معرفی دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU)

بدون نظر

دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU) یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌ها که در سال 1996 تاسیس شده و در شهر تروندهایم قرار دارد. NTNU با بیش از 40 هزار دانشجو، از جمله 10 هزار دانشجوی بین‌المللی، به عنوان یک مرجع آموزش عالی در زمینه‌های مختلف شناخته می‌شود. دانشگاه علم و صنعت نروژ بر روی تحقیقات پایه و کاربردی تمرکز دارد و در زمینه‌های مختلف علوم، فناوری، مهندسی، هنر و علوم اجتماعی فعال است. NTNU به عنوان یک مرکز برجسته برای تحقیقات در حوزه‌های انرژی، فناوری اطلاعات، زبان‌شناسی، پزشکی و روان‌شناسی شناخته می‌شود.

دانشگاه علم و صنعت نروژ با همکاری صنعت و سازمان‌های دولتی، به تحقیقات برجسته و کاربردی می‌پردازد. این دانشگاه با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، فرصت‌های آموزش عالی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند.با توجه به استعداد و کارآفرینی خود، NTNU به عنوان چشم انداز نروژ در حوزه‌های علمی و صنعتی شناخته می‌شود. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه mie تماس بگیرید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

دانشگاه علم و صنعت نروژ

رنکینگ دانشگاه علم و صنعت نروژ

دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU) یکی از برترین دانشگاه‌های نروژ و اروپا است. در زمینه‌های مختلف، این دانشگاه رتبه‌بندی بالایی دارد. در جدول زیر رنکینگ دانشگاه علم و صنعت نروژ در برخی از رده‌بندی‌های جهانی آورده شده است:

اساس رتبه بندی

رتبه

QS World University Rankings

251-260

Times Higher Education World University Rankings

201-250

Academic Ranking of World Universities (ARWU)

301 و 400

U.S. News & World Report Best Global Universities Rankings

201

دانشکده های Norwegian University of Science and Technology

دانشکده های Norwegian University of Science and Technology (NTNU) عبارتند از:

 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده علوم اجتماعی و روانشناسی
 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده فناوری اطلاعات و الکترونیک
 • دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی
 • دانشکده معماری و طراحی شهری
 • دانشکده مدیریت، اقتصاد و بازرگانی

هر یک از این دانشکده ها بخش های مختلف و تخصص های مختلف را در خود جای میدهند و براساس رشته تحصیلی شما، ممکن است در چندین دانشکده مختلف درس بگیرید یا تحقیقات خود را انجام دهید.

رشته های دانشگاه علم و صنعت نروژ

دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU) یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های نروژ است که در حوزه‌های مختلف علمی فعالیت می‌کند. این دانشگاه بیش از 40 رشته تحصیلی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. برخی از رشته های دانشگاه علم و صنعت نروژ عبارتند از:

مهندسی نفت و گاز

مهندسی برق

مهندسی شبکه‌های ارتباطات

مهندسی کامپیوتر

روانشناسی

طراحی صنعتی

علوم کامپیوتر

فلسفه و تاریخ علم

زبان‌شناسی

علوم زمین

بیولوژی

مطالعات کودکی

مهندسی سیستم و پروداکت

مهندسی اقلیم سرد

فناوری موسیقی

 

این فقط چند نمونه از رشته‌های قابل دسترس در NTNU هستند و همچنین رشته‌های دیگری نیز در حوزه‌های مختلف علمی و صنعتی در این دانشگاه وجود دارند. NTNU همچنین برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و آموزش مداوم را نیز ارائه می‌دهد.

شرایط پذیرش در دانشگاه ntnu

برای پذیرش در دانشگاه NTN، متقاضیان باید شرایط عمومی تعیین شده توسط دانشگاه را برای تحصیل در نروژ داشته باشند. این شرایط ممکن است بسته به برنامه یا دوره تحصیلی خاص متفاوت باشد، اما برخی از الزامات رایج عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی: متقاضیان باید تحصیلات متوسطه معادل سطح دبیرستان نروژ را تکمیل کرده باشند. این معمولاً شامل دیپلم دبیرستان یا معادل بین المللی آن می شود.
 • تسلط به زبان: انگلیسی زبانان غیر بومی باید با ارائه نمرات از آزمون های زبان شناخته شده مانند تافل یا آیلتس، مهارت خود را در زبان انگلیسی نشان دهند. به طور مشابه، افراد غیر بومی نروژی ممکن است نیاز به ارائه مدرکی دال بر مهارت در نروژی داشته باشند.
 • الزامات برنامه خاص: برخی از برنامه ها ممکن است دارای شرایط اضافی باشند، مانند دروس پیش نیاز یا نمرات خاص در موضوعات خاص. این الزامات معمولاً در معیارهای پذیرش برنامه مشخص می شوند.
 • روند درخواست: دانشجویان آینده نگر باید درخواست خود را از طریق پورتال رسمی درخواست NTNU در مهلت تعیین شده ارسال کنند. این برنامه معمولاً شامل اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، انگیزه نامه و اسناد پشتیبانی مانند رونوشت و گواهی است.
 • فرآیند انتخاب: بسته به محبوبیت برنامه و نقاط موجود، NTNU ممکن است از یک فرآیند انتخاب استفاده کند که در آن متقاضیان بر اساس شرایط و شایستگی آنها برای برنامه رتبه بندی می شوند. این می تواند شامل ارزیابی سوابق تحصیلی، انگیزه نامه، مصاحبه یا امتحانات ورودی باشد.

ذکر این نکته ضروری است که اینها شرایط عمومی برای پذیرش در NTNU هستند و برنامه های خاص ممکن است شرایط یا معیارهای اضافی برای انتخاب داشته باشند. توصیه می شود برای کسب اطلاعات دقیق در مورد برنامه های خاص مورد علاقه به وب سایت رسمی NTNU مراجعه کنید یا با دفتر پذیرش آنها تماس بگیرید.

شرایط پذیرش لیسانس از دانشگاه NTNU

شرایط پذیرش لیسانس از دانشگاه NTNU به شرح زیر است:

 • سابقه تحصیلی: شما باید تحصیلات متوسطه یا معادل آن مانند دیپلم دبیرستان را گذرانده باشید.
 • زبان انگلیسی: مدرک آزمون زبان انگلیسی مانند IELTS با نمره 6 یا معادل TOEFL داشته باشید.
 • الزامات برنامه خاص: برنامه های مختلف لیسانس ممکن است دارای شرایط اضافی خاص برای رشته تحصیلی باشد. به عنوان مثال، برخی از برنامه ها ممکن است به موضوعات یا نمرات خاصی در تحصیلات قبلی شما نیاز داشته باشند که با برنامه انتخابی مرتبط باشد.
 • فرآیند درخواست: شما باید یک درخواست آنلاین از طریق پورتال پذیرش دانشگاه در طول دوره درخواست تعیین شده ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک مورد نیاز، از جمله رونوشت ها، گواهی ها، و هر گونه مواد اضافی مشخص شده توسط برنامه انتخابی شما را ارائه می دهید.

پذیرش فوق لیسانس از دانشگاه NTNU

برای واجد شرایط بودن برای پذیرش فوق لیسانس از دانشگاه NTNU، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • مدرک لیسانس: شما باید دارای مدرک لیسانس یا معادل آن از یک موسسه معتبر باشید. مدرک باید با رشته تحصیلی مورد درخواست شما مرتبط باشد.
 • شرایط تحصیلی: شما باید حداقل معدل (GPA) را که توسط دانشگاه برای برنامه ای که برای آن درخواست می دهید، مشخص کرده باشید. شرط معدل خاص ممکن است بسته به برنامه و بخش متفاوت باشد.
 • تسلط به زبان: افراد غیر بومی انگلیسی باید با ارائه نمرات از آزمون های زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس با نمره 6.5 یا معادل تافل، مهارت خود را در زبان انگلیسی نشان دهند.
 • آزمون های ورودی: برخی از برنامه ها ممکن است نیاز به شرکت در آزمون های ورودی اضافی، مانند GRE یا GMAT، بسته به رشته تحصیلی داشته باشند.
 • توصیه نامه ها: معمولاً باید توصیه نامه هایی از اساتید یا متخصصانی ارسال کنید که می توانند توانایی های علمی و پتانسیل موفقیت شما در تحصیلات تکمیلی را تأیید کنند.
 • بیانیه هدف: اکثر برنامه ها نیاز به بیانیه ای از هدف دارند که در آن انگیزه خود را برای ادامه تحصیلات تکمیلی، علایق تحقیقاتی خود، و اینکه چگونه برنامه با اهداف شغلی شما هماهنگ است، توضیح دهید.
 • پیشنهاد تحقیق: برای برنامه های مبتنی بر تحقیق، ممکن است نیاز باشد که یک پروپوزال تحقیق مفصل ارائه دهید که موضوع تحقیق مورد نظر، اهداف، روش شناسی و نتایج مورد انتظار شما را مشخص می کند.
 • CV یا رزومه: معمولاً یک رزومه یا رزومه جامع که سوابق تحصیلی، تجربه کاری (در صورت وجود) ، پروژه های تحقیقاتی، انتشارات (در صورت وجود) و هر دستاورد مرتبط دیگری را برجسته می کند، مورد نیاز است.

توجه به این نکته مهم است که این شرایط دستورالعمل های کلی هستند و الزامات خاص ممکن است بین برنامه ها و بخش های مختلف دانشگاه NTNU متفاوت باشد.

 شرایط تحصیل دکترا در دانشگاه NTNU

دانشگاه NTNU یا دانشگاه علم و فناوری نروژ (Norwegian University of Science and Technology) یکی از برترین دانشگاه‌های نروژ و اروپا است. شرایط تحصیل دکترا در دانشگاه NTNU عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی ارشد: برای ورود به برنامه دکترا در NTNU، شما باید مدارک کارشناسی ارشد خود را از یک دانشگاه معتبر تحویل دهید. همچنین، معدل شما در مقطع کارشناسی ارشد نباید پایین‌تر از حد نصاب تعیین شده توسط دانشگاه باشد.
 • پروپوزال تحقیق: قبل از ورود به برنامه دکترا، شما باید یک پروپوزال تحقیق تحویل دهید. در این پروپوزال، شما بایستی مسئله‌ای را که قصد حل آن را در طول دوره دکترا خواهید داشت، معرفی کنید و روش‌هایی برای حل آن ارائه دهید.
 • مصاحبه: پس از تحویل پروپوزال تحقیق، شما ممکن است برای مصاحبه دعوت شوید. در این مصاحبه، شما باید قادر به توضیح و تبیین پروپوزال خود باشید و نشان دهید که چگونه می‌توانید به عنوان یک دانشجوی دکترا در NTNU عمل کنید.
 • تسلط به زبان: افراد غیر بومی انگلیسی باید با ارائه نمرات از آزمون های زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس با نمره 7 یا معادل تافل ، مهارت خود را در زبان انگلیسی نشان دهند.

مدرک زبان مورد نیاز اپلای از دانشگاه علم و صنعت نروژ

مدرک زبان مورد نیاز اپلای از دانشگاه علم و صنعت نروژ عبارتند از:

 • IELTS: حداقل نمره 6.0 به علاوه 6.0 در هر چهار بخش (خواندن، نوشتن، شنیداری و صحبت کردن) معمولاً الزام است.
 • TOEFL: حداقل نمره 80-90 iBT به علاوه حداقل 20-22 در هر بخش
 • Cambridge English Advanced (CAE): حداقل نمره C
 • Pearson Test of English (PTE): حداقل نمره 55-62
 • مدرک زبان معادلی که توسط دانشگاه قبول شده باشد، مانند دیپلم زبان انگلیسی از دانشگاه‌های معتبر.

هزینه تحصیل در دانشگاه NTNU

دانشگاه NTNU یکی از دانشگاه‌های معتبر برای مهاجرت به نروژ است. هزینه تحصیل دانشگاه NTNU بستگی به سطح تحصیلات و رشته تحصیلی دارد. در جدول زیر، هزینه تحصیل در دانشگاه NTNU برای دوره‌های مختلف آموزشی آورده شده است:

مقطع

هزینه

کارشناسی

0-56,000 کرون نروژ

کارشناسی ارشد

0-70,000 کرون نروژ

دکترا

0-70,000 کرون نروژ

 

لطفا توجه داشته باشید که این هزینه‌ها تقریبی هستند و ممکن است در آینده تغییر کنند. همچنین، برای دانشجویان بین‌المللی، هزینه‌های دیگر نظیر هزینه زندگی و بیمه نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

هزینه زندگی دانشجویان Norwegian University of Science and Technology

هزینه زندگی دانشجویان Norwegian University of Science and Technology ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه، برخی از هزینه‌های معمول زندگی دانشجویان در این دانشگاه را بررسی خواهیم کرد:

موارد مصرفی

متوسط هزینه

اجاره مسکن

5000-8000 کرون نروژی

هزینه غذا

2000-3000 کرون نروژی

حمل و نقل

500-1000 کرون نروژی

کتاب‌خانه و منابع تحصیلی

500-1000 کرون نروژی

هزینه‌های تفریح

1000-2000 کرون نروژی

بورسیه های تحصیلی دانشگاه فنی و علوم طبیعی نروژ

دانشگاه فنی و علوم طبیعی نروژ (NTNU) یکی از برترین دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی در نروژ است و بورس‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. در ادامه به برخی از بورسیه های تحصیلی دانشگاه فنی و علوم طبیعی نروژ اشاره خواهیم کرد:

 • طرح سهمیه: این بورسیه برای دانشجویان برخی از کشورهای در حال توسعه است. این هزینه شهریه کامل، کمک هزینه زندگی ماهانه و کمک هزینه سفر را پوشش می دهد. شرط دریافت این بورسیه این است که شما باید در یکی از برنامه های کارشناسی ارشد NTNU پذیرفته شوید.
 • معافیت از شهریه NTNU: این بورس تحصیلی تمام هزینه های تحصیل را برای دانشجویان بین المللی که واجد شرایط طرح سهمیه نیستند را پوشش می دهد. شرط این است که شما باید در یکی از برنامه های کارشناسی ارشد NTNU پذیرفته شوید.
 • بورسیه های Erasmus Mundus: NTNU در چندین برنامه کارشناسی ارشد مشترک Erasmus Mundus شرکت می کند که به دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی بورسیه می دهد. میزان بورسیه تحصیلی بسته به برنامه متفاوت است.
 • بورسیه های دولتی نروژ: این بورسیه ها توسط دولت نروژ به دانشجویانی از کشورهای خاصی خارج از منطقه اتحادیه اروپا/EEA ارائه می شود. مقدار و شرایط بسته به برنامه بورس تحصیلی خاص متفاوت است.
 • بورسیه های خاص دانشکده: برخی از دانشکده ها در NTNU بورسیه های تحصیلی خود را بر اساس شایستگی علمی یا سایر معیارها به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

توجه به این نکته ضروری است که در دسترس بودن، میزان و شرایط بورسیه تحصیلی ممکن است سال به سال تغییر کند، بنابراین توصیه می شود از وب سایت رسمی NTNU دیدن کنید یا برای دریافت به روزترین اطلاعات در مورد بورسیه های تحصیلی خاص و الزامات آنها با دفتر بین المللی آنها تماس بگیرید.

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه NTNU

این دانشگاه در شهر تروندهایم قرار دارد و بیش از 40 هزار دانشجو را در بر می‌گیرد. خوابگاه های دانشجویی دانشگاه NTNU عبارتند از:

 • Moholt Student Village: یکی از بزرگترین خوابگاه‌های دانشجویی در تروندهایم با 2000 واحد مسکونی.
 • Steinan Student Village: خوابگاه دیگری که در نزدیکی دانشکده‌های علوم طبیعی و فنّاوری قرار دارد.
 • Kya Student House: چندین سالن مسکونی کاملاً مجزا برای دانشجویان.

