شرایط ویزای کار ترکیه

7 نظر

ویزای کار در ترکیه برای اشخاص خارجی که قصد کار و فعالیت در این کشور را دارند الزامی می باشد. اما در کل شرایط ویزای کار ترکیه عبارت است از :

 • داشتن پیشنهاد کاری از یک شرکت یا کارفرما در ترکیه‌
 • درخواست ویزا و ارائه اطلاعات کامل و صحیح درخواستی
 • تکمیل فرم‌ ها و ارائه مدارک مورد نیاز اعم از رزومه، گذرنامه و عکس‌های پاسپورتی
 • ارائه مدارکی که اثبات کننده تأمین مالی شخص برای اقامت در ترکیه می‌باشد
 • پرداخت هزینه ‌های مربوط به ویزای کار در ترکیه

لازم به ذکر است که تقاضا و در خواست کار در ترکیه برای ایرانیان در داخل و خارج از ترکیه امکان پذیر است. اما در نهایت متقاضیان پس از دریافت پیشنهاد کاری می توانند برای درخواست ویزای کار در ترکیه اقدام نمایند تا ضمن دریافت ویزا مجوز کار در ترکیه را به دست آورند. در این مقاله توضیحات کاملی در خصوص شرایط ویزای کار ترکیه، انواع ویزای کار ترکیه و مراحل گرفتن ویزای کار ترکیه مطرح می شود. چنانچه پس از مطالعه این مقاله با سوال و یا ابهامی روبرو شدید می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نمایی و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

انواع ویزای کار ترکیه

در ترکیه، انواع مختلفی از ویزای کار برای اشخاص خارجی وجود دارد که در ادامه رایج ترین ویزای های کار در انواع ویزای کار ترکیه را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

ویزای کار معمولی (Work Permit):

این ویزا برای اشخاصی است که پیشنهاد کار رسمی از یک سازمان یا یک کافرما در ترکیه‌ دریافت کرده‌ است. این ویزا معمولاً برای مدت زمان مشخصی برای افراد صادر می‌شود و ممکن است قابل تمدید نیز باشد.

ویزای کار آموزشی (Internship Permit):

برای افرادی که برای آموزش و کسب تجربه کاری به ترکیه وارد می شوند، می توانند برای  این نوع ویزا اقدام نمایند. معمولاً مدت زمان این ویزا مرتبط با مدت زمان آموزش یا کارآموزی بستگی دارد.

ویزای کار فصلی (Seasonal Work Permit):

برای اشخاصی است که برای کار در صنایع مرتبط در فصل ‌ها مختلف مانند کشاورزی، ساختمان‌سازی و گردشگری به ترکیه می‌روند، می توانند برای این نوع ویزا درخواست دهند. این ویزا معمولاً برای مدت زمانی مشخص در هر فصل قابل استفاده است.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به ترکیه


مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه

معمولاً مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه برای افراد خارجی اشاره به موارد زیر می باشد:

 • فرم درخواست ویزا: باید فرم درخواست ویزا را که از سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خودتان قابل دریافت است، کامل کنید و امضا کنید.
 • پاسپورت: پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار با حداقل 2 صفحه خالی برای ویزا و تمبرهای ورودی و خروجی مورد نیاز است.
 • عکس: 2 یا 3 عکس رنگی با ابعاد استاندارد و پس زمینه سفید مورد نیاز است.
 • نامه پذیرش: نامه پذیرش از کارفرمای ترکیه که تایید می کند شما برای کار در ترکیه قبول شده‌اید.
 • معرفی نامه از کارفرما: این معرفی نامه باید اطلاعات شما را شامل نام، فرآیندهای آموزشی، تجربه کاری و مزایای مالی شما برای کارفرما در ترکیه ذکر کند.
 • گواهی پزشکی: ممکن است بخواهند گواهی پزشکی که سلامت جسمانی و روانی شما را تأیید کند درخواست کنند.

لطفا توجه داشته باشید که این فهرست ممکن است بسته به سازمان مسوول و درخواست شما متغیر باشد. بهتر است با سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خودتان تماس بگیرید و اطلاعات دقیقتری را دریافت کنید.

مراحل گرفتن ویزای کار ترکیه

مراحل گرفتن ویزای کار ترکیه ممکن است در چندین مرحله برای متقاضی زمان بر باشد. البته توجه داشته باشید که مراحل ممکن دریافت ویزای کار ترکیه بسته به نوع کار، نوع ویزا و شرایط شما متغیر باشد. در ادامه مراحل عمومی کسب ویزای کار ترکیه را برای شما توضیح می‌دهم:

 • تهیه مدارک مورد نیاز: مدارکی که در پرسش قبلی ذکر شد را تهیه کنید، از جمله فرم درخواست ویزا، پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار، عکس‌های رنگی با پس زمینه سفید و سایر مدارک مورد نیاز.
 • مراجعه به سفارت یا کنسولگری ترکیه: با تمامی مدارک لازم، به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خودتان مراجعه کنید. درخواست خود را به همراه تمامی مدارک ارائه دهید.
 • پرداخت هزینه ویزا: بسته به نوع کار ویزایی و مدت اعتبار آن، مبلغ مشخصی را باید پرداخت کنید. معمولاً هزینه ویزا پرداختی غیر قابل استرداد است.
 • شرکت در مصاحبه: پس از بررسی مدارک شما، ممکن است برای مصاحبه زنده درخواست کنند. همچنین، بسته به نوع کار ویزایی، به شما ممکن است درخواست برای معاینه پزشکی و گرفتن گواهی پزشکی بدهند.
 • اخذ مجور: باید منتظر بمانید تا مجوز ویزای کار شما صادر شود. این مدت زمان ممکن است متغیر باشد و به عواملی مانند میزان درخواست‌ها، فرآیند بررسی ویزا و غیره بستگی دارد.
 • دریافت ویزا: در صورت تایید و صدور ویزا، می‌توانید به سفارت یا کنسولگری مراجعه کرده و ویزای خود را دریافت کنید.

مدت زمان صدور ویزای کار ترکیه

معمولاً مدت زمان صدور ویزای کار ترکیه برای ایرانیان می‌تواند متفاوت باشد و بسته به شرایط و مستندات مورد نیاز، زمان متفاوتی طول می‌کشد. معمولاً این فرایند تا چند هفته و یا حتی چند ماه طول خواهد کشید. اما این زمان می‌تواند متغیر باشد و ممکن است به دلایل مختلفی افزایش یابد.

تبدیل ویزای توریستی به کاری در ترکیه

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در ترکیه عملاً غیرممکن است. چرا که ویزای توریستی ترکیه برای رفتن به ترکیه به منظور تفریح و گردشگری صادر می‌شود و مجاز به انجام فعالیت‌های کاری در کشور نیست. برای انجام کار در ترکیه به صورت قانونی و دریافت ویزا کاری، شما باید مستندات و شرایط مربوطه را با داشتن پیشنهاد کاری از سمت یک کافرما ترک و تکمیل فرم درخواست ویزای کاری ترکیه به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود درخواست نمایید و با رعایت قوانین و مواضع قانونی برای ویزای کاری در ترکیه تقاضا نمایید

البته در حال حاضر ویزای توریستی ترکیه برای شهروندان ایرانی صدق نمی کند و ایرانیان می توانند بدون نیاز به ویزا به کشور ترکیه به صورت توریستی حضور یابند. اما برای کار در ترکیه حتما می بایست طبق قوانین ترکیه برای ویزای کار در این کشور درخواست نمایید.

لذا افرادی که در حال حاضر دارای ویزای توریستی هستید و میخواهید در ترکیه کار کنید، لازم است به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کرده و درخواست تغییر ویزا به ویزای کاری را پیگیری کنید. آنها میتوانند شما را در قوانین و مراحل مربوطه راهنمایی نمایند و در صورت امکان، اقدامات لازم را برای صدور ویزای کاری شروع کنند.

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری ترکیه

تبدیل ویزای تحصیلی ترکیه به کاری در ترکیه برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ممکن است، اما بستگی به شرایط و مقررات مهاجرتی ترکیه دارد. در اکثر موارد، این تبدیل نیاز به مجوز و مستندات اضافی دارد و باید از طریق مراجع مهاجرتی معتبر مانند سفارت یا کنسولگری ترکیه پیگیری شود. با توجه به در نظر گرفتن قوانین مهاجرتی ترکیه برای تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری، شما باید:

اطلاعات مربوط به محرمانگی: برای کسب ویزای کاری، شما باید حتما در یک موسسه آموزش عالی در ترکیه فارغ التحصیل شوید.

سند تأیید کارفرما: شما باید یک نامه تأیید از یک کارفرمای ترکیه‌ای که تمایل دارد شما را استخدام کند، دریافت کنید. این نامه باید اطلاعات مربوط به شغل، میزان درآمد، و شرایط اشتغال را شامل شود.

تأیید آموزشی: برخی از رشته‌ها و مدارک تحصیلی ممکن است نیاز به تأیید مجدد توسط مراجع آموزشی ترکیه برای انتخاب شغل مرتبط دارند. لذا بهتر است با مراجعه به کارگزینی و استخدام ترکیه درباره این موضوع مشورت کنید.

مدارک و اظهارنامه‌های مربوطه: شما باید مدارکی که شامل درخواست تغییر وضعیت ویزا، مدارک تحصیلی، گواهی سوابق کاری و سایر مستندات مربوطه است را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه نمایید.

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم ترکیه

برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم ترکیه، شما باید به مراحل زیر پیش بروید:

 • حضور قانونی: ابتدا، باید مدت زمان حضور قانونی در ترکیه را تأمین کنید. برای اقامت دائم، عموماً شما باید حداقل 8 سال قانونی در ترکیه اقامت داشته باشید. در برخی موارد، مانند ازدواج با یک شهروند ترکیه یا حاکمیت دستگاه‌های دولتی، این مدت ممکن است کمتر باشد.
 • شرایط قابلیت اقامت دائم: شما باید شرایط قابلیت اقامت دائم را برآورده کنید. این شرایط ممکن است شامل مواردی مانند ارائه مدرک تحصیلی، سوابق کاری، دارا بودن منابع مالی کافی و موارد دیگر باشد. هر شرط ممکن است بسته به نوع ویزای ترکیه و موقعیت شخصی شما متفاوت باشد.
 • مستندات لازم: برای اقامت دائم، شما باید مستندات مربوطه را تهیه کنید که معمولاً شامل اظهارنامه‌های مالی، سوابق کاری، گواهی تحصیلی، شناسنامه و سایر مدارک شناسایی است.
 • پروسه درخواست: شما باید به مراجع مهاجرتی ترکیه مراجعه کنید و درخواست خود را برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم ثبت کنید. پروسه بررسی درخواست شامل بررسی مدارک، مصاحبه شخصی و سایر مراحل ممکن است.

تمدید ویزای کار ترکیه

برای تمدید ویزای کار ترکیه، باید به مراحل و شرایط زیر توجه کنید:

 • داشتن ویزای کار معتبر (برای تمدید ویزا باید ابتدا ویزای کار ترکیه را دریافت کرده باشید.)
 • حضور فیزیکی در ترکیه (باید حداقل 6 ماه از اتمام مدت اقامت ویزای کار گذشته شما در ترکیه بگذرد و حضورتان در ترکیه ادامه داشته باشد.)
 • فعال بودن شرکت میزبان (شما باید هنوز به عنوان کارمند در شرکت میزبان کار کنید و قرارداد شغلی رسمی و معتبری داشته باشید.)
 • ارائه مدارک مورد نیاز (برخی از مدارکی که ممکن است برای تمدید ویزا مورد نیاز باشند عبارتند از: مدرک تحصیلی، گذرنامه، کارت اقامت فعلی، پرداخت مالیات و حقوقی در ترکیه و مدارک مربوط به شرکت میزبان.)

شرایط جاب آفر ترکیه

شرایط جاب آفر ترکیه برای افراد خارجی اشاره به موارد زیر می باشد :

 • مجوز کار: برای کار در ترکیه، باید مجوز کار کسب کنید. شما برای این منظور می‌توانید به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کنید یا با کمک کارفرما مستقیماً اقدامات لازم را انجام دهید.
 • ویزای کاری: پس از دریافت پیشنهاد کار، باید ویزای کاری (موقت یا دائم) برای ترکیه درخواست کنید. این ویزاها به شرایط مختلفی بستگی دارند و معمولاً توسط کارفرما در ترکیه انجام می‌شود.
 • مهارت ها و تحصیلات: برای برخی شغل ها نیاز به مهارت های خاص و تحصیلات معین است. بررسی کنید شما برآورده می‌کنید این الزامات را یا خیر.
 • زبان: تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی برای ارتباطات کاری اساسی است. درصورت نداشتن آن، ممکن است برخی مواقع نیاز به مدرک زبانی (مانند آیلتس یا توفل) داشته باشید.

مشاغل مورد نیاز

ممکن است فرصت های شغلی و مشاغل مختلفی برای افراد خارجی در ترکیه وجود داشته باشد. در واقع کار و زندگی در  یک کشور دیگر باعث ایجاد تجربه و یادگیری فرهنگ های دیگر می شود. بنابراین ممکن است برخی از افراد ترجیح دهند برای دامه تحصیلو در ادامه برای تبدیل به ویزای کار ترکیه اقدام نمایند و ممکم است برخی از افراد از همان ابتدا برای شتغال در ترکیه برای یک مدت زمان مشخص اقدام کنند. بنابراین در ادامه مشاغل مورد نیاز در ترکیه را به شما همراهان معرفی خواهیم کرد.

 • رشته های مهندسی اعم از مهندسی طراحی، مهندس مکانیک، مهندس عمران، مهندس معمار
 • مشاغل مربوط به رشته مهندسی کامپیوتر اعم از توسعه دهنده نرم افزار،‌ برنامه نویس، سخت افزار، نرم افزار
 • همینطور مشاغلی چون
 • مهارت های ترجمه شفاهی و نوشتاری و تدریس زبان
 • مهارت هایی چون آرایشگر، ماساژور، مانیکور، پدیکور، متخصص کاشت مو و غیره
 • اجرای کارهای ساختمانی و تعمیراتی
 • مهارت آشپزی
 • مهارت های مذاکره و فروش، ارتباط با مشتریان
 • رانندگی وسایل نقلیه سنگین
 • توانایی انجام عملیات بارگیری و تخلیه، بسته بندی در کارخانجات و کارگاه های تولیدی

امتیاز بندی ویزای کار ترکیه

در واقع اتباع خارجی برای آن که بتوانند به طور قانونی در ترکیه کار کنند نیاز به مجوز کار در ترکیه خواهند داشت. اما این کشور از قوانین امتیاز بندی ویزای کار ترکیه برخوردار نمی باشد. در واقع درخواست مجوز کار ممکن است توسط کارفرما با نمایندگی و یا سازمان های مربوطه وزرات کار این کشور ارسال شود که پس از تایید متقاضیان بتوانند برای درخواست ویزای کار ترکیه با طی نمودن مراحل قانونی اقدام نمایند.

بنابراین مهمترین قدم برای کار در ترکیه کسب شغل از سمت یک کافرما و یا یک شرکت فعال در ترکیه می باشد.

میزان حقوق در ترکیه

شاید یکی دیگر از مسائل مهم در خصوص ویزای کار ترکیه در نظر داشتن میزان حقوق در ترکیه در هر حرفه و تخصص می باشد که در ادامه متوسط میزان حقوق دریافتی در ترکیه را مطرح می نماییم.

 • میانگین حقوق در ترکیه: 7860 لیر در ماه
 • بالاترین حقوق در ترکیه: 35000 لیر در ماه
 • کم ترین حقوق در ترکیه: 1980 لیر در ماه

در ترکیه، کارمندان با دو الی 5 سال سابقه کار معمولا حدود 32٪ بیشتر از کارگران پایه در تمامی صنایع حقوق در آمد دریافت می کنند.

همینطور افرادی که دارای مدارک آکادمی هستند به طور متوسط 24 درصد بیشتر از همتایان خود با مدرک دیپلم درآمد و حقوق دریافت می کنند.

سوالات متداول

✔️ چه مدت می توانم با ویزای کار در ترکیه بمانیم؟

قاعدتا بر اساس مدت زمان قرارداد کاری می توانید برای درخواست ویزای کار ترکیه اقدام نمایید. اما به طور کلی برای قرارداد های کاری طولانی مدت ویزای های کار 1 ساله به متقاضیان اعطا می شود.

✔️ با چند سال کار در ترکیه می توان درخواست اقامت دائم کرد؟

به طور عموم بعد از 5 سال کار تمام وقت در ترکیه متقاضیان می توانند برای اقامت دائم درخواست دهند.

✔️ مدت زمان پروسه ویزای کار ترکیه چقدر است؟

معمولا پروسه بررسی مدارک و اعلام نتیجه برای ویزای کار ترکیه حدود 30 روز کاری می باشد.

✔️ متوسط حقوق و در آمد در ترکیه چه میزان است؟

میانگین حقوق در ترکیه حدود 7860 لیر در ماه می باشد.

سخن پایانی

ویزای کار ترکیه و شرایط ویزای کار در ترکیه برای شهروندان غیر ترک در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و توضیحاتی در خصوص شرایط ویزای کار ترکیه، انواع ویزای کار ترکیه، مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه و مراحل گرفتن ویزای کار ترکیه مطرح شد. با توجه به نزدیکی این کشور به ایران تعدادی از متقاضیان تمایل دارند برای کار و فعالیت در ترکیه اقدام نمایند. اما با در نظر داشتن میزان حقوق در ترکیه و شرایط کار در این کشور می توان گفت کشور های دیگری اعم از عمان و امارت جز گزینه های بهتری نسبت به ترکیه می توان برای عموم مردم باشد تا بتوانند بر اساس میزان درآمدی که دارند در ادامه برای کشور های مهاجر پذیری در کانادا، اروپا و ... اقدام کنند. در واقع این مقاله به درخواست تعدادی از شما عزیزان گردآوری و به نگارش درآمده است تا با مطالعه آن و مقایسه با دیگر کشور ها بهترین تصمیم را برای امر مهم مهاجرت و  اخذ اقامت دریافت کنید. اما چنانچه پس از مطالعه این مقاله با سوال و یا ابهامی روبرو شدید می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نمایی و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

 

 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
حمید محمدی
سلام وقت بخیر به نظر شما با شغل با حقوق ۲۰0۰ لیر در ماه امکان زندگی برا دو نفر وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. خیر دوست عزیز، مبلغ 2000 لیر حتی برای هزینه های زندگی یک نفر در ترکیه کافی نمی باشد.
بهار اسفندیاری
سلام ممنون از مقاله خوبتون. به نظر شما بازار کار برای ناخن کارا در ترکیه خوبه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله به طور معمول بازار کار در زمینه های آرایشی مناسب است ولی به توانایی ها و مهارت شما نیز بستگی دارد.
شبنم
سلام. من یک شرکت در ایران دارم. از چه طریقی میتونم ترکیه زندگی کنم ولی بیزنسم در ایران باشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. محدودیتی برای اینکه اقامت ترکیه و یا کشورهای دیگری را داشته باشید و بیزنستان در ایران فعال باشد وجود ندارد.
کیمیا معیری
سلام. در مورد هزینه دریافت ویزای کار و کارت اقامت راهنمایی میفرمایید؟ مرسی
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. برای استعلام هزینه شرایط شما باید از وکیل استعلام شود.
الهام
شما برای ویزای کاری ترکیه اقدامی دارید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما می توانید با تهیه محصول راهنمای گام به گام تا کار در خارج از کشور برای کاریابی در ترکیه و یا سایر کشورها اقدام نمایید.
الهام
آیا با کار در ترکیه می‌توان به اقامت رسید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز، امکان دریافت اقامت وجود دارد ولی بستگی به شرایط شما دارد و مقررات ترکیه مدام تغییر می کند. توصیه میکنیم برای کشورهای بهتری در اروپا اقدام داشته باشید.
آوا
سلام. خسته نباشید. برای دریافت جاب آفر از ترکیه، در شاخه پزشکی، آیا امکانش وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شما برای کار پزشکی در ترکیه باید مدرک خود را معادلسازی نمایید و البته به راحتی به پزشکان غیربومی کار نمیدهند.
مشاوره رایگان