معرفی دانشگاه ماستریخت هلند

بدون نظر

هلند یکی از کشورهای محبوب و پرطرفدار بین ایرانیان برای تحصیل، کار و زندگی است. علاقه به این کشور با توجه به چهارفصل بودن، نظام آموزشی با کیفیت و امکانات زندگی مطلوب است. این کشور دارای دانشگاه هایی با سطح علمی بالا و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر رشته ها است. دانشگاه ماستریخت هلند یکی از چند دانشگاه عالی رتبه این کشور است که شما برای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می توانید اقدام داشته باشید. نکته حائز اهمیت در خصوص دانشگاه ماستریخت هلند و در دانشگاه های این کشور بحث تسلط دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی می باشد. بنابراین با توجه به مناسب بودن و کم هزینه بودن شرایط تحصیل در کشور هلند و Maastricht University در مقایسه با کشورهای انگلیسی زبان چون انگلستان و آمریکا، شما باید حداقل نیازمندی ها چون دانش زبان و شرایط سنی برای ورود به این کشور را برای تحصیل داشته باشید. شما همراهان در صورت علاقه به مهاجرت به هلند و یا هر کشور دیگری می توانید با موسسه MIE تماس بگیرید و شرایط خود را مورد بررسی قرار دهید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
پردیس دانشگاه ماستریخت هلند

معرفی دانشگاه ماستریخت هلند

دانشگاه ماستریخت هلند یکی از بین المللی ترین دانشگاه ها در هلند و پنجمین دانشگاه نوساز در جهان می باشد. به این مفهوم که 53 درصد دانشجویان از ملیت های مختلف بوده و 40 درصد کارکنان نیز از اساتید مجرب خارجی هستند. از ویژگی های بارز دانشگاه Maastricht کلاس های کم تراکم و برنامه های آموزشی متعدد است، که این امر موجب بالا بردن کیفت تدریس می شود. اساتید می توانند با نظم بیشتر، وقت بیشتری را برای هر دانشجو اختصاص دهند. این دانشگاه در بخش جنوبی هلند و مرکز اروپا واقع شده و فاصله بسیار کمی با آمستردام، بروکسل، پاریس و لندن دارد. توجه داشته باشید که با توجه به اینکه خود شهر ماستریخت دارای امکانات ورزشی، رفاهی، سینما، رستوران ها و کافه های متعدد است؛ دانشجویان بین المللی می توانند به راحتی به تمامی امکانات دسترسی داشته باشند.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد تحصیل در هلند

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل در هلند

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در هلند

پردیس های دانشگاه ماستریخت

اکثر دانشگاه های هلند دارای یک یا چند پردیس هستند که برنامه های آموزشی ارائه شده در هر کدام متفاوت می باشد. ماستریخت نیز دارای سه پردیس می باشد که هر یک از آنها مرکز اجتماعی بین دانشکده ای در دسترس کارکنان و دانشجویان، برای آموزش و تحقیق هستند. پردیس های دانشگاه ماستریخت عبارتند از:

پردیس بروکسل

در سال 2010 تاسیس شده و رابط بین دانشجویان و محققان Maastricht University با سیاست گذاران، شاغلین و تصمیم گیرندگان اتحادیه اروپا است. این پردیس چهار کارمند اداری تمام وقت و دو مدیر دانشگاهی پاره وقت دارد و مجهز به اتاق های مجزا برای سخنرانی، سمینارها و کارگاه های آموزشی است.

پردیس ونلو

تمرکز اصلی برنامه های ارائه شده در این پردیس بر روی سلامت، تغذیه و تجارت است. موضوعات تحقیقاتی و آموزشی در زمینه های نوآوری غذایی، بهینه سازی تدارکات و تحقیقات به صورت میان رشته ای در سه خط تحقیقاتی را شامل می شود.

پردیس Brightlands Chemelot

تمرکز برنامه های این پردیس بر روی تحقیقات و نوآوری در رشته های شیمی و مواد است.

رنکینگ دانشگاه ماستریخت

یکی از مسائل مهم برای علاقه مندان به تحصیل و ارتقا سطح علمی، رنکینک دانشگاه انتخابی است. چنانچه علاقه به تحصیل در ماستریخت هلند داشته باشید، باید بدانید این دانشگاه یکی از بهترین ها در هلند است که در جدول زیر می توانید رنکینگ دانشگاه ماستریخت را مشاهده کنید.

رتبه بندی دانشگاه های جهانی

127

رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS

233

رتبه بهترین دانشگاه اروپا

36

رتبه بندی CWTS لیدن

249

 

دانشکده های Maastricht University

دانشگاه ماستریخت هلند، در کنار رشته های متعددی که برای مقاطع مختلف ارائه می دهد، دارای شش دانشکده می باشد.

دانشکده هنر و علوم اجتماعی

در سال 1994 تاسیس شده و بالاغ بر 70 درصد دانشجویان از قومین های مختلف هستند.

دانشکده بهداشت، پزشکی و علوم بهداشت

برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حول بهداشت و دارو در این دانشکده ارائه می شود.

دانشکده حقوق

آموزش حقوقی در کیفیت بالا در هر سه مقطع از کارشناسی تا دکتری ارائه می شود.

دانشکده روانشناسی و علوم اعصاب

تمامی رشته های روانشناسی در برنامه های کارشناسی ارشد ارائه شده به زبان هلندی و انگلیسی می باشد.

 

دانشکده علوم و مهندسی

دانش آموزان و علاقه مندان در برنامه های آموزشی در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند در تحقیقات نوآورانه در زمینه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات شرکت کنند.

دانشکده بازرگانی و اقتصاد

آموزش ها در کیفیت بالا در زمینه تحقیقات، دیدگاه های بین المللی در زمینه های اقتصاد، مدیریت کسب و کار بین المللی، سیاست عمومی و حکومت داری و پایداری برای دانشجویان ارائه می شود.

ساختمان دانشگاه ماستریخت هلند

رشته های دانشگاه ماستریخت هلند

رشته های دانشگاه ماستریخت هلند در شاخه های متعدد بوده و علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به هلند، هر رشته ای می توانند وارد این دانشگاه شوند. برخی از رشته های ارائه شده در جدول زیر مشاهده می کنید.

ژنتیک

هنر و فرهنگ

تجزیه و تحلیل کسب و کار

دامپزشکی

هوش مصنوعی

تغذیه

علوم زیست، پزشکی

مهندسی بازرگانی

مدیریت

پرستاری

روانشناسی

دارو

اقتصاد

ادبیات

تحقیقات تجاری

تجارت بین الملل

حقوق بین الملل

کامپیوتر

حسابداری

بهداشت جهانی

 

شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه ماستریخت هلند

دانشگاه Maastricht یکی از بهترین ها در زمینه ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت در تمامی رشته ها می باشد. از شرایط تحصیل پزشکی هلند در دانشگاه ماستریخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این دانشگاه همکاری بی نظیری با بیمارستان دانشگاه دارد که در جهت ارائه امکانات و خدمات بهتر به دانشجویان است.
 • تاکید شدید نه تنها بر توسعه مهارت های تحصیلی بلکه و شخصی هر دانشجو دارد.
 • دارای برنامه درسی انعطاف پذیر که به متقاضی امکان شخصی کردن مدرک خود را می دهد.
 • کارشناسی ارشد تمام وقت در 2 سال، به زبان انگلیسی تدریس می شود.
 • شروع ترم در سپتامبر می باشد.
 • برای تحصیل به انگلیسی باید در سطح بالایی از بان انگلیسی باشید.

شرایط پذیرش دانشگاه ماستریخت هلند

یکی از سوالات همیشگی علاقه مندان به تحصیل شرایط پذیرش و اقدام برای شروع است. شرایط پذیرش دانشگاه ماستریخت هلند برای دانشجویان بین المللی به این صورت است که شما باید مدارک تحصیلی خود به همراه تمامی نمرات می باشد است. در قدم بعدی که یکی از مهم ترین نکات قابل توجه برای اقدام برای کشور هلند است، دانش زبان انگلیسی و ارائه مدرک آیتلس است. شما برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه Maastricht برای رشته پزشکی باید حداقل در سطح آیلتس 6 تا 7 باشید تا بتوانید به راحتی از پس تحصیل برآیید. موضوع مهم دیگر هزینه های لازم برای شهریه دانشگاه می باشد، که بنابر اینکه شما یک دانشجوی بین المللی هستید ملزم به پرداخت آن در مرحله پذیرش هستید.

تحصیل در دانشگاه ماستریخت هلند در مقطع کارشناسی

دانشگاه ماستریخت هلند برای اقدام در تمامی مقاطع یکی از گزینه های عالی می باشد که علاقه مندان در هر رشته ای می توانند برای این دانشگاه اقدام کنند. افراد با ارائه گواهی پایان دوره متوسطه، دوره پیش دانشگاهی، موفقیت تکمیل واحدهای کل یک سال دوره های برنامه لیسانس (کارشناسی) در دانشگاه می توانند برای اپلای گام بردارند.

پذیرش دانشگاه ماستریخت در مقطع کارشناسی ارشد

پذیرش دانشگاه ماستریخت در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند به ارائه مدرک زبان آیلتس در سطح 6.5 است. بنابراین دانستن زبان انگلیسی یکی از مهم ترین نیازمندی ها برای اقدام به مهاجرت به ویژه از مسیر تحصیل است. دانشجویان بین المللی که تمایل به دریافت پذیرش در این مقطع را دارند باید ترجمه ای از مدرک مرتبط دانشگاهی سال قبل خود به همراه ریز نمرات و حداقل نمرات در دروس خاص، مهارت های عملی خاص مثل برنامه نویسی در رشته های مرتبط، نمرات gre یا gmat و دو توصیه نامه را ارائه دهند. رشته های ارائه شده تحصیل کارشناسی ارشد در هلند دانشگاه Maastricht متنوع بوده و در کنار تحصیل برای ورود به بازار کار نیز آماده می شوید.

تحصیل دکترا در دانشگاه ماستریخت هلند

تحصیل دکترا در هلند در دانشگاه Maastricht، همانند سایر دانشگاه های عالی رتبه اروپایی نیازمند ارائه رزومه علمی قوی می باشد. شما داشتن چندین مقاله در سطح ISI، مدرک زبان بالای 7، شرکت در کنفرانس های بین المللی و داشتن سوپروایز، برای این مقطع اقدام کنید. یکی از نکات مهم و قابل توجه برای تحصیل دکتری دارا بودن یه پکیج کامل از شرایط ذکر شده است.

مدرک زبان مورد نیاز اپلای دانشگاه ماستریخت هلند

مدرک زبان مورد نیاز اپلای دانشگاه ماستریخت هلند با توجه به مقطعی که قصد اقدام دارید متفاوت است. قطعا هر چقدر شما تسلط بیشتری در زبان داشته باشید، دشواری کمتری برای تحصیل خواهید داشت. مدرک زبان مورد نیاز برای لیسانس در Maastricht آیلتس 6 و ارائه آیلتس 6.5 در مقطع فوق لیسانس است.

ددلاین اپلای دانشگاه ماستریخت هلند

از نکات مهم به هنگام اقدام برای درخواست برای برنامه های تحصیلی توجه به مهلت های ثبت نام می باشد که باید رعایت کنید مطلع کنید. ددلاین اپلای دانشگاه ماستریخت هلند در جدول زیر ارائه شده است که می تواند به منظور آگاهی از این موضوع کمک کننده باشد.

تاریخ

آنچه که باید در خصوص تاریخ بدانید

1 آکتبر 2021

Studielink برای برنامه های کاربردی ارائه شده برای سال تحصیلی 2022-2023 باز است

15 ژانویه 2022، 23:59 CET

برای متقاضیان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه، آخرین مهلت تکمیل کل فرآیند درخواست است. اما متقاضیان غیر اتحادیه اروپا / EEA نیاز به ویزا یا اجازه اقامت نیز دارند.

15 آوریل 2022، 23:59 CET

این تاریخ به منظور روش انتخاب نتیجه و شماره رتبه بندی انتشار است.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه ماستریخت هلند

بسیار پیش می آید که علاقه مندان به تحصیل در کشورهای اروپایی در خصوص هزینه ها و شهریه های اطلاعات کافی را ندارند و این موجب تصمیم گیری نادرست می شود. بحث هزینه تحصیل در برخی کشورها در صورت تحصیل به زبان همان کشور رایگان است. اما این مسئله برای دانشجویان بین المللی کمی متفاوت بوده و با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت است. متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در این دانشگاه نیازمند پرداخت شهریه سالانه هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه ماستریخت هلند برای مقطع لیسانس بسته به رشته حداقل 9200 یورو در سال و مبلغ 15800 یورو در سال برای مقطع فوق لیسانس است. هر چند ممکن از بسته به رشته این هزینه تحصیل در هلند بالاتر یا پایین تر باشد که فعلا برای سال تحصیلی 2022/2023 به این میزان می باشد.

هزینه زندگی دانشجویان Maastricht University

صحبت در خصوص هزینه زندگی دانشجویان Maastricht University موضوعی کلی است که کاملا بستگی به سبک زندگی هر شخص دارد. منتها برای اینکه یک دانشجو بتواند هزینه های روزمره خود که شامل خوراک، پوشاک، تفریحات روزانه یا هفتگی چون رفتن به سینما و ... می باشد را تامین کند و به مشکل نخورد برای یک ماه 700تا 800 یورو می باشد.

بورسیه دانشگاه ماستریخت

به عنوان یک جامعه دانشگاهی گسترده و بین المللی دانشگاه Maastricht، چندین بورسیه برای حمایت از دانشجویانی که عملکرد عالی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با پتانسیل بالا در جهت توسعه شخصی و رزومه علمی قوی برای ادامه تحصیل دارند ارائه می دهد. قطعا بورسیه دانشگاه ماستریخت با توجه به محدود بودن برای کمک و حمایت مالی به متقاضیانی داده می شود که نه تنها نیاز مالی دارند بلکه از نظر سطح علمی نیز بالا هستند، و این خود موجب رقابتی شدن آن می شود. حال اگر متقاضی دریافت بورسیه دانشگاه ماستریخت هلند هستید به نکات زیر توجه فرمائید:

 • دانشجویان ابتدا باید برای یک برنامه تحصیلی در  Maastricht University درخواست دهند و بعد از آن برای درخواست بورسیه اقدام نمایند.
 • اگر می خواهید درخواستتان برای بورسیه رد صلاحیت نشود، فقط برای یک بورس تحصیلی درخواست دهید.
 • بورسیه های تحصیلی این دانشگاه به تمامی ملیت ها تعلق نمی گیرد. بنابراین قبل از اقدام بررسی کنید که آیا ملیت شما واجد شرایط بورسیه است یا خیر.
 • مسئله بعدی که باید به آن توجه داشت باید بررسی کرد که آیا برنامه تحصیلی شما، شامل بورس تحصیلی می شود یا خیر.
 • موضوع مهم دیگر توجه به میزان بورسیه و نوع آن است، که اگر بورس تحصیلی فقط هزینه های تحصیل را پوشش دهد، باید برای هزینه های زندگی خود که شامل اجاره، غذا، بیمه و ... است را تامین کنید.

در جدول زیر می توانید برخی از بورسیه های تحصیلی هلند را مشاهده کنید.

بورسیه

مقطع ارائه شده

ملیت

UM Holland-High

Potential Scholarship

فوق لیسانس

غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا

UM Brightlands Talent Scholarship

فوق لیسانس

غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا

UM Global Studies Scholarship

لیسانس

غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا از جنوب جهانی

 

بورسیه فول فاند دانشگاه ماستریخت هلند

بورسیه فول فاند دانشگاه ماستریخت هلند (UM) -High Potential Scholarship 24 بورسیه تحصیلی کامل به مبلغ 29.000 یورو (شامل شهریه و کمک هزینه ماهانه) است. این بورسیه در هر سال تحصیلی برای دانشجویانی که بسیار با استعداد و خاص هستند و در خارج از اتحادیه اروپا (EU) زندگی می کنند و ​​در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند ارائه می شود.

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه Maastricht هلند

دانشگاه ماستریخت هلند برای کمک به دانشجویان و کارمندان در یافتن محل اقامت مناسب با برخی سازمان ها همکاری کرده است. بنابراین خوابگاه های دانشجویی دانشگاه Maastricht هلند همانند برخی دانشگاه که در داخل و یا بیرون دانشگاه مختص این امر طراحی شده باشد نمی باشد. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه بسته به سال می توانند با سازمانهایی که این دانشگاه برای این منظور همکاری می کنند، برای دریافت اقامتگاه اقدام کنند. این سازمان ها در دو حالت هستند:

مسکن ماستریخت (خانه هایی مناسب برای اقامت های طولانی و کوتاه مدت)

این سازمانها به منظور پیدا کردن میانجیگری بین داشجویان و شرکت های مسکن و مالکان خصوصی و ... هستند تا خانه های مناسب با قیمت به صرفه برای دانشجویان و کارمندان این دانشگاه فراهم شود. این اتاق ها، استودیوها و آپارتمان های غیر مبله برای مدت نا محدود هستند. در صورتیکه بخواهید خانه مبله رزرو نمایید می توانید در مهمان خانه ها برای مدت زمان کمتر از یکسال به دنبال آن باشید.

Homesharing

به اینصورت که با ارائه اندک خدماتی به میزبان به مدت هفت ساعت در هفته می توانید با اجاره 150 یورو در ماه اتاق شخصی خود با امکانات مشترک را داشته باشید.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در هلند در دانشگاه Maastricht

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در هلند در دانشگاه Maastricht برای دانشجویان بین المللی به اینصورت است که شما با یافتن کار و ورود به دنیای کار اقامت خود را از تحصیلی به کاری تغییر می دهید. به این معنی که شما با تحصیل در این دانشگاه نمی توانید اقامت دائم را به دست آورید. بلکه باید همانند یک فرد اروپایی مشغول به کار شده، مالیات و بیمه پرداخت کنید تا پروسه اقامت دائم شما شروع شود. به طور معمول افراد برای اینکه بتوانند سریع وارد محیط شوند از مسیر تحصیل اقدام می کنند و بعد از آن با یافتن کار در محیط بعد از حداقل 5 سال به اقامت دائم و سپس پاسپورت هلند می رسند.

مشاهیر دانشگاه ماستریخت

 • پیتر ون دن هوگنبند: شناگر
 • جولیا شاو: روانشناس
 • هانا نووساد: سیاستمدار و رهبر جامعه
 • ویرجینیوس سینکویچیوس: سیاستمدار و اقتصاددان
 • گابریل فراگنیر: فیلسوف

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب دانشگاه ماستریخت هلند هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

هزینه های تحصیل در دانشگاه ماستریخت چگونه است؟

شما بسته به مقطع و رشته انتخابی شهریه متفاوت خواهید داشت اما بطور میانگین از 9200 یورو برای مقطع لیسانس و 15800 برای مقطع فوق لیسانس است.

آیا امکان دریافت بورسیه از دانشگاه ماستریخت هلند وجود دارد؟

بله این دانشگاه بورسیه هایی را برای دانشجویان خاص اختصاص داده است که با توجه به محدود بودن، امکان دریافت کاملا رقابتی است.

سطح زبان مورد نیاز دانشگاه Maastricht چند است؟

آیلتس شش یا 6.5

سخن پایانی

با توجه علاقه دانشجویان بین المللی به دانشگاه ماستریخت هلند، بطور مختصر به بررسی این دانشگاه پرداختیم. همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید دانشگاه ماستریخت هلند یکی از بهترین دانشگاه های هلند است که هر ساله پذیرای دانشجویان متعددی از ملیت های مختلف است. با ارائه بورسیه هایی این دانشگاه امکان تحصیل برای دانشجویان خاص و با استعداد که شرایط تحصیل برایشان امکان پذیر نیست را نیز فراهم کرده است. شما عزیزان در صورت برقراری تماس رایگان با موسسه MIE می توانید بصورت رایگان شرایط اولیه خود را برای تصمیم گیری و انتخاب مسیر بدون محدودیت کشور و روش بسنجید.

امتیاز 2.67 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان