تحصیل در رشته شیمی در اتریش

بدون نظر

تحصیل در رشته شیمی در اتریش می تواند منجر به اخذ مدارکی از جمله لیسانس، فوق لیسانس و دکترا شود. طول دوره لیسانس معمولاً 3 سال است و دوره کارشناسی ارشد معمولاً 1-2 سال طول می کشد. برخی از دانشگاه ها برنامه های آموزش زبان انگلیسی را ارائه می دهند. برای تحصیل به زبان انگلیسی معمولاً مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل لازم است. هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بسته به دانشگاه و سطح مدرک از 3000 تا 23000 یورو در سال متغیر است. شهریه دوره کارشناسی ارشد در شیمی حدود 788 دلار می باشد. دانشگاه گراتس، دانشگاه صنعتی وین و دانشگاه وین از جمله برترین دانشگاه های اتریش برای تحصیل در رشته شیمی هستند. برنامه لیسانس شیمی کاربردی به زبان انگلیسی در IMC Krems نمونه ای از یک برنامه متمرکز بین المللی با مدت زمان 3 سال است. بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند هستند تا تحصیلات خود را در رشته شیمی در خارج از کشور ادامه دهند و مهاجرت خود را با تحصیل در این رشته و ساختن فردای شغلی ایده‌آل همسو کنند. تحصیل در رشته شیمی در اتریش یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی به حساب می‌آید. بنابراین، ما در ادامه به بررسی نکات مربوط به تحصیل رشته شیمی در اتریش پرداخته‌ایم. برای کسب آگاهی بیشتر، با ما همراه شوید.

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط تحصیل در اتریش


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

مهاجرت به فرانسه

شرایط تحصیل رشته شیمی در اتریش

شرایط تحصیل رشته شیمی در اتریش شما باید بینشی کلی در مورد فرآیندهای اساسی شیمی و سهم آن در حوزه‌های علمی کسب کرده باشید. دقت و داشتن قدرت تفکر تحلیلی برای شیمیدانان حیاتی است. همچنین داشتن پیشینه قوی در ریاضیات و علوم، به ویژه فیزیک، اغلب بسیار مهم و کارآمد تلقی می‌شود. این رشته در اتریش، بر روی مباحثی مانند شیمی آلی و معدنی و شیمی فیزیک تمرکز دارد. همچنین بسیاری از واحد‌های درسی دانشجویان، در آزمایشگاه‌ها برگزار می‌شود و به تجزیه و تحلیل مشاهدات و آزمایشات و رسیدن به نتایج علمی می‌پردازد. شما برای داشتن توان لازم در خصوص تحصیل در رشته شیمی در اتریش، باید به زبان انگلیسی و یا آلمانی تسلط کافی داشته باشید. برای تحصیل در مقطع لیسانس شما باید دیپلم خود را دریافت کرده باشید و برای ادامه تحصیل این رشته در مقطع فوق لیسانس نیز باید قادر به ارائه مدرک لیسانس آکادمیک باشید.

مقاطع تحصیلی در رشته شیمی در اتریش

افرادی که متقاضی ادامه تحصیل در رشته شیمی در کشور اتریش هستند، این امکان را دارند که بر اساس پیشینه تحصیلی و علاقه‌شان، در مقاطع مختلفی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکترا، مشغول به تحصیل شوند. در تمامی مقاطع تحصیلی در رشته شیمی در اتریش، دانشجویان به کسب دانش در مورد ساختارها، ترکیبات و خواص مواد و تجزیه و تحلیل و تحقیقات میدانی و آزمایشگاهی می‌پردازند.

مدارک مورد نیاز برای اپلای در رشته شیمی در اتریش

اولین قدم در مسیر اقدام برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر، آگاهی نسبت به مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست‌تان است. برای کسب این اطلاعات، شما می‌توانید به صورت تلفنی و یا از طریق ایمیل و مراجعه به سایت دانشگاه‌ها، موارد مورد نظر را بررسی کنید. عموما نوع مدارک بسته به مقطع مورد نظر شما برای ادامه تحصیل رشته شیمی در اتریش قدری متفاوت خواهد‌بود. اما به صورت کلی می‌توان مدارک مورد نیاز برای اپلای در رشته شیمی در اتریش را به صورت زیر خلاصه کرد:

مدارک مورد نیاز برای برای کارشناسی

 • مدارک هویتی معتبر
 • گواهی پایان دوره متوسطه و دیپلم مربوطه
 • مدرک تسلط بر زبان آلمانی یا انگلیسی
 • گواهی مبتنی بر تمکن مالی
 • انگیره‌نامه تحصیلی

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

 • مدارک هویتی معتبر
 • مدرک معتبر و آکادمیک لیسانس
 • گواهی پایان دوره متوسطه و ارائه مدرک دیپلم
 • مدرک تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • مدرک مربوط به تمکن مالی لازم
 • انگیزه نامه تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه و ارائه پروپوزال
 • گواهی پایان دوره متوسطه و ارائه مدرک دیپلم
 • مدرک تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • مدرک مربوط به تمکن مالی لازم
 • انگیزه نامه تحصیلی

تحصیل کارشناسی شیمی در اتریش

رشته شیمی که با عنوان «علم مرکزی» نیز شناخته می‌شود ، شکاف بین فیزیک و زیست شناسی را پر می‌کند. اگر متقاضی تحصیل کارشناسی شیمی در اتریش هستید، باید در نظر داشته باشید که مدت زمان طول تحصیل شما در مقطع کارشناسی ۳ تا ۵ سال خواهد بود. به هنگام تحصیل کارشناسی شیمی در اتریش، دانشجویان واحد‌های درسی مختلفی را می‌گذرانند که آنها را به خوبی برای ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آماده می‌کند. واحد‌های درسی شامل مواردی مانند شیمی آلی، شیمی معدنی، ساختار و خواص مواد و تغییرات فیزیکی و شیمیایی آنها می‌شود.

تحصیل کارشناسی ارشد شیمی در اتریش

در هنگام تحصیل کارشناسی ارشد شیمی در اتریش، دانشجویان برای انجام تحقیقات در محیط‌های صنعتی و آزمایشگاهی آمادگی بیشتری کسب می‌کنند. پس از پایان این دوره شما قادر خواهید بود تا به صورت تحقیقاتی مسائل مربوط به زمینه شیمی را بررسی کرده و با توجه به دانش و آگاهی خود از موضوعات موجود، به کشف نتیجه و پاسخ درخورد بپردازید. شما همچنین مهارت گزارش یافته‌های خود به همتایان و غیرمتخصصان را نیز به دست خواهید‌آورد.این دوره دو سال به طول می‌انجامد و واحدهای درسی مقطع کارشناسی ارشد، شامل شیمی نظری و ساختاری، شیمی پایدار، مواد نانوساختار و ارائه تحقیقات و پایان‌نامه می‌شود.

تحصیل  دکترا شیمی در اتریش

دانشگاه‌های اتریش دانشجویان را به سمت گفتگو و تبادل بین رشته‌ای میان داوطلبان عالی دکترا و استادان راهنما سوق می‌دهند. دانشجوی دکترای رشته شیمی در اتریش، فردی است که تلاش و توجه ویژه‌ای در زمینه تحقیقات ضروری در حوزه شیمی دارد و می‌تواند ایده‌های جدیدی را وارد این علم کند. تحصیل دکترا شیمی در اتریش به فارغ التحصیلان فرصتی می‌دهد برای انجام یک کاوش کامل و مستقل در طیف گسترده‌ای از زمینه‌های بیوشیمی و علوم پروتئین همراه با آنزیم‌شناسی میکروبی و بیوتکنولوژی. در نتیجه فارغ التحصیلان تحقیقات مستقلی انجام می‌دهند و مقالات به خصوصی منتشر می‌کنند. آنها باید در پیشرفت، تنظیم، و اجرای تکنیک‌های شیمی تجزیه و همچنین ارائه نتایج تحقیقات همراه با نکات مربوط به تجزیه و تحلیل تجربه کافی داشته باشند.

هزینه تحصیل رشته شیمی در اتریش

هزینه تحصیل رشته شیمی در اتریش می‌تواند نسبت به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. بنابراین ما می‌توانیم به صورت کلی آمار و میانگینی از این هزینه ها را در اختیار شما قرار دهیم. دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی چیزی در حدود ۳۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰ هزار یورو در سال را در نظر بگیرند. البته خوب است بدانید که تحصیل رشته شیمی در اتریش مانند سایر رشته ها در دانشگاه‌های دولتی این کشور، تقریبا رایگان است.

هزینه های زندگی دانشجویی در اتریش نیز با توجه سطح کیفی زندگی در این کشور پیشرفته، مقرون به صرفه است. البته میزان این هزینه‌ها نیز بسته به شهر و محل زندگی شما می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما به صورت کلی می‌توان اشاره کرد که میزان این هزینه‌ها چیزی در حدود ۱۵۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

بورسیه تحصیلی رشته شیمی در اتریش

در دانشگاه‌های اتریش ارائه بورسیه به تعداد محدودی از دانشجویان نیز فراهم و مقدور است. این بورسه‌ها به دانشجویانی با پیشینه‌های خاص و مدارج علمی درخشان، تعلق می‌گیرد. افرادی که قصد تحصیل رشته شیمی در اتریش را دارند، در صورتی که از پیشینه علمی خوبی برخوردار باشند می‌توانند در تمامی مقاطع از کارشناسی تا دکترا، تقاضای اخذ بورسه بدهند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل شیمی در اتریش

رشته شیمی در اتریش یکی از بهترین رشته های تحصیل در اتریش است که برای دانشجویان خارجی، جذاب و پرتقاضاست. بنابراین، سالانه تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان، خواهان تحصیل رشته شیمی در اتریش هستند. در این میان، دانشگاهای متنوعی نیز این رشته را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. ما در ادامه به تعدادی از بهترین دانشگاه‌های برتر اتریش برای تحصیل رشته شیمی اشاره می‌کنیم:

 • دانشگاه وین
 • دانشگاه گراتس
 • دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی
 • دانشگاه یوهانس کلپر لینز
 • دانشگاه اینسبروک

گرایش های رشته شیمی در اتریش

رشته شیمی یکی از رشته‌هایی است که گرایش‌ها و تخصص‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های اتریش نیز تمامی این گرایش‌ها را پوشش می‌دهند. در ادامه رایج‌ترین عناوین این گرایش‌ها را برای‌تان عنوان کرده‌ایم:

 • شیمی آلی: این شاخه به بررسی دنیای وسیع ترکیبات حاوی کربن می‌پردازد.
 • شیمی معدنی: به بررسی ترکیبات به استثنای پیوندهای کربن-هیدروژن می‌پردازد.
 • شیمی فیزیک: در این گرایش به بررسی خواص فیزیکی و رفتار مواد شیمیایی پرداخته می‌شود.
 • شیمی تجزیه: شناسایی و اندازه گیری مواد مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.
 • بیوشیمی: بررسی فرآیندهای شیمیایی درون موجودات در بیوشیمی بررسی می‌شود.
 • شیمی محیطی: مطالعه تأثیر مواد شیمیایی در محیط زیست.

بازار کار شیمی در اتریش

مهارت هایی که با سپری کردن دوره تحصیل در گرایشات مختلف رشته شیمی در اتریش به دست می‌آورید، شما را برای مشاغل متعددی آماده می‌کند و بسیاری از گزینه‌های شغلی در دسترس فارغ‌التحصیلان خواهد بود. این مشاغل می‌تواند به محیط‌هایی فراتر از آزمایشگا‌ها نیز راه یابد. مهارت‌های یک فارغ‌التحصیل رشته شیمی در مراقبت‌های بهداشتی، محیط زیست و تعدادی از صنایع نیز بسیار ارزشمند و کارآمد هستند.

صنایع شیمیایی یک بخش عمده از صنعت در سراسر اروپا و جهان به حساب می‌آید. بنابراین افراد با تحصیل رشته شیمی در اتریش می‌توانند به بازار کار‌های صنعتی، پتروشیمی و همچنین بخش پزشکی و بهداشتی، صنعت داروسازی، شیمی کشاورزی، صنایع غذایی و موسسات تحقیقاتی بپیوندند، و از این راه وارد بازار گسترده کار در کشور‌های اروپایی شوند.

درآمد رشته شیمی در اتریش

بازه حقوق افرادی که در رشته شیمی در اتریش فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌تواند ار حدود ۴۵۰۰ یورو تا ۶۰۰۰ یورو متغیر باشد. خوب است بدانید که مقدار حقوق فرد طبیعتا با میزان سابقه کاری و سطح تحصیلی‌اش ارتباط مستقیم دارد. در برخی از موارد، حتی میزان حقوق افراد می‌تواند به ۹۰۰۰ یورو نیز برسد. همچنین نکته دیگری که باید در مورد سطح حقوق‌تان در نظر بگیرید جنسیت و موقعیت مکانی شماست. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که مشغول به کار شدن در این رشته می‌تواند درآمد خوبی را برای شما به همراه داشته باشد.

اقامت دائم و تابعیت اتریش پس از پایان تحصیل شیمی

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، شما پس از پایان تحصیل رشته شیمی در اتریش می‌توانید وارد بازار کار شده و اقامت خود را در این کشور حفظ کنید. شما با وارد شدن به مسیر کاری در اتریش می‌توانید شرایط را برای اخذ کارت قرمز-سفید-قرمز فراهم کنید.

اتریش با در اختیار گذاشتن کارت قرمز-سفید-قرمز امکانی را مهیا کرده تا مهاجران و فارغ‌التحصیلان خارجی بتوانند مهاجرتی هدفمند‌تر همراه با آینده‌ای روشن‌تر داشته باشند. همچنین شما می‌توانید با اقدام در مسیر‌های خوداشغالی نیز در این کشور کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و اقامت خود را تمدید کنید و پس از گذراندن زمان معین ، برای اقامت دائم و سپس اخذ شهروندی و تابعیت اقدام نمایید.

سوالات متداول

✔️ هزینه تحصیل شیمی در اتریش در سال چقدر است؟

به طور کلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل شیمی در اتریش در صورتی که در دانشگاه‌های خصوصی باشد، در حدود ۲۰۰۰ یورو و در دانشگاه‌های خصوصی در حدود ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰یورو تخمین زده می‌شود.

✔️ میزان درآمد فارغ‌اتحصیلان رشته شیمی در اتریش چه مقدار است؟

میزان درآمد افراد می‌تواند بر اساس جنسیت و میزان تحصیلات و سوابق کاری و همچنین منطقه‌ای که در آن مشغول به کار می‌شوند از حدود ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰یورو متفاوت باشد.

✔️ مدرک زبان مورد نظر برای پذیرش در دانشگاه‌های اتریش در رشته شیمی چیست؟

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی انریش را دارید باید به زبان آلمانی تسلط کامل داشته باشید و توان ارائه مدرک C1 را داشته باشید. همچنین در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی و در دانشگاه‌های خصوصی باید حداقل مدرک آیلتس ۶ برای لیسانس و آیلتس ۵/۶ در مقطع فوق لیسانس را ارائه بدهید.

✔️ مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست پذیرش و ویزای تحصیلی اتریش چیست؟

 • مدارک معتبر هویتی
 • مدارک تحصیلی(بر اساس مقطع تحصیلی مشخص می‌شود.)
 • مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی
 • ارائه تمکن مالی مشخص شده
 • انگیزه نامه
 • سو پیشینه معتبر و ترجمه شده

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله خواندید، در اتریش می‌توانید برخی از مقرون به صرف‌ترین دانشگاه‌های موجود در اروپا را بیابید. اتریش همچینین یکی از امن‌ترین کشور‌های جهان به شمار می‌رود و کیفیت زندگی نیز در آن در سطح بالا و بسیار مطلوبی قرار دارد. بنابراین تحصیل رشته شیمی در اتریش می‌تواند یک سرمایه‌گذاری خوب و ایده‌آل به حساب بیاید. ما نیز در موسسه ملک پور می‌توانیم شما را در راستای پذیرش در دانشگاه و ورود به این کشور کمک کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید تحصیل رشته شیمی در اتریش ملک پور را جست‌و‌جو کرده و به مطالب و منابع بیشتری دست بیابید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان