آزمون STS ترکیه

بدون نظر

آزمون STS ترکیه، موضوعی است که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پزشکانی که خارج از کشور ترکیه مدرک پزشکی خود را اخذ نموده اند برای کار در این کشور ملزم به گذراندن آزمون اس تی اس ترکیه خواهند بود و در نتیجه هیچ مدرک پزشکی بجز مدرک پزشکی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده است مورد قبول نخواهد بود. منابع آزمون STS ترکیه چیست؟ این آزمون در کدام شهر برگزار می شود؟ شرایط و قوانین آزمون sts ترکیه چیست؟ به تمامی این سوالات در این نوشتار پاسخ داده خواهد شد و لذا این مقاله صرفا مصداق یک مقاله تحقیقاتی موضوعی در دسترس شما عزیزان قرار گرفته و هر عنوانی که در این مقاله ذکر شده مبنی بر فعالیت موسسه در آن زمینه نمی باشد. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه مهاجرت با مشاوران ما در موسسه MIE تماس بگیرید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ماآزمون STS ترکیه

آزمون sts ترکیه چیست و به چه منظوری برگزار می گردد؟

آزمون sts ترکیه چیست و به چه منظوری برگزار می گردد؟ برای اتباع جمهوری ترکیه که در خارج از کشور تحصیلات پزشکی خود را گذرانده اند امکان کار در یک بیمارستان دولتی یا خصوصی، افتتاح کلینیک خصوصی یا طبابت با مدارک فعلی آن ها وجود ندارد. برای انجام چنین کاری، مدارک تحصیلی پزشکانی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند باید معادل سازی شوند. پس ان دسته از افرادی که مدرکشان از طریق تحصیل در ترکیه اخذ شده نیازی به این معادل سازی ندارند. در طی معادل سازی پزشکان باید در آزمون STS Medical که از دیگر از فرآیندهای احراز صلاحیت طبابت در ترکیه است، شرکت کنند تا بلافاصله فرآیند معادل سازی را آغاز نمایند.

از ابتدای سال 2018، دولت ترکیه اعلام نمود که پزشکان خارجی که قصد کار در ترکیه دارند باید یک دوره آموزشی بین 6 الی 12 ماه در بیمارستان های ترکیه داشته باشند. هدف، آشنایی پزشکان خارجی با سیستم پزشکی کشور ترکیه و آموزش زبان ترکی می باشد. مدت زمان این آموزش بستگی به پزشک دارد که می تواند 6 ماه آموزش ببیند و برخی دیگر 9 ماه آموزش می بینند و تعداد کمی از آنها یک سال آموزش می بینند که مدت زمان آموزش بستگی به تصمیم کمیسیون تخصصی وزارت آموزش عالی دارد. از پزشک خواسته می شود که سه بیمارستان دولتی را برای آموزش خود انتخاب کند و وزارت آموزش عالی یکی از آنها را برای شرکت در دوره آموزشی انتخاب می کند. اما چند نکته وجود دارد که قابل توجه است.

نکته اول در این دوره آموزشی امکان دریافت حقوق و داشتن تعطیلات وجود ندارد. نکته دوم، برخی از بیمارستان‌ها برای دوره آموزشی هزینه دریافت می‌کنند اما بیمارستان هایی نیز وجود دارند که برای دوره آموزشی هزینه ای دریافت نمی کنند.

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل


بخش های ساختاری آزمون STS ترکیه و تعداد سوالات هر بخش

بخش های ساختاری آزمون STS و تعداد سوالات هر بخش برای مهاجرت پزشکان به ترکیه به شرح ذیل است. آزمون sts که همان بخش مرحله بالینی آزمون تخصصی ترکی TUS می باشد، از 120 MCQ (Multiple Choice Question) در مدت زمان دو ساعت و سی دقیقه تشکیل شده است، و باید مراقب باشید که هر 4 تا پاسخ اشتباه یک پاسخ صحیح را حذف خواهد کرد، بنابراین اگر جواب سوالی را نمی دانید حدسی پاسخ ندهید(نمره منفی دارد).

120 MCQ که از 5 بخش تشکیل شده و تعداد سوالات هر بخش را در جدول زیر مشاهده می فرمایید:

بخش های مربوطه

تعداد سوالات

دارویی

35

اطفال

30

جراح عمومی

30

مامایی و زنان

12

خردسالان

10-20

مراحل ثبت نام آزمون sts ترکیه

ثبت نام در این آزمون باید حداقل 4 الی 6 ماه زودتر از تاریخ این آزمون انجام شود. به این صورت که باید در سایت سنجش و ارزیابی ترکیه ثبت نام نموده و در ددلاین های مشخص شده برای آزمون به موقع بتوانید ثبت نام نماید و فلسفه دیگر این که چرا باید زودتر ثبت نام کرد این است که باید مدارک افراد مورد تایید سازمان سنجش قرار گرفته و فرد واجد شرایط برای شرکت در این آزمون گردد.

مراحل ثبت نام آزمون sts ترکیه به ترتیب زیر است.

 1. در ابتدا فرد متقاضی باید به سایت رسمی OSYM مراجعه نماید.
 2. ثبت نام در سایت OSYM
 3. تکمیل فرم مربوط به شرکت در آزمون
 4. انتخاب زمان و مکان شرکت در آزمون
 5. تایید و پذیرش قوانین و سپس تکمیل اطلاعات
 6. پرداخت نمودن هزینه
 7. ثبت نهایی

نتایج آزمون STS، یک ماه بعد از امتحان مشخص می شود و مرحله بعد آموزش اجباری است. نکته قابل توجه این است که نمره امتحان تنها تعیین کننده تخصص فرد است و نکته قابل توجه دیگر شاخه های جزئی جراحی، پوست و رادیولوژی ارجحیت بیشتری نسبت به سایر تخصص ها دارند به این گونه که برای گرفتن مدرک معادل آنها باید نمره بالاتری کسب نمود که راه را برای مهاجرت به ترکیه هموار می کند. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده گزینش بیمارستان برای دوره آموزش اجباری است که با توجه به انتخاب متقاضی، شهر و بیمارستان مشخص خواهد شد. امروزه با توجه به برخی از مقررات قانونی، پزشکان، جراحان عمومی ، و پزشک ارتوپد و... از امتیاز پایین تری برخوردار هستند.

مدارک مورد نیاز ثبت نام آزمون sts

آزمون اس تی اس ترکیه به این صورت است که فرد باید به زبان ترکی مسلط باشد و یکی از مدارک مورد نیاز برای افراد غیر اتباع ترکیه داشتن مدرک زبان ترکیه مورد تایید سازمان سنجش این کشور می باشد. مدارک مورد نیاز ثبت نام آزمون sts ترکیه، به شرح زیر است:

 • گواهی سلامت فرد
 • پرداخت هزینه 500 لیر برای ثبت نام
 • عکس متقاضی
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • شماره تماس
 • توصیه نامه های شرکت در آزمون
 • تاییدیه اعتبار و اصالت مدارک

تاریخ های مهم در ارتباط با آزمون STS در ترکیه

تاریخ های مهم در ارتباط با آزمون sts در ترکیه، این آزمون دو بار در سال و در ماه های فوریه و آگوست در پایتخت ترکیه، آنکارا برگزار خواهد شد و نیازی به دریافت ویزای ترکیه نیست چرا که 90 روز امکان حظور در این کشور بدون ویزا وجود دارد. حداقل یک ماه قبل از تاریخ آزمون باید در سایت سنجش و ارزیابی ترکیه ثبت نام نمایید. تاریخ اعلام نتایج نیز بستگی به شرایط آزمون دارد که در هنگام ثبت نام برای شرکت در آزمون جزئیات مرتبط ذکر خواهد شد . اما به صورت کلی در حدود یک ماه بعد از آزمون نتایج این آزمون اعلام خواهد شد. در جدول زیر ددلاین ثبت نام، تاریخ برگزاری آزمون و تاریخ اعلام نتایج موجود می باشند:

ددلاین ثبت نام

تاریخ برگزاری آزمون

تاریخ اعلام نتایج

2022.7.25

2022.8.2

2022.9.4

2022.9.29

بررسی نحوه نمرات قبولی در آزمون sts ترکیه

طبق بررسی نحوه قبولی در آزمون sts ترکیه، صورت گرفته، نمره خاصی برای این آزمون در نظر گفته شده است و افراد باید این حداقل نمره را کسب کرده تا در این آزمون قبول شوند. نمره مورد نظر برای قبولی در این آزمون به این صورت است که باید افراد از نمره 100 نمره 40 را بدست بیاورند تا بتوانند مدارک بالینی پزشکی خود را معادل سازی نمایند و راه را برای گرفتن اقامت ترکیه هموار کند. این آزمون بر اساس فیلد هایی که برای آزمون قرار داده نسبت به هر کدام نمره خاصی را مد نظر قرار داده است. حداقل نمره ای که برای قبولی در این آزمون قرار داده شده، نمره 40 است و پایین تر از آن مردود خواهد بود.

هزینه شرکت در آزمون اس تی اس ترکیه

آزمون هایی که برای معادل سازی برگزار می شوند عموماً دارای هزینه هستند و فرد جهت شرکت در آزمون مستلزم پرداخت هزینه می باشد. زمانی که فرد این هزینه را پرداخت کند و به هر علتی نتواند در این آزمون شرکت کند این هزینه به وی مسترد نخواهد شد. هزینه شرکت در آزمون اس تی اس ترکیه 500 لیر می باشد که ممکن است سالیانه این مبلغ افزایش پیدا کند.

منابع آزمون sts ترکیه

منابع آزمون sts ترکیه، Tüm TUS Data، TusTime می باشند. این آزمون از 120 سوال تشکیل شده برای ارزیابی سطح علمی پزشک که آیا امکان طبابت برای فرد در ترکیه فراهم است یا خیر. سوالات این آزمون در زمینه هایی که در جدول زیر عنوان شده اند می باشند.

دروس مورد ارزیابی مرحله اول

دروس مورد ارزیابی مرحله دوم

آناتومی

زنان و زایمان

بیوشیمی

میکروبیولوژی

داخلی

فیزیولوژی

بافت شناسی و جنین شناسی

اطفال

آسیب شناسی

داروسازی

 

در جدول زیر از منابعی که برای آزمون اس تی اس ترکیه نام برده شده می توانید استفاده نمایید.

Essentials of general surgery and surgical specialties

Klinik Biyokimya El Kitabı (Hematoloji ve Seroloji Laboratuvarları İlaveli)

internal medicine-Dahiliye

Fizyoloji - Histoloji - Embriyoloj

Anatomy-An Essential Textbook

Biyokimya Uygulama El Kitabı

نمونه سوالات آزمون sts

همانطور که در تیترهای قبلی عنوان شد این آزمون دارای 120 سوال بوده که در زمینه های آناتومی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، فیزیولوژی، بافت شناسی و جنین شناسی، داروسازی، زنان و زایمان، اطفال و گروه های داخلی طرح شده است. پزشک باید با اطلاعات جامعی که از منابع عنوان شده برای این آزمون به دست آورده در این امتحان شرکت نماید. نمونه سوالات آزمون sts در کتاب های تستی که برای این آزمون طراحی شده اند موجود است.

آیا آزمون هایی معادل sts وجود دارند؟

آیا آزمون هایی معادل sts وجود دارند؟ در ترکیه برای معادل سازی مدرک پزشکی آزمون sts برگزار می شود اما دیگر آزمون هایی نیز وجود دارند که اگر پزشک در آنها قبول شود نیز مدرک پزشکی او مورد قبول دولت ترکیه خواهد بود این آزمون ها عبارتند از :

 • USMLE-Step3
 • PLAB-Part2
 • AMC-Clinical Examinations
 • MCCQE-Part2
 • Arztliche Prüfungen 3AP
 • Staats Examen

محل برگزاری آزمون STS در ترکیه

محل برگزاری آزمون STS در ترکیه کدام شهر است؟ این آزمون دو بار در سال در شهر آنکارای ترکیه برگزار می گردد و لذا در نظر داشته باشید که ممکن است مکان های دیگری نیز برای برگزاری این آزمون در نظر گرفته شود که در زمان صدور کارت ورود به جلسه می توانید از مکان برگزاری آزمون اطلاع پیدا کنید.

نکات مهم برای شرکت در امتحان STS ترکیه

شرکت در آزمون sts ترکیه نکاتی دارد که در این عنوان این قوانین و نکات را بررسی خواهیم نمود. هر آزمونی قوانین خاصی دارد که فرد ملزم به رعایت آن است و اگر یکی از این الزامات رعایت نشود ممکن است فرد نتواند فیلدها مورد نیاز برای قبولی در این آزمون را دارا شود. نکات مهم برای شرکت در امتحان STS ترکیه در ذیل ذکر شده اند که متقاضیان ملزم به رعایت ریز این قوانین هستند:

 • چنانچه افرادی که در این آزمون ثبت نام می نمایند، مقررات را رعایت نکرده و همچنین در آزمون حاضر نشوند و بی دلیل محل برگزاری آزمون را ترک نمایند، وجه پرداختی برای آزمون به آنها عودت نخواهد شد.
 • برای ثبت نام در این آزمون باید در ددلاین های مشخص شده اقدام به واریز وجه مشخص شده نمایید.
 • چنانچه به هر دلیلی معذور از ثبت نام در این آزمون بودید، باید در دوره بعدی ثبت نام نماید. زیرا این امکان وجود دارد که شرایط ثبت نام در این آزمون تغییر پیدا کند و دیگر اتباع بیگانه نتوانند در این آزمون شرکت نمایند.
 • در وارد نمودن اطلاعات قبل از تکمیل و ارسال آن از صحت آن اطمینان حاصل نمایید زیرا هر گونه اطلاعات نادرستی که در رزومه شما نمایان گردد به هیچ عنوان امکان بارگزاری مجدد اطلاعات وجود ندارد و اگر بعد از گذراندن ازمون نیز متوجه اطلاعات نادرست فرد متقاضی بشوند نمره هر عددی که باشد مورد قبول واقع نخواهد شد.

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون STS ترکیه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ آیا فقط یکبار میتوان در آزمون STS ترکیه شرکت نمود؟

خیر، می توانید پس مردودی دوباره در این آزمون شرکت نمایید.

✔️ آیا آزمون های معادل سازی دیگری بجز امتحان sts وجود دارند؟

بله، نمونه هایی از این آزمون ها در بخش مربوطه در این مقاله ذکر شده اند.

✔️ هزینه ثبت نام چقدر است؟

هزینه ثبت نام آزمون اس تی اس 500 لیر می باشد.

✔️ زبان امتحان STS ترکیه چیست؟

این آزمون فقط به زبان ترکی است و افراد شرکت کننده باید مسلط به زبان ترکی باشند.

سخن پایانی

آزمون STS ترکیه موضوعی بود که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما عزیران در زمینه آزمون اس تی اس پاسخ داده باشیم. شرایط شرکت در این آزمون بسیار سخت بوده و فرد باید وارد به زبان ترکی باشد و یکی از شرایط معادل سازی مدرک پزشکی و کار بعنوان یک طبیب در ترکیه، داشتن سطح مطلوبی از زبان ترکی است زیرا پزشک با عموم افراد در این جامعه از هر قشری در ارتباط خواهد بود. منابع آزمون sts ترکیه در این مقاله آورده شد اما همواره این منابع سالیانه بروز خواهند شد و لذا ممکن است از تعداد این منابع کاسته شده و یا به آنها اضافه شود پس در نتیجه عزیزانی که تمایل به شرکت در این آزمون دارند در هنگام ثبت نام در سایت سنجش برای این آزمون به منابع آن دقت نمایند. نمونه سولاتی که صرفا در این مقاله آورده شده می تواند یک شماء جزئی از آزمون و شما میتوانید با تهیه کتاب ها تست که برای این آزمون منبع قرار داده شده اند نمونه سوالات آزمون sts ترکیه را مشاهده نمایید. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی با مشاوران ما در موسسه mie تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت کنید.

امتیاز 3.2 از 5 ( 9 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان