شرایط اخذ اقامت فرانسه از طریق تولد

بدون نظر

تولد را نیز می توان به عنوان یکی از هفت مسیر اصلی مهاجرت و دریافت اقامت و تابعیت تعریف کرد. البته می توان گفت تولد، روش مستقیم دریافت پاسپورت و تابعیت می باشد. کشورها برای اعطای تابعیت و پاسپورت بر اساس سیستم های خون و یا خاک نسبی عمل می نمایند. در کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی مانند کانادا، آمریکا، برزیل، مکزیک و... که از قانون خاک تبعیت می نمایند، تولد منجر به اعطای پاسپورت می گردند. در بسیاری از کشورهای اروپایی قانون خون می باشد، افراد متولد شده بر اساس تابعیت والدینشان شهروندی آن کشور را دریافت می نمایند. به طور مثال در کشور اتریش داشتن تابعیت یا اقامت منوط برای اقامت یا تابعیت والدین می باشد.

در فرانسه نیز اگر والدین تابعیت داشته باشند، فرزندان به صورت خودکار تابعیت فرانسه را دریافت می نمایند و اگر والدین اقامت داشته باشند ممکن است تحت شرایطی فرزندشان شهروندی را دریافت نماید. حتی در صورتی که والدین کودک متولد شده در فرانسه، قبلا در فرانسه به دنیا آمده باشد، تحت شرایطی وی می تواند پاسپورت خود را اخذ نماید. در ادامه شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق تولد و چگونگی کسب اقامت و تابعیت را از طریق تولد در فرانسه بررسی خواهیم کرد.

ویدیو موسسه MIE در مورد روش های مهاجرت به فرانسه


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

مهاجرت به فرانسه از طریق تولد

شرایط اخذ اقامت فرانسه از طریق تولد برای ایرانیان

همانطور که می دانید مسیرهای زیادی برای مهاجرت به فرانسه و دریافت اقامت این کشور وجود دارد. به طور مثال افراد از طریق تحصیل در فرانسه می توانند اقامت موقت این کشور را دریافت نمایند و پس از کاریابی و کار در فرانسه می توانند اقامت کاری و سپس به اقامت دائم این کشور برسند یا افرادی که دارای شرایط مالی مناسبی هستند می توانند با اثبات دارایی و درآمد ثابت خود برای اخذ اقامت از طریق خودحمایتی فرانسه اقدام نمایند.

حال سوالی که وجود دارد این است که شرایط اخذ اقامت فرانسه از طریق تولد برای ایرانیان چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که تابعیت و اقامت فرد متولد شده به اقامت یا تابعیت والدین آنها بستگی دارد. اگر والدین متقاضی در کشور فرانسه اقامت داشته باشند، فرزندشان نیز می تواند اقامت این کشور را دریافت نماید و با اثبات برخی از شرایط ممکن است بتواند پاسپورت نیز اخذ نماید و چنانچه والدین آنها شهروند باشند، فرزند نیز شهروندی فرانسه را دریافت می کنند.

قوانین تولد در فرانسه

بر اساس قانونی که در سال ۱۸۰۳ میلادی تصویب شد، برای فرزندانی که در فرانسه متولد می شوند، باید به سامانه‌ای به نام "اونیف" گزارش شوند. این سامانه اجازه می‌دهد که دولت فرانسه از تعداد کودکانی که در سال‌های مختلف به دنیا می‌آیند، آگاه باشد و اقدامات مربوط به سلامت و آموزش آنها را در نظر بگیرد.

همچنین طبق قانون تولد در فرانسه؛ برای ثبت تولد یک کودک، پدر و مادر باید مدارک شناسایی خودشان را ارائه کرده و فرم مربوط به ثبت تولد را پر کنند. از جمله اطلاعاتی که در این فرم نوشته می‌شود عبارت است از نام و نام خانوادگی کودک، تاریخ تولد، جنسیت، نام پدر و مادر، وضعیت تاهل و آدرس آنها. با ثبت تولد، کودک یک شماره ملی دریافت می‌کند و از طریق این شماره ملی می‌توان به اطلاعات مربوط به آن کودک دسترسی پیدا کرد. افرادی که نیز از والدین ایرانی در فرانسه متولد میشوند بایستی به سفارت ایران در فرانسه نیز مراجعه نمایند و ثبت تولد وی را انجام دهند.

اخذ تابعیت فرانسه از طریق تولد فرزند و اخذ اقامت والدین

در بررسی مهاجرت به فرانسه از طریق تولد می توان بیان کرد که با تولد فرزند در فرانسه در صورتی که وی دارای والدینی فرانسوی باشند می تواند به صورت خودکار پاسپورت یا تابعیت فرانسه را اخذ نمایند و در حالتی که پدر و مادر غیر فرانسوی هستند و در این کشور اقامت دارند، فرزند با تولد در فرانسه از سن 13 سالگی بسته به شرایطی واجد دریافت پاسپورت فرانسه خواهد بود و در این حالت نیز وضعیت اقامت والدین به علت دریافت شهروندی فرزند؛ تغییری نمی کند.

اقامت از طریق تولد با پدر و مادر غیر فرانسوی در فرانسه

برای بررسی اقامت از طریق تولد با پدر و مادر غیر فرانسوی در فرانسه بایستی بیان داریم که کودکی که از پدر و مادری که غیر فرانسوی هستند و در کشور فرانسه اقامت دارند، متولد می گردد، می تواند اقامت خود را بر اساس وضعیت اقامت والدین خود دریافت نماید. در خصوص دریافت شهروندی، کودک با تولد در فرانسه بسته به شرایط زیر می تواند پاسپورت بگیرد:

 • حداقل یکی از والدین وی در فرانسه متولد شده باشد.( بدون در نظر گرفتن ملیت وی)
 • یا حداقل یکی از والدین او قبل از سوم ژانویه 1962 در الجزایر به دنیا آمده باشد.
 • یا بدون تابعیت در فرانسه به دنیا آمده باشد.
 • اگر کودک از پدر و مادر غیر فرانسوی متولد شده باشد از سن 13 سالگی می تواند پاسپورت خود را دریافت نماید.

اقامت فرانسه از طریق تولد با پدر یا مادر فرانسوی

در بسیاری از کشورها تابعیت بر اساس فقط پدر یا مادر به فرزند متولد شده تعلق می گیرد. به طور مثال در ایران یا برخی از کشورهای اسلامی تابعیت فرزند بر اساس تابعیت پدر می باشد. اما در کشورهای اروپایی مانند فرانسه تابعیت هم می تواند از طریق پدر و هم از طریق مادر به فرزند متولد شده تعلق گیرد . اما اگر پدر و مادر صرفا در فرانسه اقامت داشته باشند و غیر فرانسوی باشند، فرزند متولد شده می تواند اقامت خود را بر اساس اقامت شخص اصلی دریافت نماید.

اقامت فرانسه از طریق فرزندخواندگی

افرادی که به عنوان فرزندخوانده توسط خانواده ای پذیرش می شوند به دو صورت می باشد:

 • فرزندخواندگی عمومی: در این نوع فرزند خواندگی کودک روابط بیولوژیک خود را با والدینش قطع می کند و ارتباطی با آنها نخواهد داشت و کلیه حقوق و مسئولیت ها از جمله حقوق ارث منتقل می گردد. در این حالت پس از تایید دادگاه و ثبت در اداره وضعیت مدنی مرکزی، متقاضی می تواند برای پاسپورت اقدام نماید.
 • فرزندخواندگی ساده: در این نوع فرزند خواندگی در حالی که والدین جدید مسئولیت های خاصی را بر عهده می گیرند، کودک روابط خود را با خانواده بیولوژیکی خود حفظ می نماید و رابطه آنها با والدین جدید قابل فسخ می باشد. در این حالت فرزند باید حداقل 18 سال سن داشته باشد که بتواند برای شهروندی افدام نماید.

اخذ تابعیت فرانسه از طریق تولد فرزند و بررسی وضعیت دو تابعیتی در فرانسه

در این قسمت تصمیم داریم اخذ تابعیت فرانسه از طریق تولد فرزند و بررسی وضعیت دو تابعیتی در فرانسه را بررسی نماییم. به صورت کلی کشور فرانسه تابعیت مضاعف را می پذیرد. یه این معنی که افرادی که شهروند کشورهای دیگر هستند، بدون از دست دادن تابعیت قبلی خود می توانند تابعیت کشور فرانسه را نیز دریافت نمایند. در بررسی مهاجرت به فرانسه به این نتیجه رسیدیم که فرزندان متولد شده از والدینی فرانسوی و فرزندان متولد شده از افرادی که مقیم فرانسه هستند و سنشان حداقل 13 سال باشد می توانند پاسپورت این کشور را بدون از دست دادن پاسپورت قبلی به دست آورند.

تابعیت فرانسوی برای فرزندان  مهاجرین دارای اقامت فرانسه

ایا می دانستید اگر شما دارای اقامت فرانسه باشید و فرزندتان در خاک این کشور متولد شود بسته به شرایطی فرزندتان می تواند پاسپورت یا شهروندی این کشور را دریافت نماید؟ در حقیقت تابعیت فرانسوی برای فرزندان مهاجرین دارای اقامت فرانسه امکان پذیر است. در قسمت زیر به شرایط فرزندانی که از پدر و مادر غیر فرانسوی متولد می شوند و می توانند پاسپورت این کشور را اخذ نمایند اشاره داشته ایم:

اگر شما یک شهروند خارجی باشید و در کشور فرانسه مقیم باشید در این صورت فرزندان شما طبق شرایط زیر می توانند پاسپورت این کشور را اخذ نمایند:

 • فرزند بین سن 13 تا 15 سال:
  • فرزند بایستی دارای سن 13، 14 یا 15 سال باشد.
  • فرزند حتما بایستی در فرانسه متولد شده باشد.
  • از سن 8 سالگی باید در فرانسه اقامت داشته باشد.
 • فرزند بین 16 تا 17 سال:
  • فرزند بایستی دارای 16 یا 17 سال سن باشد.
  • فرزند بایستی در فرانسه متولد شده باشد.
  • حداقل 5 سال از سن 11 سالگی بایستی در فرانسه اقامت داشته باشد. این اقامت می تواند پیوسته یا ناپیوسته باشد.
  • در روز درخواست بایستی در فرانسه حضور داشته باشد.
 • فرزند با سن 18 سال:
  • در سن 18 سالگی در فرانسه اقامت داشته باشد.
  • طی یک دوره پیوسته یا ناپیوسته به مدت 5 سال از سن 11 سالگی در فرانسه اقامت داشته باشد.
  • والدین خارجی متقاضی دیپلماتیک یا در کنسولگری شاغل نباشند.

اخذ تابعیت فرانسه از طریق تولد فرزند و دریافت ویزا

طبق مطالبی که بیان داشتیم تابعیت فرانسه از طریق تابعیت والدین انتقال می گردد و در شرایط خاص نیز فرزند والدینی که قبلا در فرانسه متولد شده اند می توانند پاسپورت این کشور را اخذ نمایند. لذا گرفتن تابعیت فرانسه منوط به داشتن اقامت یا شهروندی والدین شخص می باشد.

سوالات متداول

✔️ قانون اعطای فرانسه بر اساس خون می باشد یا قانون خاک؟

قانون اعطای تابعیت در فرانسه از طریق خون می باشد، ولی استثنا نیز وجود دارد.

✔️ شرایط دریافت پاسپورت برای فرزند متولد شده چگونه است؟

کودکی که از والدینی فرانسوی متولد می گردند به صورت مستقیم تابعیت این کشور را دریافت می نمایند، همچنین اگر یکی از والدین کودک قبلا در فرانسه متولد شده باشد، در صورت تولد فرزند در خاک این کشور نیز منجر به شهروندی می گردد.

✔️ آیا کودکی که از والدین غیر فرانسوی متولد می شوند می توانند شهروندی فرانسه را دریافت نمایند؟

بلی، در صورتی که والدین کودک اقامت فرانسه را داشته باشند و فرزند نیز حداقل 13 سال سن داشته باشد و 5 سال در این کشور اقامت داشته باشد می تواد پاسپورت فرانسه را بگیرد.

✔️ آیا از طریق فرزند خواندگی می توان تابعیت فرانسه را اخذ نمود؟

بلی، افرادی که به عنوان فرزند خوانده هستند می توانند با پذیرش عمومی به صورت مستقیم و با پذیرش ساده در 18 سالگی شهروند فرانسه را کسب نمایند.

سخن پایانی

مهاجرت به فرانسه از طریق تولد، شرایط اخذ اقامت و تابعیت با تولد در فرانسه، قوانین گرفتن شهروندی فرانسه با تولد و... از جمله مواردی بود که در این مقاله به آنها پرداختیم. در بررسی مهاجرت به فرانسه از طریق تولد می توان به این نتجیه رسید که شهروندی به صورت مستقیم از والدین فرانسوی به کودک متولد شده منتقل می گردد و جالب است بدانید در صورتی که فرزند در خاک فرانسه به دنیا بیاید و والدینش غیر فرانسوی باشند و در این کشور اقامت داشته باشند، کودک پس از سن 13 سالگی با حفظ شرایط اقامت به مدت حداقل 5 سال می تواند شهروند فرانسه گردد. همچنین در بررسی مهاجرت به فرانسه از طریق تولد به این نکته اشاره داشتیم که اگر والدین فرزند متولد شده، قبلا در فرانسه متولد شده باشند، می توانند تابعیت فرانسه را اخذ نمایند. امید است از طریق این مقاله چگونگی مهاحرت به فرانسه از طریق تولد و شرایط دریافت اقامت و تابعیت، با تولد در فرانسه را کسب نموده باشید. برای بررسی شرایط مهاجرت به فرانسه می توانید با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان بگیرید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان