تحصیل دندانپزشکی در سوئد

بدون نظر

تحصیل دندانپزشکی در سوئد، شرایط کار دندانپزشکی در سوئد و چگونگی امتحان پزشکی سوئد از جمله مواردی می باشد که متقاضیان مهاجرت به سوئد، در جستجوی پاسخ آن نیز می باشند. علاوه بر این سوالاتی نظیر تحصیل پزشکی در سوئد امکان پذیر است؟ بهترین دانشگاه های پزشکی در سوئد کدام ها هستند؟ و غیره برای متقاضیان پزشکی و دندانپزشکی پیش می آید. برای دریافت پاسخ به این سوالات تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. سطح کیفیت زندگی و رفاه در کشور سوئد بسیار بالا می باشد. این مقاله به مدد وکلای محلی سوئد و جستجو در سایت های معتبر به تحریر در آمده است ارائه این اطلاعات به معنای ارائه خدمات به شما عزیزان نمی باشد. موسسه ملک پور با داشتن تجربیات فراوان و موفق در امور مهاجرتی می تواند شما عزیزان را برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد راهنمایی کند. شما عزیزان می توانید از طریق وب سایت های موسسه درخواست مشاوره اولیه خود را ثبت کرده و یا با تلفن های موسسه تماس گرفته و شرایط خود را به صورت رایگان ارزیابی کنید.

عناوینی که در این مقاله به صورت کامل به آنها می پردازیم:

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

بررسی شرایط کلی تحصیل دندانپزشکی در سوئد

کشور سوئد، سالیان سال است مقصد دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی نیز می باشد. مدت زمان تحصیل پزشکی در کشور بسیار زیبای سوئد در حدود پنج سال طول می کشد. دانشجویان در این پنج سال علاوه بر تحصیل، به مدت 18 ماه هم کارآموزی خواهند داشت. دوره های کارآموزی پزشکی و دندانپزشکی در سوئد زیر نظر موسسات آموزش عالی این کشور برگذار می شود. آموزش در کشور سوئد از سطح بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر این تحصیل دندانپزشکی در سوئد در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. بسیاری از دانشگاه های سوئد مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند. همانطور که می دانید افرادی که در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل می کنند می بایست با عموم مردم در ارتباط باشند. در نتیجه داشتن نمره زبان آیلتس 7 برای دانشجویان این رشته ها الزامی می باشد.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در سوئد


شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در سوئد چگونه است؟

برای تحصیل در سوئد در رشته دندانپزشکی در سوئد، باید شرایط تحصیل در این رشته را داشته باشید. می خواهیم بدانیم که شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در سوئد چگونه است؟ برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان سوئدی باید مدرک زبان c1 سوئدی برای تحصیل به زبان سوئدی، و مدرک زبان آیلتس ۷ برای تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید. همچنین باید در درس های اصلی در مقطع دبیرستان مانند: زیست ریاضی، شیمی و فیزیک نمره های بالایی را داشته باشید.تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئد ۱۱ ترم می باشد که ۱۸ ماه از این مدت دوره کارورزی می باشد. در پایان دوره کارورزی از دانشجویان امتحان گرفته میشود، در صورتی که بتوانند در این امتحان نمرات قبولی را به دست بیاورند قادر به کار در سوئد خواهند بود.

معرفی دانشگاه های دندانپزشکی در سوئد

یکی دیگر از مواردی که باعث شده تا تحصیل دندانپزشکی در سوئد و یا پزشکی در این کشور مورد توجه فراوانی قرار گیرد، داشتن دانشگاه های بسیار با رتبه های جهانی خوب می باشد. در این بخش می خواهیم به بررسی بهترین دانشگاه های پزشکی در سوئد بپردازیم.

