ویزای بازنشستگی اسپانیا - بررسی مراحل و اقامت دائم

5 نظر

ویزای بازنشستگی اسپانیا که به عنوان ویزای اقامت غیر سودآور نیز شناخته می شود، یک گزینه ایده آل برای افرادی است که بازنشسته هستند و قصد کار در اسپانیا را ندارند. ویزا از متقاضیان می‌خواهد که درآمد کافی از سرمایه‌گذاری، بازنشستگی یا کار انجام شده در سایر کشورها را نشان دهند. حداقل درآمد مورد نیاز چهار برابر IPREM سال جاری است که تقریباً 28800 یورو در سال است. این ویزا به دارنده اجازه کار در اسپانیا را نمی دهد و در ابتدا برای یک دوره یک ساله اعطا می شود که برای دو سال دیگر قابل تمدید است. پس از پنج سال، دارنده واجد شرایط درخواست برای اقامت دائم اسپانیا می شود. برای واجد شرایط بودن برای ویزای بازنشستگی اسپانیا، افراد باید شرایط خاصی را داشته باشند. متقاضیان باید دارای تمکن مالی کافی برای حمایت از خود بدون اتکا به بودجه عمومی اسپانیا باشند. این فرآیند شامل جمع آوری مدارک لازم، درخواست ویزا در کشور خود و در نهایت تکمیل فرآیند اقامت در اسپانیا است. برای بازنشستگی در اسپانیا، می توان برای ویزای اقامت بازنشستگی درخواست داد و به مهاجران اجازه می دهد از سال های طلایی خود در این کشور زیبا لذت ببرند.

ویدئو موسسه MIE در مورد خودحمایتی اسپانیا


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

ویزای بازنشستگی اسپانیا

معرفی ویزای بازنشستگی

ویزای بازنشستگی نوعی اجازه اقامت اسپانیا است که به افرادی که قصد کار در کشور میزبان را ندارند اجازه می دهد در آنجا زندگی کنند. ویزا به افرادی اعطا می شود که می توانند درآمد کافی از سرمایه گذاری، بازنشستگی یا کار انجام شده در کشورهای دیگر را نشان دهند. شرایط و مدارک خاص برای ویزای بازنشستگی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. ویزای خودحمایتی اسپانیا در صورتی که دارای املاک باشید وقصد اجاره دادن آنها را داشته باشید و همچنین و قصد کار ندارید گزینه ایده آلی است و مستلزم آن است که درآمد کافی از سرمایه گذاری، درآمد بازنشستگی یا درآمد حاصل از کار انجام شده در کشورهای دیگر داشته باشید. ویزای تمکن مالی، متقاضیان را ملزم می کند حداقل درآمد سالانه مشخصی را نشان دهد.

ویزای بازنشستگی اسپانیا که اغلب به عنوان ویزای خود حمایتی یا ویزای تمکن مالی اسپانیا نیز شناخته می شود، برای جذب بازنشستگان و سرمایه داران از سراسر جهان طراحی شده است. این دسته ویزا برای افرادی که می خواهند زندگی خود را در اسپانیا بگذرانند، ارائه می دهد و به اقتصاد کشور کمک می کند بدون اینکه باری بر سیستم رفاه اجتماعی آن وارد کند.

شرایط ویزای بازنشستگی اسپانیا

ویزای بازنشستگی اسپانیا که به عنوان ویزای خودحمایتی نیز شناخته می شود، به افراد این امکان را می دهد که بدون انجام کار یا فعالیت حرفه ای در اسپانیا اقامت کنند، مشروط بر اینکه دارای امکانات کافی و تضمین شده برای زندگی باشند. شما می توانید تنها با نشان دادن املاک و اجاره حاصل از آن تمکن مالی خود را اثبات کنید. این ویزا مجوز کار ندارد و در ابتدا برای یک دوره یک ساله اعطا می شود که برای دو سال دیگر قابل تمدید است. پس ارز اخذ اقامت دائم مجوز کار برای شما فراهم است. این ویزا برای افرادی ایده آل است که بازنشسته هستند یا از امکانات کافی برای تامین هزینه های زندگی خود بدون کار در اسپانیا برخوردارند.

متقاضیان ویزای بازنشستگی باید شرایط خاصی را داشته باشند:

 • تمکن مالی: مدرک قابل اثباتی مبنی بر توانایی مالی برای نفر اصلی 28800 یورو و به ارای هر همراه مبلغ 7200 یورو برای حمایت از خود بدون اتکا به بودجه عمومی اسپانیا.
 • اثبات درآمد ماهیانه 1000 یورو برای هر نفر
 • بدون محدودیت سنی
 • بدون اجازه کار
 • شرط حظور به مدت 183 روز در یک سال
 • اثبات پوشش بیمه درمانی
 • سابقه کیفری پاک

مدارک اخذ ویزای خودحمایتی اسپانیا

در اینجا لیستی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای بازنشستگی اسپانیا آمده است:

 • فرم درخواست ویزای ملی
 • فرم درخواست ویزای اقامت غیر کاری
 • عکس
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات تمکن مالی، مانند حساب‌های چک، پس‌انداز و/یا سرمایه‌گذاری سه صورت‌حساب ماهانه اخیر، یا طرح مزایای بازنشستگی. حداقل مبلغ مورد نیاز سالانه برابر در سال است.
 • بیمه سلامت
 • مدرک بررسی سوابق کیفری
 • گواهی پزشکی
 • مدارک محل اقامت در اسپانیا

علاوه بر این، متقاضیان ممکن است نیاز به ارائه گواهی تولد با مهر آپوستیل، ترجمه شده به اسپانیایی توسط یک مترجم معتبر، و سابقه کیفری/پلیس پاک داشته باشند. اسناد خارجی باید قانونی یا آپستیل شده باشند و در صورت لزوم باید همراه با ترجمه رسمی به اسپانیایی ارائه شوند.

قوانین اخذ تابعیت از طریق بازنشستگی اسپانیا

اسپانیا با قوانین خود برای اخذ اقامت و شهروندی از طریق بازنشستگی اسپانیا گزینه جذابی را برای متقاضیان فراهم می کند.

برای دریافت اقامت و شهروندی از طریق بازنشستگی اسپانیا، دو ویزا در دسترس است: ویزای خودحمایتی و ویزای طلایی. ویزای خود حمایتی برای افرادی که دارای سرمایه و ملک هستند و قصد کار در اسپانیا را ندارند ایده آل است. ویزا از متقاضیان می‌خواهد که درآمد کافی از سرمایه‌گذاری، بازنشستگی یا کار انجام شده در سایر کشورها را نشان دهند. حداقل درآمد مورد نیاز چهار برابر IPREM سال جاری است که تقریباً 27115.20 یورو در سال است. پس از دریافت ویزای بازنشستگی، افراد می توانند برای یک دوره اولیه یک ساله در اسپانیا اقامت داشته باشند. این می تواند برای 2 سال تمدید شود و پس از پنج سال اقامت متوالی در کشور، بازنشستگان می توانند برای اقامت دائم یا شهروندی درخواست دهند.

گلدن ویزای اسپانیا یک برنامه اقامت از طریق سرمایه گذاری در اسپانیا و خرید ملک اسپانیا است که به شهروندان غیر اتحادیه اروپا که در املاک و مستغلات اسپانیا یا سایر دارایی ها سرمایه گذاری می کنند، اقامت می دهد. برای دریافت شهروندی اسپانیا، فرد باید ده سال اقامت اسپانیا را تجربه کرده باشد و سابقه کیفری نداشته باشد. فرآیند درخواست شهروندی از متقاضیان می‌خواهد که مدارک مختلفی از جمله پاسپورت معتبر، گواهی پرداخت هزینه‌ها و شواهدی از شرایطی که در آن حق اقامت دائم به دست آمده را ارائه دهند.

فرآیند اخذ اقامت از طریق بازنشستگی اسپانیا اغلب ساده تر است. و پس از پنج سال زندگی متوالی در اسپانیا، متثاضیان می توانند برای اقامت دائم درخواست دهند.

مزایا و معایب ویزای بازنشستگی اسپانیا

مزایای ویزای بازنشستگی اسپانیا:

 • امکان آوردن همراه
 • بدون محدودیت پذیرش
 • هزینه پایین زندگی
 • کیفیت بالای زندگی
 • دسترسی به مراقبت های بهداشتی که عموماً مقرون به صرفه و با کیفیت هستند
 • پتانسیل برای اقامت دائم و شهروندی: پس از پنج سال از داشتن ویزای خودحمایتی، متقاضیان می توانند برای اقامت دائم اسپانیا و پس از ده سال برای شهروندی اسپانیا اقدام کنند.

معایب ویزای بازنشستگی اسپانیا:

 • عدم اجازه کار
 • تسلیم مدارک و اطلاعات از میزان درآمد از سرمایه گذاری، بازنشستگی یا کار انجام شده در سایر کشورها.
 • پرداخت مالیات: اگر بازنشستگان بخواهند بیش از 183 روز یا شش ماه در اسپانیا زندگی کنند، مشمول مالیات خواهند شد.

هزینه ویزای بازنشستگی اسپانیا

هزینه ویزای بازنشستگی اسپانیا به شرح زیر است:

 

مورد

هزینه (به یورو)

هزینه درخواست ویزا

121.26

بیمه سلامت

50-200 یورو در ماه

 

کل هزینه دریافت ویزای بازنشستگی اسپانیا شامل هزینه درخواست، هزینه ویزا و بیمه درمانی است که می تواند از 50 تا 200 یورو در ماه متغیر باشد.

خدمات موسسه ملک پور جهت اخذ ویزای بازنشستگی اسپانیا

مراحل و جمع آوری مدارک اخذ ویزای بازنشستگی اسپانیا می تواند چالش برانگیز باشد. موسسه ملک پور در تمام مراحل به صورت تخصصی به افراد کمک می کند. این خدمات عبارتند از:

 • مشاوره تخصصی در مورد معیارهای واجد شرایط بودن و مدارک ضروری
 • راهنمایی افراد و کمک در فرآیند درخواست ویزا
 • اطمینان از اینکه تمام مدارک لازم مرتب و مطابق با الزامات مقامات اسپانیایی هستند
 • ارائه پشتیبانی حقوقی در صورت بروز هرگونه عارضه در طول فرآیند درخواست
 • پشتیبانی و کمک به فرآیند اقامت پس از ورود به اسپانیا

شرایط پرداخت مالیات در اقامت بازنشستگان اسپانیا

اگر با ویزای خود حمایتی در اسپانیا اقامت دارید، نیازی به پرداخت مالیات بر درآمد خود نیست. درآمد جهانی شما، مستمری دریافتی شما از خارج از اسپانیا، از جمله حقوق ماهانه، مشمول مالیات بر درآمد شخصی اسپانیا نخواهد شد. ولی معمولاً باید درآمد حاصل از این مستمری را اعلام کنید.

سوالات متداول

✔️ آیا می توانم در حین دریافت ویزای بازنشستگی اسپانیا کار کنم؟

خیر، ویزای بازنشستگی اسپانیا برای افرادی طراحی شده است که قصد کار در اسپانیا را ندارند

✔️ آیا دانش زبان اسپانیایی برای اخذ ویزای بازنشستگی اجباری است؟

خیر، اجباری نیست، داشتن دانش اولیه اسپانیایی می تواند تعاملات روزانه را آسان کند.

✔️ آیا می توانم خانواده ام را برای ویزای بازنشستگی با خود بیاورم؟

بله. ویزای همراه برای همسر، فرزند امکتن پذیر است.

✔️ چه مدت طول می کشد تا ویزای بازنشستگی اسپانیا پردازش شود؟

زمان پردازش می تواند 4 تا 12 ماه طول می کشد. با  کمک گرفتن از موسسه mie در اخذ ویزای خودحمایتی اسپانیا می توانید این روند را تسریع کنید.

سخن پایانی

در پایان، ویزای بازنشستگی اسپانیا فرصتی جذاب برای افرادی که به دنبال اقامت در یک کشور اروپایی بدون سرمایه گذاری هستند، فراهم می کند. از خیابان های شلوغ و مردم خون گرم بارسلون تا سواحل آرام کوستا دل سول، اسپانیا محیطی دلنشین ارائه می دهد. موسسه ملک پور با پیشینه قوی و قابل اعتماد، آماده خدمت رسانی به متقاضیان اخذ ویزای بازنشستگی اسپانیا می باشد.

امتیاز 4.33 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
فرخنده
سلام بنده 60سالمه و همسرم 65 سال تمکن و داراییمون بالای 20 میلیارد هست میخواستم برای این اقامت اقدام کنیم با همسرم چه شرایطی مورد نیازه و ایا امکان گرفتن پاسپورت اسپانیارو بعد چه تایمی داریم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز امکان اقدام وجود دارد. پس از ۵ سال اقامت دائم و سپس می توانید پاسپورت دریافت نمایید.
Maral
سلام وقت بخیر ویزای بازنشستگی برای حداقل چند ساله؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما در صورتی که درآمد و سرمایه مناسب نشان دهید محدودیت چندانی برای دریافت ویزای خودحمایتی کشور اسپانیا وجود ندارد.
اصغر صابری
با سلام، آیا با سنین پایین تر هم می توان برای این ویزا اقدام نود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله محدودیت سنی وجود ندارد.
سعید جمالی
سلام روزتون بخیر برای گرفتن این نوع ویزا نیازی به داشتن مدرک زبان نیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام خیر نیازی نمی باشد.
ضیایی
سلام و عرض ادب وقتتون بخیر باشه ببخشید برای گرفتن اقامت بازنشستگی اسپانیا چقدر سرمایه و تمکن نیاز داریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بستگی به تعداد اعضای خانواده دارد. هزینه ها را می توانید در مقاله های روی سایت مطالعه نمایید.
مشاوره رایگان