هزینه های تحصیل در روسیه - هزینه تحصیل و زندگی

2 نظر

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه، هزینه تحصیل روسیه به زبان انگلیسی، هزینه زندگی و اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه از مهم ترین مواردیست که سعی داریم در این مقاله به صورت علمی به آن ها بپردازیم.. کشور روسیه در سال های گذشته در بین تمامی مردم از سراسر جهان به عنوان یک کشور ثروتمند و پرقدرت شناخته شده است. این بدان معناست که کشور روسیه می تواند یک منبع غنی برای کسب درآمد باشد و این امر باعث گردیده تا متقاضیان زیادی تمایل به تحصیل و زندگی در روسیه داشته باشند. در سال های اخیر، تحصیل در کشور روسیه به ویژه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بسیار مورد استقبال و توجه قرار گرفته است. همین امر ما را بر آن داشت تا با نگارش این مقاله، به طور جزیی تر به موضوع هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه به ویژه تحصیل روسیه به زبان انگلیسی بپردازیم. موسسه ملک پور (MIE) با سابقه طولانی در امور مهاجرت می تواند به شما عزیزان در بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در کشور روسیه و یا دیگر کشورهای مد نظر یاری رساند. شما می توانید با برقراری تماس تلفنی و یا تکمیل فرم تماس، با این موسسه در ارتیاط بوده و از مشاوران کارآزموده و متخصص آن، مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. مطالبی که در ادامه مطالعه می نمایید، تحت عناوین زیر ارائه شده است:

 • شرایط عمومی تحصیل در روسیه
 • هزینه های تحصیل در مدارس روسیه
 • هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع لیسانس
 • شرایط و هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع فوق لیسانس
 • شرایط تحصیل در مقطع دکتری در روسیه
 • شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه
 • بررسی هزینه های زندگی در روسیه
 • شرایط اخذ ویزای همراه در اقامت تحصیلی
 • بررسی شرایط اقامت در روسیه از طریق تحصیل
 • سوالات متداول

تماس با ما

 

هزینه تحصیل در روسیه

شرایط عمومی تحصیل در روسیه

نظام آموزشی در کشور روسیه از 3 مرحله تشکیل گردیده است: آموزش در مقطع ابتدایی که به مدت 4 سال به طول می انجامد، آموزش در مرحله مقدماتی عمومی که به مدت زمان 5 سال ادامه دارد و تحصیل در مقطع متوسطه که طول دوره آن دو تا سه سال می باشد. در مدارس کشور روسیه دروسی مانند علوم اجتماعی، زبان های خارجی، زبان روسی، ریاضی، جغرافیا و تاریخ، علوم طبیعی, کامپیوتر، موسیقی، هنر و... آموزش داده می شوند. در روسیه مدارس بین المللی معرفی وجود دارند که از مطرح ترین آن ها می توان به مدرسه بریتانیا، مدرسه بین المللی مسکو و مدرسه بین المللی فرانسه اشاره نمود. کشور روسیه از جمله کشور هایی می باشد که تحصیل در آن در رشته های پزشکی و دندان پزشکی با هزینه های پایین ممکن است و هر ساله دانشجویان بین المللی تمایل زیادی برای تحصیل در این رشته ها در کشور روسیه دارند. پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه و همچنین سطح بالای کیفیت و آموزش در رشته های پزشکی در روسیه باعث به وجود آمدن رقابت در بین دانشگاه های بین المللی گردیده است. طول دوره برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی 6 الی 7 سال می باشد. مدارک فارغ التحصیلی دانشجویان در رشته های پزشکی در اکثر کشور ها مورد تأیید می باشد و تعداد زیادی از مدارک اعطا شده از دانشگاه های روسیه نیز مورد تأیید وزارت علوم ایران نیز می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی در روسیه به دلیل حمایت زیاد دولت این کشور از دانشجویان و حمایت و پوشش 80 الی 90 درصدی از شهریه دانشجویان، بسیار مقرون به صرفه می باشد و هزینه تحصیل در این رشته ها از 7000 هزار یورو شروع شده و تا 9000 یورو ادامه دارد. علاوه بر پزشکی و دندانپزشکی، امکان تحصیل در روسیه در رشته های دیگری نیز فراهم شده است که بسته به رشته، دانشگاه، شهر و مقطع تحصیلی افراد، هزینه های متفاوتی را به خود اختصاص می دهد. در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه می شود.

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه های تحصیل در مدارس روسیه

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه در مدارس یکی از مواردیست که دانش آموزان به آن توجه بسیاری دارند. به طور کل تحصیل در مدارس کشور روسیه از سه مرحله تشکیل گردیده است: آموزش ابتدایی، آموزش مقدماتی و آموزش متوسطه که به ترتیب طول این دوره ها چهار سال، پنج سال و سه سال می باشد. ساعات شروع مدارس در روسیه به طور معمول ساعت 8 صبح بوده و پایان روز تحصیلی ساعت 1 یا 2 بعد از ظهر می باشد. دانش آموزان در مدارس به تحصیل دروسی مانند ریاضی، تربیت بدنی، هنر، علوم طبیعی، زبان روسی و زبان های خارجی می پردازند. تحصیل در مدارس دولتی روسیه با زبان روسی انجام می شود. همچنین تحصیل در مدارس دولتی روسیه رایگان است. متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند در مدارس بین المللی این کشور به تحصیل بپردازند. مدارس بین المللی در کشور روسیه از سطح امکانات و رفاه بالایی برخوردار هستند. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی بسته به شهر و سطح مدرسه متفاوت است، برای مثال هزینه های تحصیل در مسکو و سن پترزبورگ بسیار گرانتر از دیگر شهرهای روسیه می باشد. هزینه تحصیل در این مقطع به صورت میانگین از 3000 یورو شده و تا 20000 یورو ادامه دارد.

هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع لیسانس

تحصیل در در دانشگاه های روسیه در مقطع لیسانس یک دوره 4 ساله است. دانشجویان با داشتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه می توانند برای تحصیل به این کشور سفر کنند. تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه با دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است. با توجه به پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه، دانشجویان زیادی از سراسر جهان به خصوص کشور عزیزمان ایران تمایل به تحصیل در دانشگاه های این کشور دارند. بسیاری از دانشگاه های روسیه کلاس های آموزش زبان روسی را برای کمک به دانشجویان خود و افزایش مهارت آن ها برای تحصیل به زبان روسی برگزار می کنند. در صورتی که دانشجو تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی داشته باشد، طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی با زبان انگلیسی وجود دارد؛ اما بیشتر برنامه های تحصیل با زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس وجود دارد. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه را دارند باید در آزمون ورودی شرکت نمایند. شرایط پذیرش در دانشگاه های بین المللی روسیه که با زبان انگلیسی می باشد، در هر دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی ارائه مدرک دیپلم و ارائه مدارک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل از الزامات است. هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های بین المللی در روسیه که با زبان انگلیسی می باشد، به طور میانگین از 2 هزار تا 11 هزار دلار برای هر سال است.

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

تحصیل در روسیه

شرایط و هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع فوق لیسانس

با توجه به سطح بالای اموزش در روسیه و جایگاه جهانی نظام آموزشی این کشور، تحصیل در دانشگاه های روسیه از کیفیت بسیار بالایی بر خوردار است. مانند تمامی کشور ها دانشجویانی که موفق به فارغ التحصیلی در مقطع لیسانس شوند می توانند برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس اقدام نمایند. طول دوره فوق لیسانس در کشور روسیه 2 ساله می باشد که در این دوره دانشجویان برای کارهای تحقیقاتی آموزش می بینند. دانشجویان با دفاع از طرح پایان نامه، مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه در یافت می نمایند. همان گونه که در مطالب بالا گفته شد دوره های کارشناسی ارشد شامل برنامه های زیادی برای تحصیل به زبان انگلیسی می باشند و تحصیل در این مقطع با زبان روسی و انگلیسی انجام می شود. شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه در مقطع فوق لیسانس برای هر سال حدود 100 تا 200 یورو می باشد و تحصیل در دانشگاه های خصوصی برای هر سال ممکن است تا 18 هزار یورو هزینه داشته باشد. دانشجویان در این مقطع می توانند در صورت داشتن شرایط از کمک هزینه های تحصیل نیز استفاده نمایند. با توجه به اهمیت ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی روسیه، به شما عزیزان توصیه می نماییم که از محصول آموزش زبان انگلیسی موسسه ملک پور استفاده کرده و در مدت زمان کوتاهی، با تکیه بر بروزترین و بهترین روش های یادگیری زبان، مدرک زبان مورد نیاز خود را دریافت نمایید. اطلاعات کامل در خصوص این محصول و نحوه تهیه آن در لینک زیر ارائه شده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در روسیه

تحصیل در مقطع دکتری در روسیه به واسطه شرایط و امکانات عالی و فرصت های خوب برای تحقیقات می تواند شرایط بی نظیری را برای دانشجویان در این مقطع فراهم کند. کشور روسیه به واسطه میراث و تاریخ علمی خود، شرایط خوبی را برای دانشجویان مقطع دکتری فراهم کرده است. از الزامات تحصیل در مقطع دکترا در کشور روسیه، رزومه عالی علمی و پژوهشی و سطح زبان بالا می باشد. دلایل مختلفی برای تحصیل در این مقطع در کشور روسیه وجود دارد. دلایلی همچون وجود فرهنگ های مختلف و متنوع، وجود شهر های بزرگ و بسیار زیبا مانند مسکو، سن پترزبورگ، همچنین مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه و وجود کمک هزینه و بورس های تحصیلی در این کشور باعث گردیده تا روسیه مقصد مناسبی برای تحصیل در مقطع دکتری باشد. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در کشور روسیه نسبت به دانشگاه و دوره متغیر است. هزینه تحصیل در این مقطع به طور میانگین برای هر سال حدود 3500 یورو می باشد که در پایین ترین حالت هزینه شهریه 1.780 یورو و در بالاترین حالت 5.780 یورو است. در این قسمت جدولی از جزئیات تحصیل در مقطع دکتری را برای شما عزیزان قرار داده ایم:

 

تحصیلات دکتری در روسیه - جزئیات اصلی

دانشگاه ها

766

برندگان جوایز نوبل

31

قدیمی ترین دانشگاه

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ (1724)

دانش آموزان بین المللی

250-658

طول دوره دکتری

3-4 سال

هزینه های نماینده

3500 یورو

سال تحصیلی

سپتامبر تا ژوئن

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

در روسیه بورسیه های مختلفی برای دانشجویان خارجی وجود دارد که با توجه به استعداد و شایستگی دانشجویان به بهترین افراد بورسیه های دولتی اعطا می گردد. بورسیه های تحصیلی اغلب به دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکتری اعطا می گردند. با توجه به رقابتی که بین دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد هر کدام از دانشجویان که دارای رزومه قوی علمی پژوهشی هستند می توانند برای اخذ بورسیه های تحصیلی اقدام نمایند. هر ساله نزدیک به 15000 بورسیه تحصیلی از سمت دولت روسیه به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. بورسیه های تحصیلی اعطا شده، هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه، کمک هزینه ماهانه و همچنین اقامت را تأمین می کنند. بورس های بین المللی با سهمیه به کشورهای مختلف اختصاص می یابد. در این قسمت تعدادی از بورسیه های تحصیل در کشور روسیه را مورد مطالعه قرار داده ایم:

 • بورسیه تحصیلی کامل دانشگاه HSE:

دانشگاه HSE، یکی از معتبرترین مؤسسات آموزش عالی در روسیه و یک دانشگاه علوم اقتصادی و اجتماعی در مسکو است. این دانشگاه با داشتن بیش از 40000 دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور روسیه است. این دانشگاه در سال 1992 شکل گرفت و آموزش عالی باکیفیت در همه سطوح ارائه کرد. جایزه این بورسیه شامل 50 درصد تخفیف در شهریه دانشگاه می باشد.

 • بورسیه تحصیلی بنیاد بین المللی بورس EEUA:

این بورسیه با هدف پشتیوانه مالی از درخشان ترین دانشجویان از کشورهای مختلف ارائه می گردد. انجمن دانشگاه های اروپای شرقی EEUA بودجه بورسیه را برای حمایت از دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. این بورسه 100 درصد هزینه شهریه و خوابگاه را پوشش داده و برای دانشجویان بین المللی می باشد.

 • بورسیه دانشکده اقتصاد NRU در مقطع فوق لیسانس:

این برنامه برای حمایت از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان با پوشش 50٪ شهریه برای تحصیل در یکی از 17 برنامه کارشناسی ارشد در یکی از بهترین و خلاق ترین دانشگاه های روسیه آماده است.

بررسی هزینه های زندگی در روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه، ترکیبی از بهینه قیمت و کیفیت است. دانشجویان بین المللی مدارک معتبر را با قیمت بسیار مناسب کسب می کنند. شهریه دانشگاه های روسیه از اروپا و سایر کشورها پایین تر است. مطمئناً شهریه دانشگاه های روسیه بستگی به برنامه درسی، نوع دانشگاهی که دوره را در آن می گذرانند و مدت زمان دوره دارد. هزینه های زندگی مانند خورد و خوراک، هزینه مسکن، هزینه های حمل و نقل، بیمه درمانی و دیگر هزینه ها در روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین تر است. هزینه زندگی برای یک دانشجو در روسیه در شهر سن پترزبورگ به طور میانگین بین 300 تا 400 دلار در ماه می باشد. این هزینه ها شامل هزینه خورد و خوراک هزینه های حمل و نقل می باشد. متوسط حقوق ماهیانه هر شخص در سن پترزبورگ روسیه 593 یورو در ماه است. در ادامه، جداولی از هزینه تحصیل و زندگی در روسیه را برای شما عزیزان قرار داده ایم:

 

دانشگاه های روسی که برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را با زبان انگلیسی ارائه می کنند

نام دانشگاه

توضیحات

حداقل هزینه سالیانه

موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT) 

مهندسی، مهندسی هوافضا، زیست پزشکی، علوم رایانه

6100 دلار آمریکا

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI (موسسه مهندسی فیزیک مسکو)

ارائه برنامه های مختلف انگلیسی/ روسی در رشته های مختلف

33000 دلار آمریکا

دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سن پترزبورگ 

دوره کارشناسی- رشته تجارت بین الملل

4000 دلار آمریکا

دانشگاه دوستی مردم روسیه (دانشگاه RUDN)

دوره ارشد- رشته های تاریخ، سیاست، مدیریت دولتی و شهری

3300 دلار آمریکا

 

یکی از مهم ترین مواردی که دانشجویان برای تحصیل به آن توجه بسیاری دارند، هزینه اجاره و یا خرید آپارتمان در روسیه است. درجدول زیر به بررسی هزینه های اسکان در روسیه پرداخته ایم:

 

قیمت اجاره و خرید آپارتمان در شهر سن پترزبورگ

اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

487 یورو

اجاره آپارتمان 3خوابه در مرکز شهر

938 یورو

اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج مرکز شهر

319 یورو

اجاره آپارتمان 3خوابه درخارج از مرکز شهر

586 یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر

2،290 یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از مرکز شهر

1،395 یورو

 

هزینه های زندگی روزمره از دیگر مواردی می باشد که متقاضیان به تحصیل در روسیه باید به بررسی آن ها بپردازند. مواردی چون هزینه های خورد و خوراک، هزینه قبوض ماهیانه و خرید پوشاک و کفش از جمله هزینه های روزمره می باشند. در جدول زیر به صورت جزئی به بررسی هزینه های برخی از اقلام مصرفی در شهر سن پترزبورگ پرداخته ایم:

 

کالا

مقدار

قیمت

گوشت

1 کیلو

6.45 یورو

مرغ

1 کیلو

3.66 یورو

پنیر

1 کیلو

7 یورو

تخم مرغ

12 عدد

1.07 یورو

برنج

1 کیلو

0.93 یورو

نان

500 گرم

0.65 یورو

شیر

1 لیتر

0.89 یورو

سیب

1 کیلو

1.18 یورو

موز

1 کیلو

0.85 یورو

پرتغال

1 کیلو

1.20 یورو

گوجه

1 کیلو

1.95 یورو

سیب زمینی

1 کیلو

0.52 یورو

پیاز

1 کیلو

0.48 یورو

کاهو

1 کیلو

0.82 یورو

آب معدنی

1.5 لیتر

0.56 یورو

سیگار

20 عدد

1.95 یورو

هزینه های قبوض (برق، گاز،آب)

1 ماه

94.14 یورو

شرایط اخذ ویزای همراه در اقامت تحصیلی

علاوه بر هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه، از مواردی که دانشجویان به آن توجه بسیاری دارند اخذ ویزای همراه می باشد. معمولاً منظور از همراه، همسر و فرزندان زیر 18 سال شخص اصلی می باشد. متقاضیانی که تمایل به تحصیل و زندگی در روسیه را دارند می توانند در صورتی که از پس هزینه های زندگی خود و خانواده در دوران تحصیل بر آیند، برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزای همراه را دهند و آن ها می توانند به شخص اصلی الحاق شوند. هزینه زندگی برای یک خانواده 3 نفره در روسیه با توجه به شهر و سبک زندگی به صورت میانگین 1100 تا 1300 یورو در هر ماه می باشد.این مقاله توسط موسسه ملک پور تهیه گردیده است و استفاده از آن شرعاً، قانوناً و اخلاقاً خلاف مقررات است. متقاضیان اخذ ویزای همراه باید مدارک مندرج در زیر را تحویل سفارت روسیه در ایران دهند و در خواست خود را به ثبت برسانند:

 • ارائه دعوت نامه
 • ارائه سند ازدواج و اثبات ازدواج
 • عکس
 • پر کردن فرم ویزای همراه
 • پرداخت هزینه ویزا

بررسی شرایط اقامت در روسیه از طریق تحصیل

روسیه یکی از کشور های بزرگ جهان می باشد که هر ساله افراد زیادی از روش های زیادی چون تحصیلی، توریستی و کاری، سرمایه گذاری به آن مهاجرت می نمایند. اخذ اقامت در کشور روسیه از طریق تحصیل، روش های گوناگونی دارد. دانشجویان می توانند با ادامه تحصیل، ورود به بازار کار و سرمایه گذاری و یا ازدواج با یک شهروند روسی اقامت خود را در این کشور به دست آورند. با توجه به وسعت زیاد و نیاز به نیروی کار در روسیه، وارد شدن به بازار کار در این کشور کار دشواری نمی باشد و معمولاً دانشجویان پس از اتمام تحصیل می توانند در شغل مورد نظر مشغول به کار شوند. متقاضیان پس از ورود به بازار کار و یا دیگر روش های ذکر شده، با پرداخت به موقع مالیات و رعایت قوانین کشور روسیه می توانند پس از گذشت 5 سال برای اخذ تابعیت و پاسپورت کشور روسیه اقدام نمایند.

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

اقامت روسیه

سوالات متداول

✅ آیا امکان تحصیل کردن رایگان در کشور روسیه وجود دارد؟

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه مشمول پرداخت شهریه می باشد؛ اما دانشجویان برتر می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایند.

✅ چگونه می توان بورسیه تحصیلی روسیه را دریافت کرد؟

بورسیه تحصیلی در بیشتر موارد به دانشجویان نمونه با رزومه علمی عالی تعلق خواهد گرفت. بیشتر بورسیه ها در مقطع دکترا اعطا می شود و در صورت واجد شرایط بودن می توان برای دریافت آن اقدام کرد.

✅ هزینه تحصیل پزشکی در روسیه چه مقدار است؟

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه از 7000 یورو در سال آغاز شده و تا 9000 یورو در سال متغیر است.

✅ هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی چگونه است؟

هزینه های تحصیل در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین تر است.

 

_____________سخن پایانی در باب هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه_____________

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه، شرایط تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از مواردی بودند که در این مقاله مورد تحلیل علمی قرار گرفت. روسیه کشوری واقع در قاره اروپا می باشد که پهناورترین کشور جهان نیز شناخته می شود. به علت پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه، افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور می باشند. به دلیل مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل در این کشور، دانشجویان بین المللی زیادی متقاضی مهاجرت به روسیه می باشند. دانشگاه های دولتی روسیه از جایگاه خوبی در میان دانشگاه های اروپا برخوردارند؛ اما دانشگاه های بین المللی این کشور از کیفیت بالا از لحاظ آموزشی برخوردار نیستند. موسسه ملک پور با سال ها سابقه در امر مهاجرت می تواند شما عزیزان را در بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه یاری نماید و در راه مهاجرت همراه شما عزیزان باشد. شما می توانید با برقراری ارتباط با موسسه از طریق تماس تلفنی و یا پر کردن فرم تماس بر روی وب سایت موسسه، ضمن دریافت مشاوره تلفنی رایگان، شرایط مهاجرتی خود را با مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. همچنین در صورت وجود هر گونه سوال می توانید در بخش "ثبت پرسش" که در پایان این مقاله هست، سوالات خود را مطرح نمایید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.

امتیاز 5 از 5 ( 11 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
ناهید
سلام و عرض ادب خدمت شما وقتتون بخیر باشه من 20 سالمه و میخوام برای ادامه تحصیل توی رشته پزشکی برم روسیه در سال فقط 100 میلیون میتونم هزینه کنم ایا کافی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور روسیه جز کشورهای ارزان است ولی رشته پزشکی در همه کشورها جز گرانترین محسوب می شود. باید شرایط شما دقیق بررسی شود تا وقتی اقدام می کنید برای مهاجرت خدایی نکرده سرمایه تان از بین نرود. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
جمالی
سلام وقت بخیر آیا اجازه کار دانشجویی جهت پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب شما حین تحصیل اجازه کار نیمه وقت خواهید داشت که البته بخشی از هزینه های زندگی شما را پوشش می دهد .
مشاوره رایگان