پاسپورت چین

بدون نظر

پاسپورت چین، اعتبار پاسپورت چین و روش های اخذ پاسپورت کشور چین در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. کشور چین با نام رسمی جمهوری خلق چین پر جمعیت ترین کشور در سطح جهان است. این کشور بعد از روسیه، کانادا و آمریکا، چهارمین کشور وسیع جهان است. با توجه به اصلاحات اقتصادی انجام شده در این کشور، چین به اقتصادی مدرن تبدیل گردیده است که با رشد اقتصادی روز افزون مواجه است و پاسپورت چین در حال حاضر یکی از معتبرترین پاسپورت ها در سطح جهان است و افرادی که این پاسپورت را دریافت می نمایند می توانند به 26 کشور، آزادانه سفر نمایند. لذا هر سال افراد زیادی تمایل به مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت و پاسپورت چین را دارند. متقاضیان دریافت اطلاعات درخصوص پاسپورت کشور چین در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در این زمینه می توانند با مشاوران و کارشناسان موسسه ملک پور (MIE) تماس حاصل نموده و یا پس از تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردند. 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

پاسپورت چین

پاسپورت چین و شرایط عمومی

کشور چین در حال حاضر یکی از بزرگترین صادر کنندگان کالا و دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می گردد، برخی از تحلیل گران لقب ابر قدرت بالقوه را به این کشور نسبت داده اند. یکی از نکات قابل توجه در رابطه با این کشور این است که بانک جهانی نیز وضعیت اقتصادی این کشور را بسیار مطلوب و با ثبات می داند. پاسپورت چین در رتبه 45 جهان قرار دارد، اعتبار پاسپورت چین تا سال 2007 یک دوره 5 سال بود، اما بعد از سال 2007 این پاسپورت برای سنین بالای 16 سال دارای 10 سال اعتبار و برای سنین زیر 16 سال دارای 5 سال اعتبار گردید. افرادی که دارای اقامت چین و پاسپورت این کشور هستند دارای معافیت ویزا برای ورود به 26 کشور در سطح جهان هستند. لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در این کشور نیز پایین بوده و دانشگاه های معتبری در سرتاسر کشور چین وجود دارند که باعث افزایش ارزش ویزای چین و پاسپورت این کشور می گردند. افراد متقاضی باید توجه داشته باشند که پیش شرط دریافت تابعیت و پاسپورت کشور چین در ابتدا دریافت اقامت دائم این کشور است و بعد از پنج سال کار و اقامت در کشور چین، فرد می تواند جهت دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت اقدام نماید. این مقاله توسط موسسه ملک پور به نگارش در آمده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعاً و قانوناً حرام است. روشهای مختلفی برای دریافت پاسپورت چین وجود دارند که هر یک دارای شرایطی می باشند. در این کشور سه نوع پاسپورت تحت عنوان های پاسپورت معمولی، پاسپورت دیپلماتیک و پاسپورت خدماتی به افراد اعطا می گردد، که پاسپورت معمولی به افرادی که برای مقاصد غیر رسمی وارد کشور چین می شوند داده می شود، پاسپورت دیپلماتیک مختص دیپلمات ها، همسر آن ها و فرزندان کوچک آن ها می باشد، پاسپورت خدماتی نیز به افرادی که جهت انجام ماموریت به این کشور اعزام می گردند، اعطا می گردد.

میزان اعتبار پاسپورت چین

اعتبار پاسپورت چین و ارزش ویزای چین و سایر کشورها، نشان دهنده تسهیلاتی است که پاسپورت آن کشور برای دارندگان پاسپورت و اقامت آن کشور با خود به همراه دارد. هرگاه بحث اعتبار پاسپورت کشوری مطرح می گردد، باید دید که دارندگان پاسپورت آن کشور بدون ویزا می توانند به چه کشورهایی در سطح جهان سفر نمایند، این مورد همچنین شامل تسهیل مراحل اخذ ویزا و کاهش مراحل صدور ویزا نیز می گردد. متقاضیان مهاجرت به کشور چین و دریافت پاسپورت این کشور باید بدانند که دریافت پاسپورت چین امکان سفر به 26 کشور جهان بدون ویزا را برای آنان فراهم می نماید. پاسپورت این کشور در میان پاسپورت های جهان در رتبه 45 قرار دارد و دارای اعتبار نسبتاً سطح بالایی در میان پاسپورت های کشورهای دیگر است. این پاسپورت ها تا سال 2007 دارای 5 سال اعتبار بودند اما بعد از سال 2007 برای افراد بالای 16 سال دارای 10 سال و برای افراد زیر 16 سال دارای 5 سال اعتبار گردیدند.

روشهای مختلف اخذ پاسپورت چین

روشهای مختلفی برای دریافت پاسپورت چین وجود دارند و هر یک از این روش ها خود دارای شرایطی هستند. برای اینکه فرد متقاضی به یک شهروند چینی تبدیل شده و بتواند پاسپورت این کشور را دریافت نماید باید دارای یکی از این شرایط باشد: باید با افرادی که دارای تابعیت چینی دارند، دارای پیوند خانوادگی باشد، دلایلی جهت دریافت اقامت چین نظیر تحصیل، کار، سرمایه گذاری و یا ازدواج داشته باشد، یکی از والدین دارای تابعیت چینی باشد و یا این که خود فرد در کشور چین متولد شده باشد و تابعیت والدین وی محرز نشده باشد. در کل شش روش مهاجرتی برای دریافت تابعیت و پاسپورت چین وجود دارد که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند. لازم به ذکر است که صرفاً دریافت اقامت چین، برابر با دریافت تابعیت چین و پاسپورت این کشور نیست، لذا متقاضیان مهاجرت به کشور چین باید قبل از اقدام به هر کاری با مشاوران مؤسسات مهاجرتی معتبر تماس حاصل نمایند و از مشاوره آن ها بهره مند گردند. پیشنهاد می گردد ویدیوی گام به گام اخذ اقامت را به تدریس استاد ملک پور تهیه و مشاهده نمایید تا با اطلاعات کامل در خصوص مهاجرت خود تصمیم گیری نمایید.

دریافت پاسپورت چین از طریق کار

یکی از روش های دریافت پاسپورت چین، اقدام از طریق کار در این کشور است. افرادی که تمایل به اشتغال در این کشور را دارند باید در ابتدا ویزای کاری دریافت نمایند. ویزای کاری که در کشور چین تحت عنوان ویزای نوع Z شناخته می شود به افرادی که قصد کار بیش از شش ماه در کشور چین را دارند اعطا می گردد. ویزاهای کاری که صادر می گردند تنها برای یک بار ورود بوده و تا سی روز دارای اعتبار هستند، لذا فرد قبل از پایان اعتبار این ویزا باید جهت کار اقدام نماید. متقاضیان دریافت ویزای کاری چین باید از جانب کارفرمای چینی دارای نامه استخدام و یا دعوت نامه کاری باشند، جهت دریافت ویزا ارائه گواهی پزشکی نیز ضروری است زیرا افراد دارای بیماری های عفونی مجاز به ورود به کشور چین نیستند. افرادی که با ویزای کاری وارد کشور چین می شوند تا 8 ساعت در روز مجاز به کار هستند. لازم است بدانیم که این کشور دارای محدودیت سنی برای کار است و این محدودیت سنی برای آقایان 24 تا 65 سال و برای خانم ها 24 تا 55 سال است. افرادی که با ویزای کاری وارد کشور چین می شوند بعد از 5 سال اقامت و کار در این کشور می توانند جهت دریافت اقامت دائم و سپس پاسپورت این کشور اقدام نمایند. یکی از موارد جالب توجه در کشور چین، با وجود جمعیت زیاد این کشور، پایین بودن نرخ بیکاری است، نرخ بیکاری در کشور چین تنها 4% است. نمودار موجود در زیر نرخ بیکاری در این کشور را در سال های اخیر نشان می دهد:

پاسپورت چین

در جدول موجود در زیر، نام برخی از مشاغل مورد نیاز کشور چین ارائه شده است:

 

مهندس مکانیک

مهندس کامپیوتر

مهندس عمران

کارمند دفتری

دندان پزشک

حسابدار

خلبان

استاد دانشگاه

برنامه نویس کامپیوتر

معلم زبان انگلیسی

خدمات ترجمه

کار در مؤسسات بین المللی

عکاسی حرفه ای

بازاریابی

خدمات بازرگانی

مدیریت فروش

دریافت پاسپورت چین از طریق تحصیل

یکی دیگر از راه های دریافت پاسپورت و اقامت دائمی چین، تحصیل در این کشور و دریافت ویزای تحصیلی چین و پس از فارغ التحصیلی تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری است. چین دارای دانشگاه های بسیار معتبری در سطح جهان می باشد و تمامی رشته ها در تمامی مقاطع تحصیلی در این دانشگاه ها ارائه می گردند، با توجه به بورسیه های تحصیلی که هر سال این کشور به دانشجویان بین المللی ممتاز اعطا می نماید، افراد زیادی جذب تحصیل در چین می شوند. شرط ورود به کشور چین جهت تحصیل، دریافت ویزای تحصیلی چین است که تحت عنوان ویزای X شناخته می شود. طول دوران تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور 4 الی 5 سال و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا 2 الی 3 سال است. هزینه تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی 3000 دلار در سال، در مقطع کارشناسی ارشد 3000 تا 5000 دلار در سال و در مقطع دکترا حدود 5000 دلار در سال است. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند جهت یافتن کار اقدام نمایند و موفق به دریافت اقامت کاری شوند. قراردادهای کاری در کشور چین در ابتدا یک سال و در صورت رضایت کارفرما تمدید می گردند که این امر باعث دریافت اقامت دائم چین و در نهایت پاسپورت چین و تابعت این کشور می شود.

دریافت پاسپورت چین از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های دریافت پاسپورت چین، سرمایه گذاری در این کشور است. سرمایه گذاری در این کشور می تواند دارای امتیازات بسیاری برای سرمایه گذاران باشد. با توجه به پیشرفت های اقتصادی در کشور چین، راه های بسیاری جهت سرمایه گذاری وجود دارد، اما متقاضیان دریافت پاسپورت چین باید توجه داشته باشند که در حال حاضر این کشور هیچ گونه تابعیت و پاسپورتی به سرمایه گذاران خارجی نمی دهد. یکی از راه های سرمایه گذاری در چین ایجاد شرکت مشترک و راه اندازی یک پروژه است، یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری مشارکت در بازار سهام و خرید اوراق بهاداراست، اما افرادی که تمایل به سرمایه گذاری در این زمینه را دارند باید بازار سهام چین را به دقت مورد مطالعه قرار دهند. امکان سرمایه گذاری بر روی ملک نیز در این کشور وجود دارد، اما خرید ملک برای افرادی امکان پذیر است که دارای اقامت کشور چین هستند. افرادی که قصد سرمایه گذاری در چین دارند در ابتدا می توانند ویزای نوع M را دریافت نمایند که نوعی ویزا برای افراد خارجی دارای قصد انجام فعالیتهای تجاری در کشور چین است. افرادی که تمایل به سرمایه گذاری در کشور چین را دارند، باید حداقل دارای سرمایه ای معادل 500 هزار دلار باشند که بتوانند در صنایع تشویقی مورد حمایت دولت سرمایه گذاری نمایند. افرادی که دارای سرمایه ای بالای 500 هزار دلار هستند می توانند در شهرستان های غربی کشور چین، دارای یک میلیون سرمایه در بخش مرکزی و بیش از دو میلیون دلار در PRC سرمایه گذاری نمایند.

دریافت پاسپورت چین از طریق تولد

تمامی کشورها درخصوص اعطای تابعیت به یک فرد از دو اصل پیروی می نمایند که عبارتند از اصل خاک یا خون. اصل خاک در واقع تولد فردی در خاک کشور به منظور دریافت تابعیت و پاسپورت آن کشور است، و در اصل خون بدون توجه به محل تولد فرد و تنها با توجه به تابعیت پدر و مادر در یک کشور، تابعیت آن کشور به فرد اعطا می گردد. اکثر کشورهای موجود در سرتاسر جهان در این مورد از اصل خون پیروی می نمایند، کشور چین نیز در اعطای پاسپورت چین و تابعیت چین از این اصل پیروی می نماید. متقاضیان دریافت پاسپورت کشور چین باید بدانند که این کشور دو تابعیتی بودن فرد را نمی پذیرد و فرد در صورت تمایل به داشتن دو تابعیت، تابعیت چین را از دست خواهد داد. همچنین بر اساس قوانین موجود در چین، اگر یکی از والدین فردی که در خارج از کشور چین زندگی می کند، دارای ملیت چینی باشد، می تواند جهت اخذ پاسپورت چین اقدام نماید.

دریافت پاسپورت چین از طریق ازدواج

افرادی که تمایل به دریافت پاسپورت چین از طریق ازدواج را دارند باید بدانند که تنها ازدواج با یک فرد دارای ملیت و تابعیت چین منجر به دریافت پاسپورت این کشور نمی گردد، بلکه نیازمند شرایطی است. افرادی که با یک فرد دارای تابعیت چین ازدواج می نمایند باید بعد از 5 سال از ازدواج نسبت به تقاضای دریافت پاسپورت و تابعیت اقدام نمایند و باید اثبات نمایند که در کشور چین اقامت داشته و همسر آن ها یک فرد چینی است، این افراد همچنین باید نشان دهند که در طول یک سال نه ماه آن را در چین به سر می برند. یکی دیگر از شرایط دریافت پاسپورت چین از طریق ازدواج، اثبات داشتن درآمد ثابت توسط متقاضی است که نشان می دهد نسبت به پرداخت مخارج زندگی خود و همسرش مشکلی ندارد. در صورت نداشتن این شرایط یک فرد خارجی، حتی با وجود ازدواج با فرد دارای تابعیت چین، حق دریافت اقامت دائم چین و دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور را ندارد.

دریافت پاسپورت چین از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی از روش های غیر قانونی و بسیار خطرناک به منظور دریافت پاسپورت چین است. هر چند که کشور چین در سال 1982 به پروتکل مربوط به وضعیت پناهندگان ملحق گردید، اما قوانین این کشور کماکان در رابطه با پناهندگان در حال توسعه می باشد. امروز پناهندگان در کشور چین مجاز به ماندن موقت در این کشور هستند و مسئولیت آن ها بر عهده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد است، و آن ها به دنبال راهی برای اسکان این پناهجویان در یک کشور سوم هستند. پناهندگان غیر هندی و چینی در این کشور حق کار ندارند و تنها می توانند کارت شناسایی دریافت نمایند. لذا افرادی که تمایل به مهاجرت به چین به صورت غیر قانونی را دارند باید به این نکات بسیار توجه نمایند و توجه داشته باشند که بهترین راه جهت مهاجرت به کشورهای خارجی اقدام به صورت کاملا قانونی است تا بتوانند به حق مشروع و قانونی خود در کشور دیگر دست پیدا نمایند. لازم به ذکر است که موسسه ملک پور خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و علاقه مندان به این روش را به اقدام از طرق قانونی توصیه می نماید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پاسپورت چین

بر اساس قوانین کشور چین، افرادی قادر به دریافت پاسپورت چین خواهند بود که یکی از بستگان نزدیک آن ها دارای تابعیت چین باشد، متولد کشور چین باشند، در چین به کار و زندگی مشغول باشند و یا این که دارای دلیلی قانع کننده ای جهت اخذ پاسپورت این کشور باشند. افرادی که تمایل به دریافت پاسپورت چین دارند در ابتدا باید به اقامت دائم کشور چین(یا گرین کارت چین) دست پیدا نمایند که دارای پروسه سختی است. شرایطی برای دریافت گرین کارت چین وجود دارد که عبارتند از: داشتن پست شغلی رده بالا در چین، سرمایه گذاری به صورت مستقیم، داشتن تخصص مورد نیاز کشور چین، داشتن همسری با ملیت چینی، افراد دارای سن بالای 60 سال که تمامی خانواده وی در چین زندگی می نمایند، عدم وجود سوء پیشینه. البته لازم به ذکر است که حتی با وجود داشتن چنین شرایطی ممکن است فرد موفق به دریافت کارت سبز چین نشود، زیرا کشور چین هر سال این گواهی را صادر نمی نماید. متقاضیان دریافت اقامت چین باید مدارک موجود در زیر را ارئه نمایند:

  • پاسپورت دارای اعتبار مشمول ویزای ورود
  • عکس
  • فرم درخواست اقامت تکمیل شده
  • تاییدیه اقامت
  • قرارداد کاری
  • گواهی پزشکی
  • پرداخت مخارج مربوط به پروسه

هزینه زندگی در چین

هزینه زندگی در کشور چین با توجه به سبک زندگی و یا شهر محل زندگی، متفاوت است. دو شهر پکن و شانگهای از گرانترین شهرهای موجود در کشور چین هستند، به عنوان مثال حداقل کرایه اجاره یک آپارتمان در این دو شهر مبلغی معادل 2500 الی 3500 یوآن در ماه است که طبیعتاً در شهرها دیگر این مبلغ کمتر است. هزینه گاز، اینترنت و برق مبلغی معادل 400 الی 600 یوآن در ماه است. چین دارای یکی از بهترین سیستم های راه آهن در جهان است و داشتن خودرو شخصی در چین یک پدیده نادر است،هزینه حمل و نقل نیز در شهرهای بزرگ گرانتر است اما باز هم نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی، ارزانتر می باشند. این کشور با توجه به بیمه اجتماعی دارای خدمات درمانی رایگان است و دارای سیستم مراقبتهای بهداشتی مناسبی است. قیمت مواد غذایی نیز در این کشور بسیار پایین است و یک فرد خارجی تنها با 15 دلار در روز می تواند به بهترین شکل ممکن در گرانترین شهرهای چین زندگی کند.

سوالات متداول راجع به پاسپورت چین

✅ آیا داشتن اقامت دائم یکی از نیازمندیهای دریافت پاسپورت چین است؟

بله فرد متقاضی باید دارای اقامت دائم چین و گرین کارت این کشور باشد.

✅ افرادی که با فرد دارای ملیت چین ازدواج می نمایند، چند سال بعد از ازدواج می توانند برای پاسپورت اقدام نمایند؟

بعد از 5 سال از ازدواج می توانن برای دریافت پاسپورت اقدام نمود.

✅ آیا با ویزای تحصیلی امکان دریافت پاسپورت چین وجود دارد؟

خیر، متقاضی باید بعد از فارغ التحصیلی ویزای خود را به نوع کاری تبدیل و پس از یافتن کار برای این امر اقدام نماید.

✅ با داشتن پاسپورت چین به چند کشور دنیا می توان بدون ویزا سفر کرد؟

با داشتن پاسپورت چین می توان به 26 کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد.

✅ پاسپورت چین دارای چند سال اعتبار است؟

برای سنین بالای 16 سال دارای 10 سال اعتبار و سنین زیر 16 سال دارای 5 سال اعتبار است.

سخن پایانی

پاسپورت چین، گرین کارت چین، سرمایه گذاری در کشور چین جهت دریافت تابعیت چین در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. همانگونه که بیان نمودیم این کشور با توجه به رشد روز افزون اقتصادی هر سال پذیرای مهاجران بسیار می باشد که از طرق مختلف وارد این کشور می شوند، اما دریافت پاسپورت چین و تابعیت چین نیازمند داشتن شرایطی است که مورد بررسی قرار گرفتند. دریافت پاسپورت چین از طریق ازدواج، تولد، سرمایه گذاری، تحصیل و کار امکان پذیر است، اما از آنجایی که هر یک از روش ها دارای پیچیدگی ها و شرایط مختص به خود می باشند، متقاضیان دریافت پاسپورت چین بهتر است جهت دریافت هرگونه اطلاعات در این زمینه با موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و همچنین با تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان آن ها بهره مند گردند و یا اینکه در انتهای همین مقاله سوالات خود را مطرح نمایند تا کارشناسان در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

امتیاز 5 از 5 ( 3 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان