تحصیل در ترکیه

28 آذر 1401 6 نظر

تحصیل در ترکیه، شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه و ویزای تحصیلی کشور ترکیه، در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. با توجه به آن که در سال های اخیر درخواست ها در باب تحصیل در ترکیه رو به افزایش می باشد، بر آن شدیم تا در قالب یک مقاله به سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم. کیفیت تحصیل در ترکیه چگونه است؟ شرایط ویزای تحصیلی کشور ترکیه چیست و چه مراحلی دارد؟ هزینه های تحصیل در کشور ترکیه چه میزان می باشد؟ آیا اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند ممکن است؟ با توجه به این که کشور ترکیه از دسته کشورهایی می باشد که همسایه کشور ما ایران است سالانه متقاضیان زیادی درخواست ورود به این کشور را دارند. لازم به ذکر است این مقاله توسط موسسه mie و با جمع آوری اطلاعات از مشاوره وکلای محلی این کشور، تحقیق و بررسی سایتهای دولتی و استفاده از منابع معتبر به نگارش درآمده و ارائه این مطالب به منزله ارائه خدمات نمی باشد. در ادامه پیشنهاد می شود متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه قبل از هرگونه اقدام با مشاوران مهاجرت مشورت نموده و بهترین مسیر مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل خود را انتخاب نمایند. شما سروران گرامی همواره می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل فرموده و مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. در ادامه تمامی موارد در باب تحصیل ترکیه برای شما متقاضیان عزیز ذکر شده است.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل در ترکیه

آشنایی با کشور ترکیه و شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل امکان پذیر می باشد. با توجه به این که سالانه متقاضیان زیادی جهت مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام می نمایند، پیشنهاد می شود قبل از ورود به این کشور اطلاعاتی کلی در مورد وضعیت این کشور داشته باشید. کشور ترکیه در شمال غربی کشور ما (ایران) قرار دارد.

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط تحصیل در ترکیه


 

زبان رسمی کشور ترکیه زبان ترکی می باشد. پایتخت این کشور شهر آنکارا، وسعت کشور ترکیه 783.562 کیلو متر مربع و جمعیت آن 82 میلیون نفر می باشد. حدوداً 70 تا 80 درصد مردم این کشور سنی و 10 الی 20 درصد هم علوی می باشند. ترکیه دارای حکومت لائیک می باشد ولی بسیاری از افراد هنوز به دین اسلام در این کشور پایبند هستند. در این مقاله شرایط تحصیل در ترکیه مورد بررسی قرار گرفته است.

 

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع مدارس

تحصیل در ترکیه در مقطع مدارس ابتدایی

یکی از سوالاتی که همواره پرسیده می شود امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند است؟ برای پاسخ به آن باید ابتدا با شرایط تحصیل در ترکیه و مدارس آن دارای آشنا بود. تحصیل در مدارس ابتدایی این کشور از سن 6 سالگی شروع می شود. متقاضیان تحصیل در ترکیه و مدارس آن توجه داشته باشند که تحصیل اجباری در این کشور به مدت 12 سال می باشد که توسط اداره آموزش و پرورش این کشور مصوب شده است. دانش آموزانی که در این مقاطع تحصیل می نمایند می توانند به 2 زبان انگلیسی و ترکی تحصیل نمایند، البته لازم به ذکر است متقاضیان می توانند به زبان آلمانی نیز تحصیل نمایند که از نکات بسیار مهم تحصیل در مدارس ترکیه چه دولتی و چه خصوصی می باشد. قابل توجه است تحصیل در مدارس دولتی این کشور رایگان می باشد.

تحصیل در ترکیه در مقطع مدارس راهنمایی

تحصیل در مدارس راهنمایی این کشور همانند سایر مقاطع دارای قوانین و شرایط خاصی می باشد. متقاضیان تحصیل در مدارس در مقاطع راهنمایی این کشور باید توجه داشته باشند که دوره در نظر گرفته شده برای متقاضیان حدود 4 سال می باشد و متقاضیان می توانند همانند مقطع ابتدایی به دو زبان انگلیسی و ترکی تحصیل نمایند. نکته قابل توجه برای متقاضیان و دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل ترکیه را دارند، وجود مدارس بین المللی در این کشور می باشد. 

تحصیل در ترکیه در مقطع مدارس متوسطه

تحصیل در ترکیه در مقطع متوسطه دارای شرایطی می باشد که به بررسی آن می پردازیم. متقاضیان توجه داشته باشند که تحصیل در این مقطع حدود 4 سال زمان می برد اما افرادی که قصد مطالعه زبان خارجی به صورت تخصصی دارند امکان دارد 1 سال به مدت زمان تحصیل آن ها اضافه شود و این افراد طول دوره تحصیلی 5 ساله تجربه کنند. دانش آموزان پس از اتمام تحصیل، مدرک دیپلم 12 ساله lise diplomasi دریافت می نمایند. همچنین امکان تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه نیز برای دانش اموزان به زبان غیر ترکی نیز وجود دارد.

شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل کارشناسی ترکیه، ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش تحصیلی دریافت نمایند. تحصیل در دوره کارشناسی در این کشور حدوداً 4 سال زمان می برد و متقاضیان می توانند به 4 زبان ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تحصیل داشته باشند. افرادی که قصد ورود به دانشگاه های ترکیه را دارند می توانند از کلاس های زبان دانشگاه مقصد استفاده نمایند. متقاضیان توجه داشته باشند تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس 6 دارد. لازم به ذکر است، شروط ورود به دانشگاه های این کشور دارا بودن دیپلم 12 ساله می باشد. اگر علاقه مند به تحصیل رشته گرافیک در ترکیه هستید، مطالب این سایت را بخوانید.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد دارای شرایط و مدارک خاصی می باشد. در مرحله اول متقاضیان باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش تحصیلی دریافت نمایند. تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه حدوداً 2 سال به طول می انجامد. متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی باید حتماً آیلتس نمره 6.5 ارائه دهند. لزوم تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک لیسانس 4 ساله می باشد. تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی و دولتی امکان پذیر می باشد که هزینه هر یک از دانشگاه ها مبالغ مختلفی است که بعضاً تفاوت بسیاری دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی حدوداً 500 الی 700 یورو و در دانشگاه های خصوصی حدوداً 7 الی 10 هزار یورو هزینه دارد.

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

متقاضیان تحصیل ترکیه در مقطع دکتری در بدو ورود به این کشور باید یک پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر داشته باشند. اخذ پذیرش تحصیل دکترا در ترکیه با سایر مقاطع متفاوت می باشد. دانشجو باید از نظر یک استاد در دانشگاه مورد نظر تایید شده و سوپروایزر داشته باشد. متقاضیان تحصیل در این مقطع باید توجه داشته باشند ارائه مقالات بین المللی ISI و نمره آیلتس 7 برای دانشجویان بین المللی از شروط اخذ پذیرش در مقطع دکتری می باشد. از نکته مواردی که متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، هزینه های تحصیل می باشد که امکان اخذ بورس تحصیلی در این دوره ها وجود دارد. متقاضیان تحصیل در این مقطع همچنین می توانند به صورت تمام وقت (30 ساعت در هفته) مشغول به کار باشند.

تحصیل در ترکیه به همراه بورس تحصیلی

تحصیل در ترکیه و اخذ کمک هزینه تحصیل در این کشور امکان پذیر می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل ترکیه را دارند می توانند در صورت دارا بودن شرایط، درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه داشته باشند. متقاضیان توجه داشته باشند بورس تحصیلی امکان دارد بخش و یا تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش دهد. متقاضیان باید توجه داشته باشند، دانشجویانی که دارای شرایط خاصی می باشد می توانند پس از اخذ پذیرش، درخواست کمک هزینه تحصیل در این کشور را داشته باشند. دانشجویان در اکثر موارد باید وارد مقطع تحصیلی شده و بعد از کسب نمرات و امتیازات لازم، درخواست کمک هزینه تحصیل در ترکیه را داشته باشند. از نکات بسیار مهم، میزان کمک هزینه ای می باشد که دولت ترکیه اعطا می کند. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی می توانند ماهانه 700 لیر و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 950 لیر و مقطع دکتری 1400 لیر دریافت نمایند و تقاضای این کمک هزینه تحصیل در ترکیه کاملاً بستگی به دانشجویان دارد.

انواع مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه (ترکی و انگلیسی)

کشور ترکیه همان طور که از اسمش پیداست یک کشور ترک زبان است یعنی بومیان به زبان ترکی استانبولی با یکدیگر گفتگو می کنند، در دانشگاه های دولتی علی القاعده تدریس به زبان مردم ان کشور خواهد بود، ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نیست و در دانشگاه های دولتی این کشور تدریس به زبان ترکی است و به صورت رایگان این خدمات در اختیار بومیان قرار می گیرد. ولی در برخی از دانشگاه های خصوصی شرایط درس خواندن در ترکیه برای خارجی ها مطلوب تر است زیرا آموزش به زبان انگلیسی می باشد. همچنین برای مقاطع ارشد و دکترا داشتن گواهی زبان انگلیسی در کشور ترکیه الزامی می باشد. در نتیجه مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه، گواهی انگلیسی یا ترکی است. و بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ترکی باز هم جای نگرانی نیست زیرا شما می توانید در دوره‌های زبان انگلیسی حضور به هم رسانید تا با کسب گواهی های مهارت زبان امکان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل برای شما فراهم شود.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی و سطح نمرات لازم

زبان آموزشی دانشگاه های خصوصی انگلیسی است. لذا میتوان بیان داشت که تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی با داشتن گواهی زبان در بخش خصوصی شدنی است. یک تصور غلط در میان برخی از دانشجویان وجود دارد که فکر می کنند برای تحصیل نیاز به داشتن گواهی زبان نیست. در ترکیه نیز مانند تمامی دانشگاه‌ها و موسسات بین المللی نیاز به گواهی زبان و مدرک آیلتس می باشد. به دلیل اینکه که تمامی دانشگاه های خصوصی ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می کنند. مهم است که تمامی دانشجویان بین المللی قبل از مهاجرت به ترکیه بتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند، تا مطالب تدریس شده را متوجه شوند. گواهی زبان آیلتس که برای تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مورد نیاز است، در همه دانشگاه ها یکسان نیست. نمره های زبانی که برای پذیرش دانشگاه ها لازم است به این شرح است:

نام دانشگاه

حداقل نمره آیلتس

دانشگاه یاسار

۵

دانشگاه مالتپ

5.5

دانشگاه اوزیگین

5

دانشگاه فنی خاورمیانه

6

دانشگاه استانبول

۶

دانشگاه اقتصاد ایزمر

۶

 

حداقل نمره مورد قبول برای مقطع ارشد 6 و 6.5 بستگی به دانشگاه انتخابی می باشد.

تحصیل در ترکیه به زبان ترکی و سطح زبان مورد نیاز

شرایط درس خواندن در ترکیه برای افراد بومی راحت است و تحصیل به زبان ترکی خواهد بود. پس در صورتی که زبان ترکی را بلد باشید، میتوانید تحصیل در ترکیه به زبان ترکی داشته باشید. برای اینکه نشان دهند به زبان بومی این کشور تسلط دارید باید در آزمون های تومر یا قبول شوید. سطح زبان ترکی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه به این صورت است که:

 • اگر متقاضی در سطح c1 به زبان ترکی تسلط داشته باشد، می تواند تحصیل خود در دانشگاه های ترکیه را آغاز کنند.
 • اگر سطح دانش زبان متقاضی در حد b2 باشد زمان کوتاهی را باید جهت بهبود وضعیت زبان خود اختصاص داده، و در دوره‌ های تومر شرکت کند. تا سطح خود را به سطح c1 برساند.
 • نمره زبان A1 و A2 و B1: این سطح از نمره زبان برای تحصیل دانشجو کافی نیست، و دانشجو باید به مدت یکسال به تقویت زبان خود بپردازد و زبان خود را تا سطح B2 ارتقا دهد. در پایان اگر نتواند سطح زبان خود را به B2 برساند، اجازه تحصیل به او داده نمی شود. هزینه تحصیل و دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی بسیار اندک است و چیزی حدود 150 تا 400 یورو برای هر ترم است.

بررسی شرایط تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

بخش خصوصی دانشگاهی در ترکیه شرایط تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان را برای دانشجویان اتباع خارجی ایجاد کردند، یعنی ارائه مدرک ضرورت ندارد. و در صورتی که دانشجو بتواند ثابت بکند که تسلط زبان انگلیسی در حد عالی دارد، می تواند بدون گواهی زبان انگلیسی در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازد. در غیر این صورت اگر تسلط کافی نداشته باشد، میتواند در برنامه های آموزشی زبان انگلیسی حضور پیدا کنند و به مدت یک سال زبان خود را تقویت کند، تا بعد از قبولی در آزمون های مربوطه بتواند در دانشگاه های ترکیه به تحصیل بپردازند. در واقع تنها معیار سنجش مهارت متقاضی آزمون های بین المللی نیستند بنابراین اگر گواهی زبان آیلتس و تافل ندارید، نگران نباشید. راه های دیگری هم برای تشخیص میزان آگاهی شما از زبان انگلیسی وجود دارد. که می توانید در امتحان های داخلی که برگزار می شود نمره قبولی را دریافت کنید و بدون گواهی های زبان بین المللی در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید.


بنرهای مورد نیاز

 

پرسش: سلام من برای مهاجرت به آلمان میخوام به ترکیه برم و بعد از ۶ ماه برای تحصیل اقدام کنم. آیا امکان یادگیری زبان آلمانی در ترکیه هست؟ مدت ویزا چقدره؟ آیا جز ویزای تحصیلی میشه؟

 


هزینه تحصیل در ترکیه در بهترین دانشگاه ها و هزینه مهاجرت تحصیلی

دانشجویان ایرانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را دارند، قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی علاقه دارند که بدانند، هزینه تحصیل در ترکیه در بهترین دانشگاه ها به چه صورت است؟ همانطور که قبلاً نیز اشاره شد دانشگاه های ترکیه به صورت بخش عمومی یا همان دانشگاه دولتی، و بخش خصوصی یا همان دانشگاه های خصوصی، اداره می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به طور میانگین بین 100 تا 200 یورو برای هر ترم پیش بینی می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 2500 هزار تا 10 هزار یورو برای هر ترم متغییر است که کم یا زیاد شدن این مبلغ به سال و ترم تحصیلی و رشته انتخابی وابسته است.

هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای زندگی دانشجویی چقدر است؟

واضح است که در پاسخ به این سوال که هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای زندگی دانشجویی چقدر است؟ باید گفت هزینه زندگی با توجه به سبک زندگی و نوع زندگی هر فرد با فرد دیگری متفاوت است. و به طور دقیق نمی توان یک عددی را برای همه افراد در نظر گرفت. اما با توجه به اطلاعات درج شده در وب سایت های معتبر می توان یک بازه را به عنوان هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه بیان کرد که این هزینه بین ۴۰۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه برای هر فرد محاسبه می شود. این هزینه زندگی در ترکیه شامل هزینه های خورد و خوراک، خوابگاه، هزینه تفریحات، رفت و آمد و حمل و نقل می باشد. از روش های تامین مخارج برای دانشجویان کار دانشجویی است که آنها توانند بین 30 تا 35 ساعت در هفته کار کنند و بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند. جدول زیر بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی را در هر ترم را نشان میدهد.

اقلام

هزینه (دلار)

خوابگاه

1500 تا 2000

حمل و نقل

300

غذا

1100

کتاب و لوازم التحریر

150

بیمه خصوصی (سالانه)

33 تا 37

چه مدارکی در شرایط پذیرش دانشجو در ترکیه لازم است؟

برای درخواست پذیرش دانشگاه نیاز است که مدارکی که دانشگاه از شما تقاضا دارد را ارائه دهید شاید سوال باشد که چه مدارکی در شرایط پذیرش دانشجو در ترکیه لازم است؟

 • گواهی ترجمه شده تحصیل دوره قبلی
 • رونوشت سوابق
 • ریز نمرات تحصیلی متقاضی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست 30 الی 100 usd
 • سند پرداخت هزینه دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • دو قطعه عکس
 • گواهی مهارت زبان انگلیسی و یا ترکی
 • ارسال cv تحصیلی
 • نمرات آزمون های sat و act برای لیسانس و gre یا gmat یا ales برای تحصیلات تکمیلی
 • نامه ای که تضمین می کند که شما سرمایه لازم برای تحصیل را دارید

شرایط سنی تحصیل در ترکیه و بررسی محدودیت ها

شرایط سنی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه زیاد حائز اهمیت نیست و اگر دانشجویان در آزمون های ورودی مراکز آموزشی قبول شوند، می توانند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. البته همانطور که بیان شد تحصیل در دانشگاه ها منوط به این میباشد که شما بتوانید در آزمون های ورودی و آزمون‌های زبان نمره مطلوب را کسب نمایید، و مهارت زبانی کافی را داشته باشید. نکته دیگر اینجاست که اگر دو متقاضی با شرایط یکسان برای دانشگاه‌ها درخواست دهند و سن یکی از که از دیگری کمتر باشد، متقاضی با سن پایین تره در الویت پذیرش قرار خواهد گرفت در واقع شرایط سنی تحصیل در ترکیه اهمیت پیدا خواهد کرد.

شرایط کار دانشجویی و ضمن تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و اجازه کار در این کشور، دارای شرایطی می باشد. متقاضیانی که مشغول تحصیل ترکیه می باشند اجازه کار در دفاتر دولتی و خصوصی این کشور را ندارند و این نکته ای بسیار مهم برای متقاضیان تحصیل در این کشور می باشد. اصولاً دانشجویان می توانند در خود مراکز تحصیلی مشغول به کار باشند و این موضوع باعث می شود که زبان شما مانع کسب در آمد شما نشود. در حال حاضر برخی افراد و دانشجویان که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده و وارد این کشور شده اند، به صورت غیر قانونی مشغول کار می باشد و با این موضوع کسب در آمد دارند و می توانند تحصیل خود را ادامه دهند.

تحصیل در ترکیه

شرایط اخذ ویزای همراه ترکیه برای محصلان

متقاضیان تحصیل در این کشور باید توجه داشته باشند که می توانند درخواست ویزای همراه برای خانواده خود یعنی همسر و فرزند زیر 18 سال داشته باشند. علاقه مندان ورود به این کشور باید توجه داشته باشند که از ابتدای ورود به این کشور اجازه کار ندارند اما می توانند پس از جست و جوی کار در این کشور و دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرما، درخواست خود را به اداره کار ارائه نمایند و پس از آن وارد بازار کاری شوند. متقاضیان توجه داشته باشند فرزندان شما نیز می توانند به راحتی در این کشور مشغول به تحصیل شوند اما نکته بسیار مهم این است هزینه های تحصیل فرزند شما در این کشور رایگان نمی باشد. 

معرفی دانشگاه های برتر ترکیه

جهت تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی این کشور، در ابتدای امر نیاز است دانشگاه های این کشور از لحاظ رتبه و سطح علمی با دانشگاه های سطح اول دنیا مقایسه شود. در ادامه تعدادی از دانشگاه های معتبر این کشور برای شما عزیزان ذکر شده است.

نام دانشگاه

رتبه ملی در سال 2022

رتبه جهانی در سال 2022

دانشگاه آنادولی

(Anadolu Üniversitesi)

1

210

دانشگاه استانبول

(Istanbul Üniversitesi)

2

446

دانشگاه بوگازچی

(Bogaziçi Üniversitesi)

3

527

دانشگاه آنکارا ترکیه

(Ankara Üniversitesi)

4

551

دانشگاه فنی اورتا دوگا

(Orta Dogu Teknik Üniversitesi)

5

565

دانشگاه فنی استانبول

(Istanbul Teknik Üniversitesi)

6

690

دانشگاه حاجت تپه

(Hacettepe Üniversitesi)

7

914

دانشگاه دوکوز ایلول

(Dokuz Eylül Üniversitesi)

8

961

دانشگاه مرمره استانبول

(Marmara Üniversitesi)

9

1021

دانشگاه آتاتورک

(Atatürk Üniversitesi)

10

1082

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه و اخذ اقامت این کشور نیازمند ارائه مدارکی می باشد. در ادامه تمام موارد و مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ترکیه برای شما عزیزان ذکر شده است:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک پذیرش تحصیلی
 • ارائه مدارک و انگیزه نامه تحصیلی
 • ارائه مدارک دال بر تمکن مالی دانشجویان
 • ارائه مدارک اقامتی در این کشور
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی
 • ارائه مدارک هویتی معتبر متقاضیان

کار پس از تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و اجازه کار بعد از تحصیل برای شما عزیزان امکان پذیر می باشد. متقاضیان می توانند بعد از تحصیل در این کشور اجازه کار دریافت نمایند، اما نکته بسیار مهم این است که در برخی موارد شاید متقاضیان مجبور شوند که برای دریافت اجازه کار از کشور خارج شده و دوباره وارد شوند. متقاضیان باید توجه داشته باشند ویزای کار در این کشور ابتدا برای مدت 1 سال و بعد به مدت 3 سال تمدید می شود. در نوبت سوم ویزای کاری ترکیه به مدت 6 سال صادر می شود. متقاضیان می توانند بعد از 8 سال کار و اقامت قانونی در ترکیه، درخواست اقامت دائم داشته باشند. علاقه مندان جهت مهاجرت به ترکیه، تحصیل و ورود به بازار کار آن می توانند قبل از هرگونه اقدام، با شناسایی بازار کار این کشور و مشاغل مورد نیاز این کشور، موفق تر قدم بردارند. از مهم ترین نکات کار در این کشور نرخ بیکاری این کشور می باشد که آخرین تغییرات آن را در نمودار زیر مشاهده می نمایید.

نمودار نرخ بیکاری ترکیه 2022

اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و درخواست اقامت و تابعیت این کشور امکان پذیر می باشد. متقاضیان باید توجه داشته باشند که شرایط اخذ اقامت و تابعیت در هر کشور متفاوت می باشد. تحصیل در ترکیه در شرایطی منجر به اخذ اقامت ترکیه می شود که شما بعد از تحصیل وارد بازار کار شده و پروسه اقامتی خود را شروع کنید. شما می توانید بعد از 8 سال کار و پرداخت مالیات، درخواست اقامت دائم این کشور را داشته باشید. درخواست تابعیت ترکیه، 1 الی 2 سال پس از اخذ اقامت دائم ترکیه امکان پذیر است. متقاضیان توجه داشته باشند که برای دریافت پاسپورت این کشور باید در امتحان مربوط به تابعیت و شهروندی این کشور امتیازات لازم را کسب نمایند. در ادامه مدارک و موارد مربوط به اخذ پاسپورت ترکیه برای شما عزیزان مطرح شده است.

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه کارت اقامت معتبر
 • ارائه مدارک قبولی در آزمون تابعیت ترکیه
 • ارائه مدارک معتبر دال بر عدم سوء سابقه
 • ارائه مدارک زبان معتبر مورد تأیید دولت ترکیه
 • ارائه مدارک دال بر پرداخت مالیات
 • ارائه مدارک هویتی معتبر

مشاوره مهاجرت تحصیلی به ترکیه

برای دریافت مشاوره مهاجرت تحصیلی به ترکیه یا شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند، نیاز است که شرایط دقیق خود را به یک مشاور حرفه ای ارائه دهید. و شرایط تحصیلی، مهارت زبانی و شرایط مالی خود را به صورت کامل توضیح دهید، تا بتوانید از یک مشاوره تخصصی و مطلوب بهره مند شوید. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره با شماره تماس های موسسه ملک پور که دارای تجربه بسیار بالایی در این زمینه میباشند، تماس حاصل فرمایید. و شرایط خود را بیان نمایید تا بتوانید از بهترین مشاوره استفاده نمایید و مسیر درستی را برای آینده خود انتخاب نمایید.

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه چیست؟

با اطلاع از مزایا و معایب تحصیل در ترکیه می توانید با دید بازتری جوانب مهاجرت را بسنجید

مزایای تحصیل در ترکیه

 • تحصیل در دانشگاههای با رتبه برتر جهانی
 • نزدیک بودن کشور ترکیه به ایران از نظر مسافت و در نتیجه امکان رفت و آمد راحت به این کشور
 • شهریه نسبتاً پایین دانشگاه های ترکیه
 • امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی خوب و در نتیجه تحصیل با هزینه پایین در این کشور
 • آب و هوای مطلوب کشور ترکیه
 • معتبر بودن مدرک تحصیلی ترکیه کشورهای اروپایی

معایب تحصیل در ترکیه

 • محدودیت ساختمان های دانشجویی و خوابگاه با قیمت مناسب
 • هزینه های نا معقول برای خرج عادی روزانه
 • تورم بسیار زیاد و مشکلات اقتصادی بالا
 • برای برقراری ارتباط نیاز است حتما زبان این کشور را آموزش ببینید و افراد کمی هستند که بتوانند با زبان انگلیسی تکلم کنند.
 • مهاجر پذیری این کشور پایین است و فرصت های شغلی محدود است
 • حمل و نقل عمومی گران قیمت

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در ترکیه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✅ آیا تحصیل در ترکیه به صورت رایگان است؟

برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ترکیه باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید یا به زبان ترکی تحصیل نمایید.

✅ برای تحصیل در کشور ترکیه مدرک زبان نیاز می باشد؟

خیر نیازی به ارائه مدرک زبان نیست زیرا دانش آموزان عموماً از مقطع پیش دانشگاهی اقدام به مهاجرت تحصیلی به ترکیه می نمایند و صرف مصاحبه کفایت می کند. جهت بالا بردن شانس اخذ ویزا، گاهاً توصیه می شود مدرک زبان ارائه شود.

✅ آیا امکان دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه وجود دارد؟

بورسیه معمولاً در مقاطع تحصیلات تکمیلی، فوق لیسانس و دکترا برای دانشجویانی که دارای رزومه قوی، مدرک زبان با نمره بالا و مقالات بین المللی هستند اعطا می شود.

✅ امکان کار در ترکیه پس از پایان تحصیلات وجود دارد؟

پس از اتمام تحصیل در کشور ترکیه به دانشجو فرصت داده می شود تا در این کشور به دنبال کار مرتبط با رشته خود بگردد و در صورت پیدا کردن کار می تواند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نماید.


سخن پایانی

تحصیل در ترکیه، شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و نحوه مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت و سعی داشتیم تمام سوالات و ابهامات ذهنی شما عزیزان را پاسخ دهیم. چنانکه مطرح شد، متقاضیان برای ورود و تحصیل در این کشور باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش اخذ نمایند و بعد از آن درخواست ویزای تحصیلی داشته باشند. پیشنهاد می شود متقاضیان تحصیل در ترکیه قبل از هرگونه اقدام با مشاوران مهاجرت معتبر موسسه ملک پور مشاوره تلفنی رایگان داشته و با کسب اطلاعات بیشتر نسبت به مهاجرت و آشنایی با سایر کشورهای سطح اول دنیا و برآورد موقعیت خود جهت مهاجرت اقدام نمایند. سروران گرامی و علاقه مند به تحصیل در ترکیه، شما عزیزان می توانید در قسمت انتهایی مقاله، در قسمت "ثبت پرسش" نظرات و سوالات خود را درباره مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریایید.

امتیاز 4.6 از 5 ( 24 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مریم قراوی
اونطور که متوجه شدم شما ترکیه رو پیشنهاد نمیکنید ، پیشنهاد جایگزین شما چیه ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب، انتخاب کشور مقصد کاملاً بستگی به علایق شما، شرایط و وضعیت شما داشته و برای تمامی افراد یک مقصد مهاجرتی مناسب نمی باشد. شما می توانید با تماس با مؤسسه از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا با ثبت مشخصات خود در قسمت "تماس با ما" از امکان تماس واتساپ کارشناسان دفتر مرکزی وین با شما، استفاده نمایید. * مانا باشید *
hila
سلام وقت بخیر کمک هزینه هایی که دولت به دانشجویان میدهد، در چه شرایطی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب، عموماً بورسیه های تحصیلی دانشگاه ها متفاوت بوده و البته به دانشجویان سطح بالا ارائه می شود. می توانید جهت دریافت اطلاعات تکمیلی با مشاورین ما تماس تلفنی رایگان داشته باشید تا شما را بصورت تخصصی راهنمایی بفرمایند.
انا موسوی
سلام و عرض ادب من 30 ساله هستم و زبان انگلیسی و ترکیم هم خوبه خواستم برای ادامه تحصیل ترجیحا در رشته های پزشکی برم ترکیه ایا شانس این رو دارم که در این رشته ها تحصیل داشته باشم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه بهتر راهنمایی تان کنیم اما با 30 سال سن خیلی شرایط شما سخت می باشد و حتما باید در ازمون ورودی هم قبول شوید. پیشنهاد می کنم حتما با مجموعه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
پرويزي
با سلام و عرض ادب ممنون از مقاله خوب شما تحصيل در تركيه سالامه به چه ميزان مي باشد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض اد ب بستگی به رشته و دانشگاه دارد از سالی 1000 دلار شروع می شود برای کسب اطلاعات کامل و دقیقتر با توجه به رزومه شما با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
نیایش نبوی
برای آزمون یوس من می تونم داخل ایران آزمون بدم یا باید برم ترکیه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب این آزمون در ترکیه برگزار میشه
سهیل
سلام و وقت بخیر.هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی در مقطع لیسانس میانگین چه مقدار می باشد؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز، تحصیل در اکثر رشته ها به طور میانگین حدود 4 تا 5 هزار دلار در سال برای شما هزینه خواهد داشت البته این مبلغ برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی 2 تا 3 برابر خواهد شد.