رشته فیزیوتراپی در هلند - شرایط و مدارک -بازار کار و درآمد

بدون نظر

دانشجویان بین المللی با انتخاب رشته فیزیوتراپی در هلند می توانند چشم انداز بسیار روشنی را برای خود متصور شوند. چرا که هلند دارای دانشگاه های با رنکینگ بالا در این زمینه می باشد. جهت تحصیل رشته فیزیوتراپی در هلند در هر مقطع دانشجویان بایستی شرایط و الزاماتی را داشته باشند. از جمله مهم ترین شرایط تحصیل این رشته در هلند ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و تسلط به زبان انگلیسی می باشد.

در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتری در خصوص شرایط و نحوه ورود به رشته فیزیوتراپی در هلند برای شما عزیزان خواهیم پرداخت. شما عزیزان این امکان را دارید تا برای بررسی بیشتر شرایط خود جهت اپلای این رشته با مشاورین مجموعه ملک پور تماس بگیرید و به صورت تلفنی و یا تصویری مشاوره دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

پناهندگی اسپانیارشته فیزیوتراپی در هلند

شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های هلند

تحصیل رشته فیزیوتراپی در هلند در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد. تحصیل رشته فیزیوتراپی شامل دروس تئوری و عملی می باشد که دانشجویان در طی تحصیل واحدهای مربوطه را پاس می نمایند. شرایط پذیرش دانشجو در هر مقطع خاص خود می باشد که در ادمه به شرح آن خواهیم پرداخت:

 • تحصیل فیزیوتراپی در مقطع لیسانس:

جهت تحصیل مقطع لیسانس فیزیوتراپی دانشجویان بایستی حداقل دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشند. هم چنین معدل دیپلم دانشجویان بایستی قابل قبول باشد. از دیگر شرایط مهم اخذ پذیرش داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6 آکادمیک می باشد. طول دوران تحصیل این رشته در مقطع لیسانس 4 ساله می باشد.  دانشجویان در مقطع لیسانس به مدت 16 ساعت در هفته حق کار دارند.

 • تحصیل فیزیوتراپی در مقطع فوق لیسانس:

مدت زمان تحصیل مقطع فوق لیسانس در رشته فیزیوتراپی بین 1.5 تا 2 سال می باشد. جهت اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس، دانشجو بایستی تمامی مدارک سنوات گذشته شامل دیپلم 12 ساله و لیسانس مرتبط همراه با ریز نمرات را ارائه نماید. مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش آیلتس 6.5 آکادمیک می باشد.

 • تحصیل فیزیوتراپی در مقطع دکتری:

جهت پذیرش در مقطع دکتری در رشته فیزیوتراپی در هلند همانند هر رشته دیگری نیاز به تایید یک سوپروایزر می باشد. به این منظور دانشجویان بایستی مکاتبات لازم با اساتید دانشگاه را انجام دهند و پس از گرفتن تاییده از استاد دانشگاه می توانند نسبت به اخذ پذیرش در این مقطع اقدام نمایند. برای موفق شدن جهت اخذ پذیرش دانشجو بایستی رزومه علمی بسیار قوی ارائه نماید. داشتن مقالات isi، توصیه نامه و مدرک آیلتس 7 آکادمیک از جمله عواملی هستند که شانس پذیرش در این مقطع را بالا می برد.

مدارک مورد نیاز برای اپلای در رشته فیزیوتراپی در هلند کدام است؟

مدارک و گواهینامه های مورد نیاز جهت اپلای و اخذ پذیرش رشته فیزیوتراپی درهلند عبارتند از:

 • پاسپورت با اعتبار بالای 12 ماه
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه انگیزه نامه قوی
 • ارائه دیپلم 12 ساله برای پذیرش لیسانس به همراه ریز نمرات و ترجمه آنها
 • ارائه عدم سوءپیشینه و سابقه کیفری در کشور مبدا
 • ارائه مدرک زبان آیلتس معمولا 6 به بالا
 • ارائه رسید پرداخت هزینه های پذیرش
 • ارائه رزومه

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در هلند برای دانشجویان ایرانی

در جدول زیر نشان دهنده میزان هزینه تحصیل فیزیوتراپی در هلند برای دانشجویان ایرانی می باشد:

 

عنوان

هزینه ها به یورو

مقطع کارشناسی

بین 9400 یورو تا 12.900 یورو در سال

مقطع کارشناسی ارشد

بین 10000 تا 15000 یورو در سال

مقطع دکتری

بین 15000 تا 20000 یورو در سال

خوابگاه دانشجویی

بین 500 تا 700 یورو در ماه

بیمه دانشجویی

بین 40 تا 50 یورو در ماه

هزینه رفت و آمد

40 یورو در ماه

معرفی انواع بورسیه های تحصیلی فیزیوتراپی در هلند

این کشور برای حمایت از دانشجویان بین المللی جهت تحصیل رشته فیزیوتراپی در هلند بورسیه هایی را در اختیار دانشجویان واجد شرایط قرار می دهد که در ادامه به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت:

 • بورسیه تحصیلی NL

این بورسیه به دانشجویان بین المللی خارج از منطقه اقتصادی اتحادیه اروپا که قصد تحصیل و پژوهش در فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دارند تعلق می گیرد. مبلغ بورسیه اعطا شده به دانشجویان واجد شرایط 5000 یورو می باشد که در سال اول به دانشجویان اعطا می گردد.

 • بورسیه تحصیلی عالی دانشگاه لیدن (LExS)

جهت واجد شرایط شدن این بورسیه دانشجویان بایستی نمرات عالی و درخشانی در سال های قبل داشته باشند. این بورسیه برای دانشجویانی است که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند.

این بورسیه به سه صورت به دانشجویان واجد شرایط اعصا می گردد:

 1. کاور نمودن حدود 10000 یورو از هزینه های تحصیل
 2. کاور نمودن 15000 یورو از کل شهریه دانشگاه
 3. پوشش نمودن کل هزینه های تحصیل به جز هزینه های دولتی و قانونی
 • بورسیه های Koopmans

این بورسیه تحصیلی بر اساس شایستگی های علمی دانشجو به وی تعلق می گرد. این بورسیه مبلغ 12000 یورو در سال هزینه های تحصیل در هلند و زندگی دانشجویان واجد شرایط را کاور می نماید.

لیستی از بهترین دانشگاه های هلند در رشته فیزیوتراپی

کشور هلند دارای دانشگاه های معتبر بسیار زیادی در رشته فیزیوتراپی می باشد که اساتید و متخصصان فیزیوتراپی بسیار برجسته ای در این دانشگاه ها مشغول به تدریس و فعالیت می باشند. در این قسمت لیستی از برترین دانشگاه های هلند جهت تحصیل رشته فیزیوتراپی را خدمت شما عزیزان تقدیم می نماییم:

 

نام دانشگاه

رتبه جهانی

رتبه در سطح اروپا

دانشگاه رادبود

29

6

 دانشگاه ماستریخت

49

8

 دانشگاه گرونینگن

56

10

 دانشگاه آزاد آمستردام

57

11

دانشگاه آمستردام

83

19

 دانشگاه اراسموس روتردام

136

43

 دانشگاه اوترخت

156

50

 دانشگاه صنعتی دلفت

262

90

 دانشگاه توئنته

272

94

 دانشگاه لیدن

305

110

معرفی گرایش های رشته فیزیوتراپی در هلند

رشته فیزیوتراپی در هلند در گرایش های مختلفی ارائه می گردد که دانشجویان بر حسب علاقه و رزومه خود می توانند در یکی از گرایش ها و دانشکده های فیزیوتراپی هلند تحصیل و وارد بازار کار گردند. برخی از مهم ترین گرایش های این رشته عبارتند از:

 • فیزیوتراپی ورزشی
 • فیزیولوژی
 • فیزیوتراپی علوم تشریحی
 • مدیریت توابخشی
 • فیزیک پزشکی
 • ارگونومی و سلامت سالمندی
 • فیزیوتراپی عمومی
 • فیزیوتراپی کودکان
 • فیزیوتراپی زنان
 • فیزیوتراپی تسکین درد

برای کسب اطلاعات در رابطه با بهترین رشته های تحصیلی در هلند بر روی لینک زیر کلیک کنید:

بهترین رشته های تحصیلی در هلند

بازار کار فیزیوتراپی در هلند چطور است؟

بازار کار رشته فیزیوتراپی در هلند به شدت رو به رشد با پتانسیل بالا می باشد. فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی می توانند در انجمن فیزیوتراپیست های هلند عضو شوند و پس از گذراندن دوره کارآموزی و کارورزی بالینی در مشاغل فیزیوتراپی وارد بازار کار شوند.

سیستم درمانی و بهداشتی کشور هلند بسیار قوی می باشد و همین موضوع باعث رونق بازار کار و اشتغال فیزیوتراپیست ها در هلند شده است. فارغ التحصیلان این رشته در نهاد ها و سازمان های مختلف نظیر آزمایشگاه های فیزیوتراپی، کلینیک های فیزیوتراپی و غیره می توانند جذب کار شوند. از طرفی دیگر نرخ بیکاری کشور هلند بسیار پایین می باشد و همین آمار نشان دهنده این است که فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی به راحتی می توانند پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار شوند.

آمار زیر که از سایت statista.com گرفته شده است مربوط به میزان و درصد بازار کار فیزیوتراپ ها در هلند در سنوات مختلف می باشد:

رشته فیزیوتراپی در هلند

میزان درآمد فیزیوتراپ در هلند

میزان درآمد دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی در هلند به عوامل مختلفی نظیر سن، تحصیلات، جنسیت و سابقه کاری بستگی دارد. به طور متوسط کم ترین میزان حقوق 4500 یورو در ماه تا 12900 یورو در ماه به عنوان بالاترین میزان حقوق متغیر می باشد. به طور کلی متوسط درآمد فیزیوتراپ ها حدود 8490 یورو در ماه برآورد می شود. آمار زیر که از سایت salaryexplorer.com برگرفته شده است آمار درآمد فیزیوتراپ ها را در هلند مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

بازار کار رشته فیزیوتراپی در هلند

اقامت دائم و تابعیت هلند پس از پایان تحصیل فیزیوتراپی

مهاجرت به هلند از طریق تحصیل رشته فیزیوتراپی در هلند به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور نخواهد شد. برای اقامت در هلند دانشجویان پس از فارغ التحصیلی چنان چه وارد بازار کار شوند و موفق به دریافت جاب آفر شوند می توانند در خاک هلند باقی بمانند و اقامت کاری دریافت نمایند. مطابق بر قوانین کشور هلند شخصی که به مدت حداقل 5 سال در کشور هلند مشغول به کار شود و بیمه و مالیات پرداخت نماید می تواند درخواست اقامت دائم دهد.

هم چنین از سال ششم متقاضیان با رعایت یک ری اصول نظیر ادغام شدگی در فرهنگ هلندی، تسلط به زبان هلندی و عدم ارتکاب جرم و جنایت می توانند پاسپورت هلندی دریافت نمایند.

جهت کسب اطلاعات در رابطه با سایر رشته های پزشکی لینک های زیر می تواند در این زمینه به شما کمک کند:

سوالات متداول

✔️شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در هلند چیست؟

جهت تحصیل در رشته فیزیوتراپی دانشجو بایستی مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات و مدرک آیلتس حداقل در سطح 6 آکادمیک را داشته باشد.

✔️هزینه تحصیل رشته فیزیوتراپی در هلند چه میزان می باشد؟

متوسط هزینه های تحصیل بسته مقطع تحصیلی بین 10 هزار یورو تا 20 هزار یورو در سال متغیر می باشد.

✔️آیا صرف تحصیل در رشته فیزیوتراپی منجر به اخذ اقامت دائم هلند می شود؟

خیر، جهت اخذ اقامت دائم دانشجویان بایستی پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار شوند و پس از چند سال پرداخت بیمه و مالیات بتوانند درخواست اقامت دائم و پاسپورت نمایند.

✔️متوسط درآمد فیزیوتراپ در هلند چه میزان می باشد؟

متوسط درآمد یک فیزیوتراپ در هلند حدود 8 تا 9 هزار یورو در ماه می باشد.

____________________ سخن پایانی _____________________

در مقاله فوق شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در هلند را با جزئیات تمام برای شما عزیزان شرح دادیم. دانستیم که تحصیل فیزیوتراپی در هلند با توجه به نیاز این کشور و نرخ پایین بیکاری می تواند بازار کار بسیار مناسبی برای دانشجویان فارغ التحصیل داشته باشد و با درآمدهای بالا جذب بازار کار این کشور شوند. هم چنین در خصوص شرایط اپلای و هزینه های تحصیل در این رشته موارد لازم را عنوان نمودیم.

با توجه به شرایط بسیار عالی تحصیل رشته فیزیوتراپی در هلند چنان چه شما عزیزان مایل به کسب اطلاعات تکمیلی تر در این زمینه هستید می توانید با مشاورین زبده موسسه ملک پور تماس بگیرید و پس از شرح رزومه خود به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید.

نویسنده این مطلب

نام : هدی غلیم زاده (ghaleyemzadeh)

مشاور تخصصی موسسه mie با بیش از 5 سال سابقه کار درخشان

متخصص و کارشناس در زمینه های مشاوره کاری تحصیلی و سرمایه گذاری و مشاوره ورزشکاران و هنرمندان


ثبت پرسش
مشاوره رایگان