمان خواهد بود. بر اساس آمارهای بدست آمده، میانگین هزینه های زندگی در کشور آلمان حدود 850 تا 1.000 یورو در ماه خواهد بود که از این بین دانشجویان حدود 30 درصد آن را صرف هزینه های خوابگاه خود می نمایند. دقت داشته باشید که این 300 یورو برای خوابگاه های دولتی است هزینه خوابگاه های خصوصی بیشتر خواهد بود. البته لازم است یادآوری داشته باشیم که مکان قرار گیری خوابگاه و شهر محل اسکان دانشجو نیز در هزینه خوابگاه نقش به سزایی دارد.

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی خصوصی در آلمان

همانطور که ذکر شد هزینه اجاره خوابگاه های دانشجویی خصوصی در آلمان نسبت به خوابگاه دولتی بیشتر است که در صورت استفاده دانشجو از خوابگاه خصوصی ممکن است هزینه اسکان دانشجو دو برابر هزینه اجاره خوابگاه دولتی شده و حدود 500 الی 600 یورو در ماه صرف هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی در آلمان نماید. ضمن اینکه اگر دانشجو تمایل به استفاده از آپارتمان های خصوصی برای اسکان را داشته باشد و باز هم هزینه بیشتری را باید در نظر بگیرد که به طور معمول برای یک آپارتمان تک خوابه بسته به محل قرارگیری حدود 750 الی 950 یورو هزینه خواهد نمود و برای یک آپارتمان 3 خوابه که معمولاً دانشجویان متاهل و دارای فرزند آن را اجاره می کنند حدود 1.200 تا 1.800 یورو اجاره پرداخت می شود.

سایت اجاره خانه دانشجویی در آلمان

یکی از راه های اجاره خانه دانشجویی برای اقامت دانشجویان در آلمان این است که دانشجو قبل از رفتن به این کشور از طریق سایت های مربوط به این که بتواند محلی را برای اقامت خود رزرو نماید. هر کدام از این سایت ها امکانات و شرایط کامل اقامتگاه های مختلف را برای شما به نمایش قرار می دهند و اطلاعات و جزئیات لازم برای انتخاب محل مناسب را در اختیار شما قرار می دهند تا خوابگاه یا اتاق و منزلی مناسب را برای خود اجاره نمایید. حتی برخی از این سایت ها قابلیت مقایسه و یا فیلتر گذاری بر اساس معیارهای مورد نظر دانشجو را فراهم کرده اند تا کار شما برای این انتخاب راحت تر شده و بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید. برخی از سایت هایی که در آن می توانید خوابگاهی را برای خود اجاره نمایید را در جدول زیر مشاهده می نمایید.

WG-GESUCHT

Immonet.de

Immowelt.de

WG Company

Housing Anywhere

ImmobilienScout24

ErasmusU

WG-Cast

eBay – Kleinanzeigen

Immo Scout24

Immowelt

Meinestadt.de

Wohnungsboerse.net

Immobilio

Home Company

Flat Trust

Quoka

Immonet

امکانات خوابگاه دانشجویی در آلمان

امکاناتی که در خوابگاه های دانشجویی در اختیار دانشجویان برای زندگی قرار داده می شود به نوعی در کیفیت زندگی آنها در ایام دانشجویی تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. اغلب خوابگاه های دانشجویی امکانات مناسب را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند تا دانشجویان رفاه کافی برای هزینه های تحصیل در آلمان را داشته باشند. یک سری از امکانات به صورت اولیه قطعا در تمامی خوابگاه ها وجود خواهد داشت ولی برخی امکانات اضافی بر اساس سلیقه و توان پرداخت دانشجو در اختیار او قرار داده می شود. به طور کلی خوابگاه های خصوصی از امکانات بیشتری نسبت به خوابگاه های دولتی برخوردار هستند و رسیدگی بیشتری به دانشجویان می شود. از جمله امکانات اولیه ای که تمامی خوابگاه ها در آلمان آن را دارند می توانیم به سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، لباسشویی، سیستم گرمایشی و سرمایشی، اینترنت، تلفن و ... اشاره داشته باشیم که معمولاً تمام خوابگاه ها آن را برای دانشجو قرار می دهند. علاوه بر این خوابگاه های خصوصی برخی امکانات رفاهی و آسایشی بیشتر و البته خصوصی تر در اختیار دانشجویان قرار می دهند که بابت آن هزینه های بیشتری نیز دریافت می نمایند.

مزایای اسکان در خوابگاه های دانشجویی آلمان

به طور کلی زندگی در خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان سرشار از خاطرات خاص و شیرینی است که نقش زیادی در استقلال دانشجویان داشته و کمک بزرگی برای آینده آنها خواهد بود. البته این تنها مزیت اسکان در خوابگاه دانشجویی در آلمان برای دانشجویان نیست و علاوه بر این موضوع می توانیم به موارد دیگری اشاره داشته باشیم که برخی از مهم ترین این موارد عبارتند از:

 • تقویت ارتباطات با سایر دانشجویان
 • آشنایی با آداب، فرهنگ و رسوم کشورهای دیگر
 • عدم نیاز به خرید لوازم منزل برای اسکان
 • پرداخت هزینه اجاره کمتر نسبت به خانه دانشجویی و خوابگاه های خصوصی
 • استفاده از اینترنت رایگان خوابگاه
 • وجود وعده های غذایی گرم
 • عدم پرداخت هزینه های جانبی از جمله برق و آب و ...

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب خوابگاه دانشجویی در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

دانشجویان برای اجاره سالن های اقامتی یا وگ در آلمان چقدر باید اجاره پرداخت نمایند؟

به طور معمول دانشجویان حدود 200 الی 450 یورو بسته به مکان وگ و امکانات آن باید پرداخت نمایند.

آیا خوابگاه های دانشجویی تنها برای اسکان دانشجویان مجرد است؟

خیر، خوابگاه های متاهلی نیز برای دانشجویان متاهل در نظر گرفته شده است تا خانواده ها بتوانند راحت تر زندگی کنند.

آیا شرایط رزرو خوابگاه دانشجویی به صورت اینترنتی وجود دارد؟

بله، دانشجویان می توانند با مراجعه به سایت های اجاره خوابگاه دانشجویی در آلمان اقدام به رزرو خوابگاه نمایند.

آیا امکان تغییر محل اقامت در سال های بعدی برای دانشجویان وجود دارد؟

بله، دانشجویان می توانند بعد از ورود خوابگاه خود را تغییر داده و یا حتی آپارتمان مستقل اجاره نمایند.

هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی در آلمان چقدر است؟

به طور معمول حدود 300 یورو در ماه هزینه اقامت در خوابگاه برای دانشجویان خواهد بود.

سخن پایانی

خوابگاه دانشجویی در آلمان و موضوعات مرتبط با آن از قبیل انواع اقامتگاه های خصوصی در آلمان، شرایط درخواست خوابگاه دانشجویی در آلمان، طرق یافتن خوابگاه در آلمان، هزینه اقامت در وگ ها و خوابگاه های دانشجویی در آلمان، انواع خوابگاه دانشجویی در آلمان، امکانات خوابگاه های دانشجویی، هزینه های اجازه آپارتمان در آلمان، سایت های اجاره خانه دانشجویی در آلمان، مزایای اسکان در خوابگاه دانشجویی در آلمان و ... را در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. با توجه به موضوعات ذکر شده می توان گفت که دانشجویان برای کاهش هزینه ها و تقویت روابط می توانند از خوابگاه های مختلفی در آلمان استفاده نمایند. این مقاله با هدف آشنایی شما با خوابگاه دانشجویی در آلمان توسط تیمی تحقیقاتی موسسه مشاوره ای MIE اتریش تهیه و تنظیم شده است. در صورتی که سوالی در خصوص خوابگاه دانشجویی در آلمان و یا قصد بررسی شرایط مهاجرتی خود را داشتید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و راهنمایی کاملی را دریافت نمایید. علاوه بر این می توانید سوالات خود در خصوص خوابگاه دانشجویی در آلمان را در قسمت دیدگاه ها یادداشت نمایید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان