شرایط مهاجرت کادر درمان به آلمان

8 نظر

هر ساله افراد مختلفی شرایطشان را برای سفر به منطقه ای از کشور آلمان می سنجند. برخی از آن ها کارکنان بهداشتی و به عبارتی کادر درمان می‌ باشند. برای مهاجرت کادر درمان به آلمان شرایطی فراهم آمده که ما این قسمت به ذکر آن ها پرداخته‌ ایم.

 • مدرک زبان: کادر درمان باید مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت و کسب یکی از عناوین شغلی پیراپزشکی را داشته باشند.دانش زبان لازم برای مهاجرت کادر درمان به آلمان حداقل A2 و B1 است.
 • سابقه کار: سابقه کار برای مهاجرت کادر درمان به آلمان ضرورت دارد. مسئولین به سابقه کار متقاضی توجه می‌ کنند. کارکنان بهداشتی و یا همان پزشکان و پرستاران باید حداقل دو سال سابقه کار ارائه دهند که برای کار در کشور آلمان در نظر گرفته شوند.
 • نامه تمکن مالی: ارائه نامه تمکن مالی نیز از نکات حائز اهمیت مهاجرت کادر درمان به آلمان می‌ باشد که کارکنان بهداشتی باید به آن توجه کنند و براساس شرایط مالی که دارند برای مهاجرت برنامه ریزی کنند. در واقع آنها باید هزینه‌ های زندگی خود و اگر همراه دارند، هزینه‌ های زندگی آنها را نیز در نظر بگیرند تا بعد از مهاجرت با مشکل جدی مواجه نشوند.
 • جمع آوری دقیق مدارک کاری و ارائه به موقع آنها به سفارت آلمان از دیگر شرایط مهاجرت کادر درمان به آلمان می باشد.
 • ارائه انگیزه نامه،
 • داشتن بیمه مسافرتی،
 • ارائه مدارک هویتی نیز شرط های مهم مهاجرت کادر درمان به آلمان است.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

روش‌های مهاجرت کادر درمان به آلمان

کادر درمان می بایست قبل از اینکه برنامه‌ ای در مورد مهاجرت خود به یکی از شهرهای کشور آلمان بنویسد، اطلاعاتش را در خصوص روش‌ های مهاجرتی افزایش دهد. در واقع وی باید مشخص کند که کدام یک از روش‌ های مهاجرتی می تواند وارد کشور آلمان شود. در ادامه روش‌ های مهاجرت کادر درمان به آلمان را قرار داده ایم؛

مهاجرت کادر درمان به آلمان از طریق جاب آفر

به جاب آفر ویزای پیشنهاد کاری می‌ گویند. یعنی باید از سوی کارفرمایی که در کشور آلمان زندگی می‌ کند برای کارکنان بهداشتی دعوتنامه‌ ای ارسال شود.  این روش یکی از روش‌ های متناسب برای مهاجرت کادر درمان به آلمان است چرا که کارکنان بهداشتی بعد از مهاجرت از روز اول کاری حقوق دریافت می‌ کنند و از مزایای کاری بسیار زیادی بهره‌مند می‌ گردند. همچنین پروسه مهاجرتی آنها سریعا به نتیجه می‌ رسد در روش مهاجرت کاری کادر درمان به آلمان از طریق جاب آفر کارفرما باید ثابت کند که برای حوزه شغلی مد نظرش کارمند قابل قبولی وجود ندارد و نیاز است که شغل مورد نظر را به یک غیر شهروند اعطا کند.

به این نکته توجه کنید که کارکنان بهداشتی باید در زمینه شغلیشان خبره و متخصص باشند تا دعوتنامه دریافت کنند. البته کشور آلمان هر ساله تعداد زیادی کادر درمان را می‌ پذیرد چرا که به مهاجرین دارنده مدارک پزشکی و پرستاری بسیار نیاز دارد. پس اگر شرایط لازم را دارید، می‌توانید بعد از یک بررسی دقیق و جمع آوری اطلاعات لازم و همچنین گرفتن مشاوره رایگان از مشاورین موسسه ملک‌پور یک پروسه مهاجرتی خوشایند را تکمیل نموده و مهاجرت به آلمان که یکی از کشورهای صنعتی عالی برای کار است را تجربه نمایید.

مهاجرت کادر درمان به آلمان از طریق جاب سیکر

آلمان و اتریش دو کشوری هستند که چندین سال است از طریق ویزای جستجوی کار، ویزایی که ۶ ماه صادر می‌ گردد به مهاجر غیر شهروند و غیر مقیم اجازه حضور در کشور را می‌ دهند. در واقع مهاجرین و کارکنان بهداشتی بدون دعوتنامه و از طریق ویزای جاب سیکر می‌ توانند به آلمان مهاجرت کنند و با توجه به این که پزشک، دندانپزشک تکنسین کار، پرستار و... می باشند، شغل مد نظر را بیابند. آن ها موظفند در مدت زمان ۶ ماه موفق به یافتن شغلی که مدنظرشان است، شوند. در این صورت اجازه دارند در منطقه مربوطه به عنوان پزشک، دندانپزشک، پرستار و امثالهم فعالیت خود را شروع کنند. درست است که مهاجرت کادر درمان به آلمان از طریق جاب سیکر، بدون دعوتنامه است ولی پروسه مهاجرت کادر درمان به آلمان از این روش طولانی است و کارکنان بهداشتی باید توجه داشته باشند که ممکن است در مدت زمان ۶ ماه موفق به یافتن شغل مد نظر نشوند، پس بهتر است از طریق دعوتنامه اقدام کنند. ناگفته نماند که کارکنان بهداشتی در صورت یافتن کار از طریق ویزای جاب سیکر می‌ توانند ویزایشان را به ویزای کاری یک ساله یا  دو ساله تغییر دهند‌.

کادر درمان مورد نیاز آلمان

برای تسریع روند مهاجرت کادر درمان به آلمان لازم است که شغلتان در لیست کادر درمان مورد نیاز آلمان قرار گرفته باشد. در این صورت راحت‌ تر می‌ توانید دعوتنامه اخذ کنید.

در حال حاضر، کسانی که مدرک تحصیلیشان مربوط به یکی از موارد ذکر شده در این قسمت می‌ باشد، می‌ توانند برنامه‌ ای در خصوص مهاجرت کادر درمان به آلمان تنظیم کنند.

 • فیزیوتراپیست
 • پزشک عمومی
 • کاردرمانگر
 • پزشک خانواده
 • متخصصان پزشکی
 • پرستار و کمک پرستار
 • تکنسین آزمایشگاه

معادل‌سازی مدارک در آلمان

متقاضیان در صورتی که به معادل سازی مدارک کادر درمان در آلمان بپردازند و مدارکشان به تاییدیه این کشور برسد می‌ توانند مهاجرت موفقی داشته و آینده خود را تضمین کنند. معادلسازی کسانی که پرستار هستند با کارکنان پزشکی متفاوت است.

 • پرستاران حتماً باید ثابت کنند که عضو نظام پرستاری ایران می‌ باشند، البته پرستارانی که ایرانی هستند باید این موضوع را با ارائه مدارک معتبر اثبات کنند.
 • آن ها باید حداقل مدرک زبان A2 داشته باشند و به محض اینکه وارد کشور آلمان شدند به ارتقای سطح زبان خود بپردازند.
 • داشتن سابقه کار ۲ ساله نیز از ضروریات ورود پرستاران به آلمان است
 • شرکت در آزمون معادلسازی و قبولی در آن

معادل سازی مدارک در آلمان برای پزشکان کمی متفاوت است:

 • پزشکان نیز باید ثابت کنند که نامشان در عضو نظام پزشکی ایران به ثبت رسیده است.
 • حداقل مدرکی که پزشکان ارائه می‌ دهند باید A2 باشد.
 • تکمیل ریز نمرات برای معادل سازی نیز اهمیت دارد.

بعد از پیمودن مراحل ذکر شده، کادر درمان می بایست این مراحل را نیز طی کنند:

 • مسئولین مربوطه مهاجر را به کارفرما معرفی می کنند.
 • در مرحله بعدی برای او ویزا درخواست می‌ شود.
 • بعد از درخواست ویزا و گرفتن تاییدیه از مامور سفارت متقاضی وارد کشور آلمان می‌ شود. البته ویزای شش ماهه به وی تعلق می‌ گیرد تا او بتواند طی ۶ ماه به روند تکمیل و معادل سازی کامل مدارکش بپردازد.
 • مهاجر باید در مدت ۶ ماه حضورش در کشور آلمان دوره‌ های عملی و تئوری را سپری کند. موسسه OL به ثبت نام متقاضی می‌ پردازد و وی باید در آن موسسه دوره‌ های خود را سپری کند.
 • بعد از گذراندن این مرحله مهاجر باید یک سری تست‌ های مرتبط انجام دهد و نهایتا ویزای خود را به ویزای بلند مدت یعنی ویزای یک ساله یا دو ساله تغییر دهد.

بهترین شهرهای آلمان برای کادر درمان

آلمان به خاطر اقتصاد قوی که دارد و همچنین به خاطر نیازی که به کادر درمان دارد در خصوص مهاجرت پرستاران به آلمان و مهاجرت پزشکان به آلمان سخت‌ گیری زیادی نمی‌ کند. البته آن ها باید شرایط لازم را داشته باشند. این کشور حقوق قابل قبولی به کادر درمان اعطا می‌ کند تا کادر درمان خارجی از مهاجرت خود راضی باشند. یکی از سوالاتی که ممکن است برای مهاجرت کادر درمان به آلمان پیش آید این باشد که، بهترین شهرهای آلمان برای کادر درمان کدامند. در واقع شهرهایی که امکانات بیشتری در اختیار متقاضی قرار دهند برای زندگی و فعالیت کاری مناسبترند. اکثر شهرهای آلمان حقوق خوبی را به پزشک و پرستار خارجی اعطا می‌ کنند. برخی از شهرهایی که حقوق خوبی اعطا می‌ کنند عبارتند از:

 • فرانکفورد
 • برلین
 • دورتموند
 • برمن
 • درسدن

درآمد کادر درمان در آلمان

قطعاً همه شما همراهان عزیز می‌ دانید که میزان حقوق با توجه به شرایطی که مهاجر دارد و مدرک کاری که ارائه می‌ دهد، متفاوت است. همچنین میزان حقوق به منطقه ای که مهاجر برای کار و فعالیت خود در آینده نزدیک انتخاب می‌ کند، بستگی دارد.  به طور میانگین حقوقی که آلمان برای پزشکان و دندانپزشکان در نظر گرفته ما بین ۳۰۰۰ یورو تا ۶۰۰۰ یورو است. البته اگر پزشک متخصص باشید، ممکن است درآمدتان تا ۸۰۰۰ یورو در ماه نیز افزایش پیدا کند. برای این که بیشتر با درآمد کادر درمان در آلمان با توجه به شغلی که دارید، آشنا شوید به این جدول توجه نمایید.

جدول زیر میزان درآمد افراد را در رشته های پزشکی و کادر در مان با توجه به سابقه کار نشان می دهد:

 

سابقه کار

پزشک (یورو)

فیزیوتراپ (یورو)

زیر 1 سال

تا 5,000

تا 2,500

1-3 سال

5,000-8,300

2,500-4,200

3-5 سال

8,300-12,500

4,200-5,800

5-10 سال

12,500-20,800

5,800-10,000

بیش از 10 سال

بیش از 20,800

بیش از 10,000

 

دریافت مجوز کار کادر درمان در آلمان

برای تکمیل روند پروسه مهاجرت کاری به آلمان، دریافت مجوز کار کادر درمان در آلمان ضرورت دارد. برای این کار کارکنان بهداشتی باید ثابت کنند که :

سطح دانش آلمانی آنها با مدرکی که قبلاً از کشور مبدا ( کشوری که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارد) دریافت نموده‌ اند، همخوانی دارد. این کار توسط کارشناسان به صورت دقیق بررسی می‌ گردد. توجه کنید که در صورت نگرفتن مجوز برای مهاجرت کادر درمان به آلمان می توانید در آزمون معادلسازی و ارزیابی شرکت کنید. شما باید حتماً در آزمون قبول شوید. بعد از قبولی مجوز کار در اختیارتان قرار می‌ گیرد.

