پناهندگی روسیه

2 نظر

پناهندگی روسیه، مراحل و خطرات پناهندگی در روسیه، روش های قانونی جایگزین پناهندگی برای مهاجرت به کشور روسیه، شرایط پناهندگی در روسیه برای ایرانیان و مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. مراحل پناهندگی روسیه چیست؟ خطرات پناهندگی کدامند؟ انواع راه های قانونی مهاجرت به کشور روسیه چیست؟ اساسی ترین نکات پیرامون پناهندگی در کشور روسیه به صورت ساده و مفید خدمت شما عزیزان ارائه می شود. پناهندگی روسیه بدترین راه مهاجرت به این کشور است وعواقب آن از همان بدو ورود فرد و خانواده وی را تحت تاثیر قرار می دهد. لازم به ذکر است موسسه ملک پور در باب پناهندگی خدمات ندارد و این مقاله تنها جهت آگاهی عموم از خطرات پناهندگی می باشد. شما می توانید با بررسی شرایط خود توسط کارشناسان متخصص در امر مهاجرت از راه های قانونی اقدام به مهاجرت به کشور روسیه نمایید. جهت اخذ اطلاعات تکمیلی در باب مهاجرت به روسیه با موسسه ملک پور تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان برخوردار شوید.

موسسه ملک پور هیچ گونه خدماتی برای پناهندگی ارائه نمی کند و مطالب این صفحه تنها جهت ارتقا اطلاعات شما عزیزان و آشنایی با خطرات پناهندگی ارایه می گردد.

 

 • درباره کشور روسیه
 • تعریف کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی)
 • خطرات پناهندگی در روسیه
 • مراحل پناهندگی در روسیه
 • حقوق پناهندگان در روسیه
 • کیس های پناهندگی در روسیه
 • روش های جایگزین پناهندگی در روسیه
 • سوالات متداول در زمینه پناهندگی روسیه
 • سخن پایانی درباره پناهندگی روسیه

تماس با ما

پناهندگی روسیه

!!! لازم به ذکر است موسسه ملک پور هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این نوشتار صرفاً جهت آگاهی شما از خطرات و مراحل سخت آن نگاشته شده است.

درباره کشور روسیه

پناهندگی روسیه سالانه مورد توجه افراد بسیاری بوده است.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مشکلات پناهندگی


 

روسیه یکی از کشورهای بزرگ جهان است و در شمال قاره آسیا و سواحل اروپا گسترش یافته و شامل 9 منطقه زمانی است. نرخ رشد جمعیت درکشور روسیه منفی است و اکثر جمعیت آن در اطراف مسکو متمرکز می باشد. مسکو و سنت پترزبورگ جزو زیباترین شهرهای دنیا بوده و از مهم ترین مراکز مالی روسیه هستند. زبان رسمی این کشور، روسی است. شهر مسکو جزو گران ترین شهرهای دنیا برای زندگی می باشد. کشور روسیه از بزرگترین صادرکننده های نفت و گاز در جهان است. در این مقاله درباره مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی و شرایط پناهندگی در روسیه برای ایرانیان مطالبی خدمت شما عزیزان ارائه شده است که در ادامه این مقاله می توانید آنها را مطالعه نمایید.

تعریف کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی)

پناهندگی روسیه به دلیل عضویت این کشور در کنوانسیون پناهندگی ژنو مورد توجه افراد بسیاری بوده است. کنوانسیون ژنو بین چند کشور امضا شده و از مواد مهم در حقوق بین الملل است. از نظر حقوقی پناهنده به کسی گفته می شود که در کشور مبدأ بخاطر دین، باورهای سیاسی و یا ملیت، ترس از شکنجه، آزار و اذیت یا کشته شدن دارد و به کشور دیگر پناه می آورد. کشورهای عضو این کنوانسیون موظفند افراد وارد شده به کشور را پناه دهند، در صورت پذیرفته شدن پرونده این افراد و اثبات حقانیت کیس ارائه شده توسط آنها، به طور کامل تحت حمایت کشور مربوطه قرار خواهند گرفت و البته حق بازگشت به کشور خود را ندارند.

خطرات پناهندگی در روسیه

پناهجو ممکن است در مسیر پناهندگی روسیه به مشکلات بسیاری گرفتار شود و جانش در خطر بیافتد و مال و جان خود را از دست بدهد. در حال حاضر حدود يک ميليون نفر در مرحله درخواست پناهندگی روسيه هستند. همچنین بخاطر سوءاستفاده ها، خطرات و فسادهایی كه دراين راه وجود دارد، پناهندگی روسیه راهی سخت و دشوار است. این مقاله توسط مشاوران موسسه ملک پور نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع از نظر شرعی حرام و غیر قانونی می باشد. توصیه می کنیم بجای این که زمان و هزینه خود را صرف پناهندگی روسیه نمایید، از طرق قانونی مهاجرت کنید تا با احترام و بدون هیچگونه خطری وارد کشور مطلوب خود شوید.

اقامت ترکیه

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

مراحل پناهندگی در روسیه

پروسه پناهندگی روسیه مراحل خاصی دارد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. اخذ پناهندگی روسيه به دو صورت قانونی و غير قانونی امکان پذیر است. اخذ پناهندگی روسیه به روش قانونی به دو صورت حضوری و یا غير حضوری است.

 • دریافت پناهندگی روسیه به صورت غیر حضوری:

در روش غیر حضوری متقاضیان غایب باید از طرق مجازی و با تکمیل فرم مخصوص به یک سری از سوالات پاسخ دهند و پس از تایید صحت اطلاعات به متقاضیان پاسخ داده می شود که البته مدت زمان انجام این پروسه از پناهندگان حضوری بیشتر است. فرد باید به صورت کامل شرایط خود و کشورش را ارائه کند و حدوداً بررسی صحت ادعای فرد متقاضی يک ماه به طول می انجامد. در نمودار زیر شاخص آوارگی پناهجویان در کشور روسیه بصورت نمودار آورده شده است. این شاخص از 0 تا 10 دسته بندی می شود و هر چه عدد کمتر باشد وضعیت پناهجویان در آن کشور بهتر ارزیابی می شود. این شاخص  در کشور روسیه 5 می باشد که به نسبت میزان پناهنده عدد مطلوب و یا فاجعه باری به حساب نمی آید. 

پناهندگی روسیه

 • دریافت پناهندگی روسیه به صورت حضوری:

روش حضوری در مرز روسيه انجام می شود. فرد متقاضی ابتدا مصاحبه انجام داده و سپس مدارک لازمه را ارائه می نماید. بررسی ها در خصوص اثبات ادعاهای فرد تقریباً یک هفته زمان می برد. سیستم فدرال درخواست پناهندگی روسیه فرد را بررسی می کند. مدت زمان اين بررسی ها ممکن است چندین سال به طول بیانجامد. در این مدت پناهنده می تواند از اسكان های موقت تا زمان مشخص شدن وضعيتش استفاده نمايد. اگر با درخواست پناهندگی فرد موافقت شود، به فرد اجازه اقامت موقت و یک گواهی به عنوان کارت شناسایی به وی داده می شود. این کارت در سراسر روسيه تا سه سال اعتبار دارد که البته پس از پایان هر سال باید تمدید شود. در صورتی که پناهنده از قانون اساسی روسيه پیروی کرده و زبان روسی را یاد بگیرد و مشغول به کار گردد می تواند پس از پنج سال به اقامت دائم و درنهایت به تابعیت روسیه دست یابد. همچنین اگر سرویس فدرال روسيه درخواست پناهندگی فرد را رد نماید، باید در عرض شش ماه روسیه را ترک كند. در صورت عدم ترک بازداشت خواهد شد. البته به دلایل بشر دوستانه اگر ثابت شود که با بازگشت او جانش در خطر بوده و یا مورد آزار و اذیت جسمی یا جنسی قرار می گیرد، کشور روسیه اسکان موقت را به فرد پیشنهاد می دهد. در روش پناهندگی غير قانونی، متقاضی از طرق غير قانونی وارد روسيه شده و در مدت ٢٤ ساعت پس از ورود خود را به مراكز پناهندگی معرفی می كند.

 • شرایط کمپ های پناهندگی روسیه:

در مناطق گرمسیری روسيه کمپ هایی با ظرفیت حدود 450 نفر جهت استقرار پناهندگان وجود دارند. همچنین در منطقه مرزی نيز یک سری كمپ جهت رسيدگی به پناهجویان وجود دارد و در این کمپ ها غذا، وسایل مورد نياز اوليه وخدمات درمانی در اختيار پناهندگان قرار می گيرد. نمودار زیر تعداد پناهندگان در کشور روسیه در چند سال اخیر را نشان می دهد.

پناهندگی روسیه

همچنین اگر شما واجد شرایط مندرج در تعریف پناهنده نبوده و با وجود این به علت عملیات نظامی، هراس از خشونت یا سایر دلایل بشردوستانه مثلاً مشکلات صحی نمی توانید به کشور خود عودت نمائید، می توانید از مقامات فدراسیون روسیه درخواست اعطای پناهگاه موقت را کنید. پناهگاه موقت برای مدت حداکثر 1 (یک) سال اعطا می شود.  شما از حق درخواست تمدید مدت اعتبار پناهگاه موقت برخوردار بوده و درخواست تمدید مدت پناهگاه موقت باید حداکثر 1 (یک) ماه قبل از پایان زمان اعتبار پناهگاه موقت تسلیم شود.  در غیر این صورت شما موقف مذکور را از دست خواهید داد.

حقوق پناهندگان در روسیه

پناهندگان در کشور روسیه پس از قبولی درخواست پناهندگی و پذیرفته شدن به عنوان یک پناهجو، از حقوقی برخوردار خواهند بود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود. حقوق پناهندگان در کشور روسیه به شرح زیر است:

 • حق داشتن مترجم حرفه ای
 • حق داشتن وکیل مدافع
 • کمک های اضطراری درمانی
 • بیمه سلامت اجباری
 • اسکان در در مرکز اقامت موقت وزارت امور داخله فدراسیون روسیه
 • حق کار بدون نیاز به اخذ مجوز کار
 • حق تحصیل فرزندان
 • حق درخواست تابعیت روسیه پس از یک سال از زمان اعطای حق پناهندگی

پناهندگان در صورت سوء استفاده از اختیارات و یا سایر اقدامات غیر قانونی مامورین ارگان های انتظامی فدراسیون روسیه، مراتب را باید به نزدیک ترین حوزه پلیس یا از طریق تلفن اضطراری 102 اعلام کنند.

کیس های پناهندگی در روسیه

بر اساس کنوانسیون پناهندگی فردی می تواند برای پناهندگی روسیه درخواست دهد که در کشورش بخاطر مذهب، قومیت، باورهای سیاسی و اجتماعی و... از نظر جانی در خطر بوده و یا مورد آزار واذیت جسمی و جنسی قرار گیرد. صحت ادعاها و کیس های پناهندگی ارائه شده بررسی می شود و فرد متقاضی باید صحت ادعای خود را به اثبات برساند و جهت پناهندگی روسیه، ارائه کیس منطبق با کنوانسیون اهمیت دارد. در ادامه به توضیح برخی از کیس های پناهندگی خواهیم پرداخت:

 • یکی از کیس های پناهندگی روسیه براساس مذهب است و به این صورت می باشد که فرد بخاطر داشتن دین خاص در کشورش از نظر جانی در خطر بوده و یا مورد آزار قرار گرفته است و به کشور دیگر پناه می آورد.
 • در پناهندگی روسیه براساس نژاد شخص بخاطر داشتن نژاد خاص مورد آزار و اذیت است.
 • پناهندگی براساس عقاید سیاسی از دیگر کیس هایی است که فرد بخاطر داشتن فعالیت های سیاسی از نظر جانی در خطر بوده و به کشور دیگر پناه می آورد.
 • پناهندگی روسیه براساس عضویت در گروه اجتماعی به این صورت است که فرد بخاطر فعالیت در گروه اجتماعی خاص در خطر می باشد.
 • پناهندگی اجتماعی نوعی از پناهندگی است که شخص مدارکی دال بر داشتن زندگی سخت در کشورش ارائه داده و به کشور دیگر پناه می آورد.
 • پناهندگی روسیه به دلیل جنگ نوع دیگری از پناهندگی است که در آن فرد در کشورش دچار جنگ می باشد مانند سوری ها و مجاز به پناهندگی روسیه است.

روش های جایگزین پناهندگی در روسیه

با توجه به این که پناهندگی روسیه راه پرخطر و پرریسک است توصیه می کنیم با بررسی شرایط خود از سایر راه های قانونی جایگزین پناهندگی که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم به کشور روسیه مهاجرت کنید. همچنین می توانید با تهیه و مشاهده مسیر سبز مهاجرت همانند یک مشاور مهاجرتی نسبت به انتخاب مسیر مهاجرتی خود اقدام کنید. در این ویدئو به طور کامل انواع روش های مهاجرتی و البته راجع به کشورها به صورت مقایسه ای صحبت می شود و شما با تماشای این ویدئو به سمت بهترین تصمیم و انتخب روش و کشور مدنظر خود سوق داده می شوید.

مهاجرت به روسیه از طریق کار

مهاجرت از طریق کار همواره یکی از پر طرفدارترین راه های مهاجرت بوده است. قوانین صدور ویزای کار در روسیه به این صورت می باشد که فرد بایستی از یک کارفرمای روسی دعوت نامه و پیشنهاد کاری داشته باشد. نمودار زیر نشان دهنده نرخ بیکاری در چند سال گذشته در کشور روسیه می باشد، حتی با وجود نرخ پایین بیکاری در روسیه، پیدا کردن کار در کشور روسیه بدون دانستن زبان روسی سخت و تقریباً ناممکن است.

پناهندگی روسیه

اقامت ترکیه

کار در روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

تحصیل یکی از بهترین راه های جایگزین پناهندگی روسیه برای افراد جوان می باشد. تحصیل در روسیه با توجه به این که دانشگاه های این کشور سطح علمی خوبی در جهان دارند و در زمینه های بسیاری از جمله علوم پایه، فنی ومهندسی و هوا فضا فعال می باشند، توجه متقاضیان زیادی را به این کشور پهناور جلب می کند. تحصیل در کشور روسیه ارزان است و تحصیل در مقاطع مختلف و رشته های متفاوت به دو زبان انگلیسی و روسی است.

اقامت ترکیه

تحصیل در روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت و دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در روسیه از دیگر راه های مهاجرت به این کشور می باشد. سرمایه گذاری روش های متفاوتی داشته و در کشورهاتی مختلف بنا بر سیاست های کشور مبوطه متفاوت می باشد. برخی از روش ها منجر به اخذ اقامت می گردد و برخی صرفاً سرمایه گذاری جهت برداشت سود می باشد. در کشور روسیه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به عنوان جایگزینی برای پناهندگی روسیه از دو طریق زیر امکان پذیر است:

 • سرمایه گذاری در حوزه تجاری
 • سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات

جهت اطلاعات بیشتر راجع به سرمایه گذاری در روسیه می توانید مقاله زیر را مطالعه نموده و کاملاً نسبت به قوانین، مقادیر سرمایه گذاری و امکان اخذ اقامت از این طرق، اطلاعات کسب نمایید.

اقامت ترکیه

سرمایه گذاری در روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

از دیگر روش های جایگزین پناهندگی روسیه می تواند برای یک سری افراد خاص، ازدواج باشد. فرد خارجی می تواند از طریق ازدواج با شهروند روسی به اقامت و شهروندی آن دست یابد البته یکی از نکات مهم در این نوع اقامت اثبات واقعی بودن ازدواج است. ازدواج صوری برای طرفین سرانجام خوبی نداشته و موجب می شود شخص امکان مهاجرت را برای سال های بسیاری از دست دهد.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد

تابعیت از طریق تولد بر اساس سیستم خاک یا خون صورت می پذیرد و طفل بر اساس خاک کشوری که در آن متولد شده و یا تابعیت والدین خود، تابعیت کسب می کند. اخذ تابعیت از طریق تولد در روسیه بر طبق قوانین آن از طریق سیستم خون است به این معنا که در صورتی که فرزند از پدر ومادر روسی متولد شود می تواند تابعیت کشور روسیه را اخذ نماید.

اقامت ترکیه

مهاجرت به روسیه


سوالات متداول

✔️ آیا با پناهندگی در روسیه می توان به تابعیت این کشور دست یافت؟

تنها بخش کمی از متقاضیان پناهندگی که مشکل جدی و واقعی برای فرار و ترک کشور خود دارند (جنگ زدگی، خطر مرگ، ...) می توانند در کشور روسیه پناهنده شوند و باقی این افراد به اصطلاح دیپورت خواهند شد.

✔️ آیا پناهندگی در روسیه روش خوبی است؟

خیر. به دلیل عدم امکان بازگشت به کشور مبدا، خطرات مسیر، دشواری زندگی در کمپ، تضمینی نبودن قبولی درخواست پناهندگی و وجود روش های جایگزین، روش پناهندگی در روسیه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

✔️ آیا کشور روسیه کنوانسیون ژنو را پذیرفته است؟

بله. کشور روسیه جزو کشورهای تابع این کنوانسیون محسوب می شود.

✔️ خدمات موسسه ملک پور در باب پناهندگی در روسیه چیست؟

موسسه ملک پور پناهندگی را روش نادرستی دانسته و هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی در روسیه ندارد.


_____________________ سخن پایانی _____________________

پناهندگی روسیه، مراحل پناهندگی در کشور روسیه و خطرات پناهندگی روسیه، پناهندگی در روسیه برای ایرانیان و همچنین مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی در این مقاله مورد تحلیل وبررسی قرار گرفت. موسسه ملک پور پناهندگی روسیه را با توجه به شرایط سخت آن که گاهی سال ها نیز به طول می انجامد و همچنین سوءاستفاده ها و مشکلاتی که فرد در طول این راه ممکن است با آن ها مواجه شود توصیه نمی کند. شما متقاضیان گرامی می توانید برای بررسی شرایط خود توسط کارشناسان متخصص در امر مهاجرت و اخذ اطلاعات تکمیلی در باب انواع روش های قانونی مهاجرت به روسیه با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در خصوص پناهندگی روسیه و به طور کلی روش های مهاجرتی در انتهای همین مقاله در قسمت دیدگاه مطرح سازید تا در سریع ترین زمان پاسخ آن ها را دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
امیر سبزواری
سلام، چقدر مقاله تون عالی بود، واقعا اطلاعات خوبی در خصوص پناهندگی روسیه و روش های جایگزین ارائه کردید. خیلی ها میگفتن کم هزینه ترین و بی دردسر ترین راه پناهندگیه اما واقعا خطرات جانی این راه جبران نشدنیه. باز هم ممنونم ازتون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان، انشالله که همیشه موفق و پیروز باشید.
Miladsolymani
باسلام خدمت شما شماره تماس کارشناسان یا دفتر وجود نداره داخل سایت تماس بگیریم!؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شما می توانید در قسمت تماس با ما در سایت، راه های ارتباطی با موسسه را ببینید. شماره تماس دفاتر ایران: 02149076 021-49196000
مشاوره رایگان