بورسیه تحصیلی در مجارستان

28 آذر 1401 6 نظر

بورسیه تحصیلی در مجارستان

بورسیه تحصیلی مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی برای دانشجویان در سطح بین المللی و همچنین شرایط تحصیل رایگان در مجارستان مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت. مجارستان یکی از کشور های عضو پیمان شنگن، کشوری واقع در اروپای مرکزی و هم مرز با کشور هایی نظیر؛ اتریش، اسلوواکی و اکراین و... می باشد. از جمله شهر های دانشجویی در این کشور؛ بوداپست (پایتخت مجارستان) و همچنین شهر دبرسن (Debrecen) است که محل سکونت تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی از سر تا سر دنیا می باشد. لازم به ذکر است که به طور کلی تحصیل در کشور مجارستان رایگان نمی باشد و اتباع بین المللی می بایست برای گذراندن دوره های آموزشی و تحصیلی در این کشور هزینه و شهریه پرداخت نمایند، اما به نسبت دیگر کشور های واقع در اتحادیه اروپا هزینه تحصیل در مجارستان و همچنین هزینه های زندگی در این کشور بسیار کمتر می باشد و این موضوع باعث می شود تا این کشور مقصد بسیاری از افراد جویای علم و دانش باشد. عموماً بورسیه تحصیلی در مجارستان در مقطع دکتری بیشتر قابل دریافت است و در مقاطع پایین تر دانشجوی بین المللی به ندرت می تواند موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در مجارستان شود. شما می توانید جهت آگاهی از شرایط تحصیل در مجارستان و تمام کشور های طراز اول در سطح جهانی با موسسه ملک پور ارتباط برقرار نموده و در خصوص شرایط تحصیل در این کشور ها و به صورت کلی مهاجرت از طریق تحصیل اطلاعات لازم را کسب نمایید. همچنین این امکان برای شما فراهم است تا برای بررسی دقیق شرایط خود با کارشناسان مجرب موسسه ملک پور تماس برقرار نموده و یا از طریق تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان آن ها بهره مند گردید. توصیه می نماییم برای دریافت هرگونه اطلاعات تکمیلی در خصوص بورسیه تحصیلی در مجارستان با ما در این نوشتار همراه باشید.

عناوینی که در این نوشتار مورد بررسی قرار خواهند گرفت؛

  • شرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی در مجارستان
  • بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در مجارستان
  • بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان
  • بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در مجارستان
  • دانشگاه های برتر مجارستان
  • ویزای تحصیلی مجارستان
  • سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی در مجارستان
  • سخن پایانی درباره بورسیه تحصیلی در مجارستان

بورسیه تحصیلی در مجارستانشرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی در مجارستان

تحصیل در مجارستان در تمامی مقاطع برای اتباع بین المللی و همچنین اتباع ایرانی امکان پذیر است. معمولاً فرآیند درخواست بورسیه تحصیلی در مجارستان به این صورت است که متقاضی ابتدا می بایست در درخواست خود را ابتدا به شورای بورسیه تحصیلی در مجارستان و سپس برای دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارند، ارسال نمایند. بورسیه های تحصیلی در مجارستان گاهاً شامل بخشی از هزینه های تحصیل و یا زندگی در مجارستان خواهد بود و گاهاً کاملاً این هزینه ها را پوشش خواهد داد. اما مهم ترین نکته در خصوص بورسیه های تحصیلی در مجارستان این است که دریافت این بورس ها بیشتر شامل حال دانشجویان مقطع دکتری خواهد بود و دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کمتر موفق به دریافت آن خواهند شد. لازم به ذکر است که انتخاب متقاضیان برتر و استعداد های درخشان در مقطع دکتری برای دریافت بورسیه عموماً بر اساس سوابق تحصیلی، نمره زبان انگلیسی، سایر توانمندی های علمی و همچنین ارزیابی و مصاحبه دانشگاه پذیرنده صورت می گیرد.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

تحصیل در مجارستان

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در مجارستان

مدت زمان دوره تحصیلی کارشناسی در مجارستان سه یا چهار سال می باشد. برای ورود به این مقطع لازم است که متقاضی حتماً مدرک دیپلم یعنی تحصیلات دوازده ساله دبیرستانی خود را ارائه دهد. به صورت کلی ورود به دانشگاه های مجارستان در این مقطع هم با ارائه مدرک زبان (در حد آیلتس پنج و نیم یا شش) امکان پذیر است و هم بدون ارائه مدرک زبان اما به شرط گذراندن دوره زبان در مجارستان، متقاضی امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارد. در نتیجه تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر می باشد.

یکی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی در مجارستان که در سه مقطع از کارشناسی تا دکتری به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد؛Stipendium Hungaricum Scholarship program می باشد. این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و در واقع اتباع حدوداً 62 کشور در سطح جهانی صادر خواهد شد. کشور هایی نظیر؛ ایران، عراق، ترکیه، الجزایر، سوریه، لبنان و.... برای دریافت این بورسیه مشخصاً نیازی به مدرک زبان آیلتس نیست اما حتماً می بایست مدرک زبان جایگزین ارائه گردد. در نتیجه بدون ارائه مدرک زبان معتبر دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان مقدور نمی باشد، چرا که تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان مجاری یا انگلیسی خواهد بود و دانشجو باید تسلط خود را در یکی از این دو زبان بتواند اثبات نماید. جالب است بدانید درخواست بورسیه تحصیلی در مجارستان به صورت آنلاین ثبت خواهد شد. در نهایت لیستی از نامزد های واجد شرایط برای دریافت بورسیه اعلام می شود که این افراد دعوت به مصاحبه خواهد شد. پس از انجام مصاحبه که از طریق اسکایپ صورت می گیرد. لیست نهایی افرادی که واجد شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان بودند را اعلام می نمایند. در این نوع بورسیه به دانشجوی بین المللی تا مبلغی حدود 150 یورو در ماه کمک هزینه زندگی تعلق خواهد گرفت و همچنین وی معاف از شهریه های تحصیل خواهد بود. لازم است بدانید؛ دریافت بورسیه در مقطع تحصیلی کارشناسی به ندرت صورت می پذیرد.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

درخواست برای دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد نیز برای دانشجویان بین المللی بسیار زیاد است. منتهای مراتب همانند مقطع کارشناسی دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع ممکن است به ندرت اتفاق بیوفتد. در هر صورت نداشتن گپ تحصیلی طولانی، ارائه مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی با نمرات بالا، ارائه مدرک زبان معتبر در حد آیلتس 6.5 آکادمیک و به واقع داشتن رزومه تحصیلی قوی از جمله ملزومات دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان می باشد. از جمله بورسیه های ارائه شده توسط مجارستان در این مقطع تحصیلی Stipendium Hungaricum scholarship می باشد که شامل کمک هزینه تحصیلی تا سقف یکصد و پنجاه یورو در ماه می باشد. این کمک هزینه به صورت ماهیانه اعطا خواهد شد. از جمله دیگر بورسیه های تحصیلی در مجارستان برای دانشجویان بین المللی می توان به بورس های؛ CEU-REF، EMPIRICUS، A. NADOSY اشاره نمود که نام ایران در هیچ یک از کشور های مجاز برای درخواست این نوع بورسیه تحصیلی در مجارستان لحاظ نشده است.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در مجارستان

دریافت بورسیه دکتری در مجارستان اما به نسبت سایر مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی بیشتر محتمل می باشد. از جمله مهم ترین مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری و دریافت بورسیه؛ ارائه تمام مدارک تحصیلی مقاطع پیشین با نمرات بالا، ارائه انگیزه نامه قوی برای تحصیل در این کشور، داشتن نمره زبان معتبر با نمره بالا (حداقل آیلتس 6.5 آکادمیک به بالا یا معادل آن در آزمون تافل)، ارائه توصیه نامه معتبر از اساتید معتبر در مقاطع پیشین تحصیلی، ارائه مقالات چاپ شده در ژورنال ها و مجلات معتبر در سطح جهانی و همچنین داشتن مقاله ISI الزامی می باشد. بورسیه دکتری در مجارستان علاوه بر معافیت از پرداخت شهریه؛ به همراه کمک هزینه ماهیانه حدوداً چهارصد و پنجاه یورو می باشد که عملاً بیش از نصف هزینه های زندگی دانشجو را در یک بازه یک ماهه تامین خواهد نمود. از جمله بورسیه های تحصیلی در مجارستان می توان به؛ بورسیه های تحصیلی دولتی دو جانبه (میان کشور مجارستان و کشور هایی که با آن ها در این زمینه توافقات لازم را دارند)، Erasmus، CEEPUS، EEA اشاره نمود. موسسه ملک پور با بیش از 15 سال سابقه در زمینه مهاجرت و مهاجرت از طریق تحصیل می تواند در زمینه اخذ پذیرش دکتری در مجارستان بدون ارائه نمره زبان و مقاله ISI و سایر شروط لازم، یاری رسان شما همراهان گرامی باشد و در این مسیر شما را همراهی نماید.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

تحصیل زبان در مجارستان

دانشگاه های برتر مجارستان

پس از پیوستن مجارستان به اتحادیه اروپا و مطابقت سیستم آموزشی این کشور با نظام تحصیلی در کل اتحادیه اروپا رو به روز بر تعداد متقاضیان مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل افزوده شده است. چرا که دانشجویان بین المللی همان سطح کیفیت در آموزش را در کنار هزینه های کمتر تحصیل و زندگی در کشور مجارستان خواهند داشت. ضمن این که تحصیل در مجارستان می تواند سکوی پرش مناسبی برای مهاجرت پس از تحصیل به کشور های هم مرز این کشور نظیر اتریش باشد. در جدول زیر تعدادی از دانشگاه های برتر مجارستان و رنکینگ آن ها در سطح کشوری و جهانی را مشاهده خواهید نمود.

 

دانشگاه خصوصی

رتبه جهانی

رتبه کشوری

رتبه کشوری

رتبه جهانی

دانشگاه دولتی

Közép-Európai Egyetem

1541

6

1

434

Eötvös Loránd Tudományegyetem

Pázmány Péter Katolikus Egyetem

3871

15

2

936

Debreceni Egyetem

Kodolányi János Egyetem

5467

27

3

1252

Budapesti Muszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

International Business School

5878

24

4

1398

Szegedi Tudományegyetem

Budapesti Metropolitan Egyetem

6423

25

5

1534

Pécsi Tudományegyetem

شما می توانید برای داشتن آگاهی هر چه بیشتر از تمام روش های مهاجرتی در سر تا سر دنیا و تطبیق آن با شرایط فعلی خود و همچنین یافتن بهترین روش مهاجرتی برای خود و خانواده محترمتان، محصولی را تهیه نمایید با عنوان؛ گام به گام اخذ اقامت که به اعتقاد ما به واسطه مشاهده آن می توانید اطلاعات و سطح دانش خود را در حد یک مشاور متخصص در عرصه مهاجرت افزایش دهید.

گام به گام تا اخذ اقامت

ویزای تحصیلی مجارستان

دانشجویانی که از اتباع اتحادیه اروپا هستند نیازی به دریافت ویزای دانشجویی برای ورود به کشور مجارستان نخواهند داشت. اتباع ایرانی اما برای تحصیل و اقامت در مجارستان می بایست ویزای این کشور را داشته باشند. این مقاله تماماً توسط کارشناسان مجرب موسسه ملک پور تهیه شده و به نگارش درآمده است و هر گونه کپی برداری از آن قانوناً، شرعاً و عرفاً غیر قانونی و حرام خواهد بود. شروع ترم تحصیلی در مجارستان سپتامبر و ژانویه می باشد. اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی در مجارستان بهتر است که حداقل سه ماه قبل از شروع سال تحصیلی در این کشور صورت بگیرد. در جدول ذیل این مطلب می توانید مدارک مورد نیاز دانشجویان بین المللی برای درخواست ویزای تحصیلی مجارستان را مشاهده نمایید.

 

مدارک ویزای تحصیلی مجارستان

1. شناسنامه، گذرنامه، عکس

2. فرم ویزا

3. ریز نمرات مقاطع قبلی

4.اصل مدارک تحصیلی پیشین

5. گردش مالی و اثبات تمکن مالی

6. انگیزه نامه فردی و توصیه نامه اساتید معتبر

7.مدرک زبان متناسب با مقطع تحصیلی مورد نظر

8.گواهی پزشکی بابت سلامت فردی دانشجو و بیمه وی

9. نامه پذیرش دانشگاهی

بورسیه تحصیلی در مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان


سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی در مجارستان

✅ آیا تحصیل رایگان در مجارستان امکان پذیر است؟

خیر، تحصیل در مجارستان رایگان نبوده و دانشجو می بایست بتواند از پس پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل برآید.

✅ آیا دانشجویان بین المللی امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان را دارند؟

معمولاً دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان در مقطع دکتری و به شرط ارائه رزومه قوی امکان پذیر است و در مقاطع پایین تر به ندرت دانشجو موفق به دریافت بورسیه خواهد شد.

✅ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان بدون مدرک زبان وجود دارد؟

طیق قوانین و مقررات مدون نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد اما به این دلیل که دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان امری رقابتی می باشد مسلماً فردی که مدرک زبان ارائه می نماید از شانس بیشتری برخوردار می باشد.

✅ آیا هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان از سایر کشور های اروپایی کمتر است؟  

بلی، در مقام مقایسه تحصیل و زندگی در مجارستان به نسبت سایر کشور های اروپایی هزینه های کمتری برای دانشجو به همراه دارد.


___________سخن پایانی درباره بورسیه تحصیلی در مجارستان __________

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان و شرایط تحصیل رایگان در مجارستان را به تفصیل مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. هزینه تحصیل در مجارستان به نسبت سایر کشور های طراز اول اروپایی تا حد زیادی کمتر می باشد. منتهای مراتب دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان برای تمام مقاطع تحصیلی در این کشور قابل دسترسی نمی باشد. دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای اتباع بین المللی و به خصوص دانشجویان ایرانی به ندرت صورت می گیرد. در مقطع دکتری اما تحت شرایطی امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان وجود دارد. یکی دیگر از معایب تحصیل در مجارستان عدم ارائه ویزای همراه به صورت همزمان در تمام مقاطع تحصیلی می باشد. در نهایت چنان چه قصد مهاجرت از طریق تحصیل را دارید می توانید به کشور مجارستان به چشم یک سکوی پرتاب مناسب به کشور های طراز اول جهان نیز بنگرید. شما می توانید برای بررسی شرایط خود و دریافت مشاوره تلفنی رایگان با موسسه ملک پور تماس برقرار نموده و یا فرم تماس را کامل کنید تا از خدمات آنلاین موسسه بهره مند گردید. همچنین این امکان را دارید تا در قسمت دیدگاه ها در انتهای همین مقاله؛ سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 4.11 از 5 ( 19 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
نادیا محمدپور
با سلام و احترام خدمت شما و همکاران گرامیتان. میخواستم بپرسم که آیا دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران با معدل لیسانس ۱۸ و نمره آیلتس ۶.۵ امکان پذیر است؟ در ضمن من ۲۷ ساله هستم و مدرک لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه آزاد دارم. ممنون از مطالب مفیدتون.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان دوست عزیز برای اخذ بورسیه تحصیلی صرفاً داشتن معدل و نمره زبان ملاک نیست. شما باید مجموعه ای از فاکتورها: معدل بالا نمره زبان مقالات علمی چاپ شده و از همه مهمتر دشتن یک اتساد راهنما و سوپر وایزر می باشد که شما را بپذیرد. اگر سوپروایزر داشته باشید شانس موفقیت شما خیلی بالا می رود. موفق باشید.
صفارنژاد
سلام و عرض ادب. خسته نباشید. اگر بخوایم برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مجارستان اقدام کنیم باید چند ترم رو در مجارستان بخونیم یا که قبل از شروع سال تحصیلی و مهاجرت می تونیم برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مجارستان اقدام کنیم؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازند به اطلاعات بیشتری هستیم، اما بصورت کلی اگر دانشجوی مقطع کارشناسی باشید و دانشجوی ممتاز امکان گرفتن تخفیف وجود دارد یا اگر شرایط خاص و ممتازی داشته باشید می توانید موفق به دریافت بورسیه هم شوید. برای مقاطع بالاتر داشتن نمره زبان بالا، معدل قوی و از همه مهمتر مقالات علمی معتبر و سوپروایزر الزامی است. موفق باشید.
محمدرضا امری
سلام و عرض ادب من 31 ساله هستم.ارشد حقوق تجارت بین الملل دارم و ایلتس 6.5 آکادمیک مقاله ای اس ای ندارم فقط دو مقاله چاپ شده در یکی از ژورنال های داخلی دارم آیا برای گرفتن دکتری به صورت فول فاند در مجارستان شانسی برای من وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب برای اخذ پذیرش فول فاند باید حداقل یک مقاله isi داشته باشید تا شانس پذیرش بیشتر شود. ولی اگر دانشگاههای هر دو مقطح تحصیلی شما سراسری باشد می توان برای شما در دانشگاه دولتی وین به صورت رایگان پذیرش گرفت. شما می توانید برای دریافت اطلاعات دقیقتر با موسسه ملک پور تماس گرفته و مشاوره رایگان در مورد مهاجرت دریافت نمایید. سپاس
متین پورجعفر
با سلام ممنون از مقاله خوبتون آیا دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته مهندسی مکانیک، سن ۲۷ سال و معدل ۱۷ بدون داشتن مقاله آی اس آی امکان پذیر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب خیر برای دریافت بورسیه باید شرایط بسیار خوبی از قبیل نمرات و معدل بالا زبان عالی و مقالات و ... داشته باشید چون کاملا رقابتی می باشد .
علیرضا حسن پور
سلام واسه کارشناسی با معدل زبان خوب و معدل دیپلم خوب چقدر شانس داره گرفتن بورسیه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز به طور کلی دوره های کارشناسی شانس کمتری برای دریافت ویزا دارند اما در صورتی که دانش آموز نخبه ای باشید شانس خواهید داشت. ضمن اینکه برخی کشورها مانند ایتالیا بورسیه های خوبی برای مقطع لیسانس ارائه می نمایند.
علی
هزینه زندگی ماهانه تقریبا چقدره؟ در حد یک دانشجوی معمولی که کم خرج میکنه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای کشور مجارستان هزینه ها بصورت کامل و میانگین در جدول هزینه های زندگی در مجارستان عنوان شده. بصورت میانگین و بسته به سبک زندگی فرد هزینه ها متغییر و هزینه ها از 700 یورو 600 یورو به بالا می تواند متغییر باشد.
مشاوره رایگان