معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان

بدون نظر

 معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان یکی از روش هایی است که می تواند مسیری برای اشتغال در این کشور را برای متقاضیان غیربومی فراهم نماید. این کشور هر ساله با توجه به استانداردهای نظام بهداشت و درمان خود و برای بهبود کیفیت خدمات به شهروندان، میزبان متقاضیانی است که برای معادل سازی و کار اقدام می کنند تا بر همین اساس می توانند مسیر اقامت دائم و تابعیت این کشور را نیز در پیش بگیرند. از این رو در تیم تحقیقاتی موسسه MIE مطالبی را که ضمن مشورت با وکلای بومی کشور آلمان و بررسی منابع موثق علمی در این کشور حول موضوع معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان بدست آورده ایم، با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. شما پس از مطالعه کامل مطالب این مقاله می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و سوالات خود  پیرامون این مطلب را نیز از آنها پرسیده و پاسخ تکمیلی دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان

معادلسازی مدرک پزشکی در آلمان

معادلسازی مدرک پزشکی در آلمان برای کار پزشکانی که مدرک خود را از ایران یا سایر کشورهایی که مدرکشان توسط آلمان مورد تایید نمی باشد، الزامی است. متقاضی مهاجرت پزشکان به آلمان برای این امر باید:

 • حداقل مدرک B2 را ارائه نماید.
 • متقاضی می تواند کار خود را با مدرک B1 شروع و سپس مدرک B2 و C1 را در کشور آلمان فرا گرفته و دوره زبان تخصصی را نیز پشت سر بگذارند.
 • دوره طرح را نیز پشت سر بگذارد.
 • به دلیل داشتن دوره های کارآموزی در آلمان، نیاز به سابقه کار بالایی نمی باشد.

پزشک پس از ورود به آلمان و آموزش زبان آلمانی باید برای آزمون Kenntnisprüfung اپلای نماید و پس از طی کردن دوره های کارورزی و دریافت حقوق باید بتوانند این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند و Professional license بدست آورند. شخص حداقل باید یک سال را به عنوان دستیار پزشک در بیمارستان های این کشور کار کند و در پایان این موارد می تواند به عنوان پزشک در آلمان شناخته شده و مشغول به کار شود.

ویدئو موسسه MIE در مورد مهاجرت پزشکان به آلمان


معادل سازی مدرک تخصص پزشکی در آلمان

پزشکانی که مدرک تخصصی خود را دریافت کرده باشند تمایل دارند تا از ابتدا به عنوان متخصص در آلمان شناخته شده و مدرک تخصص خود را معادل سازی کنند. توجه داشته باشید که برای این موضوع پزشک متخصص باید مدرک خود را در اختیار هیئت پزشکانی متخصص قرار دهد تا این هیئت شرایط متقاضی را بررسی نموده و دوره های شفاهی و عملی را برای متقاضی در نظر بگیرند. با توجه به دشواری های این امر اغلب پزشکان ابتدا دوره های پزشکی عمومی خود را معادلسازی می کنند و پس از حضور در محیط دوره های تخصص را نیز معادلسازی می نمایند. در این دوره نیز متقاضی باید سطح زبان خود را به C1 رسانده و دوره های کارآموزی و آزمون های مربوطه را پشت سر بگذارند و کلیت امر آن شباهت های زیادی به معادل سازی مدرک پزشکی در آلمان دارد

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آلمان

اگرچه نیاز به متقاضیان مهاجرت دندانپزشکان به آلمان نسبت به رشته پزشکی در آلمان کمتر است اما عمدتاً میزان درآمد دندانپزشکان در این کشور بیشتر از پزشکان است. دندانپزشکان برای معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آلمان باید:

 • حداقل مدرک زبان B2 آلمانی را ارائه نمایند.
 • در دوره های زبان آلمانی سطح زبان خود را به C1 برسانند.
 • حتماً مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده باشند.
 • دوره طرح را نیز گذرانده باشند.

خرید و یا معافیت از طرح می تواند در روند معادلسازی برای شخص مشکلاتی ایجاد نماید. متقاضی معادلسازی مانند پزشکان باید بتواند آزمون های علمی و تخصصی و دوره دستیاری را پشت سر بگذارد و پس از قبولی در آزمون ها و دوره های آموزشی خود بتواند مشغول به کار دندانپزشکی در آلمان شود.

معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان

یکی از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان شغل پرستاری است و افرادی که خارج از اتحادیه اروپا مدرک خود را دریافت کرده باشند برای کار در آلمان احتمالا نیاز به معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان خواهند داشت. شروع این امر متقاضی باید:

 • حداقل مدرک لیسانس پرستاری
 • طرح را گذرانده باشد
 • حداقل مدرک زبان آلمانی A2 الی B1 
 • وارد دوره های معادلسازی در آلمان شوند.
 • پرستاران در دوره معادلسازی باید حتماً زبان خود را به سطح B2 آلمانی برسانند.
 • در آزمون معادل سازی نمره قبولی کسب کنند.

برای مهاجرت پرستاران به آلمان نیز مانند پزشکان حتماً باید دوره کارورزی را پشت سر بگذارند که در این دوره می توانند حقوق کسب نمایند و هزینه های زندگی خود را تامین کنند. اگرچه دولت آلمان حمایت های مالی خوبی از کادر درمان برای پرداخت هزینه های معادلسازی داشته و حامی آنها خواهد بود و متقاضی در زمان ورود خود می تواند همسر و فرزندان خود را نیز به همراه خود به آلمان بیاورد.

معادل سازی مدرک مامایی در آلمان

مامایی یکی دیگر از مشاغلی است که در آلمان قابل معادلسازی است و روال معادل سازی مدرک مامایی در آلمان آسان تر از رشته های پزشکی و دندانپزشکی است و به مانند رشته پرستاری، متقاضیان معادلسازی مامایی باید:

 • حداقل مدرک زبان آلمانی A2  داشته باشند.
 • ارتقا سطح زبان به B2
 • دوره طرح خود را پشت سر گذاشته باشند.

ضمن گذراندن دوره کارآموزی پس از قبولی در آزمون های مربوطه بتواند به عنوان یک ماما در آلمان مشغول به کار شود. به طور کلی می توان گفت نیاز کشور آلمان به رشته مامایی در آلمان نسبت به رشته های پزشکی و پرستاری پایین تر است و متقاضیان بعد از معادل سازی باید شغل پیدا کنند تا اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و بعد از آن برای اقامت دائم و تابعیت آلمان اقدام داشته باشند.

ویزای همراه آلمان

این مقاله را از دست ندهید: ویزای همراه آلمان

در این مقاله ما جوانب ویزای همراه آلمان را به شما خواهیم آموخت.

معادل سازی مدرک داروسازی در آلمان

متقاضیان داروساز نیز با معادل سازی مدرک داروسازی در آلمان می توانند رشته خود را مطابقت داده و مدرک داروسازی از آلمان دریافت نماید. البته دقت داشته باشید که نسبت نیاز به شغل داروسازی نسبت به سایر رشته هایی که پیشتر در مورد  آنها صحبت داشتیم از شانس پایین تری برخوردار است و شخص حتما باید کارفرمایی برای پیشبرد کار داشته باشد. داروسازان نیز مانند رشته های پرستاری و مامایی نسبت به رشته های پزشکی، از مراحل آسان تری پیش خواهند رفت و با ارائه مدرک زبان آلمانی B2 شخص می تواند مدرک خود را معادل سازی نموده و از مزایای آن استفاده کند. داروسازان بعد از یادگیری زبان باید آزمون معادل سازی بدهند و پس از آن نیز کارآموزی را در آلمان باید انجام دهند. در صورت عدم قبولی در آزمون نیز شخص می تواند مجدد امتحان داده و به موفقیت دست پیدا کنم.

هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی کادر درمان در آلمان

هزینه های انجام کار همواره یکی از نکات مهم در انتخاب های متقاضیان معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان است. اگرچه این رشته ها در جزئیات با هم تفاوت هایی را دارند اما یک سری هزینه های مشترک برای همه آنها وجود دارد از جمله اینکه متقاضیان برای ثبت نام خود باید حدود 400 یورو را واریز بفرمایند تا وارد آلمان شوند. اما در کنار آن هزینه هایی مانند گذراندن دوره های زبان وجود دارد که در هر رشته هزینه های خاص خود را دارد و به عنوان مثال چنانچه یک پرستار مدرک زبان آلمانی B1 را داشته باشید نیازی به پرداخت هزینه بابت دوره های زبان نمی باشد و حتی در بسیاری از موارد دولت هزینه های معادلسازی متقاضی را هم به دانشجو پرداخت می نماید.

بازار کار مشاغل درمانی در آلمان

کار در آلمان نه تنها برای کادر درمان بلکه برای تمامی مشاغل می تواند گزینه ای مناسب برای دریافت اقامت باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورها بر خلاف آلمان به منظور معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان اقدامی ندارند و یا برای ایرانی ها ویزایی برای این موضوع صادر نمی کند. اما آلمان اخیراً اعلام نموده که برای افزایش و بهبود درمان و سلامت در کشور خود نیاز به جذب نیروی کادر درمان دارد و این می تواند فرصتی مناسب برای کاریابی باشد. البته بازار کار تمام این رشته ها مانند یکدیگر نیست و به طور کلی می توان گفت رشته هایی مانند پزشکی و پرستاری از جمله رشته هایی هستند که تقاضای بیشتری نسبت به داروسازی یا مامایی و پرستاری می باشد. با توجه به این موضوع می توان گفت آلمان یکی از بهترین گزینه ها برای کار در زمینه کادر درمان می باشد.

درآمد کادر درمان در آلمان

افرادی که اقدام به معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان می کنند اطلاع دارند که کار در این رشته ها می تواند درآمد خوبی را برایشان به همراه داشته باشد. هرچند میزان درآمد افراد بسته به موارد متعددی همچون سوابق کاری، میزان تخصص، رشته تحصیلی و ... با یکدیگر متفاوت خواهد بود و نمی توان عدد ثابتی لحاظ نمود. لازم به ذکر است که درآمد افراد در مدت زمان کارورزی حدود 3.000 یورو خواهد بود و پس از اتمام آن درآمد بهتری خواهند داشت. پس از اتمام دوره نیز در سال های اول درآمد شخص کمتر است اما با گذشت چند سال و کسب تجربیات بیشتر، شخص به مراتب حقوق بیشتری را دریافت می کند. در جدول زیر حدود درآمد ماهیانه برخی از این مشاغل را ذکر نمودیم.

شغل

حداقل درآمد

حداکثر درآمد

میانگین درآمد

پزشک

3.290 یورو

15.100 یورو

8.960 یورو

دندانپزشک

3.980 یورو

13.800 یورو

8.660 یورو

پرستار

1.340 یورو

4.620 یورو

2.900 یورو

ماما

1.580 یورو

5.440 یورو

3.420 یورو

داروساز

2.110 یورو

7.310 یورو

4.600 یورو

مدارک مورد نیاز ویزای معادل سازی آلمان

با اطلاع از تمام موارد و شرایطی که در خصوص معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان ارائه شد باید خاطر نشان کنیم که جمع آوری مدارک مورد نیاز ویزای معادل سازی آلمان نقش مهمی در پیشرفت پرونده متقاضیان دارد. اگرچه ما به 5 رشته پر طرفدار در زمینه پزشکی و پیراپزشکی اشاره داشتیم ولی در جمع آوری مدارک، بسیاری از مدارک کلی ویزای آلمان برای تمام این رشته ها مشابه می باشند. لیست مهم ترین مدارک برای معادل سازی آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت دارای اعتبار بیشتر از 6 ماه
 • مدارک شناسایی ترجمع شده
 • ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ترجمه سوابق شغلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان آلمانی (بسته به رشته تحصیلی متفاوت است)
 • ترجمه پروانه طبابت و مهر نظام پزشکی
 • مدارک تمکن مالی برای هزینه های زندگی در آلمان
 • مدارک مبنی بر گذراندن دوره طرح
 • عکس پرسنلی

اخذ تابعیت آلمان از طريق مهاجرت کادر درمان

اخذ تابعیت آلمان از طریق مهاجرت کادر درمان برای افرادی که به معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان می تواند هدفی برای آینده باشد. افرادی که موفق به معادل سازی مدرک خود می شوند به احتمال زیاد وارد بازار کار خواهند شد و اقامت آلمان از نوع کاری دریافت می کنند.

در صورتی که فرد بتواند 5 سال کار کند و بیمه و مالیات خود را به پرداخت کند می تواند اقامت دائم را دریافت نماید و پس از آن نیز می تواند با دادن آزمون شهروندی پاسپورت آلمان را اخذ نماید. دقت داشته باشید که فرد با داشتن حقوق بالاتر از 44.000 یورو در سال بلو کارت آلمان را دریافت می کند که به وسیله آن می تواند بین 2 تا 4 سال اقامت دائم را برای خود و خانواده اش بدست آورد.


سوالات متداول

✔️ پزشکان برای کار در آلمان چه مدرک زبانی را باید ارائه نمایند؟

پزشکان باید C1 زبان آلمانی را داشته باشند تا بتوانند معادلسازی نموده و بعد به همین زبان مشغول به کار شوند.

✔️ میانگین حقوق دریافتی توسط پرستاران چند یورو در ماه است؟

میانگین حقوق پرستار در آلمان حدود 2.900 یورو در ماه می باشد.

✔️ هزینه ثبت نام برای معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان چقدر است؟

هزینه ثبت نام برای معادل سازی حدود 400 یورو می باشد.

✔️ امکان دریافت پاسپورت برای ایرانیانی که معادلسازی خود را انجام می دهند وجود دارد؟

بله، شخص در صورت آشنایی با قوانین و قبولی در آزمون شهروندی کشور آلمان بعد از 5 سال می تواند تقاضای پاسپورت ارائه نماید.

سخن پایانی

در مقاله معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان موارد متعددی را به منظور بررسی شرایط کلی و اطلاعات جزئی مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. بر این اساس می توان گفت آلمان امکان معادل سازی برای افرادی که قصد کار در حوزه کادر درمان و اقامت از این طریق را دارند فراهم کرده است و شخص با ارائه مدرک زبان آلمانی و تامین هزینه های زندگی در آلمان می تواند مدرک خود را معادل سازی نماید. البته علاوه بر این موضوع، هزینه های معادل سازی، بازار کار و درآمد این مشاغل را نیز بررسی نمودیم. در واقع این مقاله را تیم تحقیقاتی موسسه MIE به منظور آشنایی شما با شرایط معادل سازی مدرک پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی و داروسازی در آلمان تهیه و تنظیم نموده تا بتواند پاسخگوی سوالات متعدد شما در این خصوص باشد. شما پس از مطالعه این نوشتار می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و یا سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها نوشته و پاسخ خود را در اسرع وقت دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان