معرفی رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه

بدون نظر

دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه در دوره تحصیل خود با مفاهیم پایه‌ای کامپیوتر، شبکه‌های کامپیوتری، برنامه‌نویسی، طراحی و توسعه نرم‌افزار و سخت‌افزار، هوش مصنوعی و رباتیک آشنا می‌شوند. دانشجویان برای ورود به دوره تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه باید دوره پایه علم رایانش (PCSI) و سپس دوره پایین تخصص (PSI) را پشت سر بگذارد. بیشتر دوره های تحصیلی مهندسی کامپیوتر در فرانسه در دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی 4 ساله و در مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله ارائه مي‌دهند. اما پس از گذراندن دوره تحصيلي، فارغ‌التحصيلان مهندسی کامپیوتر در فرانسه می‌توانند در صنایع مختلفی از جمله صنعت خودرو، فضایی، نفت و گاز، تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار، شبکه‌های کامپیوتری و همچنین شرکت‌های مشاوره فعالیت کنند. در این مقاله به صورت اختصاصی به رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه خواهیم پرداخت در ادامه پیشنهاد می شود پس از مطالعه مقاله در صورتی که با سوال و یا ابهامی روبرو شدید می توانید با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید در انتهای مقاله سوالات و یا ابهامات خود را مطرح نموده و پاسخ آن را درکمترین زمان ممکن به دست آورید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه

شرایط تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه

دانش آموزانی که در گروه های آموزشی علوم انسانی و یا ریاضی فیزیک و یا معادل رشته های مرتبط به علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات در مقطع دیپلم تحصیل کرده اند به راحتی می توانند در رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع دانشگاهی تحصیل نمایند. بنابراین اصلی ترین شرایط تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه عبارتند از:

 • داشتن دپپلم 12 ساله
 • دانش زبان انگلیسی معادل آیلتس و یا داشتن مدرک زبان فرانسه
 • اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه های فرانسه
 • اخذ ویزای تحصیلی از کنسولگری فرانسه

همینطور دانشجویان کامپیوتر که یکی از بهترین رشته ها برای مهاجرت به فرانسه است، باید علاقه و تجربه کاربردی در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات را داشته باشند و به عنوان مثال اطلاعاتی در زمینه های مختلف چون برنامه نویسی، تحلیل سامانه، طراحی سایت و ... به دست آورند.

پذیرش لیسانس مهندسی کامپیوتر در فرانسه

برای پذیرش لیسانس مهندسی کامپیوتر در فرانسه باید در ابتدا متقاضیان شرایط و مدارک لازم در این مقطع را تهیه نمایند که این شرایط عبارتند از:

 • داشتن دیپلم 12 ساله در رشته های مرتبط به حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس 6 و یا مدرک زبان فرانسه معادل B2 است.
 • در برخی از دانشگاه های فرانسه برای جذب دانشجویان بین المللی شرط قبولی در آزمون SAT و یا ACT الزامی است.
 • برخی دانشگاه شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر را شرکت در مصاحبه تحصیلی قبل از ارائه پذیرش به دانشجویان در نظر دارد.

پس از فراهم نمودن شرایط اعلام شده متقاضیان می توانند برای پذیرش از دانشگاه های فرانسه در رشته مهندسی کامپیوتر اقدام نمانید و پس از اخد نامه پذیرش برای دریافت ویزای تحصیلی به سایت اداره مهاجرت فرانسه برای دریافت ویزای تحصیلی مراجعه کنند و طبق دستورالعمل های آن انجام دهند.

شرایط اپلای رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

برای اپلای در رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه در مقطع ارشد شرایط زیر باید برآورد شود:

 • داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته های مهندسی کامپیوتر و یا رشته های مرتبط به این حوزه
 • داشتن مدرک زبان آنگلیسی معادل آیلتس 6.5 برای دانشگاه های خصوصی و مدرک زبان فرانسه معادل B2 برای دانشگاه های دولتی فرانسه
 • از شرایط اپلای رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه GRE حداقل با نمره 300 می باشد.
 • همینطور تجربه کاری اعم از کار تحقیقاتی، پروژه های صنعتی و ... در حوزه مربوط به مهندسی کامپیوتر یکی از شرایط لازم برای تعدادی از دانشگاه های فرانسه جهت پذیرش در این رشته می باشد.
 • در ادامه دانشجویان باید دقت داشته باشند که توصیه نامه از اساتید پیشین برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد الزامی است.
 • در نهایت دانشجویان با تکمیل شرایط معین شده از سمت دانشگاه می توانند اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نمایند.

شرایط تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه در مقطع دکترا

اکثر داوطلبان مقطع دکتری برای تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه به دنبال دریافت رتبه های علمی بالا هستند که در ادامه به شرایط تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه در مقطع دکترا خواهیم پرداخت.

 • ارائه مدارک تحصیلی و سوابق تحصیلی پیشین از دانشگاه های معتبر در رشته مرتبط
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس 7
 • ارائه پروپوزال، توصیه نامه از اساتید، نقالات بین المللی و سوابق پژوهشی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • در ادامه داوطلبین تحصیل دکترا نیاز به سوپروایزر خواهند داشت تا ضمن برآورد شرایط پذیرش از دانشگاه مورد نظر و قبولی در مصاحبه دانشگاه بتوانند از سوپروایزر های خود راهنمایی لازم را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز اپلای رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه

مدارک مورد نیاز اپلای رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه معمولا می توان به مدارک زیر اشاره داشت:

 • مدارک تحصیلی اعم از دپیلم 12 ساله و به ترتیب انتخاب مقطع تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی پیشین.
 • روزمه و سوابق پژوهشی و سوابق کار حرفه ای در زمینه کامپیوتر و حوزه فناوری اطلاعات
 • نامه از اساتید راهنما
 • انگیزه نامه و اهداف شخصی از تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر
 • ارائه نتایج آزمون زبان (انگلیسی/ فرانسه) از دانشجویان بین المللی مبنی بر تسلط کافی به زبان

هزینه تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه

در ابتدا امر هزینه تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه باید به این موضوع اشاره داشت که تحصیل در فرانسه در دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های دولتی این کشور امکان پذیر می باشد. اما موضوعی که می تواند انتخاب دانشگاه خصوصی و یا دولتی فرانسه را نسبت به هم متمایز کند زبان تحصیل، هزینه های تحصیل در دانشگاه مورد نظر و نوع خدمات دریافتی از دانشگاه های خصوصی و دولتی فرانسه می باشد. در این بخش به هزینه تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه خواهیم پرداخت که به طور کلی می توان گفت متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویان بین المللی در رشته مهندسی کامپیوتر حدود 600 یورو در سال و هزینه تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های خصوصی فرانسه حدود 16000 یورو در سال است. در ادامه هزینه تحصیل مهندسی کامیپوتر در 5 دانشگاه خوب فرانسه را مطرح خواهیم کرد.

هزینه تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه

دانشگاه های خوب مهندسی کامپیوتر در فرانسه

حدود هزینه تحصیل در سال (یورو)

 دانشگاه CentraleSupélec

4000 الی 6000

دانشگاه Ecole Polytechnique

کمتر از 2000 در سال

دانشگاه سوربن

کمتر از 2000 در سال

دانشگاه Mines, ParisTech

2000 الی 4000 در سال

Institut Polytechnique de Grenoble - Grenoble Institute of Technology

کمتر از 2000 در سال

بورسیه رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه

در خصوص بورسیه رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه باید گفت که با توجه به امتیاز استفاده تحصیل رایگان بر اساس نظام آموزشی فرانسه کمتر بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود که بیشتر این بورسیه های در مقطع دکتری، پسا دکتری و ... به جهت تحقیقات و پژوهش در رشته های متعدد می باشد. اما در ادامه یک بورسیه تحصیلی بر اساس ملیت و رشته مهندسی کامپیوتر در نظر گرفته شده است که خدمت شما عزیزان مطرح خواهیم کرد.

 • Bézout Excellence Scholarship Program for Mathematics & Computer in France Without IELTS 2023: این بورسیه برای دانشجویان بین المللی نیز باز است و دانشجویان برای مقطع کارشناسی ارشد برای برنامه های پژوهشی می توانند از این بورسیه استفاده کنند. هر محقق در طول 11 ماه می تواند حدود 1300 یورو در ماه بورسیه و حمایت مالی دریافت کند. این برنامه برای تمامی دانشجویان بین الملل که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته های ریاضی و علوم کامپیوتر به اتمام رسانده اند امکان پذیر می باشد. ضمنا این دوره ها به زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می شود.
 • بورسیه تحصیلات عالی فرانسه: این برنامه برای تمامی دانشجویان بین المللی باز است. در این برنامه تحصیلی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در دانشگاه لیون با دریافت بورسیه ادامه تحصیل دهند. هر ساله تنها به تعداد 20 بورسیه تحصیلی به دانشجویان ممتاز بین المللی اعطا می شود که میزان این بورسیه ماهانه حدود 1000 یورو به مدت 10 ماه است.

بهترین دانشگاه های فرانسه برای رشته مهندسی کامپیوتر

در این قسمت بهترین دانشگاه های فرانسه برای رشته مهندسی کامپیوتر که بر اساس عملکرد تحقیقانی در این رشته رتبه بندی شده اند را مطرح خواهیم کرد. این دانشگاه ها در بین 21 دانشگاه همواره بالاترین رتبه را در رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه داشته اند را بررسی شده است.

نام دانشگاه

رتبه در اروپا

رتبه در جهان

Normal Superior School

24

110

University of Montpellier

69

240

Grenoble Alpes University

77

271

Eurecom

87

298

TELECOM ParisTech

91

308

Paris-Sud University

102

343

CentraleSupelec

1120

372

Polytechnic School

165

526

Pierre and Marie Curie University

183

588

University of Bordeaux

187

604

مهاجرت مهندس کامپیوتر به فرانسه از طریق کار

برای مهاجرت به فرانسه به عنوان مهندس کامپیوتر در ابتدا متقاضیان نیاز به دریافت پیشنهاد کاری از سمت یک شرکت و یا کی کافرما می باشد. البته این امر برای متخصصین این حوزه در خارج از اتحادیه اروپا به سادگی اتفاق نمی افتد. چرا که اکثر پروسه های کاریابی به مصاحبه های حضوری در محل کار ختم می شود و عدم دسترسی متقاضی خارج از اتحادیه اروپا به این موضوع در ابتدا امر این فرآیند را پیش از پیش سخت تر می کند. در ادامه نیز با فرض دریافت پیشنهاد کاری از سمت کارفرما در صورت رضایت مصاحبه های آنلاین و دریافت پیشنهاد کاری نهایی، متقاضی وارد عرصه تائیدیه از سمت اداره کار کشور فرانسه و در نهایت درخواست ویزای کار فرانسه می باشد که هر کدام از این موارد سلسه مراتب خاص خود را دارد. چرا که یکی از نکات حائز اهمیت داشتن مجوز لازم برای کارفرمایان در فرانسه می باشد که مجوز لازم برای جذب نیروی خارجی را داشته باشند. بنابراین می توان گفت مهاجرت مهندس کامپیوتر به فرانسه از طریق کار، پروسه راحت و سهل الوصول نمی باشد.

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه

رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه یکی از رشته ‌های پرطرفدار و فعال در این کشور است که با توجه به رشد صنعت فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر، بازار کار برای مهندسان کامپیوتر در فرانسه بسیار پویا و رو به رشد است. از این رو مهندسان کامپیوتر در فرانسه می‌توانند در صنایع مختلف این حوزه مشغول به کار شوند ک از جمله آنان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شرکت‌های نرم‌افزاری بزرگ و کوچک در فرانسه که به دنبال مهندسان کامپیوتر هستند تا بتوانند به طور مستمر به تولید نرم‌افزار جدید بپردازند.
 • شبکه ‌های اجتماعی بزرگ و شرکت های برزگ صنعتی که نقش اصلی در بازار کار مهندسان کامپیوتر دارند. چرا که این شبکه ‌ها به طور مداوم به دنبال توسعه و بهبود سیستم‌های خود.
 • شرکت‌های فناوری بزرگ که در فرانسه نیز فعالیت دارند و به دنبال مهندسان کامپیوتر با تجربه هستند.
 • استارتاپ‌ های فعال در حوزه فناوری نیز به دنبال مهندسان کامپیوتر هستند تا با استفاده از تخصص آن‌ها، پروژه‌های خود را پیش ببرند.
 • همینطور با توجه به رشد صنعت فضای مجازی و آموزش آنلاین، شرکت‌های آموزشی نیز به دنبال مهندسان کامپیوتر برای تامین شرایط لازم برای ایجاد این بستر آموزشی می باشند.

فرصت های شغلی مهندس کامپیوتر در فرانسه

اخذ مدرک تحصیلی در رشته مهندسی کامپیوتر از یکی از دانشگاه های فرانسه شانس شما را برای دریافت شغل و فرصت های شغلی مهندسی کامپیوتر در فرانسه افزایش می دهد و شما این امکان را خواهید داشت که در محل کار حضور داشته باشید و در زمان انجام مصاحبه های شغلی شرایط کار در محل کار و میزان دریافت حقوق و موارد دیگری را بررسی نمایید. بنابراین مهندسان کامپیوتر در فرانسه می‌توانند در بسیاری از صنایع و شرکت‌ها متفاوت در فرانسه کار کنند. برخی از فرصت‌های شغلی مهندسی کامپیوتر در فرانسه مهم عبارتند از:

 • توسعه دهنده نرم افزار
 • محققان در حوزه هوش مصنوعی (فرانسه یکی از رده‌بندی های بالاترین کشور های پژوهشگاه هوش مصنوعی است.)
 • تحلیلگر داده ها
 • مهندس امنیت شبکه و ...
 • توسعه دهندگان وب
 • مدیر پروژه
 • طراحان UI و UX

همچنین، بعضی از فارغ التحصیلان این رشته به عنوان پژوهشگر در دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقيقاتي کار مي‌کنند.

درامد مهندسان کامپیوتر در فرانسه

متوسط درامد مهندسان کامپیوتر در فرانسه حدود 73579 یورو در سال می باشد که به طور تقریبی می توان گفت هر مهندس کامپیوتر حدود 35 یورو در ساعت در فرانسه درآمد دارد. در نمودار زیر می توانید میانگین درآمد مهندسان کامپیوتر در فرانسه را مشاهده فرمایید.

نمودار درآمد مهندس کامپیوتر در فرانسه

در ادامه به درآمد عناوین شغلی متناسب با رشته مهندسی کامپیوتر خواهیم پرداخت.

عنوان شغلی

درآمد سالانه

ناظر برنامه نویس

82 هزار یورو

مهنسی نرم افزار

74 هزار یورو

ناظر طراحی نرم افزار

88 هزار یورو

طراحان سایت

64 هزار یورو

شرایط اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق رشته مهندسی کامپیوتر

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه این امکان را به شما می دهد که بعد از فارغ التحصیلی در این رشته بتوانید به دنبال شغل مورد نظر خود باشید و بر اساس آموزش های لازم در دانشگاه و بر اساس تجربه و تخصص خود وارد بازار کار شوید و بدین شکل اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری و در ادامه به اقامت بلند مدت تبدیل نمایید. بنابراین شرایط اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق رشته مهندسی کامپیوتر فعالیت و کار به مدت حدود 5 سال (کار تمام وقت) در رشته مربوطه می باشد که در این مدت متقاضیان می بایست اقدام به احراز شرایط خود اعم از پرداخت بیمه و مالیات از درآمد، اسناد سکونت و اجاره ملک و عدم سوپیشینه در فرانسه را به اداره مهاجرت برای دریافت اقامت دائم نمایند.


سوالات متداول

✔️ در زمان تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه می توانیم کار کنیم؟

تمامی دانشجویان بین المللی می توانند در زمان تحصیل کار پاره وقت ( 20 ساعت در هفته) داشته باشند.

✔️ درامد مهندسان کامپیوتر در فرانسه چه میزان است؟

به طور تقریبی می توان گفت درآمد مهندسان کامپیوتر از حدود 56 هزار یورو الی 73 هزار یورو در سال متغییر است.

✔️ آیا با تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه می توانیم اقامت دریافت کنیم؟

فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر پس از اتمام تحصیلات خود می توانند با دریافت پیشنهاد کاری اقامت خود را به اقامت کاری و در ادامه به اقامت بلند مدت تغییر دهند.

✔️ آیا تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه رایگان است؟

در صورتی که متقاضیان و دانشجویان در دانشگاه های دولتی فرانسه مشغول به تحصیل شوند می توانند از امکان تحصیل رایگان استفاده نمایند.

سخن پایانی

دانشگاه‌های فرانسه به اعتبار درجه های علمی بالا و برخورداری از بالاترین کیفیت آموزشی در بین دانشجویان بین المللی محبوب می باشد. از این رو علاقه مندان به تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر نیز علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشند. با توجه به سوالات پر تکرار شما عزیزان در خصوص نحوه و شرایط تحصیل مهندسی کامپیوتر در فرانسه بر آن شدیم تا در این نوشتار اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در فرانسه گردآوری نماییم. بنابراین دانشجویان بین المللی باید دقت داشته باشند که سال تحصيلي در فرانسه از سپتامبر شروع و تا ژوئن يا ژوئيل به پايان مي‌رسد. دوره لیسانس در رشته مهندسی کامپیوتر به مدت 3 الی 4 سال است که شامل دروس عمومی و تخصصی می باشد. پس از اتمام دوره تحصیلی، دانشجویان می‌توانند به مدت 12 ماه اقامت پس از تحصیل دریافت کنند و در این مدت در ارتباط به رشته تحصیلی خود وارد بازار کار شوند و بدین شکل اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند. اگر پس از مطالعه این مقاله با سوال و یا ابهامی روبرو شدید می توانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان موسسه MIE در تماس باشید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید و یا می توانید در انتهای مقاله سوالات و یا ابهامات خود را مطرح نموده و پاسخ آن را درکمترین زمان ممکن به دست آورید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان