تحصیل در کویت

15 دی 1401 1 نظر

تحصیل در کویت

کویت کشوری است در غرب آسیا که در مجاورت خود کشورهای عراق و عربستان سعودی را دارد و با ایران از طریق خلیج فارس، مرز آبی دارد. جمعیت این کشور در حدود 4 میلیون نفر است که در حدود دو میلیون و هشتصد هزار نفر خارجی در این کشور زندگی می کنند. این کشور از مخازن غنی نفت برخوردار است و اقتصاد کویت براساس آن مدیریت می گردد. با توجه به افزایش درخواست شهروندان ایرانی برای کار و تحصیل در خارج از کشور و نزدیکی و سطح رفاه کویت، این کشور مورد توجه برخی افراد قرار گرفته است تا برای انتخاب مسیر مهاجرت خود، نیم نگاهی به مهاجرت به کویت بیاندازند. درصد افراد باسواد در کویت طی سالیان اخیر، رشد خوبی داشته است و آموزش ها و تکنولوژی های جدید آموزشی در این موضوع بی تاثیر نبوده است. از طرف دیگر این کشور بازار اقتصادی خوبی دارد و پول کویت (دینار)، یکی از با ارزش ترین واحدهای پولی است. سطح رفاه اجتماعی و درآمدهای این کشور، به میزان مناسبی است به گونه ای تمایل متقاضیان برای مهاجرت به این کشور را جلب می نماید. شما می تواند با دریافت ویزای تحصیلی کویت در بهترین دانشگاه های کویت تحصیل نمائید و از امکانات آموزشی آن بهره مند شوید. کشورهای مختلف در سال های اخیر، سعی دارند با روش هایی به رشد اقتصادی و فرهنگی خود کمک کنند. به این منظور یکی از مهم ترین ابزارها، پرداختن به بحث آموزش و سیستم های آموزشی است. کشور کویت هم در سالیان اخیر سعی داشته است با تجهیز مراکز آموزشی خود و ساخت مدارس و دانشگاه های مدرن، در امر افزایش سطح سواد و دانش کشور، قدم های موثری بردارد و شرایط تحصیل در کویت را برای دانشجویان بین المللی فراهم نماید. سروران گرامی به منظور دریافت مشاوره تلفنی رایگان در بابت شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های کویت می توانید با موسسه ملک پور (MIE) تماس گرفته و یا نسبت به تکمیل فرم تماس افدام فرمائید. در ادامه این مقاله علمی در خصوص موارد زیر بحث خواهیم کرد:

 • درباره کشور کویت و شرایط تحصیل در کویت
 • تحصیل در مدارس کویت
 • تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در کویت در مقطع دکترا
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کویت
 • هزینه های تحصیل و زندگی در کویت
 • شرایط اخذ ویزای همراه کویت
 • معرفی دانشگاه های برتر کویت
 • کار پس از تحصیل و اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در کویت
 • مزایای تحصیل در کویت
 • سوالات متداول راجع به تحصیل در کویت
 • سخن پایانی در زمینه تحصیل در کویت

کار تحصیل انگلستاندرباره کشور کویت و شرایط تحصیل در کویت

برای تحصیل در کشور کویت، در گام اول شما باید تحقیق و بررسی لازم در این خصوص را داشته باشید. همچنین باید تصمیم بگیرید که کدام دانشگاه برای شرایط فعلی شما، بهترین گزینه ها را فراهم می کند. روند اخذ پذیرش تحصیلی می تواند براساس دانشگاه مورد نظر شما، متفاوت باشد. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی با دریافت ویزای کویت، امکان پذیر است. طول تحصیل در مقطع کارشناسی در کویت معمولاً سه سال است. رشته های تحصیلی مختلفی در دانشگاه های این کشور تدریس و ارائه می گردد. رشته های علوم، فنی مهندسی، هنر و معماری، تجارت و اقتصاد، مدیریت ازجمله رشته هایی هستند که در بهترین دانشگاه های کویت ارائه می گردد.

تحصیل در کویت می تواند برای افرادی که علاقه به تحصیلات آکادمیک در مجاورت کشور ایران دارند، مکان مناسبی باشد هرچند برای انتخاب مسیر مهاجرت، فاکتورهای زیادی تاثیرگذار است که در مجموع فاکتورهای مورد نظر باید مورد بررسی قرار گیرد. کویت علاوه بر رشته ها، برنامه های درسی بسیار خوب و همچنین تجهیزات مدرن و تکنولوژی های آموزشی بسیار خوبی دارد. فارغ التحصیلان در مقاطع تحصیلی دانشگاه های کویت، مهارت های لازم برای جذب در بازار کار و همچنین قدرت تحلیل مناسبی خواهند داشت و این موضوع باعث ارتقای سیستم آموزشی کویت طی سالیان اخیر شده است.

تحصیل در مدارس کویت

مدارس کویت از سطح آموزشی مناسبی در بین کشورهای حوزه خلیج فارس برخوردار است. کویت یکی از باسواد ترین کشورهای حوزه خلیج فارس است و تحصیل در مدارس این کشور در بین شهروندان آن، رونق دارد. بخش آموزش و پرورش، در کویت توسط دولت مورد توجه است و سالانه بودجه مناسبی برای آن در نظر می گیرند. در کویت مدارس زیادی وجود دارد که تعداد آن بیش از هزار مدرسه در نقاط مختلف است. مدارس در این کشور به دو نوع دولتی و خصوص تقسیم می شوند که اکثراً مردم کویت در مدارس دولتی این کشور تحصیل می کنند. برنامه های آموزشی در مدارس کویت به زبان عربی است و سیستم های آموزشی مدرنی در مدارس وجود دارد. با توجه به کیفیت بالای تحصیل در مدارس این کشور و برنامه ریزی و صرف بودجه های مناسب، سالانه میزان دانش آموزان در این کشور افزایش یافته و فرصت های شغلی آموزگاران در این کشور نیز از رونق مناسبی برخوردار است. سیستم های آموزشی در مدارس کویت از سیستم های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی اقتباس شده است و تمرکز آن بر کیفیت آموزشی و ارتقا سطح علمی و تجربی دانش آموزان بنا نهاده شده است.

به منظور آگاهی از شرایط تحصیل در مدارس کانادا، خواندن مقاله زیر پیشنهاد می گردد:

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی

در کشور کویت دانشگاه های دولتی و مؤسسات خصوصی و غیرانتفاعی وجود دارد که دانشجویان می توانند در رشته مورد نظر خود اقدام به اخذ پذیرش کرده و ادامه تحصیل دهند. طول تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی، 3 سال است که با دریافت ویزای تحصیلی کویت امکان تحصیل در این مقطع در طول 3 سال فراهم می گردد. بیشتر دانشگاه های کویت در شهرهای کویت و ادلیه قرار دارند و سالانه دانشجویان زیادی را به خود جذب می کنند. همانگونه که مشخص است و در سایر کشورها نیز روال است، برای تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی نیاز به مدرک دیپلم و اسناد تحصیلات قبلی می باشید. تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی، به صورت تمام وقت است و در بعضی دانشگاه ها امکان دریافت بورسیه تحصیلی هم امکان پذیر است. افرادی که بورسیه دریافت می کنند در صورتی که از نمرات خوبی برخوردار باشند، می توانند سال به سال بورسیه خود را تمدید کنند همچنین شانس بالاتری برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دارند. برای پذیرش تحصیل در کویت برای مقطع کارشناسی، نیاز به حداقل آیلتس 5.5 دارید. برای تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی، نیاز است در معدل دیپلم بالاتر از 15 باشد و در غیر این صورت، نیاز به گذراندن دوره پیش نیاز است. این دوره معمولاً به مدت 6 ماه به طول می انجامد.

به منظور آگاهی در خصوص تحصیل پزشکی در سایر کشورها، مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می گردد:

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

تحصیل پزشکی در خارج از کشور

تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی ارشد

همانگونه که قبلاً نیز عنوان شد، امکان تحصیل در کویت در مقطع کارشناسی ارشد نیز فراهم است. طول دوره کارشناسی ارشد به مدت 2 سال است و مانند اکثر نظام های تحصیلی، پس از پایان دوره 2 ساله، باید پایان نامه ارائه گردد. در مدت تحصیل در مقطع کارشناسی باید دروس پژوهشی تحصیل گردد و در نهایت پایان نامه توسط 2 استاد مورد ارزیابی قرار می گیرد. بنابراین اهمیت دروس و فعالیت های پژوهشی در این مقطع مورد توجه قرار می گیرد.

برای ورود به دوره فوق لیسانس و تحصیل در کویت در این مقطع، نیاز به یک آزمون ورودی است که معمولاً پیچیده نیست و از دروسی است که در طول دوره لیسانس سپری شده است. با توجه به ماهیت پژوهشی دروس و اجبار به ارائه گزارش دروس به اساتید اخذ تائیدیه های لازم، معمولاً طول دوره فوق لیسانس بیشتر از 2 سال به طول می انجامد. همچنین برای برخی از رشته ها بنا بر نظر دانشگاه، باید مدرک زبان انگلیسی مورد نظر دانشگاه را ارائه نمائید. برخی از رشته ها علاوه بر مهارت زبان عربی، نیاز به مهارت زبان های دیگر از جمله انگلیسی هم دارند.

تحصیل در کویت در مقطع دکترا

برای تحصیل در مقطع دکترا در کویت باید مدارک مقاطع قبلی خود را ارائه دهید تا بتوانید در صورت احراز شرایط، در مقطع دکترا به ادامه تحصیل بپردازید. در صورتی که در کشوری غیر از کویت فارغ التحصیل شده اید، نیاز دارید که آزمون دانشگاهی برای ورود به این مقطع را سپری کنید. نتایج آزمون ها برای ورود به این مقطع مورد نیاز است. طول مدت تحصیل در مقطع دکتری در کویت به میزان 5 سال است و شما باید سطح زبان عربی خود را به میزان لازم ارتقا دهید. همچنین برای تحصیل در کویت در مقطع دکترا نیاز است که تحصیلات قبلی شما مرتبط با رشته مورد نظر در مقطع دکتری باشد. دوره دکترا در کویت آزمون ورودی دارد که متقاضی تحصیل در کویت در مقطع دکترا حداکثر 2 بار فرصت دارد که این آزمون را سپری کند و پس از آن امکان ورود به دوره دکترا را نخواهد داشت. برای تحصیل در کویت در مقطع دکترا باید سطح زبان مورد نظر دانشگاه را ارائه نمائید. به عنوان مثال برخی از رشته ها علاوه بر زبان عربی، باید مدرک زبان انگلیسی مورد نظر دانشگاه را نیز ارائه نمائید. هزینه تحصیل و شهریه دانشگاهی در کویت وابسته به نوع رشته و دانشگاه مدنظر، متفاوت است اما در کل عددی بین 1000 تا 15000 دلار آمریکا بصورت سالانه می باشد.

به منظور مطالعه شرایط پذیرش دکترا در کشور اتریش، مقاله زیر را مطالعه نمائید:

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

تحصیل دکترا در اتریش

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کویت

بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف برای تحصیل در مقاطع مختلف و جود دارد. متقاضیان باید شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی را اخذ نمایند. در کشور کویت هم بورسیه های تحصیلی برنامه ریزی شده است. به عنوان مثال بورسیه های تحصیلی در کویت به دو صورت زیر است:

 • بورسیه هایی که بصورت کامل کل هزینه های تحصیل و زندگی شما را پوشش می دهد
 • بورسیه هایی که صرفاً قسمتی از هزینه های تحصیلی را پوشش می دهد.

بسیاری از دانشجویان از روش های دیگری می توانند کمک هزینه دریافت نمایند. این قابلیت در کویت نیز وجود دارد که به عنوان مثال دریافت کمک هزینه تحصیلی از طریق دستیاری اساتید در ارائه دروس که برای افرادی است که از لحاظ علمی سوابق مورد قبولی داشته اند. برخی از بورسیه های تحصیلی مخصوص رشته های خاصی هستند به عنوان مثال برای رشته های مرتبط با مراقبت های بهداشتی و علوم پایه و انرژی و به صورت خاص برای رشته های ژنتیک و بیوتکنولوژی بورسیه خاصی تحت عنوان ICGBE وجود دارد. همچنین بورسیه GUST در دانشگاه گلف برای رشته های مرتبط با فناوری ارائه می گردد و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا قابل ارائه است.

هزینه های تحصیل و زندگی در کویت

هزینه های تحصیل در کویت براساس رشته و دانشگاه متغیر است. به این منظور برای بررسی میزان هزینه ای تحصیل در کویت، لازم است رشته و دانشگاه مورد نظر بررسی گردد. اما نکته قابل توجه اینست که دولت کویت بورسیه های خوبی را برای دوره های مختلف درنظر گرفته است که در بخش قبلی به آن اشاره گردید. هزینه های زندگی و تحصیل در کشور کویت به سبک زندگی شما و شهری که در آن اقامت دارید بستگی دارد. هزینه های تحصیل بصورت میانگین از 1000 تا 15000 دلار آمریکا در سال متغیر است. هزینه اجاره خوابگاه در این کشور به صورت میانگین بین 200 تا 600 دینار کویت در هر ماه خواهد بود. همچنین میانگین هزینه ماهانه یک نفر بدون اجاره محل اسکان در حدود 750 دلار آمریکا است. در خصوص هزینه های رایج زندگی در کویت نیز می توان براساس اطلاعات جدول زیر تصمیم گیری کرد. یادآوری می شود مبالغ قید شده در جدول به واحد دلار آمریکا می باشد.

 

ردیف

نام هزینه

هزینه

ردیف

نام هزینه

هزینه

1

رستوران متوسط برای 2 نفر

41.3

6

اینترنت ماهانه

26.9

2

بطری آب 330 میلی لیتری

0.5

7

اجاره ماهانه آپارتمان یک خواب مرکز شهر

905

3

یک کیلو انواع میوه (حدوداً)

1.5

8

اجاره ماهانه آپارتمان سه خواب مرکز شهر

1822

4

یک کیلو برنج

2

9

اجاره ماهانه آپارتمان یک خواب حومه شهر

719

5

12 عدد تخم مرغ

1.87

10

اجاره ماهانه آپارتمان سه خواب حومه شهر

1400

شرایط اخذ ویزای همراه کویت

الحاق خانواده در ویزای تحصیلی همواره یکی از دغدغه های متقاضیان تحصیل در هر کشوری محسوب می گردد و یکی از فاکتورهای تعیین کننده در امر مهاجرت تحصیلی می باشد. کشورهای مختلف سیاست های متفاوتی را در این زمینه پیاده می کنند و معمولاً امکان الحاق همزمان خانواده نیست مگر در برخی از کشورها. همچنین برخی از کشورها اصلاً اجازه الحاق خانواده را نمی دهند. تحصیل در کویت شاید مدنظر برخی از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور باشد. اگر قصد مهاجرت به کویت از طریق تحصیل دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که تحصیل در این کشور منجر به اقامت دائم در این کشور نمی شود و باید پس از اینکه مدرک دانشگاهی را اخذ کردند، ویزای خود را به ویزای دیگری تبدیل کنند. نکته قابل توجه این است که ویزای تحصیلی برای تحصیل در کویت، امکان الحاق خانواده را ندارد و یکی از معایب اخذ پذیرش از دانشگاه های کویت را می توان عدم الحاق خانواده برشمرد. بنابراین اگر به دنبال الحاق خانواده در کویت هستید، باید روش های دیگری را مدنظر قرار دهید وشرایط کلی ویزای کویت را مدنظر قرار دهید.

معرفی دانشگاه های برتر کویت

دانشگاه های هر کشور معمولاً در دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می گردند. نکته تعیین کننده در انتخاب یک دانشگاه، علاوه بر امکانات و شرایط رشته تحصیلی مورد نظر، رتبه آن در طح جهانی است. در این قسمت علاوه بر ارائه لیست دانشگاه های کویت که بهترین رتبه ها را دارند، اعلام می داریم که معیارهای زیادی در تعیین رتبه یک دانشگاه تاثیر گذار است و آن چه مشخص است رتبه های بالا و ممتاز برای یک دانشگاه، در طول سالیان ارائه خدمات آموزشی معتبر و با کیفیت دستیافتنی است. تحصیل در کویت نیاز به بررسی کامل و دقیق وضعیت دانشگاه های این کشور دارد تا به منظور انتخابی هدفمند، دانشگاهی انتخاب گردد که بهترین شرایط آموزشی را برای شما فراهم نماید. در جدول زیر لیست دانشگاه های کویت که در صدر رده بندی قرار گرفته اند براساس رتبه بندی بین المللی نمایش داده شده است:

 

ردیف

نام لاتین دانشگاه

نام فارسی دانشگاه

رتبه QS

1

Kuwait University

دانشگاه کویت

2238

2

Gulf University for Science and Technology

دانشگاه علم و صنعت گلف

3486

3

American University of Middle East

دانشگاه آمریکایی خاورمیانه

4250

4

American University of Kuwait

دانشگاه آمریکایی کویت

4563

5

Arab Open University - Kuwait

دانشگاه آزاد عرب

-

کار پس از تحصیل و اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در کویت

تحصیل در کویت برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور، امکان کار در حین تحصیل را فراهم می کند.این شرایط برای پس از تحصیل هم می تواند در صورت توفیق متقاضیان به کاریابی، فراهم گردد. در حین تحصیل معمولاً در مقطع کارشناسی در حدود 10 ساعت در هفته و برای مقاطع بالاتر در حدود 20 ساعت می باشد.

مهاجرت به کویت از طریق تحصیل، خیلی پرطرفدار نیست و بیشتر دانشجویان این کشور را اتباع کویت تشکیل می دهند. دولت کویت دوره های آموزشی را براساس کسب حداکثر آمادگی لازم برای ورود به بازار کار این کشور، برنامه ریزی می کند و رشته هایی همچون فن آوری اطلاعات، برق و الکترونیک، هنر و ارتباطات، طراحی و معماری و... از رشته های پرطرفدار این کشور به شمار می روند. این مقاله به همت کارشناسان موسسه ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری و ذکر مطالب بدون ذکر منبع، خلاف قانون و شرعاً حرام است. به صورت کلی برای اقامت پس از تحصیل در کویت، باید بتوانید از یکی از کارفرمایان این کشور پیشنهاد کاری دریافت نمائید. بنابراین می توانید اقامت موقت خود در این کشور را تمدید و به اقامت کاری موقت تبدیل نمائید. از جمله ضعف های کشورهای عربی، عدم صدور اقامت دائم یا تابعیت در اکثر روشهای مهاجرتی است که می تواند برای متقاضیان تحصیل در کویت مورد توجه قرار گیرد.

همچنین میزان نرخ بیکاری در کویت مطابق با نمودار زیر است که میزان آن در دوره های اخیر کاهش مناسبی داشته است:

مهاجرت به کویت

به منظور کاریابی توصیه می گردد محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور را تهیه و مشاهده فرمائید:

کار در جمهوری چک

مزایای تحصیل در کویت

تحصیل در کویت و زندگی در این کشور، معایب و مزایایی دارد که در این قسمت بصورت مختصر به آن می پردازیم. کویت کشوری است که به لحاظ منابع نفت و گاز در زمره کشورهای برتر جهان قرار دارد و میزان درآمد اتباع این کشور و ارزش پولی آن، از شرایط مناسبی برخوردار است. از دیگر مزایای تحصیل در کویت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت مناسب اموزش در کشور کویت
 • امنیت اجتماعی کویت
 • پایین بودن هزینه های زندگی در کویت
 • بیمه درمانی مناسب

همچنین از معایب تحصیل در کویت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم صدور اقامت دائم
 • شرایط جغرافیایی و آب و هوای نه چندان مطبوع و مناسب
 • شلوغی و هرج و مرج در برخی از مناطق با توجه به وسعت کم این کشور
 • پائین بودن ارزش پاسپورت کشور کویت

سوالات متداول راجع به تحصیل در کویت

✅ آیا تحصیل در مقاطع مختلف در کشور کویت امکان پذیر است؟

بله با توجه به سرمایه گذاری این کشور در زمینه آموزش و کمک گرفتن از کشورهای مترقی در این زمینه، تحصیل در کویت در تمام مقاطع و تقریباً اکثر رشته های پرطرفدار امکان پذیر است.

✅ آیا الحاق خانواده به ویزای تحصیلی کویت امکان پذیر است؟

خیر. در ویزای تحصیلی کویت، اقامت بصورت موقت است و امکان الحاق خانواده میسر نمی باشد.

✅ هزینه های تحصیل در کویت چقدر است؟

با توجه به رشته و دانشگاه بسیار متفاوت است اما به صورت میانگین بین 1000 تا 15000 دلار آمریکا است.

✅ آیا امکان اخذ بورسیه در کویت وجود دارد؟

 بله. کشور کویت برای تحصیل در کویت و در رشته های مختلف، بورسیه های متعددی را درنظر گرفته است و دانشجویان در صورت توفیق در تحصیل و ارائه رزومه مناسب می توانند برخی از بورسیه ها را تمدید کنند. برخی از بورسیه ها به صورت کامل و برخی دیگر تنها قسمتی از هزینه های تحصیل را پوشش می دهد.


_____________سخن پایانی در زمینه تحصیل در کویت___________

تحصیل در کویت، شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های کویت و مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کویت در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. کویت کشور کوچکی در خاورمیانه است که در سالیان اخیر سعی در ارتقا نظام و سیستم آموزشی خود داشته است. در این زمینه بورسیه های مختلفی را برای متقاضیان فراهم کرده است و از کشورهای مترقی استفاده نموده است. عدم امکان اخذ اقامت دائم در بیشتر مواقع، آب و هوای نه چندان مناسب و رتبه نامناسب دانشگاه های این کشور در بین سایر دانشگاه های جهان می تواند از جمله عواملی باشد که از جذابیت کشور کویت برای ادامه تحصیل می کاهد. پیشنهاد می گردد متقاضیان تحصیل در کویت، در خصوص تحصیل در سایر کشورها که شرایط مناسب تری دارند تحقیق و بررسی نمایند. کشورهایی از جمله انگلستان، کانادا، فرانسه، اسپانیا، فنلاند، آلمان، اتریش، هلند، دانمارک و.... برای این منظور می تواند از مشاورین موسسه ملک پور استفاده نمائید و ضمن برقراری تماس با دفاتر موسسه از مشاوره رایگان تلفنی برخوردار شوید. همچنین شما می تواند نظرات و ابهامات خود را در خصوص تحصیل در کویت در قسمت پرسش و پاسخ ارسال فرمائید.

امتیاز 3 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
افشار
سلام و عرض ادب آیا با انگلیسی کارمون کامل را میافته و اصلا نیاز نیست عربی کار کنیم؟ خانواده می تونن روی تحصیل ما اقامت بگیرن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام دوست عزیز با تحصیل در دانشگاه های بین المللی شما به زبان انگلیسی آموزش می بینید اما ممکن است برای زندگی در محیط به زبان عربی نیاز پیدا کنید. ویزای تحصیلی کویت الحاق همراه ندارد و شما نمی توانید خانواده را به همراه خود ببرید.
مشاوره رایگان