مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

1 نظر

برای بررسی مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه باید گفت کشور ترکیه بعضا به دلیل پیشرفت هایی در زمینه های مختلف نسبت به برخی از کشور های آسیایی، همچنین به دلیل پتانسیل ها و زیر ساخت هایی برای ورود به کشور های اروپایی و به دلیل ارتباطات مشترک و وجود مناسبات مشترک با برخی کشور های آسیایی سبب شده تعدادی از متقاضیان مهاجرت به بررسی کشور ترکیه بپردازند. در راستا مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه سعی کردیم در این مقاله با انگیزه بالا بردن اطلاعات و آگاهی متقاضیان به واقعیت های زندگی در ترکیه و مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان بپردازیم و از زوایای مختلف مهاجرت به ترکیه را شرح دهیم. امید است با مطالعه این مقاله بتوانید تمامی اطلاعات لازم جهت مزایای زندگی در ترکیه و بدی های کشور ترکیه را به دست آورید. چرا که این مقاله با کمک از وکلای محلی و با تحقیق در سایت های معتبر کشور ترکیه گرداوری و به نگارش در آمده است. بنابراین می توانید در صورت بروز هر گونه سوال با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید در پایان مقاله سوالات و نظرات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را در کمترین زمان ممکن به دست آورید.

ویدیو موسسه MIE - اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید این موارد را باید بدانید!


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با مامزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

در دو دهه گذشته کشور ترکیه جهش قابل توجهی در توسعه سیاسی و اقتصادی خود برداشته است و در برخی سطوح متمایز نسبت به گذشته شده است. به طوری که در حال حاضر یکی از قطب های گردشگری در خاورمیانه تبدیل شده و توانسته افراد خارجی بسیاری را برای بازدید به کشور ترکیه جذب کند. اما برخی از افراد که در جستجوی یک زندگی مناسب هستند و یا تمایل به سرمایه گذاری در خارج از کشور دارند از این رو قبل از آنکه ترکیه را به عنوان مقصدی برای زندگی انتخاب نمایند قصد به بررسی مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه می باشند. با این حال بسیاری از افراد طی تماس هایی که روزانه با موسسه ملک پور دارند در مورد اینکه چگونه می توانند به ترکیه مهاجرت کنند؟ آیا مهاجرت به ترکیه می تواند برای آنان گزینه مناسبی باشد؟ و حتی در این خصوص مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان سوال دارند که در این قسمت سعی داریم به مزایا و معایب مهاجرتی بپردازیم و واقعیت های اقامت در ترکیه را بازگو نماییم.

موقعیت جغرافیایی ترکیه، آب و هوا مطلوب آن، آداب و رسوم و حتی فرهنگ در این کشور سبب شده تعدادی از افراد که عمدتا از کشور های همسایه ترکیه هستند برای مهاجرت این کشور را انتخاب کنند. اما از مزایای زندگی در این کشور می توان به هزینه های تحصیل در ترکیه اشاره کرد که در مقایسه با کشور هایی نظیر آمریکا، کانادا و انگلستان و حتی هزینه های زندگی نسبت به این کشور ها بسیار پایین تر می باشد. در ادامه هزینه های زندگی در ترکیه در کنار شرایط اقلیمی در این کشور مزید بر علت شده که تعدادی از متقاضیان مهاجرت بتوانند با هزینه های پایین در کشور ترکیه اقامت یابند.

اما از معایب زندگی در ترکیه می توان به کیفیت نظام آموزشی، شرایط کار و نرخ بیکاری، ضعف دموکراسی و شرایط نامطلوب مهاجر پذیری در این کشور اشاره کرد.

مزایای مهاجرت به ترکیه

شاید یکی از مزایای مهاجرت به ترکیه به زعم برخی افراد عدم پیچیدگی و عدم قوانین سخت ترکیه برای مهاجرت باشد. به همین جهت بر این باور هستند که می توانند به راحتی از امکان تحصیل رایگان، شرایط کاری مناسب بهره مند شوند و یا در محیطی مناسب اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه نمایند و از مزایای زندگی در ترکیه بهره مند شوند. در حالی که به جهت مقایسه ترکیه با دیگر کشور های دنیا می توان گفت مزایای مهاجرت به ترکیه تنها به نزدیک بودن به دیگر کشورهای آسیایی، برخوداری از هزینه های پایین زندگی و شباهت فرهنگی و همچنین آب و هوای معتدل در این کشور خلاصه می شود. اما در ادامه برخی از مزایای مهاجرت به ترکیه را برای شما همراهان همیشگی بازگو خواهیم کرد.

تسهیل مهاجرت به کشورهای تاپ

اما یکی از عمده دلایل تصمیم متقاضیان از طریق اقامت های موقت و کوتاه در ترکیه، تسهیل مهاجرت به کشورهای تاپ دنیا می باشد. به جرات می توان گفت تعداد کثیری از افراد بر این باورند که می توانند با اخذ اقامت های موقت در ترکیه در پروسه اقدام از طریق کنسولگری دیگر کشورها در خاک ترکیه شرایط مهاجرت خود را بهبود دهند و یا تلاش دارند، با یادگیری زبان انگلیسی و یا آلمانی و حتی فرانسه در خاک ترکیه شرایط یادگیری زبان خود را تسریع نمایند. پس از آن تصمیم به مهاجرت به دیگر کشورهای تاپ دنیا نمایند. بعضا این انتخاب ها می توانند برای تعدادی از مهاجران سود مند و البته برای کثیری از افراد حتی تبعاتی مانند از دست دادن بخشی از سرمایه و یا طولانی شدن پروسه اقدام آنان تاثیر گذار باشد. بنابراین پیشنهاد می شود برای بررسی مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان و تصمیم گیری در خصوص نحوه اقدام خود به مهاجرت در ابتدا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا در خصوص معایب زندگی در ترکیه اطلاعات کسب نمایید. چرا که یکی از مزیت های اخذ پاسپورت ترکیه تسهیل برای مهاجرت به کشور های اروپایی و بالاخص آمریکا و کانادا می باشد.

امکان داشتن حساب بین المللی

یکی دیگر از مزایای کشور ترکیه برای زندگی امکان داشتن حساب بین المللی از طریق اخذ اقامت و یا پاسپورت ترکیه می باشد که سبب شده افراد بسیاری با دلایل متعدد، عمدتا از دیگر کشور های آسیایی برای بهره مندی و استفاده از خدمات بین المللی از امکان ایجاد حساب های بین المللی در ترکیه اقدام نمایند. بنابراین میتوان گفت: افرادی که بتوانند اقامت و یا شهروندی ترکیه را داشته باشند از امکان داشتن حساب بین المللی نیز بهره خواهند شد.

آب و هوا و طبیعت ترکیه

آب و هوا و طبیعت ترکیه در روز های تابستان معمولا گرم و آفتابی و در زمستان به طور معمول معتدل است. اما در بیشتر روز های سال کشور ترکیه بارانی است، البته بیشترین میزان بارندگی در این کشور در نواحی دریای سیاه می باشد. طبق برآوردها می توان گفت در سال حدود 300 روز در ترکیه آفتابی است. کشور ترکیه در مجاورت دریای مدیترانه قرار دارد و شهروندان این کشور می توانند از آب و هوای مدیترانه در طول سال لذت ببرند.

اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری

برخی از افراد خارجی تمایل به اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری در ترکیه را دارند. به همین جهت می توانند برای مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک به ارزش 400 هزار دلار یا بیشتر اقدام نمایند و متعهد شوند که حداقل به مدت سه سال ملک خود را نگه می دارند. بر این اساس می توانند از تمامی حقوق زندگی، کار و تحصیل در ترکیه بهره مند شوند. که از مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری می توان در ابتدا به اخذ شهروندی اشاره کرد. اما میزان سرمایه گذاری برای اخذ شهروندی در ترکیه بسیار بالا می باشد.

سیستم درمانی

مهاجرانی که وارد ترکیه می شوند متوجه خواهند شد که سیستم درمانی و مراقبت های بهداشتی این کشور با سیستم آمریکایی و اروپایی متفاوت است. در واقع کشور ترکیه برای سیستم درمانی مقیمان خود در صورت لزوم پزشک متخصص در نظر گرفته است. بنابراین افرادی که به طور قانونی مجوز اقامت معتبر حداقل به مدت یک سال را داشته باشند، واجد شرایط درخواست بیمه مراقبت های بهداشتی عمومی در ترکیه هستند. از خوبی های مهاجرت به ترکیه به کیفیت خدمات بهداشتی در مناطق مختلف ترکیه باید اشاره کرد، که به طور عموم این خدمات در مناطق مختلف متفاوت است. به همین جهت بسیاری از مهاجران در این کشور از بیمه درمانی خصوصی استفاده می کنند.

نرخ بهره بانک ها

بانکداری اینترنتی در ترکیه به دلیل داشتن حساب های پس انداز با بهره بالا در ترکیه همواره برای برخی از افراد هیجان انگیز می باشد. در واقع نرخ بهره بانک ها در ترکیه با متوسط 10 درصد حساب می شود، از این رو بسیاری از مهاجران مبالغ زیادی را در حساب خود در ترکیه واریز می کنند و سود آن را ماهانه برداشت می نمایند. به همین جهت آنان دیگر مجبور نیستند که دارایی های خالص خود را دست بزنند، اما سود آن را می توانند به صورت ماهانه دریافت کنند. در نتیجه بررسی مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه، می توان به نرخ سود بانکی در مقایسه با کشور های اروپایی اشاره داشت.

مدارس بین المللی و دانشگاه ها

برخی از خانواده ها و مهاجرانی که به ترکیه مهاجرت کرده اند، تمایل دارند فرزند و یا فرزندان خود را در مدارس بین المللی و دانشگاه های ترکیه و به زبان انگلیسی ثبت نام کنند، و از برنامه های درسی و سطح کیفی مدارس بین المللی بهره مند شوند. البته این در حالی است که مدارس بین المللی در ترکیه نیز به برنامه های درسی ملی ترکیه پایبند هستند. همینطور دانش جویان بین المللی در صدد آن هستند که بتوانند از دانشگاه های بین المللی با سطح کیفیت بالا استفاده کنند که در پایان بتوانند مدارک معتبری از دانشگاه های مطرح دریافت کنند، و هم بتوانند بر اساس آموزش ها و تعلیم های کسب کرده هر چه سریع تر وارد بازار کار شوند. به جهت بررسی مزایای زندگی در این کشور باید گفت تعداد زیادی از مدارس بین المللی، همینطور دانشگاه های بین المللی در آنکارا و استانبول واقع شده اند و بیشتر برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ارائه می شود.

معایب زندگی در ترکیه

شاید از مهمترین معایب زندگی در ترکیه بتوان به محدود بودن زبان و شرایط کار در ترکیه و نرخ بیکاری برای مهاجران در این کشور اشاره کرد. چرا که مردم ترکیه بیشتر ترجیح میدهند به زبان خود با تمامی افراد ارتباط برقرا نمایند. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند به ناچار باید برای برقراری ارتباط به زبان ترکی تسلط یابند که در ادامه در خصوص مشکلات زندگی ایرانیان در ترکیه و معایب زندگی در این کشور بیشتر توضیح خواهیم داد.

زبان ترکی

یکی از معضلات در بین مهاجران و حتی دانشجویان بین المللی که قصد بهره مندی از خدمات تحصیلی و یا رفاهی در ترکیه را دارند، یادگیری زبان ترکی می باشد. البته این موضوع رو نمی توان صرفا به عنوان مشکلات زندگی در ترکیه برای برخی از ایرانیان تلقی کرد اما به طور قطع یادگیری زبان ترکی از بدی ها و معایب مهاجرت به ترکیه می باشد. اما به هر ترتیب برای بهره مندی از تحصیل رایگان در مدارس دولتی و یا دانشگاه های دولتی این کشور و حتی برای کار و یا فعالیت های روزمره در ترکیه نیاز به یادگیری زبان رسمی این کشور می باشد. در واقع محدودیت زبانی در ترکیه تبدیل به یکی از معایب زندگی در ترکیه شده است. ضمن آنکه فراگیری زبان ترکی در بسیاری از کشور ها بلااستفاده می باشد و در صورتی که افراد و یا دانشجویان قصد مهاجرت به کشور های دیگر را داشته باشند، دانش زبان ترکی برای آنان چندان سود مند نخواهد بود و شاید این امر شریط افراد را تحت الشعاع قرار دهد.

شرایط سخت ویزاهای کاری

با توجه به نرخ بیکاری در ترکیه باید گفت شرایط سخت ویزاهای کاری در این کشور شاید یکی از اصلی ترین معضلات در امر مهاجرت و اقامت باشد که این امر یکی از واقعیت های زندگی در ترکیه است. همانطور که پیشتر در خصوص مزایا و معایب اعلام کردیم به طور عموم متقاضیان مهاجرت به دنبال زندگی آرام و راحت می باشند که مستلزم آن موضوع کار و تناسب در آمد می باشد. که متاسفانه این موضوع در ترکیه پیشرفتی نداشته و همچنان مهاجران با موضوعات استخدام در ترکیه و فعالیت بر اساس تخصص خود با مشکل رو برو هستند. این در حالی است که کشور ترکیه توانسته مردم بسیاری را از سراسر جهان از طریق تحصیلی و سرمایه گذاری به سمت خود جذب نماید. برای درک بیشتر بدی های کشور ترکیه و شرایط بد کاری در ترکیه، نمودار نرخ بیکاری در این کشور را در اختیار شما همراهان قرار می دهیم تا بررسی های اولیه با شرایط کار در این کشور بیشتر آشنا شوید.

بنابراین می توان گفت کار از طریق ویزای توریستی ترکیه امری غیر قانونی است چرا که مالیات بر در آمد در ترکیه پرداخت نمی شود و در صورت مواجه با آن جریمه و اخراج از خاک ترکیه را در پی خواهد داشت. ضمن آنکه مجوز کار برای افراد خارجی به دلیل محدودیت ها و مقررات سختگیرانه ویزای کار در ترکیه با دشواری و با مشکلات رو برو خواهد بود.

دیگر مشکلات زندگی در ترکیه

با توجه به مزایای که کشور ترکیه برای برخی از مهاجران می توانست داشته باشد اما همچنان این کشور در جذب مهاجر و برآورد شرایط مساعدی برای مهاجران معایبی دارد که از عمده ترین معایب زندگی در ترکیه و بدی های کشور ترکیه می توان به شرایط کاری و موضوع محدودیت زبان یاد کرد. اما از دیگر مشکلات زندگی در ترکیه بالا بودن میزان جرم و جنایت در شهر های کوچک ترکیه می باشد.

نکته قابل تامل به جهت مشکلات زندگی در ترکیه برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت، شرایط زندگی و نقل مکان در یک کشور جدید می باشد. به همین جهت پیشنهاد می شود قبل از حرکت و اقدام به مهاجرت در خصوص مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه اطلاعات کاملی را در راستای واقعیت های زندگی در ترکیه به دست آورید و در خصوص نظام آموزشی، مالیات بر درآمد، شرایط کار و اخذ مجوز کار در ترکیه، افتتاح حساب بانکی، مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان و ... اطمینان حاصل نمایید و در صورتی که این موضوع به نفع شما می باشد، عمل نمایید. چرا که بسیاری از کشور های مطرح اروپایی نیز امکان تحصیل رایگان، شرایط کاریابی، اخذ اقامت و شهروندی از طریق سرمایه گذاری را به مراتب با شرایط بهتری در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ بدی های کشور ترکیه چیست؟

از مهمترین معایب آن می توان به محدود بودن به زبان ترکی و قوانین سخت مجوز کار و شرایط کار در ترکیه اشاره کرد.

✔️ آیا کشور ترکیه مکان مناسبی برای مهاجران می باشد؟

ترکیه به دلیل برخوداری از شرایط آب و هوای معتدل و هزینه های پایین زندگی، کشوری راحت برای زندگی می باشد. اما اگر به دنبال بهره مندی از نظام آموزشی برتر و یا اخذ شرایط کاری مساعدی هستید پیشنهاد می شود شرایط مهاجرت به دیگر کشور ها اعم از کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، بلژیک و فرانسه را مطالعه نمایید.

✔️ آيا در ترکیه به طور گسترده به زبان انگلیسی صحبت می شود؟

خارج از مراکز توریستی، زبان انگلیسی چندان کاربردی ندارد.

سخن پایانی

کشور ترکیه به دلیل منطقه جغرافیایی و نزدیکی به کشور های اروپایی، با وجود چند فرهنگی و تاریخ غنی و به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و هزینه های کم زندگی مورد استقبال اقشاری از مهاجران قرار گرفته است. اما از مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه برای مهاجرانی که با قصد کار و دریافت مجوز کار و استفاده از برتری نظام آموزشی اقدام می کنند، شاید بتوان گفت موارد ایده آلی را در پیش رو نخواهند داشت. همانطور که پیشتر در خصوص مزایا و معایب زندگی در ترکیه توضیح دادیم شرایط و امکانات بهتری برای بهره مندی از تحصیل رایگان، شرایط اخذ مجوز کار و حتی سرمایه گذاری و اخذ پاسپورت نیز در دیگر کشور های اروپایی و آمریکایی وجود دارد. در پایان باید به این موضوع اشاره کرد که زندگی و نقل مکان برای افرادی که قصد دارند از ترکیه به عنوان یک سکو برای ورود به کشور های اروپایی استفاده کنند شاید به هر طریقی میسر و ساده نباشد و حتی تبعاتی را نیز به همراه داشته باشد. لذا پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی که دانشجویان برای بهره مندی از نظام آموزشی رایگان خواهند داشت با کارشناسان موسسه ملک پور مشاوره اخذ نمایند تا با بررسی های به عمل آمده در خصوص بهره مندی از نظام های آموزشی دیگر در سطح دنیا اعم از آلمان، فرانسه، اتریش، نروژ و ... اطلاعات کاملی را در اختیار شما همراهان قرار دهیم. حتی افرادی که تمایل دارند در ابتدا سطح زبان خود را در ترکیه افزایش دهند و پس از آن به فکر مهاجرت به کشور های اروپایی هستند می توانند ضمن اخذ مشاوره با کرشناسان ما در خصوص راهنمایی جهت یادگیری زبان در سطح کشور های مطرح اروپایی اطلاعات جامعی را دریافت کنند.

همانطور که اعلام داشتیم در این مقاله به مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه پرداختیم و شرایط ماهوی این کشور را بررسی کردیم و مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه را از زوایای مختلف مورد ارزیابی قرار دادیم. بنابراین امید است توانسته باشیم با نگارش این مقاله شما عزیزان را در پیش برد اهداف خود کمک کرده و اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. لازم به ذکر است این مقاله با راهنمایی وکلای محلی و با تحقیق در سایت های معتبر کشور ترکیه جمع آوری و به نگارش در آمده است بنابراین پس از مطالعه این مقاله در صورتی که با سوال و یا ابهامی مواجه شدید می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
رها
با داشتن اقامت ترکیه آیا میشه در کشورهای اروپایی هم زندگی و کار کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست عزیز، با توجه به اینکه این کشور عضو شینگن نمی باشد برای زندگی و یا کار در اروپا باید ویزا دریافت نمایید.
مشاوره رایگان