تحصیل در لوکزامبورگ

بدون نظر

لوکزامبورگ یکی از کوچک ترین کشور های جهان می باشد. لوکزامبورگ بین کشور های فرانسه، بلژیک و آلمان در منطقه اروپای غربی قرار دارد. این کشور در سال 1839 از کشور های فرانسه و آلمان ساخته شد و در حال حاضر دارای سه زبان رسمی فرانسوی، آلمانی و لوکزامبورگی است که در واقع این زبان بسیار به زبان آلمانی نزدیک می باشد. در عین حال زبان انگلیسی و زبان پرتغالی به صورت گسترده در این کشور صحبت می شود. به همین دلیل می توان گفت مردم لوکزامبورگ به طور متوسط حداقل به چهار زبان تسلط دارند. اما در این مقاله سعی داریم به موضوع تحصیل در لوکزامبورگ بپردازیم و در خصوص نحوه عملکرد و سیستم آموزشی عالی در لوکزامبورگ و تحصیل در لوکزامبورگ به زبان انگلیسی شما عزیزان را آشنا سازیم. چرا که ممکن است برخی از دانشجویان بین المللی بر این باور باشند که هزینه های مناسب تحصیل در لوکزامبورگ، سیستم آموزشی و نرخ بیکاری در این کشور می تواند یک گزینه مناسب مهاجرت تحصیلی برای آنان تلقی شود. لذا سعی داشتیم به همکاری وکلای محلی این کشور و کسب اطلاعات دقیق در سایت های معتبر دانشگاهی این کشور و همینطور سایت اداره مهاجرت این کشور اطلاعات کاملی را در خصوص شرایط تحصیل در لوکزامبورگ در اختیار شما همراهان قرار دهیم. اما ارائه اطلاعات در خصوص تحصیل در لوکزامبورگ به منزله ارائه خدمات در این کشور نمی باشد. با این حال شما همراهان می توانید پس از مطالعه این مقاله جهت بررسی شرایط کشور هایی دیگری چون بلژیک، آلمان، فرانسه، سوئیس و ... با کارشناسان و همکاران ما در موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی به صورت رایگان بهره مند شوید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

شرایط تحصیل در لوکزامبورگ

کشور لوکزامبورگ علی رغم وسعت خود، جمعیت زیادی دارد که بسیاری از آنان به صورت روستایی زندگی می کنند. اما منطقه گاتلندی قسمتی است که رودخانه و شهر های بزرگ و پایتخت این کشور در آن واقع شده است که اکثر دانشجویانی داخلی و خارجی در این منطقه حضور دارند. تقریبا نیمی از جمعیت این کشور در خود لوکزامبورگ به دنیا نیامده اند و تقریبا از هر هفت نفر یک فرد اهل کشور پرتغال می باشد.

آموزش عالی در کشور لوکزامبورگ معمولا به چند زبان در دانشگاه ها برگزار می گردد و برنامه های مختلف تحصیلی در دانشگاه ملی این کشور تدریس می شود. لازم به ذکر است که آموزش عالی در این کشور توسط خود دولت این کشور حمایت می شود به طوری که شهریه آن در دانشگاه های دولتی این کشور از 200 یورو در سال شروع می شود. البته باید در نظر داشت هزینه تحصیل در لوکزامبورگ و شرایط تحصیل در لوکزامبورگ بسته به برنامه تحصیلی و مقطع تحصیلی شما نیز بستگی دارد.

 

ویدئو موسسه MIE در مورد روش های اخذ اقامت لوکزامبورگ


 

شرایط تحصیل در مدارس لوکزامبورگ

تحصیل در لوکزامبورگ کاملا به فرآیند بولونیا و اتحادیه اروپا وابسته می باشد و این بدان معنا هست که تمامی مدارس لوکزامبورگ از استاندارد های بین المللی برخوردار می باشد. حتی فراتر از آن می توان به موسسات آموزش عالی در این کشور اشاره کرد که تحصیلات در دانشگاه های لوکزامبورگ در سطح بین المللی نیز می باشد. آموزش ابتدایی در مدارس لوکزامبورگ از سن 6 سالگی شروع می شود و زبان آموزش در این مقطع به زبان لوکزامبورگ، آلمانی و فرانسوی می باشد. اما به جهت بررسی شرایط تحصیل در مدارس لوکزامبورگ برای دانش آموزان بین المللی می توان به سنین بالای 11 الی 12 سال اشاره کرد که عملا دانش آموزان از این سن به بعد می توانند وارد دوره متوسطه شوند و تحصیلات خود را در این مقطع ادامه دهند.

شرایط تحصیل در لوکزامبورگ در دوره لیسانس

تحصیل در مقطع لیسانس به طور معمول سه سال در لوکزامبورگ زمان می برد، البته ممکن است در برخی از رشته های تحصیلی دوره تحصیلی لیسانس در لوگزامبروگ چهار سال به طول انجامد. نکته قابل تامل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در لوکزامبورگ می توان به دوره های تحصیلی همراه با کارآموزی و یا تجربه تحقیقاتی و پژوهشی اشاره داشت. اما از شرایط تحصیل در لوکزامبورگ در دوره لیسانس برای دانشجویان بین المللی می توان به ارئه مدارک زیر اشاره کرد :

 • داشتن مدرک زبان فرانسه/ آلمانی/ انگلیسی
 • ارائه مدارک و سوابق تحصیلی
 • ارائه انگیزه نامه
 • و شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ( در برخی از دانشگاه های لوکزامبورگ )

تحصیل در لوکزامبورگ در دوره فوق لیسانس

تحصیل در لوکزامبورگ در دوره فوق لیسانس معمولا به مدت 2 سال تحصیلی به طول می انجامد و دانشجویان می توانند مرتبط به رشته تحصیلی خود در مقطع کارشناسی اقدام به اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در این کشور نمایند. در ادامه تعدای از رشته های محبوب را در دانشگاه های لوکزامبورگ در مقطع کارشناسی ارشد به شما همراهان معرفی خواهیم کرد.

 • رشته MBA و رشته مدیریت بازرگانی در مدرسه کسب و کار لوکزامبورگ
 • رشته مهمانداری و مدیرییت گردشگری در مدرسه BBI
 • رشته های مدیریتی و رشته فناوری اطلاعات در دانشگاه لوکزامبورگ نیز بسیار محبوب می باشد.

در ادامه رشته هایی مانند منابع انسانی، ارتباطات، استراتژي کسب و کار، بازاریابی، امور مالی و ... در دانشگاه های لوکزامبورگ بسیار مورد علاقه دانشجویان داخلی و خارجی این کشور می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در لوکزامبورگ به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در تعدادی از دانشگاه های این کشور امکان پذیر می باشد. اما در ادامه به مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های لوکزامبورگ خواهیم پرداخت :

 • داشتن مدرک زبان فرانسه/ آلمانی/ انگلیسی
 • ارائه مدارک و سوابق تحصیلی اعم از دیپلم  و مدرک کارشناسی
 • ارائه انگیزه نامه و توصیه نامه
 • در برخی از رشته های تحصیلی ارائه مدارک GRE و GMAT نیز الزامی است.

شرایط تحصیل دکترا در لوکزامبورگ

از شرایط تحصیل دکترا در لوکزامبورگ برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های این کشور باید به مدرک زبان انگلیسی (IELTS 7)، مقالات بین المللی، ارائه روزمه و مدارک و سوابق تحصیلی در رشته مرتبط به موضوع تحصیلی در مقطع دکتری، داشتن استاد راهنما و سوپروایزر اشاره داشت. در این راستا دانشجویان بین المللی می بایست روزمه تحصیلی خود را در اختیار اساتید دانشگاه های لوکزامبورگ قرار دهند و در صورتی که رزومه آنان مورد تایید واقع شود بتوانند برای اخذ پذیرش تحصیلی برای تحصیل در لوکزامبورگ اقدام نمایند. دانشجویان بین المللی در این مقطع به مدت حداقل 4 سال تحصیلی می توانند به صورت تحقیقی و یا پژوهشی، در برخی از رشته های تحصیلی حتی به صورت کورس تحصیلی اقدام به فعالیت نمایند. همینطور دانشجویان مقطع دکتری در لوکزامبورگ این امکان را خواهند داشت که به مدت 40 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. حتی امکان تحصیل رایگان در لوکزامبورگ با دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی نیز امکان پذیر است.

تحصیل در لوکزامبورگ به زبان انگلیسی

آموزش عالی در دانشگاه های لوکزامبورگ اغلب به دو زبان فرانسوی و آلمانی در تعداد زیادی از برنامه های تحصیلی در این کشور ارائه می گردد. به همین جهت اگر قصد داشته باشید که به زبان آلمانی و یا فرانسوی در این کشور تحصیل نمایید در ابتدا می بایست در یک آزمون مهارت زبان آلمانی و یا فرانسوی شرکت کنید و در صورت کسب مدرک زبان مورد نیاز مستقیما اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر نمایید. تحصیل در لوکزامبورگ به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی نیاز به آیلتس 6 و در مقطع کارشناسی ارشد به آیلتس 6.5 نیاز می باشد.

مدارک مورد نیاز تحصیل در لوکزامبورگ چیست؟

بر خلاف بسیاری از کشور های اروپای غربی، کشور لوکزامبورگ یک پورتال برنامه ای مرکزی ندارد. بنابراین می توان گفت الزامات تحصیلی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و برنامه های تحصیلی با هم متفات می باشد. اما برای آنکه بدانید مدارک مورد نیاز تحصیل در لوکزامبورگ چیست ؟ می توان به مدارک زیر اشاره کرد.

 • ارائه ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه آن
 • انگیزه نامه
 • ارائه دو توصیه نامه
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (آیلتس 6 در مقطع کارشناسی و آیلتس 6.5 برای مقطع کارشناسی ارشد.)

بررسی امکان تحصیل رایگان در لوکزامبورگ

دانشگاه های لوکزامبورگ در دو نوع دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی برنامه های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. هزینه تحصیل در لوکزامبورگ که باید در دانشگاه های دولتی لوکزامبورگ پرداخت کنند از 400 یورو الی 5200 یورو در سال می باشد. جهت بررسی امکان تحصیل رایگان در لوکزامبورگ باید اشاره داشت که دانشگاه های دولتی این کشور بیشتر به زبان های آلمانی و فرانسوی برگزار می شود و برای این امر اولویت با شهروندان کشور لوکزامبورگ می باشد.

هزینه تحصیل در لوکزامبورگ در مقاطع مختلف

هزینه تحصیل در لوکزامبورگ تنها در دانشگاه های دولتی این کشور در برخی از برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سالانه حدود 5200 یورو می باشد. اما اگر قصد داشته باشید در دور های تخصصی مانند مدیریت زنجیره تامین درخواست تحصیل داشته باشید برای هر سال تحصیلی می بایست حدود 24000 یورو هزینه تحصیل پرداخت کنید.

اما هزینه تحصیل در لوکزامبورگ در مقاطع مختلف در دانشگاه های خصوصی معمولا هزینه بالاتری دارد. لازم به ذکر است کشور لوکزامبورگ در مجموع 5 دانشگاه خصوصی دارد که حدود شهریه در دانشگاه های خصوصی این کشور 29000 الی 39000 یورو در طول یک سال تحصیل می باشد.

