تحصیل در عراق - شرایط و هزینه ها

16 بهمن 1402 بدون نظر

تحصیل در عراق چالش ها و فرصت های مختلفی را به همراه دارد. عربی زبان رسمی آموزش است. مدرک زبان برای تحصیل به زبان انگلیسی برا دوره لیسانس 6 و برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا 6.5 تا 7 مورد نیاز است. آزمون های ورودی معمولاً برای رشته های رقابتی مانند پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی ضروری است. دانشجویان مجاز به کار در حین تحصیل تا 10 ساعت در هفته می باشند. وضعیت آموزش در عراق با چالش های مهمی روبرو بوده است، اما این کشور در تلاش است تا توانایی های علمی خود را تقویت کند و رتبه بین المللی خود را بهبود بخشد. اربیل، در اقلیم کردستان، تاثیر کمتری از جنگ ها و تحریم ها دیده است و دانشگاه های آن فرصت های بالقوه ای را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. موسسه ملک پور برای متقضیان تحصیل در برترین دانشگاه های انگلستان مسیری را از طریق تحصیل در اربیل عراق با بهترین امکانات ارائه داده است. در صورت هرگونه ابهام سوالات خود را در بخش دیدگاه مطرح نمایید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مصاحبه با دکتر زهیر


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل در عراق

شرایط ویژه تحصیل در اربیل عراق با موسسه ملک پور

موسسه ملک پور با همکاری بین الللی شرایط ویژه و فوق العاده ای را برای متقضیان مشتاق به تحصیل در بهترین دانشگاه های انگلیس فراهم کرده است. به این ترتیب شما می توانید از طریق تحصیل در اربیل با مدرک دانشگاه های برتر انگلستان فارغ التحصیل شوید. دانشگان لندن، یک شعبه در شهر اربیل عراق تاسیس کرده است و همه موارد لازم را در این شعبه مورد تایید انگلستان قرار گرفته است. تحصیل در اربیل در واقع یک راه میانبر و دروازه ورود برای رسیدن به برترین دانشگاه های انگلستان است. تحصیل در اربیل عراق، فرصتی برای دریافت مدارک مورد تایید دانشگاه های انگلیس و ارائه مدرک معتبر جهانی را فراهم می کند. همه افراد می توانند جهت تحصیل در این دانشگاه اقدام کنند. شرایط برای متقاضیان تحصیل در این دانشگاه بدون محدودیت سنی و در همه مقاطع و تمامی رشته ها از جمله رشته های مهندسی، روانشناسی ، اقتصاد  و بیزنس، با ارائه امکانات کامل فراهم است. دانشجویان می توانند شروع دوره تحصیلی را در اربیل سپری کنند و و ادامه آن را در دانشگاه های برتر انگلستان از جمله دانشگاه لیورپول و دانشگاه کویین مری به پایان برسانند. اشخاصی که به هدف تحصیل وارد عراق می شوند می توانند با ارائه مدارک تحصیلی قبلی خود واثبات تسلط به زبان انگلیسی در دانشگاه های بین المللی عراق تحصیل کنند. شهریه تحصیل در این دوره 12000 تا 15000 دلار آمریکا می باشد. ارائه مدرک زبان می تواند دلیلی بر اثبات تسلط شما به زبان انگلیسی باشد. ولی ارائه آن الزامی نمی باشد. در صورت پایین بودن سطح زبان می توانید در دوره های فاندیشن شرکت کنید و سپس وارد دوره اصلی بشوید. جهت افزایش تسلط به زبان انگلیسی می توانید از محصول آموزش زبان انگلیسی فوق فشرده موسسه ملک پور استفاده کنید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مصاحبه با دکتر کوردو


نظام آموزشی عراق

سیستم آموزشی عراق ساختار یافته است و طیف وسیعی از دوره های تحصیلی را ارائه می دهد. وزارت آموزش و پرورش عراق سیستم آموزشی را اداره می کند و آموزش تا پایان دوره ابتدایی اجباری است. چرخه رسمی آموزشی در عراق به 12 سال، شامل 6 سال آموزش ابتدایی اجباری، 3 سال دوره متوسطه اول و 3 سال متوسطه دوم ادامه می یابد. این سیستم هم مسیرهای آموزش دولتی و هم خصوصی را ارائه می دهد و آموزش رایگان از مقطع ابتدایی تا مقطع دکترا ارائه می شود. این کشور دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی است و حدود 850000 دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در عراق فدرال به استثنای اقلیم کردستان ثبت نام کرده اند. از نظر دوره های تحصیلی، فارغ التحصیلان عراقی دانش پیشرفته ای در موضوعاتی مانند شیمی، ریاضیات، زیست شناسی و سایر زمینه های علمی دارند. پزشکی معمولاً شش سال طول می کشد تا تکمیل شود و تقاضای زیادی برای دانشکده های پزشکی، مهندسی و علوم وجود دارد. دانشجویان بر اساس مدرک دبیرستان یا معادل آن در دانشگاه های عراق پذیرش می شوند. سیستم نمره دهی در مؤسسات آموزشی عراق از مقیاس 0 تا 100 پیروی می کند که 60 حداقل نمره قبولی است. معادل سازی مدارک معمولاً توسط وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی تعیین می شود. آموزش پزشکی در عراق موضوع ارزیابی دانشجویان بوده است و تلاش هایی برای تغییر برنامه درسی دانشکده پزشکی برای پاسخگویی به نیازها و استانداردهای در حال تغییر صورت گرفته است.

آزمون های ورودی عراق

امتحانات ورودی یک شرط معمول برای پذیرش در برنامه های آموزش عالی در عراق است. این آزمون ها مهارت علمی و آمادگی دانش آموز را برای دوره های خاص ارزیابی می کند. آزمون های ورودی معمولاً برای رشته های رقابتی مانند پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی لازم است

هزینه تحصیل در عراق

هزینه تحصیل در دانشگاه اربیل عراق بسته به رشته تحصیلی از 12 تا 15 هزار دلار متغییر است. جدول زیر هزینه های شهریه دوره های تحصیلی در عراق را نشان می دهد:

 

سطح تحصیلی

میانگین شهریه سالانه دانشگاه های دولتی

میانگین شهریه سالانه دانشگاه های خصوصی

کارشناسی

1000 دلار

4000 تا 1000 دلار

کارشناسی ارشد

1000 تا 3000 دلار

4000 تا 1000 دلار

 

تحصیل در مقاطع مختلف در عراق

عراق طیف وسیعی از فرصت های آموزشی را در سطوح مختلف، از جمله دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد. این کشور دارای دانشگاه‌های در سطح جهانی است و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا درخواست دهند. موسسات آکادمیک در عراق در سراسر خاورمیانه مشهور هستند.

تحصیل کارشناسی در عراق

دانشگاه های عراق طیف وسیعی از برنامه های کارشناسی را ارائه می دهند . برخی از رشته های تحصیلی محبوب شامل رشته های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی،حوزه هایی مانند امور مالی، تجارت بین المللی، فناوری اطلاعات با تمرکز بر علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار و علوم انسانی و اجتماعی می باشد. مهارت زبان مورد نیاز برای تحصیل لیسانس در دانشگاه های عراق از جمله دانشگاه بغداد حداقل نمره آیلتس 6.0 انتظار می رود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل لیسانس در عراق شامل:

 • دیپلم دبیرستان یا معادل آن
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان مانند آیلتس با حداقل نمره 6.0
 • گذرنامه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • نتایج آزمون ورودی
 • مدارک ویزا

تحصیل کارشناسی ارشد در عراق

طول دوره کارشناسی ارشد 2 سال است و با ارائه یک پایان نامه با موضوع تایید شده پایان می یابد. دانشگاه صنعتی عراق یکی از موسساتی است که مدرک کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را ارائه می دهد. علاوه بر این، تحصیلد در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تاریخ در دانشگاه های مختلف عراق وجود دارد. دانشجویان و محققان بین المللی می توانند برای برنامه های کارشناسی ارشد در عراق درخواست دهند و بورسیه هایی برای حمایت از دانشجویان واجد شرایط وجود دارد. دواشجویان کارشناسی ارشد تا 15 ساعت در هفته مجاز به کار  دانشجویی در داخل و یا خارج از دانشگاه با درآمد های نسبتا مناسب هستند.

تحصیل دکترا در عراق

طول دوره دکترا عموما 4 تا 7 سال طول می کشد. شرایط تحصیل دکترا  در عراق به طور معمول نیاز به مدرک کارشناسی ارشد مرتبط از یک دانشگاه معتبر دارد. از دیگر شرایط، داشتن سابقه تحصیلی قوی، شرکت در امتحان ورودی و ارائه پروپوزال و تأیید استاد راهنما است. و همچنین حداقل نمره آیلتس مورد نیاز 6.5 و در برخی موارد 7 می باشد.

بورسیه تحصیلی در عراق

عراق بورسیه های مختلفی را برای حمایت از دانشجویان داخلی و بین المللی ارائه می دهد. در اینجا جدولی وجود دارد که انواع مختلف بورسیه های تحصیلی عراق و شرایط آنها را نشان می دهد:

 

بورسیه

شرایط

بورسیه دانشگاه آمریکایی کردستان عراق

باید به عنوان یک دانشجوی تمام وقت ثبت نام شود (حداقل 12 واحد در هر ترم) -باید شهروند یا مقیم باشد- باید حداقل معدل 2.5 را برای مدت زمان بورسیه حفظ کند

بورسیه های دانشگاه بغداد

انواع مختلف از جمله بورسیه های مبتنی بر شایستگی، نیاز محور را اراوه می دهد . ددلاین خاصی برای درخواست ها وجود ندارد.  شرایط تحصیلی شامل حفظ معدل معین ، اسناد پشتیبان مانند ریز نمرات دانشگاهی، توصیه نامه ها و بیانیه شخصی هستند.

بورسیه های تحصیلی MOHESR

ارائه بورسیه و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های عراق به دانشجویان خارجی در سراسر جهان در تخصص های مختلف

 

آموزش رایگان در عراق

مدارس دولتی از مقطع ابتدایی تا مقطع دکترا در عراق، به صورت رایگان ارائه می شود. هزینه های تحصیل برای دوره های آموزش عالی، از جمله تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، نسبتا پایین است. موسسات آموزش خصوصی وجود دارند اما به دلیل هزینه های زیاد آنها کمتر در دسترس هستند.

تحصیل به زبان انگلیسی در عراق

تحصیل به زبان انگلیسی در عراق به عنوان یک زبان بین المللی محبوب است و بسیاری از دانشجویان در این کشور به تحصیل به زبان انگلیسی علاقه مند هستند. اما باید توجه داشته باشید که هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر از تحصیل به زبان عربی می شود. در عراق، رشته‌های تحصیلی مختلف در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. این دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دوره های تحصیلی مختلف را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند، از جمله مهندسی، علوم پایه، پزشکی، علوم انسانی ، رشته های مهندسی و هنر شامل این موارد می شود. تحصیل در این دانشگاه‌ها شامل دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باشد. در مقطع کارشناسی ۴ سال طول می کشد. مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال است و مقطع دکترا ۵ سال طول می کشد و فرد در طول تحصیل در کشور عراق باید بتواند از نظر مالی در وضعیت خوبی باشد.

معادل سازی مدرک در عراق

در عراق، معادل سازی مدارک تحصیلی توسط وزارت التعليم العالي والبحث العلمي تنظیم می‌شود. این وزارتخانه مسئول تعیین معادل سازی مدارک تحصیلی خارج از کشور است و معتبرترین نهاد برای ارزیابی و تعیین معادل سازی مدارک تحصیلی است. برای معادل سازی مدرک تحصیلی در عراق، افراد باید درخواست خود را به وزارت التعليم العالي والبحث العلمي ارائه دهند. درخواست باید حاوی مستندات و اطلاعات زیر باشد:

 • مدارک تحصیلی: باید کپی امضاء شده و ترجمه‌شده مدارک تحصیلی شامل شهادت‌نامه‌ها، درجه‌نامه‌ها و جدول دروس را ارائه دهید.
 •  ترجمه: ترجمه مدارک تحصیلی به زبان عربی یا کردی )زبان‌های رسمی در عراق(  باید توسط مترجم معتبر انجام شود.
 • اطلاعات فردی: شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، کشور مبدا، مدرسه یا دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید و سایر اطلاعات شخصی مربوط به شما است.

پس از ارسال درخواست و مستندات، وزارت التعليم العالي والبحث العلمي مدارک را بررسی می‌کند و بر اساس معیارهای تعیین شده، معادل سازی مدرک تحصیلی را تعیین می‌کند. معادل سازی میزان تحصیلات ممکن است بر اساس مقررات و الزامات آموزشی عراق صورت گیرد.

دانشگاه های برتر عراق

در اینجا جدول دانشگاه های برتر عراق بر اساس رتبه بندی آمده است:

 

دانشگاه

شهر

دانشگاه بغداد

بغداد

دانشگاه کردستان

اربیل

موسسه مطالعات و تحقیقات علمی کردستان

سلیمانیه

دانشگاه میسان

میسان

دانشگاه کویا

کویا

دانشگاه صنعتی عراق

بغداد

دانشگاه سبز القاسم

القاسم

دانشگاه راپارین

راپارین

دانشگاه نینوا

موصل

دانشگاه چارمو

چمچمال

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق

برخی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر در عراق که به زبان انگلیسی تدریس می کنند عبارتند از:

دانشگاه بغداد

رشته‌های مهندسی، علوم پایه، رشته‌های زیست شناسی و شاخه‌های پزشکی 

دانشگاه المستنصریه

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور عراق تحصیل در رشته های علوم انسانی، علوم طبیعی و مهندسی

دانشگاه موصل

یکی از بخش‌های دانشگاه کالج پزشکی است که شامل بیمارستان‌های آموزشی بسیار خوب بوده و زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می‌ کند.

دانشگاه بابل

در زمینه های مهندسی

دانشگاه کربلا

علوم انسانی، علوم طبیعی و مهندسی

دانشگاه تکنولوژی بغداد

رشته های پزشکی، دارو سازی، رشته های انسانی و مهندسی

تحصیل در سلیمانیه عراق

دانشگاه سلیمانیه که یک موسسه دولتی است، برنامه های متنوعی را در رشته های پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، حقوق و هنرهای زیبا ارائه می دهد و تعداد قابل توجهی از دانشجویان و اساتید را به خود جذب می کند. علاوه بر این، دانشگاه آمریکایی در سلیمانیه دوره های زبان تافل و آیلتس را ارائه می دهند که برای برنامه های غیر عربی ضروری است. این موسسات همچنین برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه های مختلف از جمله برنامه اصلی، برنامه پیش دانشگاهی و دانشگاهی ارائه می دهند. علاوه بر این، دانشگاه لیورپول برای دانشجویان عراقی بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی ارائه می دهد و برای دانشجویان کارشناسی ارشد واجد شرایط، تخفیف در شهریه ارائه می کند.

خوابگاه دانشجویی در عراق

خوابگاه های دانشجویی در عراق،  به شکل مسکن های محدود و مقرون به صرفه در مناطق امن و سرپوشیده در فاصله کمی از دانشگاه ها در دسترس است. هزینه خوابگاه دانشجویی بسته به نوع خوابگاه و دانشگاه خاص متفاوت است. به عنوان مثال، در دانشگاه انبار خوابگاه دانشجویی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان خارجی قرار می گیرد و در دانشگاه آمریکایی عراق سلیمانی، هزینه مسکن برای برنامه آمادگی تحصیلی (APP) بسته به نوع محل اقامت، از 1200 تا 1390 دلار در هر سطح متغیر است. علاوه بر این، هزینه زندگی در عراق در مقایسه با سایر کشورها نسبتاً پایین‌تر است.

هزینه مسکن دانشجویی در عراق بسته به نوع خوابگاه و دانشگاه خاص متفاوت است. به عنوان مثال، در دانشگاه انبار مسکن دانشجویی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان خارجی قرار می گیرد و دانشگاه آمریکایی سلیمانیه با هزینه ای بین 1200 تا 1390 دلار در هر ترم،

مزایا و معایب تحصیل در عراق

مزایای تحصیل در عراق

 • راه ورود به تحصیل در دانشگاه های انگلستان از طریق تحصیل در اربیل
 • وجود امنیت در اربیل
 • امکانات رفاهی و اموزشی اربیل
 • تجربه فرهنگی غنی
 • تحصیلات مقرون به صرفه
 • فرصت های تحصیلی متنوع

معایب تحصیل در عراق:

 • بی ثباتی سیاسی
 • برنامه های انگلیسی محدود
 • چالش های ویزا برای برخی از ملیت ها

ویزای تحصیلی عراق

جهت مهاجرت به عراق از طریق تحصیل، دانشجویان باید مدارک مورد نیاز را برای اخذ ویزای تحصیلی عراق ارائه دهند. این مدارک شامل:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از یک موسسه معتبر عراقی
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه سلامت
 • فرم درخواست ویزا
 • عکس در اندازه پاسپورت

سوالات متداول

✔️ آیا برنامه های زبان انگلیسی در دانشگاه های عراق وجود دارد؟

بله، بسیاری از دانشگاه ها برنامه هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، به خصوص در سطح کارشناسی ارشد.

✔️ آیا دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت در عراق کار کنند؟

بله. دانشجویان بین المللی معمولاً مجاز به کار پاره وقت 10 ساعت در هفته در عراق هستند.

✔️ تحصیل در عراق چقدر امن است؟

تحصیل در اربیل عراق امنیت و رفاه مناسبی رابرای دانشجویان فراهم کرده است.

✔️ میانگین هزینه زندگی برای دانشجویان بین المللی در عراق چقدر است؟

میانگین هزینه زندگی 120 دلار در ماه می باشد.

سخن پایانی

تحصیل در عراق از مراکز آموزشی اربیل تا مراکز آموزشی در سلیمانیه، دانشجویان می توانند با ادامه تحصیل فرصتی برای ورود به دانشگاه های برتر انگاستان پیدا کنند. مزایای تحصیل در عراق، از جمله تحصیلات مقرون به صرفه و پیوند با دانشگاه های انگلستان، آن را به مقصدی جذاب تبدیل می کند.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان