تحصیل پزشکی در اروپای شرقی

15 دی 1401 بدون نظر

تحصیل پزشکی در اروپای شرقی

بدون شک یکی از پرتقاضاترین رشته های تحصیلی جهت مهاجرت، رشته پزشکی می باشد که با کیفیت بالایی در کشورهایی اروپایی آموزش داده می شود. اما با توجه به هزینه های تحصیل پزشکی در خارج از کشور، عموم متقاضیان به بررسی شرایط تحصیل پزشکی ارزان در اروپا می پردازند. به همین دلیل، شرایط تحصیل پزشکی در اروپای شرقی نیز با استقبال گسترده ای از سوی متقاضیان روبرو شده است. در سال های گذشته، افراد بسیاری کشورهای اروپایی چون اوکراین و لهستان را برای ادامه تحصیل پزشکی در اروپا و یا دریافت تخصص پزشکی در اروپا انتخاب کرده اند. با توجه به شرایط گفته شده، در این مقاله قصد داریم تا با معرفی شرایط تحصیل پزشکی در اروپای شرقی و با تمرکز بر شرایط تحصیل پزشکی در کشورهایی چون بلغارستان، لهستان و اوکراین، اطلاعات بیشتری در این زمینه دریافت کنیم. در صورت مطالعه این مقاله و نیاز به راهنمایی های بیشتر می توانید با شماره تلفن های ما در موسسه ملک پور تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید.

 • تحصیل پزشکی در لهستان
  • شرایط کلی تحصیل پزشکی در لهستان
  • هزینه تحصیل پزشکی در لهستان
  • دانشگاه های پزشکی لهستان
 • تحصیل پزشکی در اوکراین
  • شرایط کلی تحصیل پزشکی در اوکراین
  • هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین
  • دانشگاه های پزشکی اوکراین
 • تحصیل پزشکی در بلغارستان
  • شرایط کلی تحصیل پزشکی در بلغارستان
  • هزینه تحصیل پزشکی در بلغارستان
  • دانشگاه های پزشکی بلغارستان
 • تحصیل پزشکی در بلاروس
  • شرایط کلی تحصیل پزشکی در بلاروس
  • هزینه تحصیل پزشکی در بلاروس
  • دانشگاه های پزشکی بلاروس
 • سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در اروپای شرقی
 • سخن پایانی در باب تحصیل پزشکی در اروپای شرقی

اقامت ترکیه از طریق خرید ملکتحصیل پزشکی در لهستان

کشور لهستان که یک قدرت منطقه ای در اروپای مرکزی محسوب شده و دارای ششمین اقتصاد بزرگ در اتحادیه اروپا می باشد، با تسهیل شرایط تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور، مسیر را برای مهاجرت به لهستان هموار کرده است. تحصیل پزشکی در لهستان یکی از گزینه های پیش روی متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپای شرقی می باشد. لازم به ذکر است که این کشور در عضویت منطقه شینگن قرار دارد و تحصیل پزشکی در لهستان، مزایایی را برای متقاضیان به همراه دارد که از جمله آن ها می توان به تحصیل با هزینه نسبتاً کم و با کیفیتی مناسب (در قیاس با هزینه تحصیل) اشاره کرد. جمعیت این کشور حدود 38.5 میلیون نفر است و از نظر جمیعت، در رتبه هشتم اروپا قرار گرفته است.

 

 • توضیحات موسسه ملک پور در زمینه پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در اروپا، آمریکا، کانادا

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در اروپا، آمریکا، کانادا

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در اروپا، آمریکا، کانادا

 • شرایط کلی تحصیل پزشکی در لهستان

تحصیل با هزینه پایین و دریافت آموزشی با کیفیت مناسب، از جمله مشخصات تحصیل پزشکی در لهستان است. علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اروپای شرقی می توانند به تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی بپردازند. سیستم آموزش پزشکی در لهستان بر اساس یک برنامه آموزشی 5 تا 6 ساله در رشته های مختلف پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است. ضمن این که دانشجویان پزشکی ملزم به گذارندن دوره کارآموزی به مدت یک سال هستند. سایر رشته های علوم پزشکی مانند پرستاری، مامایی، فیزیوتراپی و... نیز در لهستان به زبان انگلیسی برگزار می گردد. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل پزشکی در اروپای شرقی و در کشور لهستان را دارند بایستی در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور که شامل دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و زبان می شود شرکت نمایند. سطح زبان مورد نیاز حداقل B2 می باشد.

انتخاب دفتر مهاجرتی

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

 • هزینه تحصیل پزشکی در لهستان

هزینه تحصیل پزشکی در لهستان به زبان لهستانی و انگلیسی متفاوت است. تحصیل پزشکی به زبان لهستانی، دارای هزینه 8 تا 12 هزار یورو در سال و تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی دارای هزینه 10 تا 15 هزار یورو در سال می باشد. هزینه تحصیل پزشکی در لهستان در زمینه داروسازی نیز حدود 4 تا 8 هزار یورو تخمین زده می شود. رشته های پرستاری، بهداشت عممی، تجهیزات دندانپزشکی، زنان و زایمان و مراقبت های بهداشتی دارای شهریه 4 تا 6 هزار یورو در سال و سایر موارد مانند فیزیوتراپی، آرایشی و رژیم درمانی دارای هزینه 2 تا 5 هزار یورو در سال هستند.

 • دانشگاه های پزشکی لهستان

تعداد دانشگاه های پزشکی لهستان 20 عدد است که شامل 9 دانشگاه دولتی، 2 دانشگاه خصوصی، 3 کالج و 5 دانشکده پزشکی می شود. در فهرست زیر، اسامی تعدادی از این دانشگاه ها را مشاهده می نمایید.

 • Medical University in Lodz(قدیمی ترین دانشگاه پزشکی لهستان)
 • Karol Marcinkowski Medical University
 • Silesian Medical University
 • Warsaw Medical University
 • Medical University in Lublin
 • Medical University in Bialystok
 • Gdańsk Medical University
 • Pomeranian Medical University

تحصیل پزشکی در اوکراین

اوکراین دومین کشور بزرگ اروپا است که با کشورهای روسیه، بلاروس، لهستان و اسلواکی هم مرز می باشد. این کشور از جایگاه ویژه ای برای تحصیل پزشکی در اروپای شرقی برخوردار است؛ به طوری که در رتبه چهارم اروپا از نظر بیشترین تعداد فارغ التحصیلان رشته پزشکی قرار دارد. تمام دانشگاه های پزشکی اوکراین توسط سازمان های بزرگ جهانی مانند WHO و UNESCO معتبر شناخته شده اند. جالب توجه است که دانشگاه های پزشکی اوکراین که به صورت دولتی اداره می شوند نیز مدرک پزشکی معتبر به دانشجویان بین المللی ارائه می نمایند.

 • شرایط کلی تحصیل پزشکی در اوکراین

محبوب ترین دوره های پزشکی اوکراین که مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار گرفته اند شامل دوره تحصیل پزشکی در اوکراین با طول دوره 6 ساله و اعطای مدرک MBBS یا MD، دوره اطفال با طول دوره 6 سال و اعطای مدرک دکترای پزشکی (متخصص اطفال)، تحصیل پرستاری در اوکراین با طول دوره 2 سال و اعطای مدرک لیسانس پرستاری، دوره دندانپزشکی ارتوپدی به طول 2 سال و اعطای مدرک لیسانس ارتوپدی دندانپزشکی و دوره های تحصیلات تکمیلی است که به مدت 2 تا سه سال به طول می انجامد. تحصیل پزشکی در اوکراین، علاوه بر زبان های اوکراینی و روسی، به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد.

 • هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین

هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است. به طور مثال هزینه تحصیل پزشکی اوکراین در دانشگاه کی یف این کشور در سال اول دارای هزینه 6 هزار دلار در سال و در سال دوم تا ششم دارای شهریه 4500 دلار در سال می باشد. با بررسی شهریه دانشگاه های پزشکی اوکراین که دوره های MBBS را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند، می توان مجموع هزینه این دوره را حداقل 30 هزار دلار آمریکا برآورد کرد که در مواردی به 35 هزار دلار آمریکا نیز می رسد.

 • دانشگاه های پزشکی اوکراین

دانشگاه های پزشکی اوکراین که در این بخش از مقاله مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرند، متعدد می باشند. اما در این بخش قصد داریم تعدادی از بهترین این دانشگاه ها را معرفی کرده و به بیان شرحی از مشخصات آن ها بپردازیم. در جدول زیر، اسامی این دانشگاه ها را مشاهده می نمایید.

 

دانشگاه پزشکی دولتی Zaporozhye

Zaporozhye State Medical University

دانشگاه پزشکی دولتی اوکراین؛ شهریه سالیانه 4500 دلار آمریکا

دانشگاه ملی V.N. Karazin Kharkiv

V.N. Karazin Kharkiv National University

شهریه سالیانه 4500 دلار آمریکا

دانشگاه ملی پزشکی Kharkiv

Kharkiv National Medical University

تحصیل به زبان های روسی و انگلیسی؛ شهریه 4800 دلار در سال

دانشگاه ملی پزشکی O.O. Bogomolets

O.O. Bogomolets National Medical University

شهریه 4300 دلار در سال

آکادمی پزشکی دولتی Dnepropetrovsk (DSMA)

Dnepropetrovsk State Medical Academy (DSMA)

آموزش مقرون به صرفه در این دانشگاه؛ شهریه 3800 دلار در سال

تحصیل پزشکی در بلغارستان

کشور بلغارستان یکی از کشورهای اروپای شرقی می باشد که در عضویت اتحادیه اروپا نیز قرار دارد. جمعیت حال حاضر این کشور در حدود 7 میلیون نفر می باشد. این کشور در حال توسعه، دارای اقتصادی متوسط و شاخه توسعه انسانی بسیار بالایی است. کشورهای یونان، ترکیه، مقدونی، صربستان و رومانی در همسایگی بلغارستان واقع شده اند. گرچه زبان رسمی این کشور، انگلیسی نیست؛ اما وجود دانشگاه های پزشکی بلغارستان به زبان انگلیسی، امکان حضور علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اروپای شرقی را در این کشور فراهم کرده است.

 • شرایط کلی تحصیل پزشکی در بلغارستان

تحصیل پزشکی در بلغارستان به زبان انگلیسی امکان پذیر است و متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپای شرقی می توانند در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، برای تحصیل پزشکی در بلغارستان اقدام نمایند. از جمله این شرایط، نیاز به کسب نمره قبولی در دروس زیست شناسی و شیمی است. تحصیل پزشکی در بلغارستان در مقطع کارشناسی 6 سال به طول می انجامد و امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای این رشته تحصیلی وجود ندارد.

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

تحصیل پزشکی در بلغارستان

 • هزینه تحصیل پزشکی در بلغارستان

تحصیل پزشکی در بلغارستان ملزم به پرداخت شهریه می باشد؛ بنابراین دانشجویان بایستی شهریه دانشگاهی خود را به صورت سالیانه پرداخت نمایند. همانطور که گفته شد معمولاً بورسیه تحصیلی به دانشجویان پزشکی در بلغارستان تعلق نمی گیرد. شهریه سالانه تحصیل پزشکی در بلغارستان 8 هزار یورو در سال است.

 • دانشگاه های پزشکی بلغارستان

در این بخش از مقاله، به معرفی دانشگاه های پزشکی بلغارستان به زبان انگلیسی می پردازیم. بدون شک آموزش به زبان انگلیسی، این دانشگاه ها را به مقصدی برای تحصیل پزشکی در اروپای شرقی تبدیل ساخته است. اطلاعات بیشتر در خصوص این دانشگاه ها، در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.

 

دانشگاه پزشکی صوفیه

Sofia Medical University

یکی از معتبرترین دانشگاه های بلغارستان واقع در مرکز شهر؛ شهریه 8 هزار یورو در سال

دانشگاه صوفیا سنت کلایمنت اهریدسکی

Sofia University St. Kliment Ohridski

دومین دانشگاه پزشکی در صوفیه واقع در مرکز شهر؛ ارتباط زیاد دانشجویان با اساتید؛ شهریه 8 هزار یورو در سال

دانشگاه پزشکی پلاودیو

Plovdiv Medical University

واقع در دومین شهر بزرگ بلغارستان؛ شهریه 8 هزار یورو در سال

دانشگاه پزشکی وارنا

Varna Medical University

واقع در شهر وارنا (شهر در کنار دریا)؛ شهریه 8 هزار یورو در سال

دانشگاه پزشکی پلون

Pleven Medical University

شهریه 7 هزار یورو در سال؛ هزینه پایین زندگی در شهر پلون

دانشگاه تراکیا

Trakia University

شهریه 7 هزار یورو در سال؛

تحصیل پزشکی در بلاروس

کشور بلاروس به پایتختی شهر مینسک و با جمعیت حدود نه میلیون و پانصد هزار نفری خود، یکی از کشورهای اروپای شرقی می باشد. زبان رایج مردم این کشور، زبان های بلاروسی و روسی است؛ اما برخی دانشگاه های این کشور، شرایط را برای تحصیل در بلاروس به زبان انگلیسی فراهم ساخته اند. مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید، توسط اعضای موسسه ملک پور نگارش شده است و کپی برداری از آن بدون نام بردن از منبع و نویسنده مقاله، از نظر قانونی و شرعی نادرست است.

 • شرایط کلی تحصیل پزشکی در بلاروس

تحصیل پزشکی در بلاروس با شرکت در دوره ای به نام MBBS امکان پذیر است که به مدت 6 سال به طول می انجامد و یک سال از این مدت یادشده به دوره کارآموزی اختصاص یافته است. این دوره ها به زبان انگلیسی نیز برگزار می شود و همین امر، زمینه را برای دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل پزشکی در اروپای شرقی هستند مهیا کرده است. لازم به ذکر است که تحصیل پزشکی در بلاروس ملزم به شرکت در آزمون ورودی می باشد. امکان اخذ پذیرش بدون ارائه مدرک زبان در بلاروس وجود دارد. طول دوره های تحصیل دندانپزشکی و داروسازی در بلاروس پنج سال و دانشجویان پرستاری پس از گذراندن دوره پایه ده ماهه، دو سال را به تحصیل پرستاری در بلاروس می پردازند.

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

تحصیل پزشکی در بلاروس

 • هزینه تحصیل پزشکی در بلاروس

هزینه تحصیل پزشکی در بلاروس در کمترین صورت خود 4250 دلار در سال برآورد شده است. همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی در بلاروس، 5500 دلار در سال، هزینه تحصیل داروسازی در بلاروس، 3600 دلار در سال و هزینه تحصیل پرستاری در بلاروس 1200 دلار در سال می باشد. لازم به ذکر است که هزینه زندگی در این کشور نیز در حدود 100 تا 150 دلار در ماه تخمین زده می شود.

 • دانشگاه های پزشکی بلاروس

پس از بررسی شرایط کلی تحصیل پزشکی در بلاروس، اکنون به معرفی بهترین دانشگاه های پزشکی بلاروس می پردازیم. اسامی و شرح مختصری از این دانشگاه ها را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید:

 

دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس

Belarusian State Medical University

سطح علمی این دانشگاه به ویژه در زمینه های دندانپزشکی و دارویی بالا است.

دانشگاه پزشکی دولتی وایتبسک

Vitebsk State Medical University

مدرک این دانشگاه در کشورهای آمریکا، لیتوانی، ایرلند، لبنان، سریلانکا و کشورهای مستقل مشترک المنافع شناخته شده است.

دانشگاه پزشکی دولتی گومل

Gomel State Medical University

برگزاری دوره های کارآموزی، دستیاری بالینی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه؛ نمره قبولی و هزینه آموزش در این دانشگاه نسبت به دانشگاه های مینسک و گرودنو کمتر است و خوابگاه به دانشجویان تعلق می گیرد.

دانشگاه پزشکی دولتی گرودنو

Grodno State Medical University

تخصص در زمینه های اطفال، اقدامات پزشکی، کارهای پزشکی- تشخیصی و پزشکی- روانشناسی

 


سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در اروپای شرقی

✅ هزینه تحصیل پزشکی در لهستان چقدر است؟

تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی بین 10 تا 15 هزار یورو هزینه دارد.

✅ طول دوره تحصیل پزشکی در اوکراین چقدر است؟

6 سال

✅ هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین چقدر است؟

تحصیل پزشکی در اوکراین معمولاً سالیانه 4500 یورو هزینه دارد.

✅ هزینه تحصیل پزشکی در بلغارستان چقدر است؟

حدود 8 هزار یورو در سال


_____________سخن پایانی در باب تحصیل پزشکی در اروپای شرقی___________

متقاضیان تحصیل پزشکی ارزان در اروپا می توانند گزینه تحصیل پزشکی در اروپای شرقی را مورد بررسی و مطالعه قرار دهند. در مقاله فوق به شرایط کلی ادامه تحصیل پزشکی در اروپا در کشورهایی چون لهستان، بلغارستان، اوکراین و بلاروس پرداخته شد. افرادی که قصد تحصیل تخصص پزشکی در اروپا دارند بایستی از شرایط آن مانند هزینه تحصیل پزشکی، مدرک زبان مورد نیاز و... اطلاع داشته باشند. هزینه های پایین تحصیل در کنار کیفیت مناسب آموزش، یکی از بارزترین مشخصات تحصیل پزشکی در اروپای شرقی می باشد. جهت تکمیل اطلاعات خود می توانید مقالات تخصصی در باب تحصیل پزشکی در کشورهای یاد شده را مطالعه نمایید. همچنین با تکمیل فرم تماس و یا برقراری تماس تلفنی با موسسه ملک پور، مشاوره تلفنی رایگان در زمینه تحصیل تخصص پزشکی در اروپا و به طور کلی شرایط ادامه تحصیل پزشکی در اروپا و اروپای شرقی دریافت کنید. با مطرح کردن سوالات خود در پایان مقاله نیز می توانید پاسخ آن را در مدت کوتاهی دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان