شرایط تحصیل رشته دامپزشکی در هلند

4 نظر

هلند کشور به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات دامپزشکی شناخته شده است. تحصیل رشته دامپزشکی در هلند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام  میشود. برای تحصیل رشته دامپزشکی در هلند دانشگاه های بسیار خوبی وجود دارد. پس از اتمام تحصیلات دامپزشکی در هلند، شما می‌توانید به عنوان یک دامپزشک عمل کنید. شغل دامپزشک در هلند بسیار معتبر و با ارزش است و در حوزه‌های مختلفی از جمله پرورش حیوانات، بهداشت عمومی حیوانات و پژوهش‌های دامپزشکی فعالیت می‌کند. فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی از دیگر کشور ها ابتدا باید مدارک تحصیلی خود را معادل سازی کنند سپس وارد بازار کار شوند. در این مقاله به برخی اطلاعات مربوط به تحصیل و کار در حوزه دامپزشکی در هلند پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشر می توانید با موسسه MIE تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل دامپزشکی در هلند

پذیرش لیسانس دامپزشکی در هلند

برای پذیرش در هلند در دوره کارشناسی دامپزشکی، شما باید به یک دانشگاه هلندی مراجعه کرده و فرآیند پذیرش را طبق روال معمول انجام دهید. از شرایط اولیه تحصیل رشته دامپزشکی در هلند به موارد زیر می توان اشاره داشت:

 • تکمیل فرم درخواست،
 • ارائه مدارک تحصیلی و آزمون های لازم است. 
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی

برای پذیرش در هلند در دوره کارشناسی دامپزشکی  ارائه مدارک زیر لازم است:

 • مدرک دیپلم دبیرستانی یا معادل
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6 یا یا B2 هلندی
 • ارائه توصیه نامه های تحصیلی
 • ارسال CV و انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه های تحصیل
 • دریافت بیمه دانشجویی
 • رزومه

برای پذیرش در دوره کارشناسی دامپزشکی، باید به یک دانشگاه هلندی مراجعه کرده و فرم درخواست پذیرش را تکمیل کرده و ارسال کنید. پس از بررسی مستندات شما، دانشگاه به شما پاسخ خواهد داد و در صورت قبول شدن، شروع به تحصیل در دوره کارشناسی خود خواهید کرد.

تحصیل کارشناسی ارشد دامپزشکی در هلند

تحصیل در رشته دامپزشکی یکی از بهترین رشته های تحصیلی در هلند می باشد زیرا دارای بازار کار مناسب است که برای آینده شغلی افراد بسیار مهم است. برای تحصیل دامپزشکی در هلند در دوره کارشناسی ارشد ، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 • انتخاب دانشگاه مقصد
 • بررسی شرایط پذیرش دانشگاه: پس از انتخاب دانشگاه، شما باید الزامات و شروط ورود به برنامه کارشناسی ارشد را بررسی کنید و مدارکی مانند مدرک زبان در حد آیلتس 6.5، ریز نمرات تحصیلی، مدرکی تحصیلی قبلی و... را ارده دهید.
 • درخواست پذیرش: برای ورود به برنامه کارشناسی ارشد، شما باید درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. درخواست شامل مدارک تحصیلی قبلی، رزومه، نامه تقدیر و سایر اسناد مورد نیاز است.
 • شرکت در مصاحبه: بعضی از دانشگاه ها ممکن است بخواهند با شما مصاحبه کنند و باید در این مصاحبه شرکت کرده و رضایت مصاحبه کننده ها را جلب نمایید.
 • اخذ ویزای تحصیلی: باید جهت اخذ ویزای تحصیلی اقدام کرده و موارد لازم برای اخذ ویزا از جمله : تمکن مالی، نامه پذیرش دانشگاه، بیمه نامه، اجاره محل اسکان و... را ارائه دهید.
 • هزینه ها: پس از پذیرفته شدن به دوره کارشناسی ارشد، شما بایستی تحصیلات خود را به مدت دو سال به پایان برسانید و در پایان دوره، مدرک کارشناسی ارشد در رشته دامپزشکی دریافت کنید.

پذیرش دکترا دامپزشکی در هلند

برای پذیرش دامپزشکی در هلند در دوره دکترا ، باید مدرک کارشناسی ارشد دامپزشکی یا معادل آن را داشته باشید. همچنین، باید تجربه کاری مرتبط با حوزه دامپزشکی و تحقیقات علمی قابل قبول را نیز داشته باشید. برای پذیرفته شدن در برخی از دوره‌های دکتری، شما باید زبان هلندی را به خوبی بلد باشید. همچنین، برخی از دوره‌های دکتری به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. برای پذیرفته شدن در چنین دوره‌ای، شما باید گام‌های زیر را انجام دهید:

 • انتخاب استاد: بهتر است با استادان و پژوهشگران محلی تماس بگیرید و علاقمند به شروع چنین پروژۀ تحقيقاتي را به آنها اعلام کنید.
 • ارسال مدارک: باید مدارک خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. این مدارک شامل رزومه، نامه تحقیقاتی، گواهی‌نامه‌های تحصیلی و تجربیات کاری شما است.
 • مصاحبه: در صورت پذیرفته شدن، باید به یک مصاحبۀ حضوری یا آنلاین شرکت کنید. در این مصاحبۀ، شما باید توانایی خود را در حوزۀ دامپزشکی و تحقیقات علمی نشان دهید و مقاله های مناسب ISI داشته باشید.
 • پذیرش: در صورت پاسخگوئی به همۀ الزامات و استانداردهای دانشگاه، شما به عنوان دانشجو در دورۀ دکتری پذیرفته خواهید شد.

هزینه تحصیل دامپزشکی در هلند

هزینه تحصیل دامپزشکی در هلند بستگی به دانشگاه و برنامه تحصیلی دارد. در حالت کلی، هزینه برای دانشجویان غیر اروپایی، هزینه تحصیل بسیار بالات است و ممکن است به 15,000-30,000 یورو در سال برسد. علاوه بر این، هزینه‌های زندگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد که معمولاً حدود 800-1000 یورو در ماه است. هزینه تحصیل دامپزشکی در هلند بستگی به دانشگاه و برنامه تحصیلی دارد. در حالت کلی، هزینه های تحصیل در دانشگاه های عمومی بین 8،000 تا 13،000 یورو در سال است. در دانشگاه های خصوصی، هزینه های تحصیل معمولاً بالاتر از این مقدار است. جدول زیر نمایشگر قابل توجه هزینه های تحصیل در هلند و دانشگاه معتبر است:

 

دانشگاه

هزینه شهریه سالانۀ برای دانشجویان اروپایی (یورو)

هزینه شهریه سالانۀ برای دانشجویان غیر اروپایی (یورو)

دانشگاه واگنینگن

17،000

32،000

دانشگاه یوترخت

18،000

32،000

دانشگاه آمستردام

14،000-17،000

25،000-30،000

. دانشگاه جنوب هلند

10،000-12،500

20،500-22،500

دانشگاه واگنینگن

17،000

32،000

 

لازم به ذکر است که این مقادیر تنها شامل هزنه شهریه و نباید به عنوان کل هزینه تحصيل در نظر بگيريد. هزینه زندگي و معيشت در هلند نسبتا بالاست.

بورسیه های تحصیلی هلند برای رشته دامپزشکی

بورسیه های تحصیلی هلند برای رشته دامپزشکی با شرایط متفاوتی وجود دارند که بورسیه ها معمولا به دانشجویان ارشد و دکترا با داشتن شرایط  و مهارت های بالای علمی اعطا می گردد بورسیه های تحصیلی رشته دامپزشکی در هلند عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه واگنینگن: شرایط اخذ بورسیه داشتن مدرک لیسانس در رشته مرتبط، علاقه و توانایی در تحقیقات علمی، نمرات بالا در دوره های قبلی تحصیلی، آزمون زبان انگلیسی IELTS 6.5 یا معاد تافل ، سابقه کار مرتبط.

از دیگر بورسیه های تحصیلی برای رشته دامپزشکی در هلند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه آمستردام
 • بورسیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‍‍‍‍‍‍‍‍ تحصیلی دانشگاه رادبود
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه اوترخت
 • رشته مورد نظر: دامپزشکی

بهترین دانشگاه های هلند برای رشته دامپزشکی

برای تحصیل رشته دامپزشکی در هلند دانشگاه های بسسیار خوبی وجود دارند. بهترین دانشگاه های هلند برای رشته دامپزشکی و رتبه آنها در هلند در جدول زیر آورده شده است.

 

دانشگاه

رتبه در رشته دامپزشکی در هلند

دانشگاه واگنینگن Wageningen University

1

دانشگاه یوترخت Utrecht University

2

دانشگاه آمستردام University of Amsterdam

3

دانشگاه غرنینگن University of Groningen

4

دانشگاه لایدن Leiden University

5

دانشگاه ماسسترخت Maastricht University

6

شرایط پذیرش رشته دامپزشکی در دانشگاه اوترخت هلند

شرایط پذیرش در دوره لیسانس دامپزشکی در دانشگاه اوترخت هلند در کل، شرایط عمومی معمولاً به شرح زیر است:

 • مدرک دیپلم دبیرستانی یا معادل بین ‌المللی مورد تایید: برای پذیرش در دوره لیسانس دامپزشکی، باید دارای مدرک دیپلم دبیرستانی یا معادل بین‌المللی را داشته باشید.
 • مدرک زبان انگلیسی: اکثر دانشگاه‌های هلند برای دانشجویان بین ‌المللی از زبان انگلیسی به عنوان زبان تدریس استفاده می‌کنند. بنابراین، برای پذیرش شما باید مدرک زبان انگلیسی معتبری مانند IELTS یا TOEFL در حد 6 داشته باشید و مدرک خود را ارئه دهید .
 • انجام مصاحبه: ممکن است از متقاضیان خارجی بخواهند که در مصاحبه ‌هایی شرکت کنند تا توانایی‌های شخصیتی و تعهد به تحصیل در رشته دامپزشکی را ارزیابی کنند.

شرایط پذیرش رشته دامپزشکی در دانشگاه ماستریخت هلند

برای تحصیل رشته دامپزشکی در هلند در دانشگاه ماستریخت نیز برای دوره لیسانس نیاز به ارائه ریز نمرات تحصیلی ، مدرک زبان آیلتس حداقل 6 برای لیسانس 6.5 برای ارشد و 7 برای دکترا و یا مدرک زبان هلندی در حد B2  می باشد. همچنین برای مقاطه ارشد و دکترا ارائه مقالات بین المللی ISI نیز نیاز است.

گرایش های رشته دامپزشکی در هلند

رشته دامپزشکی در هلند به چندین گرایش تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • پزشکی دام‌های کوچک: این گرایش بر روی درمان و مراقبت از حیوانات خانگی، حیوانات زینتی و دام‌های کوچک تمرکز دارد.
 • پزشکی دام‌های بزرگ: در این گرایش، بر روی درمان و مراقبت از دام‌های بزرگ مانند گاو، گوسفند و خوراکی‌ها تمرکز شده است.
 • بهداشت عمومی: در این گرایش، به سلامت عمومی جامعه و پروفیل بافت های حياتي حياتي حياتي حياتي حياتي حياتي حياتي حياتي جانوران تأكید شده است.
 • صنعت غذا: در این گرایش، به تولید و فرآوری مواد غذایی حیوانی و کنترل کیفیت آنها تمرکز شده است.
 • پزشکی دام‌های وحشی: در این گرایش، بر روی درمان و مراقبت از حیوانات وحشی مانند شیر، گرگ، خرس و ... تمرکز دارد.

شرایط مهاجرت دامپزشکان به هلند

شرایط مهاجرت دامپزشکان به هلند به این گونه است که فارغ التحصیلان رشته دامزشکی در صورت داشتن پیشنهاد شغلی معتبر می توانند مهاجرت به هلند  کنند اما برای ورود به بازار کار این کشور ابتدا باید مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کنند. شرایط معادل سازی مدرک فارغ التحصیلان دامپزشکی از دیگر کشورها در هلند به شرح زیر است:

 • ارسال درخواست: ابتدا باید درخواست خود را به سازمان معادل سازی تحصیلات حرفه‌ای SAE) ) هلند ارسال کنید.
 • مستندات لازم: باید مستندات لازم را به همراه درخواست خود ارسال کنید. این مستندات شامل رزومه، گواهی‌های تحصیلی، گواهینامه عضویت در سازمان‌های حرفه‌ای و تجارب کاری است.
 • بررسی مدارک: پس از درخواست شما، SAE هلند مدارک شما را بررسی خواهد کرد و با استفاده از چارچوب قانونی و نظام حقوق دولت، صلاحیت شما را برای تمام یا بخشی از حق پروفسور دامپزشک DVM در هلند تعیین خواهد کرد.
 • آزمون‌های تخصصی: در برخی موارد، شما ممکن است نیاز به گذراندن آزمون‌های تخصصی داشته باشید تا صلاحیت خود را در حوزه خاص دامپزشکی در هلند اثبات کنید.
 • ثبت نام: پس از معادل سازی مدرک و گذراندن آزمون‌های لازم، شما می‌توانید در سازمان حرفه‌ای دامپزشکان هلند KNMvD)) ثبت نام کنید و به عنوان دامپزشک فعال در هلند فعالیت کنید.

لازم به ذکر است که شرایط معادل سازی ممکن است بسته به کشور مبدأ و قوانین جاری در هلند تغییر کند. برای اطلاعات دقیق‌تر، بهتر است با SAE هلند و سفارت هلند در کشور خود تماس بگیرید.

بازار کار رشته دامپزشکی در هلند

بازار کار رشته دامپزشکی در هلند به طور کلی خوب است و فرصت‌های شغلی مناسبی برای دامپزشکان وجود دارد. هلند یک کشور با سطح توسعه بالا و صنعت دامپروری قوی است، بنابراین نیاز به خدمات دامپزشکان حرفه‌ ای و ماهر در این صنعت وجود دارد. دامپزشکان در هلند می‌ توانند در محیط‌ های مختلف شغلی فعالیت کنند. این شامل کار در مطب‌ها، بیمارستان‌ها، مؤسسات تحقیقات علمی، سازمان‌های دولتی و نظامی، صنعت دامپروری و حتی تحصیلات تکمیلی در زمینه تحقیقات علمی است. با توجه به رشد صنعت دامپروری و نگراني هاي جديدي كه اخيراً پيرامون بهداشت عمومي حيوانات پرواري به وجود آمده است، نقش دامپزشكان در حفظ سلامت دام‌ها و جلوگيري از شيوع بيماري‌ها بسیار مهم است. همچنین، با توجه به رشد جمعیت و نیاز به تولید غذای دامی، نیاز به دامپزشکان برای کنترل و مدیریت صحیح و بهداشتی دام‌ها افزایش یافته است. با این حال، برای کار در حرفه دامپزشکی در هلند، لازم است که مدرک دامپزشکی خود را اعتبارسنجی کنید. برای این منظور، شما باید مجوز عملکرد حرفه ای (BIG) را کسب کنید. همچنین، آشنایی با زبان هلندی نیز مورد نیاز است. به طور کلی، با توجه به نقش مهم دامپزشکان در صنعت دامپروری و حفظ سلامت عمومی جامعه، بازار کار رشته دامپزشکی در هلند خوب است و فرصت‌های شغلی مناسب را ارائه می‌دهد.

درآمد دامپزشکان در هلند بر اساس سابقه کاری

درآمد دامپزشکان در هلند بر اساس سابقه کاری و تخصص آنها متفاوت است. در حالت کلی، دامپزشکان با سابقه کار کمتر و تازه فارغ التحصیل شروع به کار می‌کنند، حقوق کمتری دریافت می‌کنند. با گذشت زمان و افزایش سابقه کار، درآمد آنها نیز افزایش می‌یابد. با توجه به تخصص و فعالیت دامپزشکان، نرخ پرداخت آنها نیز متفاوت است. برای مثال، دامپزشکان عمومی که در بخش های عمومی یا خصوصی فعال هستند، حقوق پایین‌تری نسبت به دامپزشکان تخصص دیدار می‌کنند. اما دامپزشکان تخصص دیدار (برای حیوانات خانگی یا حبوبات) با تجربه و تخصص بالاتر، درآمدهای بالاتر و پاداش‌های بسیار قابل توجهی دریافت می‌کنند. علاوه بر حقوق ثابت، دامپزشکان می‌توانند از سایر منابع درآمدی نیز بهره‌برداری کنند. برای مثال، اجازه مطب خصوصی داشته باشند و از مشتریان خصوصی پذیرایی کنند. همچنین، شرکت در کارگاه‌ها و سخنرانی‌ها، نگارش مقالات علمی و تحقیقات پژوهشی نیز منابع درآمد دامپزشکان را افزایش می‌دهد. به طور کلی، درآمدهای دامپزشکان در هلند بستگی به سابقه کار، تخصص و فعالیت آنها دارد. با افزایش تجربه و تخصص، درآمدهای آنها نسبت به شروع فعالیت بهبود می‌پیدا کند.

شرایط اخذ تابعیت هلند از طریق رشته دامپزشکی

شرایط اخذ تابعیت هلند از طریق رشته دامپزشکی بسته به نوع فعالیت در این کشور مفاوت است. شما با تحصیل رشته دامپزشکی در هلند به طور مستقیم نمی توانید به پاسپورت این کشور برسید اما پس از تحصیل رشته دامپزشکی در هلند می توانید به مدت ۶ ماه تا یک سال در این کشور بمانید و اقامت در هلند داشته باشید و پس از اخذ پیشنهاد  شغلی معتبر پس از معادل سازی مدرک خود وارد بازار کار شوند. به طور کلی بعد از ۵ سال کار و پرداخت مالیات و بیمه شما می توانید درخواست پاسپورت این کشور را دهید.

⬅️ چنانچه علاقمند به مطالعه بیشتر در مورد شرایط تحصیل رشته دامپزشکی در هلند هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

سوالات متداول

✔️ آیا برای پذیرش دامپزشکی از دانشکاه های هلند ارایه مدرک زبان نیاز است؟

بله برای تحصیل در دانشگاه های هلند ارایه مدرک زبان تافل یا ایلتس مورد نیاز است.

✔️ آیا فارغ التحصیلان دامپزشکی از دیگر کشور ها برای کار کردن در هلند باید مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کنند؟

بله برای کار در هلند نیاز به معادل سازی مدرک است.

✔️ آیا پس از تحصیل دامپزشکی در هلند می توان درخواست پاسپورت این کشور را داد؟

خیر پس از پنج سال کار کردن و پرداخت مالیات می توان درخواست پاسپورت کشور هلند را داد.

✔️ چند مقطع دانشگاهی  برای تحصیل دامپزشکی در هلند وجود دارد؟

امکان تحصیل در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد.

سخن پایانی

در هلند، تحصیلات دامپزشکی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌شود. دانشگاه‌های بسیار خوبی در هلند وجود دارند که این رشته را ارائه می‌دهند. پس از اتمام تحصیلات، فارغ التحصیلان می‌توانند به عنوان دامپزشک فعالیت کنند. شغل دامپزشک در هلند بسیار معتبر و با ارزش است و در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند. به عنوان یک دامپزشک، شما ممکن است در زمینه پرورش حیوانات، بهداشت عمومی حیوانات و پژوهش‌های دامپزشکی فعال باشید برای فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی از کشور‌های دیگر نخست باید مدارک تحصیل خود را معادل سازید و سپس وارد بازار کار شوید. با توجه به شرایط و مزایای تحصیل و کار در حوزه دامپزشکی در هلند، این کشور به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات دامپزشکی شناخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشر می توانید با موسسه MIE تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

امتیاز 3.4 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
ناصر تقوایی
آیا فارغ التحصیلان دامپزشکی از دانشگاه های ایران هم می توانند در هلند کار مرتبط پیدا کنند؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز ابتدا مدرک ایران بایستی در هلند معادلسازی شود تا مجوز کار دریافت نمایند.
مرتضی
شرایط مهاجرت به هلند چیه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز روش های مختلفی برای مهاجرت به هلند وجود دارد. پیشنهاد می شود برای بررسی رزومه خود و دریافت مشاوره رایگان با موسسه تماس بگیرید.
عماد
سلام روز بخیر. من سال اول دامپزشکی دانشگاه آزاد هستم. میتونم پذیرش هلند را بگیرم؟ شرایط از نظر بورسیه چی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. تحصیل شما در سال اول دامپزشکی تاثیری در پذیرش شما در هلند نخواهد داشت و برای تحصیل باید مدرک زبان ارائه نموده و سایر مدارک تحصیلی را برای دانشگاه ارسال نماییم. ضمنا دریافت بورسیه را نیز نمی توان تضمین نمود و به رزومه افراد بستگی دارد.
مرتضی
سلام و عرض ادب مدرک دکترای دامپزشکی از دانشگاه ازاد هم برای معادل سازی در هلند قابل قبول هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز مدرک شما قابل قبول است.
مشاوره رایگان