تحصیل پرستاری در روسیه

1 نظر

تحصیل پرستاری در روسیه، شرایط پذیرش و هزینه تحصیل پرستاری روسیه و برترین و معتبرترین دانشگاه های روسیه جهت تحصیل دانشجویان بین المللی در مقاله موجود مورد تحلیل علمی قرار می گیرند. تحصیل در رشته های مختلف پزشکی از جمله پرستاری دارای متقاضیان و طرفداران بسیاری می باشد، و دانشجویان همیشه جهت انتخاب مقصد تحصیلی خود کیفیت نظام آموزشی، هزینه تحصیل، رنکینگ دانشگاه ها و غیره را مورد توجه قرار می دهند. کشور روسیه در حال حاضر یکی از کشورهای مورد توجه دانشجویان جهت تحصیل در رشته های مختلف و تحصیل پرستاری در روسیه می باشد. هزینه تحصیل در روسیه با وجود کیفیت عالی آموزش در این کشور نسبت به هزینه تحصیل در آمریکا و انگلیس بسیار مناسب می باشد. دانشجویان عزیز در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان در زمینه تحصیل پرستاری در روسیه و اعزام دانشجو به این کشور می توانند با موسسه ملک پور ارتباط برقرار نمایند. در این مقاله عناوین زیر بررسی خواهند گردید:

 • شرایط عمومی تحصیل پرستاری در روسیه
 • مراحل تحصیل پرستاری در روسیه
 • هزینه تحصیل پرستاری و هزینه زندگی در روسیه
 • بورسیه تحصیل پرستاری در روسیه
 • برترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل پرستاری
 • شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی روسیه
 • شرایط کار و مهاجرت پرستاران به روسیه
 • سخن پایانی

تماس با ما

تحصیل پرستاری در روسیه

شرایط عمومی تحصیل پرستاری در روسیه

کشور روسیه یک کشور اوراسیایی یا به عبارتی اروپایی آسیایی است که قسمتی از این کشور در قاره­ آسیا و بخشی دیگر در قاره اروپا قرار دارد. روسیه به عنوان یکی پهناورترین کشورهای جهان شناخته می شود و دارای جمعیتی حدود 144 میلیون نفر می باشد. از نظر آب و هوایی این کشور بسیار سردسیر بوده و در اکثر بخش های آن به علت سردی هوا کشاورزی امکان‌پذیر نمی باشد. با توجه به شرایط سخت قبولی در رشته های پزشکی در ایران دانشجویان بسیاری وجود دارند که کشور روسیه را جهت تحصیل در این رشته ها انتخاب می نمایند. تحصیل پرستاری در روسیه چهار سال بطول می انجامد و فارغ التحصیلان این رشته از دانشگاه های روسیه با بهترین فرصت‌های شغلی در سراسر جهان روبرو خواهند بود. تهیه و نگارش مقاله موجود توسط کارشناسان بسیار آگاه و مطلع موسسه ملک پور انجام شده است و هرگونه کپی و رونوشت از هر یک از بخش ها از نظر شرع و قانون حرام است. از میان دانشگاه های مختلف موجود در این کشور، 21 دانشگاه آن دارای رتبه های بسیار بالای جهانی می باشند. با توجه به این که شرایط کار در روسیه برای پرستاران بسیار مناسب می باشد، این حرفه در کشور روسیه بسیار مورد توجه است. مراحل تحصیل پرستاری در روسیه

وزارت بهداشت کشور روسیه تنها وزارت تصمیم گیرنده در زمینه تغییرات و تحولات خدمات بهداشتی و نظام آموزشی مربوط به رشته های پزشکی می باشد. بر اساس شرایط اعلام شده توسط این وزارت، تحصیل پرستاری در روسیه یک دوره چهار سال در 4.5 سطح آموزشی است. امکان تحصیل پرستاری در روسیه به زبان روسی و انگلیسی امکان‌پذیر می باشد و علاقه مندان به تحصیل به زبان روسی ابتدا باید وارد دوره هایی تحت عنوان پادفک شوند و پس از رسیدن به مهارت لازم در زبان روسی به تحصیل در رشته پرستاری بپردازند. رشته پرستاری در کشور روسیه همانند دیگر نقاط جهان به صورت دکترا پیوسته نیست و شامل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می گردد، اگرچه با مدرک کارشناسی پرستاری می توان با درآمد مناسب در تمامی کشورها مشغول به کار شد. بهترین امکانات و مناسب ترین شرایط جهت گذراندن دوره های کارآموزی تحصیل پرستاری در روسیه در بیمارستان های این کشور، توسط سازمان بهداشت جهانی و یونسکو در اختیار دانشجویان قرار می گیرند. کشور روسیه دارای بهترین آکادمی های پرستاری در دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ می باشد. در دوره های تحصیل پرستاری در روسیه دانشجویان دروس را به صورت تئوری و عملی آموزش دیده و با وجود رشته هایی همچون روابط بین الملل در پرستاری و طرح مراقبت های ویژه دانشجویان به آموزش های مختلفی در زمینه امور اجتماعی، اخلاقی، روانشناسی و همچنین قوانین سازمان بهداشت جهانی دست پیدا می نمایند.

_____________ویدئوهای پیشنهادی_____________

تحصیل پرستاری در عمان
تحصیل پرستاری در عمان
تحصیل پرستاری در غمان

هزینه تحصیل پرستاری و هزینه زندگی در روسیه

یکی از موضوعات بسیار مهم برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور بالاخص تحصیل در رشته های مختلف پزشکی نظیر پرستاری، هزینه تحصیل در کشور مورد نظر دانشجو است، زیرا بطور معمول هزینه های دوره های پزشکی در اکثر کشورها بیش از دیگر رشته ها می باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه نسبت به کشورهای آمریکایی و اروپایی بسیار مناسب است، اگرچه این هزینه با توجه به رشته و دانشگاه تا حدودی متغیر می گردد. همانگونه که بیان نمودیم دانشجویان علاقه مند به تحصیل پرستاری در روسیه یه زبان روسی، باید قبل از ورود به دانشگاه در دوره های پادفک شرکت نمایند که هزینه این دوره در روسیه 3500 الی 5000 دلار در سال می باشد. تحصیل پرستاری در روسیه نیز مبلغی معادل 2500 الی 3500 دلار در سال برای دانشجو هزینه در بر دارد. به صورت میانگین حقوق پرستاران در کشور روسیه حدود 17 هزار دلار است. هزینه زندگی نیز در کشور روسیه برای ایرانیان تا حدودی مناسب می باشد و تنها باتوجه به وارداتی بودن پوشاک در این کشور، هزینه پوشاک در روسیه در سطح بالایی قرار دارد. هزینه زندگی در شهرهای کوچک روسیه مناسب تر و کمتر از شهرهای بزرگ این کشور است. قیمت برخی از اجناس و موارد ضروری در روسیه در جدول زیر قابل مشاهده می باشند:

 

اقلام ضروری

هزینه بر واحد دلار

بطری شیر (1 لیتر)

0.89

خامه ترش (300 گرم)

0.76-1

یک سطل ماست 150 گرمی

0.49

500 گرم نان

0.52

برنج سفید (1 کیلوگرم)

0.94

یک بسته ماکارونی

0.46-0.55

دوازده عدد تخم مرغ

1.08

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

7.44

500 گرم پنیر

4

پنیر پارمزان

8

یک کیلوگرم سینه مرغ

3.96

گوشت قرمز (1 کیلوگرم)

7.45

سوسیس (1 کیلوگرم)

3-6

سیب (1 کیلوگرم)

1.33

گلابی (1 کیلوگرم)

1.8

موز (1 کیلوگرم)

0.94

خیار (1 کیلوگرم)

1.5-2.6

پرتغال (1 کیلوگرم)

1.26

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)

1.89

سیب زمینی (1 کیلوگرم)

0.49

پیاز (1 کیلوگرم)

0.43

بطری آب (1.5 لیتر)

0.57

کوکاکولا (2 لیتر)

1.45

0.5 لیتر آبجو

0.91

بورسیه تحصیل پرستاری در روسیه

اکثر دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل پرستاری در روسیه و یا علاقه مند به تحصیل در رشته های مختلف در کشور روسیه می باشند، تمایل دارند در صورت امکان جهت کاهش هزینه های خود از بورسیه تحصیلی این کشور استفاده نمایند. به صورت معمول دانشجویان جهت دریافت بورسیه از دانشگاه های روسیه با سه وضعیت مختلف روبرو می باشند که در این بخش از مقاله مورد بررسی قرار می گیرند.

وضعیت اول: در این وضعیت متقاضی دریافت بورسیه در روسیه یک دانشجوی خارجی است که باید جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور شهریه تحصیلی پرداخت نماید. در این حالت دانشگاه انتخابی توسط دانشجو آزمون ورودی برگزار نموده و دانشجو در صورت موفقیت در این آزمون می تواند بورسیه تحصیلی دریافت نماید.

وضعیت دوم: در این حالت دانشجویان بین المللی همانند خود دانشجویان روسی در آزمونی تحت عنوان unified state exam شرکت نموده و پس از قبولی موفق به دریافت بورسیه می گردند.

وضعیت سوم: این وضعیت برای دانشجویانی طراحی گردیده است که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های روسیه در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا دارند. متقاضیان در صورت داشتن شرایط لازم از جمله رزومه علمی و پژوهشی قوی، مقالات علمی دارای اعتبار و چاپ شده، موضوع قوی پایان نامه، معدل و ریز نمرات سطح بالای دروس می توانند از دانشگاه مربوطه در کشور روسیه بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایند.

بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی مختلف در کشور روسیه توسط ارگانی به نام Rossotrudnichestvo و با نظارت کامل دادگستری این کشور به دانشجویان بین المللی و داخلی دارای شرایط لازم اعطا می گردند. برای اخذ بورسیه از دانشگاه های روسیه دانشجویان بین المللی باید شایستگی و توانایی علمی خود را به اثبات برسانند. برخی از بورسیه های تحصیلی اعطایی به دانشجویان بین المللی در روسیه در جدول زیر قابل مشاهده است:

 

EEUA International Scholarship Foundation in Russia

 شامل شهریه کامل و هزینه خوابگاه

NRU Higher School of Economics International Master Awards in Russia

 شامل تخفیف پنجاه درصدی شهریه دانشگاه در دوره کارشناسی ارشد

Russian Scholarship Projects

شامل شهریه دانشگاه بصورت کامل

برترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل پرستاری

در این بخش جهت کمک به دانشجویان بین المللی در انتخاب بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل پرستاری در روسیه به بررسی تعدادی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی در روسیه می پردازیم.

آکادمی پزشکی مسکو (MMA): این آکادمی با نام اختصاری MMA بزرگترین و همچنین قدیمی ترین مؤسسه آموزش عالی پزشکی در روسیه است. این آکادمی دارای نقشی بسیار اساسی در توسعه تمامی مفاهیم و جنبه های مختلف علوم پزشکی ایفا می نماید.

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی مسکو (MSUMD): این دانشگاه متشکل از پنج دانشکده در زمینه پزشکی، پزشکی عمومی، علوم پرستاری، علوم مربوط به دندانپزشکی، آموزش حرفه ای رشته دندانپزشکی و تحصیلات تکمیلی می باشد. جهت تحصیل در دوره های تخصص پزشکی دانشجویان باید وارد این دانشگاه شوند.

دانشگاه دولتی پزشکی روسیه (RSMU): این دانشگاه که در شهر مسکو قرار گرفته است، از قدیمی ترین، بهترین و همچنین معتبرترین دانشگاه های موجود در این کشور است. در حال حاضر حدود 7000 دانشجو در رشته های پزشکی، زیست پزشکی و پزشکی اطفال در این دانشگاه در حال تحصیل می باشند.

آکادمی دولتی پزشکی سنت پترزبورگ (SPSMA): این دانشگاه با صد سال سابقه در زمینه ارائه دروس تخصصی رشته پزشکی بالینی و دروس رشته پیشگیری از بیماری یکی از بهترین دانشگاه های گزشکی کشور روسیه است.

دانشگاه دولتی پزشکی ریازان: در این دانشگاه آموزش به سه زبان روسی، انگلیسی و فرانسه می باشد و به همین دلیل در سطح بین المللی شناخته شده است.

مؤسسه دولتی پزشکی باشقیر: در این دانشگاه در حال حاضر رشته های پرستاری، رشته پزشکی اطفال، رشته داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی ارائه می گردد.

دانشگاه دولتی پزشکی کوبان: این دانشگاه واقع در کراسنودار به شدت از دانشجویان خارجی استقبال می نماید و حدود 15 درصد دانشجویان این دانشگاه را اتباع غیر روسی تشکیل می دهند.

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی روسیه

جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور روسیه، دانشجویان باید مدارک ذکر شده در زیر را آماده و برای دانشگاه مربوطه ارسال نمایند:

 • فرم درخواست پذیرش تحصیلی در رشته پرستاری
 • مدارک تحصیلی گذشته به همراه تمامی ریز نمرات مربوط به تمامی دروس
 • عکس
 • گواهی نشان دهنده سلامت پزشکی
 • رزومه تحصیلی و علمی قوی
 • توصیه نامه از جانب اساتید پیشین در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان با نمره مورد نیاز دانشگاه مربوطه

دانشجویان و افراد علاقه مند به تحصیل پرستاری در روسیه در صورت موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های پزشکی این کشور باید تمامی مدارک ضروری عبارت از گذرنامه معتبر، یک قطعه عکس استاندارد، گواهی نشان دهنده سلامت پزشکی و نامه اخذ پذیرش دانشگاه را جهت دریافت ویزای تحصیلی و دانشجویی کشور روسیه آماده نموده و تحویل سفارت این کشور بدهند. در صورت متاهل بودن دانشجو، متقاضی در صورت داشتن تمکن مالی می تواند برای خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می گردند درخواست ویزای همراه نماید. جهت جلوگیری از رد شدن ویزا و تسریع روند دریافت ویزا متقاضیان و دانشجویان تحصیل پرستاری در روسیه بهتر است از مشاوره کارشناسان مطلع و آگاه مهاجرتی نظیر موسسه ملک پور بهره مند گردند.

شرایط کار و مهاجرت پرستاران به روسیه

یکی از موضوعات دارای اهمیت برای دانشجویان در حال تحصیل پرستاری در روسیه شرایط کار و مهاجرت به کشور روسیه از این طریق می باشد. دانشجویان رشته پرستاری پس از فارغ التحصیلی به راحتی می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. با توجه به موقعیت های شغلی موجود در روسیه برای پرستاران، آموزش و پرورش این کشور مراکز کارآموزی را برای دانشجویان در نظر گرفته است که پرستاران در این مراکز مشغول به کار شده و از جانب دولت حقوق و دستمزد دریافت می نمایند. تمامی فعالیت های مربوط به پرستاران در روسیه با نظارت مستقیم پزشکان انجام می شود. پرستارانی که در کشور روسیه مشغول به کار می گردند، هر 5 سال جهت حفظ موقعیت شغلی خود باید تغییر مکان داده و در بخش های مختلف این کشور به کار بپردازند. لازم به ذکر است که کشور روسیه کمتر اقدام به جذب پرستار از خارج کشور می نماید و دانشجویان تحصیل پرستاری در روسیه با شانس سطح بالاتری جهت اشتغال به کار در این کشور مواجه می باشند. حقوق پرستاری در روسیه بصورت میانگین 17 هزار دلار می باشد.

میزان بیکاری در کشور روسیه در نمودار زیر نشان داده شده است:

تحصیل پرستاری در روسیه


_____________سخن پایانی_____________

در این مقاله تمامی شرایط مربوط به پذیرش و هزینه تحصیل پرستاری روسیه به صورت کامل و دقیق مورد بررسی قرار گرفت. کشور روسیه با توجه به هزینه های مناسب و دانشگاه های با کیفیت شرایط مناسبی را برای دانشجویان پرستاری جهت تحصیل در رشته پرستاری برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده اند. طول دوره تحصیل پرستاری در روسیه 4 سال است و شرایط دریافت بورسیه برای دانشجویان با توجه به شرایطی که در این مقاله ذکر گردیدند امکان‌پذیر می باشد. دانشجویان فارغ التحصیل رشته پرستاری از دانشگاه های روسیه با شرایط مطلوب اشتغال به کار در مراکز درمانی و بیمارستان های این کشور روبرو می باشند. دانشجویان متاهل در حال تحصیل در کشور روسیه می توانند از طریق درخواست ویزای همراه برای خانواده خود، در طول تحصیل در کنار همسر و فرزندان خود در روسیه زندگی نمایند. جهت دریافت اطلاعات کاملتر و مشاوره در رابطه با این موضوع و اعزام دانشجو به تمامی کشورها از مشاوره موسسه ملک پور بهره مند گردید و یا سوالات خود را در باکس زیر مطرح نمایید تا هر چه سریعتر پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
نسترن مجد
سلام من دیپلم انسانی دارم برای رشته پرستاری برای کدوم دانشگاه های روسیه میتونم اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز دانشگاه های بسیاری در زمینه پرستاری وجود دارد. این مورد را میتوانید در گوگل سرچ نمایید‌.
مشاوره رایگان