مهاجرت پزشکان به فرانسه

30 فروردین 1402 2 نظر

مهاجرت پزشکان به فرانسه، اهمیت معادلسازی مدارک پزشکی در فرانسه و مراحل آن و همچنین شرایط کاری پزشکان در فرانسه، درآمد پزشکان و تخصص پزشکی در فرانسه در این مقاله بررسی شده است. مهاجرت پزشکان به فرانسه نیازمند معادلسازی مدرک پزشکی و همچنین تسلط بر زبان رسمی این کشور می باشد. برای این منظور لازم است که متقاضیان در آزمون مربوطه شرکت کرده و چند سال را به صورت دستیاری پشت سر بگذرانند تا بتوانند مجوز کار در حرفه تخصصی خود را در کشور فرانسه به دست آورند. ورود به فرانسه در پروسه مهاجرت پزشکان به فرانسه بایستی از طرقی مانند شرکت در دوره زبان و یا دوره های اصلی تحصیلی در فرانسه و یا روش هایی مانند سرمایه گذاری انجام گیرد. از جمله بهترین روش های سرمایه گذاری در فرانسه که بدون نیاز به انتقال سرمایه، شرایط اخذ ویزای فرانسه را برای شما مهیا می نماید، روش خودحمایتی یا تمکن مالی است. اطلاعات جزئی تر در این خصوص و همچنین مهاجرت پزشکان در فرانسه را می توانید در مقاله زیر مطالعه نمایید. ضمن اینکه با برقراری تماس تلفنی با موسسه ملک پور می توانید از مشاوره تلفنی رایگان در این زمینه بهره مند گردید. 

  • توضیحات موسسه ملک پور در مورد مهاجرت پزشکان به فرانسه

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد مهاجرت پزشکان به فرانسه

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد مهاجرت پزشکان به فرانسه

 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 

تحصیل در مدارس کانادا

 

مهاجرت پزشکان به فرانسه

شرایط کلی مهاجرت پزشکان به فرانسه

کشور فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که پیشرفته ترین سیستم های مراقبت بهداشتی را دارا می باشد. در تأیید این امر می توان به آمار پایین میزان مرگ و میر نوزادان در این کشور نسبت به میانگین آمار اتحادیه اروپا و همچنین بالا بودن سطح امید به زندگی در زنان نسبت به مردان اشاره کرد. شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه نیز زمینه را برای مهاجرت علاقه مندان به این حرفه به کشور فرانسه مساعد کرده است. مهاجرت پزشکان به فرانسه برای افرادی که مدرک خود را از کشوری با نظام پزشکی متفاوت دریافت کرده اند ، ملزم به طی کردن مرحله معادلسازی می باشد.

از آن جایی که ویزای معادلسازی پزشکان برای کشور فرانسه تعریف نشده است؛ لذا متقاضیان مهاجرت پزشکان به فرانسه بایستی از طرق مهاجرتی مانند تحصیل، سرمایه گذاری یا شرکت در دوره های زبان در فرانسه، ویزای فرانسه را دریافت کرده و پس از حضور در این کشور، نسبت به معادلسازی مدرک خود و پس از آن، اشتغال در این زمینه اقدام نمایند. یکی از محبوب ترین روش های اخذ ویزای فرانسه که بسیار مورد استقبال پزشکان قرار گرفته است، روش خودحمایتی یا تمکن مالی می باشد که با ارائه تمکن مالی حداقل 40 هزار یورویی و همچنین کسب درآمد ماهیانه 3 هزار یورو می توان این ویزا را دریافت کرد. شرکت در دوره های تحصیلی یا دوره زبان فرانسه نیز نیاز به ارائه 8 تا 10 هزار یورو تمکن مالی و همچنین پرداخت شهریه های سالیانه دانشگاه یا کالج زبان دارد. مبلغ این شهریه ها بسته به رشته تحصیلی و شرایط تحصیل فرد مانند دانشگاه و... متفاوت است؛ اما مبلغ دوره زبان را می توان حدود 8 هزار یورو تخمین زد.

هزینه زندگی در فرانسه

این مقاله را از دست ندهید: هزینه زندگی در فرانسه

در این مقاله ما تمام جوانب هزینه زندگی در فرانسه را به شما خواهیم آموخت.

معادلسازی مدرک پزشکان در فرانسه

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، یکی از الزمات موجود در پروسه مهاجرت پزشکان به فرانسه که خواهان اشتغال در حرفه تخصصی خود هستند، معادلسازی مدرک پزشکی در فرانسه است. لازم به ذکر است افرادی که مدرک پزشکی خود را از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس و یا مناطق حوزه شنگن دریافت کرده اند، نیازی به معادلسازی مدرک تحصیلی پزشکی در فرانسه نخواهند داشت و بدون معادلسازی در کشور فرانسه می توانند مشغول به کار گردند. یکی از نکات حائز اهمیت در این زمینه این است که فرد بایستی مدرک دکترای پزشکی را ارائه نماید که پس از 3 سال آموزش و ارائه پایان نامه دریافت کرده است تا بتواند حق کار در فرانسه داشته باشد. بنابراین تنها با گذراندن دوره DD (مدرک دانشگاهی) نمی توان از حق کار در فرانسه برخوردار بود. بنا بر آنچه گفته شد، افرادی که خارج از اتحادیه اروپا برای مهاجرت پزشکان به فرانسه اقدام می نمایند، باید در آزمون نظری اولیه شرکت نماید که این آزمون، یک بار در سال برگزار می شود و در صورت موفقیت در این آزمون، به مدت سه سال به کار به عنوان دستیاری بپردازد تا مجوز فعالیت خود به عنوان پزشک را از کمیسیون مربوطه در فرانسه دریافت نماید.

آزمون های معادلسازی مدرک پزشکی در فرانسه

افرادی که می خواهند در زمینه پزشکی در فرانسه به فعالیت پردازند، باید مدارک خود را با قوانین شرایط و مدارک این کشور معادل سازند. مراحل معادلسازی مدرک پزشکی در فرانسه به این گونه است که باید در آزمون های ورودی که در این کشور برگزار می‌شود افراد شرکت نمایند. پزشک متقاضی در قدم اول می بایست در کلاسهای سال اول و آزمون نهایی، شرکت کرده و در صورت موفقیت در این موارد، مدرک تحصیلی وی معادل سازی خواهد شد.

 پس می توان نتیجه گرفت که برای معادلسازی مدرک پزشکی، پزشکها باید در دوره های مشخص شده فرانسه شرکت کنند که نیاز به دانش زبان فرانسوی دارد. سپس افراد با شرکت در آزمون مربوط به معادل سازی، درصورت قبولی امکان فعالیت در قالب دستیاری خواهند داشت و بعد از ۳ سال، رسما فعالیتشان به عنوان پزشک آغاز خواهد شد.

مدارک لازم برای مهاجرت پزشکان به فرانسه

گفته شد که از جمله شرایط مهاجرت به فرانسه و کار پزشکان در فرانسه، گذراندن دوره های معادلسازی مدارک پزشکی در فرانسه می باشد. یکی از نکات مهم در خصوص کار پزشکان، توانایی برقراری ارتباط با بیماران و همکاران است که این امر، مستلزم تسلط کافی بر زبان کشور مورد نظر می باشد. بنابراین یکی از مدارک لازم برای فعالیت پزشکان در فرانسه در حرفه تخصصی خود، ارائه مدرک زبان فرانسوی در سطح مناسب می باشد. پس از آن که متقاضی در آزمون شرکت کرده، آن را با موفقیت پشت سر گذاشته و همچنین اسناد و مدارک لازم در فرم درخواست را تهیه و تکمیل نمود؛ بایستی موارد زیر را به شورای ملی پزشکان ارائه نماید:

  • گواهی صلاحیت زبان فرانسوی حداقل B2
  • مدرک پزشکی
  • مجوز آزمون برای ثبت نام پزشکان خارجی در فرانسه با معیارهای حداقل 3 سال سابقه کار در کشور مبدأ

شرکت در آزمون، منوط به تکمیل فرم درخواست و ارسال آن از طریق پست الکترونیک در کنار سایر مدارک مورد نیاز می باشد. پس از شرکت در آزمون، فعالیت به عنوان دستیاری به مدت سه سال الزامی است. ثبت نام در شورای سفارش پزشکان، پس از شرکت در آزمون انجام می گیرد تا فرد بتواند در فرانسه فعالیت کرده و سندهای مورد نیاز را ضمیمه نماید. پزشکان دارای تابعیت غیراتحادیه اروپا برای شرکت در آزمون دو مرحله ای مربوط به واجدالشرایط بودن اقامت فرانسه که معمولاً در ماه مارچ هر سال برگزار می گردد، باید آزمون مربوطه را به صورت آنلاین پر کنند و که در مرحله اول، دانش بنیادی پزشکان و در مرحله دوم دانش علمی پزشکان مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به تخصص پزشکان، آزمون مرحله دوم ممکن است که متفاوت از سایر پزشکان باشد. جهت شرکت در این آزمون، ارائه مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

تحصیل دکترا در اتریش

 

  • اعلامیه تکمیل شده و دارای امضا (ترجمه شده)
  • کپی شناسنامه و پاسپورت و اسکن هر یک (ترجمه شده)
  • کپی اسکن مدارک پزشکی و کارنامه (ترجمه شده)
  • کپی پروانه پزشکی از کشور مبدأ (ترجمه شده)

شرایط کار پزشکان در فرانسه

پس از بررسی کلی شرایط مهاجرت پزشکان به فرانسه، لازم است که بازار کار این کشور را نیز مورد بررسی قرار دهیم. شرایط کلی بازار کار هر کشور را می توان بر اساس نرخ بیکاری در آن کشورو تغییرات این نرخ بررسی و ارزیابی کرد. در تصویر زیر، نمودار نرخ بیکاری فرانسه به تصویر کشیده است.

نمودار نرخ بیکاری فرانسه

بازار کار رشته پزشکی در پاریس و فرانسه با توجه به شرایط حال حاضر و نیاز به نیروی کادر درمان، مناسب است و تقاضای بالایی برای جذب افراد شاغل در این حرفه وجود دارد. حرفه پزشکی همواره جزو مشاغل دارای درآمد بالا و موقعیت اجتماعی مناسب محسوب می شده که این امر در کشور فرانسه نیز صادق می باشد.

میزان حقوق پزشکان در فرانسه

دولت فرانسه، سیستم مراقبت بهداشتی در این کشور را تحت حمایت خود درآورده است و این سیستم از طریق بیمه درمانی ملی دولت این کشور تأمین می گردد. بر این اساس، گرچه اکثر پزشکان عمومی در واقع خصوصی هستند، اما درآمد آن ها از صندوق های بیمه عمومی تأمین می شود. بنابراین بیشتر مبلغی که بیمار برای پروسه درمان خود پرداخت می نماید، به صورت بیمه به وی بازگردانده می شود. لازم به ذکر است که هزینه دریافت خدمات پزشکان در برخی شهرهای فرانسه مانند پاریس، نسبت به دیگر شهرها بالاتر است. میانگینی از درآمد رشته های پزشکی در فرانسه را می توان در حدود 116 هزار یورو در سال تخمین زد که حد وسطی از بازه 42800 یورو در سال در کمترین میزان خود و 197 هزار یورو در بیشترین میزان خود می باشد. متوسط حقوق سالیانه برخی از عناوین شغل درمانی را در جدول زیر مشاهده می نمایید:

 

عنوان شغل

متوسط حقوق سالیانه

متخصص آلرژی

88 هزار یورو

روان شناسی بالینی

148 هزار یورو

روان شناسی مشاوره

109 هزار یورو

دستیار تغذیه پیشرفته

67 هزار یورو

متخصص پوست

147 هزار یورو

پزشک قانونی

128 هزار یورو

فیزیولوژیست ورزشی

11 هزار یورو

پزشک بخش اورژانس

108 هزار یورو

پزشک عمومی

89500 یورو

متخصص داخلی

152 هزار یورو

متخصص مغز و اعصاب

148 هزار یورو

متخصص زنان و زایمان

138 هزار یورو

چشم پزشک

فیزیوتراپیست

پزشک قلب و عروق

175 هزار یورو

پزشک بیماری های عفونی

118 هزار یورو

متخصص گوش و حلق و بینی

92200 یورو

پزشک اطفال

113 هزار یورو

اورولوژیست

166 هزار یورو

 

درآمد دندانپزشکان در فرانسه

 یکی از رشته هایی که با درآمد و بازار بسیار خوبی در کشور فرانسه روبه‌رو است، دندانپزشکی می باشد. متخصصان این رشته با توجه به تجربه و تخصص خود، حقوق های متفاوتی را دریافت می نمایند علاوه بر این، جایگاه بسیار بالایی برای متخصصان دندانپزشکی درکشور فرانسه وجود دارد و همین باعث بالا رفتن کیفیت و استاندارد زندگی این دسته از افراد شده است. متخصصان دندانپزشکی در کشورهای اروپایی از شرایط بسیار خوبی برخوردارند و کشور فرانسه در بین حقوق دهندگان به متخصصان دندانپزشکی سرآمد می باشد. به طور میانگین یک متخصص دندانپزشک، سالانه ۱۴۹ هزار دلار در کشور فرانسه درآمد خواهد داشت.

مزایای مهاجرت پزشکان به فرانسه

سرمایه گذاری در استرالیا

مزیت های مختلفی را می توان برای مهاجرت پزشکان به فرانسه برشمرد. از جمله این که میزان درآمد پزشکان در این کشور بالا می باشد و همین امر، یکی از عوامل جذب نیروی کادر درمان به این کشور محسوب می شود. کشور فرانسه به ارائه کیفیت و سرعت بالا و همچنین هزینه های مقرون به صرفه در حرفه پزشکی و در زمینه های خدمات درمانی دارای شهرت است. در عین حال که پزشکان از درآمد بالایی برخودار هستند، هزینه های پزشکی توسط بیمه درمانی به بیماران بازگردانده می شود. توجه به این نکته نیز خالی از لطف نیست که شرایط تحصیل رایگان رشته پزشکی در فرانسه نیز برای متقاضیان فراهم است و مجموع این عوامل، مزیت های مهاجرت پزشکان به فرانسه را تشکیل می دهد. البته یادآوری این نکته نیز الزامی است که بیماران نیز در این کشور از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردارند و احترام به حقوق بیمار، در صدر شرح وظایف پزشکان در فرانسه قرار دارد؛ بدین صورت که فرد بیمار می تواند حتی در طول پروسه درمان خود، انصراف خود از درمان را اعلام نموده و در صورت نارضایتی از خدمات پزشکی دریافت شده، مراتب شکایت خود را به عمل آورد. در صورت تمایل برای کسب آگاهی در خصوص شرایط مهاجرت پزشکان به اروپا و دیگر کشورها می توانید محصول گام به گام اخذ اقامت را به تدریس استاد ملک پور تهیه کرده و مشاهده نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

پزشکان برای معادل سازی مدرک خود از چه نوع ویزایی باید استفاده کنند؟

ویزایی تحت عنوان ویزای معادل سازی مدارک برای متقاضیان معادل سازی مدارک رشته پزشکی و مهاجرت پزشکان در فرانسه از این طریق به وجود نیامده است. پس این دسته از افراد ملزم به استفاده از ویزای تحصیلی، سرمایه گذاری، شرکت در دوره زبان و... برای رسیدن به اهداف خود می باشند.

✅ آیا پزشکان برای کار و فعالیت در کشور فرانسه نیاز به معادل سازی مدارک دارند؟

بله تا زمانی که فرایند معادل سازی مدارک پزشکان صورت نپذیرد، امکان فعالیت آنها تحت عنوان پزشک در کشور فرانسه غیر ممکن خواهد بود.

✅ میزان درآمد دندانپزشکان در کشور فرانسه مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید به این نکته اشاره کرد که رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پر طرفدار و محبوب در کشور فرانسه می باشد که در جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. به طور میانگین درآمد از این رشته سالانه ۱۴۹ هزار دلار می باشد.

✅ کدام یک از تخصص های رشته پزشکی دارای درآمد بیشتری در کشور فرانسه می باشد؟

به طور کلی همه زیر مجموعه های رشته پزشکی دارای درآمد بسیار ایده آلی در کشور فرانسه هستندکه در این بین، پزشک قلب و عروق از همه تخصص های رشته پزشکی، پیشی گرفته است.

_____________سخن پایانی درباره مهاجرت پزشکان به فرانسه__________

کشور فرانسه که از سیستم مراقبت بهداشتی بسیار باکیفیت و همچنین مقرون به صرفه برخوردار است، با توجه به کمبود نیروی کادر درمان و همچنین ارائه درآمد بالا به پزشکان و کادر درمان، شرایط را برای مهاجرت پزشکان به فرانسه فراهم نموده است. فعالیت در حرفه پزشکی در فرانسه برای افرادی که مدرک پزشکی خود را از کشورهای غیراتحادیه اروپا دریافت کرده اند، منوط به معادلسازی مدرک است. برای این منظور، متقاضیان مهاجرت پزشکان به فرانسه بایستی با روش هایی مانند تحصیلی و یا سرمایه گذاری –ازجمله خودحمایتی- در این کشور حضور داشته و سپس نسبت به معادلسازی مدرک خود اقدام نمایند. اطلاعات تخصص در این زمینه را می توانید از طریق برقراری تماس با موسسه ملک پور و یا تکمیل فرم تماس به دست آورده و در زمینه مهاجرت پزشکان به فرانسه، درآمد پزشکان و تخصص پزشکی در فرانسه، مشاوره تلفنی رایگان از مشاورین متخصص دریافت نمایید. همچنین با طرح سوالات خود در پایان مقاله می توانید پاسخ آن ها را در مدت زمانی کمتر از 24 ساعت ممکن دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 6 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
فاطمه
سلام.کشور فرانسه برای مهاجرت پزشک بهتر هست یا آلمان؟تفاوت های سیستم پزشکی و درمانی آلمان و فرانسه چی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. هر کدام از این کشورها شرایط خاص خود را دارند ولی استقبال از کشور آلمان بیشتر است. برای مقایسه باید شرایط سن، تحصیلات، تخصص و ... شما دقیق بررسی گردد تا بتوان اظهار نظر بهتری در این زمینه انجام داد. پیشنهاد میکنیم از مشاوره رایگان با کارشناسان موسسه استفاده نمایید.
حامد مرندی
با سلام من ۴۲ ساله و متخصص بیهوشی هستم.دوست دارم به خارج از کشور مهاجرت کنم.شرایط المان و کاملا در جریانم،در مورد فرانسه اطلاعات بیشتر میخوام و اینکه کدوم از این دوتا کشور راحت تر من و میپذیرن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در حال حاضر آلمان گزینه مناسب تری برای پزشکان می باشد. کشور فرانسه ویزایی تحت عنوان ویزای معادلسازی برای پزشکان در حال حاضر ارائه نمی دهد.
مشاوره رایگان