تحصیل در لهستان

15 فروردین 1402 3 نظر

تحصیل در لهستانتحصیل در لهستان، مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل و هزینه تحصیل در لهستان در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. هزینه های تحصیل در لهستان چه میزان است؟ شرایط اخذ ویزای همراه و کار دانشجویی در حین تحصیل در لهستان چگونه است؟ مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی لهستان چیست؟ در مقاله پیش رو سعی بر این شده است که پاسخ سوالاتی که در ذهن دارید، داده شده و سایر ابهامات ذهنی شما راجع به تحصیل در لهستان برطرف شود. تحصیل در کشور لهستان یکی از ارزان ترین راه های مهاجرت به اروپا است که هر ساله افرادی را جهت ورود به کشور لهستان و اخذ اقامت اتحادیه اروپا ترغیب می کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل در لهستان و شرایط اقامت در این کشور می توانید با مشاورین موسسه ملک پور، تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. در ادامه مقاله به بررسی عناوین زیر می پردازیم:

 • تحصیل در لهستان و شرایط عمومی
 • تحصیل در لهستان در مدارس
 • تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در لهستان در مقطع دکتری
 • تحصیل در لهستان به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل در لهستان و هزینه های تحصیل و زندگی در لهستان
 • تحصیل در لهستان و کار دانشجویی
 • تحصیل در لهستان و برسی ویزای همراه
 • تحصیل در لهستان و معرفی دانشگاه های برتر لهستان
 • تحصیل در لهستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی لهستان
 • تحصیل در لهستان و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در لهستان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • تحصیل در لهستان و سخن پایانی

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان و شرایط عمومی آن

افرادی که قصد تحصیل در لهستان دارند می بایست اطلاعات کلی پیرامون شرایط عمومی آن داشته باشند. کشور لهستان در مرکز اروپا قرار دارد و عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن می باشد. لهستان از نظر موقعیت مکانی در جنوب دریای بالتیک واقع شده است و از جمله همسایگان این کشور می توان به آلمان، جمهوری چک، لیتوانی، اسلواکی، روسیه و بلاروس اشاره کرد. لهستان از نظر تاریخی از جمله کشورهای حائز اهمیت می باشد و تمدنی چندین ساله دارد. شهر ورشو پایتخت این کشور 39 میلیون نفری است و زبان رسمی مردمان این کشور نیز لهستانی می باشد. مساحت این کشور 312 کیلومتر مربع است و به 16 استان تقسیم شده است. از جمله شهر های مهم این کشور به غیر از ورشو که پایتخت آن است می توان به گدانسک، وروتسلا، لوبلین،کاتوویتس، ووج و کراکوف اشاره کرد. همچنین واحد پول رسمی کشور لهستان زلوتی نام دارد. تحصیل در لهستان از این جهت مورد استقبال قرار می گیرد که شخص امکان تحصیل در اروپا با کیفیت آموزش مناسب و البته هزینه بسیار پایین پیدا می کند، علاوه بر آن، فرصتی جهت یادگیری زبان دوم برای شخص فراهم می آید.

تحصیل در لهستان در مدارس

والدینی که قصد دارند جهت تحصیل در لهستان و مدارس این کشور برای فرزندان خود اقدام نمایند، باید اطلاعات کافی راجع به سیستم آموزشی لهستان داشته باشند. سیستم آموزشی کشور لهستان منطبق با سطح A کشور انگلستان قرار دارد و در بازه زمانی 12 الی 15 سال به پایان می رسد. سیستم آموزشی کشور لهستان دارای سه مقطع یا لول است که 6 سال از آن در مقطع دبستان یا ابتدایی است که پس از آن، از دانش آموزان یک امتحان نهایی اخذ خواهد شد و دانش آموزان پس از قبولی در این آزمون، وارد مقطع بالاتر دبیرستان می شوند. در دوران دبیرستان نیز ابتدا دانش آموزان به مدت 3 سال به تحصیل علم خواهند پرداخت و پس از آن مجدداً می بایست امتحانی را پشت سر گذارند تا وارد مقطع سوم تحصیلی خود شوند که مدت زمان آن 4 سال به طول خواهد انجامید. پس از این مرحله است که دانش آموزان می توانند وارد تحصیلات عالیه در دانشگاه های این کشور شوند. هزینه تحصیل در مدارس این کشور رایگان است اما اتباع خارجی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در مدارس بین المللی این کشور دارند می بایست هزینه های این نوع مدارس را بپردازند که معمولاً بین 18 تا 50 هزار زلوتی (4300 تا 11800 یورو) هزینه در بر خواهد داشت. در زیر لیست مدارس بین المللی لهستان، سیستم آموزشی  و زبان تدریس در این مدارس با هزینه مربوطه ذکر شده است.

 

نام مدرسه

سیستم آموزشی

زبان تحصیلی

شهریه

Willy-Brandt Schule Warschau

آلمانی

آلمانی

24000 zt

Multischool International school

انگلیسی، لهستانی

انگلیسی، لهستان

18500 zt

The international school

کانادایی

انگلیسی، لهستانی

24000 zt

International European School Warsaw

بین المللی، انگلیسی، لهستانی

بین المللی

46000 zt

International School of Warsaw

بین المللی

انگلیسی

38000 zt

Lycée Francais de Varsovie R. Goscinny

فرانسه

فرانسه

31419 zt

Monnet International School

بین المللی

بین المللی

30000 zt

Vancouver Schools

کانادایی، لهستانی

انگلیسی، لهستانی

18000 zt

Polish British Academy of Warsaw

انگلیسی، لهستانی

انگلیسی، لهستانی

28620 zt

The Canadian School of Warsaw

بین المللی، لهستانی

انگلیسی، لهستانی

-

Akademeia High School

انگلیسی

انگلیسی

97000 zt

Edison Primary School

انگلیسی

انگلیسی

-

International Trilingual School of Warsaw

بین المللی

انگلیسی، چینی، لهستانی، فرانسه، اسپانیایی

25800 zt

Warsaw Montessori Schools

مونتسوری

انگلیسی

-

The English Primary

انگلیسی

انگلیسی

16500 zt

American School of Warsaw

بین المللی، آمریکایی

بین المللی

86981 zt

The British School Warsaw

بین المللی، انگلیسی

بین المللی

82870 zt

Meridian International Schools

بین المللی، لهستانی

بین المللی

27800 zt

International American School of Warsaw

بین المللی، آمریکایی، لهستانی

بین المللی

50000 zt

Academy International

بین المللی، لهستانی

بین المللی

-

British Primary School of Wilanow

انگلیسی

انگلیسی

-

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان با توجه به رشته متفاوت است و بین 3 الی 5 سال به طول خواهد انجامید. تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی به زبان لهستانی تقریبا رایگان است و بین 1500 تا 2000 یورو هزینه دربردارد اما تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور مانند سایر نقاط دنیا شامل هزینه است. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور لهستان در اکثر رشته ها به هر دو زبان انگلیسی و لهستانی امکان پذیر است و افرادی که دیپلم 12 ساله را دارند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور اقدام نمایند. متقاضیان جهت تحصیل در دانشگاه های بین المللی نیاز است به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند البته در صورت نداشتن مدرک این امکان فراهم هست تا با اخذ پذیرش از دانشگاه، دوره زبان را در لهستان بگذرانند. جهت یادگیری زبان، ویدئوهای آموزشی موسسه ملک پور می تواند شما را دستیابی سریع به تسلط در زبان انگلیسی یاری نماید. 

وکیل مهاجرت در کرج

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC) 

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد همچون دوره کارشناسی در اکثر رشته ها امکان پذیر می باشد. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور عموماً یک تا دو سال به طول می انجامد و از تنوع رشته بالایی در این مقطع برخوردار است. در این مقطع هزینه تحصیل در حدود 2500 الی 3000 یورو می باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان شخص متقاضی می باست مدرک کارشناسی معتبری را اخذ کرده باشد و سپس برای دوره کارشناسی ارشد اقدام نماید. دوره های کارشناسی ارشد در لهستان عموماً همراه با پایان نامه هستند. با وجود اینکه زبان رسمی این کشور لهستانی است، عموماً در مقطع ارشد تدریس به زبان انگلیسی نیز انجام می شود و شما می توانید با آیلتس 6.5 به تحصیل در لهستان بپردازید. البته در صورتی که نمره آیلتس شما پایین تر از حد گفته شده باشد، دانشگاه برای شما دوره زبان در نظر خواهد گرفت و سپس واحدهای اصلی اخذ می گردد.

تحصیل در لهستان در مقطع دکتری

تحصیل دکتری در لهستان بر خلاف اغلب کشورها مدت زمان بیشتری به طول می کشد و در مدت زمانی بین 3 الی 5 سال امکان پذیر است. مدرک دکتری در لهستان دارای اعتبار بالایی است و در اکثر کشورهای برتر دنیا مورد تایید است. افرادی که در مقطع دکتری در لهستان تحصیل می کنند می بایست در پایان دوران تحصیل خود پایان نامه خود را ارائه نموده و در مقابل اساتید دانشگاه از آن دفاع نمایند. برای تحصیل در لهستان در مقطع دکتری شخص باید مدرک کارشناسی ارشد معتبر و تاییدیه یک استاد سوپروایزر را داشته باشد. هزینه تحصیل در مقطع دکتری متفاوت و حدود 3000 هزار یورو می باشد و به هر دو زبان لهستانی و انگلیسی امکان پذیر است اما از آنجایی که اکثر دروس در این مقطع به زبان انگلیسی است شخص می تواند با ارائه مدرک ایلتس عموماً با نمره 7 به تحصیل در لهستان در مقطع دکتری بپردازد.

تحصیل در لهستان به همراه بورس تحصیلی

تحصیل در دانمارکبرای تحصیل در لهستان امکان اخذ بورس تحصیلی امکان پذیر است و کشور لهستان از جمله کشورهایی است که امکان تحصیل با بورس در آن فراهم است. دریافت این بورس تحصیلی در تمامی مقاطع آموزش عالی به خصوص در دوره دکتری در دانشگاه ها امکان پذیر است و باعث می گردد فرد متقاضی با دریافت اینگونه بورس ها از پرداخت کل شهریه و یا بخشی از آن معاف گردد. مسلم است که دریافت بورس تحصیلی مستلزم نمرات بالا، ارائه مقالات علمی بین المللی و به طور کلی عملکرد درخشان تحصیلی است. از جمله بورس های تحصیلی کشور لهستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • NSC برنامه 24 ماهه دانشجویان دکترا
 • بورس تحصیلی MBA اروپایی- آمریکایی دانشگاه Quinnipiac آمریکا
 • اصلاحنامه ICC پلونیایی
 • بورس های تحصیلی Lazarski
 • CNBCh کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی

تحصیل در لهستان و هزینه های تحصیل و زندگی در لهستان

هزینه های تحصیل با توجه به اینکه تحصیل به زبان انگلیسی یا لهستانی صورت پذیرد، متفاوت است. تحصیل در لهستان به زبان لهستانی رایگان است اما تحصیل به زبان انگلیسی و در دانشگاه های بین المللی کشور لهستان بین 2000 تا 3500 یورو هزینه دارد. کشور لهستان از جمله کشورهای ارزان قیمت اروپایی است که هزینه ماهیانه زندگی در این کشور در حدود 400 تا 600 یورو در ماه است. البته هزینه زندگی کاملاً وابسته به سبک زندگی اشخاص است و مقادیر بیان شده میانگین وضعیت عمومی مردم می باشد. در جدول زیر می توانید هزینه های زندگی در این کشور را مشاهده نمایید:

 

کالا یا خدمات

هزینه (یورو)

یک وعده غذایی در رستوران های ارزان

4.68

غذا برای دو نفر در یک رستوران متوسط

23.40

اب معدنی

0.89

نوشابه کوکا یا پپسی

0.89

یک قرص نان

0.56

یک کیلو برنج سفید

0.75

یک کیلو پنیر محلی

5.29

12 عدد تخم مرغ

1.75

یک کیلو سینه مرغ

3.67

یک کیلو گوشت گوساله

7.55

یک کیلو سیب، موز، پرتغال

1.00

یک لیتر بنزین

1.16

رفت و آمد معمول ماهانه

22.00

هزینه ماهیانه مهدکودک

204.18

اینترنت 60 mbps یا بیشتر

11.60

کار در کانادا

هزینه های تحصیل و زندگی در لهستان

تحصیل در لهستان و کار دانشجویی

امکان کار دانشجویی همزمان با تحصیل در لهستان فراهم است. دانشجویانی که در این کشور در حال تحصیل هستند می توانند به صورت مشخص چند ساعت در هفته به کار دانشجویی بپردازند و بخشی از هزینه های خود را جبران کنند. شخص به طور معمول حدود 30 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارد. این مقاله توسط تیم کارشناس موسسه ملک پور تحقیق و نگاشته شده و هر گونه کپی برداری از آن خلاف شرع بوده و پیگرد قانونی دارد. پس از تحصیل، امکان کار زندگی در لهستان برای افراد اتحادیه اروپا به سادگی فراهم است. اشخاص مهاجر از سایر کشورها نیز می توانند با ارائه مدارک و اخذ مجوز از سازمان های مربوطه نسبت به تمدید اقامت خود اقدام نمایند.

 

کار در لهستان

تحصیل در لهستان و برسی ویزای همراه

اشخاصی که مشغول تحصیل در لهستان هستند امکان درخواست برای الحاق خانواده را دارند. منظور از همراه در حقوق بین الملل همسر و فرزند یا فرزندان زیر 18 سال است. این فرایند بین دو هفته تا یک ماه به طول خواهد انجامید و پس از تایید مدارک، خانواده دانشجو می توانند تا مدت سه سال همراه با شخص اصلی در کشور لهستان حضور داشته باشند و در این کشور زندگی کنند. برای انجام این امر دانشجو باید ترجمه لهستانی مدارک زیر را ارائه نماید:

 • ۴ کپی از درخواست برای اجازه اقامت موقت برای همسر و فرزندان
 • کپی گواهی ازدواج
 • کپی هویت ملی و پاسپورت همسر
 • گواهی تولد فرزند
 • 4 قطعه عکس

تحصیل در لهستان و معرفی دانشگاه های برتر لهستان

یکی از مهترین دغدغه ها و سوالاتی که دانشجویان متقاضی تحصیل در لهستان دارند این است که دانشگاه های برتر این کشور در کدام شهر ها واقع شده اند و از لحاظ رتبه جهانی چه موقعیتی دارند. مسلما هر دانشجویی که برای تحصیل، سختی زندگی در غربت را به جان میخرد هدفش رسیدن به کار و اقامت پس از تحصیل است. جهت دستیابی به این مهم، رتبه و سطح دانشگاه محل تحصیل از لحاظ اعتبار در سطح جهانی حائز اهمیت می باشد. در جدول زیر می توانید لیست ده دانشگاه برتر لهستان را مشاهده نمایید:

 

نام دانشگاه

رتبه در لهستان

رتبه در جهان

دانشگاه ورشو          

1

260

دانشگاه jagiellonian

2

381

دانشگاه صنعتی ورشو

3

576

AGH دانشگاه علم و صنعت

4

633

دانشگاه آدام میکیویچ

5

741

دانشگاه وروشلوف

6

776

دانشگاه علوم پزشکی ورشو

7

834

دانشگاه علم و صنعت WEOCLAW

8

844

دانشگاه سیلیس کاتوویتس

9

899

دانشگاه نیکولاکوپرنیک

10

954

تحصیل در لهستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی لهستان

ایرانیانی که به قصد تحصیل در لهستان خاک ایران را به مقصد لهستان ترک می کنند، می بایست ابتدا برای تحصیل در این کشور ویزای دانشجویی لهستان را اخذ نمایند که معمولا در بازه زمانی کمتر از یک ماه این امر میسر می گردد و حدود 60 یورو نیز هزینه ثبت نام اخذ ویزا دارد. این مقاله توسط موسسه ملک پور گردآوری شده و کپی برداری از آن یا استفاده از محتوای مقاله با تغییر کوچک در کلمات آن شرعا و قانونا حرام بوده و موسسه ملک پور هیچ گونه رضایتی از این کار نداشته و از نظر اخلاقی و قانونی حرام است. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان عبارتند از:

 • 3 قطعه عکس رنگی
 • گذرنامه معتبر
 • مدارک دانش در زبان
 • داشتن رزومه CV
 • نامه توضیح علت تمایل به تحصیل در لهستان یا اصطلاحاً Cover Letter
 • رزومه تحصیلی
 • اثبات تمکن مالی برای تحصیل
 • بیمه سلامت
 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزای تحصیلی لهستان بصورت آنلاین

تحصیل در لهستان و موقعیت کار پس از تحصیل

مهمترین هدف افرادی که قصد تحصیل در لهستان دارند، این است که پس از اتمام تحصیلشان بتوانند در این کشور یا دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقامت داشته و مشغول به کار مرتبط با رشته تحصیلیشان شوند. اشخاصی در این کشور تحصیل می کنند، اجازه کار در این کشور را به شرط دریافت جاب افر و آگاهی به زبان لهستانی دارند. از نکات مهم قایل توجه، آگاهی به این موضوع است نرخ بیکاری در کشور مقصد به چه میزان است. خوشبختانه لهستان از جمله کشورهایی است که نرخ بیکاری پایینی در حدود 3 تا 4 درصد داشته و این موجب شده است که بازار کاری بسیار خوبی برای دانشجویان در این کشور باشد. در جدول زیر می توانید پیش بینی ها راجع به نرخ بیکاری کشور لهستان را مشاهده نمایید. چنانچه ملاحضه می فرمایید بر اساس نتایج حاصل آمده، نرخ بیکاری دراین کشور تا حدود سال 2024 روی رنج 3.5 درصد باقی خواهد ماند و نویدبخش پتانسیل بالای لهستان جهت جذب نیروی کار می باشد.

تحصیل در لهستان

کار در کانادا

کار در لهستان

تحصیل در لهستان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در لهستان همچون سایر نقاط دنیا موجب اخذ اقامت و تابعیت لهستان نخواهد شد بلکه راهی برای ورود به این کشور و تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور است. جهت اخذ اقامت و تابعیت این کشور می بایست پس از اتمام تحصیل وارد بازار کار این کشور شده و با اشتغال به کار در لهستان، اقامت خود را از تحصیلی به کاری تغییر داده و بعد از پنج سال اقامت کاری در لهستان و پرداخت بیمه و مالیات به دولت، امکان دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد. البته در برخی کشورها همچون کانادا تحصیل می تواند آثار اقامتی برای شخص داشته باشد و تحت شرایطی بخشی از سابقه اقامت جهت اخذ اقامت دائم در نظر گرفته شود. جهت اطلاعات تکمیلی در این باب می توانید مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

کار در کانادا

تحصیل در کانادا

پس از دریافت اقامت دائم کشور لهستان، در صورتی می توان برای تابعیت و پاسپورت این کشور تقاضا نمود که به زبان رسمی این کشور مسلط بوده، قانون اساسی این کشور را بشناسند و با فرهنگ این کشور سازگاری پیدا کرده و به عرفیات رایج در کشور احترام بگذارند.

کار در کانادا

پاسپورت لهستان

جهت مقایسه شرایط لهستان و سایر کشورها می توانید از ویدیو گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت استفاده نمایید و راجع به عموم کشورها، شیوه های مختلف مهاجرت به کشورها و اخذ اقامت آن ها اطلاع کسب کنید.

اقامت ترکیه

ویدئوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

 

_____________________ تحصیل در لهستان و نتیجه گیری _____________________

تحصیل در لهستان، مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل و هزینه تحصیل در لهستان در این مقاله مورد برسی قرار گرفت. امیدواریم در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به لهستان دارید، اطلاعات لازم و ضروری در این باب به شما عزیزان ارائه نموده باشیم. تحصیل در لهستان به دلیل هزینه پایین و دستیابی به اقامت اروپا و برخورداری از مزایای حوزه شنگن مورد اقبال عده بسیاری است. اما این نکته را نباید فراموش کرد که کشورهای تراز اول همچون اتریش، دانمارک، هلند و... می توانند به جهت وجود دانشگاه هایی با رتبه بالا در این کشورها و امکان و کار و اقامت پس از تحصیل در کشورهای درجه یک، مقاصد مناسب تری برای تحصیل باشند. در صورت تمایل به مهاجرت و برخورداری از مشاوران مجرب، با موسسه MIE تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین این موسسه استفاده نمایید. همچنین شما می توانید تمام سوالات خود را در مورد شرایط، انواع و اقسام روش های مهاجرت و شرایط مخصوص به هر کشور را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن، کارشناسان پاسخگوی شما باشند.

امتیاز 5 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
سهراب رستم پور
با سلام و خسته نباشید. خواستم بپرسم برای تحصیل در لهستان امکان این هست که به صورت همزمان با همسر بریم؟ اگر مقدوره برای کدوم مقطع؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب خیر یک فاصله حدودا دو تا سه ماهه خواهید داشت.
حمید حیدری
با سلام من ۳۸ سالمه و دیپلم کاردانش دارم و همسرم ۳۵ سالشه و دیپلم تجربی داره و دو پسر ۱۳ و ۷ ساله داریم آیا میتونیم برای یک نفرمون ویزای تحصیلی لهستان بگیریم و بقیه ویزای همراه بگیرن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز باتوجه به شرایط سنی تان ریسک بالایی برای پذیرش و ویزا دارید. اگر برای کشوهایی مثل اتریش فنلاند سوئد هلند و امثالهم اقدام کنید بهتر است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت کامل بررسی شود. https://officialmalekpour.net/contact
محمدعلی رضائی
درودبر شما هموطن عزیزم سرور عزیز دو پسر دارم. یکی کلاس یازدهم رشته تجربی ودیگری کلاس نهم قصد دارم برای ادامه تحصیل بفرستمشون ساکن اصفهان هستم چطور میتونم مزاحمتون بشم در صورت امکان راهنمایی کنید ممنونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای دریافت مشاوره با شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید.
مشاوره رایگان