اقامت فرانسه

14 دی 1401 20 نظر

اقامت فرانسه، اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری و مدارک لازم برای اقامت در فرانسه در این مقاله مورد تحلیل و بررسی دقیق علمی قرار می گیرد. اغلب سوالات بسیاری در باب اقامت دائم فرانسه مطرح می شود. نحوه اخذ اقامت کشور فرانسه چگونه است؟ پس از چه مدت می توان به تابعیت فرانسه دست یافت؟ آیا برای اخذ اقامت فرانسه و هم چنین مهاجرت به فرانسه نیاز به مشاوره تخصصی مهاجرت می باشد؟ فرانسه به دلایل بسیاری از جمله کشورهایی است که نظر بسیاری افراد را جهت مهاجرت به خود جذب کرده است. فرانسه یکی از کشورهای عضو شنگن و اتحادیه اروپا و از جمله کشورهای گران محسوب می شود. در این مقاله سعی بر آن است که تمامی شرایط اقامت فرانسه و قوانین این کشور جهت اخذ اقامت را بررسی نماییم. شما عزیزان می توانید جهت بالا بردن آگاهی خود در باب مهاجرت و اقامت با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل کنید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

ویدیو موسسه MIE در مورد روش های مهاجرت به فرانسه؟


 

 مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

مهاجرت به یونان

اقامت فرانسه

درباره کشور و شرایط اقامت در فرانسه

فرانسه از جمله کشورهای عضو شینگن و بزرگترین کشور در غرب اروپا می باشد و دارای 68 میلیون جمعیت است. متقاضیان می توانند طی شرایطی اقامت را اخذ نمایند. عموماً افراد برای دریافت کارت اقامت فرانسه می توانند از طرق مختلفی به این کشور وارد شوند و اقامت و تابعیت دریافت نمایند. راه هایی که منجر به اخذ اقامت فرانسه می شود با توجه به شرایط افراد متفاوت است و می توان گفت مناسب ترین راه را شرایط و موقعیت افراد تعیین می نماید. مهاجرت فرانسه شامل راه هایی همچون ویزای کاری، ویزای تحصیلی فرانسه، سرمایه گذاری می باشد و البته متقاضیان می توانند از طریق ازدواج، تولد و هم چنین پناهندگی اقامت را دریافت نمایند. البته با توجه به خطرات مسیر پناهندگی این روش به متقاضیان توصیه نمی گردد. این مقاله بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه MIE و پرسش از وکلای محلی  فرانسه و همچنین بررسی سایت های دولتی ارائه می شود.

شرایط اقامت فرانسه از طریق کار

متقاضیان می توانند از طریق کار به اقامت کشور فرانسه دست یابند. کار در فرانسه موجب دریافت اقامت فرانسه برای متقاضیانی می شود که ویزای کار دارند. فرانسه از جمله کشورهایی است که متقاضیان جهت دریافت ویزای کاری باید پیشنهاد کاری (جاب آفر) از کارفرما داشته باشند. پروسه جاب آفر به تنهایی پروسه زمان بر و دور از دسترسی می باشد؛ زیرا موقعیت شغلی می بایست به مدت ۳ ماه در کشور فرانسه آگهی شود و سپس در نبود نیروی کار، این موقعیت مجدد در اتحادیه اروپا مورد آگهی قرار می گیرد. در صورت نبود فردی مناسب، این موقعیت شغلی می تواند توسط افراد خارج از اتحادیه اروپا اشغال شود. بنابراین با توجه به پیچیدگی های روند جاب آفر، اقدام برای اقامت در فرانسه از طریق ویزای کاری می تواند بسیار زمان بر باشد. راه های آسان و کوتاه تری مانند تحصیل وجود دارد که بعد از تحصیل در فرانسه می توان اقامت کاری دریافت کرد. در نمودار زیر، نرخ بیکاری در کشور فرانسه نمایش داده شده است که در مقایسه با کشورهایی چون اتریش و آلمان زیاد می باشد.

نرخ بیکاری فرانسه 2022

کار در جمهوری چک

اقامت فرانسه از طریق تحصیل و بررسی شرایط تبدیل به اقامت دائم

اقامت فرانسه از طریق تحصیل و اخذ آن به وسیله اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور امکان پذیر می باشد. کشور فرانسه دارای دانشگاه های برجسته بسیاری نظیر دانشگاه سوربن، دانشگاه پاریس، دانشگاه بوردو، دانشگاه استراسبورگ و غیره می باشد. وقتی دوره و برنامه تحصیلی مورد نظر خود را یافتید می توانید فرایند درخواست اقامت از طریق تحصیل در فرانسه را آغاز نمایید. ابتدا یک تائیدیه درخواست از وبسایت دانشگاه مورد نظر خود اخذ می کنید، به علاوه می توانید حداکثر برای 3 دانشگاه درخواست دهید. هنگام درخواست لازم است اطلاعات شخصی و ریزنمرات مدارک تحصیلی پیشین خود را ارائه دهید. گاهی برخی مدارک استاندارد بین المللی نیز ممکن است جهت اخذ پذیرش تحصیلی از جمله GRE، GMAT، LSAT، IELTS، DELF، DALF لازم باشد. به این ترتیب مشاهده می کنید که اقامت در فرانسه از طریق تحصیل و اخذ آن به وسیله اخذ پذیرش، نیازمند شرایط و مراحل ویژه ای است. در ادامه نکاتی را مشاهده می کنید که هنگام درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه ها و اخذ اقامت در فرانسه از طریق تحصیل باید از آن ها مطلع باشید:

 • اخذ مجوز از Campus France
 • گذرنامه
 • عکس گذرنامه ای
 • ریزنمرات و مدارک تحصیلی
 • پرداخت شهریه دانشگاه
 • نامه Cover Letter
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • مدرک ضمانت یا گواهی تمکن مالی جهت تأمین هزینه تحصیل در فرانسه

افرادی که از طریق تحصیل وارد کشور فرانسه می شوند بعد از اتمام تحصیل خود در این کشور بایستی از طریق پیدا کردن کار اقامت این کشور را دریافت نمایند. یکی از شرایط کاری برای دریافت اقامت این است که میانگین حقوق دریافتی آنها بایستی حداقل 2220 یورو در ماه باشد. مدت زمانی را که دانشجویان بعد از اتمام تحصیل برای کاریابی فرصت خواهند داشت 1 سال می باشد. به صورت کلی افرادی که به مدت 5 سال در فرانسه زندگی کرده اند و در جامعه فرانسه ادغام شده اند می توانند برای اقامت دائم و شهروندی اقدام نمایند.

بورسیه های تحصیلی در فرانسه

اقامت فرانسه از طریق تحصیل به وسیله اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی در این کشور امکان پذیر است. امروزه فرانسه به یکی از مشهورترین مقاصد تحصیل برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. با این حال همواره نمی توان از عهدة هزینه زندگی در فرانسه برآمد و در نهایت موفق به اخذ اقامت از طریق تحصیل شد. هرچند شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه معمولاً حدود 200 تا 600 یورو سالانه است و چندان گران نیست، شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ممکن است تا 10هزار یورو نیز باشد. خوشبختانه جهت اخذ اقامت از طریق تحصیل، تعدادی بورسیه تحصیلی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که به وسیله آن ها می توان از هزینه های تحصیل در این کشور کاست. در ادامه برخی از این بورسیه ها را بررسی می کنیم:

 • بورسیه های Eiffel Excellence
 • بورسیه گزینش بین المللی Ecole Normale Superieure
 • بورسیه Ampere در لیون
 • بورسیه Emily Boutmy
 • بورسیه های مقطع کارشناسی ارشد Universite Paris-Saclay
 • بورسیه های موسسه گرنوبل بنیاد فناوری
 • بورسیه های HEC Paris MBA

ویزاهای تحصیلی در فرانسه انواع مختلفی دارند که عبارتند از

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت (شنگن):

فرد با این ویزا می تواند به مدت حداکثر سه ماه در فرانسه اقامت داشته باشد. این نوع ویزا برای دوره های زبان در فرانسه برای کوتاه مدت مناسب است.

 • ویزا برای شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه (کنکور):

فرد به وسیله این ویزا می تواند جهت شرکت در کنکور فرانسه یا آزمون های ورودی دانشگاه های فرانسه به این کشور سفر کند. اگر در آزمون موفق شود می تواند در فرانسه درخواست مجوز اقامت یک سالة قابل تمدید دهد.

 • ویزای بلند مدت موقتی:

این ویزا به فرد اجازه می دهد به مدت 3 تا 6 ماه بدون نیاز به مجوز اقامت در فرانسه تحصیل کند.

 • ویزای بلند مدت:

اگر فرد بخواهد به مدت بیش از 3 ماه در فرانسه تحصیل نماید، می تواند جهت اخذ این نوع ویزای فرانسه درخواست دهد.

اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری با روش های مختلف

اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری و اخذ آن نیازمند طی نمودن فرایندهایی است که در ادامه به طور خلاصه آن ها را بررسی و تحلیل می کنیم. تفاوت اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری (CBI) با برنامه ویزای سرمایه گذار در آن است که سرمایه گذار خارجی می تواند به طور مستقیم تابعیت و پاسپورت کشور مورد نظر را بابت سرمایه گذاری مالی خود در آن کشور دریافت کند. برنامه سرمایه گذاری هرچه که باشد، بسیاری از کشورها می کوشند در قبال مبلغ سرمایه گذاری، مجوز اقامت یا تابعیت خود را به سرمایه گذار اعطا کنند. اقامت از طریق سرمایه گذاری و اخذ آن در فرانسه نیازمند صبر بسیار و توان مالی بسیار بالاست. حداقل مبلغ لازم جهت سرمایه گذاری در فرانسه 10 میلیون یورو است، در حالی که زمان لازم جهت اخذ اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری حداقل 10 سال به طول می انجامد. با این حال افرادی که متقاضی کشور فرانسه و طریق سرمایه گذاری هستند ممکن است واجد شرایط مجوز اقامت تلنت پاسپورت Talent Passport یا ویزای تلنت فرانسه چند ساله باشند. سرمایه گذاران خارجی که قصد اقامت در فرانسه را دارند می توانند جهت اخذ تلنت پاسپورت تحت عنوان «سرمایه گذار تجاری» درخواست دهند.

سرمایه گذاری در فرانسه و اخذ اقامت آن نیازمند آن است که سرمایه گذار شخصاً یا از طریق ثبت شرکت در فرانسه و یا شرکتی که حداقل 30 درصد در آن سهام دارد، اقدام نماید. به علاوه باید ثابت کند که در طی 4 سال پس از سرمایه گذاری می تواند در فرانسه اشتغال زایی نماید. جهت اخذ اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری تحت عنوان پاسپورت تلنت فرد باید حداقل مبلغ 300 هزار یورو در دارایی های ثابت ملموس و غیرملموس سرمایه گذاری کند. سرمایه گذاران خارجی واجد شرایط تلنت پاسپورت که در بخش تکنولوژی فرانسه سرمایه گذاری می کنند، ممکن است واجد شرایط ویزای French Tech برای سرمایه گذاران نیز باشند. فردی که دارای ویزای تلنت پاسپورت است حداکثر 4 سال می تواند در فرانسه اقامت داشته باشد و پس از آن مدت ویزای خود را دوباره تمدید کند. ممکن است مدت اعتبار این نوع ویزا براساس ماهیت، ویژگی ها و مدت برنامه سرمایه گذاری در فرانسه متغیر باشد.

اقامت تمکن مالی فرانسه یا خودحمایتی

خودحمایتی فرانسه یا همان تمکن مالی فرانسه یکی از انواع روش های سرمایه گذاری در فرانسه است که راحت ترین و امن ترین روش سرمایه گذاری در این کشور محسوب می شود؛ زیرا در این روش لازم نیست که سرمایه خود را به کشور فرانسه منتقل نمایید و صرفآً با نشان دادن 40 هزار یورو سپرده بانکی برای فرد اصلی، 20 هزار یورو برای همسر و 10 هزار یورو به ازای هر فرزند می توانید تمکن مالی خود را اثبات کرده و اقامت موقت و سپس اقامت دائم فرانسه را دریافت نمایید.

از دیگر شرایط لازم برای دریافت اقامت خودحمایتی فرانسه اثبات داشتن درآمد ثابت در کشور مبدا می باشد و همچنین متقاضیان بایستی اثبات نمایند که محل اقامت آنها قبل از درخواست ویزا مشخص است و همچنین داشتن سابقه سفر توریستی به این کشور شانس دریافت ویزا را بالاتر می برد.

اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک، به خودی خود امکان پذیر نبوده و این اتفاق منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نمی شود. شاید برخی ها گمان کنند با توجه به اینکه از طریق روش سرمایه گذاری می توان اقامت این کشور را گرفت، خرید ملک در فرانسه نیز که به نوعی سرمایه گذاری می باشد، به دریافت اقامت در فرانسه منجر می شود. اما شرایط به شکلی دیگر پیش می رود و متقاضیان می توانند با بهره مندی از روش خودحمایتی فرانسه، اقامت این کشور را در مشت خود داشته باشند. بعد از این مرحله است که متقاضی موفق خواهد شد تا وارد کشور فرانسه شده و در این میان قادر به خرید ملک در این کشور می شود. پس می توان نتیجه گرفت که در این کشور روشی برای اخذ اقامت با نام خرید ملک وجود نداشته و دولت فرانسه از این طریق فرد را واجد شرایط اعطای اقامت نمی داند.

گرفتن اقامت فرانسه از طریق ازدواج

اقامت فرانسه از طریق ازدواج و اخذ آن به طور خودکار ممکن نیست و فوراً منجر به اخذ تابعیت نمی شود. اخذ اقامت از طریق ازدواج پس از طی کردن پروسه بخصوصی در فرانسه ممکن خواهد شد. در صورتی که فرد از شرایط خاصی برخوردار باشد، ممکن است بتواند جهت گرفتن اقامت دائم فرانسه و پس از آن تابعیت، درخواست دهد. اخذ اقامت از طریق ازدواج در صورتی در فرانسه ممکن خواهد شد که فرد به مدت 4 سال همسر یک تبعه فرانسوی باشد و هنگام درخواست تابعیت فرانسه نیز هنوز با هم زندگی می کنند، همسر دارای تابعیت فرانسه است و فرد متقاضی به حد کافی به زبان فرانسه تسلط دارد. در صورتی که فرد نتواند ثابت کند که به مدت حداقل 3 سال متوالی پس از ازدواج در فرانسه اقامت داشته است، امکان دارد مدت زمان لازم جهت درخواست اقامت و تابعیت فرانسه تا 5 سال افزایش یابد. به این ترتیب اخذ تابعیت از طریق ازدواج در صورتی ممکن می شود که فرد از شرایط بخصوصی برخوردار باشد و در طول ازدواج خود نیز به صورت متوالی چند سال در فرانسه اقامت داشته باشد.

اقامت فرانسه

اقامت فرانسه و اخذ تابعیت از طریق تولد

اقامت در فرانسه طبق شرایطی خاص می تواند از طریق تولد، به متولد شده تعلق بگیرد. اخذ اقامت کشور فرانسه از طریق تولد از ۲ اصل پیروی می کند: قانون خون و قانون خاک. طبق قانون عمومی خون که در اکثر کشورها برای تولد فرزند اجرایی می شود، اقامت کشور فرانسه از طریق تولد با توجه به قانون خون اعمال می شود. قانون خون در صورتی اعمال می گردد که یکی از والدین فرزند متولد شده تبعه فرانسه باشد، در این صورت فرزند متولد شده خود به خود تابعیت و شهروندی فرانسه را اخذ می نماید. روش دیگری که که برای تولد در این کشور اعمال می شود و منجر به اقامت دائم فرانسه می گردد، قانون خاک این کشور می باشد. کشور فرانسه با توجه به شرایط خاصی قانون خاک را اعمال می کند و اعطای اقامت این کشور از طریق قانون خاک شامل همه افراد نمی شود. این قانون در صورتی اعمال می گردد که:

 • فرد متولد شده در خاک فرانسه بی تابعیت باشد و یا بی سرپرست رها شده باشد.
 • فرد متولد شده تا سن ۱۶ سالگی در خاک فرانسه حضور داشته باشد و قبل از رسیدن به ۱۶ سالگی درخواست اقامت داده باشد.
 • قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی حداقل ۵ سال در کشور فرانسه اقامت داشته باشد.

اقامت فرانسه از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی از روش های غیر قانونی و پر خطر جهت اقامت در فرانسه می باشد. پناهنده به فردی گفته می شود که به علت ترس از دست دادن جان خود در کشورش به دلایل مختلفی از جمله جنگ، مذهب، جنسیت، مسائل سیاسی، و ... اقدام به پناهندگی در کشور دیگر می نماید. پناهندگی فرانسه نه تنها بسیار پر خطر می باشد بلکه در صورت رد درخواست پناهجویان، امکان مهاجرت مجدد را می تواند از متقاضی سلب نماید. اغلب افراد به دلیل عدم آگاهی از خطرات پناهندگی به این روش روی می آورند و در این راه نه تنها جان خود و خانواده شان را به خطر می اندازند بلکه سرمایه خود را نیز تباه می کنند. پناهندگی در صورتی منجر به اخذ اقامت فرانسه می شود که در خواست پناهندگی فرد در این کشور پذیرفته شود. در صورت دروغین بودن دلیل پناهندگی اشخاص، کشور فرانسه اجازه محاکمه و اخراج متقاضیان را دارد. از آنجا که فرانسه عضو کنوانسیون پناهندگی می باشد، افراد در صورت پذیرفته شدن، می توانند تابعیت و اقامت دائم فرانسه را دریافت نمایند.

موسسه MIE هیچگونه خدماتی در خصوص پناهندگی ندارد و سایرین را به اقدام از طرق قانونی دعوت می کند

ویدیو موسسه MIE در مورد مشکلات پناهندگی


مدارک لازم برای اقامت در فرانسه

اقامت در فرانسه آنقدر دارای اهمیت است که موتور محرک افراد برای تلاش مداوم در جهت رسیدن به این هدف شود. در راه تلاش برای رسیدن به اقامت فرانسه، ارسال مدارک خواسته شده از سوی این کشور اروپایی، از ضروریاتی می باشد که به هیچ عنوان نمی توان از آن چشم پوشی کرد. ارسال ناقص مدارک یا تعلل در ارسال آنها، عواقبی را برای متقاضیان در پی دارد. این مدارک با توجه به هر روش مهاجرتی، شامل موارد متفاوتی است که گاهی اطلاع دقیق از آنها به شرط انتخاب راه برای مهاجرت و کسبب اطلاعات کامل مربوط به آن روش می باشد. مدارکی که وابسته به روش خاص مهاجرتی نبوده و وجودشان در همه روش های اخذ اقامت ضروری می باشد، شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 3 ماه اعتبار پس از خروج
 • ارائه فرم درخواست
 • مدارک شناسایی از جمله: شناسنامه، کارت ملی و...
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • بیمه سلامت
 • فیش پرداخت هزینه های ضروری مربوط به اخذ اقامت

هزینه اقامت فرانسه برای انواع روش های مهاجرتی

هزینه اقامت فرانسه یکی از شرایطی است که نمی توان از آن عبور کرد و برای موفقیت در اخذ اقامت این کشور، پرداخت هزینه های مربوطه واجب است و این اقدام، موجب می شود تا با درخواست افراد جهت اعطای اقامت در فرانسه، موافقت شود. هزینه اقامت فرانسه متفاوت با هزینه های زندگی در این کشور است و نباید این دو نوع هزینه را با هم ادغام کرد چرا که کاملا ماهیتی جداگانه دارند. هزینه اقامت در فرانسه در هزینه های ویزا، آزمایشات قبل از مهاجرت و... خلاصه می شود و به طور کلی متقاضیان جهت اخذ ویزا با توجه به روش انتخابی، موظف به پرداخت 15 الی 99 یورو می باشند. مجوز اقامت با پرداخت 269 یورو امکان پذیر است و 30 یورو نیز مربوط به آزمایشات بیومتریک است. در ادامه جدول را جهت تشریح هزینه اقامت در فرانسه که شامل ویزا می شود را برای هر روش مهاجرتی، شرح داده ایم:

نوع ویزا

هزینه

ویزای کاری

99 یورو

ویزای تحصیلی

99 یورو

ویزای سرمایه گذاری

به ازای هر فرد 99 یورو

ویزای ازدواج و بیمه پزشکی

129 یورو

ویزای هنرمندان

99 یورو

هزینه های زندگی در فرانسه

اقامت و هزینه های زندگی در فرانسه به طور کلی به نوع زندگی و محل زندگی هر فرد در این کشور بستگی دارد. هزینه های زندگی در پاریس با هزینه های زندگی در سایر شهرهای فرانسه و شهرهای کوچک تر متفاوت و گران تر است. مسکن در فرانسه به طور قابل توجهی گران است. ساکنین شهرهای پاریس و لیون حدود 50 درصد از حقوق خود را صرف اجاره بهای مسکن می کنند. البته می توان با جابه جایی به یکی از شهرهای کوچک فرانسه از هزینه های اقامت در فرانسه کاست. جهت اقامت فرانسه و هزینه های زندگی در فرانسه می توان گفت که اجاره بهای یک آپارتمان تک خواب در پاریس حدود 1400 یورو در ماه است. البته مسکن در لیون در مقایسه با پاریس ارزان تر است و برای یک آپارتمان تک خواب حدود 600 تا 800 یورو در ماه پرداخت می شود. هزینه های زندگی در فرانسه برای شهر مارسی با شهرهای دیگر متفاوت است. اجاره بهای یک آپارتمان تک خواب در مارسی حدود 550 یورو در ماه و بسیار ارزان تر از پاریس و لیون است، برای اطلاع از ارزانترین شهر های فرانسه می توانید مقاله نگارشی در همین سایت را مطالعه فرمایید.

گاز برای سیستم گرمایشی و اجاق گاز

55 یورو

برق

45 یورو

هزینه ماهانه تلفن

20 یورو

سوپر گاز بدون سرب

41/1 یورو

دیزل

35/1 یورو

اینترنت

30 یورو

تلویزیون کابلی

35 یورو

بلیت سینما

18 یورو

ناهار برای دو نفر به همراه نوشیدنی

30 یورو

کل هزینه های ماهانه

۲۳۰۰ یورو

کارت اقامت فرانسه و شرایط اخذ آن

متقاضیانی که قصد اخذ مجوز اقامت فرانسه را دارند، نیاز به ویزای بلند مدت این کشور (VLS-TS) داشته که مدت اعتبار این نوع ویزا از 4 ماه تا یک سال قابل تغییر است. باید به این نکته توجه داشته باشید که این مهم تا زمانی که توسط اداره مهاجرت به تایید نرسد به عنوان مجوز اقامتی عمل می کند. مدارکی که برای اخذ کارت اقامت فرانسه نیاز دارید را در در موارد زیر بیان خواهیم کرد.

 • فرم درخواست برای اخذ کارت اقامت از اداره مهاجرت این کشور
 • کپی پاسپورت از صفحات مشخصات و داده های آن
 • گواهی پزشکی
 • مدرک سکونت در کشور فرانسه به همراه مدارک مرتبط با تمکن مالی متقاضی
 • مدارکی مبنی بر عدم بدهی مالیاتی
 • پرداخت مبلغ 250 یورو و ارائه رسید بانکی آن به سفارت

اخذ اقامت دائم فرانسه و تابعیت فرانسه

اقامت دائم فرانسه و اخذ پاسپورت فرانسه از طریق روش ها و شرایط مختلفی امکان پذیر است که در ادامه آن ها را مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می دهیم. اقامت دائم فرانسه و اخذ تابعیت فرانسه از طریق پذیرش تابعیت Naturalization، از طریق تولد، از طریق ازدواج و از طریق سرمایه گذاری ممکن است. فردی که دارای تابعیت فرانسه است از کار و زندگی دائمی در فرانسه، حق رأی و مزایای دولتی و شهروندی در این کشور برخوردار است. به علاوه اقامت دائم فرانسه منجر به بهره مندی از مزایای بخصوصی در سایر کشورهای اروپایی نیز می شود نظیر امکان سفر بدون ویزا به تمام کشورهای اروپایی و کار در این کشورها بدون مجوز کار.

اقامت فرانسه و اخذ تابعیت فرانسه از طریق پذیرش تابعیت

به طور کلی فرد متقاضی باید شخصا درخواست تابعیت از طریق Naturalization دهد. یکی از شروط لازم جهت اخذ تابعیت فرانسه از طریق پذیرش تابعیت آن است که فرد به مدت 5 سال متوالی در فرانسه اقامت داشته باشد. این یکی از الزامات درخواست اخذ تابعیت فرانسه از طریق این روش است. با این حال چنانچه 2 سال در مقاطع آموزش عالی فرانسه تحصیل کرده و در برنامه های دولتی این کشور شرکت نموده باشید، ممکن است 5 سال اقامت به 2 سال کاهش یابد.

لیست مزایای اقامت فرانسه

هرشخصی با دلیل موجهی تصمیم به اخذ اقامت می گیرد و مزایای اقامت فرانسه برای هر شخصی در شکل و شمایلی متفاوت می باشد. ورای اهداف هر شخص برای مهاجرت و گرفتن اقامت، مزایای کلی در این کشور وجود دارد که در استاندارد ها و ایده آل های زندگی هر شخصی جای دارد. این مزایا در ادامه ذکر شده است:

 • خرید خانه با کمترین دردسر
 • وجود امکانات باکیفیت در همه زمینه ها
 • بازار کار عالی
 • حمل و نقل مناسب و راحت
 • آب و هوای مطبوع
 • طبیعت زیبا
 • فرهنگ بالای مردمان بومی
 • وجود دانشگاه های معتبر
 • امکان تحصیل رایگان
 • قابلیت تحصیل به زبان انگلیسی
 • وجود رفاه اجتماعی
 • پایین بودن نرخ جرم و جنایت
 • امکان رسیدن به درآمد راضی کننده
 • امکان سفر به دیگر کشورهای دنیا به دلیل عضو بودن فرانسه در منطقه شنگن
 • مهاجرپذیری
 • آزادی بیان و عقیده
 • امنیت بالای اجتماعی

معایب اقامت فرانسه چیست؟

طبیعتا زندگی در هر کشوری دارای شرایط و ویژگی های خاص می باشد، که گاها این ویژگی ها برای برخی از افراد ناخوشاید محسوب می شود. و جزء معایب زندگی درآن کشور بر شمرده خواهد شد. از جمله معایب اقامت فرانسه می توان موارد زیر را نام برد

 • روند پیچیده مراکز اداری و زمان بر بودن مراحل کارهای اداری
 • زیاد بودن مالیات در کسب و کار ها و خرید و فروش ملک و املاک و و سایل نقلیه
 • پیچیده بودن زبان این کشور و در نتیجه سخت شدن یادگیری زبان بومی
 • وضعیت نامناسب بازار کار کشور فرانسه
 • وجود اعتصابات گوناگون و در نتیجه تنش بالا در سطح شهر
 • بالا بودن هزینه حتی برای سفرهای درون استانی
 • وجود بافت قدیمی و خانه های فرسوده
 • هزینه بالای زندگی در این کشور
 • در بعضی از موارد شرایط تمدید اقامت با مشکل مواجه می گردد

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب اقامت فرانسه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✅ از چه روش هایی می توان به اقامت در فرانسه دست یافت؟

روش هایی مانند تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، پناهندگی و تولد وجود دارد که می تواند در نهایت منجر به اخذ اقامت فرانسه گردد.

✅اقامت در فرانسه چگونه است و مزایای اخذ اقامت فرانسه چیست؟

با اخذ اقامت فرانسه می توان به تمام امکانات یک شهروند فرانسوی مانند خدمات درمانی رایگان، تحصیل رایگان و ... دست یافت. روش هایی مانند تحصیل، کار، ویزای تجاری برای سرمایه گذاران، ازدواج و... روش های دریافت اقامت فرانسه تلقی می گردند.

✅ هزینه اخذ اقامت فرانسه چه مقدار است؟

با توجه به تنوع روش های مهاجرتی، هزینه دریافت اقامت فرانسه بسته به روش انتخابی فرد، متفاوت می باشد.

✅ اخذ اقامت فرانسه پس از تحصیل چگونه است؟

دانشجویان و فارغ التحصیلان فرانسه در صورتی موفق به اخذ اقامت این کشور می شوند که با دریافت پیشنهاد کاری، به صورت تمام وقت در فرانسه مشغول به کار شوند.

سخن پایانی

اقامت فرانسه از راه های مختلفی امکان پذیر می باشد، باید توجه داشت که کدام یک از راه ها برای هر شخص مناسب بوده و می تواند منجر به کارت اقامت فرانسه شود. از جمله راه های منطقی و ارزان برای ورود به فرانسه می توانیم به اقامت فرانسه از طریق تحصیل و سرمایه گذاری اشاره نماییم. فرانسه جزء کشورهای گران اتحادیه اروپا می باشد و جهت اخذ اقامت در فرانسه افراد ملزم به فراگیری زبان فرانسوی می باشند. هزینه های تحصیل در فرانسه به نسبت ارزان است ولی در مقابل، هزینه های زندگی بسیار بالا است. کشور فرانسه در مقابل کشورهایی که تحصیل رایگان دارند مانند اتریش و آلمان گزینه گرانی محسوب می شود. شما عزیزان جهت بررسی شرایط خود و اقدام جهت روش های قانونی اقامت فرانسه، می توانید با مشاورین موسسه MIE تماس بگیرید و یا فرم تماس را کامل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. هم چنین می توانید در قسمت "ثبت پرسش" نظرات و پرسش های خود را مطرح نموده و پاسخ خود را در مدت زمان کوتاهی دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 7 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
میترا فرشاد
سلام وقت شما بخیر، برای اقامت فرانسه از طریق خودحمایتی می توان با 1 میلیارد سرمایه اقدام کرد؟ برای یک خانواده 4 نفره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما مد نظر داشته باشید که فلسفه برنامه های خودحمایتی این است که فرد دارای ثروت بالایی است و نیاز به کار کردن ندارد. اگر کل دارایی شما 1 میلیارد تومان باشد خیلی منطقی نیست از طریق خود حمایتی اقدام نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
حسین بختیاری
با سلام ممنون از مطالب خوبتون. آیا اقامت فرانسه از طریق خودحمایتی منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت هم می شود؟ و اینکه با دریافت کارت اقامت خودحمایتی امکان سرمایه گذاری در املاک هم وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی شما با دریافت کارت اقامت خودحمایتی امکان اخذ اقامت دائم و در نهایت پاسپورت کشور فرانسه را هم دارید. درخصوص سرمایه گذاری در بخش املاک هم بلی امکان خرید و اجاره املاک را دارید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
ارسلان مهردادی
با سلام و خسته نباشید. من دانشجوی رشته مدیریت هستم و الان در سطح b1 فرانسوی مدرک دارم. ایا شما میتونید برای من در مقطع فوق لیسانس پذیرش فرانسه رو بگیرید . و اینکه ایا بعد از اتمام تحصیل می تونم توی فرانسه بمونم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه بهتر راهنمایی تان کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم. اما بصورت کلی بلی می توانید اقدام نمایید. برای اقامتبعد تحصیل هم بهتر است که در زمان دانشجویی اقدام به کاریابی کنید تا پس از پایان تحصیل اقامت خود را به کاری تغییر نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مریم احمدی
عرض ادب ایا با اقامت تحصیلی میشه به اقامت دائم رسید؟ چند سال بعد تحصیل میشه تو فرانسه موند و دنبال کار گشت؟ ویزای همراه به صورت همزمان داره؟ و میشه ایا بدون مدرک زبان پذیرش گرفت؟روش ویزا صادر میشه؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز درمورد سوال اولتان باید عرض کنیم که به صرف تحصیل خیر ولی یکی از راه های اخذ اقامت، تحصیل است که پس از کاریابی و داشتن شرایطی می توانید درخواست اقامت دائم یا پاسپورت نمایید. بعد از تحصیل میانگین بین 3 تا 6 ماه می توانید بمانید و به دنبال کار باشید. وضعیت همراه بسته به پرونده شماست درمورد مدرک زبان در اکثر دانشگاه های خصوصی باید نمره زبان ارائه بدهید. البته کشور فرانسه روی دوره های زبان فرانسوی هم ویزا می دهد. موفق باشید.
فرزانه محمدی
سلام وقتتون بخیر باشه تعداد فرزندان تو اقامت دائم خودحمایتی چقدر هزینه رو تغییر میده؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز خودحمایتی کشور فرانسه در ابتدا اقامت دائم نمی باشد. به ازای هر فرزند زیر 18 سال شما باید 10.000 یورو پول در حساب نشان بدهید.در مورد هزینه ها هم باید با وکیل تان مشورت نمایید.
زهرا
میشه بفرمایید، آیا امکان پذیر هست اقامت موقت رو به دائم تبدیل کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بستگی به نوع اقامتی که دریافت کردید دارد معمولا غیر توریستی ها بقیه اقامت ها قابلیت تبدیل دارند.
مهین
درود و عرض ادب من همه تلاشم رو برای گرفتن پذیرش دانشگاه های دولتی فرانسه دارم انجام میدم به دلیل اینکه متوجه شدم دانشگاه های دولتی این کشور، شهریه نمی گیرن، درسته آیا؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب خیر دوست عزیز در حالت طبیعی شما باید میانگین 600 تا 1000 یورو را سالانه به عنوان شهریه بپردازید و تنها در صورت بهره مندی از بورسیه تحصیلی، شهریه شما رایگان خواهد شد.
محسن
چطوری میشه اقامت رو به اقامت دائم تبدیل کرد در کشور فرانسه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
اگر فرد5 سال در این کشور اقامت داشته باشه میتونه درخواست اقامت دائم بده
داوود
هزینه های کلی اقامت در فرانسه نسبت به سایر کشور های اروپایی چگونه است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
به طور کلی هزینه های زندگی در فرانسه کمی بالاست در شهر هایی چون پاریس نسبت به سایر شهر ها بالاتر است و به عبارتی نیمی از حقوق افراد برای مسکن پرداخت می گردد.
کم هزینه ترین روش برای اقامت کدام یک از روش های اقامتی مورد قبول فرانسه است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
ارزان ترین روش اقامتی روش اقامت کاری و تحصیلی می باشد.
حافظ
آیا با دریافت اقامت فرانسه می‌توانیم به کلیه مزایایی که یک فرانسوی برای زندگی در فرانسه دارد دست یابیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام شما می توانید با دریافت اقامت دائم فرانسه و در نهایت پاسپورت این کشور به کلیه مزایایی که یک فرد فرانسوی برای زندگی در این کشور دارد دست یابید.
ARASH
با سلام و احترام ارزان ترین روش برای مهاجرت به فرانسه کدام روش است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام ارزان ترین روش مهاجرتی می توان روش مهاجرت کاری و تحصیلی را به شما پیشنهاد دهیم.
Vahid
شرایط و مدارک لازم برای ثبتنام در کنکور فرانسه رو لطف کنید شرح بدین.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور فرانسه کنکور خاصی ندارد معمولا با دوره زبان می توانید ابتدا وارد کشور بشید و سپس برای دانشگاه اقدام نمایید.
آرش محمدی
میخواستم بدونم با گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه میتونم اقامت فرانسه رو برای همیشه به دست بیارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام تنها با داشتن ویزای تحصیلی نمی توانید به اقامت دائم دست یابید اگربعد از تحصیل موفق به پیدا کردن شغل مناسب شوید بعد از آن می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.
جلیل حائری زاده
سلام و عرض ادب برای اقامت خودم و خانواده سوالات متعددی داشتم ولی در ابتدا برای اینکه بتوانم پول در فرانسه داشته باشم احتیاج به حساب بانکی در یکی از بانک‌های معتبر فرانسوی در پاریس دارم. آیا بدون مسافرت به فرانسه و از ایران میتوانم برای خودم حساب بانکی باز کنم که بتوانم از خود فرانسه یا ترکیه پول به حسابم واریز شود و از همینجا بتوانم تراکنش انجام دهم؟ سپاسگزارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز خیلی متوجه سوالتان نشدم ولی در کل اگر اقامت ندارید خیر به این آسانی اجازه باز کردن حساب ندارید شاید هم اصلا نشه. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود.
دریا
سلام من 2 سال که در کشور فرانسه از طریق کار در یک شرکت مشغول به کار هستم و اقامت کوتاه مدت دارم میشه بفرمایید معمولا بعد از چند سال میشه برای دریافت اقامت دائم در فرانسه اقدام کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام معمولا بعد از اینکه 5 سال از اقامت موقت شما بگذرد می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.
سمیرا اعطایی
سلام قصد مهاجرت کاری به فرانسه رو داشتم راستش سرمایه زیادی ندارم و میخواستم از طریق کار کردن در فرانسه کسب درآمد داشته باشم من ارشد مدیریت دارم اما شنیدم شرایط زندگی و کار در فرانسه مناسب نیست آیا برای کسی که شرایط من رو داره کار مناسب با درآمد مناسب که زندگی خوبی داشته باشم توی فرانسه پیدا میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام دوست عزیز ئر صورت تسلط به زبان فرانسوی شرایط شما برای دریافت ویزای کاری مناسب تر خواهد بود لطفا جهت دریافت مشاوره دقیق با شماره های موسسه تماس حاصل فرماییدو
شیما پسندی فر
سلام روزتون بخیر من دانشجوی لیسانس مهندسی الکترونیک هستم سطح تسلطم به زبان فرانسوی در حد b1 هست آیا برای تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه امکان تحصیل به صورت رایگان برای من وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود برای تحصیل رایگان نیاز است که تا حدb2 به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید تا بتوانید در این کشور تحصیل کنید.
آوا دارابی پور
سلام روزتون بخیر میخواستم برای تحصیل به کشور فرانسه برم اما تسلط کافر به زبان فرانسه ندارم تفتوت بین هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی فرانسه چقدر هست و اینکه اگر زبان فرانسوی بلند نباشم چطوری میشه دانشگاه های دولتی درس بخونم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با درود دوست عزیز هزینه تحصیل دانشگاه دولتی بین600 تا 700 یورو می باشد در صورتی که هزینه تحصیل دانشگاه خصوصی حداقل10 هزار یورو می باشد اگر مدرک زیان فرانسه ندارید می توانید با شرکت کردن در دوره های زبان یک ساله و فراگیری زبان این کشور در فرانسه به صورت رایگان تحصیل داشته باشید.
fatemeh
با سلام و دورد من شنیدم با تحصیل مقاطع تحصیلات تکمیلی امکان دریافت اقامت دائم برای فرد فراهم میشه این مطلب درست هست؟ یعنی لازم نیست بعد تحصیل 5 سال در این کشور کار کنیم؟ من دانشجوی شهر سازی مقطع ارشد هستم چطوری باید در کمترین زمان اقامت دائم بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود دوست عزیز مطلبی که بیان کردید تا حدودی درست هست یعنی یکی از شروط لازم جهت اخذ تابعیت فرانسه از طریق پذیرش تابعیت آن است که فرد به مدت 5 سال در فرانسه اقامت داشته باشد. با این حال چنانچه 2 سال در مقاطع آموزش عالی فرانسه تحصیل کرده و در برنامه های دولتی این کشور شرکت نموده باشید، ممکن است 5 سال اقامت به 2 سال کاهش یابد.