هزینه های زندگی محصلان و دانشجویان بین المللی در لوکزامبورگ چقدر است؟

بنا به استاندارد بالای زندگی در لوکزامبورگ می توان در نظر داشت که هزینه زندگی و تحصیل در لوکزامبورگ ارزان نیست و برای پاسخ به این سوال که هزینه های زندگی محصلان و دانشجویان بین المللی در لوکزامبورگ چقدر است ؟ باید گفت به طور متوسط حدود 1000 الی 1500 یورو در ماه جهت پوشش هزینه های زندگی دانشجویان نیاز می باشد.

اما در خصوص هزینه های خوابگاه دانشجویی در لوکزامبورگ که عمده ترین هزینه زندگی دانشجویان بین المللی را در بر می گیرد می توان به دو نوع اقامتگاه اصلی برای دانشجویان اشاره کرد.

خوابگاه های دانشجویی که در واقع ارزان ترین گزینه برای اسکان دانشجویان می باشد و حدود هزینه آن 350 الی 400 یورو در ماه با هزینه های آب و برق و ... می باشد.

اجاره آپارتمان های خصوصی که می تواند بسته به نوع آپارتمان و منطقه زندگی انتظار می رود بین 600 الی 1000 یورو در ماه تنها هزینه اسکان دانشجویان در این آپارتمان ها باشد.

بورسیه های تحصیلی در لوکزامبورگ

کشور لوکزامبورگ نیز مانند بسیاری از کشور های اروپایی کمک های مالی مختلفی را برای دانشجویان داخلی و دانشجویان بین المللی در نظر دارد. البته علاوه بر بورسیه های تحصیلی در لوکزامبورگ، دانشجویان می توانند در خواست وام دانشجویی داشته باشند و بدین شکل دانشجویان این کشور بتوانند از امکان تحصیل رایگان در لوکزامبورگ استفاده کنند. در ادامه در خصوص بورسیه تحصیل در لوکزامبورگ اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان قرار می دهیم.

بورسیه های تعالی جهانی 2023/2024

دانشجویان بین المللی که دارای برتری تحصیلی می باشند، می توانند برای این بورسیه تحصیلی در لوکزامبورگ اقدام کنند.

این بورسیه تنها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می شود. ارزش این بورسیه تحصیلی در لوکزامبورگ 6000 یورو در سال است. در این بورسیه هیچ پرداخت مستقیمی به دانشجویان نخواهند داشت و فقط از هزینه های تحصیلی آنان کسر خواهد شد.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد

این بورسیه به ارزش 2000 یورودر دانشگاه Maynooth برای دانشجویان در تمامی رشته های تحصیلی به منظور قدردانی از برتری علمی آنان در دانشگاه اعطا می شود. این بورسیه برای تمامی دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا آزاد می باشد.

معرفی بهترین دانشگاه های لوکزامبورگ

رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های دنیا بر اساس تعداد دانشمندان و برندگان جوایز معتبر بین المللی، بیشترین تعداد پژوهشگران و ... که مورد استناد می باشد و سهم آنان در جامعه علمی متمرکز می باشد، تعیین می شود. حال تعداد زیادی از Top Universisies که توسط QS رتبه بندی می شود را در خصوص معرفی بهترین دانشگاه های لوکزامبورگ جهت تحصیل در لوکزامبورگ را مطرح خواهیم کرد.

 • Luxembourg School of Business (LSB)
 • Luxembourg University
 • European Institute of Public Administration (EIPA)
 • LUNEX International University of Health, Exercise, and Sports
 • United Business Institutes
 • European Business University

شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی لوکزامبورگ

لوکزامبورگ بخشی از منطقه شنگن و اتحادیه اروپا می باشد، بنابراین به دان معناست که الزامات ویزا در تمامی 26 کشور شرکت کننده در برنامه تحصیلی این کشور تقریبا مشابه می باشد. این در حالی است که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، برای تحصیل در لوکزامبورگ نیاز به درخواست و دریافت ویزای تحصیلی این کشور را خواهند داشت. بنابراین به طور کلی شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی لوکزامبورگ به شرح زیر می باشد :

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک هویتی اعم از شناسنامه و ترجمه آن
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
 • دریافت بیمه درمانی جهت پوشش کل اقامت شما در زمان تحصیل
 • اثبات تمکن مالی و ارائه اسناد مالی
 • اثبات محل اسکان در لوکزامبورگ
 • عکس پاسپورتی

نحوه اخذ ویزای همراه برای مهاجرت تحصیلی به لوکزامبورگ

دانشجویانی که به عنوان یکی از شهروندان اتحادیه اروپا تلقی می شوند از اجازه اقامت در زمان تحصیل در لوگرامبورگ بهره مند می شوند و می توانند بدون ویزا در این کشور اقدام به تحصیل نمایند و در این مدت می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال  را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند. این در حالی است که شهروندان غیر اتحادیه اروپا در ابتدای امر برای تحصیل در این کشور نیاز به دریافت ویزای تحصیلی لوکزامبورگ نمایند. اما نحوه اخذ ویزای همراه برای مهاجرت تحصیلی به لوکزامبورگ برای ویزای همراهان دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در این کشور به صورت همزمان نمی باشد. بنابراین در ابتدا متقاضیان باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایند و پس از ورود به کشور لوکزامبورگ درخواست ویزای همراهان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال را داشته باشند.

شرایط کار دانشجویی برای مهاجرت تحصیلی به لوکزامبورگ

ویزای تحصیلی لوکزامبورگ به شما این امکان را می دهد که در طول تحصیل در لوکزامبورگ مشغول به کار دانشجویی شوید. شرایط کار دانشجویی برای مهاجرت تحصیلی به لوکزامبورگ به طور معمول اینگونه است که متقاضیان می توانند به مدت 15 ساعت در هفته و حداکثر 40 ساعت در هفته در زمان تعطیلات تحصیلی کار کنند. جالب است بدانید دانشجویان بین المللی مانند افرادی که اقامت لوکزامبورگ را دارند و در حین تحصیل کار می کنند می بایست مالیات پرداخت کنند.

شرایط اقامت پس از تحصیل در لوکزامبورگ

کشور لوکزامبورگ یکی از کشورهایی است که پایین ترین نرخ های بیکاری در اروپا را دارد. در واقع لوکزامبورگ با 102900 دلار آمریکا دومین تولید ناخالص داخلی سرانه در جهان را دارا می باشد. جالب است بدانید مهاجران در پنج سال اول زندگی خود در کشور لوگزامبرگ  می توانند معاف از پرداخت مالیات شوند. به همین جهت تعداد زیادی از علاقه مندان به مهاجرت مایل هستند در کشوری اقامت داشته باشند که از نظر بخش خدمات قوی و موضوع فناوری بسیار پیشرفته باشد و در عین حال بتوانند در ابتدای اقامت در این کشور از معافیت های مالیاتی بهره مند شوند. اما از شرایط اقامت پس از تحصیل در لوکزامبورگ عبارت است از :

 • داشتن اقامت قانونی
 • داشتن شماره تامین اجتماعی
 • داشتن آدرس پستی
 • و آماده کار در رشته تحصیلی که در آن فارغ التحصیل شده اید.
 • دانشجویان بین المللی باید دقت داشته باشند که مدت زمان اقامت پس از تحصیل در لوکزامبورگ 3 ماه می باشد.

در ادامه پیشنهاد می شود به نرخ بیکاری در لوکزامبورگ دقت بفرمایید.

شرایط تبدیل اقامت تحصیلی لوکزامبورگ به تابعیت

تمامی دانشجویانی که موفق شوند پس از اتمام تحصیل در لوکزامبورگ پیشنهاد کاری دریافت کنند می توانند پس از 5 سال اقامت کاری در این کشور درخواست اقامت دائم نمایند و پس از آن به مدت حداقل 1 سال در لوکزامبورگ زندگی کنند در این صورت می توانند در خواست پاسپورت نمایند. اما به طور دقیق تر برای بررسی شرایط تبدیل اقامت تحصیلی لوکزامبورگ به تابعیت به موارد زیر می توان اشاره کرد :

 • حضور در لوکزامبورگ به مدت حداقل 1 سال ( بدون وقفه ) پس از کسب اقامت دائم
 • قبولی در آزمون زبان کشور لوکزامبورگ
 • قبولی در آزمون شهروندی کشور لوکزامبورگ

 

 

سوالات متداول

✔️ آیا امکان اخذ ویزای همراه به صورت همزمان برای مهاجرت تحصیلی به لوکزامبورگ وجود دارد؟

در حال حاضر این امکان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا وجود ندارد به همین جهت در ابتدا متقضایان تحصیل باید ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند و پس از ورود به لوکزامبورگ در خواست ویزای همراه نمایند.

✔️ آیا تحصیل در لوکزامبورگ به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد؟

تعداد کمی از دانشگاه های این کشور تحصیل به زبان انگلیسی را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در اختیار متقضایان قرار می دهد.

✔️ آيا امکان تحصیل رایگان در لوکزامبورگ برای دانشجویان وجود دارد؟

 در حال حاضر تنها دانشجویان این کشور می توانند از امکان تحصیل رایگان بهره مند شوند. اما دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور باید شهریه مرتبط به دانشگاه را پرداخت کنند.

✔️ آیا دانشجویان بین المللی در حین تحصیل امکان کار کردن را خواهند داشت؟

در حال حاضر دانشجویان بین المللی می توانند به مدت 15 الی 20 ساعت در هفته مشغول به کار دانشجویی شوند.

سخن پایانی

کشور لوکزامبورگ مکان ارزانی برای زندگی نمی باشد و به طور عموم می توان گفت هزینه اقامت در این کشور نزدیک به شهر لندن و یا پاریس می باشد. همین طور هزینه های تحصیل در لوکزامبورگ به زبان انگلیسی از هزینه های تحصیل در انگلستان هم بیشتر می باشد و در عین حال اقامت پس از تحصیل در لوکزامبورگ حداکثر به مدت 3 ماه پس از فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی می باشد. به همین جهت می توان گفت که ویزای تحصیلی لوکزامبورگ و شرایط تحصیل در لوکزامبورگ در میان مقاصد اصلی و برتر دانشجویان بین المللی نمی باشد چرا که علاوه بر موضوعاتی که پیشتر اعلام کردیم. کشور لوکزامبورگ دارای تعداد زیادی دانشگاه در این کشور نمی باشد و به طبع می توان گفت تنها شهروندان این کشور می توانند از تحصیل رایگان در لوکزامبورگ بهره مند شوند. ضمنا تحصیل در لوکزامبورگ به زبان انگلیسی بیشتر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در تعدادی از دانشگاه های این کشور امکان پذیر است. همراهان عزیز دقت بفرمایید این مقاله به منزله ارائه خدمات جهت تحصیل در لوکزامبورگ توسط موسسه ملک پور نمی باشد و  صرفا در راستای کسب اطلاعات شما عزیزان در خصوص تحصیل در لوکزامبورگ گرد آوری شده است. اما با این حال سعی داشتیم با کمک از وکلای محلی و تحقیق در سایت دانشگاه های این کشور و بررسی قوانین مهاجرتی لوکزامبورگ این مقاله را گردآوری کرده و به نگارش درآوریم. امید است توانسته باشیم با ارائه اطلاعات دقیق و به روز در خصوص تحصیل در لوکزامبورگ توانسته باشیم شما همراهان همیشگی را در این مسیر یاری کرده باشید. همچنان می توانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان موسسه ملک پور به بررسی شرایط خود بپردازید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید سوالات خود را درخصوص تحصیل در خارج از کشور در انتهای این مقاله مطرح کرده و پاسخ آن را درکمترین زمان ممکن به دست آورید.

 


ثبت پرسش
مشاوره رایگان