ویزای سوئیس - انواع ویزا - مدارک و مراحل لازم

2 نظر

ویزای سوئیس یا همان ویزای شنگن میباشد و از ارزش بالایی برخوردار است و شما با دریافت ویزای سوئیس میتوانید به تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کنید. ویزای سوئیس برای ایرانیان، ویزای تحصیلی، ویزای درمانی، ویزای کاری، ویزای توریستی و ویزای سرمایه گذاری در سوئیس از جمله ویزای سوئیس می باشد که میتوانید برای دریافت آن اقدام کنید. انواع ویزای سوئیس شامل ویزای نوع A که یک نوع ویزای ترانزیت است فقط برای تردد در محدوده فرودگاهی، ویزای نوع B مانند همان ویزای قبلی است برای تردد زمینی از کشور سوئیس به کشور دیگری، ویزای نوع C که یا ویزای توریستی است و بسته به اجازه تعداد دفعات ورود به کشور سوئیس نوع های مختلفی را دارد و در آخر ویزای نوع D این نوع ویزا همان ویزای بلند مدت است که برای مقاصد کاری، تحصیلی و.. صادر میشود. در ادامه شرایط دریافت انواع ویزا مراحل و مدارک مورد نیاز توضیح داده شده است. برای کسب اصلاعات بیشتر در زمینه دریافت ویزای سوئیس میتوانید با مشاوره تلفنی رایگان، از اطلاعات ارزشمند و مفید مشاورین زبده موسسه ملک پور کمال بهره ببرید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد اخذ ویزا


مباحثی که در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد:

تماس با ما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویزای سوئیس

انواع ویزای سوئیس

 انواع ویزای سوئیس را با توجه به شرایط هر یک می توان در گروه های زیر دسته بندی که با نام های ویزای نوع C، B ، A و D شناخته می شود.

 • ویزای نوع A

این نوع ویزا که با نام ویزای ترانزیت شناخته می شود، در زمان های مختص فرودگاه صادر می شود. جمله پیشین به این مفهوم می باشد که این نوع از ویزا هنگامی صادر می شود که فرد قصد بر آن دارد از مسیرهای هوایی بین الملل بدون اینکه در آن کشور اقامت داشته باشد استفاده نماید. لازم به ذکر است حق خارج شدن از فرودگاه در ویزای نوع A منع شده است. بدین ترتیب مسافرینی که تنها قصد استفاده از یک فرودگاه بین الملل را داشته باشند و در واقع به عنوان کشور واسطه از فرودگاه این کشور جهت مسافرت به کشور مقصد استفاده می نمایند، قادر خواهند بود که برای این نوع از ویزا اقدام نمایند.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به سوئیس


 • ویزای نوع B

ویزای نوع B که به ویزای عبور شناخته می شود، در واقع از نظر عملکرد همانند ویزای نوع A عمل می نماید. درواقع هنگامی که شخص متقاضی از این نوع ویزا استفاده می نماید که قصد مسافرت اعم از هوایی یا زمینی به کشورهای دیگر از کشورهای منطقه شنگن را دارد. این موضوع بدان معنی می باشد که زمانی یک مسافر تنها قصد عبور از یک کشور را به عنوان یک منطقه واسطه به کشور مقصد خویش دارد و علاوه بر آن، شرط نوع ویزای A نیز بر وی صادق نباشد؛ قادر خواهد بود از این نوع ویزا استفاده نماید. همانطور که بیان گردید در این نوع از ویزا علاوه بر استفاده از آن کشور به عنوان واسطه عبور به کشور مقصد مورد نظر قادر خواهید بود برخلاف ویزای نوع A برای حداکثر مدت 5 روز نیز در آن کشور اقامت داشته باشید. بنابراین می توانید به واسطه این نوع از ویزا از فرودگاه خارج شوید و همچنین از اعتبار 5 روزه آن استفاده نمایید.

 • ویزای نوع C

ویزای نوع C که همان ویزای شنگن می باشد، از مقبولیت زیادی نیز برخوردار می باشد و خود بر چند نوع تقسیم بندی می شود. این نوع ویزا کاربردهای فراوانی اعم از ملاقات دوستان و آشنایان، فوریت ها و مأموریت های کاری و سفر درمانی را شامل می شود. بدین ترتیب چنانچه قصد مسافرت با این نوع از ویزا را داشته باشید بسته به میزان اعتبار اقامت آن قادر خواهید بود به کشورهای در حوزه تعیین شده اقامت داشته باشید. این نوع بسته به تعداد ورود خود به سه نوع دیگر تقسیم بندی می شود:

Single Entry

در ویزای C از نوع Single تنها یک بار قادر خواهید بود به منطقه شنگن وارد شوید. این بدان معنا است که در یک محدوده زمانی مشخص چناچه یک بار به کشورهای تحت نام حوزه شنگن ورود پیدا کنید، در صورت خروج از آن کشور دیگر قادر نخواهید بود که به مناطق شنگن باز گردید.

Double Entry

در ویزای C از نوع Double به فرد این اجازه داده می شود برای بار دوم نیز به مناطق شنگن باز گردد. این نوع ویزا بسیار شبیه به ویزای Single عمل می نماید و تنها تفاوتشان در تعداد ورود به مناطق شنگن خواهد بود. بدین صورت که فرد می تواند با اهداف کاری، دیداری، درمانی و سایر موارد دیگر به یکی از کشورهای حوزه شنگن ورود نماید و در صورت خروج از آن کشور، به وی مجوز ورود دوباره به کشورهای حوزه شنگن داده خواهد شد.

Multiple Entry

در ویزای C از نوع Multiple محدودیت های دو نوع ویزای سابق برداشته می شود و چنانچه فرد تصمیم بر آن باشد که بدون قید و شرطی در کشورهای جزو شنگن مسافرت نماید برای این نوع ویزا اقدام می نماید. گرچه در ویزای نوع Multiple محدودیت ورود وجود ندارد؛ اما با این حال تنها در مدت زمان معلوم می توانید از این نوع ویزا استفاده نمایید. این موضوع بدان مفهوم می باشد که در صورت صدور این نوع ویزا قادر خواهید بود در هر بازه زمانی 6 ماه، 3 ماه با استفاده از آن در مناطق حوزه شنگن مسافرت بی قید و شرط ورود داشته باشید.

 • ویزای نوع D

در دسته های ویزای سوئیس می توان به ویزای نوع D اشاره داشت. این ویزا که به یک ویزای بلند مدت شناخته می شود، جهت مقاصد کاری، ادامه تحصیلات در مدارس و دانشگاه ها و یا سایر روش هایی که به اقامت دائم منجر می شود، کاربرد دارد. لازم به ذکر می باشد که این نوع ویزا مربوط به مناطق حوزه شنگن می باشد. چنانچه متقاضیان تصمیم بر آن باشند که برای یک بازه زمانی مشخص اما به صورت بلند مدت در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند از ویزای نوع D می توانند استفاده نمایند. بدین ترتیب متقاضیان این نوع از ویزا قادر خواهند بود باتوجه به نیازمندی و هدف از سفرشان برای یک مدت تعیین شده و به صورت بلند مدت با این نوع ویزا اقدام نمایند و پس از سرانجام رساندن اهداف خود به کشور سوئیس بازگردند. در نوع دیگر ویزای D به متقاضی مجوز تردد در کشورهای محدوده شنگن بدون اخذ ویزا داده می شود. به این نوع از ویزای D که به افراد مجوز تردد بدون اخذ ویزا در مناطق شنگن داده می شود، عنوان ویزای چندملیتی اختصاص می یابد.

الزامات جهت کسب ویزای چند ملیتی به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان خارجی که جهت یک دوره بیشتر از یک سال برای این نوع از ویزا اقدام می نمایند.
 • دانشجویان خارجی که درحال تکمیل تحصیلات خویش در یکی از کشورهای جزو حوزه شنگن می باشند، قادر خواهند بود که جهت این نوع از ویزا برای مدت زمان یک سال یا بیشتر اقدام نمایند.
 • شخص یا یکی از اعضای خانواده درجه 1 وی در یک شرکت یا هر نوع سازمانی در یکی از کشورهای منطقه شنگن مشغول به فعالیت و کار باشند.
 • سرمایه گذار، هنرمندان و هر شخصی که جهت تخصص کاری خویش مهاجرت نموده است.
 • جهت استفاده در موارد ضروری و اضطرای نظیر موقعیت پزشکی

ویزای تحصیلی سوئیس

چنانچه قصد ادامه تحصیلات در کشور سوئیس را مدنظر دارید لازم است بدانید که جهت دریافت ویزای تحصیلی سوئیس، بایستی در آغاز پذیرش از مدارس، کالج و دانشگاه های این کشور را اخذ نمایید. سیستم آموزش در سوئیس یکی از بی نظیرترین در نوع خودش می باشد که به واسطه عضویت این کشور در امور مهم جهانی نظیر سازمان های ملل متحد، بهداشت جهانی و سایر موارد توانسته است علاقه بسیاری را به خود جلب نماید. بدین ترتیب بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشور به این علت که در راستای رشد و توسعه قرار بگیرند و از استانداردهای آموزشی این کشور بهره ببرند، سوئیس را به عنوان مقصد خویش انتخاب می نمایند. اما نکته ای را که بایستی از آن آگاه باشید، مراکز آموزشی و آکادمیک در این کشور هزینه های تحصیل به مراتب بالاتری را نسبت به سایر کشورهای اروپایی اتخاذ می نمایند. زبان های رسمی و رایج در کشور سوئیس، 4 زبان فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانیایی را شامل می شود. بدین ترتیب بسیاری از متقاضیان خواهان تحصیل در مراکز بین الملل می باشند؛ به این علت که تحصیل در این نوع مراکز به زبان انگلیسی می باشد. این در حالی است که سیستم آموزشی مراکز دولتی به زبان آلمانی و فرانسوی می باشد و تحصیل در این نوع مراکز سختی های بیشتری می طلبد. چنانچه قصد کسب ویزای سوئیس را از طریق تحصیل اتخاذ نموده اید، می توانید برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نمایید. در جدول ذیل به صورت مختصر شرایط اخذ ویزای تحصیلی در سه مقطع مذکور عنوان شده است.

 

تحصیل در مقاطع آکادمیک سوئیس

کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس مدت زمان 4 سال را می طلبد. همچنین ملزم به ارائه مدرک زبان B1 خواهند بود.

کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس مدت زمان 2 سال را می طلبد. همچنین ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 خواهند بود.

دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس مدت زمان 3 سال را می طلبد. همچنین ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس 7 خواهند بود. لازم به ذکر است جهت تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس ملزم به ارائه پروپوزال جهت یافتن یک سوپروایزر (استاد راهنما) خواهید بود.

 

جدول ذیل نیز جهت ارائه دانشگاه های سوئیس با تنوع زبانی آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی آورده شده است:

 

زبان تدریس دانشگاه سوئیسی

دانشگاه

انگلیسی

International University in Geneva

Business and Hotel Management School of Switzerland

University of Geneva 

University of Bern

University of Basel

University of Lausanne

University of Zurich

فرانسوی

University of Fribourg

University of Geneva

University of Lausanne

University of Neuchatel

Haute école spécialisée de Suisse occidentale (HES-SO(

Les Roches-Gruyères University of Applied Sciences (HES-LRG(

آلمانی

University of Basel

ایتالیایی

Università della Svizzera italiana (USI(

Scuola universitaria professionale della Svizzera italiana (SUPSI(

University of Bern

University of Lucerne

University of St Gallen

University of Zurich

École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL(

Federal Institute of Technology, Zurich (ETH Zűrich(

Bern University of Applied Sciences (BFH(

University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (FHNW(

University of Applied Sciences Eastern Switzerland (FHO(

University of Applied Sciences Lucerne (HSLU(

Kalaidos University of Applied Sciences

Zurich University of Applied Sciences (ZFH(

ویزای کاری سوئیس

چناچه شخصی متقاضی کار در سوئیس باشد، در صورت رعایت پیش شرط های لازم می تواند جهت کسب ویزای کار سوئیس اقدام نماید. دانستن این موضوع حائز اهمیت است که افراد متقاضی کار در سوئیس بایستی از سوی یک کارفرمای سوئیسی پیشنهاد کاری دریافت نماید. لازم به ذکر است درصورتی که افراد متقاضی از اتحادیه اروپا اقدام نمایند نیازمند دعوت نامه کاری نخواهند بود، زیرا آن ها جهت دریافت کار برای کشور سوئیس به ویزا نیازی نخواهند داشت و می توانند آزادانه جهت دریافت کار اقدام نمایند. بدین ترتیب متقاضی بین الملل پس از دریافت دعوت نامه کاری قادر خواهد بود جهت ویزای کار سوئیس اقدام نماید. این در حالی است که خود دریافت پیشنهاد کاری ملزم به گذراندن یک پروسه 6 ماه می باشد. بدین صورت زمانی که از سوی کارفرما پیشنهاد کاری را دریافت نمودید، کارفرما بایستی جهت رسمیت بخشیدن به این دعوت نامه کاری، مطابق بر قوانین 2 مرحله را طی نماید. بنابراین در مرحله اول آگهی کار مربوطه را جهت نیازمندی نیروی کار به مدت 3 ماه در سوئیس مطرح می نماید. در صورت عدم وجود نیروی کار مناسب، در مرحله دوم این آگهی به مدت 3 ماه برای اتحادیه اروپا مطرح می شود. چناچه در این دو مرحله نیروی کار مناسب جهت کار در سوئیس یافت نشد، می توان از نیروی کار متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا استفاده نمود. همانطور که مطلع هستید کشور سوئیس به لحاظ استانداردهای زندگی و کاری در جایگاه بسیار خوبی قرار گرفته است و مسلماً دلیلی خواهد شد که متقاضیان کار بین الملل برای این کشور نیز افزون تر شوند. اما طی تصمیمات دولتی اتخاذ شده این کشور در سال 2015، مجوز صدور کار برای متقاضیان کار خارج از اتحادیه اروپا محدودتر شد. بدین ترتیب کشور سوئیس در راستای محدود نمودن جذب نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا اقدام به کاهش سهمیه بندی مجوز کار تا 1000 مورد نیز نموده است. لازم به ذکر است که این کاهش سهمیه بندی در هردو روش کوتاه مدت (مجوزL) و بلند مدت (مجوزB) صورت گرفته است. بدین لحاظ دریافت اقامت کاری بیش از پیش امری دشوار و سختی به نظر می رسد که یک رزومه عالی با توجه به نیازمندی کشور سوئیس را می طلبد. به این علت که حتی کسب کار برای افراد متخصص در صورتی امکان پذیر خواهد بود که آن ها برای صنایعی که با کمبود نیروی کار مواجه هستند، اقدام نمایند. در غیر این صورت نمی توانند برای کسب کار و ویزای سوئیس امیدی داشته باشند. در جدول ذیل تقسیم بندی انواع ویزای کار جهت افراد متقاضی تبعه خارج از اتحادیه اروپا را ملاحظه می فرمائید:

 

انواع ویزای کار جهت افراد متقاضی تبعه خارج از اتحادیه اروپا

مجوز L

اجازه کار کوتاه مدت کمتر از یک سال می باشد و این ویژگی دارد که بر مبنا قرارداد کار تا 24 ماه نیز تمدید شود.

مجوز B

در این نوع مجوز تا 24 ماه اجازه کار را خواهند داشت و مادامی که تخلف قانونی ایجاد نکنند، می توانند جهت تمدید مجوز اقدام نمایند. لازم به ذکر است که بایستی در موقعیت کاری و مکانی که ساکن هستند، بمانند و اجازه خروج از آن را ندارند.

مجوز C

در صورتی که 10 سال متمادی در سوئیس اقامت داشته باشند، قادر خواهند بود با دریافت این نوع مجوز محل سکونت و کار خویش را تغییر دهند.

ویزای درمانی سوئیس

چنانچه قصد درمان در سوئیس را دارید، می توانید از طریق دریافت ویزای درمانی سوئیس اقدام نمایید. بسیاری از افراد جهت معالجات پزشکی خویش، کشور سوئیس را به عنوان مقصد مورد نظر انتخاب می نمایند. دلیل این انتخاب نیز واضح می باشد، سوئیس از نظام پزشکی قوی و تکنولوژی پیشرفته ای در این حیطه برخوردار می باشد. به این ترتیب دولت سوئیس ویزای درمانی مختص این نوع متقاضیان را نیز درنظر گرفته است. این نوع از ویزا که یک ویزای C از زیرمجموعه شنگن محسوب می شود، مجوز اقامت کوتاه مدت حداکثر 90 روز را جهت انجام امور پزشکی و معالجات در کشور سوئیس در اختیار شما می گذارد. این در صورتی خواهد بود که شما برای کسب این نوع ویزا ملزم به دریافت یک دعوتنامه از سوی پزشک مربوطه یا بیمارستان در سوئیس خواهید بود. همچنین شما بایستی این موضوع را اثبات نمایید که کشور مبدأ قادر به انجام پروسه های پزشکی مربوط به بیماری شما نمی باشد. لازم به ذکر است درصورت درخواست ویزای درمانی سوئیس شما ملزم به پذیرش از بیمارستان های خصوصی این کشور هستید. با توجه به هزینه های مالی، شما بایستی بتوانید به سفارت اثبات نمایید که از توان مالی کافی جهت بازپرداخت هزینه های بیمارستان در سوئیس برخوردار می باشید. بدین ترتیب دریافت ویزای سوئیس برای درمان مشروط بر رعایت موارد مذکور میسر خواهد بود. بنابراین اگر نیازمند ویزای درمانی سوئیس می باشید، مستلزم ارائه مدارک مورد نظر ذیل خواهید بود:

 

مدارک و الزامات جهت کسب ویزای درمانی سوئیس

1

تکمیل فرم مربوطه درخواست ویزا

2

پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه به علاوه کپی از همه صفحات

3

عکس پاسپورتی

4

ارائه دعوت نامه به همراه تأییدیه و مهر و امضای پزشک

5

مدارک دال بر اثبات تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های مالی بیمارستان

6

درصورت وجود ویزای شنگن سابق ارائه کپی از آن

درصورت وجود همراه با بیمار مستلزم ارائه مدارکی دال بر دعوت نامه پزشک یا بیمارستان و همینطور محل اقامت در طول در درمان خواهید بود.

ویزاهای بلند مدت سوئیس

سوئیس به لحاظ امنیت، رفاه اجتماعی و ثبات اقتصادی و سیاسی از جمله کشورهای است که درسطح جهان معروف و شناخته شده است. همانطور که مستحضر هستید این کشور از حیث سیاسی خود را بی طرف اعلام نموده است و بدین لحاظ از بسیاری از اغتشاشات بین المللی در امان مانده است. بنابراین از منظر مهاجرت سوئیس می تواند جزو مقاصد مناسب جهت این امر قرار بگیرد. از این رو بسیاری از افراد علاقه مند به دریافت اقامت بلند مدت این کشور می باشند. همانطور که بیان گردید سوئیس عضو کشورهای شنگن می باشد و بدین منظور اجازه تردد برای سایر کشورهای عضو شنگن صادر می شود. ویزای سوئیس از نوع شنگن به سه ویزای ملی(NV)، ویزای اتحادیه شنگن (USV) و ویزای اعتبار مناطق محدود (LTV) تقسیم بندی می شود. از میان موارد مذکور متقاضیان تنها با ویزای ملی که با حرف اختصار NV معرفی می شود قادر خواهند بود برای اقامت بلند مدت اقدام نماید. در این نوع از ویزا به شخص مجوز اقامت بالای 90 روز صادر می شود. چناچه در صحبت های پیشین نیز اعلام داشتیم، افرادی که برای ویزای سوئیس از طریق تحصیل در سوئیس و کار اقدام می نمایند؛ در واقع به واسطه این نوع از ویزا وارد خاک کشور سوئیس شده اند.

ویزای شینگن سوئیس

با توجه به قرار گرفتن کشور سوئیس در حوزه شینگن افرادی که موفق به اخذ ویزای این کشور شوند از مزایای بیشمار برخوردار می گردند. باید گفت که ویزای شینگن سوئیس دارای انواع مختلفی می باشد. این نوع ویزا کوتاه مدت با اعتبار به طور معمول سه ماه است. روادید مورد بحث، با هدف توریستی، شرکت در دوره های آموزشی، رویداد های علمی، ورزشی، پزشکی و غیره به متقاضیان اعطا می شود. مهمترین مدارکی که افراد را به ویزای شینگن سوئیس می رساند، می‌توان به وارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه مدارک هویتی
 • دعوت نامه
 • گردش سه ماهه حساب
 • مشخص شدن محل اقامت از سوئیس
 • رضایت نامه برای متقاضیان زیر ۱۸سال اشاره نمود

ویزای سوئیس از طریق سرمایه گذاری

از آنجا که کشور سوئیس جزو ثروتمندترین کشورها با سطح رفاه اجتماعی بالا محسوب می شود، بسیاری از سرمایه گذاران و تجار سوئیس را به عنوان مقصد تجاری خویش انتخاب نمایند. جهت سنجش دقیق وضعیت سرمایه گذاری در یک کشور خارجی ملزم به بررسی دقیق استانداردها و شاخص های اقتصادی آن کشور خواهید بود. با بررسی موارد این چنینی مانند نرخ تورم، نرخ کنترل فساد، نرخ مصادره اموال، نرخ رشد تولید اقتصاد داخلی و موارد دیگر قادر خواهید بود برای یک سرمایه گذاری امن در کشور دیگر اقدام نمایید. مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری و دریافت ویزای سوئیس نیازمند هزینه بسیاری می باشد. سرمایه گذاران به واسطه روش ثبت شرکت و روش پرداخت مالیات بر ارزش افزوده که ویژه بازنشستگان طرح ریزی شده است، قادر خواهند بود جهت کسب ویزای سرمایه گذاری سوئیس اقدام نمایند. حداقل سن مربوط برای این نوع روش از محدوده 18 الی 55 سال خواهد بود.

در تصویر زیر نمودار نرخ مصادره اموال کشور سوئیس را طی سال های 2019-2014 ملاحظه می فرمائید: متوسط نرخ مصادره اموال سوئیس در طی این سال ها مقدار 1 واحد را به خود اختصاص داده است.

 

سرمایه گذاری در سوئیس

در تصویر زیر نمودار نرخ کنترل فساد کشور سوئیس را ملاحظه می فرمائید. میزان کنترل فساد در کشور سوئیس، نرخ 85 را از 100 به خود اختصاص داده است.

ویزای سوئیس

در تصویر زیر نمودار نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشور سوئیس را ملاحظه می فرمایید. 

ویزای سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس نوعی دیگر از ویزای سوئیس در وضعیت کوتاه مدت می باشد که فرد به واسطه آن قادرخواهد بود برای اقامت سوئیس در کمتر از 90 روز در یک محدوده زمانی 180 روزه سوئیس اقدام نماید. همچنین مجوز ورود به حوزه شنگن برای وی به همان مدت زمان صادر خواهد شد. این موضوع از این منظر می باشد که سوئیس در سال 1999 میلادی به عنوان عضو رسمی انجمن تجارت آزاد اروپا (European Free Trade Association) EFTA وارد شد. گرچه سوئیس جزو کشورهای اتحادیه اروپا نمی باشد اما به واسطه این عضویت، ویزای توریستی این 26 کشور تحت یک نام واحد با عنوان ویزای شنگن شناخته می شود. ویزای توریستی اغلب جهت بازدید، گردشگری، دوره های آموزشی، کاری و فرهنگی کاربرد دارد. لازم به ذکر است اتباع کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا و نیوزیلند قادر خواهند بود بدون کسب این نوع از ویزای سوئیس اقدام نمایند.

ویزای سوئیس با دعوتنامه

دریافت ویزای سوئیس با دعوتنامه به عنوان یکی از مراحل درخواست ویزا انجام می‌شود. برای این کار، ابتدا باید یک دعوتنامه از یک فرد یا سازمان سوئیسی دریافت کنید که در آن دعوت شما به ویزا‌گرفتن ذکر شده باشد. سپس با ارائه این دعوتنامه و اسناد مورد نیاز دیگر، مانند فرم‌ های درخواست ویزا و اسناد مالی، به سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود مراجعه کرده و درخواست ویزا را ثبت کنید. سفارت یا کنسولگری سوئیس سپس درخواست شما را بررسی کرده و تصمیم نهایی درباره صدور یا عدم صدور ویزا را اعلام می‌کند.

مدارک لازم برای ویزای سوئیس

هر چند که با توجه به مقصود و منظور شما از مهاجرت به سوئیس، نوع مدارک و الزامات متفاوتی را بایستی به سفارت و کنسولگری سوئیس ارائه دهید؛ اما در حالت معمولی بعضی موارد از مدارک جهت اخذ ویزای سوئیس ثابت می باشد و در حالت های دیگر باید مدرک، سند و گواهی مربوطه ضمیمه شود. بنابراین در جدول ذیل مدارک و الزامات متداول جهت اخذ ویزای سوئیس بیان گردیده است. افرادی که قصد تجربه ویزای سوئیس را دارند، بر این امر واقف هستند که ارائه دقیق و کامل و حتی نحوه چیدمان مدارک می تواند تأثیر بسزایی در موفقیت آن ها در تجربه ویزای سوئیس و اخذ آن داشته باشد.

 

مدارک و الزامات دریافت ویزای سوئیس

1

تکمیل فرم درخواست ویزا

2

پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه

3

2 قطعه عکس پاسپورتی

4

بیمه با حداق مبلغ 40000 دلار

5

نسخه از بلیط تهیه شده

6

دعوت نامه یا ارائه پیشنهاد کاری از کارفرما

7

تعیین محل اقامت در طول دوره حضور در سوئیس

8

ارائه تمکن مالی در سه ماه قبل از اخذ ویزا

9

ادله محکم جهت سفر به سوئیس و وابستگی قوی جهت بازگشت به کشور مبدأ

10

دارا بودن پذیرش تحصیلی

مراحل اخذ ویزای سوئیس

برای مهاجرت به سوئیس و رسیدن به این کشور باید مراحلی را پشت سر گذاشت مهمترین آن مراحل اخذ ویزای سوئیس می باشد اگر بخواهیم این مراحل را شرح دهیم، در قدم اول به گرفتن وقت سفارت سوئیس در تهران می رسیم. افراد برای گرفتن وقت سفارت می بایست نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت و شماره همراه خود را در کنار اسکن و عکس واضح پاسپورت برای دفتر VFS ارسال نمایند. بعد از ارسال درخواست شان است که دو هفته زمان می برد تا متقاضی در دفتر کارگزاری ویزای این کشور حضور داشته باشد. این اقدامات شامل پرداخت هزینه نیز می باشد. در ادامه متقاضیان می بایست به جمع‌آوری مدارک مورد نیاز بکوشند چرا که تکمیل پرونده آنها به معنای جمع آوری مدارک شامل موارد ذیل می شود:

 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه ها و ارائه رسید آن
 • ارائه گذرنامه فعلی و قبلی
 • دو قطعه عکس
 • گواهی اشتغال به کار
 • گردش مالی سه ماهه گذشته
 • ارائه مدارک مربوط به اسناد ملکی به همراه ترجمه
 • مدارک هویتی
 • کارت پایان خدمت

بعد از انجام این پروسه است که افراد باید منتظر جواب سفارت کشور سوئیس بمانند و در صورت موافقت با درخواست آنها می توانند دیگر مراحل مهاجرت به سوئیس همچون خرید بلیط، مشخص نمودن محل اسکان و... بپردازند.

تمکن مالی ویزای سوئیس

یکی از پیش شرط های بسیار مهم و ضروری در زمان مهاجرت به کشور سوئیس و اخذ ویزای این کشور ارائه و اثبات تمکن مالی می باشد توانایی مالی در برنامه های مختلف مهاجرت به کشور سوئیس متفاوت می باشد. افراد بر حسب شرایط و قوانین که در آن برنامه مهاجرتی وجود دارد باید میزان دارایی و توانایی مالی خود را برای کشور سوئیس برآورده سازند. مقدار مبلغی که برای هر برنامه مهاجرتی به عنوان تمکن مالی شناخته می شود متفاوت است برای مثال افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری و تمکن مالی می خواهند به کشور سوئیس مهاجرت کنند نیاز به مبلغ چند برابری نسبت به افرادی که توان مالی شان باید برای مهاجرت تحصیلی به این کشور باشد دارایی و بودجه مالی داشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت که تمکن مالی ویزای سوئیس در همه برنامه ها وجود دارد اما مبلغ آن متفاوت است و به صورت کلی هر فرد برای زندگی در سوئیس به حداقل روزی 92 الی 100 فرانک نیاز دارد که این مبلغ برای دانشجویان به 27 تا 30 فرانک به صورت روزانه کاهش می یابد. همچنین متقاضی ویزای تحصیل باید در ابتدا دارای یک پشتوانه مالی حداقل 21000 فرانک به عنوان تمکن مالی باشد و افراد موظف به دارا بودن یک حساب بانکی در این کشور می باشند. لازم به ذکر است که این پشتوانه مالی حتما باید به نام شخص متقاضی باشد و گردش حساب والدین و یا نزدیکان، مورد فبول واقع نمی شود. تنها در این صورت پذیرفته است که یک شهروند سوئیسی در نامه ای به عنوان ضمانت قید کند که هزینه شما که 21000 فرانک می باشد را پوشش خواهد داد.

شرایط تعیین وقت سفارت سوئیس

مدارک و اسناد مورد نظر جهت دریافت ویزای سوئیس در دو دسته زیر قابل بررسی می باشند:

 1. دسته اول جهت اقدام ویزاهای کوتاه مدت همانند توریستی و کاری خواهد بود که به هر دو روش آنلاین و حضوری ممکن می باشد. بدین ترتیب می توان مدارک و اسناد را از طریق سیستم آنلاین ارسال نمود یا از طریق حضور به کنسولگری سوئیس جهت امور مهاجرتی اقدام کرد. لازم به ذکر است جهت دریافت ویزای کشور سوئیس بایستی حداقل 3 ماه پیشتر جهت اخذ ویزا اقدام نمود.
 2. دسته دوم جهت اقدام ویزای بلند مدت سوئیس می باشد. در این نوع از ویزا که برای مدت زمان بیش از 90 روز طرح ریزی شده است بایستی فقط به روش حضوری اقدام نمود. بدین ترتیب جهت اخذ ویزای بلند مدت سوئیس ملزم به مراجعه حضور در کنسولگری کشور مبدأ خواهید بود.

این امر را حق مسلم خود می دانیم که شما را از رونوشت و کپی برداری بدون درج منبع منع نماییم، زیرا این کار شرعاً و قانوناً حرام است. چنانچه خلاف این موضوع مشاهده شود، منجر به پیگرد قانونی خواهد شد. وقت مصاحبه سفارت سوئیس در ایران و آژانس های مورد تایید سفارت سوئیس از جمله مهم ترین موضوعاتی هستند که بارها توسط ایرانیان مورد بررسی و جستجو قرار گرفته اند. دریافت ویزای سوئیس برای ایرانیان امری امکان پذیر است و نکات مهم در خصوص وقت مصاحبه سفارت سوئیس در ایران و دیگر موارد مرتبط را می توانید با راهنمایی مشاورین متخصص در این زمینه دریافت نمایید.

نکات مهم درباره ویزای سوئیس

جهت اقدام برای اخذ ویزای سوئیس بایستی در آغاز، قرار ملاقات حضوری در یک زمان مشخص را رزرو نمائید. بدین ترتیب شما قادر خواهید بود با ارتباط تلفنی یک وقت حضوری جهت ارائه مدارک برای اخذ ویزا دریافت نمایید. لازم به ذکر است که ارائه مدارک بایستی به زبان انگلیسی یا یکی از زبان های رایج سوئیس؛ فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی ترجمه شده و سپس به کنسولگری سوئیس ارائه گردد. بنابراین با تکمیل فرم درخواست ویزا و تهیه تمامی مدارک ترجمه شده قادر خواهید بود در زمان تعیین شده قبلی به کنسولگری سوئیس در کشور مبدأ مراجعه کرده و درخواست خویش را کتباً اعلام نمایید. فرم درخواست ویزای سوئیس را می توان به صورت حضوری و غیرحضوری تکمیل کرده و ارسال کرد. در بسیاری از کشورها اقداماتی فراهم آمده است که افراد متقاضی ویزای سوئیس می توانند تمامی مراحل ثبت مدارک خویش را بدون مراجعه حضوری و تنها به صورت آنلاین و از طریق سیستم به انجام برسانند. این درصورتی است که در کشور ایران این امر امکان پذیر نمی باشد و افراد متقاضی ویزای کشور سوئیس بایستی تنها از طریق مراجعه حضوری برای پروسه مهاجرتی خویش اقدام نمایند. بنابراین وجود یک وکیل معتبر مهاجرتی تا حد ممکن از سختی و دشواری های این مسیر می کاهد و می تواند در تسریع و تسهیل روند مهاجرتی و اخذ ویزا کمک شایانی نماید. بدون شک نمی توان وعده دریافت ویزای سوئیس تضمینی را از هیچ یک از وکلا و مشاوره های حقوقی پذیرفت؛ چرا که مهاجرت و اخذ ویزا، امری حقوقی بوده و تضمین پذیر نیست. اما استفاده از راهنمایی های مشاورین متخصص و مجرب در این زمینه می تواند شما را تا حدودی به دریافت ویزای سوئیس تضمینی نزدیک کرده و ریسک ریجکتی ویزای سوئیس را کاهش دهد. مقاله پاسپورت سوئیس اطلاعات مفیدی را در این خصوص در اختیار شما قرار می دهد.

نحوه پیگیری ویزای سوئیس

قدم بعد از اینکه پرونده را تکمیل و درخواست خود را به سفارت کشور سوئیس ارسال نمایید. نحوه پیگیری ویزای سوئیس قابل اهمیت می شود. افراد برای اینکه از نتیجه درخواست خود با خبر شوند راه مشخصی را پیش روی دارند. سفارتی که درخواست شما را بررسی می‌کند باید امکان رهگیری درخواستتان را هم فراهم کند. روش‌های مختلفی برای پیگیری ویزای شنگن توسط سفارت‌ها ارائه می‌شود و آن هم این است که متقاضیان باید بعد از ارائه درخواست خود منتظر بمانند تا ایمیلی در رابطه با آماده بودن جواب ویزا برای آنها ارسال شود. این اطلاعیه ممکن است از طریق پیامک به تلفن همراه افراد نیز ارسال گردد. راه دیگری که در این رابطه برای علاقه مندان وجود دارد این است که در رابطه با وضعیت پرونده خود با اطلاعاتی همچون شماره مرجع روی فاکتوری که دریافت کردند و نام خانوادگی از وضعیت درخواست ویزایشان آگاه شوند.

مدت زمان صدور ویزای سوئیس

ویزا سوئیس در انواع مختلفی برای شرایط متفاوتی صادر می گردد. افراد زمانی می تواند امیدوار به صدور ویزای خود باشد که با درخواست آنها موافقت شده باشد که این هم تنها در صورت تکمیل پرونده و نبود نقصی در راه اخذ ویزا به وجود می آید. در رابطه با مدت زمان صدور ویزای سوئیس باید به همه راه هایی که از آن می توان به ویزای سوئیس رسید را بررسی نمود که هر کدام چه مدت زمانی را در نظر گرفته اند. به همین علت جدولی را نگارش نموده ایم که توجه شما را به آن جلب می نماییم:

 

نوع ویزا

مدت زمان صدور

تحصیلی

حداکثر 3 ماه

کاری

1 الی 3 ماه

توریستی

21 روز

سرمایه گذاری

180 روز

قیمت ویزای سوئیس

زمانی که تصمیم به مهاجرت به کشور سوئیس یا هر جایی از دنیا می گیرید، هزینه های متعددی برای رسیدن به هدفتان پیش رو خواهید داشت. قبل از اینکه به کشور مورد نظر برسید بخشی از این مبالغ رخ نشان می دهد و بعضی از آنها مربوط به زندگی در کشور مورد نظر می باشد. در این بخش از مقاله به مبالغ قبل از مهاجرت به کشور انتخابی تان می پردازیم. با توجه به موضوع مقاله کشور که سوئیس می باشد، یکی از مهمترین این هزینه ها در رابطه با قیمت ویزای سوئیس است، صدور هر کدام از انواع ویزا های سوئیس با پرداخت مبالغی امکان پذیر است که در این رابطه می توانید به جدول زیر مراجعه نمایید:

 

نوع ویزا

هزینه صدور(دلار)

ویزای شنگن برای متقاضی اصلی

96

ویزای شنگن برای افراد بین 6 تا 12 سال

48

ویزای شنگن برای کودکان زیر 6 سال

بدون پرداخت هزینه

ویزای کاری

100

ویزای تحصیلی

88

ویزای سرمایه گذاری

100

 

ریجکتی ویزای سوئیس و رفع آن

 هرگاه با درخواست افراد مبنی بر مهاجرت به کشور سوئیس موافقت نشود اصطلاحاً به آن ریجکتی ویزا گفته می شود. این ریجکتی که قطعا دلیلی پشت آن می باشد، راهی برای برطرف نمودن آن وجود دارد و افراد قادر به گذاشتن اعتراض روی این عدم موافقت یا همان ریجکتی خواهند بود. دلایل متعددی می تواند موجب عدم موفقیت افراد در اخذ ویزای کشور مورد نظر شود که از مهم ترین آنها می‌توان به دارا بودن سو سابقه، نداشتن دلیل قابل قبول مبنی بر اینکه افراد به کشور خود باز می گردند، عدم ارائه اطلاعات قابل استناد مربوط به حساب بانکی، گفتن دروغ و یا ارائه مدارک جعلی. همچنین راه های متفاوتی نیز برای رفع ریجکتی و موفقیت در متقاعد کردن افسران اداره مهاجرت کشور سوئیس وجود دارد که در قدم اول بهتر است که افراد فرم استاندارد ویزا با دقت مطالعه کنند تا دلیل ریجکتی ویزای خود را بیابند. سپس می توانند بهترین تصمیم را برای رفع این مشکل بگیرند. ریجکتی ویزای سوئیس و رفع آن یک پروسه می باشد که افرادی در این راه موفق خواهند شد که اگر با کمبود مدرک مواجه هستند برای رفع ریجکتی حتماً باید مدارک مورد نیاز را آماده و روی پرونده خود بگذارند. به طور کلی برطرف نمودن نواقص و ایرادهایی که اداره مهاجرت سوئیس به پرونده متقاضی گرفته است، موجب می شود تا در کمترین زمان با درخواست آنها موافقت شده و در اصطلاح رفع ریجکتی شوند.

سوالات متداول

✔️ هزینه ویزای سوئیس چقدر است؟

بسته به نوع ویزای که افراد انتخاب می کنند مشخص می نماید که برای صدور ویزای سوئیس چه هزینه را باید پرداخت کنند اما به طور کلی یک متقاضی بزرگسال برای صدور ویزای شنگن متحمل پرداخت ۹۶ دلار، متقاضی ویزای کاری ۱۰۰ دلار، متقاضی ویزای تحصیلی ۸۸ دلار و فردی که از طریق ویزای سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت به سوئیس کرده می بایست 100دلار را تحت عنوان هزینه ویزای سوئیس بپردازد.

✔️ کدام ویزا جزء ویزای فوری سوئیس می باشد؟

ویزای فوری سوئیس که در دسته ویزای توریستی این کشور قرار دارد، این امکان را به افراد می‌دهد که با ارائه شرایط و مدارک مورد نیاز در کمترین زمان که قطعاً به یک ماه نمی رسد ویزا سوئیس را دریافت نمایند.

✔️ مدارک مورد نیاز ویزای سوئیس چیست؟

راهی که افراد برای مهاجرت به این کشور انتخاب می‌کند مشخص می‌کند که چه مدارکی را باید به اداره مهاجرت به این کشور ارائه دهد اما یک سری از مدارک به صورت کلی در همه راه ها وجود دارد شامل موارد زیر است:

 • مدارک هویتی
 • چند قطعه عکس
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک پزشکی
 • مدارک مربوط به عدم سوء سابقه
 • بیمه درمانی
 • رسید پرداخت هزینه های مورد نیاز برای صدور ویزا و غیره

✔️ شرایط ویزای سوئیس با دعوتنامه چگونه است؟

برای برخورداری از شرایط این نوع ویزا لازم است که یکی از نزدیکان فرد متقاضی در کشور سوئیس برای وی دعوت نامه ارسال نماید. این دعوت نامه باید به زبان کشور سوئیس نوشته شده باشد. دعوتنامه دارای انواع مختلفی از جمله: دعوت نامه خانوادگی، تجاری، پزشکی، نمایشگاهی، تحصیلی و غیره می باشد.

_____________________سخن پایانی _____________________

انواع ویزای سوئیس برای ایرانیان و شرایط عمومی آن را در این مقاله علمی با بیان شیوا و سلیس به رشته تحریر درآوردیم. چنانچه قصد مهاجرت به کشور سوئیس را در سر می پرورانید بایستی خود را نیز برای مقدمات آن آماده نمایید. بدین تریتب که با افزایش دانش خویش نسبت به امر مهاجرت به سوئیس، قادر خواهید بود تصمیم مناسب را اتخاذ کنید. کشور سوئیس به لحاظ زیبایی، ثروتمند و سطح رفاه اجتماعی جزو کشورهای مطرح دنیا محسوب می شود و در بسیاری از موارد نیز عملکرد قابل قبولی را از خویش ارائه داده است. اما توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت خواهد بود زیرا که برای بسیاری از مهاجرین، وضعیت هزینه ها می تواند تا حد بسیاری در تصمیم گیری آن ها تأثیر مستقیم بگذارد. بنابراین شما عزیزان می توانید با دانش بیشتر نسبت به این امر عمل نمایید. مطالعه و بررسی شاخص های اقتصادی و اجتماعی کشور مقصد موردنظر می تواند تأثیر بسزایی بر روی کیفیت زندگی شما و آینده پیشرویتان بگذارد. بدین ترتیب به هر میزان که وسعت دانش شما نسبت به امر مهاجرت و ویزای سوئیس فزونی یابد، از نتایج بهتری بهره مند خواهید گردید. همانطور که پیشتر به حضورتان رساندیم هزینه های زندگی در سوئیس در سطح بالاتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی قرار گرفته است. پیشنهاد تیم MIE برای شما عزیزان در عوض ویزای سوئیس، بررسی ویزاهای کشور اتریش، هلند و آلمان می باشد. کشورهای اعلام شده علاوه بر سطح کیفی بالای زندگی شرایط خوبی را نیز برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی و کاری فراهم نموده اند. درنهایت شما با کمی تأمل بیشتر و مطالعه بیشتر قادرخواهید بود انتخاب اصلح با توجه به شرایط خود اتخاذ نمایید. همچنین می توانید از خدمات مؤسسه ملک پور من باب موضوعات مهاجرتی نهایت استفاده را ببرید. رویکرد موسسه ملک پور، ارائه خدمات مهاجرتی با عملکرد صادقانه می باشد. مشاوران زبده تیم MIE همواره آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان تلفنی به شما عزیزان خواهند بود. همچنین جهت پاسخ به سوالات خود می توانید در قسمت "ثبت پرسش"، سوالات و ابهامات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مشاورین متخصص مجموعه MIE دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
Maryam .Afshar
سلام .همسرم سوءیس کار میکند برای فرزندانم (پسرم ۲۷ و دخترم ۲۲) ویزای بازدید بگیرم ... آیا مدت زمانی که در دعوتنامه قید می شود تاثیری در موافقت ویزا دارد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیز بستگی به نظر آفیسر دارد
M.ebrahimi
همسرم سویس زندگی میکنه،، مدارک ازدواج و کار ومحل زندگیشونو به کانتون ارائه دادن و اونجا گفتن من میتونم برای نوع dدرخواست بدم، چ مدارکی من باید اماده کنم برای سفارت سویس که میرم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود دوست عزیز برای درخواست ویزا باید اصل و کپی سند ازدواج، تکمیل فرم درخواست ویزا،پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه، 2 قطعه عکس پاسپورتی، پرداخت بیمه، یک نسخه از بلیط تهیه شده، دعوت نامه از طرف همسر و یا نامه الحاق خانواده، تعیین محل اقامت در طول دوره حضور در سوئیس، ارائه مدارک تمکن مالی ، ادله محکم جهت سفر به سوئیس و وابستگی قوی جهت بازگشت به کشور مبدأ از جمله مدارک لازم جهت دریافت ویزا می باشد، پیشنهاد می شود برای کسب راهنمایی دقیق تر حتما با شماره تماس های موسسه در ارتباط باشید تا از راهنمایی های دقیق مشاوران استفاده فرمایید.
مشاوره رایگان