تحصیل در مجارستان

14 دی 1401 3 نظر

تحصیل در مجارستان، مهاجرت به کشور مجارستان از طریق تحصیل، شرایط تحصیل در مجارستان با مدرک دیپلم و بالاتر و همچنین مدارک و شرایط لازم برای تحصیل مجارستان از جمله اصلی ترین مسایلی هستند که در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرند. آیا از شرایط، هزینه و دانشگاه های برتر کشور مجارستان مطلع هستید؟ آیا تحصیل در مجارستان، نیاز به مدرک زبان خاصی دارد؟ آیا مزایای تحصیل در کشور مجارستان بیشتر است یا معایب آن؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و سوالاتی اینچنینی، تا پایان مقاله با ما همراه باشید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله کماکان سوالی در ذهن شما خواننده گرامی در باب موضوع تحصیل در مجارستان باقی ماند، در تماس با متخصصان موسسه ملک پور و استفاده از مشاوره های تلفنی رایگان آن ها پس از تماس تلفنی و یا تکمیل فرم تماس، تردیدی به خود راه ندهید. عناوین زیر از عمده ترین عناوین قابل بحث در این مقاله خواهند بود:

تحصیل در مجارستانتحصیل در مجارستان

 

آشنایی با کشور مجارستان و شرایط تحصیل در مجارستان 2023

چنانچه متقاضی استفاده از موقعیت تحصیل در مجارستان می باشید، لازم است که از شرایط عمومی موجود در این کشور مطلع شوید. همانطور که می دانید کشور مجارستان، کشوری است که در بخش مرکزی قاره اروپا واقع شده، یکی از اعضای فعال پیمان شنگن به شمار می رود و با کشورهای اتریش، اسلواکی و اسلوونی هم مرز است. زبان رسمی این کشور، زبان مجاری می باشد و واحد پولی رایج کشور مجارستان، فارینت است. جمعیت این کشور به طور تقریبی 10 میلیون نفر می باشد.

 

 • فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل در مجارستان

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد تحصیل در مجارستان

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد تحصیل در مجارستان

 

سیستم آموزشی تحصیل در کشور مجارستان به دو مقطع پیش از دانشگاه و همینطور مقطع دانشگاه تقسیم می گردد. مقطع پیش از دانشگاه، مقاطع ابتدایی و دبیرستان را در بر دارد و مقطع دانشگاه شامل سه مقطع تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می شود. چنانچه بخواهیم در باب نکات مثبت تحصیل در مجارستان سخن بگوییم می توانیم به مواردی همچون امکان اشتغال به کار همزمان با تحصیل، عدم نیاز ضروری به مدارک زبانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور، امکان به همراه بردن همراهان متقاضی تحصیل در کشور مجارستان و امکان تحصیل به دو زبان آلمانی و زبان انگلیسی اشاره نماییم. به طور کلی شرایط تحصیل در مجارستان 2021 به این صورت است که متقاضی در ابتدا باید پذیرش یکی از موسسات آموزشی مورد تایید را دریافت نماید و پس از آن برای ویزای تحصیلی مجارستان اقدام نماید. در قسمت های بعدی شرایط تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف را بررسی خواهیم نمود.

 

تحصیل در مجارستان در مدارس

با توجه به اینکه تحصیل در مجارستان در مدارس، تا سن 18 سالگی می باشد و به دو بخش ابتدایی و دبیرستان تقسیم می گردد؛ بهتر است که در این قسمت از مقاله به هر یک از این بخش ها به تفصیل پرداخته شود و شرایط آن ها را برای شما اعلام داریم:

 • تحصیل در مجارستان در مدارس در مقطع دبستان

تحصیل در مجارستان با یک دوره پیش دبستانی با مدت زمان بیش از سه سال، برای کودکان 3 تا 7 سال آغاز می‌گردد. تحصیل در سال آخر پیش دبستانی برای همه اجباری است. بعد از پیش دبستانی، دوره دبستان آغاز می‌شود و به دو دوره سطح اول و دوم تقسیم می‌گردد که دوره اول 4 سال و دوره دوم 2 تا 3 سال است. متقاضیان تحصیل در مجارستان باید بدانند که تحصیلات در مقطع دبستان در کشور مجارستان شامل سیکل و دوره اول برای دانش آموزان سنین 7 تا 14 سال بوده و دارای 8 سطح است. کودکان 6 تا 7 سال در سطح اول، 7 تا 8 سال در سطح دوم، 8 تا 9 سال در سطح سوم، 9 تا 10 سال در سطح چهارم، 10 تا 11 سال در سطح پنجم، 11 تا 12 سال در سطح ششم، 12 تا 13 در سطح هفتم و 13 تا 14 سال در سطح هشتم دسته بندی می‌شوند. متقاضیان تحصیل در مجارستان در صورت نیاز به درخواست ویزا برای همراهان خود باید به این نکته دقت داشته باشند که صدور ویزای همراه برای والدین دانش آموزانی که در سطح دبستان به تحصیل می‌پردازند، فقط با توجه به شرایطی خاص و در اداره مهاجرت این کشور صادر می گردد. بنابراین بهتر است که متقاضی تحصیل در مقطع دبستان کشور مجارستان، دارای قیم قانونی باشد و یا اینکه یکی از مدارس شبانه روزی را جهت تحصیل انتخاب نماید. لازم به ذکر است که برای افراد تحصیل کننده در مقطع لیسانس و بالاتر، ویزای همراه صادر می‌شود.

 • تحصیل در مجارستان در مدارس در مقطع دبیرستان

پس از دوران ابتدایی، مقطع دبیرستان آغاز می‌شود که دارای تنوع بسیار بوده و معمولاً شامل دوره های 4، 5، 6 و 8 سال است. دانش آموزان متقاضی تحصیل در مجارستان از سنین 10، 12 یا 14 سال وارد این مقطع شده و تحصیل آن ها تا سنین 18 یا 19 سال در دبیرستان به طول می انجامد. علاوه بر دبیرستان‌ها، مدارس فنی حرفه ای شامل یک دوره 4 سال و همچنین هنرستان های شامل دوره های 2 تا 4 سال در کشور مجارستان وجود دارند. پس از اتمام دوره دبیرستان، و یا تحصیل در هنرستان و فنی حرفه ای، دانش آموز مدرک دیپلم دریافت می‌نماید. متقاضیان تحصیل در کشور مجارستان باید بدانند که دوره دبیرستان در این کشور شامل سه سطح اول، دوم و سوم است که در مقایسه با سیستم آموزشی در ایران همان دوره اول، و دوم دبیرستان و پیش دانشگاهی می‌باشند. دوره دبیرستان برای دانش آموزان در محدوده سنی 16 تا 18 سال است. ویزای همراه برای متقاضیان تحصیل در مجارستان، همانند دوره دبستان فقط با موافقت اداره مهاجرت مجارستان صورت می‌پذیرد. بهتر است که دانش آموز متقاضی تحصیل، در این کشور دارای قیم بوده و یا اینکه یکی از مدارس شبانه روزی را جهت تحصیل انتخاب نماید. در کل سه نوع مدرسه متوسطه در کشور مجارستان وجود دارد که عبارتند از:

Gimnázium: یک دوره دو سال آموزش دهنده زبان های خارجی

Szakközépiskola:نوعی هنرستان حرفه ای

Szakmunkásképző Szakiskola: نوعی آموزشگاه حرفه ای ارائه دهنده خدمات به دانش آموزان جامانده از تحصیل در دوره ابتدایی

پس از پایان دوره دبیرستان، دانش آموزان در آزمون نهایی که در واقع راهی برای ورود به دانشگاه نیز می‌باشد، شرکت می‌نمایند. آزمون کتبی ریاضی، آزمون شفاهی و همچنین کتبی دستور زبان، زبان های خارجی و تاریخ و همچنین آزمون شفاهی با انتخاب یک موضوع توسط خود دانش آموز انجام می گیرد.

 

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی باید بدانند که دوره لیسانس در این کشور یک دوره 3 تا 4 سال است که یکی از شرایط ورود به این مقطع داشتن دیپلم معتبر می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع لیسانس نیازمند مدرک زبان نمی‌باشد و دانشجوی متقاضی تحصیل در کشور مجارستان با توجه به رشته خود می‌تواند در حین تحصیل، به یادگیری زبان انگلیسی و یا آلمانی بپردازد. دانشجوی دوره لیسانس مجاز است که 20 ساعت در هفته کار نماید؛ البته در ایام تعطیل، امکان پر کردن این 20 ساعت به صورت تمام وقت وجود دارد. پزشکی و پیش پزشکی از رشته های بسیار پرطرفدار تحصیل در کشور مجارستان می‌باشند. متقاضیان تحصیل در مجارستان پس از گذراندن دوره پیش پزشکی می‌توانند. برای تحصیل در کشورهایی مانند آلمان، اتریش و انگلستان اقدام نمایند. دانشگاه های مجارستان، خوابگاه هایی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند و همچنین متقاضیان تحصیل در مجارستان می‌توانند در خود این خوابگاه ‌ها، کتابخانه و یا رستوران دانشگاه مشغول به کار گردند. متقاضی تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس در ابتدا باید بتواند ویزای دانشجویی این کشور را فراهم نماید که این نوع ویزا دارای بیمه رایگان نیز می‌باشد. در کل، تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی شامل مزایایی است که عبارتند از:

 • شهریه مناسب تحصیل در مقطع لیسانس
 • تحصیل در کشوری با استانداردهای رفاهی سطح بالا
 • فراهم بودن امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکتری
 • امکان تحصیل در دانشگاههای معتبر اروپایی
 • مجوز کار
 • زندگی و تحصیل در کشوری با آب و هوای عالی
 • دریافت مدرک دانشگاهی معتبر
 

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

کشور مجارستان دارای 69 دانشگاه معتبر است که شامل دانشگاه های دولتی و خصوصی می‌گردند. در این دانشگاه ها رشته هایی نظیر پزشکی، مهندسی، مدیریت، هنر و غیره ارائه می‌گردند. یکی از گزینه های ادامه تحصیل در مجارستان برای متقاضیان تحصیل در مجارستان، دوره کارشناسی ارشد است. کشور مجارستان دارای سیستم آموزشی عالی و با قدمت چندین هزار ساله است. امروزه حدود 20 هزار دانشجوی بین المللی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور مشغول به تحصیل می‌باشند. هم اکنون 4 دانشگاه در کشور مجارستان در بین 800 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

دوره فوق لیسانس در کشور مجارستان یک دوره تحصیلی 1 الی 2 ساله است که شرط ورود به آن، داشتن مدرک لیسانس است. متقاضی تحصیل در این کشور باید بداند که رشته انتخابی وی در مقطع فوق لیسانس باید همان رشته انتخابی در مقطع لیسانس باشد. متقاضی تحصیل در مجارستان، برای تحصیل در دوره فوق لیسانس نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد و می‌تواند در حین تحصیل، به یادگیری زبان انگلیسی و آلمانی بپردازد. متقاضی تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی ارشد، مجوز 20 ساعت کار در هفته را دارد اما نمی‌تواند در تعطیلات بین دو ترم، این 20 ساعت را پر نماید. لازم به ذکر است که دانشجویان مقطع فوق لیسانس می‌توانند برای دریافت ویزای همراه اقدام نمایند. یکی از موارد جالب توجه در خصوص تحصیل در مجارستان، امکان شرکت در دوره زبان در مجارستان می باشد. از آن جایی که متقاضیان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مجارستان نیازمند ارائه مدرک زبان با نمره مناسب می باشند، در صورت کسب نمره پایین تر می توانند در دوره زبان در مجارستان شرکت کرده و پس از افزایش نمره زبان خود، تحصیل در دوره اصلی را آغاز نمایند.

 

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

یکی از گزینه های ادامه تحصیل برای متقاضیان تحصیل در مجارستان، دوره دکتری است. دوره دکتری به دو صورت بورسیه و یا بدون بورسیه ارائه می‌گردد که دریافت بورس تحصیلی در واقع شرایط ایده آلی را برای دانشجو فراهم نموده و نوعی اشتغال می باشد. تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری، شامل یک دوره تحصیلی 3 تا 5 سال است و یکی از شرایط ورود به این دوره، داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر می باشد. متقاضیان تحصیل در کشور مجارستان باید بدانند که امکان فراگیری زبان انگلیسی، البته در شرایط غیر بورسیه ای، در حین تحصیل برای آنها فراهم می باشد. موسسه ملک پور خدمات ویژه ای را برای داوطلبان تحصیل دکترا در مجارستان ارائه کرده است. در این خدمات، داوطلبان دکترا در مجارستان نیاز به ارائه مدرک زبان، مقالات ISI و یافتن استاد راهنما و دریافت تایید وی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه نمی باشند. توجه داشته باشید که عدم نیاز به ارائه مدرک زبان جهت تحصیل در مجارستان، صرفاً برای دانشجویان مقطع دکترا بوده و این امر تنها در اخذ پذیرش صادق می باشد. بنابراین به منظور دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، ارائه مدرک زبان مورد نیاز می باشد. متقاضی تحصیل در کشور مجارستان در این مقطع، مجاز به 30 ساعت کار در هفته می باشد و می ‌تواند در حین تحصیل به انجام کارهای تحقیقاتی بپردازد. همچنین فرد می‌تواند درخواست ویزای همراه نماید. در کل، دو نوع مدرک دکتری شامل PhD و DLA یا دکتری در رشته هنر توسط دانشگاه‌ ها ارائه می‌گردند که هر دو مدرک دارای ساختار و عملکرد یکسانی هستند.

 

تحصیل پزشکی در مجارستان

از آنجایی که تحصیل در مجارستان با هزینه پایین تری نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر همراه است، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار می گیرد. تحصیل پزشکی در مجارستان با هزینه به صرفه و در عین حال بهره مندی از کیفیت بالای آموزش و زندگی در این کشور همراه است. افراد می توانند به زبان مجاری و یا انگلیسی به تحصیل پزشکی در این کشور بپردازند که البته تسلط بر زبان بومی یا مجارستانی این کشور، برای بهبود برقراری ارتباط با بیماران الزامی می باشد. تحصیل پزشکی در این کشور ملزم به شرکت در ازمون ورودی پزشکی مجارستان می باشد. دوره یک ساله پیش پزشکی در کشور مجارستان برگزار می شود که در آن به تقویت زبان و دروس ازمون ورودی پزشکی مجارستان پرداخته می شود. با شرکت در این کلاس ها، آمادگی فرد برای پذیرش در ازمون ورودی پزشکی مجارستان یا کشورهای دیگر اروپایی افزایش می یابد. لازم به ذکر است که دانشجو پس از پایان دوره 6 ساله تحصیل پزشکی در مجارستان می تواند وارد بازار کار این کشور شده و یا برای یافتن کار در دیگر کشورهای اروپایی و حوزه شنگن اقدام نماید. 

تحصیل پزشکی در مجارستان

? تحصیل پزشکی در مجارستان ?

 

بورسیه تحصیل در مجارستان

از آنجایی که تقاضا از جانب متقاضیان تحصیل در مجارستان برای دریافت بورسیه تحصیلی روز به روز در حال افزایش می باشد، کشور مجارستان طرحی به نام stipendium hungaricum را برای دانشجویان خارجی ارائه نموده که همان بورسیه تحصیلی کشور مجارستان است. در سال 2018 حدود 4100 دانشجو و در سال 2019 حدود 5000 دانشجوی بورسیه در مقاطع مختلف در دانشگاه ‌های کشور مجارستان مشغول به تحصیل بودند. این بورسیه هر سال تقریبا به 5000 داوطلب تعلق می گیرد که سال 2021 نیز از این قاعده مستثنی نیست. متقاضیان تحصیل در مجارستان باید بدانند که این طرح، شامل کشورهای دارای قرارداد تعامل فرهنگی و تبادل دانشجو با کشور مجارستان می‌گردد. بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی دوره 2 تا 4 سال، کارشناسی ارشد 1.5 تا 2 سال و دکتری 2 سال است. متقاضیان تحصیل در این کشور که بورسیه دریافت می‌نمایند، هزینه ای را بابت تحصیل پرداخت نمی‌نمایند و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کمک هزینه ای معادل 130 یورو، دکتری معادل 450 یورو ماهیانه دریافت می‌کنند. اسکان دانشجویان دریافت کننده بورسیه، رایگان می باشد. متقاضیان تحصیل در کشور مجارستان از طریق بورسیه تا 15 ژانویه هر سال می‌توانند اقدام نمایند و در ماه جولای، نتایج اعلام می‌گردند. دانشجوی پذیرش شده بورسیه تا 30 سپتامبر فرصت خواهد داشت که خود را به دانشگاه معرفی نموده و وارد خاک مجارستان شود. مدارک مورد نیاز جهت دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان عبارتند از: مدرک زبان، مدارک و سوابق تحصیلی و انگیزش نامه. در دوره دکتری علاوه بر موارد ذکر شده، ارائه طرح تحقیقاتی و همچنین 2 توصیه نامه از جانب اساتید دانشگاه محل تحصیل دانشجو ضروری است.

 

تحصیل رایگان در مجارستان

به صورت کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور مجارستان از 16 تا 25 هزار یورو بوده و نسبت به باقی کشورهای اروپا پایین تر است و بسته به رشته این هزینه ها می تواند متفاوت باشد؛ اما برای دانشجویان بین المللی رایگان نخواهد بود و متقاضی لازم است که هزینه تحصیل خود را در این کشور پرداخت نماید. تنها روشی که می توان از طریق آن برای تحصیل رایگان در مجارستان اقدام نمود تحصیل از طریق بورسیه های تحصیلی می باشد که در قسمت قبل بررسی شد.

 

هزینه های زندگی و تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان به دلیل هزینه های اندک تحصیل و زندگی، بسیار مورد توجه دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان می باشد. هزینه تحصیل در این کشور بسته به رشته تحصیلی متفاوت است اما در بسیاری از رشته ها هزینه تحصیل در مجارستان در حدود 2500 الی 3000 یورو به ازای هر سال خواهد بود. البته برای رشته های مهندسی و پزشکی این رقم بالاتر خواهد بود. برای رشته های مهندسی این رقم می تواند تا 5000 یورو افزایش یابد و برای رشته های پزشکی می تواند بین 6 الی 8 هزار یورو برای شما هزینه داشته باشد. افرادی که قصد ورود به کالج های کشور مجارستان را دارند، می تواند با هزینه حدود 5 تا 8 هزار یورو در این کالج ها مشغول به تحصیل شوند. لازم به ذکر است که به شما پیشنهاد می دهیم که پیش از تصمیم گیری در باب کشور مقصد برای مهاجرت، به ویدیوی تصویری راهنمای گام به گام اخذ اقامت که توسط مدیر موسسه ملک پور تهیه و تدوین شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است، توجه فرمایید تا مشکل گشای راه شما در انتخاب مسیر مهاجرتی خود باشد.

بنر گام به گام اخذ اقامت

در جداولی که در زیر برای شما آورده ایم به هزینه های جاری زندگی مربوط به خورد و خوراک و در جدولی مجزا به هزینه های مربوط به اقامت و تهیه مسکن در خلال دوره تحصیل در مجارستان اشاره کرده ایم:

 

میانگین هزینه های مربوط به خورد و خوراک در طی تحصیل در مجارستان

میانگین هزینه ها

میانگین هزینه لازم برای یک وعده صبحانه

1 الی 3 € (یورو)

میانگین هزینه لازم برای یک وعده غذا در میان رستوران های این کشور

2 الی 5 € (یورو)

میانگین هزینه لازم برای یک ساندویچ با برند مک دونالد که به صورت معمولی

3 الی 6 € (یورو)

میانگین هزینه برای صرف یک وعده غذا در رستوران های خارجی یعنی غیر مجاری

حداقل 8 € (یورو)

میانگین هزینه برای صرف یک وعده غذا در رستوران هایی که به صورت ایرانی و عربی

حداقل 10 € (یورو)

میانگین هزینه برای صرف یک وعده غذا در رستوران هایی که ویژه سرو فست فود

حداقل 6 € (یورو)

1 لیتر شیر

0.94 € (یورو)

برنج (سفید)، (1 کیلوگرم)

0.90 € (یورو)

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

5.20 € (یورو)

موز (1 کیلوگرم)

1.26 € (یور)

 

در جدول زیر برای بررسی بیشتر هزینه های زندگی، طیفی از هزینه های مربوط به اجاره و خرید مسکن در خارج و در مرکز شهر ارائه گردیده است:

 

میانگین هزینه های مربوط به تهیه مسکن 

میانگین هزینه ها بر مبنای یورو

میانگین هزینه لازم برای اجاره نمودن یک سوئیت

600 الی 700 € (یورو)

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

62/387 € (یورو)

اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر

65/288 € (یورو)

خرید آپارتمان در مرکز شهر هر متر مربع

982/1 € (یورو)

خرید آپارتمان در خارج از مرکز شهر هر متر مربع

304/1 € (یورو)

 

کار دانشجویی ضمن تحصیل در مجارستان

در این بخش از مقاله به بررسی کار دانشجویی ضمن تحصیل می پردازیم. یکی از سوالاتی که برای هر متقاضی تحصیل در مجارستان پیش می آید این است که آیا امکان کار ضمن تحصیل وجود دارد و اینکه چند ساعت در هفته دانشجو می تواند کار کند؟ همانند اکثر کشورها که دانشجو می تواند کار پاره وقت ضمن تحصیل در اکثر مقاطع را داشته باشد، در کشور مجارستان نیز دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته را داراست. در مقطع دکترا نیز دانشجو 30 ساعت اجازه کار نیمه وقت در هفته دارد. با توجه به این که هزینه های زندگی در کشور مجارستان به نسبت دیگر کشورهای حوزه شنگن مانند سوئیس، آلمان و اتریش ارزان و کمتر است، شخص دانشجو می تواند بخش زیادی از هزینه های زندگی و خورد و خوراک خود را با کار ضمن تحصیل پوشش دهد.

 

شرایط اخذ ویزای همراه مجارستان

اگر متقاضی تحصیل در مجارستان، همسر، فرزند زیر 18 سال از یک تبعه مجارستانی و یا سرپرست فرزند زیر 18 سال دارای تبعه مجارستانی باشد، تا زمان اقامت این فراد در کشور مجارستان، وی می‌تواند در این کشور زندگی کرده و دارای اجازه اقامت خواهد بود. هر فردی با هدف دور هم آوردن خانواده می‌تواند جهت اقامت درخواست نماید. برای انجام این کار شرایطی وجود دارد که عبارتند از:

 • اجازه اقامت
 • فضای کافی جهت زندگی افراد خانواده با تایید سفارت یا کنسولگری مجارستان
 • داشتن تمکن مالی به منظور تامین هزینه ها با تایید مقامات مجارستانی

همانگونه که بیان گردید ویزای صادر شده برای خانواده که همان ویزای همراه می باشد، به همسر و فرزندان زیر 18 سال اجازه می‌دهد تا به فر متقاضی تحصیل در مجارستان بپیوندند. فرد دارای مجوز اقامت باید یک سری اطلاعات را جهت درخواست ویزای همراه ارسال نماید. در صورتی که خانواده دارای شرایط خاص مورد نظر باشد می‌توانند به همسر و یا والدین خود در مجارستان بپیوندند. فرد عضو اتحادیه اروپا و یا سوئیس، با داشتن گذرنامه می‌تواند برای اخذ اقامت مجارستان اقدام نماید و در عرض سه ماه پس از ورود نام خود را در دفتر ثبت نام مربوط به ساکنان ثبت کند. اما اگر متقاضی تحصیل در مجارستان دارای تابعیت کشورهای دیگر باشد، باید با توجه به ملیت خود درخواست اقامت و الحاق خانواده دهد. باید توجه داشته باشیم که فرد متقاضی ویزای همراه باید با ویزای توریستی وارد کشور شده و سپس جهت ویزای بلند مدت درخواست دهد. مدت زمان ویزای توریستی 3، 6 یا نه ماه بوده و سپس شخص به کمک راه های نظیر ثبت شرکت، کار، سرمایه گذاری، خرید اوراق بورس، و… می تواند جهت اقامت طولانی مدت اقدام نماید.

 

معرفی دانشگاه های برتر مجارستان

دانشگاه ‌های کشور مجارستان از رنکینگ بالایی در میان کشورهای اروپایی به خصوص در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی برخوردارند و ضمن داشتن اساتید مجرب، دوره ‌های تخصصی به زبان انگلیسی نیز در آن ها برگزار می‌شود. همچنین امکان ترانسفر به دانشگاه‌ های آلمان و اتریش و ادامه تحصیل رایگان در آن ها نیز برای دانشجویان فراهم است. این مقاله توسط متخصصان موسسه ملک پور در باب موضوع تحصیل در مجارستان به رشته تحریر در آمده و کپی برداری از آن، مخالف موازین اخلاقی و ممنوع است. در جدول زیر لیست چند دانشگاه از دانشگاه برتر مجارستان به همراه رتبه های جهانی آن ها برای متقاضیان تحصیل در مجارستان نشان داده شده است:

 

نام دانشگاه در مجارستان

رنکینگ جهانی

Eötvös Loránd Tudományegyetem

432

Debreceni Egyetem

936

Budapesti Muszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

1252

Szegedi Tudományegyetem

1398

Pécsi Tudományegyetem

1534

Közép-Európai Egyetem

1541

Semmelweis Egyetem

2549

Eszterházy Károly Egyetem

2636

Széchényi István Egyetem

3201

István Egyetem

3399

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیل در مجارستان

دریافت ویزای تحصیلی کشور مجارستان برای متقاضیان تحصیل در مجارستان دارای شرایط و مدارک خاصی می باشد. حداقل سن فرد متقاضی ویزای تحصیلی و اقامت در مجارستان، 18 سال است و بررسی درخواست و صدور ویزا، نیازمند پروسه ای 1 الی 3 ماه می باشد. در ادامه، مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیل کشور مجارستان ارائه گردیده اند:

 • انگیزش نامه شخص متقاضی برای تحصیل
 • کلیه مدارک تحصیلی شخص متقاضی برای تحصیل
 • مدرک زبان شخص متقاضی برای تحصیل در مجارستان
 • رسید پرداخت شهریه شخص متقاضی برای تحصیل در کشور مجارستان
 • عکس استاندارد شخص متقاضی برای تحصیل در مجارستان
 • مدارک هویتی برای شخص متقاضی برای تحصیل در مجارستان
 • پرینت بانکی نشان دهنده تمکن مالی شخص متقاضی برای تحصیل در مجارستان
 • رسید 60 یورویی پرداخت هزینه سفارتهای مجارستانی در کشورهای دیگر و رسید 18000 فارینت هزینه پرداخت شده در خود کشور مجارستان
 • اجاره نامه یک ماه به بالا در شهر محل تحصیل شخص متقاضی برای تحصیل در کشور مجارستان
 

موقعیت کار پس از تحصیل در مجارستان

افراد ساکن یا دارای شهروندی خارج از اتحادیه اروپا، جهت کار در مجارستان باید دارای ویزای کار باشند تا به کمک آن، ابتدا وارد این کشور شده و سپس کار نمایند. در صورتی که متقاضی کار در مجارستان پس از دوره تحصیل در مجارستان، از جانب کارفرمای مجارستانی پیشنهاد کاری دریافت نماید، دارای پیشنهاد کاری از جانب کارفرمای مجارستانی باشد؛ انجام تمامی مراحل اداری بر عهده خود کارفرما است. کارفرما اسناد مختلف نظیر مدارک تحصیلی و مدارک مربوط به سلامت جسمانی فرد را به اداره مهاجرت مجارستان تحویل می‌دهد. کاریابی نیاز به داشتن مهارت ها و دانش مربوطه می باشد که تأثیر بسیار زیادی در متقاعد کردن کارفرما و موفقیت در مصاحبه دارد. شرایط کار در خارج از کشور، اطلاعاتی نظیر بازار کار کشورهای مختلف و مهارت های کاریابی در خارج از کشور، در محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور توسط مدیر موسسه ملک پور تدریس شده است؛ به گونه ای که با تهیه و مشاهده این محصول می توانید سابقه کاری و مدارک تحصیلی خود را به بهترین نحو ممکن به کارفرما ارائه داده و موفقیت خود در کسب موقعیت کاری مورد نظر را تضمین نمایید.

کار در جمهوری چک

پس از دریافت پیشنهاد کاری، فرد می‌تواند برای دریافت ویزای کاری اقدام نماید. مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای کار عبارتند از:

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • شناسنامه و کارت ملی
 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده توسط متقاضی
 • عکس رنگی شخص متقاضی برای تحصیل در مجارستان
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • کپی مدارک تحصیلی و مدارک حرفه ای
 • رزومه کاری شخص متقاضی برای تحصیل در مجارستان
 • قرارداد کاری امضا شده توسط شخص متقاضی و کارفرما
 • اثبات محل سکونت شخص متقاضی برای تحصیل در کشور مجارستان

تحصیل در مجارستان

 

اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در مجارستان

متقاضی تحصیل در مجارستان که با پذیرش تحصیلی وارد این کشور شده و هدف وی دریافت اقامت طولانی مدت مجارستان می باشد، می بایست به محض ورود، یکی از انواع روش‌های مهاجرتی را انتخاب نماید. دریافت اقامت با کمک روش های کارآفرینی، ازدواج، ثبت شرکت، پناهندگی و سرمایه گذاری امکان پذیر می باشد. لذا دانشجو باید پس از فارغ التحصیلی، یکی از این روش‌ها را جهت اخذ تابعیت انتخاب نماید.

 • اخذ اقامت از طریق کار

همانگونه که قبلاً اشاره نمودیم، دانشجویان در مجارستان در حین تحصیل، مجاز به کار کردن پاره وقت هستند و اگر متقاضی تحصیل در مجارستان پس از اتمام تحصیل بتواند پیشنهاد شغلی (job offer) از جانب کارفرمای مجارستانی دریافت کند، موفق به دریافت ویزای کار مجارستان می شود. افرادی که هشت سال در کشور مجارستان اقامت داشته باشند، موظف به پرداخت مالیات می‌باشند. توجه به نرخ بیکاری کشور مجارستان در طی چند سال اخیر ضرورتی است که باید به آن بپردازید. با توجه به تغییرات اخیر نرخ بیکاری در کشور مجارستان، این نرخ به حدود 4 درصد رسیده است که همچنان نرخ پایینی برای بیکاری محسوب می شود. بر این اساس، احتمال کاریابی برای افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های مجارستان، بسیار زیاد است. ضمن این که این افراد می توانند برای کاریابی و جستجوی کار در کشورهای دیگر اروپایی نیز اقدام نمایند.

تحصیل در مجارستان

 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به وسیله سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت، یکی از راه‌های دریافت اقامت مجارستان است. اگر متقاضی تحصیل در مجارستان پس از فارغ التحصیلی، تمایل به اقامت در این کشور داشته باشد و دارای تمکن مالی نیز باشد می‌تواند با صرف هزینه اندکی در مجارستان، شرکتی را ثبت کرده یا سرمایه گذاری نماید. بهترین گزینه برای ثبت شرکت، شرکت‌های مسئولیت محدود می‌باشند. فرد با ارائه طرح کاری و یا طرح توجیهی، پس از تأیید از جانب دولت مجارستان، شرکت خود را ثبت نماید.

 • اخذ اقامت از طریق ازدواج

ازدواج با فرد دارای تابعیت مجارستانی، یکی از راه‌ های دریافت مجوز اقامت این کشور است. در صورتی که متقاضی تحصیل در مجارستان با ویزای تحصیلی وارد کشور شود و با یکی از افراد تبعه مجارستان ازدواج نماید، در ابتدا مجاز به اقامت طولانی مدت بوده و پس از مدت ها حضور مداوم، موفق به دریافت پاسپورت مجارستان می‌شود.

اقامت مجارستان

? اقامت مجارستان ?

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در مجارستان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


 

سوالات متداول راجع به تحصیل در مجارستان

✅آیا تحصیل در مجارستان نیاز به مدرک زبان دارد؟

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است و همین امر، یکی از مزایای کشور مجارستان برای تحصیل می باشد. متقاضیان می توانند برای شرکت در دوره های زبان، وارد این کشور شده و پس از پایان این دوره، به تحصیل در مقاطع تحصیلی دانشگاهی بپردازند. البته این امر، بستگی به سن و شرایط متقاضی دارد.

✅آیا تحصیل در مجارستان دارای محدودیت سنی می باشد؟

با توجه به شرایط دشوار اخذ ویزا در حال حاضر، بهتر است که متقاضیان کمتر از 28 سال، جهت تحصیل در کشور مجارستان اقدام نمایند.

✅آیا تحصیل در مجارستان ارزان قیمت است؟

تحصیل در مجارستان با توجه به هزینه زندگی پایین در این کشور (حدود 600 یورو ماهیانه) می تواند گزینه ای مقرون به صرفه جهت ورود به حوزه شنگن باشد. هزینه تحصیل بستگی به رشته و مقطع تحصیلی دارد. به طور معمول هزینه تحصیل در مجارستان، حدوداً سالیانه مبلغ 6 الی 10 هزار یورو می باشد.

✅آیا تحصیل در مجارستان منجر به اخذ اقامت این کشور خواهد شد؟

متقاضیان می توانند از طریق تحصیل در مجارستان، اقامت موقت این کشور را دریافت کرده و پس از پایان تحصیلات خود، با ورود به بازار کار، به کار در این کشور مشغول شده و از این طریق، به اقامت دائم مجارستان دست یابند.


 

_____________________ سخن پایانی درباره تحصیل در مجارستان _____________________

تحصیل در مجارستان، مهاجرت به کشور مجارستان از روش تحصیلی و شرایط تحصیل در مجارستان با مدرک دیپلم و بالاتر از جمله اصلی ترین موضوعاتی بودند که در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفتند. همانگونه که پیش تر نیز برای شما بیان داشتیم، چنانچه متقاضی استفاده از آشنایی با کشور مجارستان و شرایط تحصیل در مجارستان می باشید لازم است که از شرایط عمومی و دانشگاه های برتر این کشور اطلاعات کافی داشته باشید. وجود دانشگاه های برتر در کشور مجارستان و همینطور نرخ پایین بیکاری در این کشور که آینده کاری شخص بعد از اتمام تحصیل در مجارستان را تضمین می نماید، باعث شده است که متقاضیان زیادی سالیانه به سوی مهاجرت به کشور مجارستان و استفاده از موقعیت تحصیل در کشور مجارستان روی آورند. در صورتی که بعد از مطالعه دقیق مطالب ارائه شده در این مقاله، کماکان سوالی در ذهن شما خواننده گرامی در مورد موضوع تحصیل در مجارستان باقی ماند، حتماً با متخصصان ما در موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و یا فرم تماس را کامل نمایید و از مشاوره های تلفنی رایگان این مشاورین بهره مند شوید. همچنین در انتهای مقاله، سوالات خود را در بخش "ثبت پرسش" مطرح نمایید و پاسخ آن ها را در کمتر از 12 ساعت دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 18 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
نیما فلاح
سلام ممنون از مقاله خوبتان در مورد تحصیل در مجارستان سوالات زیادی در ذهنم بوجود آمد. آیا میتوان زبان آلمانی را در این کشور خواند و سپس به آلمان یا اتریش یا سوئیس وارد شد!؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام بله امکانپذیر می باشد.
مریم کاظمیان
سلام یادم میاد قبلا دوره های زبان آلمانی در مجارستان وجود داشت و میشد به واسطه اون برای تحصیل در مجارستان اقدام کرد. خواستم بدونم الان هم این دوره ها هست و من با سن 37 سال شانس دارم تا برای این دوره ها اقدام کنم؟ مدرک تحصیلیم هم فوق دیپلم هست.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت بله، دوره های زبان آلمانی هم اکنون نیز در کشور مجارستان برگزار می شود اما نسبت به سالیان گذشته شانس دریافت ویزای برای ایرانیان مقداری کمتر شده است و با شرایط سنی شما شانس ویزا بسیار پایین می باشد.
مشاوره رایگان