آزمون تومر ترکیه چیست؟

بدون نظر

آزمون تومر یک آزمون استاندارد برای سنجش سطح زبان ترکی است که توسط مرکز یادگیری زبان ترکی به عنوان زبان دوم در دانشگاه آنکارا در ترکیه ارائه می شود. این آزمون با هدف سنجش مهارت های خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری برای داوطلبانی که به تازگی زبان ترکی را فراگرفته ‌اند، ارائه می شود. این آزمون شامل چهار قسمت مختلف، خواندن، نوشتن، شنیداری و مکالمه می باشد. به طور کلی، آزمون TÖMER برای داوطلبانی که قصد دارند در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند، یا استخدام شوند الزامی است. در ادامه انواع آزمون تومر و مدارک آن و همچنین نحوه آمادگی برای شرکت در آزمون تومر را بررسی می کنیم. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های موسسه ما تماس بگیرید و ازخدمات مشاوره رایگان بهره مند شوید. 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

آزمون تومر

انواع مدرک آزمون تومر

انواع مدرک آزمون تومر در سه سطح مختلف زبانی ارائه می شود:

 • سطح الفبا: این سطح برای دانشجویانی است که تازه با زبان ترکی آشنا شدند و تنها می‌توانند عبارات ساده را به زبان ترکی بیان کنند.
 • سطح متوسط: در این سطح، دانشجویان قادر به بیان عبارات پیچیده تر در زبان ترکی هستند و می‌توانند با مخاطبان خود در زبان ترکی در مورد موضوعات مختلف صحبت کنند.
 • سطح پیشرفته: در این سطح، دانشجویان به طور قابل توجهی دانش زبان ترکی را به دست آورده‌اند و می‌توانند به راحتی در موقعیت‌های گوناگونی از جمله تحصیل، کار و زندگی روزمره خود از زبان ترکی استفاده کنند. پس از آزمون، داوطلبان نمرات خود را در هر یک از بخش‌ها و نمره نهایی خود را دریافت می‌کنند. به علاوه، دانشجویان می‌توانند مدرک معتبری که توسط مرکز یادگیری زبان ترکی صادر می‌شود، دریافت کنند.

ویژگی سطح

نوع سطح

انواع مدرک تومر

بیان عبارات ساده به زبان ترکی

الفبا

A

توانایی صحبت در موضوعات مختلف به زبان ترکی

متوسط

B

تسلط بر مکالمه روزمره در سطح پیشرفته

پیشرفته

C

سطوح آزمون تومر

هر سطح از آزمون تومر، شامل مجموعه‌ای از مهارت‌های خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری است که با استفاده از آنها، دانشجویان قادر به صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با مردم ترکیه هستند. همچنین پس از پایان هر سطح، دانشجویان می‌توانند دراین آزمون شرکت کرده و مدرک مربوط به آن را کسب کنند. در لیست زیر انواع سطوح آزمون را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم.

عنوان سطح

نوع سطح

A1

 مبتدی

A2

 متوسط 

B1

 پیشرفته ۱

B2

پیشرفته ۲

C1

 حرفه‌ای

C2

حرفه‌ای بالا

دسته بندی نمرات در آزمون تومر

آزمون تومر در مجموع شامل 100 نمره است و برای قبولی در آن، دانشجو باید حداقل 60 نمره کسب کند. دسته بندی نمرات در آزمون به صورت زیر است:

نمرات لازم

نوع سطح

0 الی 29

A1

 30 الی 44

A2

45 الی 59

B1

60 الی 74

B2

75 الی 89 

C1

90 الی 100 

C2

 

بنابراین، اگر دانشجویی بخواهد در سطح B2 قرار بگیرد، باید حداقل 60 نمره را کسب کرده و بین 60 الی 74 نمره در این آزمون داشته باشد.

انواع آزمون TÖMER

به طور کلی دو نوع آزمون تومر در موسسه های آموزشی معتبر در ترکیه وجود دارد که در هر دو نوع آزمون، دانشجویان باید با مهارت‌های خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری در زبان ترکی آشنا باشند و قادر به ارتباط برقرار کردن با مردم ترکیه باشند. در ادامه انواع آزمون TÖMER را برای شما عزیزان شرح داده ایم.

 • TÖMER Standard

این آزمون برای سنجش توانایی دانشجویان در استفاده از زبان ترکی به غیر از زبان مادری، فارسی و عربی طراحی شده است.

 • TÖMER ÖSS

این آزمون برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند و برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه نیاز به مدرک زبان دارند.

هدف آزمون

سطح آزمون

انواع آزمون تومر

توانایی به کارگیری زبان ترکی در سطح مقدماتی

C2 الی A1

TÖMER Standard

آماده کردن دانشجویان برای ورود به دانشگاه

B2 و B1

TÖMER ÖSS

محتوای آزمون تومر

محتوای آزمون تومر شامل 4 بخش می باشد که به شرح زیر است:

 • خواندن: در این بخش، متونی در حوزه‌های مختلف از جمله اطلاعات عمومی، فناوری، هنر، تاریخ و... ارائه می شود و دانشجویان باید سوالات مربوط به متن را پاسخ دهند.
 • نوشتن: در این بخش، دانشجویان باید با توجه به یک موضوع مشخص، یک مقاله کوتاه بنویسند. موضوعات مطرح شده در این قسمت، معمولاً در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی هستند.
 • شنیداری: در این بخش، چندین فایل صوتی با موضوعات مختلف به دانشجویان ارائه می شود سپس، سوالاتی که به فایل‌های صوتی مربوط هستند، پرسیده می‌شود و دانشجویان باید به درستی به آن‌ها پاسخ دهند.
 • مکالمه: در بخش مکالمه، دانشجویان با یک یا چند نفر دیگر به گفتگو می‌پردازند. موضوعات مطرح شده در این قسمت، معمولاً در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و علمی هستند. هدف این بخش، ارزیابی توانایی دانشجویان در صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با مردم ترکیه است.

منابع آزمون تومر

برای آمادگی در آزمون TÖMER می توان از منابع مختلفی استفاده کرد. در ادامه به چند نمونه از منابع آزمون تومر می پردازیم.

 • کتاب های آموزشی TÖMER: موسسه TÖMER، برای هر سطح، کتاب‌هایی را منتشر می‌کند که به صورت کامل و جامع توانایی‌های مربوط به هر سطح را پوشش می‌دهند.
 • سایت‌های آموزشی: در اینترنت، وب سایت‌های زیادی وجود دارند که منابع و اطلاعات لازم را در خصوص آموزش زبان ترکی به غیر از زبان مادری، فارسی و عربی، ارائه می دهند.
 • دوره‌های آموزشی آنلاین: در حال حاضر، بسیاری از آموزشگاه‌های آنلاین، دوره‌های آموزشی مناسب برای آمادگی در این آزمون را ارائه می‌دهند.
 • تست‌های آزمون‌های گذشته: برخی از وب‌سایت‌های زبان ترکی، تست‌های آزمون‌های گذشته TÖMER را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند که می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا با ساختار و نمونه سوالات مختلف آشنا شوند.

چگونه در آزمون تومر شرکت کنیم؟

برای پاسخ به این سوال که چگونه در آزمون تومر شرکت کنیم؟ باید گفت شما می توانید از روش های مختلفی در آزمون شرکت کنید. بعد از ثبت نام و تعیین زمان و محل برگزاری آزمون، داوطلبان باید به محل آزمون مراجعه کرده و دستورالعمل‌های مربوط به آزمون را دنبال کنند. برای شرکت در آزمون، داوطلبان باید مدارک مورد نیاز را ارائه کنند و همچنین هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون را پرداخت کنند. با پاس کردن آزمون، می‌توانید مدرک مربوط به سطح زبان خود را دریافت کنید. در جدول زیر روش های مختلف شرکت در این آزمون بررسی می گردد.

ثبت نام از طریق سایت رسمی آزمون تومر

ثبت نام آنلاین

ثبت نام از طریق مراکز آموزشی TÖMER

ثبت نام حضوری

ثبت نام از طریق دریافت فرم از دفتر پستی

ثبت نام از طریق دفتر پستی

 

آزمون sts ترکیه

این مقاله را از دست ندهید: آزمون sts ترکیه

در این مقاله ما رشته بیوتکنولوژی در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

مدارک مورد نیاز ثبت نام در آزمون TÖMER

جهت ثبت نام در آزمون، می بایست مدارک مورد نیاز ثبت نام در آزمون TÖMER را ارائه دهید که در ادامه به آن ها می پردازیم. لازم به ذکر است که ممکن است برخی مراکز TÖMER، مدارک بیشتری را از داوطلبان درخواست دهند که در سایت رسمی این آزمون، اطلاع رسانی می شود. توصیه می گردد، قبل از ثبت ‌نام، اطلاعات مربوط به مدارک لازم و هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون را از مراکز آموزشی یا سایت رسمی TÖMER دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت نام در آزمون تومر

تعداد

کپی پاسپورت

1

کپی کارت ملی

2

عکس پرسنلی

3

هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون

4

 هزینه ثبت نام آزمون تومر

هزینه ثبت نام آزمون تومر، بسته به نوع و سطح آزمون، متفاوت است. هزینه ثبت نام در آزمون ورود به دانشگاه های ترکیه معمولا بالاتر از هزینه آزمون استاندارد TÖMER است. این آزمون به صورت سالانه در ترکیه برگزار می شود. لازم به ذکر است که هزینه ثبت نام در آزمون در هر کشور متفاوت است و ممکن است در برخی کشورها با توجه به نرخ ارز و شرایط محل برگزاری، متفاوت باشد. همچنین، ممکن است مراکز TÖMER، برای دوره‌ های آمادگی ورود به آزمون، هزینه‌های جداگانه‌ای را دریافت کنند. در حال حاضر هزینه ثبت نام در آزمون استاندارد TÖMER در ترکیه برای هر سطح به شرح جدول زیر می‌باشد:

هزینه ثبت نام (لیر)

نوع سطح

300

A1

350

A2

400

B1

450

B2

500

C1

550

C2

مدت زمان آزمون TÖMER

مدت زمان آزمون TÖMER بستگی به نوع آزمون و سطح زبان دارد. در حالت کلی، مدت زمان آزمون تومر استاندارد، تقریباً 2 تا 3 ساعت است. همچنین، آزمون ورود به دانشگاه، که برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه لازم است، شامل 3 بخش خواندن، شنیداری و یک بخش تست عمومی است و مدت زمان این آزمون حدود 150 دقیقه می باشد. لازم به ذکر است که در هر بخش از این آزمون، زمان مشخصی برای پاسخ‌ گویی به سوالات تعیین شده است و داوطلبان باید در بازه زمانی مشخص شده، به سوالات پاسخ دهند. در جدول زیر مدت زمان آزمون را به صورت مختصر برای شما عزیزان قرار داده ایم.

مدت زمان آزمون

نوع آزمون

2 الی3 ساعت

آزمون استاندارد TÖMER

150 دقیقه

TÖMER ورود به دانشگاه

 محل برگزاری آزمون تومر

تومر در بسیاری از شهرهای ترکیه و حتی در برخی شهرهای دیگر جهان برگزار می‌شود. برای ثبت نام در آزمون، می‌توانید به سایت رسمی TÖMER مراجعه کنید و محل برگزاری آزمون تومر را برای شهر خود بررسی کنید. لازم به ذکر که ممکن است در بعضی از شهرها، مراکز TÖMER وجود نداشته باشند و برای شرکت در آزمون باید به شهرهای دیگر سفر کنید. همچنین، ممکن است مراکز TÖMER در یک شهر، تنها برای برگزاری آزمون در سطوح معینی فعالیت داشته باشند. بنابراین قبل از ثبت نام در آزمون بهتر است محل برگزاری آن را بررسی کنید و با مراکز TÖMER تماس بگیرید، تا اطمینان حاصل کنید که آزمون مورد نظر در شهر شما برگزار می شود.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون تومر هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ منابع آزمون TÖMER کدام است؟

برای شرکت در این آزمون می توانید از منابع مختلفی مانند کتاب های آموزشی، وب سایت های معتبر و نمونه سوالات آزمون تومر استفاده کنید.

✔️ چگونه در آزمون TÖMER شرکت کنیم؟

 جهت شرکت در این آزمون، می توانید به صورت حضوری به مراکز آموزشی مربوطه در شهر خود مراجعه کنید و یا از طریق سایت رسمی TÖMER به صورت آنلاین در این آزمون ثبت نام کنید.

✔️ آزمون تومر شامل چند سطح است؟

این آزمون در سطوح مختلف الفبا، متوسط و پیشرفته ارائه می شود.

✔️ برای آمادگی در آزمون TÖMER چه اقداماتی لازم است؟

جهت آمادگی در آزمون TÖMER می بایست مدارک لازم را جهت ثبت نام در این آزمون ارائه دهید و از منابع مختلف مانند نمونه سوالات آزمون TÖMER و دوره های آموزشی استفاده کنید.

سخن پایانی

در این نوشتار انواع آزمون تومر و شرایط آن، همچنین منابع آزمون تومر و نحوه شرکت در این آزمون مورد بررسی واقع شد. به نتیجه رسیدیم که دو نوع آزمون در تومر وجود دارد. آزمون استاندارد و آمادگی ورود به دانشگاه، که هر کدام شرایط متفاوتی دارد. مدت زمان آزمون استاندارد TÖMER حدودا 2 تا 3 ساعت هست و نتایج آزمون از طریق سایت رسمی TÖMER، اعلام می شود. به این نتیجه رسیدیم که جهت شرکت در این آزمون میتوانیم از نمونه سوالات آزمون تومر و سایت های آنلاین کمک بگیریم. امیدواریم این مقاله مفید واقع شود و توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را برای شما عزیزان در این زمینه فراهم کنیم. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان