تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم

31 شهریور 1401 بدون نظر

کشور آمریکا یکی از کشورهای پیشتاز در عرصه علم و دانش بوده و با داشتن برترین دانشگاه های دنیا آرزوی بسیاری از دانشجویان مستعد برای ادامه تحصیل می باشد. با توجه به بستر علم محور که برای متقاضیان تحصیل در آمریکا فراهم است بسیاری متمایل اند تا برای تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم کارشان را آغاز کنند و در رشته های تحصیلی متنوعی که در دانشگاه ها برگزار می شوند تحصیل کنند. ما به بررسی تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم و موضوعاتی همچون بورسیه امریکا با دیپلم، شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا با مدرک دیپلم، هزینه تحصیل در آمریکا، معرفی دانشگاه های برتر آمریکا، شرایط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و ... پرداختیم تا به سوالات شما عزیزان در این خصوص پاسخ دهیم. در این مسیر ما در موسسه MIE برای ارائه مطالب از مشورت وکلای بومی کشور آمریکا استفاده نمودیم تا اطلاعات مفید و کاربردی در زمینه تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و بیان این مطالب به منزله اقدام برای آن نمی باشد. با مطالعه کل محتوا اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در کشور آمریکا با مدرک دیپلم کسب خواهید نمود و پس از آن برای بررسی شرایط خود و پرسش سوالات مرتبط با این مقاله می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه بهره ببرید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم

شرایط تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم

بسیاری از دانش آموزانی که دوره دبیرستان خود را با موفقیت به اتمام می رسانند و موفق به دریافت مدرک دیپلم 12 ساله می شوند، تمایل دارند تا برای ادامه تحصیل به کشور آمریکا مهاجرت نموده و اقامت آمریکا را دریافت کنند. برای همین منظور آشنایی با شرایط تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم برای این افراد بسیار حائز اهمیت بوده و می تواند راهنمای آنها در این مورد گردد. همانطور که می دانید تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی است و داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دریافت پذیرش از کالج ها و دانشگاه ها بسیار مهم و ضروری است. یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکا را دارند، تحصیل در کالج های این کشور است که می توانند یک سال در آن تحصیل نموده و پس از آن وارد رشته مد نظر خود در دانشگاه شوند و به طور معمول ورود مستقیم به دانشگاه برای متقاضیان دشوارتر است. به طور قطع افرادی که شرایط تحصیلی، سطح زبان و سرمایه مناسبی برای تحصیل و زندگی در آمریکا دارند شانس بهتری برای دریافت پذیرش خواهند داشت.

بررسی شرایط تحصیل در آمریکا با مدرک کاردانی

یکی از گزینه های پیش روی دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را دریافت می کنند ورود به دوره کاردانی و یا فوق دیپلم است و برخی از آنها پس از دریافت مدرک کاردانی خود تمایل دارند تا برای ادامه تحصیل به کشور آمریکا مهاجرت نمایند. اما آیا مدرک کاردانی به این متقاضیان کمکی خواهد نمود و تفاوتی با تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم وجود دارد؟ به طور کلی اگر مدرک تحصیلی متقاضی دیپلم 11 ساله باشد، قطعا داشتن یک مدرک کاردانی می تواند در امر پذیرش تحصیلی به او کمک نماید اما در صورتی که مدرک دیپلم متقاضی 12 ساله باشد تفاوت چندانی برای دریافت پذیرش و ویزا نخواهد داشت. البته در ادامه بررسی شرایط تحصیل در آمریکا با مدرک کاردانی باید به این مورد اشاره داشته باشیم که از جمله مزایای دیگر داشتن مدرک کاردانی برای متقاضی، پر کردن گپ تحصیلی برای مدت 2 سال است ولی مدرک کاردانی از نظر آکادمیک در حد یک سرتیفیکیت برای گذراندن دوره آموزشی به حساب می آید.

بررسی امکان پذیرش دانشگاه های آمریکا با دیپلم فنی حرفه ای

داشتن مدرک دیپلم فنی حرفه ای برای یکی از چالش های برخی از متقاضیان تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم است. در این قسمت به بررسی امکان پذیرش دانشگاه های آمریکا با دیپلم فنی حرفه ای خواهیم پرداخت و شانس دریافت پذیرش توسط دانشجو را بیان خواهیم کرد. به طور کلی در گذشته مدرک تحصیلی برخی از دانش آموزانی که در دبیرستان های فنی حرفه ای تحصیل می کردند به صورت 11 ساله صادر می شد و با توجه به اینکه حداقل مدرک تحصیلی برای ورود به دانشگاه های آمریکا مدرک دیپلم 12 ساله است، این دانشجویان امکان دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا را نداشتند. در نتیجه برای رفع این موضوع باید دوره یک ساله برای سال دوازدهم را می گذراندند و یا اینکه برای تحصیل در مقطع فوق دیپلم اقدام می کردند و پس از دریافت مدرک فوق دیپلم خود برای ورود به دانشگاه های این کشور درخواست خود را ارسال می کردند.

مدارک مورد نیاز پذیرش با مدرک دیپلم در آمریکا

جمع آوری مدارک برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، یکی از مهم ترین مراحل در خصوص تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم است. در ابتدای این بخش باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که متقاضی تحصیل و پذیرش در آمریکا باید تسلط مناسبی به زبان انگلیسی داشته و حتی الامکان مدرک زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه مقصد خود را ارائه نماید که عمدتاً از دانشجو مدرک زبان آیلتس خواسته می شود. علاوه بر این بهتر است که دانشجویان گپ تحصیلی بالایی نداشته باشند، زیرا داشتن گپ تحصیلی بالا نشان می دهد که متقاضی از تحصیل فاصله داشته و شانس پذیرش او را کاهش خواهد داد. با وجود این نکات دانشجو باید مدارک خود را به درستی جمع آوری و تا قبل از پایان ددلاین به دانشگاه مقصد ارائه کند. از جمله مهم ترین مدارک مورد نیاز پذیرش با مدرک دیپلم در آمریکا می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

 • دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات
 • اسناد زبان آیلتس 6 و یا سایر اسناد معادل آن
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • توصیه نامه
 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه
 • پرداخت شهریه دانشگاه
 • نمره GRE، GMAT و... بسته به رشته تحصیلی

تحصیل پزشکی در آمریکا با مدرک دیپلم

یکی از تاپ ترین رشته هایی که دانشجویان برای تحصیل آن وارد کشور آمریکا می شوند رشته پزشکی است و به بررسی تحصیل پزشکی در آمریکا با مدرک دیپلم خواهیم پرداخت. به طور کلی باید گفت که امکان پذیرش مستقیم برای رشته های علوم پزشکی برای متقاضیان تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم وجود ندارد و دانشجویان برای تحصیل این رشته ها ابتدا باید دروسی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک بدنی، مهارت کلامی و... را پشت سر گذاشته و در آزمون MCAT شرکت کرده و در آن موفق به کسب نمره بالایی شوند تا بتوانند وارد رشته پزشکی شوند. دانشجویان پزشکی در سه مرحله و در ادوار مختلف باید آزمون USMLE را پشت سر بگذارند که در سال های دوم، چهارم و هفتم تحصیل از دانشجویان آزمون گرفته می شود و در صورت قبولی در این آزمون ها و گذراندن دوره های بالینی و کلینیکال دانشجو مدرک پزشکی خود را دریافت خواهد نمود.

انواع دوره‌ های دیپلم در آمریکا

گاهاً متقاضیان تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم می پرسند که انواع دوره های دیپلم در آمریکا به چه صورت است و آیا با داشتن این دیپلم ها می توان وارد دانشگاه های آمریکا شد؟ به طور کلی مدارس فنی و همینطور کالج های محلی انواع دوره های دیپلم را در کشور آمریکا ارائه می کنند و این دوره ها کوتاه تر از دوره های دانشگاهی بوده و برای افرادی که تمایل دارند تا همزمان با تحصیل در آمریکا مشغول به کار نیز باشند بسیار مناسب است. همانطور که ذکر شد این دوره ها کوتاه مدت هستند و نهایتا 12 تا 18 ماه به طول می انجامند و توانمندی های دانشجو برای ورود به بازار کار و یا تحصیلات دانشگاهی بیشتر می شود در پایان این دوره ها به افراد دیپلم معتبر از سازمان های مورد تایید دولت آمریکا ارائه می گردد.

تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم

مدرک دیپلم معادل آمریکا چیست؟

یکی از سوالاتی که توسط برخی از متقاضیان تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم پرسیده می شود این است که مدرک دیپلم معادل آمریکا چیست و در واقع این عزیزان می خواهند بدانند که در دیپلمی که در کشور خود بدست می آورند در سیستم آموزش آمریکا بعد از چند سال بدست می آید و چطور فارغ التحصیل می شوند؟ در واقع دانش آموزانی که در ایران پس از 12 سال تحصیل مدرک دیپلم خود را اخذ می کنند همانند دانش آموزان دیگر امکان تحصیل در دانشگاه های آمریکا را دارند اما بسیاری از این دانش آموزان ابتدا وارد کالج شده و آموزش می بینند و پس از آن برای ورود به دانشگاه مد نظر و تحصیل در رشته دلخواه خود اقدام می نمایند.

هزینه تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم

از جمله موضوعات مهمی که دانشجویان برای تحصیل در کشور آمریکا با آن مواجه هستند و قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی باید تمام جوانب آن را بسنجند مبحث هزینه تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم است. البته در کنار این موضوع هزینه های زندگی دانشجو نیز بسیار مهم است و باید آن را نیز در نظر بگیرد. با توجه به اینکه دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا باید شهریه بپردازند و امکان تحصیل رایگان را ندارند، دانشجو باید بتواند پس از دریافت پذیرش شهریه را نیز بپردازد. دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در آمریکا برای دانشجویان بسته به رشته و دانشگاهی که در آن قصد تحصیل دارند بسیار متفاوت و متغیر است اما می توان گفت که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا باید هزینه ای بین 5 الی 50 هزار دلار در سال را در نظر داشته باشند.

تحصیل رایگان در آمریکا با مدرک دیپلم

هزینه های تحصیل در آمریکا یکی از موضوعات اساسی و از جمله محدودیت های انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل است. با توجه به اینکه نظام آموزشی کشور آمریکا در دانشگاه به صورت رایگان نمی باشد و دانشجویان بومی و بین المللی برای تحصیل باید شهریه پرداخت کنند پس نمی توان گفت که تحصیل رایگان در آمریکا با مدرک دیپلم برای عموم دانشجویان وجود دارد. البته لازم به ذکر است که شهریه پرداختی به دانشگاه توسط دانشجویان بومی این کشور به نسبت دانشجویان بین المللی مبلغ کمتری است ولی این به معنی رایگان بودن تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم برای دانشجویان آمریکایی نیست. البته دانشجویان مستعدی که دارای سوابق علمی و کاری خوبی هستند می توانند از بورسیه های تحصیلی متعددی که توسط دولت و سازمان ها برای حمایت از دانشجویان ارائه می شود استفاده کنند و هزینه های تحصیلی خود را تامین نمایند ولی این به معنی وجود نظام تحصیلی رایگان در این کشور نیست.

معرفی انواع بورسیه امریکا با دیپلم

در عنوان قبل به این موضوع اشاره نمودیم که امکان تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم به صورت رایگان برای دانشجویان وجود ندارد. اما با این حال در این قسمت به معرفی انواع بورسیه امریکا با دیپلم خواهیم پرداخت تا شما بتوانید هزینه های تحصیل و زندگی خود را کاهش دهید. بورسیه ها با هدف کاهش هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان توسط سازمان ها، دولت، افراد و... به جامعه هدف خاصی تعلق می گیرد. به عنوان مثال بسیاری از بورسیه ها مبنی بر استعداد تحصیلی متقاضیان و کاملا رقابتی است و برخی دیگر برای کشورهای جهان سوم، یا حتی بورسیه هایی برای جنسیت ها در نظر گرفته شده است تا با حمایت از این افراد بتوانند راه آموزش را برای آنان هموار کنند. یکی از انواع بورسیه امریکا با دیپلم بورسیه های استعداد تحصیلی است که معمولاً دانشجویان باید نشان دهند معدل بالایی دارند، رزومه تحقیاتی خوبی دارند، نمرات GRE، GMAT،LSAT و... خوبی دارند و یا اختراعی دارند که آنان را از سایر متقاضیان دریافت بورسیه امریکا با دیپلم خاص تر می کند.

معرفی بهترین دانشگاه های آمریکا برای پذیرش با مدرک دیپلم و کاردانی

از قسمت های جذاب بررسی تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم می توان به معرفی بهترین دانشگاه های آمریکا برای پذیرش با مدرک دیپلم و کاردانی اشاره نماییم زیرا همانطور که ذکر شد بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا در این کشور قرار دارند. دانشجویانی که با مدرک دیپلم و کاردانی قصد اقدام برای تحصیل در آمریکا را دارند نیز باید برای تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های آمریکا اقدام کنند که همه دانشگاه های این کشور این مقطع را در رشته های ارائه خواهند کرد. پس در واقع بررسی دانشگاه ها در این قسمت به معنی بررسی برترین دانشگاه های آمریکا است و می خواهیم ببینیم رتبه دانشگاه ها در آمریکا و دنیا به چه صورت است؟ برای این منظور ما از یکی از معتبرترین سیستم های رتبه بندی دانشگاه ها در سراسر دنیا تحت عنوان رتبه بندی QS استفاده می کنیم که هر ساله آپدیتی از رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس فاکتورهای سخت افزاری، آموزشی، پژوهشی، علمی و... در اختیار مخاطبان قرار می دهد. جدول زیر نشان دهنده رتبه برترین دانشگاه های آمریکا در سطح کشور و دنیا می باشد.

رتبه در آمریکا

رتبه جهانی

نام دانشگاه

1

1

دانشگاه MIT

2

3

دانشگاه استنفورد

3

5

دانشگاه هاروارد

4

6

California Institute of Technology

5

10

University of Chicago

6

13

University of Pennsylvania

7

14

دانشگاه ییل

8

19

Columbia University

9

20

Princeton University

10

21

دانشگاه کرنل

ویزای تحصیلی آمریکا با مدرک دیپلم

یکی از حساس ترین مراحلی که متقاضیان تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم در مراحل انجام کار خود با آن مواجه هستند، مرحله دریافت ویزای تحصیلی آمریکا با مدرک دیپلم است تا بتوانند با آن وارد کشور آمریکا شوند. از مهم ترین نکات در خصوص دریافت ویزای تحصیلی آمریکا این است که افسر ویزای آمریکایی قدرت بالایی در اعمال نظر برای صدور ویزای متقاضی را دارد و می تواند متقاضی را بپذیرد و یا ریجکت کند و به همین واسطه همواره ریسک ویزا برای متقاضی به همراه دارد. ویزای تحصیلی در دانشگاه های آمریکا با عنوان F-1 صادر می گردند و نسبت به سایر انواع ویزاهای تحصیلی مانند ویزای M تقاضا و شانس بیشتری دارند. خانواده دانشجو اعم از همسر و فرزندان زیر 18 سال وی پس از ورود نفر اصلی تقاضای ویزای F-2 داده و به عنوان همراه در کنار دانشجو حضور پیدا می کنند. برخی از مهم ترین مدارکی که متقاضی برای دریافت ویزای F-1 باید به سفارت آمریکا ارائه نماید می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد
 • مدارک شناسایی و هویتی مانند پاسپورت
 • نامه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • عکس

شرایط کار برای دانشجویان با مدرک دیپلم در آمریکا

دانشجویانی که قصد تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم را دارند تمایل دارند تا در این کشور کار کنند و بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را بدست آورند. البته این موضوع آثار مثبت دیگری همچون تقویت ارتباط با مردم، تقویت زبان و ایجاد فرصت های جدید برای فرد می شود. به طور کلی دانشجویان در طول دوره تحصیل خود مدت امکان اجازه کار پارت تایم خواهند داشت و بر اساس قوانین می توانند نهایتا تا 20 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند. دانشجو بسته به نوع کاری که در این دوره به آن مشغول خواهد شد، حقوقی در حدود 12 الی 15 دلار آمریکا دریافت خواهد کرد. بسیاری از دانشگاه ها برای کار دانشجویی در آمریکا به دانشجویان خود کمک می کنند و برخی از امور جاری دانشگاه را به آنها می سپارند و یا حتی در خارج از دانشگاه شرایط کار برای دانشجویان با مدرک دیپلم در آمریکا وجود دارد و معمولاً دانشجویان مسیر سختی برای کاریابی نخواهند داشت.

شرایط اقامت پس از تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم چگونه است؟

اطلاع از شرایط اقامت پس از تحصیل در آمریکا از جمله نگرانی ها و مهم ترین موضوعاتی است که دانشجو باید از آن آگاه بوده و با خیال آسوده تری برای تحصیل در این کشور اقدام داشته باشند. در واقع بسیاری از متقاضیان می پرسند که شرایط اقامت پس از تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم چگونه است؟ با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل وارد آمریکا می شوند تمایل دارند تا پس از تحصیل در این کشور مشغول به کار شده و اقامت دائم و یا حتی پاسپورت امریکا را دریافت نمایند، دولت آمریکا گزینه های متعددی را پیش روی متقاضیان قرار داده است. دانشجویانی که با ویزای F-1 وارد آمریکا می شوند می توانند ویزای خود را تمدید نموده و یا آن را به ویزاهای کاری مانند H-1B تبدیل کنند. البته امکان دریافت گرین کارت به روش های مختلفی مانند لاتاری، کارآفرینی، ازدواج، سرمایه گذاری، اقامت نخبگان و... نیز وجود دارد.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ دانشجویانی که برای تحصیل در آمریکا اقدام می نمایند چه نوع ویزایی دریافت می کنند؟

ویزای دانشجویی آمریکا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور ویزای F-1 می باشد.

امکان دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا با مدرک دیپلم فنی حرفه ای وجود دارد؟

خیر، دانشجویان حتما باید بتوانند مدرک دیپلم 12 ساله ارائه نمایند و با مدرک دیپلم فنی حرفه ای حتما باید مدرک پیش دانشگاهی نیز دریافت نمایند.

✅ امکان تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم بدون پرداخت هزینه امکان پذیر است؟

به صورت کلی تحصیل در آمریکا رایگان نیست اما در صورتی که دانشجو بورسیه دریافت کند می تواند به صورت رایگان تحصیل نماید.

✅ برای تحصیل در دوره لیسانس در آمریکا دانشجویان چه مدرک زبانی را باید ارائه نمایند؟

حداقل نمره آیلتس 6 برای دریافت پذیرش مورد نیاز است.

سخن پایانی

ما در این محتوا تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم و موضوعات مرتبط با آن از جمله تحصیل پزشکی در آمریکا با مدرک دیپلم، شرایط تحصیلی در آمریکا با مدرک دیپلم را تحلیل کردیم. با توجه به مطالب ذکر شده، می دانیم که تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم برای دانشجویان امکان پذیر است ولی در کنار این موضوع باید دقت داشته باشید که دریافت ویزای آمریکا ریسک هایی را به همراه خواهد داشت. ما در تیم تحقیقاتی موسسه MIE این مقاله را با هدف آشنایی شما با تحصیل آمریکا با مدرک دیپلم و با مشورت وکلای بومی آمریکا نگارش نمودیم. شما می توانید پرسش های خود در خصوص تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم را با کارشناسان موسسه در قالب مشاوره رایگان تلفنی در میان بگذارید و یا سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها یادداشت نموده و پاسخ خود را دریافت کنید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان