تحصیل دکترا در ایرلند

18 دی 1401 بدون نظر

تحصیل دکترا در ایرلند

تحصیل دکترا در ایرلند، بورسیه و هزینه تحصیل در ایرلند بدون مدرک زبان و شرایط تحصیل در دانشگاه های برتر ایرلند در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط اخذ پذیرش دکترا در ایرلند چیست؟ هزینه های تحصیل و زندگی در ایرلند چقدر می باشد؟ شرایط اجازه کار پس از تحصیل دکترا در ایرلند چگونه است؟ آیا تحصیل دکترا در ایرلند به همراه بورسیه تحصیلی ممکن است؟ آیا با تحصیل دکترا در ایرلند می توان اقامت و تابعیت ایرلند را دریافت کرد؟ ایرلند تنها کشور انگلیسی زبان اتحادیه اروپا است که سیستم آموزشی آن الگویی دقیق از سیستم آموزشی انگلستان می باشد. تحصیل در ایرلند بدلیل کیفیت آموزشی بالا و هزینه های تحصیل و زندگی ارزان تر از انگلستان همواره سبب جلب توجه دانشجویان بین المللی از سراسر جهان شده است. ایرلند در مقاطع مختلف تحصیلی به خصوص در مقطع دکتری بورسیه های تحصیلی ارائه می کند. دلایلی که ذکر کردیم سبب شده تحصیل دکترا در ایرلند هر ساله متقاضیان زیادی داشته باشد. برای اخذ پذیرش و تحصیل دکترا در ایرلند دانشجو می بایست الزامات و مدارک را تهیه نماید که در این مقاله به بررسی این جزئیات می پردازیم. در این مقاله علمی که توسط کارشناسان موسسه ملک پور در باب تحصیل دکترا در ایرلند نگارش شده است، کوشیده ایم اطلاعات جامعی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم. شما عزیزان پس از خواندن این مقاله علمی در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات تکمیلی در باب تحصیل دکترا در ایرلند دارید، می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و از طریق مشاوره تلفنی و رایگان اطلاعات تکمیلی در باب تحصیل دکترا در ایرلند دریافت نمایید.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل در کشور ایرلند


فایل صوتی موسسه MIE در مورد تحصیل در کشور ایرلند

 • شرایط عمومی تحصیل دکترا در ایرلند
 • تحصیل دکترا در ایرلند همراه با فاند
 • برترین دانشگاه های ایرلند
 • مدارک لازم برای تحصیل دکترا در ایرلند
 • ضرورت پیدا کردن سوپروایزر برای تحصیل دکترا در ایرلند
 • مدت زمان تحصیل دکترا در ایرلند
 • ویزای همراه دانشجویی در ایرلند
 • هزینه های تحصیل و زندگی در ایرلند
 • نکات مهم اخذ پذیرش دکترا در ایرلند
 • کار بعد از تحصیل در ایرلند
 • تحصیل دکترا در ایرلند و سخن پایانی

کار ضمن تحصیل در ایتالیاشرایط عمومی تحصیل دکترا در ایرلند

جهت تحصیل دکترا در ایرلند دانشجو می بایست مقطع کارشناسی ارشد را با معدل بالا به اتمام رسانده باشد. داشتن معدل بالا، مهارت زبان انگلیسی خوب در حد آیلتس 6.5 یا معادل آن در آزمون های PET و تافل، داشتن چندین مقاله ISI و پروپزال علمی قوی از الزامات اخذ پذیرش و تحصیل دکترا در ایرلند می باشد. دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا در ایرلند در ابتدا می بایست استاد راهنمایی را در ایرلند پیدا کنند که با طرح تحقیقاتی و تحصیل آنها در مقطع دکترا موافقت داشته باشد. این رشته و گرایش تحصیلی این اساتید و دانشجویان می بایست همسو باشد. آگاهی از شرایط عمومی ایرلند برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند خالی از لطف نیست، از این جهت توضیح کوتاهی در این باره در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

ایرلند و انگلستان تنها کشور های انگلیسی زبان قاره سبز هستند، که با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ایرلند تنها کشور انگلیسی زبان این اتحادیه شده است. بسیاری از افرادی که تمایل به تحصیل در انگلستان دارند اما در تامین هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان دچار مشکل هستند، ایرلند را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می کنند. ایرلند جزیزه ای در شمال غربی اروپا است که مساحتی در حدود 70،273 کیلومتر مربع دارد. اکثر دانشگاه های ایرلند در پایتخت این کشور یعنی شهر دوبلین قرار دارند. زبان رسمی ایرلند انگلیسی و ایرلندی است. رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی در این کشور بالاست، به علاوه این کشور شرایط اقتصادی مطلوبی نیز دارد. اقتصاد ایرلند در سال های اخیر پیشرفت های زیادی داشته است و نرخ بیکاری در آن رو به کاهش می باشد. واحد پول رایج در ایرلند یورو می باشد.

تحصیل دکترا در ایرلند همراه با فاند

سیستم آموزشی ایرلند همانند انگلستان به شکلی طراحی شده است که حتی در بخش دولتی دانش آموزان و دانشجویان می بایست هزینه های تحصیل را پرداخت کنند. البته ایرلند در مقاطع آموزشی عالی برای دانشجویان ممتاز بورسیه های تحصیلی را در نظر گرفته است. این بورسیه های تحصیلی توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی یا ارگان های دولتی همانند شهرداری و گاها خیریه ها به دانشجویان اعطا می گردد. بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند و مبالغی پرداختی به دانشجویان نیز متفاوت است. معمولا بورسیه ها به دو دسته اسکالرشیپ، که بخش یا کل شهریه تحصیلی را اعطا می کند و فاند که بخش یا کل شهریه، هزینه های جانبی تحصیل، هزینه زندگی و اسکان دانشجو را تامین می کند، تقسیم می شوند. در حالتی که دانشجو موفق به اخذ full-fund یا بورس کامل گردد تمامی هزینه های دانشجو در طول مدت تحصیل از جمله هزینه های تحصیلی، زندگی، اسکان و گاها هزینه رفت و آمد دانشجو به کشور مقصد به وی اعطا می شود. دانشجویان برای اخذ بورسیه های تحصیل ایرلند بایستی نشان دهند که از نظر علمی ممتاز هستند، از آن جهت که متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل دکترا در ایرلند زیاد هستند، تنها دانشجویان ممتاز برگزیده می شوند. دانشجویان با نشان دادن سطح علمی بالای خود و ارائه رزومه تحصیلی و کاری مطلوب و پروپزال قوی می توانند به این مهم دست یابند. در اینجا برخی از بورسیه های تحصیلی ایرلند در مقطع دکترا آورده شده است.

 

اسامی بورسیه های تحصیلی ایرلند در مقطع دکترا

توضیحات

بورسیه تحصیلی دولت ایرلند

این بورسیه تحصیلی برای انجام تحقیقات ملی به دانشجویان اعطا می شود. این بورسیه هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را تا سالی 16 هزار یورو تامین می کند، علاوه بر این برای تامین سایر هزینه های دانشجو مبلغ 5،750 و برای هزینه های تحقیق 2،250 یورو در نظر می گیرد.

بورسیه تحصیلی DCU

این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا در رشته حقوق است، که توسط دانشکده حقوق دانشگاه دوبلین به دانشجویانی که به صورت تمام وقت تحصیل می کنند اعطا می شود. این بورسیه علاوه بر معافیت از پرداخت شهریه برای تامین سایر هزینه های دانشجو مبلغ 12 هزار یورو در سال به دانشجویان اعطا می کند.

بورسیه تحصیلی IRCHSS

این بورسیه توسط شورای تحقیقات علوم انسانی و اجتماعی ایرلند، جهت اجرای پروژه های علوم انسانی، اجتماعی و فرهنگی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی GMIT

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در ایرلند به صورت تمام وقت را دارند اعطا می شود و هزینه های دانشجویان را تا سقف 12 هزار یورو تامین می کند.

برترین دانشگاه های ایرلند

امکان تحصیل دکترا در ایرلند در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور برای دانشجویان بین المللی مقدور است. بسیاری از دانشگاه های دولتی و بین المللی ایرلند از نظر علمی در بین دانشگاه های جهان رتبه بالایی دارند. تحصیل دکترا در ایرلند خصوصا در دانشگاه های برتر این کشور بدلیل امکانات رفاهی و آموزشی فراوانی که در اختیار دانشجویان قرار داده می شود مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی است. مطمئنا تحصیل دکترا در دانشگاه های برتر ایرلند برای دانشجویان ممتاز فراهم است، از این جهت دانشجویان متقاضی می بایست پشتکار زیادی داشته باشند تا به هدف خود برسند. شما سروران گرامی که علاقه مند تحصیل دکترا در ایرلند هستید، می توانید لیست دانشگاه های برتر ایرلند را در جدول زیر مشاهده نمایید.

 

دانشگاه های ایرلند

رتبه در ایرلند

رتبه در QS

کالج ترینیتی دانشگاه دوبلین

1

101

کالج دانشگاه دوبلین

2

177

دانشگاه گالوی، دانشگاه ملی ایرلند

3

238

کالج دانشگاه Cork

4

286

دانشگاه شهر دوبلین

5

439

دانشگاه Limerick

6

511 - 520

دانشگاه Maynooth

7

701 - 720

دانشگاه فنی دوبلین

8

801 - 1000

مدارک لازم برای تحصیل دکترا در ایرلند

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و تحصیل دکترا در ایرلند و همچنین مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایرلند در این بخش آورده شده است. اولین مرحله برای اخذ پذیرش و تحصیل دکترا در ایرلند یافتن سوپروایزر یا استاد راهنما می باشد. دانشجویانی که دوره کارشناسی ارشد خود را با موفقیت به اتمام رسانده اند می توانند از طریق مکاتبه با اساتیدی که رشته و حیطه تحصیلی مشابهی با آنها دارند، پذیرش در مقطع دکترا را بدست آورند. در پذیرش دکترا دانشجویان در ابتدا به صورت مستقیم با دانشگاه در ارتباط نمی باشند. دانشجویان با نشان دادن معدل بالا در سال های تحصیلی قبلی خود خصوصا معدل کارشناسی ارشد، نمره زبان بالا، ارائه مقالات ISI، پروپزال و رزومه قوی می توانند نظر استاد راهنما را به خود جلب کنند. پس از دریافت تاییدیه از استاد راهنما شخص می بایست درخواست پذیرش دهد، مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و تحصیل دکترا در ایرلند در جدول ذیل قرار گرفته است.

 

ردیف

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

1

مدارک تحصیلی قبلی با معدل بالا (شامل دیپلم 12ساله، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)

2

ریز نمرات مقاطع پیشین

3

پروپزال و طرح تحقیقاتی

4

مدرک زبان با نمره بالا

5

توصیه نامه از یک یا چند استاد

6

انگیزه نامه

7

رزومه و CV

8

مقالات ISI

 

دانشجویان برای تحصیل دکترا در ایرلند می بایست یکی از مدارک زبان که در ادامه به آن اشاره شده است، را تهیه نمایند؛

 • آزمون آیلتس با نمره حداقل 6،5 که هیچ بندی زیر 6 نباشد.
 • آزمون تافل با نمره حداقل 88
 • آزمون PTE Academic با نمره حداقل 6،3
 • آزمون زبان کمبریج با حداقل نمره C

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا به جز شهروندان سوئیس و انگلستان، پس از دریافت تاییدیه سوپروایزر و پذیرش دکترا برای ورود و تحصیل دکترا در ایرلند می بایست ویزای تحصیلی ایرلند را دریافت کنند. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا در جدول زیر آمده است.

 

ردیف

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی

1

پاسپورت معتبر

2

عکس استاندارد

3

نامه پذیرش از دانشگاه

4

مدارک تحصیلی قبلی (شامل دیپلم 12ساله، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد)

5

ریز نمرات مقاطع پیشین

6

نامه پذیرش نهایی

7

مدرک زبان انگلیسی

8

رزومه یا CV دانشجو

9

توصیه نامه از یک یا چند استاد

10

انگیزه نامه

11

نامه تمکن مالی که نشانگر توان تامین هزینه های زندگی و تحصیل برای یک سال

12

فرم درخواست ویزا

13

بیمه درمانی

 

هزینه دریافت ویزای تحصیلی برای هر شخص مبلغ 100 یورو می باشد. دانشجویان پس از دریافت ویزای تحصیلی ایرلند و ورود به این کشور حداکثر تا 90 روز فرصت دارند که مجوز اقامت تحصیلی خود را دریافت کنند.

ضرورت پیدا کردن سوپروایزر برای تحصیل دکترا در ایرلند

همانطور که در بخش های قبل بیان نمودیم اولین مرحله برای پذیرش و تحصیل دکترا در ایرلند یافتن سوپروایزر یا استاد راهنما می باشد. مهمترین نکته در انتخاب استاد راهنما همسان بودن رشته و گرایش تحصیلی دانشجو و استاد می باشد. دانشجویان از طریق ارسال ایمیل با این اساتید ارتباط برقرار می کنند، در این مکاتبه دانشجویان بایستی اساتید را متقاعد کنند که حقیقتا مشتاق تحصیل دکترا در ایرلند می باشند و طرح تحقیقاتی مناسبی را ارائه می کنند. دانشجویان با ارائه مدارک خود و اثبات اینکه معدل و نمره زبان بالایی دارند، چندین مقاله علمی نگارش کرده اند، مشارکت و حضور فعالی در برنامه و سمینار های آموزشی داشته اند و رزومه و طرح تحقیقاتی خوبی دارند، می توانند از سوپروایزر تاییدیه دریافت نمایند. مهمترین نکته در ارسال ایمیل به اساتید توجه به اینکه است که اساتید مشغله کاری فراوانی دارند و ایمیل های دریافتی آنها بسیار زیاد است، دانشجویان می بایست با اولین ایمیل ارسالی خود نظر استاد راهنما را به خود جلب کنند و در قالب یک متن کوتاه، توضیح مفیدی از رزومه تحصیلی و کاری خود در اختیار اساتید قرار دهند. دانشجویان برای دریافت بورسیه های تحصیلی ایرلند می توانند از اساتید راهنما یاری گیرند و با دریافت بورسیه های تحصیلی هزینه های زندگی و تحصیل خود را کاهش دهند. دانشجویان با دریافت تاییدیه سوپروایزر و پذیرش دکترا در ایرلند می توانند برای دریافت ویزای تحصیلی ایرلند جهت ورود به این کشور اقدام نمایند.

مدت زمان تحصیل دکترا در ایرلند

مدت زمان تحصیل دکترا در ایرلند از نکات مهم برای بسیاری از دانشجویان می باشد، از آن جهت که بیشتر دانشجویان تمایل دارند سریعتر تحصیل خود را به اتمام رسانند و وارد بازار کار شوند. طول مدت تحصیل دکترا در ایرلند در رشته و دانشگاه های مختلف و بسته به طرح تحقیقاتی دانشجو متفاوت است، معمولا تحصیل دکترا در ایرلند در دوره های تمام وقت و پاره وقت برگزار می شود، دوره های تمام وقت به صورت 2، 3 و 4 ساله و دوره های پاره وقت 4 یا 6 ساله می باشند. البته دانشجویان بین المللی بایستی برای یک دوره تمام وقت ثبت نام کنند تا در روند اخذ ویزای تحصیلی دچار مشکل نشوند. سال تحصیلی در ایرلند در ماه سپتامبر آغاز و معمولا دانشگاه های ایرلند دو شروع ترم یعنی سپتامبر و ژانویه دارند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل دکترا در ایرلند بایستی پایان نامه خود را ارائه دهند. درصورتی که با پایان نامه دانشجو موافقت شود دانشجو می تواند مدرک دکترا ایرلند را دریافت نمایید. این مدرک تحصیلی اعتبار بالایی دارد و در بسیاری از کشور های جهان معتبر است.

ویزای همراه دانشجویی در ایرلند

از آن جهت که اکثرا دانشجویان بین المللی تمایل دارند خانواده شان، آنها را در مدت تحصیل همراهی کنند، بررسی ویزای همراه در تحصیل دکترا در ایرلند از نکات مهم تلقی می شود. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل دکترا در ایرلند را دارند بایستی به این نکته توجه نمایند که ایرلند به خانواده دانشجویان بین المللی ویزای همراه نمی دهد. این مقاله علمی توسط مشاورین مجرب موسسه ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری و نشر آن بدون ذکر منبع حرام و غیر شرعی است. همسر و فرزندان زیر 18 سال دانشجویان محصل در دانشگاه های ایرلند می توانند با دریافت ویزای توریستی وارد ایرلند شوند. با دریافت ویزای توریستی شخص اجازه کار یا تحصیل ندارد و می تواند 6 ماه در سال در ایرلند حضور داشته باشد. همسر و فرزندان دانشجویانی که در حال تحصیل دکترا در ایرلند هستند می توانند با اخذ پذیرش از مدارس و دانشگاه های ایرلند آنها را همراهی کنند.

هزینه های تحصیل و زندگی در ایرلند

از دیگر نکات مهم در باب مهاجرت تحصیلی و تحصیل دکترا در ایرلند می توان به میزان هزینه های تحصیل و زندگی در ایرلند اشاره کرد. هزینه های تحصیل دکترا در ایرلند باتوجه به رشته تحصیلی، پاره وقت یا تمام وقت بودن دوره تحصیلی، ملیت دانشجو و دانشگاهی که در آن تحصیل می کند متفاوت است. هزینه های تحصیل دکترا در ایرلند به طور میانگین بین 5،500 تا 9000 یورو می باشد. هزینه های زندگی در شهر های مختلف ایرلند متفاوت است. میانگین هزینه های زندگی شامل غذا، پوشاک، حمل و نقل و... به جز اجاره مسکن در شهرهای دانشجویی ایرلند به شرح زیر می باشد؛

 

شهر های ایرلند

میانگین هزینه های زندگی به جز مسکن به صورت ماهانه به یورو

دوبلین

850

Cork

760

Limerick

700

Galway

730

 

میانگین هزینه های اجاره ملک در ایرلند به شرح زیر می باشد؛

 

انواع ملک در دوبلین

اجاره ماهیانه به یورو

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

1،160

آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر

960

آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر

1،980

آپارتمان سه خوابه در خارج از شهر

1،620

 

هزینه های زندگی و تحصیل در ایرلند نسبت به برخی از کشور های اروپایی بالا می باشد.

نکات مهم اخذ پذیرش دکترا در ایرلند

اساسی ترین موضوع در اخذ پذیرش و تحصیل دکترا در ایرلند، یافتن سوپروایزر در ایرلند می باشد. در ابتدا دانشجو طی مکاتباتی که با اساتید راهنما دارد با اثبات سطح علمی بالای خود از آنها تاییدیه دریافت می کند. این مقاله علمی توسط مشاورین مجرب موسسه ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری و نشر آن بدون ذکر منبع حرام و غیر شرعی است. همانطور که می دانید اساتید راهنما مشغله و درگیری کاری بسیاری دارند و از این جهت متن ایمیلی که دانشجو ارسال می کند بسیار حائز اهمیت است. در اولین ایمیل ارسالی دانشجو باید بتواند استاد راهنما را تحت تاثیر خود قرار دهد و از بیان توضیحات اضافه پرهیز کند. دانشجویان با نشان دادن شایستگی علمی بالای خود می توانند موفق به تحصیل دکترا در ایرلند شوند. از نقاط قوت تحصیل دکترا در ایرلند می توان موارد زیر را بیان نمود؛

 • سیستم آموزشی قوی ایرلند
 • هزینه های تحصیل پایین نسبت به انگلستان
 • محیط امن برای تحصیل در مقاطع مختلف
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

کار بعد از تحصیل در ایرلند

شرایط کار در هنگام تحصیل دکترا در ایرلند و پس از تحصیل از نکات حائز اهمیت برای دانشجویان خصوصا دانشجویان بین المللی است. از مسائل تاثیر گذار بر روند جستجوی کار دانشجویی در ایرلند می توان به نرخ بیکاری ایرلند اشاره نمود. نرخ بیکاری ایرلند در سال 2019 نزدیک به 5 درصد بوده است.

کار در ایرلند

میزان حداقل حقوق در ایرلند از دیگر مسائل مهم برای دانشجویان بین المللی می باشد. کار های دانشجویی در ایرلند اکثرا مشاغل ساده هستند و میزان حقوق به ازای هر ساعت کار ساده 8 یورو می باشد. در سال 2022 حداقل حقوق ماهانه در ایرلند 1،700 یورو می باشد. دانشجویان بین المللی در طول مدت تحصیل دکترا در ایرلند در ایام باز بودن دانشگاه ها به مدت 20 ساعت در هفته و در ایام تعطیلی دانشگاه ها به مدت 40 ساعت در هفته اجازه کار دارند. دانشجویانی که موفق به اتمام تحصیل دکترا در ایرلند می شوند، می توانند به مدت 24 ماه در این کشور بمانند و به دنبال شغل مورد نظر خود بگردند. درصورتی که دانشجویان موفق به دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرما در ایرلند شوند می تواند اقامت کاری 2 ساله دریافت نمایند. دوستان گرامی در صورت تمایل می توانید شرایط تحصیل دکترا در هلند و اتریش را در لینک های زیر مشاهده فرمایید.


_____________تحصیل دکترا در ایرلند و سخن پایانی____________

تحصیل دکترا در ایرلند، شرایط اخذ پذیرش دکترا در ایرلند و بورسیه و هزینه تحصیل در ایرلند بدون مدرک زبان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. اولین مرحله برای تحصیل دکترا در ایرلند یافتن سوپروایزر می باشد. دانشجویان با اثبات شایستگی علمی بالای خود می توانند از سوپروایزر تاییدیه دریافت نمایند. دانشجویان پس از دریافت تاییدیه از سوپروایزر و پذیرش دانشگاه می توانند در خواست ویزای تحصیلی ایرلند را دهند. ایرلند به خانواده دانشجویانی که قصد تحصیل دکترا در ایرلند را دارند ویزای همراه ارائه نمی کند و همراهان شخص با اخذ ویزای توریستی می توانند وارد ایرلند شوند. دانشجویانی که تمایل دارند خانواده آنها در مدت تحصیل آنها را همراهی کند می توانند به تحصیل دکترا در کشور هایی همچون هلند، انگلستان و اتریش بپردازند. امیدواریم در این مقاله علمی اطلاعات مفیدی در رابطه با تحصیل دکترا در ایرلند در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم، درصورتی که در این رابطه سوال یا ابهامی داشتید، می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت نمایید. در قسمت دیدگاه نیز می توانید سوالات خود را در رابطه با تحصیل دکترا در ایرلند مطرح نمایید. در صورت تمایل می توانید با گذاشتن ستاره میزان رضایت خود را از این مقاله اعلام نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان