تحصیل مهندسی در رومانی

12 اسفند 1401 6 نظر

 

تحصیل مهندسی در رومانی، شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در رومانی، شرایط اقامت پس از تحصیل مهندسی در رومانی، ویزای تحصیلی رومانی، دانشگاه مهندسی در رومانی و مهاجرت تحصیلی به رومانی در این مقاله به صورت علمی و تخصصی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. شرایط تحصیل مهندسی در رومانی به صورت رایگان چگونه است؟ هزینه های تحصیل مهندسی در رومانی چقدر است؟ معایب زندگی در رومانی چیست؟ آیا می توان پس از تحصیل مهندسی در رومانی در این کشور مشغول به کار شد؟ به این سوالات و سوالات مشابه در مورد تحصیل مهندسی در رومانی در این مقاله پاسخ داده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل مهندسی در رومانی و بررسی شرایط خود می توانید با موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل نمائید و از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین حاذق و با تجربه این موسسه بهره مند شوید. هم چنین می توانید با مراجعه به وبسایت موسسه ملک پور از مقالات گوناگون این وبسایت در زمینه مهاجرت تحصیلی و سایر روش های مهاجرتی به بسیاری از کشورها بهره مند گردید. ما در این مقاله به بررسی موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

 • شرایط تحصیل مهندسی در رومانی
 • تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع لیسانس
 • تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع فوق لیسانس
 • تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع دکتری
 • هزینه تحصیل مهندسی در رومانی
 • هزینه های زندگی در رومانی
 • تحصیل مهندسی در رومانی به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل مهندسی در رومانی به زبان انگلیسی
 • مدارک مورد نیاز تحصیل مهندسی در رومانی
 • ویزای همراه تحصیل مهندسی در رومانی
 • وضعیت اقامت پس از تحصیل مهندسی در رومانی
 • سوالات متداول راجع به تحصیل مهندسی در رومانی
 • تحصیل مهندسی در رومانی و سخن پایانی

تحصیل مهندسی در رومانیشرایط تحصیل مهندسی در رومانی

کشور رومانی در جنوب شرقی اروپای مرکزی قرار دارد و توسط کشورهای مجارستان، صربستان، بلغارستان، اوکراین و جمهوری مولداوی احاطه شده است. رومانی یکی از امن ترین کشورها در اروپا محسوب می شود. رومانی به علت داشتن آب و هوای مناسب و جاذبه های طبیعی و تاریخی یکی از مقاصد گردشگری در اروپا می باشد. کشور رومانی در طی سال به طور متوسط ۲۱۰ روز آفتابی می باشد.

تحصیلات عالیه و دانشگاهی در کشور رومانی سابقه بسیار طولانی و تاریخی دارد. بیش از ۱۰۰ دانشگاه در رومانی وجود دارد که در مجموع بیش از ۱۰۰۰ برنامه تحصیلی را در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهند. هزینه های تحصیل مهندسی در رومانی براساس رشته و دانشگاه متفاوت است اما به طور معمول هزینه تحصیل مهندسی در رومانی در هر سال تحصیلی بین۳۰۰۰ یورو تا ۶۳۰۰ یورو می باشد. بسته به محل تحصیل و همچنین ملیت دانشجو برخی از برنامه های ارائه شده در دانشگاه های رومانی ممکن است ارزان تر و برخی دیگر گران تر باشند.

دریافت ویزای تحصیلی رومانی برای تحصیل مهندسی در رومانی به تابعیت شما بستگی دارد. اتباع اتحادیه اروپا و همچنین شهروندان ژاپن، کره جنوبی، مالزی، استرالیا، نیوزیلند، سنگاپور، هنگ کنگ، صربستان، امارات، مولداوی، نروژ، سوئیس و ایالات متحده آمریکا یا کانادا برای تحصیل مهندسی در رومانی از دریافت ویزای تحصیلی رومانی معاف هستند. شهروندان سایر کشورها برای تحصیل در رومانی نیاز به ویزای دانشجویی دارند. رومانی عضو کشورهای اتحادیه اروپا و (EEA (European Economic Area است. تمام مدارک تحصیلی از دانشگاه های معتبر اتحادیه اروپا و EEA به طور خودکار در تمام اروپا و سایر کشورهای دنیا شناخته شده و دارای اعتبار می باشند. به طور کلی، تحصیلات دانشگاهی در کشور رومانی شهرت جهانی دارد. دانشگاه های رومانی و کالج های این کشور پذیرای هزاران دانشجو از سراسر جهان به ویژه از کشورهای در حال توسعه بوده و می باشد.

تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع لیسانس

تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع لیسانس در رشته های مهندسی عمران، مهندسی فناوری اطلاعات، مکانیک، انرژی، برق، مهندسی برق و الکترونیک، هوانوردی، جغرافیا، فیزیک، زیست شناسی، مدیریت کیفیت مواد غذایی، دامپزشکی، جغرافیای گردشگری، جهانگردی، مدیریت و برنامه ریزی به زبان انگلیسی فراهم می باشد. میانگین هزینه تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های رومانی ۲۴۰۰ یورو در سال می باشد. تحصیل مهندسی در رومانی علاوه بر زبان انگلیسی به زبان های دیگر از جمله آلمانی، فرانسوی و رومانیایی نیز امکان پذیر است. طول دوره تحصیل در دانشگاه های رومانی در مقطع کارشناسی بسته به رشته تحصیلی متفاوت است. تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع کارشناسی معمولاً ۴ سال طول می کشد.

طول دوره تحصیلات کارشناسی در رومانی با توجه به رشته تحصیلی:

 • ۶ ترم (۳ سال): برای رشته های، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم اقتصادی، حقوق، علوم سیاسی، هنرهای زیبا و ورزش
 • ۸ ترم (۴ سال): برای علوم فنی، مهندسی، مهندسی فنی، کشاورزی و جنگلداری
 • ۱۲ ترم (۶ سال): برای پزشکی عمومی، دندانپزشکی، دامپزشکی و معماری

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های رومانی با توجه به زبانی که قصد دارید با آن به تحصیل مهندسی در رومانی بپردازید ممکن است مدرک زبان متفاوتی از شما درخواست شود. معمولاً مدرک مورد نیاز برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه های رومانی به زبان انگلیسی آیلتس ۶ می باشد. البته امکان دریافت پذیرش از برخی از دانشگاه های این کشور با نمره آیلتس پایین تر نیز وجود دارد. 

تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رومانی به صورت دوره های تمام وقت، نیمه وقت و همچنین آموزش از راه دور امکان پذیر می باشد. البته بیشتر دانشجویان بین المللی که به قصد تحصیل مهندسی در رومانی به این کشور مهاجرت می کنند در دوره های تمام وقت به تحصیل می پردازند. تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً ۲ سال طول می کشد. میانگین هزینه تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های رومانی ۲۷۰۰ یورو در سال می باشد. اعتبار و ارزش مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه های رومانی در سیستم ECTS (The European Credit Transfer and Accumulation System) دارای ۹۰ تا ۱۲۰ امتیاز می باشد. ECTS چارچوب مشترکی را برای سنجش پیشرفت تحصیلی در سیستم های آموزش عالی اروپا فراهم می کند. اصل این است که هر کجا تصمیم به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا می گیرید، وضعیت تحصیلات دانشگاهی شما باید از طریق ارزش اعتبار ECTS در سطح بین المللی قابل شناسایی باشد.

واحدهای درسی مقطع کارشناسی ارشد در رومانی شامل سخنرانی ها، سمینارها، کلاس های آزمایشگاهی، تهیه و ارائه پروژه می باشد. برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد تحصیل مهندسی در رومانی شما باید تعدادی واحد درسی اجباری و همچنین تعدادی واحد درسی اختیاری را پاس کنید. همانند سایر کشورها، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در رومانی ملزم به تهیه پایان نامه نهایی خواهند بود. این پایان نامه معمولاً به صورت یک موضوع تحقیق در مورد موضوعی که خود انتخاب کرده اید می باشد. برخلاف انگلستان، پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رومانی معمولاً با استفاده از یک آزمون شفاهی ارزیابی می شود. شما موضوع پایان نامه و تحقیق خود را ارائه خواهید داد و به سوالات مربوط به یافته های خود پاسخ خواهید داد و از آن دفاع خواهید کرد. در جدول زیر اطلاعات کلی در مورد تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های رومانی ارائه شده است:

 

جزئیات تحصیل کارشناسی ارشد در رومانی

۳۰۶

دانشگاه ها

Alexandru Ioan Cuza University

قدیمی ترین دانشگاه

۲۹,۱۱۲

تعداد دانشجویان بین المللی

۲ سال

طول دوره تحصیلی

۱,۱۷۸یورو

شهریه معمول

اکتبر تا جولای

سال تحصیلی

تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع دکتری

تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع دکترا نیز ارائه شده است. اما دریافت پذیرش برای تحصیل مهندسی در رومانی در مقطع دکترا به ویژه اگر شما دوره تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رومانی نبوده باشید کار بسیار دشواری خواهد بود. همانند بسیاری دیگر از کشورها شما برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا نیازمند ارائه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر و مورد تایید، مقالات معتبر علمی(ISI)، توصیه نامه از جانب اساتید، انگیزه نامه، مدرک زبان، موضوع پایان نامه (تز دکترا) و یک استاد راهنما خواهید بود. سخت ترین مرحله پیدا کردن یک استاد راهنما در کشور رومانی خواهد بود. به ویژه اگر شما در رومانی حضور نداشته باشید. زیرا نه تنها برقراری ارتباط با استاد برای شما نسبت به دانشجویی که در رومانی تحصیل کرده است سخت تر خواهد بود. بلکه بیشتر اساتید ترجیح می دهند که اولویت را برای دانشجویانی قرار بدهند که قبلاً با آن ها کلاس داشته اند. این مقاله توسط موسسه مشاوره ای MIE تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد. مدت زمان دوره تحصیل در مقطع دکترا معمولاً بین ۳ تا ۴ سال می باشد (۱۸۰اعتبار ECTS) و شامل یک پروژه تحقیقاتی مستقل همراه با یک برنامه دانشگاهی ساختار یافته است. تحصیل دکترا در رومانی به صورت تمام وقت، پاره وقت و همچنین به صورت آنلاین (به جز رشته پزشکی) در دانشگاه های رومانی و در مؤسسات تحقیقاتی رومانی امکان پذیر می باشد. برنامه های تحصیلات تکمیلی ارائه شده توسط سیستم آموزشی رومانی عبارتند از:

 • برنامه های فوق دکترا: با حداقل مدت زمان یک سال
 • مطالعات تخصصی: با مدت زمان دو ترم یا بیشتر

همان طور که اشاره شد برای درخواست پذیرش دکترا در دانشگاه رومانی، باید یک استاد راهنما انتخاب کنید که تخصص او با رشته تحصیلی شما مطابقت داشته باشد. استاد راهنما در طول دوره تحصیل شما یک منبع پشتیبانی، مشاوره و تخصص بسیار ارزشمند خواهند بود. معمولاً در اتمام پایان دوره تحصیل در مقطع دکترا شما باید از پایان نامه خود به صورت علنی دفاع کنید. این امر توسط استاد راهنما شما سازماندهی می شود، وی برای بررسی پایان نامه شما یک كمیته مستقل متشكل از خود و بازرسان از داخل و خارج دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید ایجاد می كند. پس از بحث درباره پایان نامه شما، کمیته در مورد استاندارد کار شما رای خواهد داد و در صورت تصویب، عنوان دکتر به شما اعطا می شود.

هزینه تحصیل مهندسی در رومانی

تحصیل مهندسی در رومانی در بیشتر دانشگاه های این کشور دارای شهریه می باشد. دولت رومانی به منظور پیشرفت سطح علمی و آموزشی در این کشور به برخی از دانشگاه های دولتی رومانی کمک هزینه و یارانه پرداخت می کند. دانشجویان بین المللی نیز می توانند از مزایای این کمک هزینه ها بهره مند شوند. بدین معنی که در صورت دارا بودن شرایط لازم امکان تحصیل دانشجویان بین المللی نیز در دانشگاه های کشور رومانی با هزینه پایین وجود دارد و تحصیل با هزینه کم تنها مختص به اتباع کشور رومانی نمی باشد. از آن جایی که دولت رومانی به دانشگاه های خصوصی رومانی یارانه پرداخت نمی کند کلیه دانشجویانی که در دانشگاه های خصوصی رومانی به تحصیل می پردازند ملزم به پرداخت شهریه می باشند. میزان هزینه ها به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. هزینه های تحصیل مهندسی در رومانی به طور متوسط بین ۱۵۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی رومانی و مؤسسات خصوصی آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی این کشور گران تر می باشد. همچنین تحصیل در رشته های پزشکی، هنر و نمایش نسبت به سایر رشته ها از هزینه بیشتری برخوردار است.

دانشجویان بین المللی که برای تحصیل مهندسی در رومانی به ویزا نیاز دارند باید شهریه دانشگاه را برای سال اول قبل از درخواست ویزا به طور کامل پرداخت نمایند. همچنین از سال دوم نیز باید شهریه آن سال تحصیلی را به صورت یک جا پرداخت نمایند. دانشجویانی که نیازی به ویزای دانشجویی رومانی ندارند، می توانند شهریه دانشگاه را به صورت یک جا، در دو قسط (شروع هر ترم) یا اقساط سه ماهه پرداخت نمایند. در جدول زیر هزینه های تحصیل در رومانی در رشته ها مختلف ارائه شده است:

 

هزینه دکترا (یورو در سال)

هزینه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (یورو در سال)

رشته های درسی

1980 - 2700

1980 - 2700

دوره زبان رومانیایی

2610 - 2900

2430 - 2700

Technics, Agronomy,

Science, Mathematics and Sports

3330 - 3700

 3150 - 3500

معماری

2160 - 2400

1980 - 2200

مطالعات اجتماعی، روانشناسی و اقتصاد

3800 - 7000

 3200 - 5000

پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

3960 - 4400

3780 - 4200

موسیقی و هنر

6930 - 7700

6750 - 7500

Musical interpretation, Theatre

8730 - 9700

8550 - 9500

فیلم

هزینه های زندگی در رومانی

تحصیل مهندسی در رومانی علاوه بر هزینه های تحصیل شامل هزینه های زندگی در رومانی نیز می شود. هزینه زندگی دانشجویی در رومانی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی چندان گران نیست، اما مبلغ ماهانه بسته به سبک زندگی هر دانشجوی بین المللی متفاوت است. با این وجود، با داشتن ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه، یک دانشجوی بین المللی می تواند بسیار راحت زندگی کند و از تحصیلات دانشگاهی مقرون به صرفه در رومانی برخوردار شود. پایتخت رومانی، بخارست، برای زندگی در حدود ۵۰ درصد ارزان تر از لندن است، با اجاره ای که ۸۷ درصد کمتر از نیویورک است. همچنین در رومانی همه دانش آموزان کارت حمل و نقل رایگان دریافت می کنند که زندگی دانشجویی را مقرون به صرفه تر می کند. برای کالاهای اساسی رومانی دارای کمترین قیمت در اتحادیه اروپا است.

هزینه زندگی در رومانی برای یک خانواده چهار نفره در حدود ۲۳۲۳ دلار در ماه و برای یک فرد مجرد در حدود ۱۰۴۸ دلار در ماه می باشد. هزینه زندگی در رومانی ارزان تر از ۶۹ درصد کشورهای اروپای شرقی است. همچنین هزینه زندگی در رومانی ارزانتر از ۷۶ درصد کشورهای جهان است. در مقایسه با ایران هزینه زندگی در رومانی بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن ۶,۸۲ درصد ارزان تر از ایران می باشد. همچنین هزینه اجاره مسکن در رومانی ۴۲,۹۳ درصد ارزان تر از ایران است. بنابرین فردی که برای تحصیل مهندسی در رومانی به این کشور مهاجرت کرده است در صورتی که خانواده خود را نیز به همراه ببرد می تواند از بابت تأمین هزینه های زندگی خود و خانواده خود در رومانی تا حد زیادی آسوده خاطر باشد. زیرا هزینه های زندگی در رومانی در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر می باشد. در جدول زیر قیمت برخی از کالاها و خدمات در کشور رومانی ارائه شده است:

 

نام کالا و یا خدمات

هزینه (دلار آمریکا)

غذا برای ۲ نفر در رستوران میان رده

29.46 $

۱ لیتر شیر

1.13 $

۱ کیلوگرم برنج

1.22 $

۱۲ عدد تخم مرغ

2.40 $

۱ کیلو گرم پنیر محلی

5.89 $

۱ کیلو گرم فیله مرغ

5.15 $

۱ کیلو گرم سیب

1.02 $

۱ کیلو گرم موز

1.35 $

۱ کیلو گرم پرتقال

1.29 $

۱ کیلو گرم پیاز

0.69 $

۱ کیلو گرم سیب زمینی

0.66 $

۱ لیتر بنزین

1.32 $

اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر

350.25 $

اجاره آپارتمان ۱ خوابه در خارج از مرکز شهر

255.94 $

اجاره آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر

599.58$

اجاره آپارتمان ۳ خوابه در خارج از مرکز شهر

436.22 $

تحصیل مهندسی در رومانی به همراه بورس تحصیلی

تحصیل مهندسی در رومانی همراه با بورسیه تحصیلی برای دانشجویان امکان پذیر می باشد. دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های رومانی مشغول به تحصیل هستند می توانند در صورت دارا بودن شرایط لازم بورسیه های تحصیلی رومانی را دریافت کنند. بورس های تحصیلی رومانی انواع مختلفی دارند. برخی از این بورس های تحصیلی توسط دولت رومانی ارائه می شوند و برخی توسط دانشگاه ها و سازمان های خصوصی رومانی. دولت رومانی با هدف افزایش سطح کیفیت آموزش و همچنین ارتقا سطح علمی کمک های سخاوتمندانه ای به دانشجویان، از جمله حذف کامل هزینه ها، ارائه می دهد. کلیه دانشجویان اتحادیه اروپا حق دریافت کمک هزینه مشابه دانشجویان رومانیایی را دارند.

برای دانشجویان بین المللی که شهروند کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند نیز برخی از کمک های بلاعوض ویژه وجود دارد. کمک هزینه ها معمولاً بر اساس شایستگی تحصیلی مانند معدل، سطح زبان و کیفیت تحصیل یا شرایط اجتماعی دانشجو اعطا می شود. توجه داشته باشید که داوطلبان بورسیه تحصیلی رومانی باید حداقل یک سال زودتر درخواست خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی رومانی به سازمان بورسیه بین المللی رومانی یا دانشگاه های خصوصی رومانی ارائه بدهند. در جدول زیر برخی از بورسیه های تحصیلی رومانی که توسط دولت رومانی و یا دانشگاه های رومانی اعطا می شود ارائه شده است:

 

برای دانشجویان بین المللی که اتباع هر کشور غیر اتحادیه اروپا باشند.

 برای تمامی رشته ها.

برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا.

این بورسیه تمام مدت تحصیل دانشجو را ساپورت می کند.

تخفیف کل هزینه شهریه دانشگاه.

اقامت رایگان در خوابگاه دانشگاه.

کمک هزینه ماهانه ۶۵ یورو برای مقطع کارشناسی.

کمک هزینه ماهانه ۷۵ یورو برای مقطع کارشناسی ارشد.

کمک هزینه ماهانه ۸۵ یورو برای مقطع دکترا.

این بورسیه شامل غذا، حمل و نقل بین المللی و محلی نمی شوند.

Romanian Government Scholarships 2020/2021 for International Students

 

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه های رومانی است.

این برنامه انواع مختلفی از بورس تحصیلی را برای دوره های کارشناسی و همچنین کارشناسی ارشد اعطا می کند.

این برنامه شامل بورس های تحصیلی عملکرد علمی، بورس های تحصیلی شایسته و بورسیه های ویژه است.

بودجه برخی از این بورسیه ها توسط خود دانشگاه و برخی دیگر از آژانس های مختلف تأمین می شود.

کلیه دانشجویان دانشگاه می توانند بر اساس ضوابط واجد شرایط بودن، برای این بورسیه ها درخواست دهند

University of Bucharest

هر ساله، وزارت اقتصاد، انرژی و محیط کسب و کار، رومانی ۴۰ بورس تحصیلی به شهروندان خارجی ارائه می دهد.

دانشجویانی که می توانند روابط اقتصادی بین رومانی و کشور خود را ارتقا دهند برای بورس تحصیلی انتخاب می شوند.

این بورسیه ها به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد.

اولویت با متقاضیان دارای زمینه های تحصیلی خاص از جمله تجارت، علوم فنی و مهندسی، علوم کشاورزی و نفت و گاز است.

این بورس تحصیلی معافیت از شهریه، اقامت رایگان و کمک هزینه ماهانه را فراهم می کند.

یک دوره آمادگی یک ساله برای مطالعه زبان رومانیایی نیز تحت این برنامه قرار دارد.

هزینه های حمل و نقل بین المللی، حمل و نقل محلی و سایر هزینه های مربوطه به عهده دانشجویان است.

Scholarships to Foreign Citizens by Ministry of Economy, Energy and Business Environment

تحصیل مهندسی در رومانی به زبان انگلیسی

تحصیل مهندسی در رومانی به زبان های آلمانی، فرانسوی، رومانیایی و انگلیسی امکان پذیر است. اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی به کشوری هستید که امکان تحصیل به زبان انگلیسی با هزینه مناسب برای شما فراهم باشد رومانی می تواند یکی از گزینه های بسیار مناسب باشد. زیرا معمولاً تحصیل به زبان انگلیسی در کشورهایی که زبان انگلیسی زبان رسمی آن ها نمی باشد در دانشگاه ها و مؤسسات خصوصی فراهم است و هزینه نسبتاً بالایی دارد. بسیاری از رشته های مهندسی در رومانی در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی ارائه شده است.

بنابرین اگر اولویت شما برای مهاجرت تحصیلی، تحصیل به زبان انگلیسی می باشد باید در نظر بگیرید که علاوه بر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان، آمریکا، کانادا و استرالیا امکان تحصیل در بسیاری دیگر از کشورها نیز به زبان انگلیسی وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیاری از کشورهای اروپایی به زبان انگلیسی می باشد. شما برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشورها نیازمند ارائه مدرک زبان می باشید. همان طور که گفته شد در صورتی که علاوه بر اعتبار مدرک تحصیلی و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی هزینه های تحصیل و زندگی نیز برای شما مهم است کشور رومانی از جمله کشورهای اروپایی است که هزینه زندگی در آن در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورها پایین است. همچنین رومانی عضو اتحادیه اروپا می باشد و مدرک شما پس از تحصیل مهندسی در رومانی در کل اتحادیه اروپا معتبر می باشد. در جدول زیر نام رشته های تحصیل مهندسی در رومانی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های رومانی به زبان انگلیسی تدریس می شوند ارائه شده است:

مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی

 • Civil engineer
 • (IT (informatics
 • Mathematics
 • Engineering in foreign languages
 • Economics
 • Aeronautics
 • Mechanical engineering
 • Technological Engineering
 • Electronic engineering
 • Energy Engineering
 • Industrial Chemistry and engineering
 • Geography
 • Chemistry
 • Biology
 • Physics
 • Food quality management
 • Agribusiness
 • Veterinary medicine
 • Civil engineer
 • IT Engineer (in informatics)
 • Chemical engineering
 • Mechanical engineering
 • Energy Engineering
 • Engineering of materials
 • Electronic engineering
 • Forest Engineering
 • Mathematics
 • Electric and electronic
 • Industrial Chemistry and engineering of the environment
 • Automatic and IT
 • Economics
 • Aeronautics
 • Technologies
 • Geography
 • Mathematics
 • Chemistry
 • Biology
 • Geography
 • Physics
 • Veterinary medicine

مدارک مورد نیاز تحصیل مهندسی در رومانی

تحصیل مهندسی در رومانی و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور نیازمند ارائه مدارک می باشد. مدارک تحصیلی سال های قبل شامل دیپلم ۱۲ ساله، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر که مورد پذیرش دانشگاه های رومانی باشد به همراه ریز نمرات از جمله مدارک اولیه مورد نیاز برای اخذ پذیرش می باشد. علاوه بر این دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در رومانی به ویزای دانشجویی نیاز دارند، باید ثابت کنند که پول کافی برای تأمین هزینه اقامت خود در رومانی را دارند. بر اساس تصمیم دولت رومانی مبلغ ۲۴۰۰ یورو در سال حداقل پولی است که یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا برای زندگی حین تحصیل در رومانی باید داشته باشد. شما می توانید از طریق این روش ها ثابت کنید که قادر خواهید بود این حداقل را برآورده کنید:

 • نامه ضمانت از جانب کسی که قول می دهد هزینه های شما را در طی مدت تحصیل مهندسی در رومانی و اقامت در این کشور پرداخت خواهد کرد.
 • نامه ای که کمک هزینه تحصیلی، بورس تحصیلی یا وام شما را تأیید می کند.
 • همچنین ممکن است بتوانید از صورتحساب بانکی استفاده کنید، اما این تنها در مواردی اعمال می شود که قبلاً پول را در حساب بانکی خود داشته باشید. اگر از صورتحساب بانکی به عنوان مدرک استفاده می کنید، برای هر سالی که قصد ماندن دارید باید مبلغ ۲۴۰۰ یورو داشته باشید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های رومانی به طور کلی عبارت اند از:

 • پاسپورت معتبر: برای درخواست تحصیل در رومانی، گذرنامه معتبر الزامی است. نسخه آن باید همراه با فرم درخواست و سایر مدارک مورد نیاز ارائه شود.
 • دیپلم دبیرستان و حداقل سن: داشتن دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان و ارائه نامه عدم منع تحصیل از دانشگاهی که قبلاً در آن تحصیل کرده اید. فرد متقاضی برای تحصیل مهندسی در رومانی و همچنین سایر رشته ها در دانشگاه های رومانی باید حداقل ۱۷ سال سن داشته باشد.
 • اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه های تحصیل در رومانی و هزینه های زندگی در رومانی: شما باید نشان دهید که در طول اقامت تحصیلی در رومانی می توانید از طریق بودجه مالی کافی، وام های دانشجویی، والدین خود یا یک ساپورتر مالی هزینه های خود را تأمین نمایید.
 • ارائه گواهی سلامت: متقاضیان تحصیل در رومانی باید از سلامت کامل (عدم داشتن بیماری های واگیردار) برخوردار باشند و رفتار اجتماعی و توانایی خوبی برای ادغام در یک محیط تحصیلی و اجتماعی و همچنین تعامل با افراد از هر رنگ و ملیت داشته باشند..

شرایط و روش پذیرش برای تحصیل در رومانی با توجه به ملیت دانشجویان متفاوت است. این شرایط به دو دسته دانشجویان اتحادیه اروپا، EEA کنفدراسیون سوئیس و دانشجویان سایر کشورها دسته بندی می شوند. مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های رومانی برای دانشجویان بین المللی که اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس نیستند عبارت است از:

 • فرم درخواست برای پذیرش
 • کپی معتبر دیپلم یا معادل آن برای تحصیلات در دوره کارشناسی
 • کپی معتبر گواهی فارغ التحصیلی برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا
 • کپی تأیید شده سوابق دانشگاهی ترجمه شده به رومانیایی، انگلیسی یا فرانسوی
 • کپی معتبر گواهی تولد
 • یک گواهی پزشکی که مشخص می کند داوطلب هیچ بیماری مسری یا بیماری دیگری ندارد
 • کپی گذرنامه که برابر با اصل بودن آن تأئید شده باشد
 • نامه عدم منع تحصیل از جانب دانشگاه مبدأ
 • گواهی زبان، به جز متقاضیان کشورهایی که زبان رسمی آن ها زبانی است که می خواهند دوره تحصیلی در رومانی را به آن زبان بگذرانند (انگلیسی، فرانسوی و رومانیایی). گواهی زبان قبل از شروع تحصیل در زبان های بین المللی، شما را از قبولی در آزمون زبان معاف می کند.
 • دو قطعه عکس جدید
 • انگیزه نامه

ویزای همراه تحصیل مهندسی در رومانی

فردی که در کشور رومانی اقامت دارد تنها در صورت داشتن اقامت بلند مدت و یا اقامت دائم رومانی می تواند برای اعضای خانواده خود درخواست ویزای همراه نماید. جهت تحصیل مهندسی در رومانی فرد اقامت تحصیلی رومانی را دریافت می کند. پروسه دریافت ویزای همراه در کشور رومانی بسیار سخت بوده و از شانس پایینی برخوردار است و معمولاً اعضای خانواده فرد متقاضی می توانند از طریق دریافت ویزای توریستی به این کشور سفر کرده و برای مدت کوتاهی (حداکثر ۳ ماه) در این کشور حضور داشته باشند.

بنابرین فردی که مایل به تحصیل مهندسی در رومانی است در صورت تأهل می تواند شرایط اخذ پذیرش در رشته مهندسی در سایر کشورها را نیز بررسی نماید. در برخی دیگر از کشورهای اروپایی شرایط دریافت ویزای همراه در مقایسه با کشور رومانی بسیار ساده تر است. پیشنهاد می شود پیش از اقدام برای اخذ پذیرش تحصیل مهندسی در رومانی شرایط سایر کشورها را نیز بررسی نمایید. هزینه های تحصیل و زندگی، ویزای همراه، رشته های تحصیلی، بازار کار کشور مورد نظر در زمینه رشته تحصیلی و شرایط دریافت اقامت کاری پس از اتمام دوره تحصیل و همچنین شرایط دریافت اقامت و تابعت و پاسپورت یک کشور از جمله موارد مهمی هستند که حتماً باید آن ها را مد نظر قرار دهید و سپس بر اساس اولویت های خود بهترین تصمیم را برای مهاجرت تحصیلی خود اتخاذ نمایید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به رومانی و سایر کشورها از مشاوره کارشناسان ما در موسسه مشاوره ای MIE بهره مند شوید. همچنین با مراجعه به وبسایت موسسه و مطالعه مقالات مربوط به تحصیل و کار در سایر کشورها در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید. 

وضعیت اقامت پس از تحصیل مهندسی در رومانی

در طول مدت تحصیل مهندسی در رومانی شما مجاز هستید که به کار ضمن تحصیل در این کشور بپردازید. دانشجویان بین المللی که از اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند می توانند بدون نیاز به دریافت مجوز کار برای ۴ ساعت در روز به کار ضمن تحصیل در رومانی بپردازند. دانشجویان بین المللی در رومانی در صورتی که تمایل داشته باشند بیشتر از ۴ ساعت در روز را به کار بپردازند باید مجوز کار دریافت نمایند. دانشجویان خارجی که تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشند برای کار ضمن تحصیل در رومانی به هیچ عنوان نیاز به دریافت مجوز کار نخواهند داشت. البته توصیه می شود که در طول مدت تحصیل به شغل تمام وقت نپردازید و بیشتر زمان خود را به تمرکز بر روی تحصیل اختصاص دهید. زیرا پس از اتمام تحصیل مهندسی در رومانی در صورت داشتن یک رزومه قوی از شانس بالاتری برای پیدا کردن شغل مناسب برخوردار خواهید بود. یکی از مواردی که در رزومه مورد توجه قرار می گیرد سطح نمرات و کیفیت تحصیل شما خواهد بود.

پس از اتمام تحصیل مهندسی در رومانی پروسه پیدا کردن شغل کمی دشوار خواهد بود. زیرا دولت رومانی اولویت استخدام نیروی کار را برای شهروندان رومانی و اتباع کشورهای اتحادیه اروپا قرار داده است. بنابرین یک کارفرمای رومانیایی برای استخدام نیروی کار ابتدا باید آگهی بدهد و در صورتی که نتواند نیروی کار مناسب را در بین شهروندان رومانی و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیدا کند می تواند شما را استخدام نماید. لذا اجازه کار ضمن تحصیل در رومانی برای دانشجویان بین المللی یک فرصت طلایی خواهد بود تا بتوانند در طی مدت تحصیل در رومانی سابقه کار بدست آورند و اعتبار رزومه خود را بالا ببرند. همچنین در صورتی که بتوانند بعد از اتمام تحصیل قرارداد کاری خود را تمدید نمایند می توانند اقامت کاری رومانی را دریافت کرده و به اقامت قانونی خود در این کشور ادامه دهند. اقامت کاری رومانی بسته به قرارداد کاری شما می تواند ۱ تا ۵ سال اعتبار داشته باشد و همچنین قابل تمدید می باشد. معمولاً پس از ۵ سال اقامت قانونی در کشور رومانی و پرداخت بیمه و مالیات می توانید برای در خواست اقامت دائم رومانی درخواست بدهید. پس از اخذ اقامت دائم رومانی می توانید برای دریافت تابعیت و پاسپورت رومانی اقدام نمایید.


سوالات متداول راجع به تحصیل مهندسی در رومانی

✅ هزینه تحصیل مهندسی در رومانی چقدر است؟

بین 3000 تا 6500 یورو در سال.

✅ میانگین هزینه زندگی دانشجویی در رومانی چقدر است؟

بین 300 تا 500 یورو در ماه.

✅ تحصیل مهندسی در رومانی به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

رومانیایی، آلمانی، انگلیسی و فرانسوی.

✅ مدت زمان مجاز کار ضمن تحصیل در رومانی چقدر است؟

بیش از 4 ساعت در روز.


_____________تحصیل مهندسی در رومانی و سخن پایانی____________

تحصیل مهندسی در رومانی، هزینه های تحصیل مهندسی در رومانی، شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در رومانی در رشته های مهندسی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. توصیه می شود در کنار بررسی شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های رومانی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و اقامت کاری و دریافت پاسپورت در سایر کشورها نیز آگاه شوید. با وجود این که هزینه تحصیل مهندسی در رومانی در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی مناسب است اما شرایط ورود به بازار کار در برخی دیگر از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، انگلستان و اتریش برای رشته های فنی و مهندسی بسیار مناسب تر از رومانی می باشد. شما می توانید از طریق تماس تلفنی رایگان با مشاورین ما در موسسه ملک پور اطلاعات جامع و کاملی را در زمینه تحصیل مهندسی در رومانی کسب نمایید. شما می توانید از طریق ثبت نظرات و سوالات خود در زمینه در پایان این مقاله پاسخ آن را در اسرع وقت دریافت نمایید.

امتیاز 3.78 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
باران
سلام با تشکر از مطالب خوب و عالی تون می خواستم بپرسم برای تحصیل در رشته مهندسی در رومانی معدل باید خوب باشد؟ و سوال بعدی اینکه من دیپلم هنرستان دارم و فوق دیپلم برق امکان اقدام برای من وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز برای تحصیل در مقطع کارشناسی شما باید حداقل دیپلم 12 ساله ارائه نمایید و مدرک زبان در حد آیلتس 6 و در صورتی که معدل بالای 14 داشته باشید شانس خوبی برای پذیرش در دانشگاه ها خواهید داشت.
mina sadeghi
<p> چطوری میشه برای>تحصیل در رومانی</a> اقدام کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شما باید شرایط سنی و مدرک تحصیلی و سطح زبان و میزان پشتوانه مالی خود را بفرمایید تا شرایط شما به صورت کامل بررسی شود پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه تماس حاصل نمایید
علی غفاری
سلام بعد تحصیل رشته مهندسی عمران میشه پزشکی خواند در رومانی ؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز اطلاعات دریافتی از شما ناقص می باشد. اما تحت شرایطی این امکان وجود دارد.
حسین
سلام معدل کل دیپلم ۱۴علوم تجربی است سنم ۲۰ سال میشه بگید کدام کشور اروپایی هزینه زندگی کم و شهریه پایینی دارد برای پزشکی و آزمون راحتی دارد و به آسانی میشه وارد آن کشور شد .
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیزمعدل شما برای تحصیل در رشته پزشکی در بسیاری از کشورها پایین می باشد. در صورت داشتن مدرک زبان فرانسوی در حد b1 امکان اقدام برای فرانسه وجود دارد.
حسین
سلام معدل کل دیپلم ۱۴علوم تجربی است سنم ۲۰ سال میشه بگید کدام کشور اروپایی هزینه زندگی کم و شهریه پایینی دارد برای پزشکی و آزمون راحتی دارد و به آسانی میشه وارد آن کشور شد .
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیزمعدل شما برای تحصیل در رشته پزشکی در بسیاری از کشورها پایین می باشد. در صورت داشتن مدرک زبان فرانسوی در حد b1 امکان اقدام برای فرانسه وجود دارد.
محمد
سلام من اتباع افغانستانی هستم و اینکه شما از دانشگاه های علوم پزشکی ایران پذیرش پزشکی دارید برای اتباع ؟؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظر



پاسخ کارشناسان
باسلام بله در صورتیکه اقات قانونی ایران را داشته باشید امکان اقدام وجود دارد.
مشاوره رایگان