شرایط اقامت کادر درمان در آلمان

معمولاً پزشکان و پرستارانی که برنامه‌ ای در خصوص مهاجرت کادر درمان به آلمان تنظیم نموده‌ اند، به مسئله اخذ اقامت این کشور نیز توجه می‌ کنند. در واقع آن ها دوست دارند بعد از این که مدرکشان معادلسازی شد و به یک حقوق خوب در کشور آلمان دسترسی پیدا کردند، زندگی در این کشور را تجربه کرده و بعد از مدتی کارت اقامت دائم را دریافت کنند.  قبل از اخذ اقامت دائم کارت یک ساله و یا دو ساله در اختیار متقاضی قرار می‌ گیرد که وی با توجه به شرایط کاری که دارد می‌ تواند کارت خود را تمدید کند. بعد از گذشت تقریباً ۴ یا ۵ سال پرستار و یا پزشک می‌ تواند اقامت دائم کشور آلمان را برای خود  بگیرند. در خصوص شرایط اقامت کادر درمان در آلمان این را بدانید که آن ها می توانند اقامت دائم را برای همراهان خود نیز دریافت کنند.

شرایط اخذ تابعیت برای کادر درمان در آلمان

قطعاً مهاجرین بعد از اخذ اقامت دائم آلمان برای گرفتن پاسپورت کشور آلمان تلاش می‌ کنند.

شرایط اخذ تابعیت کادر درمان در آلمان بدین صورت است که پاسپورت این کشور بعد از گذشت حدود ۸ سال در اختیار مهاجر قرار می‌ گیرد ولی به شرط آن که مهاجر موفق به دریافت تاییدیه از این کشور شود. تاییدیه زمانی در اختیارش قرار می‌ گیرد که در مدت اقامتش جرم و جنایتی انجام نداده باشد و کاملاً به زبان آلمانی تسلط داشته باشد. همچنین وی باید نشان دهد که با آداب و رسوم کشور آلمان آشنایی دارد و خود را با تمامی قوانین آلمان وفق دهد.

سوالات متداول

✔️ آیا معادل سازی مدارک برای مهاجرت کادر درمان به آلمان مهم است؟

بله، برای تکمیل روند معادل سازی باید در آزمون ارزیابی شرکت کنید.

✔️ آیا داشتن دانش زبان آلمانی برای مهاجرت کادر درمان به این کشور ضروری است؟

بله، باید حداقل مدرک A2  را دریافت کرده و بلافاصله بعد از مهاجرت سطح زبان خود را در حد C1 ارتقا دهید.

✔️ آیا می‌توان بدون دعوتنامه برای مهاجرت به عنوان کادر درمان به آلمان برنامه‌ ریزی کرد؟

بله، می‌ توانید ویزای جاب سیکر بگیرید. درخصوص این مورد توضیحاتی در عناوین بالا قرار داده‌ ایم که شما را دعوت به مطالعه آن می‌ کنیم.

✔️ آیا شغل پزشکی و پرستاری در کشور آلمان مورد نیاز است؟

بله، این مشاغل در آلمان بسیار مورد نیاز می باشند.

سخن پایانی

به طور خلاصه وار باید گفت که، مهاجرت کادر درمان به آلمان زمانی امکان پذیر است که آن ها حداقل دو سال سابقه کاری داشته باشند و دانش زبان آلمانی حداقل سطح A2 داشته باشند. البته باید به محض ورود سطح زبانشان را ارتقا دهند. ارائه مدارک دانشگاهی نیز برای مهاجرت کادر درمان به آلمان بسیار مهم است. همراهان عزیز مطمئناً سوالات بسیاری در خصوص مهاجرت کادر درمان به آلمان در ذهنتان نقش بسته است که برای رسیدن به پاسخ سریع و آنی کافیست آن ها را در بخش دیدگاه مطرح کنید. موسسه ملکپور کارشناسان بسیار خبره، کاربلد و با تجربه‌ ای دارد که با توجه به شرایطتان سوالات شما را پاسخ می‌ دهند. اگر دوست دارید مشاوره تلفنی و رایگان با کارشناسان ما داشته باشید، می‌ توانید با دفاتر ما تماس بگیرید.

امتیاز 2.67 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
فاطمه
سلام روز خوش امکان کاریابی برای مشاغلی مثل اوپراتور لیزر و امثالهم هم به صورت رایگان برای کشور آلمان هست؟ ممنون میشم راهنماییم بفرمایید
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. رزومه شما باید به صورت دقیق بررسی شود. می توانید برای بررسی مشاغل موجود در کانال تلگرام mielaw لیست مشاغل و حتی حقوق برخی از آنها را مشاهده نمایید.
اسرا حسنی
سلام وقتتون بخیر در مورد کادر درمان آیا برای روانشناس ها هم می‌شود اقدام کرد ؟؟ و اینکه اگر بخواهیم اقدام کنیم میشه توی پروسه سطح زبان را ارتقا داد یا باید اول داشته باشیم ؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. در حال حاضر شانس انجام کار برای پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران برای دریافت ویزای معادلسازی با توجه به نیاز به نیروی کار بالاست و امکان تقویت زبان در حین معادلسازی وجود دارد.
Rose bozorgi
سلام وقتتون بخیر من ۲۵ سالمه و امسال لیسانسم رو گرفتم. اگر بخوام اقدام کنم طرح هم به عنوان سابقه کار پذیرفته میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما با پشت سر گذاشتن دوره طرح و البته داشتن مدرک زبان آلمانی می توانید برای معادلسازی اقدام داشته باشید.
زهرا
سلام وقت بخیر. من پزشک عمومی هستم با ۴ سال سابقه کار ولی زبان المانی بلد نیستم ایا امکان داره بتونم برم و زبان رو توی آلکان یاد بگیرم و‌ بعدش معادلسازی کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. برای انجام کار معادلسازی شما باید حداقل مدرک زبان آلمانی ب2 را داشته باشید و در کشور آلمان سطح خود را تقویت نمایید و سپس امر معادلسازی را تکمیل نمایید.
دیانا
سلام خسته نباشید بنده 5 سال سابقه کار دارم لیسانس پرستاری دارم و37 سالمه مدرک از نظام پرستاری هم دارم متاهل هستم چه شرایطی مورد نیاز هست برای اقدام و ایا من شرایطش رو دارم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شما باید حداقل سطح زبان آلمانی B2 را داشته باشید تا بتوانید برای کار در آلمان اقدام داشته باشید.
الهام
کادر درمان آلمان بعد از چند سال میتونند اقامت دائم بگیرند؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز بسته به حقوق دریافتی از ۳ تا ۵ سال امکان اخذ اقامت دائم وجود دارد.
موسایی
سلام وقتتون بخیر من ۴۵ سالمه و ۲۰ سال سابقه پرستاری دارم ولی تازه آ دو زبان آلمانی رو دارم میتونم اقدام کنم ؟؟ و همسرم هم میتونه با من همزمان بیاد ؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. در صورتی که حداقل به سطح B2 زبان آلمانی دست پیدا کنید میتوانید برای کار در آلمان اقدام داشته باشید ولی اقامت همراهان شما همزمان نخواهد بود.
taher
برای مهاجرت در صورتی که سابقه کار نداشته باشیم میتونیم اقدام کنیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. در صورتی که سطح زبان در حد ب 2 داشته باشید میتوانید اقدام نمایید ولی تخصص شما مهم است.
مشاوره رایگان