پذیرش دکترا در خارج از کشور

3 نظر

پذیرش دکتری در خارج از کشور را شاید اولین دوره تحصیلی از نظر تقاضا برای اپلای می شناسید زیرا که شرایط ویژه از لحاظ بورس تحصیلی و سطح علمی آموزشی در دانشگاه های برتر افراد زیادی را جهت تحصیل در خارج از کشور وسوسه می کند. به علاوه پرداخت حقوق در دوره دکتری در برخی کشورها اهمیت این تقاضای زیاد را دو چندان می کند. با توجه به اینکه شرایط پذیرش دکترا در خارج از کشور طوری است که اپلای توسط داوطلب تحصیلی به نفع او تمام خواهد شد، موسسه MIE اقدام به تهیه محصول آموزش اپلای دکترا و بورس تحصیلی به صورت رایگان در چند قسمت نموده است. شما می توانید برای مشاهده ویدیو و اخذ پاسخ پرسش تان به کانال یوتیوب موسسه مراجعه نمایید. این محتوا با تجربه چندین ساله موسسه تنظیم شده و برای اطلاع کامل از خدمات MIE نیاز به ارتباط با مشاوران خواهید داشت.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد اخذ پذیرش دکتری از تاپ ترین دانشگاه های روز دنیا

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد اخذ پذیرش دکتری از تاپ ترین دانشگاه های روز دنیا

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد اخذ پذیرش دکتری از تاپ ترین دانشگاه های روز دنیا

 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
تحصیل دکترا در خارج از کشور

شرایط تحصیل دکتری در خارج از کشور

تحصیل دکترا در خارج از کشور با توجه به کشور مقصد، استاد راهنما و دانشگاه مدنظر دارای شرایط مختص به خود است از همین رو نیاز است که سطح علمی و دورنمای آینده خود را با این شرایط بسنجید. پذیرش دکتری در خارج از کشور معمولا با مکاتبه استاد راهنما و سوپروایزر است که قطعی خواهد شد. به همین دلیل آشنایی با نکات مکاتبه با سوپروایزر و زمینه کاری این فرد برای ارائه PROPOSAL مناسب دارای اهمیت ویژه ای است. برای نمونه در کشور استرالیا میانگین کلی نمرات یا همان معدل تاثیر قطعی در موفقیت اپلای می گذارد در صورتی که نمرات آزمون GRE برای رشته های مهندسی در دانشگاه های امریکا از جمله ملاک های تاثیر گذار است. در این کشور نمرات بالای تافل نیز برای اپلای و تحصیل دکترا در آمریکا موثر خواهند بود. علاوه بر این موارد مقالات ISI و شرکت در کنفرانس های بین المللی نیز برای اپلای موفق دکترا اهمیت خواهند داشت. از جمله موارد مهم پذیرش می توان به موارد ذیل نام برد:

 • استاد راهنما با زمینه پژوهشی مناسب
 • پیشینه تحصیلی با تحویل نمرات دوره های مختلف
 • پروپوزال (PROPOSAL)
 • توصیه نامه از اساتید پیشین
 • مصاحبه موفق با استاد راهنما
 • نمرات مدارک زبان انگلیسی

تحصیل دکترا در خارج از کشور معمولا با توجه به اساتید راهنما، دارای پیشنهاد تحقیقاتی یا تدریسی خواهد بود. به همین دلیل شما می توانید حقوق دریافت کنید.

مراحل و نحوه پذیرش دکتری در خارج از کشور

دوره دکترا با مدت زمان تحصیلی 3 تا 5 سال از جمله مقاطعی است که به دلیل مصاحبه فردی برای پذیرش نهایی، اقدام توسط داوطلب به نفع او تمام خواهد شد. زیرا هزینه کردن در این مسیر توسط موسسات مهاجرتی به نوعی بیهوده خواهد بود زیرا که در انتها مصاحبه استاد راهنما با شخص متقاضی انجام می پذیرد. همان طور که گفته شد برای اپلای دکتری در خارج از کشور شرایط متفاوت است اما می توان در قالب چند قدم به صورت کلی به مراحل پذیرش دکترا در خارج از کشور پرداخت که در ذیل مطالعه می کنید.

 • انتخاب چند گزینه ابتدایی برای اپلای
 • جستجو درباره دانشگاه های منتخب در شبکه های اجتماعی یا منابع انگلیسی
 • شناسایی اساتید راهنما دانشگاه های منتخب با توجه به رشته داوطلب و پروپوزال
 • مکاتبه درست با اساتید راهنمای منتخب
 • مصاحبه سوپروایزر با داوطلب
 • اخذ پذیرش و اقدام برای ویزا

مدارک مورد نیاز پذیرش دکتری در خارج از کشور

پس از شناخت شرایط و مراحل پذیرش دکتری در خارج از کشور نوبت به تشریح مدارک عمومی که در این مسیر نیاز دارید، می رسد. مجددا ذکر نکته تفاوت در مراحل و مدارک بسته به رشته و دانشگاه خالی از لطف نیست به همین دلیل بهتر است با دقت در سایت دانشگاه های مدنظر خود جستجو های لازم را انجام دهید و تمامی مدارک را آماده کنید. در اینجا ما به شرح کلی مدارک مورد نیاز پذیرش دکتری در خارج از کشور خواهیم پرداخت.

 • مدرک کارشناسی ارشد معتبر از نظر دانشگاه منتخب
 • ریز نمرات با رعایت حداقل معدل دانشگاه مدنظر
 • مقالات منتشر شده (ISI)
 • رزومه تحقیقاتی و شرکت در کنفرانس های معتبر
 • اثبات مهارت در زبان انگلیسی با نتایج آزمون های معتبر
 • انگیزه نامه و توصیه نامه
 • نمرات آزمون هایی نظیر GRE یا GMAT

 

اخذ بورسیه تحصیلی

این مقاله را از دست ندهید: اخذ بورسیه تحصیلی

در این مقاله ما نحوه اخذ بورسیه تحصیلی را به شما خواهیم آموخت.

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل دکتری در خارج از کشور

در اپلای دوره های مختلف تحصیلی مدرک زبان را می توان از جمله موارد عمومی دانست که عموما برای دکتری دارای نمره حداقلی بالاتری به نسبت دوره های پیشین است. در دوره دکترا حتی در کشورهای غیر انگلیسی زبان، اثبات مهارت در انگلیسی جزو شرایط عمومی برای پذیرش خواهد بود که نمره ان در نتیجه تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. معمولا نمره آیلتس مورد نیاز برای پذیر دکترا در خارج از کشور 7 الی 7.5 است که نمرات بخش های شنیداری، گفتاری و... نیز در برخی دانشگاه ها مهم هستند.ش

نکات مکاتبه با سوپروایزر برای اپلای دکترا در خارج از کشور

از جمله مراحل مهم اخذ پذیرش دکتری در خارج از کشور می توان به مکاتبه با استاد راهنما اشاره داشت. آشنایی با نحوه ایمیل زدن به اساتید راهنمای منتخب، در موفقیت شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت. در ادامه به مهم ترین نکات در مکاتبه با سوپروایز برای تحصیل دکتری در خارج از کشور می پردازیم.

 • انتخاب موضوع یا سابجکت مناسب: بخش سابجکت هر ایمیل می تواند شانس زیادی برای بررسی ایمیل شما توسط استاد راهنما بسازد. سابجکت یا موضوع خاص می تواند توجه فرد را برای مطالعه ایمیل شما جلب نماید.
 • اشاره به موضوع تحقیقاتی در متن ایمیل: متقاضی با تحقیقاتی که از قبل برای انتخاب سوپروایزر داشته می تواند در ایمیل نقطه قوت داشته باشد به این صورت که علاقه خود را به موضوع نشان خواهد داد.
 • قالب تکراری نداشتن: ارسال ایمیل یکسان برای اساتید راهنمای منتخب اشتباهی فاحش خواهد بود. زیرا جلب موافقت هر استاد با هم راستایی موضوعات مطالعاتی سوپروایزر با پروپوزال شما امکان پذیر خواهد بود.
 • لحن نوشتاری مناسب: شیوه نگارش متن ایمیل و القا احساس برتری به استاد می تواند در ابتدا به منزله رعایت ادب و در نهایت احساس نیاز شما به ایشان را ایجاد نماید.
 • مختصر و مفید بودن: دقت داشته باشید که مکاتبه شما در قالب متنی انجام می پذیرد به همین دلیل کشش بحث تا حدی امکان پذیر است.

دانشجوی دکترا در خارج از کشور

هزینه تحصیل دکتری در خارج از کشور

عموما هزینه تحصیل دکترا در خارج از کشور به نسبت سایر مقاطع دارای مقادیر کمتری است. البته متنوع بودن رشته، دانشگاه و کشور تفاوت زیادی را ایجاد خواهد کرد. اطلاع از هزینه تحصیل دکتری در خارج از کشور به شما در انتخابی درست کمک خواهد کرد که در جدول ذیل به صورت میانگین به تهیه این مبلغ در کشورهای مختلف پرداختیم.

کشور

مبلغ

هزینه تحصیل دکترا در انگلیس

15-25,000 پوند

هزینه تحصیل دکترا در آمریکا

25-55000 دلار

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

2,500-25,000 دلار کانادا

هزینه تحصیل دکترا در آلمان

120-350 یورو

هزینه تحصیل دکترا در اتریش

726.72 یورو

هزینه تحصیل دکترا در استرالیا

18-42,000 دلار استرالیا

شرایط اخذ فول فاند یا بورسیه دکتری در خارج از کشور

کمک هزینه های تحصیلی در بخش دکترا دارای تنوع بسیار بیشتر است زیرا که علاوه بر کمک هزینه های مبتی بر شایستگی و مبتنی بر نیاز، دو نوع کمک هزینه TA و RA دکترا در دسترس است. علاوه بر این دسته بندی منابع تامین هزینه بورس تحصیلی نیز در این دوره تنوع زیادی دارد. منابعی همچون دولت ها، دانشگاه ها، خیرین، موسسات علمی و پژوهشی و... در این دسته بندی قرار دارند. بورس های مبتنی بر شایستگی بیشتر در قالب شرط معدل، مقالات ISI و روزمه دانشجو اعطا می گردد. مقطع دکترا امکان دستیار تحقیق بودن و دستیار تدریس را به نوعی شغل برای داوطلبان فراهم آورده است. TA یا دستیار تدریس موظف به ارائه کلاس های درسی برای دانشجویان مقاطع پایین تر است در صورتی که RA یا دستیار تحقیق در پژوهش های جمعی یا سوپروایزر به کمک آنها می رود.

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در پذیرش دکتری در خارج از کشور هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

TA و RA دکترا در خارج از کشور چیست؟

دستیار آموزشی یا دستیار تحقیق دو نوع کمک هزینه برای دانشجویان دکتری است به نوعی که با تحقیق یا تدریس می توانید کمک هزینه دریافت نمایید.

مدرک زبان مورد نیاز پذیرش دکتری در خارج از کشور در چه سطحی خواهد بود؟

در بیشتر دانشگاه ها برای دوره دکترا آیلتس 7 به بالا را شرط پذیرش قرار داده اند.

✅ برای تحصیل رایگان در مقطع دکتری در خارج از کشور چه مواردی لازم است؟

فول فاندهای ارائه شده در این دوره بیشتر از سایر مقاطع می باشد البته برخی کشورها دوره دکترا را به صورت رایگان حتی با پیشنهاد شغلی ارائه می دهند.

✅ آیا بورسیه دکتری خارج از کشور فول فاند است؟

بیشتر فول فاندهای ارائه شده برای دوره دکترا است در نتیجه شانس بیشتری برای اخذ فاند کامل خواهید داشت.

سخن پایانی

پذیرش دکتری در خارج از کشور یک فرصت برای بالابردن سطح علمی در کنار تجربه زندگی و آشنایی با فرهنگ های متنوع است. افراد با توجه به امتیازاتی که دارند می توانند از کمک هزینه های مختلف این دوره استفاده کنند و یا حتی به عنوان فرصت شغلی و آمادگی برای ورود به موسسات معتبر به آن بنگرند. برای پذیرش دکتری در خارج از کشور نقطه ابهام به نوعی یافتن و مکاتبه با استاد راهنمای مناسب هر شخص می باشد که موسسه ملک پور در قالب محصول چند قسمتی رایگان به توضیح این دست مسائل پرداخته است. افراد می توانند برای پاسخ به سوالات خود، در کانال یوتیوب موسسه یا در بخش ذیل ثبت سوال نموده تا در ویدیوهای تکمیلی به پاسخ آنها دست یابند. مشاوره رایگان تلفنی برای امور مهاجرت و اخذ ویزا در اختیار شما قرار دارد.


ثبت پرسش
رضا تاری وردی
سلام و احترام دانشجوی دکتری دانشگاه سراسری،رشته مهندسی انرژی گرایش سیستمهای انرژی هستم.با معدل ۱۸.۲۸هستم.متاهل.دوتاپسردارم.با خضوع، چند اختراع ثبت شده دارم. بابت یک اختراع درسال۲۰۱۴ به دانشگاه ساربروکن آلمان دعوت شدم و ارائه موفقی انجام دادم. شاخصترین علاقه تحقیقاتیم مبدلهای مستقیم انرژی،هست. آیا در آمریکا،آلمان،بادریافت حقوق کافی برای زندگی راحت ۴نفر،امکان اخذ پذیرش دکتری مجدد رو برام دارین؟ ممنونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز ممکن است رزومه شما برای روش eb1 امریکا مناسب باشد. لطفا برای بررسی رزومه خود با موسسه تماس بگیرید.
مرتضی محمدی وند خوشخو
من ارشد آموزش فیزیک دارم....چه کشوری را برایم پیشنهاد می دهید...
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و وعرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را درست تر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعاتی چون سن، سابقه کار، سطح زبان انگلیسی و وضعیت تاهل شما هستیم. پیشنهاد می کنم با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود.
خورشید اسدی
سلام برای تحصیل در مقطع دکتری معدل کارشناسی و دیپلم رو هم میخوان؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز تمامی مدارک شما بررسی می گردد.اما مدارک فوق لیسانس از اهمیت بیشتری برخوردار است.
مشاوره رایگان