اعزام دانشجو به سوئد

1 دی 1401 1 نظر

اعزام دانشجو به سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که دارای هزاران جزیره ساحلی و دریاچه های بسیار زیبا همراه با جنگلهای وسیع و کوههای یخبندان است. شهرهای اصلی آن ، استکهلم ، پایتخت شرقی و جنوب غربی گوتنبرگ و مالمو ، از جمله شهر های ساحلی هستند. استکهلم از 14 جزیره ساخته شده است. این شهر دارای بیش از 50 پل است و به طور کلی می توان گفت سوئد یکی از زیباترین کشورهای جهان با برخورداری از امکانات رفاهی بسیار مناسب برای شهروندان محسوب می شود.همچنین کشور سوئد با دارا بئدن نظام آموزشی بسیار قوی،همه ساله مقصد تحصیلی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان خارجی محسوب می شود.می توان گفت بیش از نیمی از دانشجویان بهترین دانشگاه های کشور سوئد را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و همین امر نیز گویای محبوبیت این کشور در میان دانشجویان مناطق مختلف جهان است. با توجه به این تفاسیر،بر آن شدیم تا مطالبی را پیرامون موضوع اعزام دانشجو به سوئد برای شما عزیزان به رشته تحریر دراوریم و پاسخگوی شما مخاطبین همیشگی موسسه MIE باشیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با تماس تلفنی از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب موسسه ملک پور بهره مند شوید. 

عناوینی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • درباره کشور سوئد
 • اعزام دانشجو به سوئد در مقاطع مختلف
 • معرفی دانشگاه های برتر کشور سوئد
 • هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در سوئد
 • مدارک مورد نیاز اعزام دانشجو به سوئد و نحوه گرفتن پذیرش
 • بررسی دریافت بورسیه دانشجویی در کشور سوئد
 • زمان اعزام دانشجو به سوئد
 • اعزام دانشجو و اقامت پس از تحصیل در کشور سوئد
 • سوالات رایج در زمینه اعزام دانشجو به سوئد
 • سخن پایانی در رابطه با اعزام دانشجو به کشور سوئد

اقامت قبرس

درباره کشور سوئد

سوئد کشوری واقع در شمال اروپا و شبه جزیره اسکاندیناوی است. پایتخت این کشور استکهلم و مساحت آن 964/449 کیلومتر مربع می باشد. سوئد با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر، از جمله کشورهای بزرگ اروپایی به شمار می رود. سوئد هشتمین سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان دارد و به دلیل برخورداری از شرایط خوب کیفیت زندگی، حقوق شهروندی، آموزش، بهداشت، رفاه شهروندی و توسعه انسانی مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت قرار دارد. کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بالا و نرخ بیکاری در این کشور پایین است. اقتصاد سوئد بر اساس مشارکت مردم در سرمایه گذاری ها شکل گرفته است. تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد جزو یکی از فقیرترین کشورهای اروپا به شمار می رفت اما بعدها با گذراندن دوران رشد اقتصادی به شکوفائی اقتصادی رسید. عمده درآمد کشور سوئد از طریق صادرات تولیدات صنعتی از جمله ماشین آلات است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال‌های اخیر رشدی بالغ بر 4/5 درصدی داشته است. سوئد به عنوان یکی از کشورهای اروپایی با قابلیت مهاجرپذیری بالاست و این مسئله را می‌توان از جمله یکی از دلایل رشد جمعیت این کشور به حساب آورد.

اعزام دانشجو به سوئد در مقاطع مختلف

بدیهی است که اعزام دانشجو به سوئد در سنین و مقاطع مختلفی همچون مدرسه،مقطع لیسانس،مقطع فوق لیسانس و دکتری صورت می پذیرد که به طور مختصر در ادامه به بررسی هریک از این مقاطع می پردازیم:

 • تحصیل در مدارس سوئد

به طور کلی تحصیل در مدارس سوئد رنج سنی یک تا ۱۸ سال را شامل می شود و دانش آموزان از ۶ سالگی ملزم به تحصیل هستند.سیستم آموزشی سوئد مقاطع مختلف تحصیل در مدارس را به سطوح مختلفی از جمله پیش دبستانی،آمادگی،سطح آموزش اجباری و سطح آمزش غیر اجباری تقسیم نموده است و دانش آموزان سنین مختلف در هر دوره مهارت های مخصوص به رنج سنی خود را می آموزند.

 

آموزش غیر اجباری

آموزش اجباری

آمادگی

پیش دبستانی

سطح

۳ سال

۹ سال

۱ سال

۴ سال

طول دوره

 

 • تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

طول دره کارشناسی در دانشگاه های سوئد همانند سایر کشورها بین ۳ تا ۴ سال می باشد.همچنین تحصیل دوره کارشناسی در این کشور مانند دیگر کشور های اروپایی به زبان بومی آنجا (زبان سوئدی) است.البته لازم به ذکر است که دانشگاه ها و موسسات آموزشی نیز وجود دارند که دوره های کارشناسی در این کشور را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند.اعزام دانشجو به سوئد مزایایی از جمله تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور و فراهم آمدن شرایط ورود به بازار کار تمام کشورهای اروپایی را به همراه دارد لذا همه ساله متقاضیان بسیاری کشور سوئد را به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیلات خود انتخاب می نمایند.

 • تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد نیز مانند دیگر کشورها ۱ تا ۲ سال برآورد می شود.دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد را دارند با داشتن رزومه تحصیلی خوب از جمله معدل بالا، نمره زبان خوب (آیلتس بالای ۶.۵) و داشتن مقالات می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه های تحصیلی نیز امتحان نمایند.

 • تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

بخش عمده ای از دانشجویان مقطع دکتری در سوئد را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.در کشور سوئد نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر بعضا تحصیل در مقطع دکتری به عنوان یک شغل برای دانش آموزان مطرح می شود و در بسیاری از موارد دانش آموزان با ارائه مقالات بین المللی، نمره زبان به صورت آیلتس بالای ۷،معدل کارشناسی ارشد بالا و نیز داشتن یک سوپروایزر، شانس خود را برای دریافت حقوق تقریبا ۲.۳۰۰ دلار در ماه امتحان می کنند.

معرفی دانشگاه های برتر کشور سوئد

یکی از مواردی که کشور سوئد را از جذاب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان می کند وجود دانشگاه های بسیار معتبر در سطح جهانی است. بسیاری از این دانشگاه ها از رنکینگ جهانی بسیار بالایی برخوردار هستند و همه ساله دانشجویان بین المللی بسیاری را در خود جای می دهند. در جدول زیر نام برخی از این دانشگاه ها را مشاهده می فرمایید:

 

رتبه جهانی

شهر

نام دانشگاه

۱۴۳

استکهلم

استکهلم

۸۶

اوپسالا

اوپسالا

۲۵۰-۲۰۱

یوتبوری

صنعتی چالمرز

۹۳

لوند

لوند

۳۸

استکهلم

کارولینسکا

۹۲

استکهلم

سلطنتی فناوری

۱۹۸

کوتنبرگ

کوتنبرگ

۳۰۰-۲۵۱

اومئو

اومئو

هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در سوئد

در ارتباط با هزینه های اعزام دانشجو به سوئد باید به این نکته توجه داشت که دانشگاه های این کشور از افرادی که عضو اتحادیه اروپا و یا تبعه کشورهای نوردیک نیستند، شهریه دریافت می کند.هزینه های تحصیل در سوئد می توانند با توجه به رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی رنج متفاوتی را در بر گیرند اما به طور کلی می توان هزینه تحصیل در سوئد را سالانه در حدود ۱۰ تا ۱۳ هزار یورو تخمین زد. در رابطه با هزینه های زندگی در سوئد نیز برخی از هزینه ها را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید:

 

هزینه ها (کرون)

موارد

۱۰۰.۰۰

یک وعده غذا در رستوران

۱۱.۶۴

یک لیتر شیر

۱۷.۸۳

یک بطری آب

۲۵.۰۰

۱ کیلوگرم برنج

۲۸.۳۹

۱۲ عدد تخم مرغ

۲۲.۸۵

۵۰۰ گرم نان

۲۵.۶۰

۱ کیلوگرم سیب

۲۲.۲۵

۱ کیلوگرم موز

۸۴۰.۰۰

رفت و آمد ماهانه

۶،۳۸۴.۰۰

اجاره منزل

۳۴۸.۲۲

باشگاه ورزشی

۳۰۰.۰۴

اینترنت

 

اعزام دانشجو به سوئد

مدارک مورد نیاز اعزام دانشجو به سوئد و نحوه گرفتن پذیرش

اولین قدم برای اخذ برای اعزام دانشجو به سوئد و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور انجام مکاتبات لازم با دانشگاه و در صورت نیاز پیدا کردن سوپروایزر و مکاتبه با وی است. پس از حاصل شدن اطمینان در خصوص دانشگاه مورد نظر دانشجو می بایست پروسه اخذ پذیرش خود را با در دست داشتن مدارک زیر تکمیل نماید:

 • مدارک تحصیلی به صورت کامل همراه با ریز نمرات به صورت ترجمه شده
 • مدرک زبان انگلیسی
 • اسکن پاسپورت
 • رزومه

در ادامه پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، متقاضی می بایست اقدامات بعدی در خصوص اخذ ویزای دانشجویی را انجام نماید. در صورتی که در این مرحله از تخصص لازم و کافی برخوردار نیستید می توانید از تخصص و تجربه مشاوران موسسه ملک پور بهره مند شوید.

بررسی دریافت بورسیه دانشجویی در کشور سوئد

در رابطه با شرایط اعزام دانشجو به سوئد و چگونگی دریافت بورسیه تحصیلی می توان بیان نمود که در اکثر مواقع اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی که دارای رزومه تحصیلی خوبی هستند می بایست بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه اقدام نمود. رزومه خوب و قوی برای یک دانشجو می تواند شامل مقالات بین المللی،معدل بالا،تحصیلات قبلی در دانشگاه های معتبر، مدرک زبان با نمره بالا باشد. می توان گفت به دلیل رقابتی بودن بورسیه های تحصیلی در اکثر دانشگاه ها هر چه رزومه متقاضی قوی تر باشد شانس دریافت بورسیه تحصیلی برای وی بیشتر میشود.در جدول زیر برخی از بورسیه های تحصیلی کشور سوئد را مشاهده می فرمایید:

 

نام بورسیه

شرایط دریافت

Visby

مختص داوطلبان حوزه دریای بالتیک

Swedish-Turkish program

مختص دانشجویان ترکیه

Guest scholarship program

دانشجویان کشور های جنگ زده

بورسیه بین قاره ای

مختص دانشجویان آمریکایی

بورسیه دانشجویان بلوک شرق اروپا

مختص دانشجویان کشور های بلوک شرق اروپا

بورسیه دانشجویان پاکستانی

مختص دانشجویان پاکستانی

زمان اعزام دانشجو به سوئد

یکی از مواردی که می بایست در ارتباط با اعزام دانشجو به سوئد مورد توجه متقاضیان قرار گیرد، اقدام در زمان مناسب و طبق برنامه ریزی دقیق است.دانشگاه های سراسر جهان به منظور انجام پروسه پذیرش دانشجویان به صورت دقیق و منظم برای خود deadline های بخصوصی را تعیین کرده اند که می بایست پروسه ارسال مدارک و مکاتبات مربوطه تا این تاریخ های مشخص شده به پایان برسد.به طور کلی اکثر دانشگاه های کشور سوئد دارای دو ترم ورودی در ماه های سپتامبر و ژانویه هستند و بر ظبق این موضوع عموما بهتر است دانشجویان در حدود ۸-۱۰ ماه قبل از شروع ترم مورد نظر برای انجام پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر اقدام نمایند. همچنین متقاضیان عزیز می توانند برای انجام پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور سوئد از یاری مشاوران متخصص و مجرب موسسه MIE بهره مند گردند.

اعزام دانشجو و اقامت پس از تحصیل در کشور سوئد

یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد، وضعیت اقامت پس از تحصیل است. در کشور سوئد طبق قوانین موجود اگر یک فرد خارجی به مدت ۵ سال متوالی با داشتن مجوز اقامت موقت در این کشور حضور داشته و نوع اقامت موقت وی نیز شامل habitual residency  باشد، آن فرد می تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام نماید.یکی از انواع اقامت موقت که شامل این قانون می شود اقامت کاری است. بر این اساس، اگر دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی خود در کشور سوئد در فرصتی که از سوی دولت به آن ها داده شده بتوانند یک پیشنهاد کاری دریافت کرده و مشغول به کار شوند قادر خواهند بود پس از ۵ سال کار کردن و پرداخت مالیات به دولت برای اخذ اقامت دائم و پس از آن با داشتن آشنایی لازم با زبان سوئدی و فرهنگ بومی این کشور برای اخذ تبعیت کشور سوئد اقدام نماید. همچنین لازم به ذکر است که دوره تحصیلی دکتری در این کشور شغل محسوب می شود و متقاضیان عزیز با تحصیل در دکتری قادر خواهند بود پس گذشت ۵ سال برای دریافت اقامت دائم و اخذ پاسپورت اقدام نمایند.


پاسخ به سوالات رایج در زمینه اعزام دانشجو به سوئد

✅ هزینه تحصیل در سوئد چقدر است؟

به طور کلی می توان هزینه تحصیل در سوئد را سالانه در حدود ۱۰ تا ۱۳ هزار یورو تخمین زد.

✅ آیا می توان بعد از تحصیل در سوئد مشغول به کار شد؟

بله،دولت سوئد امکانی را قرار داده است تا دانشجویان بعد از تحصیل در فرصتی که به آن ها داده شده به دنبال کار بگردند.

✅ آیا امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان ایرانی در سوئد وجود دارد؟

بله، البته دانشجویان ایرانی می بایست بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه برای دریافت بورسیه اقدام نمایند.

✅ شروع ترم دانشگاه های سوئد در چه ماه هایی است؟

اکثر دانشگاه های کشور سوئد دارای دو ترم ورودی در ماه های سپتامبر و ژانویه هستند.


_____________________ سخن پایانی در باب اعزام دانشجو به سوئد _____________________

همانطور که گفته شد، کشور سوئد با برخورداری از سیستم آموزشی بسیار قوی و دارا بودن سطح آموزشی و امکانات تحصیلی عالی، یکی از مقاصد جذاب برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به حساب می آید.بر این اساس و من باب پاسخ به سوالات شما عزیزان موضوع اعزام دانشجو به سوئد،شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در این کشور، چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد و مباحثی از این قبیل مورد بررسی قرار گرفته شد. چنانچه گفته شد، دانشجویان همچنین پس از اتمام دوره تحصیلی خود در کشور سوئد در فرصتی که از سوی دولت به آن ها داده شده بتوانند یک پیشنهاد کاری دریافت کرده و مشغول به کار شوند قادر خواهند بود پس از ۵ سال کار کردن و پرداخت مالیات به دولت برای اخذ اقامت دائم و پس از آن با داشتن آشنایی لازم با زبان سوئدی و فرهنگ بومی این کشور برای اخذ تبعیت کشور سوئد اقدام نماید. متقاضیان عزیز برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور سوئد می بایست طبق زمانبندی به خصوص و با در دست داشتن مدارک مورد نیاز برای انجام پروسه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام نمایند.همچنین متقاضیان عزیز می توانند به منظور انجام دقیق و بدون ریسک پروسه مهاجرت خود و دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی از یاری مشاوران مجرب و متخصص موسسه ملک پور بهره مند شده و مشاوره رایگان دریافت نمایند. شما عزیزان می توانید سوالات و نظرات خود را درباره اعزام دانشجو به سوئد در بخش دیدگاه های این مقاله طرح بیان کنید تا به آن پاسخ داده شود.

امتیاز 5 از 5 ( 3 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
سهیلا کرم پور
با سلام و عرض ادب من ۳۴ ساله هستم لیسانس ادبیات انگلیسی دارم، مجرد هستم و قصد مهاجرت دارم میخواستم بپرسم آیا شما در زمینه اعزام دانشجو به سوئد با توجه به شرایط من امکان اقدام دارید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به رزومه ای که می فرمایید شرایط عمومی شما خوب است و با سن 34 سال می توانید برای کسور دانمارک در مقطع فوق لیسانس اقدام نمایید.یکی گزینه های بسیار خوب برای کشور دانمارک کار تحصیل که شما بتوانید بعد از پایان تحصیل تان سریع وارد بازار کار شوید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مشاوره رایگان