شرایط ویزای کار سوئیس

بدون نظر

برای دریافت ویزای کاری سوئیس، اولین قدم یافتن کار در سوئیس است. این کار را می توان از طریق سایت های کاریابی، موسسات کاریابی یا تماس مستقیم با کارفرمایان سوئیسی انجام داد. کارفرما باید نشان دهد که این موقعیت توسط یک تبعه سوئیس یا اتحادیه اروپا قابل پر کردن نیست. سوئیس سیستم سهمیه ای را برای ویزای کار به کار می گیرد که برخی از مشاغل دارای محدودیت های سالانه هستند. برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا، متقاضی باید یک کارگر ماهر و واجد شرایط با مدرک دانشگاهی، چندین سال سابقه کار و تخصص خاص باشد. ویزای کار سوئیس، ویزای شینگن دسته D برای اقامت بیش از 90 روز است و برای اجازه اقامت الزامی است. مقامات سوئیسی معیارهای دیگری مانند سطح زبان و داشتن تمکن مالی جهت حمایت از خود و اعضای خانواده را در نظر می گیرند. در این مقاله، شرایط، مدارک و تفاوت‌ های ظریف پیرامون ویزای کاری سوئیس را بررسی می‌کنیم.

ویدیو موسسه MIE در مورد کار در خارج از کشور و کاریابی


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

ویزای کار سوئیس

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار سوئیس

اخذ ویزای کاری سوئیس شامل ارائه مجموعه ای جامع از مدارک می باشد. لیست مدارک عمومی برای ویزای کار سوئیس شامل:

 • پاسپورت
 • فرم درخواست ویزا
 • عکس به اندازه پاسپورت
 • نامه پیشنهاد کار
 • اثبات صلاحیت
 • رزومه (CV)
 • اثبات مهارت زبان
 • پوشش بیمه سلامت
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی سوء پیشینه کیفری
 • اثبات اقامت

مراحل اخذ ویزای کار سوئیس

مراحل اخذ ویزای کار سوئیس شامل چندین مرحله است. متقاضیان باید مراحل زیر را دنبال کنند:

 1. یافتن شغل: اولین قدم یافتن کار در سوئیس است. کارفرما برای مجوز کار از اداره مهاجرت در کانتون محلی سوئیس درخواست می کند.
 2. ارسال درخواست: هنگامی که کارفرما برای مجوز کار درخواست داد، کارمند می تواند درخواست ویزای خود را به سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود ارسال کند.
 3. ارائه مدارک مورد نیاز: متقاضی باید فتوکپی پاسپورت یا شناسه مسافرتی معتبر، مدرک پیشنهاد شغلی، CV و کپی مدارک تحصیلی و کاری به زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا انگلیسی را ارائه دهد.
 4. حضور در مصاحبه: امکان دارد از متقاضی خواسته شود در مصاحبه ای در سفارت یا کنسولگری سوئیس شرکت کند.
 5. پرداخت هزینه: متقاضی باید هزینه ویزا غیر قابل استرداد را بپردازد.

انواع ویزای کار در سوئیس

انواع مختلفی از ویزای کار در سوئیس وجود دارد. انواع اصلی ویزای کار سوئیس عبارتند از:

 • L Permit: این یک مجوز کوتاه مدت است که به اتباع خارجی اجازه می دهد تا حداکثر یک سال در سوئیس زندگی و کار کنند. بسته به قرارداد کار می توان آن را تمدید کرد.
 • B Permit: این نوع اجازه اقامت یک سال اعتبار دارد و سالانه قابل تمدید است. برای اتباع خارجی با قراردادهای کاری حداقل 12 ماهه صادر می شود.
 • C Permit: این یک ویزای مدت نامحدود است که پس از پنج سال اقامت در سوئیس قابل درخواست است.

روش های اخذ ویزای کار سوئیس

در رابطه با مهاجرت به سوئیس از طریق کار، روش های اخذ ویزای کار سوئیس از طریق پیشنهاد شغلی، سایت های جستجوی کار یا تحصیل امکان پذیر است. روش های اصلی دریافت ویزای کار سوئیس شامل:

 • ویزای کاری از طریق پیشنهاد شغلی: یکی از متداول ترین روش های اخذ ویزای کاری سوئیس از طریق پیشنهاد کار از سوی کارفرمای سوئیسی است.
 • موسسات و سایت های کاریابی: استفاده از سایت های کاریابی در سوئیس و موسسه های استخدام می تواند راهی برای دریافت فرصت های شغلی و ارتباط با کارفرمایان در سوئیس باشد. برخی از وبسایت ها و آژانس های استخدام عبارتند از: LinkedIn ،Jobup و Indeed Switzerland.
 • ویزای کاری پس از تحصیل در سوئیس: با داشتن تجربه کاری مرتبط، می توانید با دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای سوئیسی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری معمولی تبدیل کنید.
 • انتقال درون شرکتی: برای شرکت های چند ملیتی، کارمندان را می توان به شعب سوئیس منتقل کرد که فرآیند درخواست را ساده می کند.

محصول گام به گام کاریابی موسسه mie

هزینه صدور ویزای کار سوئیس

هزینه صدور ویزای کار سوئیس به شرح زیر است:

نوع هزینه

مبلغ ( فرانک)

هزینه ویزای ورودی برای کار

88

هزینه اجازه اقامت

50 - 100

 

هزینه های خاص برای ویزای کار سوئیس بر اساس استان متفاوت است. به طور متوسط، هزینه نباید از 100 فرانک (110 دلار) تجاوز کند. علاوه بر این، هزینه‌ های مرتبط دیگر مانند خدمات ترجمه و تأیید اسناد رسمی،، بیمه مسافرتی، هزینه‌ های سفر و هزینه‌ های تمدید ویزا وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

تمدید ویزای کار در سوئیس

تمدید ویزای کاری سوئیس مشروط به شرایط خاصی است و متقاضیان باید بسته به وضعیت شغلی خود مدارک مربوطه مانند قراردادهای کاری، صورتحساب بانکی و اجازه مرخصی از کارفرما را ارائه دهند. تمدید ویزای کار سوئیس تنها در موارد استثنایی امکان پذیر است. درخواست تمدید باید به اداره مهاجرت استان مربوطه ارسال شود.

 

نوع ویزا

مدت اعتبار و امکان تمدید ویزا

ویزا L

یک ویزای کوتاه مدت برای قرارداد کاری بین سه تا 12 ماه می باشد. و ممکن است در موارد استثنایی قابل تمدید است

ویزا B

مجوز B به مدت یک سال معتبر است و سالانه قابل تمدید است

ویزا C

اجازه اقامت دائم که معمولاً به دارندگان مجوز B  پس از 5 سال اقامت در سوئیس صادر می شود.

 

شرایط اخذ ویزای همراه با ویزای کار سوئیس

شرایط اخذ ویزای همراه در سوئیس به نوع مجوز اقامت دارنده اصلی ویزا بستگی دارد. همسران و فرزندان تحت تکفل دارنده ویزای اصلی ممکن است تحت شرایط خاصی مجاز به پیوستن به آنها باشند. به عنوان مثال، افرادی که دارای مجوز اقامت B یا L هستند، اجازه دارند اعضای خانواده خود را بیاورند و به همسرشان اجازه می دهند در سوئیس کار کنند. در حالی که، اجازه ویزای همراه برای کسانی که مجوز L کوتاه مدت دارند محدود است. فقط ساکنان دارای مجوز سکونت C به طور خودکار حق پیوستن به اعضای خانواده را دارند.

شرایط اخذ اقامت دائم در سوئیس

اتباع خارجی که به مدت ده سال مستمر در سوئیس زندگی کرده اند می توانند برای ویزای C برای اقامت دائم سوئیس درخواست دهند، که به آنها اجازه می دهد برای هر کارفرمایی کار کنند، شغل خود را به دلخواه تغییر دهند و در هر نقطه از سوئیس که می خواهند زندگی کنند. علاوه بر این داشتن مهارت زبان، ادغام فرهنگی و عدم سوء پیشینه  برای اقامت دائم ضروری است.

شهروندی سوئیس از طریق ویزای کار

شهروندی و تابعیت سوئیس را نمی توان مستقیماً از طریق ویزای کار دریافت کرد. متقاضیان پس از اخذ مجوز C، می توانند برای تابعیت سوئیس اقدام کنند. شرایط لازم برای تابعیت سوئیس شامل اقامت حداقل ده سال در سوئیس، اخذ اجازه اقامت دائم، نشان دادن دانش زبان ملی سوئیس و آشنایی با آداب و رسوم سوئیس و حاکمیت قانون است. علاوه بر این، متقاضیان باید هیچ خطری برای امنیت داخلی یا خارجی سوئیس نداشته باشند و در سه سال گذشته مزایای رفاه اجتماعی را دریافت نکرده باشند.

وضعیت کار در سوئیس

اقتصاد سوئیس تحت سلطه بخش خدمات است و این کشور همچنین دارای صنعت توریسم پر رونقی است که مشاغل مهمان نوازی در سراسر کشور جزء مشاغل مورد نیاز سوئیس است. طبق قوانین سوئیس، اکثریت کارگران می توانند حداکثر 45 ساعت در هفته کار کنند، اگرچه اکثر افراد 40 ساعت در هفته از دوشنبه تا جمعه کار می کنند. همه کارمندان سوئیسی حداقل چهار هفته از تعطیلات با حقوق در سال برخوردار هستند و جوانان تا سن 20 سال از پنج هفته برخوردار هستند. سوئیس یک اقتصاد باثبات با نرخ بیکاری فقط 2 درصد دارد که نشان دهنده ثبات بازار کار است. متوسط حقوق سالانه در سوئیس حدود 60600 فرانک است . حداقل دستمزد در سوئیس بسته به صنعت و مهارت های مورد نیاز متفاوت است. پردرآمدترین مشاغل در سوئیس در بخش خدمات از جمله امور مالی، بانکداری و همچنین در صنایع داروسازی و مهندسی است. نمودار زیر نرخ بیکاری سوئیس را نشان می دهد.

نرخ بیکاری سوئیس

سوالات متداول

✔️ آیا می توانم برای ویزای کاری سوئیس بدون پیشنهاد شغلی اقدام کنم؟

خیر، پیشنهاد شغلی پیش نیاز ویزای کاری سوئیس است. در دسته ویزاهای دیگر، مانند محققان و متخصصان بسیار ماهر، ممکن است مسیرهای جایگزین وجود دارد

✔️ آیا اعضای خانواده می توانند با ویزای کاری سوئیس به من بپیوندند؟

بله، , ویزای همراه بری همسر و فرزندان امکان پذیر است. اعضای خانواده می توانند برای ویزاهای وابسته درخواست دهند و به آنها اجازه اقامت در سوئیس را می دهد.

✔️ آیا باید مدارکم را برای درخواست ویزا ترجمه کنم؟

بله، مدارک باید به یکی از زبان های رسمی سوئیس (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا رومانش) ترجمه شوند.

✔️ آیا می توانم با ویزای کاری سوئیس شغل خود را تغییر دهم؟

بله، اما مجوز کار جدید مورد نیاز است. این فرآیند شامل اخذ تأییدیه از مقامات و کارفرمای جدید شما است.

سخن پایانی

در نتیجه، پیمایش در چشم انداز ویزای کاری سوئیس نیازمند درک دقیق شرایط، رویه ها و انواع ویزاهای موجود است. جذابیت مناظر زیبای سوئیس، همراه با اقتصاد قوی آن، آن را به مقصدی مطلوب برای حرفه ای ها در سراسر جهان تبدیل کرده است. با شروع این سفر، پشتیبانی خدمات معتبری مانند ملک پور سوئیس را در نظر بگیرید تا روند روادید تسهیل شود و انتقال آرام به نیروی کار سوئیس تضمین شود. با دانش و منابع مناسب، ماجراجویی سوئیسی شما در انتظار شماست و نه تنها یک شغل، بلکه راهی برای یک زندگی غنی و پربار در این پناهگاه آلپاین ارائه می دهد.

نویسنده این مطلب

نام : کوثر سواری (savari)

کارشناس موسسه MIE در زمینه مشاوره تخصصلی
دارای بیش از 1 سال سابقه  مشاوره تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری

این مقاله توسط مشاور رسمی جناب آقای حمید عزیزی تایید شده است. (مشاهده صفحه تایید کننده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان