تحصیل در روسیه

2 نظر

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه، شرایط و هزینه تحصیل در روسیه 2020، شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه و تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی دقیق علمی قرار می گیرد. کشور روسیه شرایط تحصیل در مقاطع مختلف و رشته های تحصیلی گوناگونی را فراهم نموده است که از جمله پرطرفدارترین آن ها تحصیل در رشته پزشکی و رشته های پیراپزشکی می باشد. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است. هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف، بسته به رشته و زبان تحصیل متفاوت می باشد. در مقاله پیش رو به جنبه های مختلف تحصیل در روسیه پرداخته شده که با مطالعه آن می توانید اطلاعات دقیقی در این زمینه به دست آورید. همچنین در صورت نیاز به دریافت راهنمایی و بررسی شرایط خود می توانید با مشاورین ما در موسسه ملک پور (MIE) تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید. برای این منظور امکان برقراری تماس تلفنی با موسسه و یا پر کردن فرم تماس برای شما عزیزان فراهم شده است. عناوین بررسی شده در این مقاله عبارتند از:

 • شرایط عمومی تحصیل در روسیه
 • تحصیل در مدارس روسیه
 • تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در روسیه در مقطع دکتری
 • شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه
 • هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه
 • تحصیل در روسیه و کار دانشجویی
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در روسیه
 • معرفی دانشگاه های برتر روسیه
 • مدارک لازم برای تحصیل در روسیه و اخذ ویزای تحصیلی
 • موقعیت کار پس از تحصیل در روسیه
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در روسیه
 • معایب تحصیل در روسیه
 • سوالات متداول راجع به تحصیل در روسیه
 • کلام پایانی در باب تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

شرایط عمومی تحصیل در روسیه

کشور روسیه در آسیای شمالی و اروپا شرقی برای تحصیل قرار دارد و یکی از کشورهای نزدیک به ایران می باشد؛ به همین دلیل این کشور مورد توجه بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت قرار گرفته است. هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه نسبت به بسیاری از کشورها پایین است و همین امر، مزید بر علت برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی می باشد. البته لازم به ذکر است که اغلب افراد روسیه را جهت سکوی پرتاب خود برای رسیدن به کشور دیگری انتخاب می نمایند. متقاضیان می توانند در مقاطع مختلفی برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند. این مقاله توسط کارشناسان موسسه ملک پور در باب تحصیل در روسیه به نگارش علمی درآمده و تمامی مطالب آن بر اساس قوانین این کشور به رشته تحریر درآمده است؛ لذا کپی برداری از این مطالب، دارای منع قانونی و شرعی می باشد. همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی در روسیه وجود دارد. یکی از رشته های پرطرفدار، تحصیل پزشکی در روسیه می باشد که دارای آزمون ورودی است. موسسه ملک پور محصولی را در اختیار متقاضیان مهاجرت قرار داده است که با استفاده از آن می توان همانندمشاور متخصص مهاجرتی، شرایط مهاجرت و تحصیل در کشورهای مختلف را بررسی کرد. این محصول با نام راهنمای گام به گام اخذ اقامت، توسط مدیر موسسه ملک پور تدریس شده است.

گام به گام تا اخذ اقامت

تحصیل در مدارس روسیه

متقاضیان می توانند جهت تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف از جمله مدارس این کشور اقدام نمایند. البته نکته بسیار مهم داشتن قیم (سرپرست) برای تحصیل در مدارس دولتی این کشور می باشد. بنابراین اگر متقاضی قصد تحصیل در روسیه را در مقاطع آموزشی مدارس این کشور داشته باشد، می بایست برای مدارس خصوصی این کشور اقدام نمایند. تحصیل در روسیه در مدارس خصوصی ملزم به پرداخت هزینه است و اغلب شامل خوابگاه می باشد. تحصیل در کشور روسیه در مدارس (همه مقاطع) هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی مقدور می باشد؛ ولی عموماً مدارس خصوصی برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. متقاضیان برای تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف مدارس، الزامی به داشتن مدرک زبان نخواهند داشت. متقاضیان می توانند در مقاطع مختلف دبستان، راهنمایی و دبیرستان در کشور روسیه در مدارس بین المللی (خصوصی) مشغول به تحصیل شوند. عموماً دانش آموزان برای تحصیل در مدارس روسیه می بایست در مدارس شبانه روزی تحصیل نمایند.

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی

یکی از مقاطع جهت تحصیل در روسیه، تحصیل در مقطع کارشناسی می باشد که متقاضیان بسیار زیادی به خصوص در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و مهندسی دارد. متقاضیان با داشتن مدارک ۱۲ ساله تحصیلی (دیپلم و پیش دانشگاهی) می توانند برای تحصیل در دانشگاه های روسیه در مقطع کارشناسی اقدام نمایند. تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی بسته به رشته و دانشگاه هزینه های متفاوتی دارد و متقاضی موظف به پرداخت کامل ۱ سال شهریه خود می باشد. برای ورود به دانشگاه های روسیه در مقطع کارشناسی، نیازی به مدرک زبان نمی باشد و متقاضی می تواند قبل از تحصیل در روسیه برای دوره زبان در این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که دوره های زبان در کشور روسیه رایگان نبوده و متقاضیان ملزم به پرداخت هزینه بسیار کمی برای تحصیل در دوره های زبان کشور روسیه می باشند. نکته بسیار مهم در باب تحصیل در روسیه، بحث هزینه های تحصیل در این کشور است که متقاضیان می توانند در کشورهای اروپایی از قبیل اتریش، آلمان و .... تحصیل رایگان داشته باشند.

رشته های پزشکی، دندان پزشکی و هم چنین داروسازی از جمله رشته های پرمتقاضی برای تحصیل در روسیه می باشد و سالانه افراد بسیاری جهت ادامه تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی و پیراپزشکی اقدام می نمایند. برای تحصیل در روسیه در تمامی رشته های تحصیلی اعم از پزشکی و... شرایط سنی خاصی وجود ندارد و افراد با شرایط سنی متفاوتی می توانند برای ادامه تحصیل در روسیه درخواست دهند. برای تحصیل در رشته های پزشکی متقاضیان می بایست در ابتدا برای دوره های پادفک (پیش پزشکی) درخواست دهند. عموماً افراد در دوره های پادفک می توانند زبان انگلیسی و روسی را فرا بگیرند. هم چنین در دوره های پادفک دروس علوم پایه (زیست، شیمی، فیزیک و ریاضیان) ارائه می گردد تا متقاضیان را برای ورود به دانشگاه در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و ... آماده سازد. برای ورود به دوره های پادفک ارائه مدارک ۱۲ ساله تحصیلی الزامی است ولی گاهاً افراد می توانند بدون پیش دانشگاهی هم برای این دوره اقدام نمایند. نکته بسیار مهم در باب تحصیل در روسیه، ارائه مدارک ۱۲ ساله می باشد؛ زیرا بدون مدرک پیش دانشگاهی می توان پذیرش گرفت ولی برای ورود به دانشگاه مشکلات جدی ایجاد می شود. علاقمندان به تحصیل پزشکی در روسیه می توانند اطلاعات بیشتر را با مطالعه مقاله زیر به دست آورند.

تحصیل در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان جهت تحصیل در روسیه می توانند در صورت داشتن لیسانس برای دوره های کارشناسی ارشد اقدام نمایند. این کشور شرایطی را فراهم نموده است که افراد می توانند در مقاطع مختلفی از جمله کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) مشغول به تحصیل شوند. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توانند در رشته های مختلفی ثبت نام نمایند و در این کشور، به ۲ زبان روسی و انگلیسی مشغول به تحصیل شوند. دوره و مدت زمان تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد، ۲ سال است و دانشجویان پس از اتمام این دوره می توانند به راحتی برای دکتری درخواست داده و شانس خود را در دریافت بورسیه به ۱۰۰٪ برسانند. نکته بسیار مهم در باب تحصیل در روسیه، اعتبار مدارک این کشور در سطح بین الملل می باشد که باید به آن توجه نماییم. برای ادامه تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به هزینه های تحصیل در این مقاطع متقاضیان می توانند با هزینه های پایین تری برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشورهای اروپایی که رتبه دانشگاهی بسیار بالاتری دارند اقدام نمایند.

تحصیل در روسیه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه در مقطع دکتری

یکی دیگر از راه های تحصیل در روسیه، تحصیل در مقطع دکتری می باشد. متقاضیان برای ادامه تحصیل در روسیه در مقطع دکتری می بایست شرایط متفاوتی داشته و ملزم به ارائه فاکتورهای خاصی می باشند. یکی از مهم ترین مسائل جهت اخذ پذیرش دکتری، داشتن سوپروایزر (استاد راهنما) برای تحصیل در روسیه است. متقاضیان جهت دریافت پذیرش تحصیلی ملزم به تأیید سوپروایزر خود هستند تا بتوانند پذیرش را اخذ نمایند. یکی دیگر از الزامات تحصیل در مقطع دکتری، داشتن چندین مقالات علمی از سمت خود دانشجو می باشد. عموماً افراد برای تحصیل در مقاطع دکتری نیازمند داشتن مدرک زبان بالایی هستند. نکته بسیار مهمی که جهت تحصیل در مقطع دکتری مورد توجه قرار می گیرد، امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای متقاضی می باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری ۴ سال است.

تحصیل در روسیه

تحصیل در اتریش

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

تحصیل در روسیه به همراه بورسیه موضوعیست که توجه بسیاری از متقاضیان را به خود جلب کرده است. یکی از مهم ترین نکات در باب تحصیل در روسیه، عدم اعطای بورسیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. متقاضیان جهت تحصیل در روسیه در دانشگاه های بین المللی ملزم به پرداخت هزینه می باشند و دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور قطعی نمی باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور تنها در مقطع دکتری می توانند با تایید استاد راهنما بورسیه دریافت نمایند. شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه و دریافت آن داشتن معدل بالا و مدرک زبان با نمره بالا است که البته این شرایط در اکثر کشورها برقرار است.

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی به هیچ عنوان رایگان نمی باشد و متقاضیان می بایست برای تحصیل در روسیه هزینه پرداخت نمایند. کشور روسیه مقصدی ارزان برای تحصیل می باشد و متقاضیان می توانند به راحتی و با هزینه نسبتًا پایین مشغول به تحصیل در روسیه شوند.

 • حداقل هزینه دوره کارشناسی 123500 روبل (2060 دلار) در سال و حداکثر 71500 روبل (11620 دلار) در سال می باشد.
 • حداقل هزینه دوره کارشناسی ارشد 127000 روبل (2120 دلار) و حداکثر هزینه 450000 روبل (7500 دلار) در سال می باشد.
 • حداقل مبلغ هزینه تحصیل در کشور روسیه در مقطع دکترا 136500 روبل (2275 دلار) و حداکثر هزینه تحصیل در این کشور 405000 روبل (6750 دلار) در سال می باشد.
 • میانگین هزینه های تحصیل در دوره های ۱ ساله پادفک، مبلغی نزدیک به 4000 هزار دلار می باشد.

هزینه های زندگی در روسیه شهر به شهر و منطقه به منطقه متفاوت می باشد. هزینه تقریبی مخارج زندگی ماهیانه در کشور روسیه به شرح زیر می باشد:

 

هزینه ها

قیمت (دلار)

هزینه یک وعده غذایی در یک رستوران متوسط

8

کاپوچینو

2

شیر

3

آب معدنی 1.5 لیتری

0.5

هزینه رفت آمد ماهانه

30

هزینه برق ، گاز اینترنت در ماه

100

هزینه خوابگاه یک نفره در ماه

400

هزینه زندگی در مجموع به طور متوسط

600 الی 700

 

با توجه به اهمیت موضوع هزینه های تحصیل و زندگی برای مهاجرت به روسیه، پیشنهاد می شود که مقاله مرتبط در این زمینه را در لینک زیر مطالعه نمایید.

تحصیل در روسیه

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

تحصیل در روسیه و کار دانشجویی

دانشجویان بین المللی که جهت تحصیل در روسیه اقدام نموده اند، اجازه کار دانشجویی در کشور روسیه را دارند. ویزاهای تحصیلی عموماً اجازه کار پاره وقت را به متقاضیان (دانشجویان) می دهد. شرایط کاری برای متقاضیانی که جهت تحصیل در روسیه اقدام نموده اند فراهم می باشد و دانشجویان اجازه کار پاره وقت در طول هفته و تمام وقت در آخر هفته ها را دارند. دانشجویان می توانند با دریافت کار دانشجویی، به هنگام تحصیل در روسیه حدوداً دو سوم هزینه های زندگی خود را تأمین نمایند و امرار معاش داشته باشند. دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور روسیه، ساعات مختلفی را اجازه کار دارند؛ به طور مثال در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور اجازه ۲۰ ساعت کار دانشجویی در هفته و در مقاطع دکتری اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته به متقاضی اعطا می گردد. دانشجویان می توانند آخر هفته ها را تمام وقت مشغول به کار شوند و درآمد بیشتری را کسب نمایند.

تحصیل در روسیه

کار ضمن تحصیل در روسیه

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در روسیه

متقاضیان جهت تحصیل در روسیه، در صورت اخذ پذیرش ویزای تحصیلی روسیه اجازه داشتن همراه را نیز دارند. همراه در امر مهاجرت به معنای همسر متقاضی و فرزندان کمتر از 18 سال وی است و با توجه به قوانین روسیه، دانشجویان می توانند در طول مدت تحصیل خود در این کشور، همسر و فرزندان خود را به همراه داشته باشند. لازم به ذکر است که همراهان می توانند در این کشور به جستجوی کار پرداخته و با دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای روسی، اقامت کاری این کشور را اخذ نمایند. همچنین امکان بهره مندی از خدمات آموزشی و نظام تحصیلی این کشور برای همراهان فراهم است.

معرفی دانشگاه های برتر روسیه

روسیه کشور بزرگی است و دارای ۷۶۶ دانشگاه می باشد. متقاضیان برای تحصیل در روسیه امکان ثبت نام در دانشگاه های بسیاری را دارند. افراد می توانند در رشته های متفاوتی و در مقاطع مختلفی مشغول به تحصیل در روسیه شوند. متقاضیان با توجه به معدل و رزومه ای که دارند می توانند برای تحصیل در روسیه در دانشگاه های متقاوتی از نظر هزینه، کیفیت و رتبه بندی اقدام نمایند. دانشگاه های بین المللی بسیاری در این کشور وجود دارد که سالیانه دانشجویان را در رشته های متفاوت می پذیرند. نکته بسیار مهم جهت پذیرش در دانشگاه های برتر روسیه، داشتن مدرک زبان معتبر و هم چنین معدل قابل قبول می باشد. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های پزشکی روسیه که به زبان انگلیسی در آن تدریس می شوند، ب اتوجه به رنک قابل قبولی که در سطح بین الملل دارند، مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشند.

متقاضیان جهت تحصیل در روسیه می توانند در دانشگاه های عالی این کشور تحصیل نمایند. در دهه های اخیر آموزش عالی و تحصیل در روسیه تغییرات چشمگیری کرده است. در سال 2003 روسیه نسبت به فرآیند بولونیا متعهد شده و سیستم آموزشی خود را با سایر کشورهای سراسر اروپا هماهنگ کرد. به این معنی است که هم اکنون دانشگاه ها در روسیه یک دوره لیسانس چهار ساله و یک دوره تخصص 5 ساله ارائه می ­دهند. سیستم آموزشی عالی روسیه، رتبه 26 ام جهان را به خود اختصاص داده است.

 

دانشگاه ها

رتبه در سال ۲۰۱۹

دانشگاه دولتی مسکو لومونسوف

90

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ

235

دانشگاه دولتینووسیبیرسک

244

دانشگاه ایالتی تامسکی (TSU)

۲۷۷

دانشگاه دولتی فیزیک و فناوری مسکو

۳۱۲

دانشگده فنی دانشگاه بوعوان مسکو (BMSTU)

۲۹۹

دانشگاه ملی تحقیقات (HSE)

۳۴۳

دانشگاه پلی تکنیک تامسک (TPU)

۳۷۳

دانشگاه دولتی روابط بین المللی (MGIMO)

۳۵۵

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه و اخذ ویزای تحصیلی

متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند 45 روز پیش از سفر به روسیه جهت اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهند. افراد باید از طریق سفارت روسیه در کشور خود درخواست دهند. مدت زمان پردازش ویزای تحصیلی روسیه ممکن است طولانی باشد و حدود 2 تا 5 هفته زمان ببرد. پیش از درخواست ویزای تحصیلی لازم است که در یک دوره تحصیل در روسیه پذیرفته شده و دعوتنامه دریافت کنید. دعوتنامه های تحصیلی به مدت 3 ماه اعتبار دارند. ضمناً باید توانایی مالی و امکان تأمین هزینه های تحصیل در روسیه را جهت اخذ ویزای تحصیلی به طور رسمی ثابت کنید. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه ممکن است در کشورهای مختلف متغیر باشد و همواره باید ابتدا با سفارت روسیه در کشور خود در ارتباط باشید تا بتوانید به اطلاعات صحیح دست یابید. با این حال به طور کلی مدارک زیر جهت درخواست اخذ ویزای تحصیلی روسیه مورد نیاز خواهد بود:

 1. گذرنامه معتبری که حداقل تا 18 ماه پس از تاریخ صدور ویزا اعتبار داشته باشد و حداقل 2 برگه خالی دارد، به اضافه یک کپی از صفحه اول.
 2. یک عکس سایر گذرنامه ای که اخیراً گرفته شده است.
 3. دعوتنامه رسمی دانشگاه
 4. گواهی پزشکی که کمتر از 3 ماه گذشته صادر شده است و نشان می دهد که فرد مبتلا به اچ آی وی نیست.
 5. فرم درخواست
 6. چنانچه فرد زیر 18 سال باشد، باید رضایت نامه کتبی والدین یا قیم خود را با امضای رسمی دفترخانه ای ارائه دهد.

موقعیت کار پس از تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه و موقعیت کار پس از تحصیل در این کشور برای فارغ التحصیلان در ادامه مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرد. پس از تحصیل در روسیه، اگر دارای پیشنهاد کاری یا در جستجوی کار باشد یا اینکه کسب و کاری را راه بیندازید، ممکن است قادر باشید در روسیه اقامت گزینید. با این حال انجام این کار احتمالاً پیچیده است، زیرا تغییر دادن یک نوع ویزای روسیه با نوع دیگر آن در داخل این کشور دشوار است. به این معنی که لازم است ابتدا خاک روسیه را ترک کنید و با ویزای مناسب دیگری (ویزای کاری، ویزای تجاری، ویزای مهاجران متخصص ماهر) مجددا وارد شوید. افرادی که می خواهند در روسیه کار کنند باید ابتدا مجوز کار اخذ نمایند. در طول تحصیل در روسیه برای دانشجویان مجوز کار صادر می شود و این مجوز به مدت 1 سال اعتبار دارد. اما افرادی که به موقعیت کاری پس از تحصیل در روسیه  می اندیشند، باید ابتدا یک پیشنهاد کاری داشته باشند و جهت اخذ ویزا نیز به کشور خود بازگشته و به همراه پیشنهاد کاری خود جهت اخذ مجوز کار و ویزای کاری درخواست دهند. در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری در کشور روسیه و تغییرات آن در سال های اخیر را مشاهده نمایید.

تحصیل در روسیه

اساساً کار و کاریابی در روسیه برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی که تحصیل در روسیه داشته اند، در مقایسه با سایر کشورها نظیر کشورهای اروپایی مشکل تر است. در بسیاری از کشورها نظیر اتریش و آلمان افراد با شرایط بهتر و ساده تری می توانند پس از تحصیل، موفق به یافتن کار شده و در این کشورها اشتغال یابند. اتباع خارجی که بدون مجوز کاری در روسیه اشتغال یابند حدود 2 تا 5 هزار روبل جریمه نقدی می شوند. هرچند در مسکو، سن پترزبورگ و مناطق لنینگراد، این جریمه شامل 5 تا 7 هزار روبل و اخراج از روسیه است. به این ترتیب متقاضیان تحصیل در روسیه که به موقعیت کاری پس از تحصیل در این کشور می اندیشند، ابتدا باید تمام جوانب مورد نظر را سنجیده و سپس جهت تحصیل در روسیه اقدام نمایند. در ادامه برخی از وب سایت های مفید کاریابی در روسیه را خدمت شما عزیزان معرفی می نماییم:

 • The Moscow Times Career Centre
 • The Escape Artist
 • The Moscow Expat Site
 • The Russian Connection Group
 • JobRapido
 • TrovitRussia

 

تحصیل در روسیه

کار در روسیه

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت و پاسپورت روسیه پس از تحصیل را می توان از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار داد. دو نوع مجوز اقامت روسیه وجود دارد که یک خارجی می تواند آن را اخذ کند: مجوز اقامت موقت و دائمی. مجوز اقامت دائمی را تنها پس از دارا بودن مجوز اقامت موقت می توان اخذ کرد. مجوز اقامت موقت، حق اقامت روسیه به مدت 6 ماه تا 3 سال را به اتباع خارجی می دهد؛ گرچه هرسال باید تمدید شود. فردی که دارای مجوز اقامت موقت است نمی تواند منطقه محل اقامت خود را تغییر دهد. افرادی پس از تحصیل در روسیه که برای این نوع مجوز اقامت درخواست می دهند باید ثابت کنند که به زبان روسی تسلط دارند. به این ترتیب متقاضیان جهت تحصیل در روسیه و اخذ اقامت موقت روسیه باید در یکی از دانشگاه های این کشور پذیرفته شوند. افرادی که به مدت حداقل دو سال دارای مجوز اقامت موقت باشند می توانند جهت اخذ مجوز اقامت دائم درخواست دهند.

تحصیل در روسیه

اقامت روسیه

معایب تحصیل در روسیه

پس از بیان تمامی مطالب در زمینه تحصیل در کشور روسیه، در این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را با معایب آن آشنا نماییم. معایب تحصیل در روسیه به شرح زیر است:سرمایه گذاری در استرالیا

 • آب و هوای کشور روسیه بسیار سرد است و در این مساله زندگی را برای دانشجویان ایرانی و آسیایی را دشوار خواهد نمود.
 • مدارک دانشگاه های روسیه از اعتبار بالایی در میان کشورهای اروپایی و حتی آسیایی برخوردار نیست و حتی مشاهده شده است که وزارت علوم ایران بخش قابل توجهی از مدارک پزشکی و غیر پزشکی صادره از دانشگاه های روسیه را به رسمیت نمی شناسد.
 • زبان روسی از زبان های پیچیده و دشوار جهان برای یادگیری است و این موضوع کار را برای زندگی عادی و روزمره دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور دشوار خواهد نمود.
 • کشور روسیه جزو کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن نیست و در نتیجه با پاسپورت و اقامت این کشور نمی توان به کشورهای اروپایی بدون ویزا سفر نمود.
 • نرخ فساد اداری و نرخ بیکاری در کشور روسیه بالاست و در نتیجه کشور خوبی برای کار و اقامت پس از تحصیل محسوب نمی شود.
 • دانشگاه های روسیه از رنکینگ مناسبی در بین کشورهای جهان و حتی اروپا برخوردار نیستند.

سوالات متداول راجع به تحصیل در روسیه

✅ تحصیل در روسیه به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

تحصیل در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است که هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر از تحصیل به زبان روسی می باشد.

✅ تحصیل در روسیه در چه مقاطعی امکان پذیر است؟

شرایط تحصیل در مقاطع و دوره های مختلف آموزشی روسیه در مدارس و دانشگاه های این کشور فراهم شده است.

✅ آیا مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان پزشکی روسیه مورد تأیید ایران هست؟

بله؛ تعدادی از دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تأیید ایران بوده و مدرک فارغ التحصیلان آن دارای اعتبار کافی می باشد.

✅ شرایط کار پس از تحصیل در روسیه چگونه است؟

با توجه به نرخ پایین بیکاری در روسیه، متقاضیان پس از فارغ التحصیلی و کسب تخصص می توانند در رشته تخصصی خود به جستجوی کار پرداخته و در صورت یافتن شغل و دریافت پیشنهاد کاری، ویزای کاری این کشور را دریافت کنند. البته تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری روسیه دارای پیچیدگی و مراحل خاص خود می باشد.


_____________ کلام پایانی در باب تحصیل در روسیه _____________

شرایط و هزینه تحصیل در روسیه در این مقاله بررسی شد. تحصیل در روسیه یکی از روش های مهاجرت به روسیه می باشد که با توجه به هزینه های نسبتاً پایین، مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گرفته است. همانطور که در این مقاله بررسی و تحلیل نمودیم تحصیل در روسیه در مقاطع مختلفی به ۲ زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر می باشد. با توجه به هزینه های تحصیل در روسیه متقاضیان می توانند با هزینه های کمتری در کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل شوند و مدارک معتبری دریافت نمایند. دانشجویان در کشورهای چک، آلمان، اتریش و نروژ می توانند جهت تحصیل نسبتاً رایگان اقدام نمایند. شما عزیزان جهت بررسی شرایط خود جهت ادامه تحصیل در کشور روسیه و کشورهای دیگر می توانید با مشاورین موسسه ملک پور تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید تا از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. هم چنین می توانید پرسش های خود را در قسمت "ثبت پرسش" مطرح نموده و پاسخ خود را در مدت زمان کوتاهی دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 11 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
anahita31
سلام و عرض ادب وقت بخیر من تمایل به تحصیل پزشکی در اروپا دارم و کل داراییم حدود 500 میلیون است ایا میتونم اقدام کنم با این مبلغ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب هزینه تحصیل سالیانه در رشته پزشکی حداقل 15000 یورو می باشد و هزینه زندگی حداقل 12000 یورو می باشد. سپاس
عماد سهیلی
سلام ممنون بابت مقاله خوبتون در خصوص تحصیل در روسیه اکثر سوالاتم را پاسخ گرفتم فقط اینکه دوره های زبان روسی را کجا باید برم اگر ایران دانشجو زبان روسی باشم می تونم ارشد برم روسیه ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب برای دوره های زبان روسی می توانید از موسسات یا معلمین خصوصی استفاده نمایید و برای ادامه تحصیل بله می توانید اقدام نمایید .
مشاوره رایگان