رشته مهندسی برق در فرانسه

بدون نظر

کشور فرانسه یک مقصد تحصیلی می باشد که محیط دانشگاهی و عاشقانه و سبک زندگی در آن، دانشجویان بین المللی زیادی را سالیانه جذب این کشور می نماید. افراد می توانند شانس ثبت نام در بهترین دانشگاه های اروپایی را داشته و علاوه بر آن برخی از دانشگاه های فرانسه هزینه تحصیل خیلی پایینی دارند. در کشور فرانسه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بیش از 1500 دوره نیز وجود دارد که افراد می توانند در حین این دوره ها زبان فرانسوی نیز بیاموزند. از جمله پرطرفدارترین رشته های مهندسی در فرانسه می توان به رشته مهندسی برق در فرانسه اشاره نمود که این رشته بازار کار خوبی در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی دارد. شرایط تحصیل رشته مهندسی برق در فرانسه و هزینه های تحصیل مهندسی برق در فرانسه و در مقاطع مختلف در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. بازار کار مهندسی برق در فرانسه و حقوق مهندس برق در فرانسه مبحث مهمی می باشد که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. مطالب این مقاله با مشاوره با وکلای محلی و تحقیق در سایت های معتبر تهیه گردیده است و صرف ارائه اطلاعات به منزله ارائه خدمات نمی باشد. سوالات خود در زمینه رشته مهندسی برق در فرانسه را می توانید با مشاورین موسسه MIE مطرح نموده و جواب آنها را طبق آخرین به روز رسانی ها دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

شغل مهندسی برق در فرانسه

شرایط تحصیل مهندسی برق در فرانسه

رشته مهندسی برق با طراحی نمودن، توسعه دادن و نگهداری کردن سیستم های الکتریکی و اجزای آنها مرتبط می باشد. فرد مسئول ایمنی، کیفیت، پایداری و قابلیت اطمینان سیستم های الکتریکی می باشد و فرد در طراحی نمودن و ساخت و ساز تجهیزات الکتریکی که در بخش های متفاوتی چون ساخت و ساز، حمل و نقل و تعمیر و نگهداری مورد استفاده قرار می گیرد مشارکت خواهد داشت. شرایط تحصیل مهندسی برق در فرانسه به موسسه و دانشگاهی که فرد برای تحصیل انتخاب می نماید و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برخی از این دانشگاه ها و موسسات آزمون ورودی داشته در حالی که باقی آنها صرفا به بررسی رزومه پیشین فرد می پردازند. در برخی از دانشگاه ها نیاز به ارائه نمودن مدرک زبان می باشد که عموما برای مقطع کارشناسی آیلتس 6 و کارشناسی ارشد آیلتس 6.5 نیاز می باشد. در دانشگاه های دولتی نیز دوره های تحصیل مهندسی در فرانسه به زبان فرانسوی برگزار می گردد.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در فرانسه

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در فرانسه

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل مهندسی برق در فرانسه در مقطع کارشناسی

تحصیل مهندسی برق در فرانسه در مقطع کارشناسی به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی در دانشگاه های متفاوت این کشور امکان پذیر می باشد. لیست برخی از برنامه های ارائه شده برای تحصیل کارشناسی در فرانسه در رشته مهندسی برق به صورت زیر می باشد.

 • مهندسی برق و الکترونیک - کاربردهای حسگر پیشرفته
 • مهندسی برق و علوم کامپیوتر
 • فناوری اتوماسیون
 • شاخه مهندسی برق
 • مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • شاخه مهندسی الکترونیک و برق
 • کنترل کامپیوتری فناوری های برق

تحصیل مهندسی برق در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مهندسی برق در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان دانش پیشرفته در زمینه ریاضیات و فیزیک در ترکیب با الکترونیک، برق و الکترومغناطیس را آموزش می دهد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند از دانش خود جهت طراحی نمودن، ایجاد، نصب کردن و آزمایش تجهیزاتی که از برق استفاده می کنند استفاده نمایند. اکثر دوره های مهندسی برق به عنوان کارشناسی ارشد علوم و کارشناسی ارشد مهندسی ارائه می گردند و این دوره ها عموما 1 یا 2 ساله می باشند.

23 گرایش مختلف از کارشناسی ارشد مهندسی برق در کشور فرانسه وجود دارد که در زیر چند مورد آن آورده شده است.

گرایش مهندسی کامپیوتر و برق

شبکه های چند رسانه ایی

سیستم های الکترونیکی هوشمند - بین المللی

پیشرانه و کنترل خودرو های الکتریکی (E-PiCo)

مدرک بین المللی کارشناسی ارشد در الکترو آکوستیک- IMDEA

الکترونیک هیبریدی

سیستم های Electrical energy

علوم و فنون نور

سیستم فوتونیک و شبکه های نوری M2

گرایش سیستم ها، مدارها و یکپارچه سازی

الکترونیک جاسازی شده

سیستم های مدارهای یکپارچه M2

گرایش مهندسی برق جهت ساختمان ها و شبکه های هوشمند

شبکه چند رسانه ای M2

انرژی برای شهرهای هوشمند

گرایش فناوری جا سازی شده بی سیم

گرایش شبکه های هوشمند و سیستم های الکتریکی

گرایش انرژی های الکتریکی

 

برای اطلاع از شرایط تحصیل در مقطع ارشد در فرانسه مقاله نگارش شده را مطالعه کنید.

تحصیل مهندسی برق در فرانسه در مقطع دکتری

امکان تحصیل مهندسی برق در فرانسه در مقطع دکتری در دانشگاه های مختلف نیز وجود دارد. برخی از برنامه های تحصیل دکترا در فرانسه در رشته مهندسی برق به اینصورت می باشد:

 • گرایش مهندس الکترونیک و برق
 • گرایش مهندسی برق، محاسبات و الکترونیک (انفورماتیک زیست پزشکی)
 • گرایش مهندس برق
 • گرایش مهندسی قدرت

هزینه تحصیل مهندسی برق در فرانسه

هزینه تحصیل مهندسی برق در فرانسه در مقطع ها و دانشگاه های مختلف یکسان نمی باشد. در حالت کلی شهریه دوره های مهندسی در دانشگاه های دولتی بالاتر از سایر رشته ها می باشد و در حدود سالی 620 یورو،  در مقطع ارشد سالی 260 یورو و در مقطع دکتری سالی 396 یورو می باشد. در دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل بیشتر از دانشگاه های دولتی بوده و از سالی 1500 الی 20000 یورو در نظر گرفته می شود. دانشجویان علاوه بر مبحث شهریه باید هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل در فرانسه جانبی را نیز در نظر داشته باشند.

های تحصیلی فرانسه برای رشته مهندسی برق

امکان دریافت بورسیه های زیادی در کشور فرانسه برای تحصیل وجود دارد که برخی از آنها فقط مقداری از شهریه، برخی دیگر تمام شهریه را پوشش می دهند و بورسیه هایی وجود دارند که علاوه بر شهریه هزینه های زندگی را نیز پوشش می دهند. بورسیه های تحصیلی فرانسه برای رشته مهندسی برق از سه منبع مختلف اعطا می گردند: دولتی، غیر دولتی و از جانب دانشگاه. از جمله بورسیه های دولتی می توان به بورسیه اراسموس، برنامه بورسیه ایفل و کمک هزینه تحصیلی شاتو بریان اشاره نمود. از بورسیه های غیر دولتی هم می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بورسیه، کمک هزینه و حمایت مالی مطالعه در خارج کشور AIFS
 • بورسیه Fulbright
 • جوایز رهبری جوامع مدنی (CSLA)
 • بورسیه برنامه کارشناسی ارشد در فرانسه Alexandre Yersin

برخی از بورسیه های تحصیلی فرانسه که از طرف دانشگاه جهت تحصیل مهندسی برق در فرانسه اعطا می شود نیز در جدول زیر آورده شده اند.

بورسیه

مبلغ

افراد واجد شرایط

Stephen M. Kellen

شامل دو سال هزینه تحصیل در ساینس پو، 6000 یورو هزینه زندگی سالیانه برای کمپ اروپایی فرانسوی-آلمانی ساینس پو برای دو سال و یک هزینه زندگی سالیانه 7000 یورو برای دو سال زندگی در Otto-Suhr

مناسب مقطع کارشناسی دانشگاه ساینس پو

بورسیه های عالی Ampère

1000 یورو در ماه

جهت دانشجویان بین المللی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع ارشد در ENS de Lyon می باشند.

بورسیه دانشگاه پاریس-ساکلی

160 بورسیه تحصیلی به ارزش 10000 یورو در سال و حداکثر 1000 یورو جهت هزینه های ویزا و سفر

دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد

 

/ویزای-تحصیلی-فرانسه

این مقاله را از دست ندهید: ویزای تحصیلی فرانسه

در این مقاله ما تمام راه های مهاجرت به این کشور شگفت انگیز را به شما خواهیم آموخت.

گرایش های رشته مهندسی برق در فرانسه

از جمله گرایش های رشته مهندسی برق در فرانسه می توان به مهندسی سیستم، سیستم های قدرت، مخابرات، الکترو فیزیک، الکترونیک، نانوالکترونیک، اپتیک، طراحی مدارهای مجتمع، فوتونیک، دستگاه ها و سیستم های یکپارچه، مهندسی قدرت،  بینایی و بیومتریک کامپیوتر، میکروالکترونیک و شبکه های ارتباطی اشاره نمود.

رشته مهندسی برق – الکترونیک در فرانسه

این گرایش افراد را آماده می سازد تا با به کارگیری اصول علمی و ریاضی جهت طراحی، توسعه دادن و ارزیابی نمودن عملیاتی سیستم های الکتریکی و الکترونیکی و اجزای آنها اقدام نمایند و تجزیه و تحلیل نمودن مسائلی چون موج، ابرسانا و ...

شغل مهندسی برق در فرانسه

رشته مهندسی برق – نانوالکترونیک در فرانسه

این گرایش به استفاده از فناوری نانو در قطعات الکترونیکی می پردازد. این گرایش به افراد می آموزد که با به کار بردن مهارت ها و اصول ریاضی، مهندسی و علمی به بررسی و کار روی ماده در سطح مولکولی و اتمی در حد نانومتر، طراحی نمودن، ساختن و یکپارچه نمودن ساختارها، دستگاه ها و سیستم های در حد نانو بپردازند.

تحصیل مهندسی برق در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل مهندسی برق در فرانسه به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر بوده و در واقع دانشگاه های این کشور دوره های به زبان انگلیسی نیز برگزار می نمایند.  بیش از 230 رشته مهندسی برق مخصوصا در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد مهندسی در فرانسه وجود دارد. برای درخواست جهت تحصیل در دانشکده های انگلیسی زبان در فرانسه فرد باید یکی از مدارک زبان انگلیسی آیلتس، تافل و یا PTE را ارائه نماید. بر طبق رتبه بندی QS دوره های به زبان انگلیسی مهندسی در بهترین دانشگاه های فرانسه که در زیر ذکر گردیده اند ارائه می گردد.

 • دانشگاه CentraleSupélec
 • دانشگاه اکول Polytechnique
 • دانشگاه سوربن
 • موسسه تکنولوژی Grenoble
 • دانشگاه Grenoble Alpes
 • دانشگاه TELECO پاریس
 • دانشگاه Paris-Saclay
 • دانشگاه Science and Lettres پاریس (PSL)
 • دانشگاه Ecoledes Ponts ParisTech
 • مؤسسه ملی علوم کاربردی Lyon INSA))

بهترین دانشگاه های مهندسی برق فرانسه

رشته مهندسی برق در فرانسه در دانشگاه های زیادی در این کشور ارائه می گردد. بهترین دانشگاه های مهندسی برق فرانسه بر اساس رتبه بندی US.News و بر اساس تحقیق و شهرت به اینصورت می باشد.

اسم دانشگاه

رتبه در بین بهترین دانشگاه های مهندسی برق

رتبه در بین بهترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه پاریس-ساکلی

42

60

دانشگاه گرونوبل آلپ

167

180

موسسه فناوری گرنوبل

181

441

دانشگاه سوربن

263

46

دانشگاه لیل

304

382

دانشگاه لورن

304

408

دانشگاه رن 1

321

473

مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون

339

870

دانشگاه مرکزی لیل

370

1279

دانشگاه پل ساباتیه-تولوز3

373

298

دانشگاه گوستاو- ایفل

397

925

دانشگاه بوردو

412

274

موسسه ملی پلی تکنیک تولوز

427

851

دانشگاه IMT Atlantique

428

840

دانشگاه اکس مارسی

451

180

دانشگاه مون پولیه

459

192

 

رشته مهندسی برق در دانشگاه PSL

دانشگاه PSL که در سال 2018 جزو پنجاه دانشگاه برتر در دنیا قرار داشت در سال 2010 تاسیس گردید. دانشگاه PSL در زمینه های مختلف چون مهندسی، علوم اجتماعی، علوم، علوم انسانی و هنر دوره هایی را ارائه می نماید. 140 آزمایشگاه و 2900 محقق امکان انجام تحقیقات علمی سطح بالا و کاربردی قوی را ممکن می سازد. تحصیل مهندسی برق در فرانسه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در این دانشگاه برگزار می گردد. رشته مهندسی برق در دانشگاه PSL ارائه می گردد و آموزش های مبتنی بر تحقیق را برای مهندسان خود ارائه می نماید.

رشته مهندسی برق در دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن دانشگاهی در سطح جهانی، دانشگاهی پژوهشی می باشد که چندین رشته را ارائه می نماید. دانشگاه سوربن در مرکز پاریس می باشد و 36000 کارمند، 55300 دانشجو و 6400 محقق دارد. این دانشگاه از چندین دانشکده متفاوت تشکیل شده است. از جمله این دانشکده ها می توان به دانشکده علوم و مهندسی اشاره نمود که طیف وسیعی از علوم تجربی، طبیعی، فناوری و رسمی را ارائه می نماید. این دانشکده شش بخش شیمی، فیزیک، محیط زیست، علوم زمین، تنوع زیستی، ریاضیات و مهندسی دارد که رشته مهندسی برق در دانشگاه سوربن در این دانشکده برگزار می گردد. دانشگاه سوربن در فرانسه جزو بهترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته مهندسی برق در فرانسه می باشد.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه در رشته مهندسی برق

دانشجویان در فرانسه پس از فارغ التحصیلی در صورت پیدا کردن کار با حقوق این امکان را دارند که برای اجازه اقامت نیز اقدام نموده و حتی اقامت خود را تمدید نمایند. در غیر اینصورت دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا می توانند درخواست اقامت موقت پس از تحصیل نمایند که اعتبار آن 6 الی 12 ماه می باشد و غیر قابل تمدید می باشد. شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه در رشته مهندسی برق  به اینصورت می باشد که فرد یک سال اجازه اقامت موقت دریافت نموده و در صورت کاریابی و یا شرکت در دیگر بحث های اقامتی و تغییر نوع ویزا می تواند برای تمدید اقامت اقدام نماید. با توجه به اینکه بازار کار مهندسی برق در فرانسه خوب می باشد و امکان کاریابی فراهم می باشد، در صورت پرداخت بیمه و مالیات بعد از چند سال فرد می تواند درخواست اقامت دائم و پاسپورت فرانسه را دهد.

بازار کار مهندسی برق در فرانسه

نرخ بیکاری در کشور فرانسه بسیار پایین و زیر 9 درصد می باشد بنابراین بازار کار پس از تحصیل در فرانسه در رشته های مختلف و از جمله مهندسی برق در فرانسه خوب می باشد. این کشور یکی از قوی ترین و موفق ترین اقتصادها را در دنیا دارد که به این معنی می باشد که مهندسین و افراد ماهر از شانس بسیار خوبی جهت کار در فرانسه برخوردار می باشند و حقوق مهندس برق در فرانسه خوب می باشد. افراد جهت یافتن کار در رشته مهندسی برق در فرانسه نیاز به دریافت جاب آفر از یک کارفرما دارند. جهت یافتن جاب آفر و یا پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در فرانسه بهترین راه تحصیل در این کشور می باشد که بعد آن افراد به راحتی جذب بازار کار می گردند.

حقوق مهندس برق در فرانسه

بازار کار مهندسی برق در فرانسه خوب می باشد و افردی که به عنوان مهندس برق در فرانسه کار می کنند به طور میانگین 47500 یورو در سال درآمد خواهند داشت. حقوق مهندس برق در فرانسه از 23800 یورو در سال شروع شده و تا 73700 یورو در سال متغیر می باشد. میانگین حقوق با در نظر گرفتن حمل و نقل، مسکن و سایر مزایای جانبی می باشد. حقوق مهندسین برق بر اساس جنسیت، سابقه کاری، مهارت و موقعیت مکانی متفاوت می باشد.

میانگین حقوق مهندس برق بر اساس تجربه در فرانسه

نمودار میانگین حقوق مهندس برق بر اساس تجربه در فرانسهمیانگین حقوق مهندس برق بر اساس جنسیت و سطح تحصیلات در فرانسه

نمودار میانگین حقوق مهندس برق بر اساس جنسیت و سطح تحصیلات در فرانسه

مزایای تحصیل مهندسی برق در فرانسه

تحصیل در خارج از کشور مزایا و معایبی دارد از جمله بازدید از مکان های جدید، ملاقات با مردم و آشنایی با فرهنگ جدید و از طرفی دیگر ترس از محیط ناشناخته، فقدان چهره های آشنا و زبان نا آشنا می توان اشاره نمود. برخی از مزایای تحصیل مهندسی برق در فرانسه به صورت زیر می باشد.

 • سیستم آموزشی غیر گران
 • امکان کاریابی سریع پس از فارغ التحصیل شدن در فرانسه
 • در اختیار گذاشتن فرصت های تحقیق و توسعه
 • کیفیت نظام آموزشی در فرانسه خیلی بالا می باشد
 • وجود شرکت های پیشرو بین المللی چون ایرباس، اورنج و توتال
 • یادگیری زبان فرانسوی که سومین زبان تجاری رایج در دنیا می باشد
 • کشور فرانسه دارای اقتصادی قوی می باشد

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول راجع به رشته حقوق در فرانسه

✅ شهریه رشته مهندسی برق در فرانسه و در دانشگاه های خصوصی آن چقدر می باشد؟

میزان شهریه بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی از 1500 الی 20000 یورو می باشد.

آیا بورسیه های تحصیلی جهت تحصیل در رشته مهندسی برق در فرانسه اختصاص داده می شود؟

بلی. افراد می توانند از بورسیه های دولتی، غیر دولتی و دانشگاهی بهره مند گردند.

اقامت پس از تحصیل در رشته مهندسی برق در فرانسه امکان پذیر می باشد؟

پس از تحصیل 6 الی 12 ماه امکان اقامت در فرانسه وجود خواهد داشت.

میانگین حقوق مهندس برق در فرانسه چه میزان می باشد؟

 به طور میانگین 47500 یورو در سال می باشد.

سخن پایانی

کشور فرانسه از برترین مقاصد تحصیلی با شهریه مناسب، استانداردهای بالای زندگی و جاذبه های زیبا جهت تحصیل دانشجویان بین المللی در اروپا می باشد. دانشگاه های کشور فرانسه کیفیت آموزشی بالایی دارند و محیط مناسبی جهت تحقیق و اجرای کار عملی را برای دانشجویان به زبان انگلیسی و فرانسوی فراهم می آورند. تعداد زیادی از دانشگاه ها در کشور فرانسه در نظام های رتبه بندی جهانی دارای رتبه بالایی می باشند. رشته های مهندسی و از جمله رشته مهندسی برق در فرانسه از جمله پرطرفدارترین رشته ها در دنیا و کشورهای اروپایی می باشد و این رشته ها بازار کار مناسبی نیز دارند. در این مقاله رشته مهندسی برق در فرانسه، هزینه تحصیل مهندسی برق در فرانسه و بازار کار مهندسی برق در فرانسه مورد بررسی قرار گرفت. در صورت داشتن هر گونه سوال و یا ابهامی در زمینه رشته مهندسی برق در فرانسه می توانید سوالات خود را از مشاورین موسسه MIE پرسیده و از مشاوره رایگان در این زمینه بهره مند گردید. 


ثبت پرسش
مشاوره رایگان