نام دانشگاه

رتبه جهانی

رتبه در کشور سوئد

دانشگاه Uppsala

62

1

دانشگاه Lund

72

2

Karolinska Institute

100

3

دانشگاه Gothenburg

127

5

دانشگاه Stockholm

136

6

دانشگاه Linkoping

176

7

دانشگاه Umea

248

9

تحصیل دندانپزشکی در سوئد به زبان انگلیسی

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، امکان تحصیل دندانپزشکی در سوئد نیز امکان پذیر است. اما برای اینکه دانشجو بتواند بعد از تحصیل وارد بازار کار شود نیاز دارد تا زبان سوئدی خود را تقویت کند. زیرا پزشکان و دندانپزشکان به طور کلی با عموم مردم در ارتباط هستند. در نتیجه دانش زبان سوئدی می تواند شرایطی خوبی را برای ورود به بازار کار برای آنان فراهم سازد. داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از شرایط اصلی تحصیل پزشکی در سوئد نیز می باشد. برای آن دسته از افرادی که سطح زبان خوبی ندارند می توانند از طریق دوره های زبان وارد این کشور شوند و بعد از پایان دوره زبان انگلیسی در سوئد برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی اقدام کنند. نکته مهم این است که در کشور آمریکا و یا کانادا، دانشجویان می بایست در ابتدا در رشته های علوم پایه تحصیل کنند و سپس وارد رشته های پزشکی شوند. اما در کشور سوئد دانش آموزان بعد از اتمام مقطع دبیرستان می توانند مستقیم وارد رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور شوند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد چقدر است؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد برای متقاضیان داخل و خارج اتحادیه اروپا متفاوت می باشد. دانشجویانی که در اتحادیه زندگی می کنند می توانند به صورت رایگان در این دانشگاه ها تحصیل کنند. اما برای خارج اتحادیه، این مبالغ متفاوت می باشد. همچنین برای افرادی که تمایل دارند تا به زبان انگلیسی تحصیل کنند می بایست در حدود 20 هزار یورو به بالا شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل پزشکی به زبان سوئدی برای خارج اتحادیه در حدود 4 تا 10 هزار یورو در سال و برای رشته دندانپزشکی در حدود 6 تا 12 هزار یورو در سال می باشد.

برای ورود به بهترین دانشگاه های پزشکی در سوئد و یا دانشگاه های دندانپزشکی سوئد، دانشجویان می بایست در ابتدا در امتحان پزشکی سوئد قبول شوند. اسم این آزمون TISUS (The Test In Swedish for University Studies) می باشد. این آزمون شامل 3 بخش می باشد . بخش های reading و writing به صورت کتبی و بخش آخر speaking به صورت شفاهی برگزار می شود.

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در سوئد

تا سال 2020 کشور سوئد از جمله کشورهایی در اروپا بود که امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود داشت. اما شرایط تحصیل در این کشور از آن سال تغییر کرده است. بهترین دانشگاه های پزشکی در سوئد شرایط ویژه ای را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده اند تا بتوانند تحت شرایط خاصی بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. لازم به ذکر است تحصیل دندانپزشکی در سوئد همچنان با دریافت بورسیه و معاف از پرداخت شهریه برای دانشجویان بین المللی نیز می باشد. به طور مثال، انستیتوی کارولینسکا تعداد بورسیه تحصیلی سوئد برای دانشجویان ممتاز فراهم کرده است. علاوه بر این بورسیه بین المللی LiU یکی از بورسیه های می باشد که تحت شرایط خاصی دانشجو می تواند تا 50% در شهریه خود بورسیه دریافت کند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در سوئد

همانطور که گفته شد برای اخذ پذیرش تحصیلی دندانپزشکی باید مدارکتان کافی باشد. مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی به صورت زیر می باشد:

 • داشتن نامه تمکن مالی: از آن جایی که هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاههای خصوصی تقریباً ۳۸ هزار کرون می باشد و هزینه زندگی نیز به صورت ماهیانه برابر با ۱۶ هزار کرون می باشد، دانشجویان باید توانایی پرداخت این مبلغ را داشته باشند به عبارتی باید یک پشتوانه مالی برای پرداخت این هزینه ها ارائه دهند.
 • ارائه بیمه دانشجویی
 • سوابق خوب تحصیلی: برای تحصیل در رشته دندانپزشکی نمرات پایه شما یعنی نمرات زیست شیمی و فیزیک باید بالا باشد.
 • نیاز است یک معرفی نامه از طرف دبیران دروس اصلی خود دریافت و ارائه نمایید.
 • ارائه یک سی وی: دلایل خود برای علاقه به تحصیل در این رشته را ارائه کنید.
 • زبان: برای تحصیل به زبان سوئدی نیاز است که حداقل نمره c1 سوئدی و برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک آیلتس هفت خواهید داشت.

مدرک زبان مورد نیاز پذیرش دندانپزشکی سوئد

برای پذیرش رشته دندانپزشکی باید مدرک زبان معتبر از آموزشگاه های زبان بین المللی را داشته باشیم، مدرک زبان مورد نیاز پذیرش دندانپزشکی سوئد چیست؟ اگر می خواهید به زبان انگلیسی تبدیل تحصیل کنید شما باید مدرک زبان آیلتس ۷ و یا تافل معادل آن را ارائه دهید. همچنین اگر قصد دارید به زبان سوئدی تحصیل کنید نیاز است که مدرک زبان در حد C1 سوئدی را ارائه دهید جدول زیر مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی را نمایش می دهد

مدرک

سطح نمره

زبان سوئدی

C1

تافل

94 الی 101

آیلتس

7

شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در سوئد چگونه است؟

سوئد در سلامت دندان در جهان پیشرو می باشد. دندانپزشکان بین‌المللی می‌تواند برای تحصیل در مقطع تخصص خود در سوئد به تحصیل بپردازند. شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در سوئد چگونه است؟ برای تحصیل دوره تخصص دندانپزشکی در سوئد گفتنی است که سبک آموزش در سوئد متفاوت می باشد و آموزش ها بر اساس دستورالعمل های تعیین شده توسط هیئت ملی بهداشت و رفاه سوئد با هدف ایجاد کیفیت قوی برای رسیدگی به بیماران ایجاد شده است. برای تحصیل در هر رشته تخصصی متقاضی باید به حداقل سه سال در سوئد به آموزشهای دوره های بالینی و دوره های تخصصی که بر اساس رشته انتخابی فرد برای او پیش بینی شده است، شرکت کند. دپارتمانها رسمی می باید سه شرط اصلی آموزش را به صورت کامل رعایت کنند:

 • دپارتمان باید یک مدیر مطالعه و همچنین یک دندانپزشک متخصص برای راهنمایی و پیشرفت فرد در برنامه های درسی ارائه دهد که تمامی قوانین و مقررات شورای ملی بهداشت و رفاه سوئد را در نظر بگیرند.
 • سوپروایزر ها باید رسمی باشند واجد شرایط نظارت در آموزش به دندانپزشکان باشند.
 • کارکنان مربوطه باید دستورالعمل‌های لازم را در مورد تکنیک ها و فعالیت ها به متقاضی ارائه دهند.

واحدهای تخصص دندانپزشکی باید از نظر بازرسی و ارزیابی ایمنی بیمار شرایطی مطابق با استاندارد های سوئد باشد، را داشته باشد. اهدافی که برای آموزش متخصص باید در نظر گرفت به شرح زیر می باشد:

 • متخصص باید به مهارت ها و رویداد های مراقبت از دندان برای بیماران به صورت کامل مسلط شود.
 • فرد متخصص باید در هنگام برطرف کردن بیماری بیمار کلیه ایمنی بیمار را در نظر بگیرد.

 پیشرفت هر فرد به صورت کامل توسط سرپرست کلینیک بررسی می گردد و به صورت کامل ثبت و ضبط می گردد. معمولاً دوره های تخصص و حداقل سه ساله می باشد. و از آنجایی که داوطلبان باید بتوانند با بیماران ارتباط برقرار کنند، دوره زبان سوئدی به صورت فشرده به صورت ۱۲ الی ۱۸ ماه را نیز باید سپری کند. که در این صورت با احتساب دوره زبان فشرده و دوره تخصص هر داوطلب چهار ساله باید در نظر گرفته شود که هزینه تحصیل در این دوره بستگی به دانشگاه و گرایشی که فرد در آن تحصیل می کند دارد اما در حالت کلی هزینه تحصیل در سوئد در مقطع تخصص را می توان بین 30 الی 60 هزار کرون در سال در نظر گرفت.

لیست گرایش های رشته دندانپزشکی در سوئد

برای تحصیل دوره تخصصی در سوئد گرایش های مختلفی وجود دارد که افراد با توجه به علاقه شان در هر یک از این گروه ها مشغول به تحصیل خواهند شد لیست گرایش های رشته دندانپزشکی در سوئد عبارتند از:

 • اندونتیکس
 • طب دهان و دندانپزشکی
 • دندانپزشکی بالینی
 • ارتودنسی
 • لمینیت
 • پریودنتولوژی
 • ایمپلنت

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد و دریافت ویزا

برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد و دریافت ویزای تحصیلی این کشور، دانشجویان می بایست در ابتدا پذیرش از یکی از دانشگاه های سوئد را دریافت کنند. سپس برای دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد اقدام کنند. در زیر برخی از مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد را برای آگاهی متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد قرار داده ایم.

 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه تمکن مالی متقاضی
 • بیمه
 • تعیین محل سکونت متقاضی در سوئد

شرایط کار و اخذ اقامت پس از تحصیل دندانپزشکی در سوئد

در این قسمت از مقاله به شرح شرایط کار دندانپزشکی در سوئد میپردازیم. کشور سوئد از جمله کشورهایی در اروپا می باشد که نیاز بسیار زیادی به کادر درمان در کشور خود دارد. به همین منظور افرادی که بتوانند در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور تحصیل کنند دیگر نگرانی برای ورود به بازار کار نخواهند داشت. اما شرایط تحصیل پزشکی در سوئد و یا تحصیل دندانپزشکی در سوئد بسیار سخت و دشوار می باشد. زیرا متقاضیان برای سهولت کار می بایست به دو زبان انگلیسی و سوئدی تسلط کافی داشته باشند. یکی دیگر از مواردی که قبل از هر اقدامی متقاضیان می بایست شرایط کار دندانپزشکی در سوئد و کار پزشکی در سوئد را بررسی کنند. بررسی نرخ بیکاری کشور سوئد از مهمترین عوامل برای دریافت اطلاعات در مورد شرایط کار در این کشور می باشد. مطابق با جدول زیر در سال 2022 در حدود 6.50 می باشد. منظور از نرخ بیکاری، تعداد افرادی می باشند که به دنبال کار می گردند و می توانند کار مورد نظر خود را پیدا کنند. دانشجویان بعد از اتمام تحصیل خود می توانند به مدت یکسال در سوئد بمانند و به دنبال کار بگردند. در صورتی که بتوانند به مدت 5 سال در سوئد کار کنند می توانند اقامت سوئد را دریافت کنند.

نمودار نرخ بیکاری سوئد

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

کار در جمهوری چک

 

⬅️ چنانچه علاقمند به مطالعه جامع تری درباره بهترین دانشگاه های پزشکی در سوئد هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول راجع به رشته دندانپزشکی در سوئد

✅ هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد به زبان انگلیسی چه مقداری است؟

به این دارد که در کدام دانشگاه مشغول به تحصیل باشید ولی به طور متوسط مبلغ بین 35 الی 40 هزار کرون را در نظر داشته باشید.

✅ اگر زبان سوئدی بلد نباشیم می توانیم برای دوره تخصص در سوئد تحصیل کنیم؟

بله شما اگر مدرک زبان انگلیسی در حد 7 و 7.5 داشته باشید می توانید با شرکت در دوره های 12 تا 18 ماهه زبان سوئدی را فرا بگیرد و سپس به تحصیل برای تخصص بپردازید.

آیا برای ورود به دانشکده های پزشکی نیاز به گذراندن دوره های علوم پایه است؟

برخلاف کشور آمریکا، در سوئد متقاضیان می توانند در ابتدا با قبولی در آزمون پزشکی وارد دانشکده های پزشکی شوند و دیگر نیازی به گذراندن علوم پایه در این کشور را ندارند.

بعد از اتمام تحصیل دندانپزشکی در سوئد، آیا امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد؟

در صورتی که دانشجو بتواند وارد بازار کار شود می تواند بعد از 5 سال اقامت دائم سوئد را دریافت نماید.


____________سخن پایانی راجع به تحصیل دندانپزشکی در سوئد_________

تحصیل دندانپزشکی در سوئد، بررسی شرایط بورسیه و اخذ ویزای تحصیلی در سوئد، همچنین معرفی بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در سوئد به صورت کامل در این مقاله توضیح داده شد. علاوه بر تحصیل پزشکی در سوئد، پزشکان عزیز می توانند از طریق برنامه های معادل سازی برای این کشور اقدام کنند. یکی از مهمترین دغدغه های متقاضیان، شرایط کار دندانپزشکی در سوئد می باشد. با توجه به کمبود کادر درمان در این کشور، شرایط فوق العاده ای برای جذب نیروی متخصص پزشکی در این کشور فراهم شده است. موسسه ملک پور با تجربیات فراوان می تواند شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری رساند. شما عزیازن برای بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئد خود می توانید از طریق وب سایت های موسسه و یا برقراری تماس تلفنی، با مشاورین مجرب ما ارتباط برقرار کرده و مشاوره اولیه خود را دریافت نمائید.

امتیاز 5 از 5 ( 3 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان