مشاغل مورد نیاز سوئیس

بدون نظر

کشور سوئیس یکی از کشور های پر درخواست در زمینه کاری می باشد و به دلیل نرخ پایین بیکاری مقصدی مناسب برای کارجویان به حساب می آید. طبق پیش بینی های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) کشور سوئیس در سال ۲۰۲۴ با نرخ بیکاری کمتر از ٢ درصد به یکی از کشور های دارای فرصت های شغلی عالی تبدیل می شود، همچنین براساس گزارش سازمان بین المللی کار(ILO) مشاغل مورد نیاز سوئیس ۲۰۲۴ عبارتند از: مهندسی نرم افزار، پرستاری، دبیر(معلم)، مدیر پروژه و مترجم و مفسر. طبق بررسی های صورت گرفته و داده های سازمان های مختلف باید بیان نمود که کشور سوئیس می تواند انتخاب مناسب و عالی برای کارجویان گرامی باشد، زیرا درصد پایین بیکاری در این کشور باعث جذب شرکت های معروف جهانی شده و سبب رشد فرصت های شغلی عالی محسوب می شود. در ادامه به معرفی و بررسی پر درآمدترین مشاغل سوئیس خواهیم پرداخت که حساس ترین و مهم ترین قدم در انتخاب گزینه ی شغلی می باشد.

ویدیو موسسه MIE در مورد کار در خارج از کشور و کاریابی


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

سرمایه گذاری در ایتالیا

مشاغل مورد نیاز سوئیس

پر درآمدترین مشاغل سوئیس

پر درآمدترین مشاغل سوئیس یکی از مهم‌ترین موارد قابل بحث در موضوع مشاغل مورد نیاز سوئیس به شمار می‌رود. بحث و گفتگو و تبادل اطلاعات در این مورد باعث تصمیم گیری دقیق و مطمئن کارجویان می شود. پایین بودن نرخ بیکاری و رونق اقتصادی و رشد مشاغل در سوئیس ، آن را بسیار مورد توجه کارجویان از سراسر جهان قرار داده است، علاوه بر این درآمد بالا را می توان در مشاغل خاص مشاهده کرد. در ادامه به توضیح مشاغل پردرآمد در سوئیس خواهیم پرداخت که در جدول زیر  فهرستی از  مشاغل مورد نیاز سوئیس همراه با درآمد سالانه  را مشاهده می نمایید.

 

عنوان شغلی

حداقل درآمد سالانه

(مبلغ به فرانک سوئیس)

درآمد حدودی سالانه

(مبلغ به فرانک سوئیس)

حداکثر درآمد سالانه

(مبلغ به فرانک سوئیس)

شغل های مهندسی

۳۳٫۲۰۰

۱۰۵٫۰۰۰

۲۲۱٫۰۰۰

وکالت

۱۲۵٫۰۰۰

۲۲۵٫۰۰۰

۳۹۷٫۰۰۰

پزشک

۱۰۷٫۰۰۰

۲۸۶٫۰۰۰

۴۹۲٫۰۰۰

داروساز

۷۸٫۴۰۰

۱۶۰٫۰۰۰

۲۵۰٫۰۰۰

فناوری اطلاعات وIT

۶۴٫۵۰۰

۱۲۸٫۰۰۰

۲۰۳٫۰۰۰

شیمی دان

۱۲۰٫۰۰۰

۲۶۰٫۰۰۰

۴۱۳٫۰۰۰

دبیر

۴۴٫۰۰۰

۹۵٫۶۰۰

۱۵۲٫۰۰۰

بازاریابی و تبلیغات

۶۴٫۵۰۰

۱۴۰٫۰۰۰

۲۳۰٫۰۰۰

خیاطی

۲۳٫۱۰۰

۵۰٫۳۰۰

۸۰٫۰۰۰

آرایشگری

۲۹٫۷۰۰

۵۷٫۰۰۰

۸۷٫۳۰۰

جوشکاری

۱۷٫۲۰۰

۳۵٫۲۰۰

۵۴٫۹۰۰

برآورد سال ۲۰۲۳ برای درآمد سالانه مشاغل سوئیس

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به سوئیس


شغل های مهندسی در سوئیس

از جمله مشاغل مورد نیاز سوئیس، می توان شغل های مهندسی در سوئیس را نام برد که همیشه برای جذب کارجویان متخصص و ماهر در بسیاری از رشته ها و زمینه های مختلف فراخوان استخدام در سوئیس ارائه می دهند. البته بیشترین مشاغل پر طرفدار که دارای فرصت های شغلی بسیار هستند، مهندسی برق ، مهندسی مکانیک و مهندسی نقشه کشی معرفی شده است.

 • مهندسی برق: کشور سوئیس در زمینه های مختلف مهندسی برق مانند؛ طراحی، ساخت، سیستم های کنترلی، رباتیک و انرژی های تجدید پذیر نیاز به نیروی کار دارد. درآمدیک حدودی این نوع مشاغل ۱۳۰٫۰۰۰فرانک در سال می باشد.
 • مهندسی مکانیک: این نمونه از مهندسی را نیز می توان در زمینه های مختلف طراحی و ساخت ماشین آلات، سازه ها، موتورها، توربین ها و سیستم های مکانیکی مشاهده کرد. درآمد سالانه این شغل ۱۲۲٫۰۰۰ فرانک برآورد شده است.
 • مهندسی نقشه کشی: مهندسی نقشه کشی نیز از مشاغل مورد نیاز سوئیس و همچنین پردرآمد آن معرفی شده است، این شغل شامل زمینه های متفاوتی از جمله طراحی و تفسیر نقشه های فنی، صنعتی و ساختمانی و رشته معماری در سوئیس می باشد و میزان درآمد سالانه این کار نیز حدودا ٩٠٫۰۰۰  فرانک اعلام شده است که بسته به ميزان تحصیلات، تجربه کاری و محل کار، متغیر است.

وکالت در سوئیس

از دیگر مشاغل مورد نیاز در رشته اقتصاد در سوئیس، می توان شغل وکالت در سوئیس را نام برد. یک وکیل با ارائه خدمات به افراد، سازمان ها و دولت ها در کشور سوئیس، درآمد کسب می کند و بسته به تجربه کاری، مهارت ، موقعیت و نوع شرکت یا کارفرما درآمدش متغیر است. علاوه بر این، یک وکیل باید دارای مدرک تحصیلی لیسانس و یا معادل آن در رشته های مربوط به حقوق باشد و از مدرک زبانی مناسب و پروانه وکالت از اتحادیه وکلا یا دادگستری محلی برخودار باشد، همچنین دارای سابقه کاری و مجوز کار از ملزومات این شغل است.

پزشک و داروساز در سوئیس

پزشکی و داروسازی یکی از پردرآمدترین مشاغل مورد نیاز سوئیس به شمار می‌رود. کشور سوئیس به دلیل دارا بودن سیستم های بهداشت و درمان بسیار پیشرفته و با کیفیت برای مشاغل نامبرده نیازمند افراد متخصص و مجرب می باشد و بنابه میزان تجربه کاری که یکی از فاکتورهای مهم تعیین حقوق در این کشور است، میزان درآمد پزشک و داروساز در سوئیس را برآورد می کنند. یک پزشک باید برای تعیین بیماری ها و نوشتن نسخه ها و انجام درمان صحیح، توانایی کافی داشته باشد و یک داروساز باید در تعیین و شناخت داروها کاملا متخصص باشد و قدرت دادن مشورت درباره هر گونه دارویی  داشته باشد، همچنین در نسخه پیچی و نسخه خواندن کاملا حرفه ای باشد. از مزایای این مشاغل علاوه بر درآمد بالا، داشتن تعطیلات سالانه و امکان تحصیل نیز بیان شده است.

فناوری اطلاعات وIT  در سوئیس

از دیگر مشاغل مورد نیاز سوئیس ، می‌توان فناوری اطلاعات و IT در سوئیس را نام برد. این مشاغل یکی از زمینه های رو به رشد در این کشور می باشد و صنعت پیشترفته و نو آورانه ی آن در این زمینه باعث شده که کشور سوئیس به دنبال افراد متخصص و ماهر باشد، بنابراین درصد استخدامی در این زمینه را می توان بسیار بالا مشاهده کرد. از نظر درآمد سالانه باید بیان کرد که بسیاری از موارد برای تعیین حقوق این شغل تأثیر گذار است اما به طور تقریبی حدود ۱۲۸/۰۰۰ فرانک سالانه، حقوق این شغل برآورد شده است.

شیمی دان در سوئیس

شیمی دان در سوئیس ، از دیگر مشاغل مورد نیاز سوئیس به حساب می آید. بازار کار خوب این شغل،  باعث شده بسیاری از کارجویان که دارای صلاحیت های لازم هستند، به کشور سوئیس برای کار در این مشاغل درخواست دهند، البته فعالیت شیمی دان در زمینه‌های مختلف همچون تحقیقات، تولید و آموزش سبب رشد بازار کار این شغل شده است. از نظر صلاحیت ها باید در نظر داشت که داشتن مدرک تحصیلی معتبر، مهارت های زبان انگلیسی یا زبان های رسمی سوئیس  (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی) با تجربه کاری از مهم ترین موارد به شمار می‌آید. همچنین درآمد سالانه ی شیمی دان  در سوئیس حدودا ۲۶۰/۰۰۰ فرانک می باشد.

دبیر در سوئیس

دبیر در سوئیس شغلی است محترم با درآمد بالا که با داشتن صلاحیت هایی چون مدرک تحصیل معتبر، مهارت زبانی مناسب و تجربه کاری می توان در تقاضای کار در این شغل را داد. یک دبیر در سوئیس دارای صلاحیت کاری در مدارس ابتدایی، متوسطه، دبیرستان و حتی دانشگاه را دارند و چون مسئول تحصیل آموزش و تعلیم و تربیت کودکان یا‌ جوانان است باید  میزان تحصیلات بالايی برخودار باشد. از نظر میزان حقوق سالانه باید گفت که شغل دبیر در سال حدود ۹۵/۶۰۰ فرانک در آمد دارد.

بازاریابی و تبلیغات در سوئیس

از دیگر مشاغل مورد نیاز سوئیس، می توان بازاریابی و تبلیغات در سوئیس را نام برد. این دو حوزه از مهم ترین و پر رقابت ترین حوزه های کاری در کشور سوئیس به شمار می آید. کشور سوئیس به دلیل صنعتی بودن بسیار مورد توجه شرکت های بزرگ صنعتی و اقتصادی است و اکثراً بیشتر شرکت‌های جهانی در آنجا دفتر رسمی دارند پس این امر باعث شده که شغل بازاریابی و تبلیغات از اهمیت بالایی در سوئیس برخوردارشود. برای موفقيت در این کار، داشتن دانش، مهارت و خلاقیت بسیار مهم است، بازاریابی عملیاتی است که با تعیین نیازهای مشتری، راه های ارتباط با او را ساخته و با استفاده از روش تبلیغات برای محصول مورد نظر ترویج و اطلاع رسانی می شود.  این شغل درآمدی حدود ۱۴۰/۰۰۰ فرانک در سال دارد که آن را به یکی از پردرآمدترین مشاغل سوئیس تبدیل کرده است.

خیاطی در سوئیس

از دیگر مشاغل مورد نیاز در سوئیس شغل خیاطی می باشد. افرادی که دارای صلاحیت هایی چون مدرک کاردانی یا کارشناسی مرتبط با خیاطی و مهارت های زبانی باشند می توانند در زمینه های مختلف مثل، طراحی، تولید، تعمیر و دوخت لباس در کشور سوئیس درخواست کار دهند. حقوق سالانه ی این دسته شغلی  حدودا  ۵۰/۳۰۰ فرانک برآورد شده پس به این ترتیب کار در این نمونه شغل ها می تواند درآمدی خوب برای کارجویان داشته باشد.

آرایشگری در سوئیس

شغل آرایشگری در سوئیس از دیگر مشاغل مورد نیاز سوئیس با درآمد عالی و پر طرفدار است.  آرایشگرانی که دارای مدرک بین المللی و سابقه کاری مرتبط و  شناخت کافی در تمام زمینه های آرایشگری و تکنیک های بروز جهانی را دارند می توانند برای ویزای کار به کارفرمایان درخواست دهند. این نمونه شغل ها در آمدی حدود ۵۷/۰۰۰ فرانک  در سال دارد که همین درآمد شغلی، باعث جذب بسیاری از کارجویان از تمام جهان شده است.

جوشکاری در سوئیس

از دیگر مشاغل مورد نیاز سوئیس جوشکاری را نیز می توان معرفی کرد. شغل جوشکاری در سوئیس از نظر درآمد نیز از پر طرفدار ترین مشاغل سوئیس است. افرادی که دارای صلاحیت هایی چون؛ مدرک بین المللی (IIW) و (EWF)، تجربه کاری مرتبط و شناخت زمینه های مختلف جوشکاری هستند می توانند برای کار در این نوع مشاغل درخواست دهند. از نظر درآمد سالانه نیز باید بیان کرد که چیزی حدود ۳۵/۲۰۰ فرانک در سال برآورد شده است.

حقوق کار در سوئیس

از مهترین موارد مورد بحث در باره مشاغل مورد نیاز سوئیس، بحث حقوق کار در سوئیس است. کار کردن در کشور سوئیس دارای شرایط خاصی است و درخواست کار برای هر کسی مقدور نیست بلکه باید صلاحیت های متناسب با شغل انتخابی را داشته باشد تا شانس پذیرش بیشتری را در این شغل داشته باشد. حقوق کار  به طور کلی به مواردی چون؛ نوع شغل، مدرک تحصیلی، تجربه کاری، محل کار و استان محل سکونت ، بستگی دارد. حقوق در کشور سوئیس به فرانک سوئیسی به طور سالانه و ماهانه محاسبه می شود و شامل؛ بیمه های اجتماعی و سلامت، مالیات و سایر کسورات قانونی است. همچنین میزان مالیات و هزینه های زندگی در سوئیس بالاست اما به همان میزان نیز حقوق کار بالا می باشد.

سایت کاریابی در سوئیس

در کشور سوئیس نیز همانند بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته، سایت هایی کاریابی فعال و معتبری وجود دارد که با مراجعه به آن ها می توان بر اساس صلاحیت های هر فرد، شغل مورد نیاز را پیدا کرد. این سایت های کاریابی کار بسیاری از کارجویان را آسان کرده و آنها را به طور مستقیم با کارفرمایان مرتبط می سازد. در ادامه لیستی از سایت های کاریابی  در سوئیس را مشاهده می نمایید؛

 • Jobscout 24
 • Jobs
 • Monster
 • Job up
 • Total jobs
 • Jobsuchmaschine
 • StepStone

کار در لوکزامبورگ

بازار کار در کشور سوئیس

کشور سوئیس دارای یکی از پر رونق ترین بازارهای کار در اروپا می‌باشد. این کشور به دلیل اقتصاد قدرتمند و سیستم آموزشی قوی و کیفیت زندگی بالا باعث ارتقای بازار کار در میان کشورهای دیگر شده است و سبب افزایش رقابت در  بازار کار جهانی شده است. قوی بودن بازار کار  در کشور سوئیس موجب پایین آوردن نرخ بیکاری در این کشور به کمتر از دو درصد شده است و سبب افزایش فرصت های شغلی زیادی شده است. کشور سوئیس یکی از کشورهای صنعتی ، پیشرفته، مدرن و خدماتی  به شمار آمده است و تأسیس دفاتر مرکزی بزرگترین شرکت ها همچون؛ گوگل، مایکروسافت ، نستله، اوبر و اومگا و غیره دلیلی کافی برای توسعه ی این کشور و ایجاد مشاغل بسیار می باشد، بنابراین تأسیس چنین شرکتهای جهانی و پیشرفته باعث بکار گیری نیروهای متخصص و ماهر و خلاق می شود. کشور سوئیس با وضع قوانین و مقرراتی مبنی بر انصاف در  حق و حقوق کارگر و کار فرما،  رتبه ی سوم جهان از نظر حقوق کار را از آن خود کرده است. پس در نتیجه عوامل ذکر شده را می توان موارد توسعه ی بازار کار در سوئیس دانست  و آن را به یکی از بهترین جهان تبدیل کند.

کار پس از فارغ‌ التحصیلی در سوئیس

بسیاری از  فارغ التحصيلان تلاش می کنند که برای ماندن در کشور سوئیس ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. برای کار پس از فارغ التحصیلی در سوئیس ، مهاجران می توانند ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشند و اگر قادر به تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار شدند می توانند در این کشور فعالیت کنند و بمانند. برای این کار فارغ التحصیلان باید بتوانند پیشنهادی معتبر از کارفرمای سوئیسی دریافت کنند که البته برای دریافت این پیشنهاد نیازمند حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی، داشتن مهارت زبانی مناسب(آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی)،  تجربه ی کاری مرتبط و شرط سنی ( ۲۲تا ۳۹ سال) می‌باشد.

دریافت ویزا برای کار در سوئیس

مهاجرت به سوئیس و دریافت ویزا برای کار در سوئیس دارای شرایط خاصی است. این شرایط عبارتند از: داشتن پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای سوئیسی، داشتن مدرک تحصیلی و دانشگاهی معتبر، سابقه ی کاری مرتبط و پاسپورت معتبر. البته باید اضافه نمود که افراد متخصص و ماهر شانس بیشتری برای دریافت ویزای کار دارند. ویزای کاری در سوئیس به سه دسته  تقسیم می شوند:

 

Lpermite

اقامت حداکثر یک ساله است و مقیم اجازه ی کار تنها با همان کارفرما یا شرکت را دارد و همچنین ماندن تنها ۲۴ ماه در سوئیس برای دارندگان این اقامت امکان پذیر است.

Bpermite

اقامت اولیه یا موقت است اما امکان تمدید سالانه را دارد, دارندگان این اقامت در طول اقامت خود می توانند فقط با همان کارفرما یا شرکت کار کنند و امکان تغییر  استان محل سکونت خود را ندارند اما دارنده ی این نوع اقامت بعد از ۱۰ سال زندگی و اقامت پیاپی در سوئیس قادر خواهد بود  برای اقامت دائم سوئیس درخواست دهد.

Cpermite

مجوز اقامت دائم است که متقاضی بعد از ۱۰ سال زندگی پیاپی در سوئیس امکان اقدام برای این نوع اقامت را خواهد داشت. امکان کار با هر کار فرما یا شرکت، امکان تغییر شغل خود، زندگی در هر جای سوئیس آزاد است و امکان راه اندازی بزنس یا کار را برای فرد فراهم می سازد.

 

برای درخواست ویزای کار سوئیس باید مدارک لازم را ارائه داد که این مدارک عبارتند از: فرم درخواست ویزای کار سوئیس، عکس رنگی استاندارد، پاسپورت معتبر، کپی تمام صفحات پاسپورت، قرار داد کاری معتبر از کار فرمای سوئیسی، رزومه کاری، مدارک تحصیلی و گواهی تخصصی، گواهی سلامت و عدم سوءپیشینه و گواهی مالیاتی و بیمه.

سوالات متداول

✔️ مشاغل مورد نیاز سوئیس ۲۰۲۴ کدامند؟

مهندسی نرم افزار، پرستاری، دبیر(معلم)، مدیر پروژه و مترجم و مفسر

✔️ پردرآمدترین مشاغل سوئیس کدامند؟

 شغل های مهندسی، وکالت، پزشک و داروساز، فناوری اطلاعات، شیمی دان، دبیر، بازاریابی و تبلیغات، خیاطی ، آرایشگری و جوشکاری.

✔️ بهترین سایت های کاریابی در سوئیس کدامند؟

 • Jobscout 24
 • Jobs
 • Monster
 • Job up
 • Total jobs
 • Jobsuchmaschine
 • StepStone

✔️ انواع اقامت های سوئیس چیست؟

سوئیس دارای سه نوع اقامت است که آن ها را به طور کلی توضیح دادیم و عبارتند از:

 • Lpermite
 • Bpermite
 • Cpermite

سخن پایانی

در این مقاله ی علمی و دقیق به بررسی مشاغل مورد نیاز سوئیس پرداختیم و پردرآمدترین مشاغل این کشور را معرفی کردیم. همچنین مشاغل مورد نیاز سوئیس همراه با محاسبه ی حقوق کار و بازار کار هر شغل و شرایط اخذ اقامت کار پس از فارغ التحصیلی در این کشور را بررسی کردیم. همچنین سعی کردیم  سایت‌های معتبر کاریابی سوئیس را به شما معرفی کنیم تا در جستجوی مشاغل خود سریع تر و آسان تر قدم بردارید. البته باید گفت که داشتن شرایط متناسب با کار شانس دریافت ویزای کار را افزایش می دهد. علاوه بر این، به دلیل نرخ بیکاری پایین در کشور سوئیس و افزایش فرصت های شغلی عالی، پیدایش کار متناسب با شرایط تمام افراد امکان پذیر است. علاوه بر این سعی کردیم طبق داده ها و پیش بینی های سازمان های جهانی مشاغل مورد نیاز سوئیس ۲۰۲۴ را نیز ذکر نماییم.  امیدواریم که توانسته باشیم سوالات شما عزیزان را پاسخ دهیم.

نویسنده این مطلب

نام : فرشاد عسکری (askari)

مشاور ارشد موسسه MIE

بیش از 6 سال سابقه درخشان فعالیت در موسسه MIE

ارائه دهنده مشاوره های موفق در زمینه تحصیل، کار، سرمایه گذاری، مهاجرت هنرمندان و ورزشکاران

ایدی اینستاگرام: Mie_askari

این مقاله توسط مشاور رسمی جناب آقای حمید عزیزی تایید شده است. (مشاهده صفحه تایید کننده)
امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان