بورسیه تحصیلی در هلند

21 نظر

افرادی که در اندیشه اخذ بورسیه تحصیلی هلند هستند این امکان برای آنها فراهم است که بتوانند در این کشور بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. همچنین امکان دریافت فاند تحصیلی هلند برای افراد واجد شرایط وجود دارد. بورسیه های تحصیلی متفاوتی در کشور هلند ارائه می گردد. به طور کلی بورسیه های تحصیلی به سه بخش تقسیم می گردند:

 • برخی از بورسیه های تحصیلی شامل پوشش هزینه های زندگی و تحصیل می شوند.
 • برخی دیگر صرفاً هزینه های تحصیل را پوشش خواهند داد.
 • آخرین نوع بورسیه های تحصیلی مربوط به بورسیه هایی هست که صرفاً به صورت کمک هزینه به دانشجویان داده می شود و همه هزینه های فرد را شامل نمی شود.

اخذ بورسیه تحصیلی هلند به شرایط مختلفی بستگی دارد و ممکن است براساس نوع بورسیه و دوره تحصیلی مورد نظر تغییر کند. در ادامه شرایط عمومی برای اخذ بورسیه تحصیلی در هلند را برای دانشجویان بین‌المللی توضیح داده‌ایم:

 • انتخاب دوره تحصیلی: ابتدا باید دوره تحصیلی و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و به یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی معتبر در هلند ثبت نام کنید.
 • مطابقت با شرایط دوره: شما باید شرایط و پیش‌نیازهای دوره تحصیلی مورد نظر را برآورده کنید و معدل و مهارت‌های زبان مورد نیاز را داشته باشید.
 • مشارکت در برنامه‌های بورسیه: هلند دارای برنامه‌های بورسیه متعددی برای دانشجویان بین‌المللی است. برنامه‌هایی مانند بورسیه‌های حکومتی (Orange Knowledge Program) و بورسیه‌های دانشگاهی (University Scholarships) وجود دارد. شما باید به این برنامه‌ها درخواست دهید و شرایط و مهلت‌های هر بورسیه را رعایت کنید.
 • ارائه مدارک: برای اخذ بورسیه، شما باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. این ممکن است شامل مدارک تحصیلی، رزومه، نامه توصیه و سایر مدارک مورد نیاز باشد.
 • مصاحبه: در برخی موارد، شما ممکن است برای اخذ بورسیه به مصاحبه دعوت شوید. در این مصاحبه، شما باید توانایی‌ها و اهداف تحصیلی خود را توضیح دهید.
 • مهارت‌های زبان: بسیاری از بورسیه‌ها در هلند به داشتن مهارت‌های زبان انگلیسی یا هلندی معتبر نیاز دارند. شما باید مدرک معتبری از زبان مورد نظر داشته باشید.
 • ددلاین: حتماً مهلت‌های درخواست بورسیه را رصد کنید و در موعد مقرر درخواست خود را ارسال کنید.

در این مقاله سعی بر این نموده ایم که به این قبیل سوالات شما پاسخ دقیق و قانونی دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط بورسیه تحصیلی هلند می توانید با دفاتر موسسه ملک پور تماس گرفته و یا با پر کردن فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان در این خصوص بهره مند گردید. در ادامه عناوین زیر را مورد بررسی قرار می دهیم:

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط تحصیل در هلند


 

تماس با ما

بورسیه تحصیلی هلند

انواع بورسیه تحصیلی هلند

 هلند، یکی از کشورهایی است که به دانشجویان بورسیه اختصاص می دهد اما این فرصت برای افراد خارج از منطقه اتحادیه اروپا که برای تحصیل در این کشور قدم گذاشته اند و با سختی و مشکلات مالی روبرو هستند، کمی مشکل به نظر می رسد. بورسیه تحصیلی دارای انواع مختلفی می باشد که هرکدام دسته ای از دانشجویان را شامل می شود. معمولا شرایط اصلی این بورسیه ها برپایه شایستگی و توانایی افراد می باشد. برای آگاهی از شرایط بورسیه ابتدا باید دانشگاه مورد نظر را انتخاب نمود. نمرات ممتاز، مقاله، تحقیقات علمی و... افراد را در راه اخذ بورسیه های خارجی کمک می کند. تامین مالی انواع بورسیه تحصیلی هلند را مشخص می کند که در ادامه به توضیح بورسیه های دولتی و دانشگاهی می پردازیم.

بورسیه های دولتی هلند

بورسیه های دولتی چندین نوع بورسیه را در دل خود جای داده است. بسیاری از بورسیه های دولتی دارای مزایای و قابلیت های مثمرثمری بوده که دغدغه های مالی دانشجویان در زمان تحصیل را برطرف می نماید. با توجه به اینکه تحصیل در کشور هلند رایگان نبوده و بسیاری از متقاضیان به دلیل موانع مالی، با استعدادهای بسیار زیادی از ورود به دانشگاه های معتبر هلند بازمی مانند، کشور هلند این نوع بورسیه ها را پی ریزی کرده تا راهکار مناسبی برای مشکل مورد بحث، طراحی کرده باشد. مهم ترین بورسیه های دولتی هلند، موارد زیر است:

Orange Knowledge Programme

این بورسیه به منظور تحقیق و توسعه در مناطق خاص در نظر گرفته شده است. در واقع کشور هلند با این بورسیه تحصیلی، قصد دارد تا پل هایی را از طریق علم و دانش برای به وجود آوردن بستر و فرصت هایی در خاورمیانه و آفریقا، به وجود آورد. این بورسیه نوعی کمک هزینه تحصیلی کوتاه مدت به شمار می رود. افراد می توانند برای دریافت بورسیه مورد نظر، 2 بار در سال درخواست دهند که معمولا در ماه فوریه، مارس و یا اکتبر خواهد بود و مختص دوره فوق لیسانس یا دوره های کوتاه مدت است.

Holland Scholarship

 واجدین شرایط Holland Scholarship، دانشجویان در مقطع لیسانس و فوق لیسانس خارج از اتحادیه اروپا می باشند. ارائه دهنده این نوع بورسیه که برای هر نفر 5000 یورو در نظر گرفته شده است، وزارت آموزش و پرووش و علوم بوده و در اولین سال مطالعات دانشجویان به آنان تعلق می گیرد. باید توجه داشت که این یک بورسیه تحصیلی کامل نمی باشد.

داوطلبان با اپلای موفق در دوره لیسانس به زبان هلندی و داشتن صلاحیت اپلای می توانند برای این بورس درخواست دهند. توجه داشته باشید که هیچ دوره قبلی در هلند نباید گذرانده باشید.

بورسیه تحصیلی MENA (MSP)

بورسیه تحصیلی MENA، دوره های کوتاه مدت در هلند برای متخصصان جوان از خاورمیانه و شمال آفریقا می باشد. دانشجویان با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، می توانند از این نوع بورسیه بهره مند شوند. رشته های واجد شرایط بورسیه مورد نظر، در رشته های هنر و علوم انسانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و... خلاصه می شود.

بورسیه اراسموس

بورسیه تحصیلی دانشگاه اراسموس از سوی وزارت آموزش و پرورش و علوم هلند و دانشگاه اراسموس روتردام برگزار می گردد. این بورسیه برای دانشجویان بین المللی به وجود آمده است که به افراد در مقطع لیسانس و فوق لیسانس تعلق می گیرد. بورسیه اراسموس با هدف از بین بردن مشکلات و موانع برسر راه دانشجویان با استعداد برتر، درصدد ترغیب آنها برای ادامه تحصیل و تحقیق و پژوهش های علمی می باشد.

بورسیه تحصیلی هلند در دانشگاه های مختلف

نوع دیگری از کمک هزینه ها، بورسیه های دانشگاهی هلند می باشد که توسط دانشگاه های معتبر و صاحب نام این کشور ارائه می شود. هر کدام از دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی هلند ارائه می دهند دارای مزایای بسیاری می باشند از مهمترین دانشگاههای معتبر و صاحب نام هلند که اقدام به ارائه بورسیه های تحصیلی دانشگاهی کرده‌اند می‌توان به نام هایی همچون دانشگاه لیدن، دانشگاه ماستریخت، دانشگاه اوترخت، دانشگاه گرونینگن، دانشگاه فنی دلفت، دانشگاه آمستردام، دانشگاه صنعتی توئنته، دانشگاه وریج آمستردام و دانشگاه لاهه هلند اشاره نمود.

 بورسیه شایستگی دانشگاه آمستردام برای دانشجویان ممتاز

قبل از هر چیزی بد نیست بدانید که این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آمستردام در نظر گرفته شده است.

 آخرین مهلت برای ارائه درخواست ۱۵ ژانویه می باشد. هدف دانشگاه آمستردام برای ارائه این بورسیه، جذب دانشجویان با استعداد و توانایی برجسته خارج از منطقه اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل و پژوهش در این کشور می باشد. مبلغ بورسیه، بین ۲۰۰۰ تا ۲۵ هزار یورو متغیر می باشد.

 

 بورسیه شایستگی دانشگاه لیدن

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه لیدن تعلق‌ میگیرد. آخرین مهلت برای ارائه درخواست بورسیه تحصیلی لیدن، ۱ فوریه و ۱۱ اکتبر می باشد. دانشجویانی که اقدام به تحقیق و پژوهش در دانشگاه لیدن کرده‌اند و با موانعی همچون مشکلات مالی روبرو شدند از طریق این بورسیه می‌توانند دغدغه‌های خود را برطرف کرده و به تحقیق و پژوهش بپردازند. برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاه لیدن دارای سه جایزه است که شامل پرداخت نیمی از شهریه یا پرداخت کامل هزینه شهریه و هزینه کامل زندگی دانشجویی می باشد. باید توجه داشت که این نوع بورسیه یک بورسیه تحصیلی کامل نیست.

بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه Twenet

 این بورسیه تحصیلی شامل حال دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا می شود. از مهمترین رشته هایی که واجد شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی ذکر شده می باشند، می توان به رشته علوم مهندسی، علوم پزشکی، علوم ارتباطات، و غیره اشاره نمود. ارزش این بورسیه تحصیلی بین ۳ هزار تا ۲۲ هزار دلار در سال تخمین زده شده است و دانشجویان به مدت دو سال می توانند از آن بهره مند گردند.

 

بورسیه دانشجویان بین المللی دانشگاه رادبود

این بورسه تحصیلی تحقیقاتی دانشجویان با استعداد بالقوه که دنبال فرصتی مناسب برای تحقیق و پژوهش می باشند را شامل می شود. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد قادر به استفاده از مزایای بورسیه تحصیلی مورد نظر می باشند. این نوع بورسیه تحصیلی هزینه های ویزا، مجوز اقامت و بیمه سلامت را تحت پوشش قرار می دهد. همچنین تا به اکنون حدود دو هزار و ۲۰۹ نفر از دانشجویان از این نوع بوسیه بهره‌مند شده‌اند.

بورسیه Justus & Louise van Effen دانشگاه فنی دلفت

این نوع بورسیه را باید یکی از برنامه‌هایی دانست که به منظور حمایت مالی از دانشجویان بین‌المللی در مقطع های مختلف لیسانس و فوق لیسانس که مایل به تحصیل در دانشگاه دلفت می باشند دانست. این بورسیه تنها یکی از تعداد زیادی از بورسیه های تحصیلی عالی است که دانشگاه صنعتی دلفت برای دانشجویان با عنوان حمایت مالی از آنها در نظر گرفته است. تنها دانشجویان بین المللی می توانند از بورسیه نامبرده استفاده کنند.

بورسیه پتانسیل بالای دانشگاه ماستریخت

در همین ابتدا باید بگوییم که مهلت ارائه درخواست برای استفاده از این نوع بورسیه یک فوریه در هر سال می باشد. جالب است بدانید که دانشگاه ماستریخت حدود ۲۴ بورسیه تحصیلی را شامل می‌شود. این بورسیه تحصیلی، هزینه‌های شهریه و کمک هزینه های زندگی دانشجویی دانشجویان با استعداد خارج از اتحادیه اروپا در برمی‌گیرد. بورسیه تحصیلی مورد بحث این بخش از مقاله، هزینه های زندگی، بیمه سلامت، درخواست ویزای دانشجویان را پوشش می دهد.

بورسیه ‏Utrecht Excellence

 بورسیه تحصیلی اوترخت تعدادی از دانشجویان بین‌المللی را از خارج از اتحادیه اروپا که دنبال فرصت مناسبی برای تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد می باشند را شامل می شود. بورسیه تحصیلی اوترخت هزینه‌های مربوط به شهریه و زندگی دانشجویی افراد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی هلند

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی در هلند به صورت مرحله به مرحله ممکن است متغیر باشد و بسته به نوع بورسیه و دوره تحصیلی متفاوت باشد. اما در کل، مراحل کلی اخذ بورسیه تحصیلی در هلند به شرح زیر می‌باشد:

مرحله 1: انتخاب دوره تحصیلی و دانشگاه

 • انتخاب دوره تحصیلی مورد نظر: ابتدا باید دوره تحصیلی و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهتر است موردی را انتخاب کنید که با توانایی‌ها و اهداف شخصیتان همخوانی داشته باشد.
 • انتخاب دانشگاه: بعد از انتخاب دوره، باید دانشگاه یا مؤسسه آموزشی مناسب را برای تحصیل انتخاب کنید. مطمئن شوید که دانشگاه انتخابی دارای معتبریت و شهرت خوبی در زمینه مورد نظرتان است.

مرحله 2: مطالعه شرایط بورسیه

 • مراجعه به وب‌ سایت مؤسسه بورسیه: بیشتر مؤسسات دارای وب‌سایت‌هایی هستند که شرایط و بورسیه‌های مختلف را اعلام می‌کنند. مطالعه دقیق این شرایط از مرحله مهمی است.
 • انتخاب بورسیه: براساس شرایط و نوع دوره تحصیلی، یک بورسیه را انتخاب کنید که با شرایط و توانایی‌های شما همخوانی داشته باشد.

مرحله 3: تهیه مدارک

 • تدوین رزومه: یک رزومه تحصیلی و حرفه‌ای تدوین کنید که شامل تجربیات تحصیلی و حرفه‌ای، مهارت‌ها، و اهداف شما باشد.
 • مدارک تحصیلی: کپی مدارک تحصیلی (مثل مدرک دیپلما، مدرک کارشناسی، و ... ) را تهیه کنید و ممکن است برای ترجمه این مدارک به زبان مقصد (معمولاً انگلیسی) نیاز باشد.
 • نامه توصیه: نامه‌های توصیه از اساتید یا افرادی که به شما اعتبار داده‌اند را تهیه کنید.
 • مدارک زبان: در صورت نیاز به مدرک زبان (مانند IELTS یا TOEFL)، این مدارک را آماده کنید.

مرحله 4: ارسال درخواست بورسیه

 • پر کردن فرم درخواست: به وب‌سایت مؤسسه بورسیه رفته و فرم درخواست مربوطه را پر کنید. معمولاً این فرم‌ها به صورت آنلاین در دسترس هستند.
 • ضمیمه مدارک: مدارک مورد نیاز را به درخواست خود ضمیمه کرده و به مؤسسه بورسیه ارسال کنید. ممکن است بخواهند مدارک اصلی را هم برای بررسی ارائه دهید.

مرحله 5: مصاحبه و آزمون‌ها

 • مصاحبه: برخی بورسیه‌ها نیاز به مصاحبه دارند. در این مصاحبه، معمولاً درباره اهداف تحصیلیتان و موارد مرتبط با بورسیه پرسش می‌شود.
 • آزمون‌ها: برخی بورسیه‌ها ممکن است آزمون‌هایی را برای انتخاب داوطلبان برگزار کنند. در این صورت، شما باید در آزمون‌ها موفقیت آمیز باشید.

مرحله 6: اعلام نتایج و قبولی

بعد از ارسال درخواست، باید صبر کنید تا نتایج اعلام شود. در صورت قبولی، شما باید مراحل مرتبط با ویزای تحصیلی و مهاجرت را پشت سر بگذارید و دنبال کنید.

مرحله 7: اخذ ویزا و آمادگی برای تحصیل

پس از قبولی، باید ویزای تحصیلی خود را اخذ کنید و برای تحصیل در هلند آماده شوید. این شامل مسائل مالی، مسائل زندگی، و سایر موارد مرتبط با تحصیل در هلند می‌شود.

ددلاین بورسیه های تحصیلی هلند

در این مقاله به شرایط مختلفی که هر بورسیه تحصیلی در هلند دارا می باشد پرداخته شد و حول محور موضوع را پیرامون مواردی که موجب می شود تا دانشجویان از بورسیه های تحصیلی هلند برخوردار شوند گذاشته شد. یکی از موارد مهمی که موجب می‌شود متقاضیان بتوانند از انواع بورسیه های تحصیلی هلند برخوردار شوند واجد شرایط بودن آن می باشد. اگر دانشجویان نتوانند درخواست خود را در زمان معین اعلام کنند، نمی توانند از مزایای ویژه آن بورسیه تحصیلی بهره مند شوند.

 پس این جا است که به اهمیت تاریخ ددلاین بورسیه های تحصیلی هلند می توان پی برد. هرکدام از دانشگاه‌ها و یا موسساتی که اقدام به ارائه بورسیه های تحصیلی به متقاضیان در کشور هلند می کنند، تاریخ مشخص و متفاوتی را در رابطه با ددلاین بورسیه های تحصیلی هلند در نظر گرفته اند که برای اطلاعات کامل در این باره، می بایست به وبسایت هر موسسه و دانشگاه رجوع کرد. اما اگر بخواهیم یک تاریخ حدودی در رابطه با این موضوع بیان کنیم می‌توانیم به ماه های فوریه و اکتبر اشاره کنیم چرا که بیشترین تاریخ‌های ددلاین در این ماه ها قرار دارد.

بورسیه فول فاند هلند

بورسیه فول فاند هلند یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین بورسیه ها در کشور هلند می باشد چرا که تمام هزینه های تحصیل در هلند را به طور کامل در بر می‌گیرد و افراد تنها مشغول به تحصیل می شوند و هیچ هزینه ای را در این کشور در زمان تحصیل خود پرداخت نمی نمایند. این بورسیه علاوه بر هزینه‌های زندگی و تحصیل، حتی هزینه بلیط رفت و آمد متقاضی را نیز در بر می‌گیرد.

همین امر موجب محبوبیت بسیار بالای بورسیه فول فاند هلند شده است و افراد بسیاری برای بهره مندی از این نوع بورسیه با هم به رقابت می‌پردازند. برای بهره مندی از مزایای بی نظیر بورسیه فول فاند هلند باید دارای شرایطی همچون سن مناسب، رزومه تحصیلی قوی، ریز نمرات ممتاز و مدرک زبان با نمره بالا بود. لازم به ذکر است که این بورسیه تحصیلی تحت شرایط ویژه ای توسط دانشگاه ها یا موسسات مختلف در کشور هلند ارائه می گردد.

 بورسیه تحصیلی فول فاند هلند دارای انواع مختلفی می باشد، برای مثال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بورسیه تحصیلی فول فاند دانشگاه ماستریخت
 • بورسیه تحصیلی فول فاند دانشگاه رادبود
 • بورسیه تحصیلی فول فاند دولت هلند

بورسیه تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند

امکان اخذ بورسیه تحصیلی در هلند برای افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند را دارند بسیار سخت و مشکل می باشد؛ ولی امکان پذیر است. افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور هلند را دارند می توانند برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام نمایند. از ویژگی های تحصیل در کشور هلند این است که هزینه های تحصیل در این کشور زیاد نیست و به نسبت سایر کشورهای برتر اروپایی، هزینه های کمتری را در بر دارد. با این اوصاف، شخص نیاز نیست که برای اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی اقدام نماید؛ چرا که شانس بسیار ضعیفی برای اخذ بورسیه تحصیلی در هلند را دارد. اخذ بورسیه تحصیلی در هلند همانند اکثر کشورها که بورسیه تحصیلی را به اتباع خارجی اعطا می کنند غالباً برای مقطع دکتری ممکن است. برخی از دانشگاه های هلند که امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در آن ها امکان پذیر است به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه علوم برادا
 • دانشگاه خرونینخن
 • دانشگاه علوم hus
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه saxion

بورسیه تحصیلی هلند در مقطع کارشناسی ارشد

امکان اخذ بورسیه تحصیلی در هلند در مقطع کارشناسی ارشد به نسبت کارشناسی، شرایط نسبتاً آسان تری دارد. افرادی که بخواهند در مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند. پذیرش بگیرند می بایست مدرک زبان آیلتس 6.5 را ارائه نمایند. علاوه بر مدرک زبان، شخص باید دارای مدرک کارشناسی نیز باشد. تحصیل در هلند کارشناسی ارشد معمولاً بین یک سال تا یک سال و نیم به طول خواهد انجامید که معمولاً افراد ۶۰ الی ۹۰ واحد درسی را در دوره کارشناسی ارشد پاس می کنند. البته در برخی از رشته های خاص ممکن است کارشناسی ارشد بیش از یک سال و نیم به طول بیانجامد و تا سقف سه الی چهار سال نیز ادامه پیدا کند.، هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند معمولاً بین ۷ الی ۱۰ هزار یورو می باشد که البته برخی رشته ها نیز هزینه‌های تحصیلی بالاتری دارند و ممکن است تا مرز ۱۴ هزار یورو نیز قرار بگیرد. برای اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع نیز محدودیت هایی وجود دارد و بر طبق توضیحاتی که خدمت شما عزیزان داده شد در می یابیم که عموم بورسیه های تحصیلی صرفاً برای مقطع دکترا ارائه می گردد و این بورسیه های تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس بسیار محدود و اندک اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی هلند در مقطع دکترا

افرادی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی در هلند را دارند می بایست اطلاعاتی پیرامون تحصیل در مقطع دکتری در این کشور را به دست آورند. اصولاً دانشجویانی که قصد تحصیل در مدرک دکترا دارند شرایطی متفاوت تری را نسبت به متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد تجربه می کنند. افرادی که قصد تحصیل دکترا در هلند دارند ابتدا باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. به طور کلی برای تحصیل در مقطع دکتری، یافتن استاد راهنما یا سوپروایزر و دریافت تأیید همکاری از وی نیاز است؛ اما در خدمات جدید موسسه ملک پور، اخذ پذیرش دکتری در هلند نیاز به دریافت تأیید استاد راهنما، ارائه مقالات ISI و حتی ارائه مدرک زبان به دانشگاه ندارد و توسط این موسسه، تأیید شما توسط استاد راهنمای مربوطه انجام می شود. اما باید توجه داشت که در زمان اخذ ویزای تحصیلی هلند، ارائه مدرک زبان با نمره متناسب الزامی است. 

پیرامون هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در هلند می بایست گفت که اصولاً افرادی که برای تحصیل دکترا به کشور هلند وارد می گردند، شهریه ای را بابت تحصیل پرداخت نمی‌کنند. تحصیل دکترا در هلند تقریباً رایگان است و دانشجو می تواند به صورت کارمند در دانشگاه مشغول به تحصیل و تحقیق باشد. علاوه بر اینکه تحصیل در مقطع دکترا رایگان است و دانشجو می تواند مبلغی حدود 1300 الی 2000 یورو را به عنوان کمک هزینه برای انجام کارهای تحقیقاتی خود دریافت نماید.

برترین دانشگاه های هلند

دانشجویانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی در هلند را دارند بی‌شک به اطلاعات لازم در خصوص برترین دانشگاه های هلند نیاز دارند. کشور هلند به دلیل استفاده از سیستم آموزشی مدرن و باکیفیت و برخورداری از دانشگاه های برتر در سطح قاره اروپا و جهان، یکی از مقاصد بسیار خوب برای مهاجرت تحصیلی هموطنانمان می باشد. بر طبق دست بندی که در سال ۲۰۱۹ از دانشگاه برتر جهان ارائه شد کشور هلند در این رده بندی در رتبه بسیار خوبی قرار دارد و ۱۳ دانشگاه از برترین دانشگاه های هلند در بین ۳۵۰ دانشگاه برتر در سطح جهان انتخاب شدند. امکان تحصیل تقریباً رایگان در دوره دکترا و همینطور تحصیلات ارزان قیمت در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و سپس امکان کار در این کشور پس از اتمام دوره تحصیلی موجب شده است که هموطنانمان علاقه بسیاری را برای تحصیل در کشور هلند داشته باشد. جهت آگاهی شما عزیزان جدولی از دانشگاه‌های دولتی برتر کشور هلند را تهیه و تنظیم نموده ایم که در ادامه می توانید آن را مشاهده نمایید:

 

نام دانشگاه

رتبه در هلند

رتبه در جهان

دانشگاه صنعتی دلفت

1

182

دانشگاه آمستردام

2

185

دانشگاه گرونینگن

3

190

دانشگاه تونته

4

219

دانشگاه واخنینگن هلند

5

240

دانشگاه لیدن

6

263

دانشگاه وریج آمستردام

7

316

دانشگاه اوترخت

8

324

دانشگاه صنعتی ایندهوون

9

382

دانشگاه رادبور

10

495

مدارک مورد نیاز برای گرفتن بورسیه تحصیلی هلند

متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی هلند نیاز است تا مدارکی را به طور صحیح و قانونی به سفارت هلند در ایران ارائه نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی هلند را اخذ نمایند. بسیار مهم هست که این مدارک به درستی، قانونی و با دقت جمع آوری و ارائه گردد؛ چرا که همواره دیده شده است که ارائه ناقص، نامطلوب و یا عدم ارائه هر یک از این مدارک موجب شده است که فرد نتواند ویزای تحصیل در هلند را دریافت نماید. افرادی که برای تحصیل در هلند اقدام می کنند می بایست هزینه های زندگی و بیمه خود را به مدت سه ماه را به حساب دانشگاه مربوطه واریز نمایند و پس از آن، برای تهیه مدارک زیر جهت ارائه به سفارت هلند اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هلند عبارتند از:

 • فرم پذیرش دانشگاه
 • فیش پرداخت هزینه های تحصیل
 • فیش پرداخت هزینه های اقامتی
 • گردش حساب
 • مدارک هویتی
 • مدرک زبان مورد نظر
 • ارائه انگیزه نامه
 • مقالات ISIبرای مقطع دکترا
 • گواهی پزشکی و سلامت

علاوه بر تحصیل، روش های قانونی دیگری برای مهاجرت به هلند وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در باب روش های مهاجرت به هلند می توانید مقاله مربوطه را با کلیک مطالعه فرمایید.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی هلند

اولین اصل برای اخذ بورسیه تحصیلی در هلند و یا سایر کشورها این است که ابتدا فرد بتواند پذیرش خود را از یکی از دانشگاه‌های این کشور اخذ نماید. پس از اخذ این پذیرش تحصیلی، فرد می بایست مدارکی که در عنوان فوق الذکر به آنها اشاره شد را به سفارت هلند ارائه نماید. همواره پیشنهاد می گردد که این مدارک با راهنمایی و مشورت یک موسسه امور مهاجرتی معتبر تهیه و ارائه گردد تا شخص ریسک های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی خود را بسیار کاهش دهد.

هزینه های زندگی در هلند برای دانشجویان

پس از بررسی شرایط مربوط به اخذ بورسیه تحصیلی در هلند و شرایط تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و همچنین مدارک مورد نیاز به اخذ ویزای تحصیلی هلند می‌بایست دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور اطلاعاتی را نیز پیرامون هزینه های زندگی در هلند داشته باشند. همانطور که هزینه های تحصیل در کشور هلند به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین تر است هزینه های زندگی در آن را نیز پایین است. بی شک شهرهای بزرگ هر کشور به خصوص پایتخت آن، گرانقیمت ترین شهرهای کشور مقصد برای زندگی می باشند. در کشور هلند نیز در شهرهای بزرگی همچون آمستردام و روتردام هزینه‌های زندگی بالاتر از میانگین سایر شهرهای کشور هلند می باشد. هزینه های زندگی دانشجویی در کشور هلند را بررسی کرد خواهیم دید که برای یک زندگی دانشجویی فرد می تواند با ۸۰۰ الی 1100 یورو در کشور هلند زندگی نماید. البته لازم به ذکر است افرادی که برای تحصیل وارد کشور هلند می گردند اجازه کار به صورت پاره وقت رانیز دارند و می توانند بخشی عمده از این هزینه های زندگی را از طریق کار پاره وقت تأمین نمایند. در جدول زیر هزینه های کالا و خدمات و هزینه های اجاره ملک در کشور هلند مورد بررسی قرار گرفته است:

 

موادغذایی

هزینه ها بر حسب یورو

غذا در رستوران ارزان قیمت

15

غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط

60

یک وعده در مک دونالد2

8

برنج 1 کیلوگرم

1.15

گوشت گاو معادل 1 کیلوگرم

14.33

سینه مرغ 1 کیلوگرم

8.52

حمل و نقل

هزینه ها

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

3

تاکسی 1 کیلومتر تعرفه عادی

2.22

بنزین 1لیتر

1.63

خدمات شهری

هزینه ها

هزینه آب، برق، گاز و زباله

161.42

اینترنت با سرعت 60 مگابایت بر ثانیه

38.17

 

همچنین هزینه های اجاره ملک در هلند نیز به ترتیب زیر است:

 

مسکن

هزینه ها به یورو

اجاره آپارتمان 1خوابه مرکزشهر

1004

اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر

799

اجاره آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر

1644

اجاره آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر

1250

 


سوالات متداول

✔️ آیا امکان اخذ بورس تحصیلی هلند برای ایرانیان وجود دارد؟

بله. در صورت داشتن شرایط لازم، امکان دریافت بورس تحصیلی هلند برای متقاضی وجود دارد.

✔️ آیا با دریافت بورس تحصیلی هلند، تحصیل برای دانشجو رایگان خواهد بود؟

دو نوع بورس تحصیلی وجود دارد: اسکولارشیپ و فاند. دانشجو در صورت اخذ بورسیه فول فاند، نیازی به پرداخت شهریه برای تحصیل در هلند نخواهد داشت و مبلغی را نیز برای کمک هزینه زندگی در یافت خواهد نمود.

✔️ آیا دانشجو در حین تحصیل در هلند، امکان کار دانشجویی خواهد داشت؟

بله. البته این موضوع بستگی به مقطع تحصیلی که در آن مشغول به تحصیل هستید دارد.

✔️ آیا برای تحصیل در هلند و اخذ بورسیه تحصیلی هلند حتماً می بایست مدرک زبان هلندی ارائه کرد؟

خیر. در بسیاری از دانشگاه های معتبر کشور هلند، برنامه های تحصیلی بسیاری به زبان انگلیسی تدریس می شوند.


_____________________ سخن پایانی _____________________

بورسیه تحصیلی در هلند، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هلند، هزینه های زندگی و تحصیل در هلند و نیز شرایط فان تحصیلی و بورسیه دکترا در هلند در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار گرفت. با مطالعه این مقاله آموختیم که امکان اخذ بورسیه تحصیلی در هلند برای ما ایرانیان امکان پذیر است. همچنین دریافتیم که هزینه های زندگی و تحصیل در کشور هلند به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب تر می باشد. علاوه بر مواردی که گفته شد مدارک لازم جهت مهاجرت تحصیلی به هلند مورد مطالعه شما عزیزان قرار گرفت. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون اخذ ویزای تحصیلی و بورسیه تحصیلی در هلند می توانید با دفاتر موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان در این خصوص بهره مند گردید. ضمن اینکه با تکمیل فرم تماس، درخواست شما به منظور دریافت مشاوره تلفنی رایگان مشاوران اعلام می شود. همچنین شما عزیزان می توانید سوالات خود را در این خصوص در بخش "ثبت پرسش" مطرح کنید تا مشاورین در سریع ترین زمان ممکن به آن‌ها پاسخ دهند.

امتیاز 4.7 از 5 ( 23 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
ریحانه موسوی
سلام و عرض ادب خدمت شما بسیار ممنونم از مقاله خوب شما من 38 سالمه و مدرک فوق لیسانس و ایلتس 7 د ارم میخواستم بدونم می تونم برای پذیرش دکترا در کشور هلند بدون مقالات isi اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز پذیرش در مقطع دکتری شرایط خاص و ویژه خود را دارد و کاملاً رقابتی است. برای برخی رشته و دانشگاه هایی که معدل محور هستند شما بدون مقاله هم می توانید اقدام نمایید. علاوه براین شما نیازمند به یک استاد راهنما یا سوپروایزر نیز هستید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما توسط کارشناسانما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
فرشاد عسکری زاده
سلام . وقتتون بخیر. ایا برای بورسیه تحصیلی هلند برای مقطع فوق لیسانس با سطح زبان ایلنس 6.5 و معدل 18 از دانشگاه دولتی شانسی برای بورسیه شدن وجود داره. شما خدماتی دارید واسش؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب برای بورسیه شدن باید شرایط خاصی از قبیل معدل 20 داشتن مقالات و نمره زبان عالی و... الزامی میباشد لطفا برای دریافت اطلاعات تخصصی و کامل تر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ما استفاده نمایید.
حامد پور هادی
سلام و عرض ادب. ممنون از مقاله خوبتون. خواستم بدونم ایا اخذ بورسیه در هلند شامل تمام هزینه ها میشه؟ و اینکه برای بورسیه گرفتن چه شرایطی باید داشت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز سوال شما خیلی کلی می باشد و معمولا کشور هلند برای مقطع دکتری فاند به دانشجو ارائه می دهد ولی فاند نیز براساس رزومه هر شخص متفاوت می باشد. برخی فاندها partial فاند و یا فول فاند می باشد. برخی از این فاندها فقط شامل هزینه تحصیل می باشد. سپاس
رزا
سلام خسته نباشید.بنده‌ دانشجوی رشته ی پزشکی دانشگاه تهران هستم و رتبه کنکور زیر ۱۰۰ داشتم تا یکسال آینده ترم هفتم تمام میشود .نمراتم هم عالی هستند.آیلتس دارم و زبان هلندی رو هم دارم میخونم.امکانش هست درخواست بورسیه بدهم بعد از ترم هفت؟آیا میپذیرند؟در واقع میخواهم بدانم در وسط راه این رشته با توجه به شرایطم و تطبیق دروس میپذیرند؟و اینکه شرایطم چطوره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب اگر زبان هلندی بلد باشید می توانید تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی داشته باشید و در خصوص تطبیق دروس خیر باید از ابتدا تحصیل نمایید و آزمون ورودی هم خواهید داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
کوثر سواری
سلام ممنون از سایت خوبتون برای رشته های مهندسی بورسیه تحصیلی ارائه میشه و آیا به صورت کامل هست و چه هزینه هایی رو پوشش میده؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بورسیه های متعددی برای استفاده دانشجویان موجود است و اینکه چه میزان از هزینه های شما را پوشش می دهد و یا اینکه به شما تعلق می گیرد به شرایط شما بستگی دارد.
مریم طالب زاده
با سلام و خسته نباشید آیا این مطلب صحت داره که ما از قبل و بعد از پذیرش از دانشگاه هلند در خود ایران نمیتونیم برای بورسیه هلنداقدام کنیم؟ حتی اون ۵۰۰۰ تایی. و باید اونجا تحصیل کنیم تا بتونیم برای بورسیه اقدام کنیم اون هم با شرایط خاص؟ لطفا راهنمایی بفرمایید و شرایط رو بفرمایید. ممنونم از شما
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز گرفتن بورسیه و فاند تماماً به رزومه علمی شما بستگی دارد اگر رزومه علمی قوی داشته باشید می توانید موفق به دریافت بورسیه هم شوید. اینکه صرفاً فقط از داخل خاک هلند امکان پذیر است این خیلی درست نمی تواند باشد.
mina
من معدل کارشناسیم ۱۹.۸۶ هست. ایا بورسیه اراسموس شامل حال من میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز، احتمال اینکه بتوانید از این برنامه استفاده نمایید وجود دارد.
مصطفی
سلام وقت بخیر شرایط تحصیل رایگان برای رشته های پزشکی توی هلند. امکان پذیره
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شما باید به زبان بومی این کشور آشنا باشید و در صورت قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی شانس تحصیل در آنها را داشته باشید.
مظفری
سلام، من با معدل 19.54 و سن 18 سال شانس این رو دارم برای تحصیل لیسانس بورسیه بگیرم و کل هزینه های تحصیل و زندگیم رایگان بشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز. شرایط سن و معدل شما خوب است اما علاوه بر این موضوع باید سطح زبان خوبی برای پذیرش داشته باشید. ضمن اینکه موارد ذکر شده ضامن دریافت فول فاند و یا فول اسکالرشیپ برای شما نیستند و معمولا رقابت برای این موضوع بالاست اما غیرممکن نیست.
سپیده ملا
سلام روز بخیر. ممنون بابت اطلاعات مفیدتون. من همسرم برای کار در هلند اقدام کردند. من همراه ایشون برم راحتر هست یا از طریق تحصیل مجزا اقدام کنم؟ ۲۹ سالمه کارشناسی ارشد مهندسی متالورژی دارم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما برای هر دو گزینه می توانید اقدام داشته باشید اما گزینه اقدام به عنوان همراه شاید مدارک و شرایط راحت تری برای شما داشته باشد.
محمد احمدی
سلام میخواستم بدونم برای اخذ بورسیه تحصیلی معدل سال قبل مون باید چطوری باشه که بهمون بورسیه بدن؟ من لیسانس اقتصاد دارم ۲۳ سالمه میخوام برای ارشد اقدام کنم معدل لیتنسم هم ۱۷ بوده
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. برای دریافت بورسیه علاوه بر موضوع معدل، موارد دیگری نیز اهمیت دارند که می توان به مدرک زبان، سوابق کاری، مقالات و ... اشاره نمود.
گراوند
سلام و عرض ادب. من 31 سالمه و داری مدرگ فوق لیسانس مکاترونیک از دانشگاه تهران هستم. زبانمم خوبه ولی مدرک ندارم . آیا با این شرایط می تونم در هلند بورسیه بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. ابتدا دقت داشته باشید که برای پذیرش و ویزا حتما باید مدرک زبان داشته باشید ولی در خصوص بورسیه نمی توان اظهار نظر دقیق ارائه نمود و تضمینی ارائه داد.
سمیرا حیدری
سلام من ۲۵ ساله با ایلتس ۵.۵ کارشناسی میشه پذیرش بگیرم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. از نظر شرایط سنی امکان اقدام دارید اما نمره آیلتس خود را باید به سطح 6 برسانید.
سودابه مروتی
سلام آیا تحصیل در هلند با هزینه رایگان یا کم امکان پذیر می باتشد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به زبان هلندی با هزینه بسیار کم و تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه بین‌المللی مشمول پرداخت هزینه می‌باشد‌
طباطبایی
سلام ودرود .سوال من اینه ایابامدرک فوق دیپلم وسطح زبان مبتدی وسن ۳۲سال امکان بورسیه گرفتن درکشورهلندوجود داره واینکه باچه مقدارسرمایه میشه اقدام کرد ؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. امکان دریافت پذیرش و ویزا وجود دارد اما نمیتوان در خصوص بورسیه تضمینی ارائه نمود.
انیس غروی
سلام شرایط دریافت بورسیه های کشور هلند چی هستند؟؟ اگر رزومه خوب داشته باشیم شما در مقطع ارشد میتونید برای ما فاند بگیرید؟ممنونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. داشتن سوابق تحصیلی و کاری از مهم ترین عوامل دریافت بورسیه هستند و به طور کلی نمی توان تضمینی در خصوص دریافت بورسیه داشت.
بروجردی
وقت بخیر من 29 سالمه و آیلتس 6 دارم کارشناس ارشد حقوق هستم امکان اقدام برای بورسیه هلند رو دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز بایستی لیست بورسیه ها را در وب سایت دانشگاه ها بررسی نمایید.
نشمیه
سلام من 25 سالمه و دانشجوی ارشد شیمی هستم می تونم برای مستر مجدد برای هلند با بورسیه اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله شانس اقدام برای مستر دارد ولی در مورد دریافت بورسیه به شرایط متقاضی بستگی دارد.
پریسا صحابی
سلام وقت بخیر من ۲۷ سالمه ارشد علوم ازمایشگاهی هستم معدل بالای ۱۹ و پروژه و مقاله بین الملل دارم. آیلتس ۷/۵ دارم ایا امکان دریافت بورسیه هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در صورت مکاتبه با دانشگاه ها ممکن است بتوانید از بورسیه استفاده نمایید.
مارال محمدی
سلام وقتتون بخیر با معدل ۱۷ کارشناسی و آیلتس ۶ و سابقه کار مرتبط هم میشه بورسیه گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شما بایستی لیست بورسیه ها را در وب سایت دانشگاه موردنظرتان بررسی نمایید
لیلا
سلام با سن بالای 40 میشه برای بورس اقدام کرد؟ کلا چه مواردی شانس بورسیه شدن مارو میاره پایین؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به شرایط سنیتان شما بایستی برای دانشگاه های بین المللی پذیرش بگیرید که به زبان انگلیسی می باشند و حداقل ۸ تا ۱۰ هزار یورو هزینه تحصیل دارد
مشاوره رایگان