دانشگاه های روسیه

بدون نظر

دانشگاه های روسیه

روسیه به عنوان وسیع ترین کشور دنیا، هر ساله پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر دنیا و علی الخصوص دانشجویان آسیایی است. اگرچه کیفیت بسیاری از دانشگاه های روسیه را نمی توان با دانشگاه های معتبر دنیا مقایسه کرد اما به دلیل کاهش هزینه ها بسیاری از دانشجویان این کشور را به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب می نمایند. البته در این بین دانشگاه های متعددی هم وجود دارند که در این کشور از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند. با بررسی رتبه بندی دانشگاه های روسیه و معرفی بهترین دانشگاه های روسیه، می توانیم از شرایط دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم آگاه گردیم. موسسه ملک پور این مقاله را به منظور آشنایی بیشتر شما با دانشگاه های روسیه تهیه نموده است و امید است تا به سوالات متعدد شما در این زمینه پاسخ دهد. چنانچه بعد از خواندن این مقاله سوالی در مورد دانشگاه های روسیه داشته باشید این امکان برای شما فراهم شده است تا از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین موسسه استفاده نمایید.

مهم ترین مواردی که در این مقاله به آن اشاره شده است عبارتند از:

  • بررسی دانشگاه های روسیه
  • شرایط عمومی تحصیل در روسیه
  • رتبه بندی دانشگاه های روسیه
  • معرفی دانشگاه های برتر روسیه
  • هزینه تحصیل و زندگی در روسیه
  • سوالات متداول در زمینه دانشگاه های روسیه
  • سخن پایانی در باب دانشگاه های روسیه

خرید ملک در مالزیشرایط عمومی تحصیل در روسیه

آشنایی با نظام آموزش آکادمیک در کشور روسیه می تواند شروعی برای مطالب مرتبط با دانشگاه های روسیه باشد زیرا شما با آشنایی آن می توانید با سیستم آموزشی آشنا شده و مسیر خود را بیابید. البته خوب است تا شرایط مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های روسیه را نیز بررسی نماییم تا بدانید که با داشتن چه شرایطی می توانید برای ورود به دانشگاه های روسیه اقدام نمایید. دانشجویان ایرانی که می خواهند بعد از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی به کشور برگردند و در ایران مشغول به کار شوند باید حتما این موضوع را مد نظر قرار دهند که دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران را برای تحصیل انتخاب نمایند. دانشجویان بین المللی در این کشور می توانند به هر دو زبان روسی و انگلیسی تحصیل نمایند که قطعاً تحصیل به زبان انگلیسی هزینه نسبتاً بیشتری برای دانشجو خواهد داشت.

دانشجویان در روسیه مانند بسیاری از کشورهای دنیا پس از دریافت مدرک دیپلم می توانند وارد دانشگاه شوند و تحصیلات آکادمیک خود را دنبال کنند و تا بالاترین درجات علمی را در دانشگاه های روسیه طی کنند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های روسیه باید مدارک تحصیلی، مدرک زبان، مدارک شناسایی و سایر موارد را به درستی تهیه و به سفارت ارائه نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی روسیه را دریافت کنند. البته دانشگاه های روسیه برای پذیرش از دانشجویان ریز نمرات تحصیلی، مدرک زبان معتبر در حد آیلتس 6 و یا بالاتر برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا می خواهند که علاوه بر آن دانشجو باید شهریه سالانه را نیز به حساب دانشگاه واریز نماید. شهریه دانشگاه های روسیه و شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند معمولاً بسته به مقطع تحصیلی و رتبه دانشگاه می تواند مبلغی در حدود 10.000 دلار باشد.

رتبه بندی دانشگاه های روسیه

در این بخش به تحلیل و بررسی رتبه بندی دانشگاه های روسیه خواهیم پرداخت و مطابق رتبه بندی QS آنها را مقایسه خواهیم نمود. QS یکی از معتبرترین معیارهای رتبه بندی در دنیاست که هر ساله دانشگاه ها را بر اساس معیارهای مشخصی رتبه بندی می کند و دانشگاه های دنیا همواره در تلاش هستند تا در این رتبه بندی جایگاه بالاتری کسب کنند. اما جالب است بدانید دانشگاه های روسیه رتبه های خوبی در دنیا دارند و تعداد زیادی از دانشگاه های روسیه رتبه های زیر 1000 دارند و حتی دانشگاه MSU رتبه زیر 100 دارد. این نشان از کیفیت مطلوب دانشگاه های برتر این کشور و سطح خوب آموزشی در دانشگاه های روسیه است که توانسته اند تا امکانات و استانداردهای لازم را در اختیار دانشجویان قرار دهند. در لیستی که تهیه شده است می توانید با 15 دانشگاه برتر کشور روسیه آشنا شوید.

 

رتبه در روسیه

رتبه QS

نام دانشگاه

1

84

Lomonosov Moscow State University (MSU)

2

231

Novosibirsk State University

3

234

St Petersburg University

4

268

Tomsk State University

5

284

Bauman Moscow State Technical University

6

302

Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT)

7

322

Higher School of Economics (HSE)

8

329

National Research Nuclear University MEPhI (Moscow Engineering Physics Institute)

9

364

Ural Federal University

10

366

MGIMO University

11

387

Tomsk Polytechnic University

12

392

Kazan Federal University

13

392

Peoples' Friendship University of Russia

14

436

ITMO University

15

439

Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University

معرفی دانشگاه های برتر روسیه

اکنون که با نام بهترین دانشگاه های روسیه که در عنوان قبل مورد بررسی قرار گرفت آشنا شدید، خوب است تا برخی از آنها را با جزئیات بیشتری بشناسیم و اطلاعاتی در خصوص تاریخچه و شرایطشان کسب کنید. البته اطلاعات ارائه شده در این قسمت کلی بوده و دانشجویانی که قصد اقدام برای هر کدام از دانشگاه ها را دارند می توانند به سایت رسمی دانشگاه مراجعه نمایند تا اطلاعات کاملی در خصوص آن بدست آورند. با توجه به اینکه مطالب مقاله توسط تیم تحقیقاتی موسسه ملک پور تهیه شده است، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی بوده و شرعاً نیز حرام می باشد. با توجه به مواردی که مطرح شد دانشگاه های برتر روسیه را معرفی می کنیم.

  • (Lomonosov Moscow State University (MSU

اولین دانشگاه دانشگاه لومونسف است که یکی از بهترین دانشگاه های روسیه می باشد. این دانشگاه چندین سال است که در رتبه بندی دانشگاه های روسیه در جایگاه اول قرار دارد و رتبه کنونی آن در جهان 84 است. این دانشگاه در سال 1755 میلادی تاسیس شده است و به نام دانشگاه ملی مسکو نیز شناخته می شود. این دانشگاه دولتی هر ساله حدود 30 هزار دانشجو دارد که در بیش از 200 رشته تحصیلی و در مقاطع مختلف مشغوب تحصیل هستند. تعداد دانشجویان بین المللی که معمولاً در این دانشگاه مشغول به تحصیلی می باشند حدود 4000 نفر است. نکته مهم این دانشگاه این است که دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید به زبان روسی آشنایی داشته باشند زیرا بسیاری از دوره های آن به تنها به زبان روسی ارائه می گردند.

  • Novosibirsk State University

دانشگاه نووسیبیرسک را نمی توان جزو دانشگاه های قدیمی روسیه دانست زیرا این دانشگاه در سال 1959 میلادی در شهر نووسیبیرسک که در قسمت آسیایی روسیه قرار دارد تاسیس شده است و 81 سال قدمت دارد. این دانشگاه به سرعت رشد کرده و خود را به جمع دانشگاه های با کیفیت بالا رسانده است. این دانشگاه نهایتاً می تواند 6000 دانشجو بپذیرد که حدود 1000 نفر از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهد. نکته جالب برای دانشجویان پزشکی ایرانی این است که دانشجویان رشته پزشکی در این کشور 3 سال به زبان انگلیسی درس می خوانند و در کنار آن زبان روسی را نیز یاد می گیرند و از سال چهارم به زبان روسی آموزش می بینند. دانشجویان در این دانشگاه مدرک خود را به زبان روسی دریافت می کند که برای دانشجویان ایرانی مورد پسند است چون مدرکشان مورد تایید وزارت علوم نیز می باشد.

  • St Petersburg University

دانشگاه ملی سن پترزبورگ را می توان یکی از اولین و معتبرترین دانشگاه های روسیه به شمار آورد زیرا در سال 1724 میلادی تاسیس شد و از همان ابتدا از مهم ترین پروفسورهای دنیا برای تحصیل در آن استفاده می نمودند. این دانشگاه سالانه پذیرای 30000 دانشجو است که حدود 10 درصد آن را دانشجویان خارجی تشکیل می دهد. از دیرباز این دانشگاه محل تحصیل افراد مشهوری همچون ولادیمیر پوتین، دیمیتری مدودف، مندلیوف، چیبیشف، پاول دوروف، گاموف، اویلر، گرومف و بسیاری دیگر از دانشمندان، محققین و سیاستمداران بوده است.

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه از این جهت که متقاضی باید قبل از مهاجرت بودجه بندی لازم را برای خود در نظر بگیرد اهمیت بسیار بالایی دارد. در بودجه بندی برخی تصور می کنند که با کار دانشجویی هزینه های زندگی را جبران می کنند اما بهتر است در برآورد هزینه با فرض یک سال بدون درآمد را در نظر بگیرید تا در صورت عدم کسب درآمد به مشکلی برخورد نکنید. در مطالب قبل ذکر شد که هزینه های تحصیل در دانشگاه های روسیه ارزان تر از بسیاری از کشورهای دیگر و در حدود 10.000 دلار است اما در خصوص هزینه های زندگی در روسیه صحبتی نشد. دانشجویان باید توجه داشته باشند که هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند موسکو و سنت پترزبورگ هزینه بالاتری نسبت به سایر شهرهای این کشور دارد اما به طور میانگین می توان گفت که هزینه های زندگی در روسیه برای یک نفر حدود 300 الی 400 دلار در ماه است که نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مبلغ پایین تری است. شما در جدول زیر می توانید برخی از هزینه های روزمره زندگی در روسیه را مشاهده نمایید.

 

میانگین هزینه های زندگی در روسیه

شرح

هزینه (دلار)

 

شرح

هزینه (دلار)

غذا در رستوران معمولی

6.81

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

0.35

آب معدنی (0.33 لیتر)

0.42

تاکسی (1 کیلومتر)

0.20

شیر (1 لیتری)

0.84

گازوئیل (1 لیتر)

0.62

برنج (1 کیلو)

0.96

هزینه باشگاه (ماهیانه)

29.70

نان سفید (500 گرم)

0.49

هزینه انرژی (آب، برق و...)

96.77

تخم مرغ (12 عدد)

1.08

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

311

سیب (1 کیلو)

1.33

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

211

سیب زمینی (1 کیلو)

0.47

اینترنت

6.66

مک دونالد

3.41

سینما

4.09

کاپوچینو

1.67

شهریه مهدکودک خصوصی

222

بورسیه تحصیلی در پرتغال

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

یکی از دغدغه های دانشجویانی که قصد مهاجرت دارند یادگیری زبان است و در صورتی که تمایل دارید با متدی پیشرفته و سریع سطح زبان خود را افزایش دهید می توانید محصول دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC) را تهیه نمایید.

انتخاب دفتر مهاجرتی

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)


سوالات متداول راجع به دانشگاه های روسیه

✅ دانشجویان می توانند به غیر از زبان روسی، به زبان انگلیسی هم تحصیل کنند؟

بله، در صورت تمایل برای تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه، نیاز به ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 و پرداخت هزینه می باشد.

✅ هزینه تحصیل برای دانشجویان در کشور روسیه به صورت حدودی چقدر است؟

دانشجویان بسته به رشته و دانشگاه هزینه های متفاوتی دارند و به طور معمول حدود 5 الی 10 هزار یورو هزینه خواهند داشت.

✅ آیا دانشجویان ایرانی می توانند از بورسیه های تحصیلی در روسیه استفاده کنند؟

بله، این امکان برای تمام دانشجویان بین المللی وجود دارد. اغلب دانشجویان برتر دانشگاه ها شامل بورسیه های خوبی می شوند.

✅ هزینه های زندگی یک دانشجو در روسیه حدوداً چقدر است؟

زندگی در روسیه در شهرهای مختلف هزینه های متفاوتی دارد اما به صورت حدودی می توان گفت هزینه های زندگی یک نفر حدود 300 تا 400 یورو در ماه است.


_____________سخن پایانی در باب دانشگاه های روسیه_____________

موضوعات متعددی حول دانشگاه های روسیه را مورد تحلیل و بررسی علمی قرار دادیم. از جمله مهم ترین مواردی که در این مقاله به آن اشاره شد می توانیم شهریه دانشگاه های روسیه و شرایط تحصیل در کشور روسیه، رتبه بندی دانشگاه های روسیه، معرفی بهترین دانشگاه های روسیه و هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه را نام ببریم. با توجه به این موارد می توانیم بگوییم که پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور یکی از اصلی ترین نکات مثبت تحصیل در دانشگاه های روسیه به شمار می رود و یادگیری زبان روسی از دشواری های این مسیر است. در بخش پایانی باید به این اشاره کنیم که در این مقاله مواردی مثل رتبه بندی دانشگاه های روسیه، بهترین دانشگاه های روسیه، هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه را کاملاً بررسی کردیم. به علت پایین بودن نسبی هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه، تحصیل در روسیه مورد توجه قرار گرفته است. موسسه ملک پور در این مقاله تلاش کرده است تا شما را با دانشگاه های روسیه آشنا سازد و مطالب مفیدی در زمینه تحصیل در این کشور در اختیار شما قرار دهد. چنانچه با مطالعه این مقاله، سوالی در زمینه تحصیل در دانشگاه های روسیه دارید می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و یا فرم تماس را کامل کنید تا مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. علاوه بر این، طرح سوال در انتهای مقاله نیز منجر به دریافت پاسخ آن در مدت زمان کوتاهی می شود.

امتیاز 5 از 5 ( 3 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان