سرمایه گذاری در چین

30 فروردین 1402 2 نظر

سرمایه گذاری در چین

چین یکی از بزرگترین غول های اقتصاد دنیاست که سرمایه گذاری در آن متقاضیان زیادی دارد. البته روش های سرمایه گذاری متنوع هستند و سوال بسیاری از متقاضیان این است که از کدام روش ها می توان در چین سرمایه گذاری کرد و آثار و تبعات هر کدام به چه صورت است؟ در واقع در این مقاله قصد داریم تا روش های مختلف سرمایه گذاری از جمله خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و... را مورد بررسی قرار دهیم و شرایط هر کدام را به صورت علمی تحلیل نماییم. یکی از دلایلی که سرمایه گذاران قصد دارند تا برای سرمایه گذاری در چین اقدام کنند این است که نیروی کار در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر ارزان تر است. اما آیا این تنها دلیل انتخاب این کشور است؟ و آیا اصلاً انتخاب چین می تواند گزینه مناسبی باشد؟ شرایط اخذ اقامت چین از طریق سرمایه گذاری و خرید سهام چیست؟ در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی موسسه ملک پور تهیه شده است قصد داریم تا پاسخ سوالات متعدد در این زمینه را عنوان نماییم. شما عزیزان می توانید پس از مطالعه این مقاله با مشاورین موسسه تماس حاصل نموده و ضمن ارائه شرایط خود، مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید. با تکمیل فرم تماس نیز می توانید از این خدمات بهره مند گردید.

 • دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در چین
 • استانداردها و شاخص های سرمایه گذاری در چین
 • سرمایه گذاری در چین به روش خرید ملک
 • سرمایه گذاری در چین به روش ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در چین از روش کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در چین از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • مزایای و معایب سرمایه گذاری در چین
 • سوالات متداول راجع به سرمایه گذاری در چین
 • سخن پایانی در باب سرمایه گذاری در چین

سرمایه گذاری در چیندریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در چین

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که سرمایه گذاران کشوری را برای سرمایه گذاری انتخاب می نمایند آثار اقامتی آن برای خود و همراهانشان است. هر کدام از روش های سرمایه گذاری در کشورهای مختلف می تواند تبعات مختص به خود را به همراه داشته باشد و در کشور چین نیز این موضوع مستثنی نیست. روش های مختلفی از جمله خرید ملک یا خرید سهام بورس چین منجر به دریافت اقامت در این کشور نمی شود. در واقع دریافت اقامت چین از طریق سرمایه گذاری تنها در حالتی برای سرمایه گذاران امکان پذیر است که حداقل 3 سال به صورت مداوم فعالیت تجاری داشته و از نظر مالیاتی و اعتباری فاقد مشکل باشد. البته برای سرمایه گذاری نیز محدودیت هایی لحاظ شده است و بنا بر قوانین این کشور افراد باید شرایط زیر را نیز رعایت کرده باشند تا بتوانند برای خود و خانواده بعد از 3 سال اقامت دائم دریافت نمایند.

 • سرمایه گذاری به مبلغ حداقل 10 میلیون یوان چین (حدود 1.5 میلیون دلار آمریکا)
 • سرمایه گذاری در مناطقی خاص که کشور چین مشخص کرده است و با ارزش سرمایه گذاری، پرداخت مالیات و حقوق کارمندان به صورت خاص
 • ایجاد شرکت هایی با فناوری پیشرفته و نوآوری در چین در سطح برخی استان ها

استانداردها و شاخص های سرمایه گذاری در چین

بررسی استانداردها و شاخص های سرمایه گذاری نقش بسیار مهمی در انتخاب یک کشور به عنوان مقصد سرمایه گذاری برای متقاضیان است. در واقع فرد در مرحله تحقیقات اولیه باید این موارد را بررسی نماید تا ریسک ها، چالش ها و سایر موارد قانونی برای سرمایه گذاری را شناسایی کند و سپس با مقایسه ای صحیح بتواند تصمیم گیری نهایی را انجام دهد. نرخ ریسک مصادره اموال، نرخ فساد اداری و کیفیت نظارتی برخی از مهم ترین استانداردها و تولید ناخالص داخلی، تورم و مالیات شاخص های مهمی هستند که باید توسط سرمایه گذار بررسی شود. در واقع شخص طی این بررسی ابتدا از میزان حفظ سرمایه اولیه مطمئن می شود و سپس سودآوری و پیشرفت را مد نظر خود قرار می دهد. اکنون به ارائه نمودارها و تحلیل هایی در خصوص هر کدام از این موارد می پردازیم که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. البته این موارد صرفاً تحلیلی مختصر جهت درک موضوع هستند و قطعاً به تحلیل دقیق تری برای تصمیم گیری نیاز دارد.

سرمایه گذاری در چین

استانداردهای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در چین

همانطور که گفته شد استانداردهای سرمایه گذاری موارد متعددی دارند که یکی از اولین این استانداردها عبارتند از نرخ مصادره اموال. این نرخ نشان دهنده ریسک مصادره سرمایه گذاری اولیه سرمایه گذار توسط دولت به دلایل مختلف از جمله موضوعات سیاسی و حکومتی است. این شاخص از نرخ ریسک 1 تا 7 اندازه گیری می شود که هرچه نرخ بیشتر باشد نشانده دهنده ریسک بالاتری می باشد. با توجه به نمودار، نرخ این استاندارد در چین 5 می باشد و تقریباً عدد بالایی محسوب می شود. این در حالی است که نرخ مصادره اموال در بسیاری از کشورهای اروپایی در کمترین حد ممکن قرار دارد.

 

سرمایه گذاری در چین

کنترل فساد اداری فاکتور دیگری است که به عنوان استاندارد سرمایه گذاری بررسی می شود و در یک بازه بین منفی و مثبت 2.5 اندازه گیری می شود. هرچه میزان این فاکتور بیشتر باشد نشان دهنده این است که فساد کمتری در سیستم قضایی و اداری کشور وجود دارد. این نرخ نیز در چین طی 10 سال گذشته همواره منفی بوده است و این نشانه خوبی برای سرمایه گذاران به شمار نمی رود.

 

 

سرمایه گذاری در چین

دیگر استانداردی که مورد بررسی قرار می گیرد شاخص کیفیت نظارتی است که نشان دهنده توانایی دولت برای اعمال سیاست های جذب سرمایه گذار خصوصی است. این مورد نیز مانند نرخ فساد اداری بین منفی و مثبت 2.5 تعریف می شود و مطابق نمودار زیر در طی 10 سال گذشته همواره منفی بوده که این مورد نیز فاکتور خوبی برای سرمایه گذاران به حساب نمی آید.

 

شاخص های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در چین

پس از بررسی استانداردهای اولیه به بررسی شاخص هایی می پردازیم که در سودآوری و رونق کسب و کار سرمایه گذار تاثیر فراوانی دارد. بررسی تولید ناخالص داخلی (GDP) یک کشور نشانه بسیار تاثیرگذاری در پیشرفت کشور به شمار می آید و روند آن می تواند آینده سرمایه گذاری را روشن نماید. ما در این قسمت سرانه تولید ناخالص داخلی بر اساس برابری قدرت خرید (PPP) را در نظر گرفته ایم که قابلیت مقایسه با سایر کشورها را داشته باشیم. نمودار این شاخص به زیبایی نشان می دهد که اقتصاد چین همواره با شیبی مشخص در حال رشد می باشد. البته میزان نرخ نسبت به بسیاری از کشورها به دلیل جمعیت بالای کشور چین پایین تر است اما بر کسی پوشیده نیست که چین یکی از ابرقدرت های اقتصادی دنیا به شمار می رود.

 

سرمایه گذاری در چین

بررسی تورم هم می تواند تا حد زیادی به سرمایه گذار کمک کند و نشان دهد که مردم تا چه میزان توان خرید محصول یا استفاده از خدمات آنها را دارد. تورم بالا می تواند لطمات جبران ناپذیری به قشر عظیمی از جامعه و صنایع یک کشور وارد کند و کنترل آن یکی از فاکتورهای حکومت قدرتمند است. طبق بررسی ها تورم در سال 2019 در چین 2.9 درصد بوده است که نرخ مناسبی بوده و روند آن در سال های اخیر نشان از توانایی بالای دولت در مهار آن می باشد.

 

 

سرمایه گذاری در چین

آخرین شاخصی که به بررسی آن می پردازیم میزان مالیاتی است که دولت از درآمد و سود یک سرمایه گذار دریافت می نماید. این نرخ در سالیان اخیر در چین تغییرات زیادی داشته و به نوعی شخص نمی تواند روند مشخصی را برای سود خالص خود در نظر بگیرد. البته این نرخ همواره کمتر از بسیاری از کشورهاست اما تغییرات زیاد آن ممکن است تا سرمایه گذار در پیش بینی هایش با اشتباهاتی مواجه شود.

 

سرمایه گذاری در چین به روش خرید ملک

سرمایه گذاری در خرید املاک یکی از روش هایی است که برخی سرمایه گذاران اقدام به انجام آن می نمایند. برخی کشورها به خریداران ملک اجازه دریافت اقامت و یا حتی تابعیت می دهند. اما شرایط خرید ملک در چین به چه صورت است و آیا منجر به دریافت اقامت چین از طریق سرمایه گذاری می شود؟ برای پاسخ بهتر است بگوییم که دولت چین قوانین سخت گیرانه ای برای سرمایه گذاران خارجی در این زمینه قرار داده است و متقاضیان نمی توانند به راحتی در این کشور ملک خریداری نمایند. متقاضیان خارجی برای خرید ملک ملزم هستند تا حداقل به مدت 1 سال در این کشور تحصیل و یا کار کرده باشند و به محض ورود نمی توانند ملک خریداری نمایند. البته قبل از خرید ملک هم متقاضی تحت نظارت قرار می گیرد و در صورت تایید می تواند ملک را خریداری نمایند. نکته مهم دیگر این است که در چین خارجی ها نمی توانند به عنوان مالک یک ملک باشند. البته این موضوع برای ساکنین هنگ کنگ و ماکائو صدق نمی کند و آنها برای خرید ملک آزاد هستند. پس با توجه به این موارد می توانیم نتیجه بگیریم که خرید ملک در چین را نمی توان سرمایه گذاری مناسبی دید. این در حالی است که کشورهایی همچون پرتغال، اسپانیا، یونان، قبرس و ترکیه با خرید ملک به شخص خریدار و خانواده اش اقامت و یا حتی تابعیت اعطا می کنند.

سرمایه گذاری در چین به روش ثبت شرکت

سرمایه گذاری در چین

ثبت شرکت یکی دیگر از اقسام سرمایه گذاری در چین است که سرمایه گذاران تمایل دارند برای آن اقدام نمایند. اما چرا؟ همانطور که در ابتدا گفته شد کشور چین با داشتن بالاترین جمعیت در دنیا عملاً دارای نیروی کار زیاد و با ارزان ترین قیمت است. به همین دلیل بسیاری از برندها کارخانه، شعبه و یا دفتری در این کشور احداث نموده اند تا بتوانند با کاهش قیمت تمام شده، محصول خود را با قیمت پایین تری به بازار عرضه نمایند. اما انواع شرکت ها در چین به چه صورت است؟ همانند بسیاری از کشورهای دنیا سرمایه گذاران می توانند بسته به نوع فعالیت خود شرکتی را در چین ایجاد نمایند. به طور کلی ثبت شرکت خارجی به صورت کامل (WOFE) و دفتر نمایندگی از پرطرفدارترین نوع ثبت شرکت ها در چین هستند. WOFE در واقع ایجاد شرکتی با مسئولیت محدود است که تمام سرمایه گذاران آن خارجی هستند. ثبت دفتر نمایندگی هم در واقع ایجاد دفتری در چین است که با شرکت اصلی در خارج از این کشور در ارتباط بوده و مدیریت اصلی آن بر عهده شرکت اصلی است. حال این سوال پیش می آید که متقاضی چه مراحلی را برای ثبت شرکت باید پشت سر بگذارد؟ مراحل اصلی این کار مطابق موارد زیر می باشد.

 • انتخاب نام برای شرکت
 • درخواست گواهی برای ثبت شرکت
 • درخواست ثبت مهر شرکت
 • درخواست گواهی فعالیت صنعتی
 • افتتاح حساب بانکی برای شرکت

اگر به دنبال یافتن شغل مناسب برای مهاجرت برای خود هستید می توانید با تهیه محصول راهنمای گام به گام تا کار در خارج از کشور که توسط مدیریت محترم موسسه تهیه شده است، ضمن یادگیری تمام مراحل کاریابی شغلی مناسب برای خود پیدا کنید.

سرمایه گذاری در چین

سرمایه گذاری در چین از روش کارآفرینی

کارآفرینی از جمله روش هایی است که کشورها برای ورود سرمایه گذاران خارجی از طریق آن استقبال می کنند. متقاضیانی که با این روش قصد سرمایه گذاری در کشوری را دارند باید ضمن تامین منافع خود، مزایایی برای کشور میزبان نیز به همراه داشته باشند. در واقع متقاضی کارآفرینی در چین باید یک طرح تجاری (BP) بسیار خلاقانه و نوآورانه به این کشور ارائه نماید و بتواند با سرمایه لازم اقدام به سرمایه گذاری نماید. اگرچه حداقل سرمایه ای برای این روش مشخص نشده است اما هرچه میزان سرمایه اولیه بیشتر باشد و ابعاد کار بزرگتر باشد شانس پذیرش طرح تجاری بالاتر می باشد. از جمله مواردی که در طرح تجاری باید مد نظر قرار داده شود سودآوری طرح، جذب نیروی کار و ارائه محصول یا خدمات جدید در چین است. نکته مهمی که کارآفرین باید در نظر بگیرد این است که سرعت کپی روش ها و محصولات در این کشور بالاست و در صورت کپی با کیفیت بالاتر و یا قیمت پایین تر می تواند کسب و کار متقاضی را با خطر جدی مواجه نماید. اما این روش برای کارآفرین به صورت مستقیم منجر به دریافت اقامت یک ساله می شود که در صورت تدام تجارت می تواند آن را تمدید نموده و پس از گذشت 3 سال اقامت دائم دریافت نماید.

سرمایه گذاری در چین از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

آخرین موردی که در این مقاله جهت سرمایه گذاری در چین مورد بررسی قرار می دهیم خرید اوراق قرضه است. اوراقی که در کشور چین جهت سرمایه گذاری و تامین منابع مالی و سرمایه برای صادرکنندگان این اوراق صادر می شود عبارتند از اوراق دولتی، بانکی، تجاری، اوراق مشارکت و... که هر کدام به منظور مشخصی و توسط نهاد خاص خود ارائه می شود. این مقاله توسط تیم تحقیقاتی موسسه ملک پور تهیه شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع موجب پیگری قانونی خواهد شد. سرمایه گذاری در اوراق قرضه جزو مواردی است که سابقه چندانی نداشته و به دلیل جدید بودن قوانین می تواند ریسک هایی به همراه داشته باشد. این اوراق تحت نظر بانک ها صادر می شوند و در عوض بانک ها منابع مالی را در اختیار نهادها قرار می دهند. رشد اقتصادی چین یکی از عواملی است که باعث می شود افراد برای خرید سهام بورس چین و سرمایه گذاری در آن راغب شوند اما هرگونه حرکت غیراصولی می تواند باعث از بین رفتن سرمایه شخص شود.

سرمایه گذاری در چین

مزایای و معایب سرمایه گذاری در چین

متقاضیان سرمایه گذاری برای اینکه بخواهند نظر نهایی خود برای یک سرمایه گذاری را اعلام نمایند تمام مراحل ذکر شده را بررسی می نمایند. پس از گذراندن تمام مراحل و بررسی فاکتورهایی که در سرمایه گذاری آنها تاثیرگذار است، مزایا و معایبی و در واقع نکات مثبت و منفی را در کنار هم قرار می دهند تا بتوانند بهترین گزینه را انتخاب نمایند. در واقع این انتخاب پایه و اساس یک سرمایه گذاری است و نقض حیاتی در آینده امر خواهد داشت. حال که تمام موارد را بررسی نموده ایم خوب است تا مزایا و معایب سرمایه گذاری در چین را در کنار هم قرار دهیم و سپس شما می توانید با توجه به خواسته خود تصمیم گیری نمایید.

سرمایه گذاری در چین

مزایا

 • نیروی کار ارزان برای واحدهای تولیدی
 • رشد اقتصادی بسیار بالا
 • ارتباط با بازارهای جهانی
 • داشتن یک بازار داخلی گسترده
 • دارا بودن صنعت پیشرفته
 • نرخ تورم پایین

معایب

 • تغییر مدام قوانین
 • نرخ مصادره اموال بالا
 • ضعیف بودن شاخص های نظارتی
 • بالا بودن فساد اداری
 • تفاوت فرهنگی و اجتماعی

 

سوالات متداول راجع به سرمایه گذاری در چین

✅ آیا تمام روش های سرمایه گذاری در چین منجر به دریافت اقامت برای سرمایه گذاری می شود؟

خیر، روش های متعددی منجر به دریافت اقامت نمی شود و تنها شخص با داشتن شرایطی خاص می تواند به اقامت دائم دست یابد. به طور کلی شخص باید 3 سال فعالیت داشته و مبلغ یا منطقه خاصی را برای سرمایه گذاری مد نظر قرار دهد.

✅ آیا می توان با سرمایه گذاری در خرید ملک در چین اقامت این کشور را بدست آورد؟

خیر این امکان وجود ندارد و حتی افراد خارجی برای خرید ملک باید شرایط اولیه خاصی را نیز داشته باشند.

✅ آیا روشی برای سرمایه گذاری چین وجود دارد که مستقیماً منجر به دریافت پاسپورت شود؟

خیر، متقاضی در برخی روش ها می تواند ابتدا اقامت موقت، بعد اقامت دائم دریافت نمایند و بعد از آن با یادگیری زبان چینی و گذراندن دوره های مربوطه به تابعیت دست یابد.

✅ آیا با روش کارآفرینی می توان به اقامت چین دست پیدا کرد؟

بله، کارآفرینی در صورتی که با یک ایده خلاقانه و نوآورانه باشد و توجیه اقتصادی برای متقاضی و دولت داشته باشد می تواند منجر به اقامت شخص و خانواده وی شود.

 

_____________سخن پایانی در باب سرمایه گذاری در چین_____________

سرمایه گذاری در چین، اخذ اقامت چین از طریق سرمایه گذاری و خرید سهام و موضوعات و روش های مختلف پیرامون این موضوع از جمله سرمایه گذاری از روش های خرید ملک، کارآفرینی، ثبت شرکت و... را با توجه به قوانین این کشور مورد تحلیل و بررسی علمی قرار دادیم. در این مقاله اشاره شد که چین به عنوان قطب اقتصادی دنیا می تواند جذابیت هایی مانند نیروی کار ارزان داشته باشد اما از طرفی هم ریسک های متعددی مانند تغییر قوانین، استانداردهای سرمایه گذاری نامناسب و خطرات سیاسی را نیز به همراه دارد. ضمن اینکه دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در چین دشواری های بسیار زیادی دارد در حالی که کشورهای اروپایی همچون اتریش، سوئیس، پرتغال، آلمان، اسپانیا و... با شرایط با ثبات، امن و پیشرفته می توانند شرایط بهتری برای سرمایه گذاری داشته باشند و حتی افراد بتوانند به راحتی اقامت دریافت کنند. این مقاله توسط تیم تحقیقاتی موسسه ملک پور تهیه شده است تا راهنمای شما در زمینه سرمایه گذاری در چین باشد. در صورتی که پس از مطالعه مقاله تمایل دارید تا شرایطتان مورد بررسی دقیق قرار گیرد می توانید با برقراری تماس تلفنی یا تکمیل فرم تماس، از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین موسسه استفاده نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در زیر این متن و در قسمت «ثبت پرسش» مطرح نمایید و پاسخ خود را در سریع ترین زمان دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
رحمتی
سلام و عرض ارادت با توجه به ارزون بودن نیروی کار در چین اگر که قصد دریافت اقامت دائم نداشته باشیم ایا این امکان برای یک ایرانی وجود داره که بتونه یک کارخونه در چین راه اندازی کنه و از اونجا با ایران مراودات و صادرات داشته باشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب شما قبل از راه اندازی بیزینس باید از این موضوع مطمئن شوید که آیا کشور مقصد به شما اجازه افتتاح حساب می دهد . شما می توانید در این زمینه با وکیل مجرب مشورت بفرمایید تا در این زمینه به طور دقیق راهنمایی کنند. سپاس
طاهر
سلام و عرض ادب. برای سرمایه گذاری در چین آیا ارائه مدرک تحصیلی یا مدرک زبان الزامی لست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام دوست عزیز خیر این موارد به عنوان الزامات سرمایه گذاری محسوب نمی شوند و بسته به روشی که شما برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید می تواند به شما کمک کند.
مشاوره رایگان