خلاصه‌ای از خدمات خوابگاه‌های NTNU عبارت است از:

 • پذیرش و رفع سؤالات دانشجو درباره خوابگاه
 • تأمین تأسیسات ضروری مثل آب، برق، گرمایش و اینترنت
 • پشتیبانی فنی
 • امکانات ورزشی و تفریحی

مشاهیر دانشگاه علم و صنعت نروژ

بعضی از مشاهیر دانشگاه علم و صنعت نروژ عبارتند از:

 • رائول گادام: فیزیکدان نروژی که به خاطر کار خود در زمینه فوتونیک و تجزیه و تحلیل سامانه پردازش سرعت بالای داده الکترون به جای سامانه پردازش سرعت بالای داده الکترون، جایزه نوبل فیزیک را در سال 2022 دریافت کرد.
 • اودهیل لیندهولم: ریاضیدان نروژی که به خاطر کار خود در زمینه تئوری گراف و الگوریتم‌های تئوری گراف، جایزه نوبل را در سال 2014 دریافت کرد.
 • اسکار هانسن: فیزیکدان نروژی که به خاطر کشف و توسعه تکنولوژی سنجش مغناطیس هسته اتم، جایزه نوبل فیزیک را در سال 1985 دریافت کرد.
 • اودن لوهن: شیمیدان نروژی که به خاطر پژوهش‌های خود در زمینه شناسایی و سنتز عنصر‌های شبه فلز، جایزه نوبل شیمی را در سال 1928 دریافت کرد.
 • آسل لیند: محقق و مخترع نروژی است که به خاطر اختراع الکتروفورز (Electrophorus)، جایزه نوبل فیزولوژی و پزشکى را در سال 2008 دریافت کرد.

سوالات متداول

✔️ چند دانشکده در NTNU وجود دارد؟

دانشگاه علم و صنعت نروژ بیش از 10 دانشکده مختلف دارد که شامل موضوعات مختلفی مانند فناوری اطلاعات، مهندسی، علوم پایه، هنر و علوم اجتماعی است.

✔️ آیا NTNU به زبان انگلیسی تدریس می‌کند؟

بله، بخش قابل توجه‌ای از دروس در NTNU به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی متنوعی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه‌های مختلف به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

✔️ آیا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در NTNU وجود دارد؟

بله، چندین بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در NTNU وجود دارد. این بورسیه ها توسط سازمان ها و موسسات مختلف در نروژ و همچنین توسط خود دانشگاه ارائه می شود.

✔️ آیا اجازه کار در حین تحصیل در NTNU وجود دارد؟

بله، به عنوان یک دانشجوی بین المللی که به طور تمام وقت در NTNU تحصیل می کند، مجاز به کار پاره وقت تا 20 ساعت در هفته در طول ترم ها و تمام وقت در طول تعطیلات هستید.

✔️ آیا NTNU برای دانشجویان بین المللی خوابگاه فراهم می کند؟

بله، NTNU از طریق سازمان SiT (Studentsamskipnaden i Trondheim) گزینه های اقامتی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. پس از پذیرش در یک برنامه در NTNU می توانید از طریق وب سایت آنها برای مسکن دانشجویی درخواست دهید.

سخن پایانی

دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU) یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های نروژ است. این دانشگاه در سال 1996 تأسیس شده و دارای سه شعبه در شهرهای تروندهایم، گلستاد و آلسوند می‌باشد. NTNU با بیش از 40 هزار دانشجو، به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه‌های اروپا شناخته می‌شود. NTNU در حوزه‌های مختلف علمی فعالیت می‌کند، از جمله علوم پایه، فناوری، معماری، هنر، علوم اجتماعی و روابط بین الملل. دانشجویان در NTNU می‌توانند در برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های مختلف ثبت نام کنند.

NTNU یک محل زندگی دانشجویان پویا و فعال است. دانشجوها در این دانشگاه به فعالیت در انجمن‌های دانشجویی، تئاتر، موسیقی و سایر فعالیت‌های فرهنگی علاقه مند هستند. همچنین NTNU با بسط روابط بین الملل، به دانشجوها امکان مطالعه در خارج از کشور را نیز میدهد. به طور خلاصه، NTNU چارچوب مناسب برای دانشجویانی است که به تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های نروژ علاقمند هستند و علاقه مندی به پژوهش‌های علمی و همکاری با صنعت دارند. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه mie تماس بگیرید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان